PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με το στήσιμο του ενυδρείου


GreGorY-7
29-10-10, 11:07
http://www.gkanakousakis.gr/tank.JPGΚαλημέρα σε όλους!

Μόλις προχθές απέκτησα το καινούργιο ενυδρείο μου (νέος στο χώρο). Από pet shop προμηθεύτηκα αντιχλώριο, ένα υγρό για βακτήρια καθώς και μια άσπρη σκόνη (ρυθμιστικό ph). Την πρώτη μέρα έπειτα το γέμισμα έβαλα τα 2 πρώτα στις αναλογίες που ανέφεραν στη συσκευασία (το ενυδρείο είναι 120 λίτρα). Τη δεύτερη μέρα (χθες) έβαλα 3 κουταλιές της σούπας από το ρυθμιστικό ph (σαν αλάτι που είναι). Έκτοτε, κι επειτα 5 ώρες το νερό του ενυδρείου αρχικά θόλωσε, πράγμα που είχε αναφέρει και ο ιδιοκτήτης του pet shop. Όμως μόλις το νερό άρχισε κ ξεθόλωνε σιγά σιγά και είχαν περάσει περίπου 8 ώρες, παρατήρησα πως το ενυδρείο είχε γεμίσει μια άσπρη πάχνη (σαν χιόνι) που έχει κάτσει παντού (πάνω στο θερμοστάτη, κάτω στο χαλίκι, πάνω στα φυτά και τις πέτρες etc).

Είναι φυσιολογικό ή πρέπει ν αρχίσω ν ανυσυχώ;

Ευχαριστώ πολύ!

stav
29-10-10, 11:20
Μηπως ειναι απο την σκονη που εριξες για να ρυθμισεις το ph?

thanasis76
29-10-10, 11:23
βασικα εριξες σκονη να ρυθμησεις τι ph για πιο λογο???
τι ph εχεις??? εχεις κανει μετρησεις??
τι ψαρια θελεις να βαλεις μεσα??

Aquablue
29-10-10, 11:23
Καλημέρα σε όλους!

Μόλις προχθές απέκτησα το καινούργιο ενυδρείο μου (νέος στο χώρο). Από pet shop προμηθεύτηκα αντιχλώριο, ένα υγρό για βακτήρια καθώς και μια άσπρη σκόνη (ρυθμιστικό ph). Την πρώτη μέρα έπειτα το γέμισμα έβαλα τα 2 πρώτα στις αναλογίες που ανέφεραν στη συσκευασία (το ενυδρείο είναι 120 λίτρα). Τη δεύτερη μέρα (χθες) έβαλα 3 κουταλιές της σούπας από το ρυθμιστικό ph (σαν αλάτι που είναι). Έκτοτε, κι επειτα 5 ώρες το νερό του ενυδρείου αρχικά θόλωσε, πράγμα που είχε αναφέρει και ο ιδιοκτήτης του pet shop. Όμως μόλις το νερό άρχισε κ ξεθόλωνε σιγά σιγά και είχαν περάσει περίπου 8 ώρες, παρατήρησα πως το ενυδρείο είχε γεμίσει μια άσπρη πάχνη (σαν χιόνι) που έχει κάτσει παντού (πάνω στο θερμοστάτη, κάτω στο χαλίκι, πάνω στα φυτά και τις πέτρες etc).

Είναι φυσιολογικό ή πρέπει ν αρχίσω ν ανυσυχώ;

Ευχαριστώ πολύ!
Φίλε καλώς ήρθες.

Αρχικά πρέπει να διαβάσεις αρκετά στο φόρουμ για να ενημερωθείς για το πώς πρέπει να στρώσει το φίλτρο σου. Ανάμεσα σε όλα όσα θα διαβάσεις θα δείς ότι δεν χρειάζεσαι το υγρό με τα δήθεν βακτήρια το οποίο δεν κάνει απολύτως τίποτα όσο και να βάζεις στο ενυδρείο. Παράτα το και πάρε μπόλι από κάποιον άλλο χομπίστα ή ακολούθα τη διαδικασία με την αμμωνία που είναι όμως πιο περίπλοκη και απαιτεί χρόνο. Τώρα για το ρυθμιστικό PH και αυτό είναι περιττό ειδικά στο αρχικό στάδιο που βρίσκεσαι. Κάνε το στρώσιμο σου σιγά σιγά και να πάρεις υγρά τεστ να ελέγχεις τις διάφορες τιμές του νερού σου όπως και το Ph. Πρίν το κάνεις αυτό, και αφού βέβαια αποφασίσεις ποιό είδος ψαριών θα βάλεις στο ενυδρείο σου, πως είναι δυνατόν να θέλεις να ρυθμίσεις το Ph? Το Ph θα το ρυθμίσεις ανάλογα με τις απαιτήσεις των ψαριών και ίσως να μή χρειάζεται να κάνεις και τίποτα γι' αυτό. Επιπλέον αντί για ρυθμιστικό Ph καλύτερα να έπαιρνες ένα καλό αντιχλώριο νερού.
Για την άσπρη πάχνη που αναφέρεις ίσως να προήλθε από τα 'ζουμιά' που έριξες. Έβαλες σωστή ποσότητα? Όπως και να έχει αυτά που πήρες δεν τα χρειάζεσαι και αν δεν καθαρίσει το νερό κάνε απλά αλλαγή νερού αφού έτσι κι αλλιώς τώρα ξεκίνησες.

medico
29-10-10, 11:28
Καλημέρα φίλε μου!
Εγώ στη θέση σου θα άδιαζα το ενυδρείο, θα καθάριζα όσο μπορούσα αυτή τη σκόνη και θα ξαναγέμιζα. Για πιο λόγο θες να αλλαξεις το ph; Πόσο είναι στο νερό του δυκτίου; τα φυτά σου είναι φυσικά; Καλλήτερα να στρώσεις με μπόλι γιατί αυτά τα βακτίρια δεν θα βοηθήσουν και πολύ....

GreGorY-7
29-10-10, 11:30
Σκέφτομαι για τροπικά ψάρια τα οποία χρειάζονται ph 6.5-7.. χθες μέτρησα το ph 2 φορές πρωί και βράδυ και ήταν σταθερό στο 8. Εφόσων το "ρυθμιστικό" που προανέφερα δεν κάνει απολύτως τίποτα (δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω, άλλωστε όλοι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες), με ποιό τρόπο θα μειωθεί στα επιθυμιτά επίπεδα;
-------------------------
Καλημέρα φίλε μου!
Εγώ στη θέση σου θα άδιαζα το ενυδρείο, θα καθάριζα όσο μπορούσα αυτή τη σκόνη και θα ξαναγέμιζα. Για πιο λόγο θες να αλλαξεις το ph; Πόσο είναι στο νερό του δυκτίου; τα φυτά σου είναι φυσικά; Καλλήτερα να στρώσεις με μπόλι γιατί αυτά τα βακτίρια δεν θα βοηθήσουν και πολύ....

Τα φυτά είναι τεχνιτά κι όχι φυσικά! Δυστυχώς η περίπτωση για το μπόλι είναι δύσκολη καθώς κανένας γνωστός δεν ασχολείται με ενυδρεία...

Aquablue
29-10-10, 11:32
Βάλε μια αγγελία στο φόρουμ και βρές κάποιον στην περιοχή σου να σου δώσει μπόλι. Αφού γίνει το στρώσιμο θα δείς τι θα κάνεις και με το ph. Μη βιάζεσαι όμως. Βήμα βήμα γίνεται η καλή δουλειά ;-)

medico
29-10-10, 11:35
Τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα! βγάλτα όλα και ξανά από την αρχη:) Διάβασε σχετικά με το στρόσιμο του φίλτρου και βάλε αγγελία για μπόλι! Τα μέλοι του gab θα τρέξουν σε βοήθεια!!!! Ετσι έκαναν και σε μένα:smt041

GreGorY-7
29-10-10, 11:39
Τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα! βγάλτα όλα και ξανά από την αρχη:) Διάβασε σχετικά με το στρόσιμο του φίλτρου και βάλε αγγελία για μπόλι! Τα μέλοι του gab θα τρέξουν σε βοήθεια!!!! Ετσι έκαναν και σε μένα:smt041

Ωστόσο και η περίπτωση στρωσίματος με αμμωνία από την αρχή είναι σωστός έτσι; Με λίγα λόγια εφ όσων δεν χρησιμοποίησα αμμωνία παρά μόνο το υγρό για τα βακτήρια η λύση "ξανα απ την αρχή" είναι επιτακτική έτσι;

Επίσης εντύπωση μου κάνει πως ο τύπος στο pet shop δεν ανέφερε τίποτα για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Μου είπε βάλε την πρώτη μέρα τα υγρά, τη 2η μέρα τη σκόνη για το ph και την τρίτη μέρα θα είναι έτοιμο! zw

Aquablue
29-10-10, 11:44
Οπωσδήποτε 'ξανά από την αρχή'!!! Αν βρείς μπόλι θα βάλεις ψάρια πιο νωρίς.

Τα περισσότερα pet shops τα ίδια πράγματα λένε στους αρχάριους. Μου έτυχε κι εμένα απλά εσένα σου πούλησε και το ρυθμιστικό Ph.

medico
29-10-10, 11:45
Η λύση στο πρόβλημα σου είναι μία! +-4 Διάβασμα! Οι πετσοπάδες είναι αναξιόπιστοι εκτός ελαχίστον εξαιρέσεων....

Roussaks
29-10-10, 11:48
Ωπα !!! Ποιος ειπε οτι τα βακτηρια δεν ειναι σωστος τροπος στρωσιματος και οτι δεν κανουν τιποτα ;;; Λες οι εταιρειες να πουλανε κοπανιστο αερα !!!

Οταν στρωνεις με βακτηρια πρεπει να ακολουθεις ενα ορισμενο προγραμμα , με υψηλες θερμοκρασιες , ταισμα απο λιγα φυλλαρακια την μερα ωστε να ανεβαινει η αμμωνια και να τρεφονται τα βακτηρια και φυσικα μετρησεις !!! NO3 NO3 NH3/4 Που ΟΥΤΟΣΙ ΑΛΛΩΣ τις χρειαζεσαι με οποιον τροπο στρωνεις!!!!

Ειναι κοντα μου τωρα το ειδα .....
Εχεις πμ ..σε λιγο !!!

kingrim
29-10-10, 11:50
δεν ειναι οπως σου τα ειπε ο πετσοπας

Ο λογος που σου λεμε να ξανα αρχησεις απο την αρχη ειναι γιατι δεν μπορουμε να γνωριζουμε ακριβως τι ζουμια εχεις βαλει μεσα σε τι ποσοτητα και πως επιδρα το ενα στο αλλο.

Με την σειρα μου θα σου πω να αρχησεις απο την αρχη.
Να παρεις μπολι απο καποιον εδω μεσα υπαρχουν πολλα παιδια που θα σου δωσουν
Αν θελεις να ριξεις το ΡΗ υπαρχουν οι παρακατω λυσεις:
α) Με τυρφη φθηνη λυση αλλα θελεις ενα εξτρα βαρελακι να φτιαχνεις το νερο και σε βαθος χρονου ειναι ακριβη λυση
β) Με μπετονακια απιονισμενου νερου απο σουπερ μαρκετ καλη λυση οχι και τοσο φθηνη ομως + οτι υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να παρεις ''κακο'' νερο και να τρεχεις
γ) ΑΟ ειναι μια συσκευη που βγαζει απιονισμενο νερο ειναι ακριβη στην αποκτηση της (περιπου 60 με 100ε) αλλα σε βαθος χρονου ειναι η πιο καλη και φθηνη λυση

Αλλιως κανε μια αναζητηση μεσα στις παρουσιασεις ενυδρειων και θα βρεις πολλα πανεμορφα ενυδρεια με νερο δικτυου...
-------------------------
Ωπα !!! Ποιος ειπε οτι τα βακτηρια δεν ειναι σωστος τροπος στρωσιματος και οτι δεν κανουν τιποτα ;;; Λες οι εταιρειες να πουλανε κοπανιστο αερα !!!


Ολοι οσοι τα αγορασαν και καναν και μετρησεις...

Aquablue
29-10-10, 11:51
Φίλε Roussaks για να είμαστε σίγουροι ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, πρέπει να μας πεί ό Gregory7 ποιά βακτήρια έχει αγοράσει και παράλληλα σε ποιά συγκεκριμένα βακτήρια αναφέρεσαι εσύ!!!

Roussaks
29-10-10, 11:54
Κατσεται βρε παιδια γιατι ...θελετε να πειτε οτι εχω 2 χρονια αστρωτο ενυδρειο ;;;
Εγω με βακτηρια συμπληρωνω , μετρησεις δεν εχω πλεον αλλα οι πρωτες που εκανα πηγαιναν καλα (της εκανα στο πετ σοπ ) !

-------

Αμα ειναι να μην του δωσω του παιδιου μπολι , και τον καψω !!!

Aquablue
29-10-10, 11:56
Κατσεται βρε παιδια γιατι ...θελετε να πειτε οτι εχω 2 χρονια αστρωτο ενυδρειο ;;;
Εγω με βακτηρια συμπληρωνω , μετρησεις δεν εχω πλεον αλλα οι πρωτες που εκανα πηγαιναν καλα (της εκανα στο πετ σοπ ) !

-------

Αμα ειναι να μην του δωσω του παιδιου μπολι , και τον καψω !!!
Είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο σου έστρωσε με τα βακτήρια που λές? Λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Ίσως έστρωσε με τα ψάρια μέσα τελικά και απλά φάνηκες τυχερός που δεν σου ψόφησαν μέχρι να στρώσει.

kingrim
29-10-10, 11:57
οχι απλα το ενυδρειο σου εκανε τον κυκλο του και εστρωσε μονο του οπως θα εκανε και χωρις ζουμια...

Εστρωσε με αυτο που λεμε απανθρωπο τροπο δηλ με καποια ψαρια που εφαγαν ολο τον κυκλο του αζωτου στο κεφαλι

αν δεν ειχες αρρωστιες αν κανεις αλλαγη νερου με αντιχλωριο να δωσεις μπολι

Roussaks
29-10-10, 11:58
και που βρεθηκαν τα βακτηρια εν τελει για να διασπασουν την αμμωνια ,τα κραταγαν τα ψαρια μαζι τους απο το πετ σοπ ;;;;
Τι να πω ...με εκπλησετε για αλλη μια φορα !!! Παντως δεν εχασα ψαρι απο αυτο τον λογο ειχα 2 1,5 χρονο απειρακτο το ενυδρειο και ολα πηγαιναν ρολοι !!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βασικα κανω με σκετη Α.Ο και μπορω να του δωσω νερο γυρως στο 7 που θελει !!! και 120 λιτρα ..

GreGorY-7
29-10-10, 12:01
Λοιπόν παίδες το αντιλώριο (Biowater) καθώς και οι μικροοργανισμοί (refresh) είναι της εταιρίας wave. Επίσης το ρυθμιστικό ph της εταιρίας seachem και λέγεται Discus Buffer. Επίσης μπορείτε να δείτε την "πάχνη" στην οποία αναφέρομαι στο www.gkanakousakis.gr/tank.JPG (http://www.gkanakousakis.gr/tank.jpg)
Φαίνεται στο φυτό, στο θερμοστάτη καθώς και παντού πάνω στο τζάμι.

Aquablue
29-10-10, 12:02
και που βρεθηκαν τα βακτηρια εν τελει για να διασπασουν την αμμωνια ,τα κραταγαν τα ψαρια μαζι τους απο το πετ σοπ ;;;;
Τι να πω ...με εκπλησετε για αλλη μια φορα !!! Παντως δεν εχασα ψαρι απο αυτο τον λογο ειχα 2 1,5 χρονο απειρακτο το ενυδρειο και ολα πηγαιναν ρολοι !!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βασικα κανω με σκετη Α.Ο και μπορω να του δωσω νερο γυρως στο 7 που θελει !!! και 120 λιτρα ..
Με τον απάνθρωπο τρόπο, που έκανες κι εσύ μάλλον, βάζουμε κάποια ψάρια στο ενυδρείο, τα ταΐζουμε και τα αφήνουμε ώστε να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου.

Διαβάστε κι εσύ και ο φίλος Gregory7 αυτό:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Τηλέμαχος
29-10-10, 12:03
Κατσεται βρε παιδια γιατι ...θελετε να πειτε οτι εχω 2 χρονια αστρωτο ενυδρειο ;;;
Εγω με βακτηρια συμπληρωνω , μετρησεις δεν εχω πλεον αλλα οι πρωτες που εκανα πηγαιναν καλα (της εκανα στο πετ σοπ ) !

-------

Αμα ειναι να μην του δωσω του παιδιου μπολι , και τον καψω !!!

Ωχ... Θα σας μπόλιαζα εγώ αλλά το μπόλι μετά από μία ώρα... καπούτ.

Roussaks
29-10-10, 12:06
Δεν ανοιγει το λινκ .... εχω ενα δυο μαγαζια που θα σου πουλαγαν τα παντα απο wave και το 1ο στο μυαλο μου ειναι διπλα στα macdonalds !
Η φωτογραφια δεν φαινεται

.... βασικα ειναι λαθος να κατεβαζεις το ΡΗ ασχετα αν στρωνει το ενυδρειο με μπαφερ...ειναι χημεια απλα .
Και δευτερον γνωμη μου , οπως και εκανα και γω , πρωτα μαζεψα οτι ψαρια ηθελα και μετα αρχισα να κατεβαζω το ΡΗ μου . Γιατι κανενα πετ σοπ δεν θα εχει τις τιμες που χρειαζονται τα ψαρια !!!
Αν θες σου δινω το νερο που χρειαζεσαι , αλλα πρεπει να κανεις κουμαντο για μια μικρη ή μεγαλη Α.Ο ωστε να ξεμπερδεψεις μια και καλη και να εχεις τις επιλογες σου ανοικτες !!!
----------------------------------------------------------
@Αquablue
θα καταστρεψουμε το ποστ στα τελευταια !!!
Λοιπον το "...τα βακτηρια εμφανιζονται " ειναι που με παραξενευει!!! Πως εμφανιζονται ετσι απλα !!! και εγεννετο "βακτηριακι" !!
Τεσπα....γνωμη σας , εγω εβλεπα τις μετρησεις μου και ο κυκλος προχωρουσε κανονικα ! Τι να πω ... αμα δεν κανουν δουλεια γιατι τα πουλανε , να παω κα γω να εμφιαλωσω νερο και να το πουλαω για βακτηρια αμα ειναι ετσι !!!
Παρακαλω μην προχωρησει το θεμα ,εκτος και αν θεωρειτε χρησιμο , να μεταφερθουν καποια ποστ ή να γινει εκ νεου ενα καινουργιο θεμα ωστε να μην χαλασει το ποστ του φιλου μας !

GreGorY-7
29-10-10, 12:08
Δεν ανοιγει το λινκ .... εχω ενα δυο μαγαζια που θα σου πουλαγαν τα παντα απο wave και το 1ο στο μυαλο μου ειναι διπλα στα macdonalds !
Η φωτογραφια δεν φαινεται

.... βασικα ειναι λαθος να κατεβαζεις το ΡΗ ασχετα αν στρωνει το ενυδρειο με μπαφερ...ειναι χημεια απλα .
Και δευτερον γνωμη μου , οπως και εκανα και γω , πρωτα μαζεψα οτι ψαρια ηθελα και μετα αρχισα να κατεβαζω το ΡΗ μου . Γιατι κανενα πετ σοπ δεν θα εχει τις τιμες που χρειαζονται τα ψαρια !!!
Αν θες σου δινω το νερο που χρειαζεσαι , αλλα πρεπει να κανεις κουμαντο για μια μικρη ή μεγαλη Α.Ο ωστε να ξεμπερδεψεις μια και καλη και να εχεις τις επιλογες σου ανοικτες !!!

προσπάθησε ξανά με το link το διόρθωσα!!!

kingrim
29-10-10, 12:15
οταν λες οτι ο κυκλος προχωρουσε κανονικα τι θες να πεις θυμασε καθολου μετρησεις??

τα βακτηριδια για να ζησουν θελουν κυκλοφορια νερου, τροφη μεσα στο μπουκαλακι πως θα γινει κατι τετοιο

Roussaks
29-10-10, 12:24
Δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω , αλλα θα δω το βραδυ παλια εγραφα τις μετρησεις επειτηδες !!! Ανοιγω νεο θεμα ...για να το συζητησουμε αυτο !!! Εκτος και αν υπαρχει παλιοτερο !

kingrim
29-10-10, 12:26
κανε εσυ ενα νεο θεμα να μην χαλαμε αυτο

Πάνος
29-10-10, 18:43
Λοιπον το "...τα βακτηρια εμφανιζονται " ειναι που με παραξενευει!!! Πως εμφανιζονται ετσι απλα !!! και εγεννετο "βακτηριακι" !!!
στη μικροβιολογια στο πρωτο μαθημα μας εκαναν το εξης πειραμα...εστειλαν μια συναδελφο να πλυνει πολυ καλα τα χερια της και να ερθει χωρις να ακουμπησει τιποτα...ουτε το πομολο της πορτας. με τα καθαρα δαχτυλα της αγγιξε σε ενα και μονο σημειο το θρεπτικο υλικο (για καλλιεργεια βακτηριων δηλαδη τροφη). μετα απο σχολαστικο πλυσιμο υπηρχαν τοσα βακτηρια ωστε το θρεπτικο υλικο γεμισε με αποικιες βακτηριων ..μανιταρια και τα συναφη σε μεγαλη ποικιλια...
αυτο το παραδειγμα μπορει να σου δωσει να καταλαβεις οτι τα βακτηρια ειναι παντου. μεσα μας..εξω μας...στο νερο..στο φαγητο...σε καθε επιφανεια. μονο οι αποστειρωμενες επιφανειες εχουν ανενεργα βακτηρια.
οποτε στο ενυδρειο υπαρχουν τα βακτηρια ηδη...απλα δεν εχουν διαθεσιμη τροφη και μενουν σε ελαχιστους πληθυσμους. μολις ομως βρουν φαγητο (αμμωνια τα συγκεκριμενα) ροη νερου (αρα οξυγονο) αρχιζει ο πολλαπλασιασμος τους ωστε να εχουμε μια αποικια ικανη να υποστηριξη το βιοφορτιο μας.
οταν λεμε στρωσιμο δεν εννοουμε την εμφανιση των βακτηριων αλλα τον πολλαπλασιασμο τους σε επαρκη αριθμο. ;)

kokos125
29-10-10, 18:49
Ωχ... Θα σας μπόλιαζα εγώ αλλά το μπόλι μετά από μία ώρα... καπούτ.Ποιος σου το ειπε εσενα αυτο?

Roussaks
29-10-10, 20:45
Ωχ αυτο ειναι το ποστ της αναθεωρησης..ισως πρεπει να δημιουργηθουν καποια υπομνηματα "μυθοι η πραγματικοτητα" . Τ