PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκεψεις για νεο set up


Δημητρης89
28-10-10, 00:20
Γεια σε ολους!!!!

πριν απο κανενα 6μηνο ειχα παρει 4 σκαλαρια για το 120αρι μου,με σκοπο τη δημιουργια ζευγαριου.....αλλα ατυχησα:(...στην αρχη ηταν μικρα και περιμενα να μεγαλωσουν και να γινουν σαν του Πανου:p,εκανα υπομονη αλλα τιποτα.(βεβαια σιγουρα μεγαλωσαν αλλα οχι και τραγικα)μετα περιμενα μπας και ''γινει'' τιποτα αλλα ''παστιτσιο'' γιοκ:D


ετσι επειδη αρχησα να βαριεμαι το ''βιοτοπικο''. και επειδη τα 120 λιτρα ειναι λιγο αδεια με 4 ψαρια σκεφτομαι να τα δωσω και να βαλω κανενα ζευγαρακι ραμιρεζι,5-6 κορυ καμια 10αρια καρδιναλιους και κανενα ανκιστρους..

για πειτε καμια γνωμη μηπως και βαλω κανενα αλλο ψαρακι

Υ.Γ. Α/Ο εχω:cool:

Giwrgos P.
28-10-10, 00:23
βαλε οσο παιρνει με 2-3 ειδη τετρα :smt109

Δημητρης89
28-10-10, 00:25
βαλε οσο παιρνει με 2-3 ειδη τετρα :smt109

A ναι,ξεχασα να αναφερω οτι τα ραμιρεζι τα θελω οπωσδηποτε μια και ειναι αποθυμενο μου:p τωρα για τα υπολοιπα ειμαι ανοιχτος

bokostas
28-10-10, 00:39
Ραμιρέζι, κόρυ και ροδόστομους.

beat89
28-10-10, 01:10
Εγω θα σου ελεγα καλυτερα ροδοστομους μιας κ κοπαδιαζουν καλυτερα.
Βαλε 10 ροδοστομους,2 ραμιρεζι,6-7 corydoras swartzi ή sterbai (ειναι πολυ ομορφα) κ ενα ζευγαρι ancistrus sp3 κ θα εισαι κομπλε.
Αν σου αρεσουν μπορεις να βαλεις κ hatchetfish.

Πάνος
28-10-10, 09:46
νομιζω απο τα δυσκολοτερα κομματια ειναι το να βρεις "καθαρα" ραμ. τουλαχιστον σε βορεια ελλαδα αρκετα δυσκολο...για δε Εβρο..απλα ακατορθωτο!
χαιρομαι για την επιλογη μιας και δε μου αρεσουν τα σκαλαρια πλεον σε μικρα (για αυτα) ενυδρεια..

Δημητρης89
28-10-10, 17:16
νομιζω απο τα δυσκολοτερα κομματια ειναι το να βρεις "καθαρα" ραμ. τουλαχιστον σε βορεια ελλαδα αρκετα δυσκολο...για δε Εβρο..απλα ακατορθωτο!
χαιρομαι για την επιλογη μιας και δε μου αρεσουν τα σκαλαρια πλεον σε μικρα (για αυτα) ενυδρεια..

Αν υπαχουν καθαρα ραμ στην Αθηνα,θα μπορεσω να βρω μιας και κατεβαινω πολυ συχνα οπως ξερεις(για την ακριβεια Αθηνα ειμαι τωρα:D)

οποτε οταν ξαναπαω Καβαλα θα προσπαθησω να δωσω τα σκαλαρια και να αρχισω σιγα σιγα το νεο μου ενυδρειο:smt041:smt041:smt041
-------------------------
οσο για τους ροδοστομους πολυ ωραια ιδεα!!!!!
Απο ancistrus μου αρεσε παρα πολυ ο L183(μονο που δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βρω στη βορειο ελλαδα)

beat89
28-10-10, 19:52
Ο L183 ειναι γενικα δυσευρετος.
Εγω τον εψαχνα 1 χρονο κ τον βρηκα απο μια εισαγωγη που ειχε κανει το WI.
Απο τοτε παλι πουθενα.

Δημητρης89
28-10-10, 21:52
Ο L183 ειναι γενικα δυσευρετος.
Εγω τον εψαχνα 1 χρονο κ τον βρηκα απο μια εισαγωγη που ειχε κανει το WI.
Απο τοτε παλι πουθενα.


o L183 δεν ειναι με τις ασπρες βουλες και τα ασπρα τελειωματα στην ουρα?
καποια στιγμη πριν το καλοκαιρι ειχα ρωτησει σε ενα πετ σοπ της ξανθης και μου ειπε οτι ειχε εναν και του τελειωσε:confused:(τωρα αν ελεγε αληθεια δεν ξερω)

Y..Γ μολις παρατηρησα οτι το θεμα μου ειναι σε λαθος κατηγορια,αν μπορει ενας mod ας το μεταφερει στο γλυκο νερο-γενικα

Πάνος
28-10-10, 23:55
εσυ στα γενικα το ειχες...εγω το μετεφερα εδω αφου μονο για ειδη νοτιου αμερικης δειχνεις να ενδιαφερεσαι ;)

Δημητρης89
29-10-10, 01:47
εσυ στα γενικα το ειχες...εγω το μετεφερα εδω αφου μονο για ειδη νοτιου αμερικης δειχνεις να ενδιαφερεσαι ;)

χαχαχαχα...καλα θυμομουν...

και καλα εκανες:p

Δημητρης89
31-10-10, 15:45
τελικα προχωραω τις διαδικασιες για την αλλαγη:)

εβαλα αγγελια για τα σκαλαρια μου και χθες περασα απο ενα πετ σοπ στο Αιγαλεω,οπου το παλικαρι(ας ειναι καλα)μου ειπε οτι τποια ψαρακια και να θελω θα κοιταξει να μου τα φερει..

εχω ομως καποια προβληματα με την ποσοτητα που πρεπει να παρω.
Ας γινω πιο σαφης

Ραμιρεζι:στο πετ ειχε 1-2 balloon,μερικα long fin,καποια χρυσα(?) αλλα και ενα ραμ 'καθαρης μορφης':smt041.οποτε ποσα να παραγγειλω ωστε να εχω πιθανοτητες για ζευγαρι?

ancistrus l 183: και εδω τα ιδια,ειπε οτι μπορει να φερει,αλλα επειδη θα ειναι μικρα δεν θα μπορουμε να δουμε το φιλο τους..Αρα ποσα να παρω και απο εδω,(εγω λεω να παρω 2 και αν βγουν και τα δυο το ιδιο,δεινω το ενα και περνω ενα νεο)

οσο για τα corydoras δεν μποτω να αποφασησω ποια να παρω,εγω ειπα για panda,αλλα δεν ξερω,περημενω την γνωμη σας...

οσο για ροδοστομους πιστευω οτι θα μπορεσω να βρω στην Αλεξανδρουπολη.
Υ.Γ για αρχη θα παρω μονο ραμ, και ancistrus και μολις στροθει ο βυθοε θα παρω και τα κορυ