PDA

Επιστροφή στο Forum : οι γαρίδες ειναι βλαβερές?


karxarini
28-10-10, 12:48
χαίρεται ... επιστροφή στο μεσογειακό σήμερα :)
στα βράχια που πιάνω υπάρχουν μεσα κάμποσες γαριδούλες... ειναι βλαβερές για το μεσογειακό μου?
γιατι εγω τις ψαρεύω μια μια και τις πετάω μεσα :smt020

almost
28-10-10, 12:51
Γαριδούλες είναι καλό να υπάρχουν, γενικώς είναι καθαριστές.

Πάνος
28-10-10, 12:53
αν πηρες βραχο...μπορει να ψαρεψες π.χ. δεκα γαριδες...αλλα θα εχεις αλλες 50 μεσα...αν αφησεις το βραχο σε λεκανη με νερο χωρις αναταραξη σε σκοτεινο σημειο και αναψεις το φως αποτομα.....θα εκπλαγεις απο τον αριθμο τους.;)
το ιδιο ισχυει και για τα καβουρια..:(

karxarini
28-10-10, 13:04
ναι τις προσεξα γατι εβγαλα το βραχο απο το κουβα με το νρεο για να τον βαλω στο ενυδρειο και πεσανε στον κουβα

τα καβουράκια δηλαδη ειναι βλαβερά?
γιατι και αυτα τα βαζω ενα ενα μεσα

Πάνος
28-10-10, 13:09
οσα καβουρια ειδα τα αφαιρεσα...ειδικα τα μαλιαρα με τις μεγαλες δαγκανες...οτι μπορεσουν να πιασουν θα το φανε...
το ποσο επικινδυνα ειναι φυσικα παει και σε συναρτηση του μεγεθους τους.
καποια αλλα τα εβλεπα κατα καιρους και σιγα σιγα ειχα καταφερει να τα απομακρυνω ολα. η τουλαχιστον ετσι νομιζω..:D
καβουρακια της αμμου εχω την εντυπωση οτι δε μεγαλωνουν ιδιαιτερα.

karxarini
28-10-10, 19:19
βρηκα και κατι πρασινα σκουλίκια μεσα στο βράχο μου
τι να τα κάνω? νομιζω ακουμπησα το ενα:smt051:smt051

sifnos
28-10-10, 19:30
μια χαρά είναι. αν έχεις κιόλας κανένα μεγάλο ψάρι πολλές από αυυτές θα γίνουν πρώτης τάξεως μεζές....πράσινο σκουλήκι? δεν έχω ξανά δει.μήπως είναι το κλασικό κόκκινο με πράσινες ραβδώσεις?γενικά να φοβάσαι μόνο πολυχαιτους μαλιάρα σκουληκάκια

karxarini
28-10-10, 19:32
ρε παιδια τα καβουρακια να μην τα κρατησω? χαριτωμενα ειναι :)

sifnos
28-10-10, 19:34
ρε κόλλημα με τα καβουράκια . Γιατί να μην τα κρατήσεις? δε μπορώ να καταλάβω?τι να φάνε?τι να πειράξουν? Άμα μεγαλώσουν πολύ και στη σπάνε στείλ τα ...

karxarini
28-10-10, 19:35
οκ αυτο θα κανω :)

Πάνος
28-10-10, 19:37
αν δεις οτι εμφανιζονται κομμενες ουρες στα ψαρια σου....στειλτα...
εγω τα εβγαλα για να μη τα εχω αγχος πως θα συμπεριφερθουν στα ψαρακια αν μεγαλωσουν.

sifnos
28-10-10, 19:39
αν δεις οτι εμφανιζονται κομμενες ουρες στα ψαρια σου....στειλτα...
εγω τα εβγαλα για να μη τα εχω αγχος πως θα συμπεριφερθουν στα ψαρακια αν μεγαλωσουν.
ρε συ αθερίνα είχες? χαχαχα σε πειράζω:D:D:D. δίκιο έχεις τι ψάρια είχες?

karxarini
28-10-10, 19:43
καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μεχρι τωρα

υπάρχει κανενας ευκολος τροπος να ξεκολήσω anemwnia viridis απο το βραχο της?
-------------------------
καλά αν μεγαλώσουν φανταζομαι θα μπορεσω να τα βγαλω
προς το παρόν τους κέφαλους πυ εχω μεσα ειναι για να βρίσκουν οι ανεμώνες μου φρεσκο και υγειινό φαγητό :D

sifnos
28-10-10, 19:46
καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μεχρι τωρα

υπάρχει κανενας ευκολος τροπος να ξεκολήσω anemwnia viridis απο το βραχο της?
-------------------------
καλά αν μεγαλώσουν φανταζομαι θα μπορεσω να τα βγαλω
προς το παρόν τους κέφαλους πυ εχω μεσα ειναι για να βρίσκουν οι ανεμώνες μου φρεσκο και υγειινό φαγητό :D
εγώ μέχρι tώρα δεν έχω βρει....θα τη χαλάσεις .προσπάθησε μe ένα dremmel να κόψεις το βραχάκι.

προσπάθησε να ρίξεις πάνω σε ανεμώνη pellets να δεις πως κλείνει και το τρώει..είναι ωραίο θέαμα. επίσεις γουστάρω τα ξεψαρωμένα καρουράκια που στέκονται στα πίσω πόδια και πaiρνούν θέση μάχης όταν πέφτει το φαγητό

Πάνος
28-10-10, 19:46
ρε συ αθερίνα είχες? χαχαχα σε πειράζω:D:D:D. δίκιο έχεις τι ψάρια είχες?
οι περκες ξεκινησαν απο 2 εκατοστα μηκος...ενα καβουρι οχι πολυ μικρο θα μπορουσε να τις φαει κιολας...οχι μονο να τις σκισει πτερυγια. ετσι τα εβγαλα ολα. ειχα κρατησει ενα καβουρακι αμμου (με ποδια "κουπια" και μικρες δαγκανες) που φαινοταν ακινδυνο.
εντωμεταξυ στο ριφ μου εβλεπα σκισμενες ουρες καμια φορα και εντοπισα εναν καβουρα 3 εκατοστα. τον αφαιρεσα και οκ..


υπάρχει κανενας ευκολος τροπος να ξεκολήσω anemwnia viridis απο το βραχο της?


η ανεμωνη που λες ξεκολα ευκολα με λιγη προσοχη. γιατι δε την παιρνεις ομως μαζι με το βραχακι?
εγώ μέχρι tώρα δεν έχω βρει.... .
εχω καμια 15αρια και ο τοπος ειναι γεματος ...ποσες θελεις να σου στειλω?? :D

karxarini
28-10-10, 19:51
ειναι κολημένες πανω σε μια μεγάλη κοτρώνα η οποία δεν εχει καμια σχεση με το βράχο που βαζω τωρα μεσα.. και επειδη εχω πολυ βραχο λεω να πεταξω τη κοτρωνα

sifnos
28-10-10, 19:52
οι περκες ξεκινησαν απο 2 εκατοστα μηκος...ενα καβουρι οχι πολυ μικρο θα μπορουσε να τις φαει κιολας...οχι μονο να τις σκισει πτερυγια. ετσι τα εβγαλα ολα. ειχα κρατησει ενα καβουρακι αμμου (με ποδια "κουπια" και μικρες δαγκανες) που φαινοταν ακινδυνο.
εντωμεταξυ στο ριφ μου εβλεπα σκισμενες ουρες καμια φορα και εντοπισα εναν καβουρα 3 εκατοστα. τον αφαιρεσα και οκ..




η ανεμωνη που λες ξεκολα ευκολα με λιγη προσοχη. γιατι δε την παιρνεις ομως μαζι με το βραχακι?

εχω καμια 15αρια και ο τοπος ειναι γεματος ...ποσες θελεις να σου στειλω?? :D

αααα τώρα ζηλεύω θέλω κι εγώ !!!θα μιλήσουμε τέλος νοέμβρη ;-) να μου της προσέξεις ως τότε.

ρε βάλε κανένα ροφό!!τι 2 εκατοστά πέρκα

Πάνος
28-10-10, 20:02
ελα να δεις ποσο μεγαλη ειναι η περκα μου τωρα και μετα μιλα..:D
αφου τις 11 απο τις 12 τις απελευθερωσα γιατι εγιναν πολυ μεγαλες και μου τρωγανε μισο κουτακι τροφη τη μερα...:rolleyes:
ειναι κολημένες πανω σε μια μεγάλη κοτρώνα η οποία δεν εχει καμια σχεση με το βράχο που βαζω τωρα μεσα.. και επειδη εχω πολυ βραχο λεω να πεταξω τη κοτρωνα
ξεκολλανε ευκολα...εγω τις ξεκολλουσα με μια βουτια...προσεχτικα με το νυχι σου απο την ακρη του κορμου ωστε να εισχωρησει το δαχτυλο σου απο κατω και μετα να πιεσεις μαλακά (με τη ρωγα του δαχτυλου οχι με το νυχι) ωστε να ξεκολλησει .παντα με προσοχη...
τωρα αυτο που εγραψα γιατι μου φανηκε λιγο σοκιν?? :D

sifnos
28-10-10, 20:07
:D:Dείσαι πονηρό αγόρι...μόνο είδα το καταφανέστατο πέσιμο σου στην ανεμώνη?

karxarini
28-10-10, 20:40
εγώ χρησιμοποιώ και γαντια οταν τις πιέζω :p
αναμένατε παρουσίαση εντος ολίγον
(θα την ειχα κάνει αλλα το σκιμμερ δε δουλεύει καλα ακομα και θα μου τη λέτε:p)