PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση του πρώτου μου ενυδρείου -30l διαμαντάκι


pavlos1988
28-10-10, 19:40
Σας παρουσιάζω το πρώτο μου ενυδρείο- ένα 30l γλυκού νερού. Τρέχει εδώ και 10 μέρες και είναι στρωμένο με μπόλι.
Το ψαράκι είναι ενός φίλου που μου το δάνεισε εώς ότου βάλω μέσα μερικά guppies και κάποιες γαρίδες.

Ακούω γνώμες.



Ευχαριστώ

babis100nx
28-10-10, 19:42
πολυ ωραιο να το χαιρεσε!!!:)

GiChoc
28-10-10, 19:46
Φίλε μου τέλειο το ενυδρείο σου!
Είναι πράγματι "διαμαντάκι"..

Να το χαίρεσαι!
:smt052

golf4470
28-10-10, 21:02
Πολυ ωραιο φιλε! να το χαιρεσαι. Ποσα γκαπυ κ ποσες γαριδες σκεφτεσαι να βαλεις?

giannisaek
28-10-10, 21:16
Πολύ ωραίο να το χαίρεσαι όσο για το χαλίκι μου φαίνεται για πολύ θα μπορούσες να βάλεις και λιγότερο. Γκάπυ να βάλεις ένα χαρεμάκι ένα αρσενικό και τρία θηλυκά φτάνουν αργότερα θα γεννήσουν και τα λίτρα σου είναι λίγα για περισσότερα.

kingrim
28-10-10, 21:17
πολυ ομορφο και μινιμαλ

olga
28-10-10, 21:30
:smt041Πολυ ομορφο,καλη αρχη!

iliasselimis
28-10-10, 21:51
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.Θα συμφωνήσω και εγώ ότι θα μπορούσες να βγάλεις λίγη άμμο για να έχεις περισσότερο χώρο.;)

_antonis_
28-10-10, 22:59
Ωραίο είναι! Το μαύρο φόντο μην ξεχάσεις! :D

mikeepidio
29-10-10, 00:11
Πολύ καλό!!!

bokostas
29-10-10, 00:57
Πολύ όμορφο, μεγειά. :) Μικρούλι όμως για γκαπάκια, εγώ θα προτιμούσα έντλερς, που είναι μικρότερα κι αργότερα και μερικές γαρίδες.

zipo
29-10-10, 01:00
Ωραιότατο το ενυδρειάκι.Και με μερικά φυτάκια ακόμη δε θα ήταν άσχημο.Σωστή και η παρατήρηση του Κώστα παραπάνω.

beat89
29-10-10, 21:18
Πολυ ωραιο....
Βαλε κ αλλα φυτα να το κανεις ζουγκλα.;)

pavlos1988
31-10-10, 19:48
Σας ευχαριστώ όλους για τα κάλα σας λόγια και για τις συμβουλές σας.

'Εχοντας κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις,σύντομα θα βάλω 4 αρσενικά guppies,2 amano shrimp,ενω σήμερα έβαλα 1 zebra nerite snail...


Και συνεχιζουμε!
-------------------------
Αυριο,μιας και μετραω μηδενικη αμμωνια,σκεφτομαι να παω να παρω ψαρακια.Σκεφτομαι ειτε καρδιναλιους ειτε guppies.Ειναι ευκολα ψαρακια?Προτεινετε κατι αλλο?

Ύδωρ
31-10-10, 19:58
Σας ευχαριστώ όλους για τα κάλα σας λόγια και για τις συμβουλές σας. 'Εχοντας κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις,σύντομα θα βάλω 4 αρσενικά guppies,2 amano shrimp,ενω σήμερα έβαλα 1 zebra nerite snail... Και συνεχιζουμε!
:) Ωραίο το στήσιμο, είσαι σε καλό δρόμο! Όμως...
Παύλο, τι μετρήσεις έχεις; Εννοώ ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3. Το βρίσκω λίγο πρόωρο να έχει κιόλας στρωθεί το ενυδρείο σου! Και αν είναι έτσι όπως φοβάμαι, είναι σε βάρος της υγείας, της μακροζωϊας και της ευημερίας του φιλοξενούμενού σου. Ο οποίος εμπιστεύεται ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗ ΖΩΗ στα χέρια σου. Αν δεν έχεις τεστ (που θα έπρεπε) φέρε ένα δείγμα νερού να το μετρήσουμε με τα δικά μου. Να σου δώσω και κλαδέματα, αν θες ακόμα.
Αν δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ άλλα ψάρια, και να επιστρέψεις το ψαράκι στο φίλο σου γιατί πεθαίνει μέσα στην αμμωνία και τα νιτρώδη. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ επίσης πώς όσο έχεις μέσα το ψάρι ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΜΜΩΝΙΑ για το στρώσιμο!
Γαρίδες δεν θα βάλεις αν δεν ωριμάσει ο βυθός. Αυτό σαν διαδικασία θέλει τουλάχιστον 3 μήνες από την ολοκλήρωση του στρωσίματος και την εισαγωγή των ψαριών. Θυμήσου: Άλλο στρωμένο και άλλο ώριμο ενυδρείο!