PDA

Επιστροφή στο Forum : zipo (Pseudotropheus Demasoni)


zipo
26-10-10, 17:46
Πληροφορίες

Διαστάσεις:101 x 41 x 50cm.
Όγκος:180L (τα καθαρά λίτρα είναι πολύ λιγότερα).
Κατηγορία:Pseudotropheus demasoni species tank.
Φυτά:Κανένα.
Ψάρια / Άλλα είδη:14 Pseudotropheus Demasoni (πήρα πολλά έχοντας στο νου μου απώλειες είτε από τη μεταφορά είτε στο ενυδρείο,οι οποίες προς στιγμήν δεν έχουν υπάρξει).
Διακοσμητικά υλικά:Πέτρες μη ασβεστολιθικές και αραγωνίτης.
Φόντο:Πλάτη της Juwel.
Φωτισμός:Το 1/3 μίας λάμπας T5 των 45W (η υπόλοιπη έχει καλυφθεί με ανακλαστήρες γυρισμένουνς ανάποδα,όπως και η δεύτερη του φωτιστικού).
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες.
Φιλτράρισμα:Eheim Classic 600 (2217) 1000L/h + Εσωτερικό Juwel Bioflow 3.0 με αντλία 1000l/h.
Θερμοστάτης:Κανένας μέχρι στιγμής.Όταν χρειαστεί,θα μπει ένας των 200W συνδεδεμένος πάνω σε κάποιον ελεγκτή θερμοκρασίας.
Λίπανση:Χαχαχα.
Παροχή CO2:Όχι.

Παράμετροι:

pH:8,0
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:περίπου 30% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:25 βαθμούς περίπου
Άλλες πληροφορίες:Το ενυδρείο τρέχει από τις 14/09/10 και θα γίνουν πολλά ακόμη.Οι ρουτίνες θα σταθεροποιηθούν σιγά-σιγά και οι παράμετροι επίσης.
Φωτογραφία:Θα ακολουθήσουν κάποια στιγμή φωτογραφίες ΠΟΛΥ καλύτερης ποιότητας.

imichal
26-10-10, 17:54
Πολύ σωστά στημένο ενυδρείο και πολύ ομορφο.... Σωστή επιλογή ψαριου γι 'αυτά τα λίτρα (τα demasoni ειναι τα αγαπημενα μου) και σωστός αριθμός ψαριων για αρχη.
Από ότι βλεπω τα ψαρακια δεν ειναι πλήρως ενηλικα ακομα. Μεγαλώνοντας πιθανον να υπαρξουν καποιες απώλειες (3-4 ψαρακια) μεχρι να βρουν τις ιεραρχιες τους. Μην τρομαξεις ομως....ειναι φυσιολογικο. Με το που εμφανιστουν τα κυριαρχα αρσενικα λογικα δεν θα εχεις αλλες απωλειες και θα αρχισουν οι γεννες.....

in the pond
26-10-10, 17:54
Ωωωωωω! Βασιλιάδες. Μπράβο!:p

Υ.Γ. Μην σχολιάζεις φωτογραφίες, γιατί υπάρχουν και χειρότεροι...εγώ π.χ.! ;)

Crazy_Beaver
26-10-10, 17:56
Πολύ όμορφο όλο εκτός από την πλάτη!Αλλα γούστα είναι αυτα.Για τα ψάρια το είπες και μόνος σου οτι είναι πολλά.Κατα τα άλλα κουκλί.Οι πέτρες από πού είναι;


Δώσε και άλλες φώτο στον λαό!!!!

Dimitris_Batman
26-10-10, 17:58
Ανέβασε το βιντεάκι που μου έδειξες στην συνάντηση της Κυριακής.Η φωτογραφία το αδικεί.

zipo
26-10-10, 18:05
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Πολύ όμορφο όλο εκτός από την πλάτη!Αλλα γούστα είναι αυτα.Για τα ψάρια το είπες και μόνος σου οτι είναι πολλά.Κατα τα άλλα κουκλί.Οι πέτρες από πού είναι;


Δώσε και άλλες φώτο στον λαό!!!!
Η πλάτη ξέρω ότι δεν είναι ο,τι ομορφότερο για φόντο.Απλά,με βόλεψε με τη στήριξη των πετρών σε αυτό το ενυδρείο που έχει περιορισμένες διαστάσεις και είναι επιτακτικό να στηριχθούν οι πέτρες για εξοικονόμηση χώρου.Τα ψάρια είναι εν γνώσει μου πολλά και αυτό δε φαίνεται τόσο τώρα,αλλά θα φανεί όσο θα μεγαλώνουν.Από φίλτρανση και ποιότητα νερού δεν υπαρχει ούτε θα υπάρξει προβλημα.Το πρόβλημα είναι η επιθετικότητα που κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρξει κατά το ζευγάρωμα.Θα το αντιμετωπίσουμε.Οι πέτρες είναι από το Pangea (κεντρική αποθήκη) και μέσα στο ενυδρείο είναι γύρω στα 75 κιλά.
-------------------------
Ανέβασε το βιντεάκι που μου έδειξες στην συνάντηση της Κυριακής.Η φωτογραφία το αδικεί.
Θα ανεβάσω κανένα βίντεο,αλλά ένα λίγο πιο ωραίο,όχι εκείνο.Η φωτό ίσως το αδικεί γιατί δεν παρουσιάζει τη ζωντάνια και την κίνηση των ψαριών που είναι όλη η ουσία σε ένα τέτοιο ενυδρείο.

zipo
26-10-10, 18:23
Να και μερικές φωτογραφίες ακόμα.Όσο βγάζω εγώ,δε θα δούμε προκοπή. :smt020 Οι δύο πρώτες είναι από τις πρώτες μέρες που είχαν μπει τα ψάρια στο ενυδρείο και τα χρώματά τους ήταν πιο ξεθωριασμένα.Στην τρίτη,δύο αρσενικοί "τα λένε"...

in the pond
26-10-10, 18:28
Να και μερικές φωτογραφίες ακόμα.Όσο βγάζω εγώ,δε θα δούμε προκοπή. :smt020 Οι δύο πρώτες είναι από τις πρώτες μέρες που είχαν μπει τα ψάρια στο ενυδρείο και τα χρώματά τους ήταν πιο ξεθωριασμένα.Στην τρίτη,δύο αρσενικοί "τα λένε"...

Όμορφο το θέαμα να τα "λένε" δύο νεαρά demassoni. Όταν πιάσουν το τελικό τους μέγεθος όμως, δεν θα τα "λένε" μόνο, θα τα "σπάνε" κιόλας...!:D:D:D Υπέροχο ψάρι...

ARIS1983
26-10-10, 18:34
Μπραβο τελειο το τοπιο! Η πλατη ειναι λιγο ασχημη αλλα τι να κανεις ασοψετε η αναγκη! Καλες γεννες...

kingrim
26-10-10, 19:44
η πλατη αμα πιασει λιγο αλγη θα ειναι κουκλακι τωρα ειναι λιγο ασχημουλα....

Τα ψαρια απλα κουκλια

ρε βαλε κανενα φυτο και ασε τα χαζα με τα νταμαρια....

zipo
26-10-10, 19:47
Γιάννη,υπάρχει περίπτωση να μπει καμιά βαλισνέρια,αν βρω από αυτές τις στριφογυριστές. ;) Έπειτα,σκέφτομαι σοβαρά να στήσω ένα μικρούλι φυτεμένο για να κάνω το κέφι μου μόνο με φυτά,χωρίς ψαράκια. (σσσς...μην το πεις σε κανέναν)

kingrim
26-10-10, 19:50
ναι ναι μετα βαλε κανενα θαμνακι μετα κανα κοκκινακι μετα κανα γρασιδακι και ολα τα ....ακι εκτος απο τα προστυχα :ρ

thanasis76
26-10-10, 19:55
πολυ ομορφο το στησιμο και ομορφα ψαρια...
για την πλατη αν και σε βολευει οπως ειπες για τις πετρες θα συμφωνησω οτι δεν τεριαζει... δειχνει ξενη..
κατα τα αλλα εισαι σουπερ...:smt041:smt041

Αλέξης6
26-10-10, 20:35
Να δυο που είχα τραβήξει εγώ!!

bokostas
27-10-10, 02:37
Τα ψάρια κουκλιά Δημήτρη, τα φυτά σου όμως θέλουν σίδηρο, γιατί έχουν εξασθενήσει σε σημείο που να μην φαίνονται.:D

Την πλάτη μπορείς να την κρύψεις με βαλισνέριες, εχινόδωρους, crinum, καμπόμπες, καλά τίποτε δεν έμαθες από τον Κλεόβουλο???

vag0s
27-10-10, 17:21
Μου αρέσει πολύ. :smt038:smt038
Μην παρασυρθείς. Δεν πρέπει να βάλεις ουτε μισό φυτό μέσα. Αξίζει έτσι ξερό. Το μονο που μπορείς να περιμένεις πλέον είναι η άλγη, για να το δείξει ακόμα περισσότερο. :rolleyes:

jiraiya
27-10-10, 19:40
μπραβο δημητρη ειναι πολυ ωραιο και οι πετρες και τα ψαρια κουκλια,επισης το στησιμο που εκανες ειναι super σκιζει!!!!!!

zipo
27-10-10, 19:43
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.Ένα θεματάκι που προσπαθώ να λύσω τώρα είναι το σκάψιμο της άμμου από τα φίλτρα,όχι από τα ψάρια!Καμιά ιδέα?Ακόμα και όταν κοιτάνε και οι δύο έξοδοι των φίλτρων στα τζάμια,πάλι υπάρχει πρόβλημα!Μου φαίνεται θα βάλω καμιά άκυρη πέτρα στο σημείο που σκάβεται και τέλος,εκτος κι αν σκεφτείτε καμιά λύση.

bokostas
28-10-10, 00:20
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.Ένα θεματάκι που προσπαθώ να λύσω τώρα είναι το σκάψιμο της άμμου από τα φίλτρα,όχι από τα ψάρια!Καμιά ιδέα?Ακόμα και όταν κοιτάνε και οι δύο έξοδοι των φίλτρων στα τζάμια,πάλι υπάρχει πρόβλημα!Μου φαίνεται θα βάλω καμιά άκυρη πέτρα στο σημείο που σκάβεται και τέλος,εκτος κι αν σκεφτείτε καμιά λύση.
Spraybar ???:) Ή μπορείς να "δέσεις" την άμμο με γρασίδια, κούμπα, τενέλους κλπ κι αν την σκάβουν τα ψάρια, άλλαξέ τα με ξιφοφόρους.:D

zipo
28-10-10, 00:38
Spraybar ???:) Ή μπορείς να "δέσεις" την άμμο με γρασίδια, κούμπα, τενέλους κλπ κι αν την σκάβουν τα ψάρια, άλλαξέ τα με ξιφοφόρους.:D
:smt005:smt005:smt005

Φυσικά,το spraybar το έχει μόνο το εξωτερικό.Εκεί σκέφτομαι να ανοίξω μερικές τρύπες ακόμα,όπως μου πρότεινε και ο πάκο.Αλλά,το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει σίγουρα,ακόμη κι αν μειωθεί λίγο.Με το εσωτερικό είναι το θέμα.Να φτιάξω spraybar και για το εσωτερικό?Το κρατάω στην άκρη σαν πρόταση μήπως και υπάρχει και καμιά άλλη.

bokostas
28-10-10, 00:49
Αν βάλεις το spraybar 5-6 πόντους κάτω από την επιφάνεια, με τις τρύπες να κοιτάνε οριζόντια κι ελαφρά προς τα πάνω, δεν θα σου σκάβει την άμμο
και θα έχεις και καλή ανατάραξη, αν μιλάμε για το 2217, εγώ έτσι το έχω Δημήτρη, θέλει μόνο προσοχή το καλοκαίρι που κατεβαίνει η στάθμη.

Για το εσωτερικό, αν είναι εύκολο πες μοντέλο και διατομή της εξόδου, έχω 2-3 spraybars που μπορεί να κάνουν, να σου φέρω την Κυριακή.

zipo
28-10-10, 01:28
Αν βάλεις το spraybar 5-6 πόντους κάτω από την επιφάνεια, με τις τρύπες να κοιτάνε οριζόντια κι ελαφρά προς τα πάνω, δεν θα σου σκάβει την άμμο
και θα έχεις και καλή ανατάραξη, αν μιλάμε για το 2217, εγώ έτσι το έχω Δημήτρη, θέλει μόνο προσοχή το καλοκαίρι που κατεβαίνει η στάθμη.

Για το εσωτερικό, αν είναι εύκολο πες μοντέλο και διατομή της εξόδου, έχω 2-3 spraybars που μπορεί να κάνουν, να σου φέρω την Κυριακή.
Ωραία,φέρτε τα όλα και θα φέρω εγώ την έξοδο να δούμε μήπως και ταιριάζει κανένα!Ευχαριστώ.Έτσι ακριβώς το έχω να κοιτά το 2217,αλλά μάλλον συναντά τη ροή του εσωτερικού κάπου και κατεβαίνει προς τα κάτω.Το spraybar στην έξοδο του εσωτερικού μάλλον θα με σώσει.;)

olga
28-10-10, 06:31
Πολυ ωραιο Δημητρη,τα ψαρακια ειναι φανταστικα,αλλα ρε ανθρωπε...βαλε κατι σε πρασσινακι να σπασει η πετριλα....:smt052 πολυ σωστα στα λεει ο bokostas...

Κλεόβουλος
29-10-10, 17:35
Τα ψάρια κουκλιά Δημήτρη, τα φυτά σου όμως θέλουν σίδηρο, γιατί έχουν εξασθενήσει σε σημείο που να μην φαίνονται.:D

Την πλάτη μπορείς να την κρύψεις με βαλισνέριες, εχινόδωρους, crinum, καμπόμπες, καλά τίποτε δεν έμαθες από τον Κλεόβουλο???

Πρέπει να σου κάνω φροντιστήριο :D:D

kotsokk
29-10-10, 18:32
Κουκλί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το ενυδρείο.

zipo
30-10-10, 03:06
Ευχαριστώ παιδιά.Ελπίζω στο μέλλον να βελτιωθεί κι άλλο. (να βγει,δηλαδή,καμιά άλγη άλλου είδους,γιατί με αλλο τρόπο δεν το κόβω :grin:)

pavlos2003
31-10-10, 20:07
...ωραίο στύσιμο, οι πέτρες έχουν "δεθεί" και με σιλικόνη ή απλά στέκονται η μία πάνω στην άλλη??

zweet
31-10-10, 20:22
πολυ ομορφο!:)

zipo
31-10-10, 23:41
Οι πέτρες έχουν κολληθεί με σιλικόνη,αλλά είναι και προσεκτικά κουμπωμένες η μία με την άλλη.Πατάνε πάνω σε φελιζόλ.θα κάνω μια αναλυτική παρουσίαση με φωτογραφίες από τη διαδικασία του στησίματος ώστε να βοηθηθεί όποιος το επιχειρεί και για πρώτη φορά.Αύριο ή μεθαύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες.;)

kingrim
31-10-10, 23:43
δωσε φωτο στον λαο

zipo
31-10-10, 23:51
Καλά μην περιμένετε και τίποτα φωτογραφίες ποιότητας.Σαν ζωντανές μουτζούρες είναι,αλλά αυτό που πρέπει να φανεί φαίνεται.Αν ήμουν στον δικό μου υπολογιστή,θα τις είχα ανεβάσει ήδη.

georgetax
01-11-10, 00:13
Όμορφο Και αρκετά προσεγμένο παρά πολύ καλή προσπάθεια

zipo
01-11-10, 23:16
Εδώ είναι όλες οι φωτογραφίες που τραβούσα κατά τη διάρκεια του στησίματος.

1)Το ενυδρείο,αφού πλύθηκε σχολαστικά,χαιρέτησε την προηγούμενη ζωή του ως φυτεμένο και στήθηκε με έναν έλεγχο για τυχόν φθορές είτε στο ενυδρείο είτε στο έπιπλο που θα μπορούσαν να προκαλέσουν αργότερα πρόβλημα.
2)Για να γίνει πιο εύκολη η επιλογή της πέτρας για το κάθε σημείο,όλες οι πετρούλες μεταφέρθηκαν δίπλα στο ενυδρείο.Ήταν όλες 90 κιλά συνολικά.Δε χρησιμοποιήθηκαν όλες.
3)Τοποθετήθηκε φειλιζόλ για να πατήσουν οι πέτρες πάνω.
4)Μπήκαν οι πρώτες πέτρες.Σχεδόν όλες όσες πάτησαν πάνω σε αυτές τις πρώτες,κολλήθηκαν με σιλικόνη της Bison κατάλληλη για τζάμια ενυδρείου.
5+6)Κάθε πέτρα έμπαινε μέσα μετά από πολύ σκέψη και προσοχή.Το στήσιμο διήρκεσε αρκετό καιρό,καθώς μαζευόμασταν το βράδυ παρέα και κάναμε πλακίτσα στήνοντας παράλληλα και το ενυδρείο.Ωραία πράγματα και μια διαφορετική πλευρά του χόμπι.Για τα χαρτιά,το στήσιμο του ενυδρείου (δε μιλώ για ψάρια.αυτό έγινε πολύ αργότερα) διήρκεσε από τις 14-08 μέχρι τις 08-09 και αποκλειστικά σε μεταμεσονύκτιο πρόγραμμα με πλωμάρια και τα λοιπά.Αυτό είναι χόμπι. ;)
7+8 )Το στήσιμο μετά την ολοκληρωσή του και οι πετρούλες που περίσσεψαν.
9)Το ενυδρείο μετά το πρώτο γέμισμα.
10)Ο,τι περίσσεψε από το στήσιμο. :cool:

giannisqq
01-11-10, 23:24
παρα πολυ ωραιες πετρες και ωραιο στησιμο!!!αλλα ας ειναι το τελευταιο γιατι εαν κανεις και αλλο αλκολικος θα γινεις:D:D:Dη παρεα σιγουρα σε πριζει για το επομενο ενυδρειο σου:D:D:D

zipo
01-11-10, 23:29
παρα πολυ ωραιες πετρες και ωραιο στησιμο!!!αλλα ας ειναι το τελευταιο γιατι εαν κανεις και αλλο αλκολικος θα γινεις:D:D:Dη παρεα σιγουρα σε πριζει για το επομενο ενυδρειο σου:D:D:D
Περιττό να πω πως ένας από την παρέα βλέποντας πως την περνούσαμε στη Θεσσαλονίκη Αυγουστιάτικα,αποφάσισε από τότε να στήσει και αυτός ενυδρείο και δεν είναι αστείο αυτό που λέω γιατί μιλάμε για τον γνωστό αλκολικό Γιώργο (Prokroustis) που τώρα βρίσκεται μπλεγμένος ανάμεσα σε φιάλες διοξειδίου,διαχυτήρες και σακιά flourite.

giannisqq
01-11-10, 23:49
:D:D:Dτον χαντακωσες τον ανθρωπο!!!

Crazy_Beaver
01-11-10, 23:53
Η HAVANA έπαιζε στο ενδιάμεσο για σφηνάκι αή τις αφιερόθηκε ένα ολόκληρο βράδυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

zipo
02-11-10, 00:12
Η HAVANA έπαιζε στο ενδιάμεσο για σφηνάκι αή τις αφιερόθηκε ένα ολόκληρο βράδυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D
Όχι,όχι!Η Havana δεν ήταν για κατανάλωση.Ήταν σαν εργαλείο (!!!) για να μπει στο μπολ του ναργιλέ αντί για νερό,αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα.Ας μείνουμε στο ενυδρείο! :D:D:D


Υστερόγραφο:παιδιά,σταματήστε τα π.μ. για να έρθω με τα εργαλεία να στήσουμε μαζί τα ενυδρεία σας!Είμαι κλεισμένος για τον επόμενο μήνα! :smt043

kingrim
02-11-10, 00:17
λολ ομορφο εργαλειο εχεις ειχε ενα πιο μεγαλο η Τζουλια......

ειναι ομορφες στιγμες αυτες με τα φιλαρακια σου να τις κρατησεις

Prokroustis
02-11-10, 16:24
Και αυτή τη βδομάδα αρχίζει ξανά το γλέντι αφου επιτέλους ήρθε και το δικό μου ενυδρείο, αναμένονται φωτογραφίες με το zipo να πλένει το flourite και εμένα να παρακολουθώ αραχτός με βέλγικες μπυρίτσες στο χέρι... :cool:

Θα απαντηθούν και ερωτήματα όπως συμβιώνουν δίσκοι και endlers (προσφορά του christsos) μαζί με demasoni; :D

zipo
25-11-10, 23:25
Εδώ είναι οι άπαιχτες φωτογραφίες που τράβηξε ο Χρήστος (ZX) σήμερα.Βέβαια,μας παίδεψε λίγο μέχρι "να φαίνεται το μάτι",αλλά το αποτέλεσμα είναι τέλειο...Χίλια ευχαριστώ Χρήστο...;)

http://i237.photobucket.com/albums/ff213/ZARALIS/IMG_6467.jpg?t=1290713342


http://i237.photobucket.com/albums/ff213/ZARALIS/IMG_6473.jpg?t=1290713413


http://i237.photobucket.com/albums/ff213/ZARALIS/IMG_6477.jpg?t=1290713443


http://i237.photobucket.com/albums/ff213/ZARALIS/IMG_6508.jpg?t=1290713477

giannisqq
25-11-10, 23:29
δεν βλεπουμε!!!!

mklavas
25-11-10, 23:29
Εδώ είναι οι άπαιχτες φωτογραφίες που τράβηξε ο Χρήστος (ZX) σήμερα.Βέβαια,μας παίδεψε λίγο μέχρι "να φαίνεται το μάτι",αλλά το αποτέλεσμα είναι τέλειο...Χίλια ευχαριστώ Χρήστο...;)




πούντες :(:(

lion
25-11-10, 23:36
... μιλάμε για τον γνωστό αλκολικό Γιώργο (Prokroustis) ...

Τώρα το είδα αυτό..... αχ καημένα ψαράκια μου, που σας έστειλα ... :(

giannisqq
25-11-10, 23:38
παρα πολυ ωραιες!!!!!!!!!!!:smt041:smt041

mklavas
25-11-10, 23:39
Πολύ μουράτες. :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Αλέξης6
25-11-10, 23:40
Μπράβο ρε Μήτσο!!!

Πάρα πολύ ωραίο!!

Prokroustis
25-11-10, 23:44
Τώρα το είδα αυτό..... αχ καημένα ψαράκια μου, που σας έστειλα ... :(

Συκοφαντίες όλα! :D Τα kribs ακόμα στην προσαρμογή είναι... ;)

όσο για τις φωτό τι αλλο να πω...

bokostas
25-11-10, 23:45
Φανταστικά ψάρια, αν έμπαιναν και σε φυτεμένο...:)

Αλέξης6
25-11-10, 23:49
Να σου πω με δυο τρια κρινουμ στο κέντρο πίσω και με 3-4 ανούμπιες στις γωνίες ψηλά νομίζω ότι θα ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό..;)

tsoum
26-11-10, 00:24
Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα και οι άλγες πανέμορφες! Γιατί βγαίνουν καφέ άλγες μόνο στα αφρικάνικα; Δεν έχω δει πολλά με πράσινες άλγες. Η αλήθεια είναι οτι ενα φυτάκι θα έδειχνε πολύ ωραία εκεί μέσα!

dimis_george
26-11-10, 00:54
παρα πολυ ομορφο!!!:smt041:smt041

zipo
26-11-10, 00:56
Παιδιά,σας ευχαριστώ πολύ όλους.Φυσικά,δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να μπει κάποιο φυτό.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΩΣΤΑ ΔΕ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΟΥΜΠΑ ΟΥΤΕ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ!!!:D
Και σε εμένα και στο Χρήστο άρεσε πολύ και η δέυτερη φωτογραφία που είναι μια μικρή κατάδυση στη λίμνη. ;)

gta__156
26-11-10, 01:12
Πανεμορφα !!!!!

bokostas
26-11-10, 01:13
...ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΩΣΤΑ ΔΕ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΟΥΜΠΑ ΟΥΤΕ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ!!!:D

Στο μυαλό μου είσαι.:p

tsoum
26-11-10, 01:16
Διαστάσεις:101 x 41 x 50cm.
Όγκος:180L (τα καθαρά λίτρα είναι πολύ λιγότερα).


Μια μικρή παρατηρησούλα. Το Ριο είναι 180 λίτρα καθαρά. Μεικτα βγαίνει 207,05 λίτρα αμα κάνεις την πράξη!

Αυτό (http://www.juwel-aquarium.de/en/strukturrckwnde56.htm) το φόντο εννοείς; Σε ενα άλλο ενυδρείο που το είχα δει δεν φαινόταν καθόλου ωραίο! Σε αυτό επαθα την πλάκα μου!

bokostas
26-11-10, 01:21
Ναι βρε Γιώργο αλλά από τα 180 δεν πρέπει ν' αφαιρέσεις όλες αυτές τις πέτρες και όλη την άμμο? Πιστεύω στο συγκεκριμένο χάνονται 40-50 λίτρα.

(σ΄ενα μποστάνι θα χάνονταν πολύ λιγότερα φυσικά).:D

Το φόντο είναι αυτό που λες και στην αρχή δεν δείχνει ωραίο, αλλά μόλις πιάσει τις αλγίτσες του... βούτυρο.

zipo
26-11-10, 01:24
Ναι βρε Γιώργο αλλά από τα 180 δεν πρέπει ν' αφαιρέσεις όλες αυτές τις πέτρες και όλη την άμμο? Πιστεύω στο συγκεκριμένο χάνονται 40-50 λίτρα.

(σ΄ενα μποστάνι θα χάνονταν πολύ λιγότερα φυσικά).:D
Γι' αυτό δε βάζω φυτά.Για να μη μειώσω τα λίτρα κι άλλο!:D

bokostas
26-11-10, 01:27
Γι' αυτό δε βάζω φυτά.Για να μη μειώσω τα λίτρα κι άλλο!:D
:smt044 :smt044 :smt044 Ένα δίκιο τόχεις.

tsoum
26-11-10, 01:40
Και 50 λίτρα να χάνει: 207 μεικτά - 50 = 160 λιτρα. Δεν είναι και τοοοοοοοοσο πολλά! Που και να ειχε φελιζόλ στον πάτο. Ή εχεις; Δεν πρόσεξα :D

zipo
26-11-10, 01:48
Που και να ειχε φελιζόλ στον πάτο. Ή εχεις; Δεν πρόσεξα :D
3 cm :smt045

georgebruno
26-11-10, 02:38
Δημήτρη απλά τέλειο!το aquascape πολύ καλό και μαζί με τις άλγες έχουν κρυψει επιμελώς την :smt084πλατη της juwel!Τώρα αράζεις και απλά απολαμβάνεις συμπεριφορές που μόνο η αφρική μπορεί να προσφέρει!Για μένα είναι από τα λίγα ενυδρεία που θα έλεγα οτι και φυτά να μην βάλεις δεν έγινε και τπτ!Από τα καλύτερα που έχω δει!Μπράβο!

Κλεόβουλος
26-11-10, 08:46
Τώρα βάλε καμμιά βαλισνέρια να κρύψεις την πρασινο-σωλήνα και βάλτο στο διαγωνισμό.
(μετά μου τις χαρίζεις :grin:)

Z_X
26-11-10, 15:38
http://i65.servimg.com/u/f65/12/25/27/53/img_6510.jpg

zipo
27-11-10, 14:38
:smt120:smt120:smt120
-------------------------
Ο Χρήστος πρέπει να μου έφερε γούρι,γιατί για πρώτη φορά είδα στο ενυδρειο μου και στην ζωή μου ζευγάρωμα.Κάτι τέτοιο (http://www.youtube.com/watch?v=o_Tcv8MuVaY)δηλαδή!Μόνο που εμένα δε διάλεξαν ένα τόσο εμφανές σημειο.Είδα τον αρσενικό να κάθεται πάνω σε μια πέτρα και μετά να έρχεται μια θηλυκιά.Και με το που πλησιάζει η θηλυκιά,τον βλέπω για πρώτη φορά να υποχωρεί πρώτος μέσα στη σπηλιά.Και λέω τί έγινε?Έχουμε νέο κυρίαρχο αρσενικό?Αλλά,όχι.Άλλη δυνάμη τον έκανε να υποχωρήσει!:D Έπειτα βγήκε δύο-τρεις φορές από το σημείο και έκανε μια κίνηση σα να ελέγχει για...ματάκηδες,ενώ η θηλυκιά τον περίμενε μέσα.Το ζευγάρωμα που είδα εγώ διήρκεσε κανένα λεπτό το πολύ.Ευελπιστώ ότι δε θα αργήσω να δω κάποια θηλυκιά μπουκωμένη.

Κλεόβουλος
27-11-10, 17:08
Είναι ήδη μπουκωμένη ;) άντε με το καλό κι ουρίτσες!

kingrim
27-11-10, 20:08
αντε με το καλοοοοοοο και γεννες

zipo
27-11-10, 20:45
Ευχαριστώ!Ας ελπίσουμε ότι θα τα κρατήσει. :rolleyes:

jiraiya
22-12-10, 21:38
καλα ρε συ κανενα update δεν θα κανεις?

zipo
22-12-10, 22:06
Θα κάνω όταν θα έχω μωρά! :D Ακόμα δεν μπορώ να τα πέισω να ζευγαρώσουν!Τί πιο κρύες αλλαγές,τι 6 διαφορετικές τροφέςμε 3 διαφορετικές σπιρουλίνες,τι αλλαγές 50 % κάθε βδομάδα.....τίποτα.Καμιά άλλη ιδέα?

kingrim
22-12-10, 22:53
βαλε κανε DVD να παιζει μπροστα απο το ενυδρειο :)

Prokroustis
22-12-10, 23:47
κάντο φυτεμένο να δεις πως θα νιώσουν! :D

zipo
23-12-10, 00:26
Ρε μη γελάτε με τον πόνο μου! :D Επειδή,ασχολείστε με ψάρια που δεν πρόκεται να ζευγαρώσουν και να δείτε μικρά,τη λέτε σε μένα? :smt031

bokostas
23-12-10, 02:15
Ρε μη γελάτε με τον πόνο μου! :D Επειδή,ασχολείστε με ψάρια που δεν πρόκεται να ζευγαρώσουν και να δείτε μικρά,τη λέτε σε μένα? :smt031
Δημητράκη να σου πω κι εγώ τον πόνο μου, για να δεις πως σε καταλαβαίνω:

Προχθές γέννησαν άλλες 2 ξιφοφορίνες και μάζεψα πάνω από 80 μωρά.
Τα κριμπένσις είναι κρυμμένα στη φωλιά και περιμένω να βγάλουν βόλτα την οικογένεια.
3 θηλυκά κατάλευκα μόλλυ είναι γκαστρωμένα από κατάμαυρο πατέρα.
Το ζευγάρι τα σκαλάρια καθαρίζει ένα φύλλο ανούμπιας για ν' αφήσουν αυγά.
Τα 5 αρχικά εντλεράκια είχαν φτάσει τα 200, ευτυχώς μοίρασα και τώρα έχω μόνο 40.
Τα κορυντοράκια έχουν γεμίσει τον τόπο αυγά.
Οι γαρίδες πρέπει να έχουν ξεπεράσει τις 100 οι κοκκινοκέρασες και τις 20 οι σνόουμπολ.
Μέχρι και τα μηλοσαλίγκαρα έχουν ξεκολ**** να γεννάνε, τσαμπιά να δεις να τρομάξεις.:D:D:D

zipo
23-12-10, 18:10
Παιδιά,όταν το νερό του ενυδρείου είναι από 25,5 και πάνω,τί θερμοκρασία να έχει το νερό της αλλαγής για να είναι κάπως πιο κρύο οπως προτείνεται???Η αλλαγή είναι 45% με 50 %...

Κλεόβουλος
23-12-10, 18:38
1 βαθμό ~ λιγότερο

zipo
24-12-10, 00:20
Έχει ενδιαφέρον,όταν τις Πέμπτες που τους κάνω νηστεία,αυτά τσιμπάνε άλγες από τις πέτρες.Τις υπόλοιπες μέρες δεν πεινάν αρκετά για να μπουν στον κόπο.Και η πλάκα είναι ότι,για να τσιμπήσουν άγλη,έρχονται πολλές φορές σε πολύ παράξενες γωνίες,μέχρι και ανάποδα.Δυστυχώς,δεν μπορώ να τραβήξω ωραίες φωτογραφίες ή βίντεο για να σας μεταφέρω τις εικόνες που βλέπω.Αρκούμαι σε 2 κακής ποιότητας.Στην πρώτη φαίνεται πίσω αριστερά ένας αρσενικός να τσιμπά άλγη και στη δεύτερη φαίνεται πως έχει γίνει η πέτρα,επειδή συνέχεια τσιμπολογούν.

kotsokk
11-02-11, 15:35
update:confused::confused::confused:

zipo
11-02-11, 16:15
Θα βγάλω μερικές φτογραφίες σε λίγο καιρό.Καλά μη φαντάζεσαι ότι έγινε και καμιά τρομακτική αλλαγή!Δε...φύτρωσαν και φυτά ας πούμε.Γέννα ακόμα δεν έχω.Τα ψάρια έχουν μεγαλώσει αρκετά νομίζω.Ελπίζω σύντομα να δώσουν και καμιά γέννα. :rolleyes:

kotsokk
13-02-11, 13:11
Τα κούρεψες τα νταμάρια σου;:D:D:D:D:D:D

zipo
26-05-11, 22:47
Update:Τα ψάρια που έχουν μείνει στο ενυδρείο είναι αυτή τη στιγμή 6!Τώρα όλα όσα έμειναν είναι του ίδιου μεγέθους.Τα πιο αδύναμα έχουν φύγει.:smt051Δε θα προσθέσω/συμπληρώσω ντεμασόνι γιατί θέλω να δω αν πετύχει το εγχείρημα των ψαριών αυτών σε 180 λίτρα,ενώ θα ήταν πιο άνετα σε μεγαλύτερο ενυδρείο λόγω...εκρηκτικού ταπεραμέντου.Οι ρουτίνες τηρούνται ευλαβικά και οι παράμετροι είναι σταθεροί εδώ και πολύ καιρό,μετά από πολλές μετρήσεις.ΔΕΝ έχω δει ακόμα μπούκωμα που να είναι επιβεβαιωμένο.Δεν βλέπω ούτε ζευγαρώματα.Οι μάχες face to face πλέον έχουν μειωθεί λόγω μικρού αριθμού ψαριών.Τελικά,το κόλπο στα ντεμασόνι είναι απλά να μη...βλέπονται μεταξύ τους συνέχεια.Ρίχνω πλέον μόνο σπιρουλίνα της Ocean Nutrition και της Jbl.Τάισμα 2 φορές τη μέρα συνήθως και σιγά-σιγά θα γίνει μία.Δεν σκάβουν καθόλου και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό.Το τοπίο δεν έχει αλλάξει καθόλου,οι πέτρες είναι εκεί που ήταν.:DΠάρτε και μια χιονισμένη φωτογραφία υψηλής ποιότητος.:smt108

kotsokk
21-06-11, 22:17
Λάθος φωτογραφία έβαλες;;;;;;;;;;;;;;;Πριν τρεις μέρες που το είδα ήταν γεμάτο άλγες βάλε μαι καινούργια να διαφωτιστούμε:p:p:p

zipo
21-06-11, 23:17
Φωτογραφία δεν ξαναβάζω,αν δεν έχει μέσα μωρά. ;)

\/ag
21-06-11, 23:40
Φωτογραφία δεν ξαναβάζω,αν δεν έχει μέσα μωρά. ;)


Χαχαχα!λες να σε προλάβω εγώ με τα δικά μου τα 'ανήλικα';;

zipo
21-06-11, 23:42
Χαχαχα!λες να σε προλάβω εγώ με τα δικά μου τα 'ανήλικα';;
Καλά,εμένα δεν πρόκειται να ζευγαρώσουν ΠΟΤΕ,το έχω πάρει πλέον απόφαση.Εδώ και πολλές μέρες βλέπω απόπειρες ζευγαρώματος,αλλά τίποτα.Καμιά με μωρά στο στόμα.Εσύ <<μ' έχεις>> άνετα.Το πολύ-πολύ να προλάβω την 10η γέννα σου.:grin:

\/ag
21-06-11, 23:55
Σοβαρά τώρα υπάρχει κάποια εξήγηση;;;:confused:

Θηλυκά έχεις σίγουρα;;ή έχει γίνει σαν τις φυλακές εκεί μέσα και έχουν τον πιο 'κουνιστό' και ικανοποιούνται τα αρσενικά;:p

Αφού βλέπεις και απόπειρες ζευγαρώματος δεν μπορώ να καταλάβω..είναι και ενήλικα τα ψάρια!δεν είναι μικρά και άπειρα...:smt120

zipo
22-06-11, 00:30
Σοβαρά τώρα υπάρχει κάποια εξήγηση;;;:confused:


Η δική μου εξήγηση είναι ότι έχω μάλλον πολλά αρσενικά.Σίγουρα υπάρχουν θηλυκά,αλλά είναι λίγα.Οπότε,μάλλον δέχονται πολύ πίεση.Θα τους δώσω χρόνο μέχρι το τέλος του καλοκαιριού και μετά θα κάνω μερικές αλλαγές.

Markos145
22-06-11, 00:35
Φιλε και σε μενα τα demasoni ειναι τα μονα ψαρια που δεν εχουν ζευγαρωσει ακομα!Προσπαθειες βλεπω αλλα τιποτα:confused:

\/ag
22-06-11, 00:51
Εγώ στάθηκα τόσο τυχερός που απτην 2η μέρα κιόλας μπούκωσε;;;

Θα τους δώσω χρόνο μέχρι το τέλος του καλοκαιριού και μετά θα κάνω μερικές αλλαγές.

Σαν τι;;για να μαθαίνουμε κιόλας..:rolleyes:

zipo
22-06-11, 02:40
Πρώτα,θα προσθέσω ακόμη περισσότερες πέτρες,χαλόντας μεν το αισθητικό αποτέλεσμα,αλλά κάνοντας το στήσιμο πιο λειτουργικό για τα ψάρια.Πιστεύω ότι αν οι θηλυκές έχουν πιο πολλές κρυψώνες,είναι πιο άνετες και δε φοβούνται τόσο τα αρσενικά.

Για τον ίδιο λόγο,θα κάνω και μια απόπειρα να βρω επιπλέον θηλυκές,αν και θα είναι δύσκολο εκτός αν κάποιος ξεστήσει κάποιο ενυδρείο ή αν αγοράσω άλλο ένα γκρουπάκι από 5 ψάρια ελπίζοντας πως θα είμαι πιο τυχερός αυτή τη φορά.

Έπειτα,είναι και κάποια πράγματα που όταν βρω χρόνο θα τα κάνω.Θα αλλάξω το υπόστρωμα με πιο σκούρο για να είναι πιο άνετα τα ψάρια.Θα αλλάξω και τις λάμπες με καινούριες (Day+Colour της Juwel).

Όλα αυτά είναι λεπτομέρειες.Σε ξένα φόρουμ έχω διαβάσει πως έχουν ζευγαρώσει αυτά τα ψάρια με επιτυχία σε ενυδρεία χωρίς καμιά πέτρα με συγκατοίκους ο,τι να 'ναι.Οπότε,καταλαβαίνουμε πως είναι πρώτα απ'όλα και θέμα τύχης.:rolleyes:

Εγώ είμαι ειδική περίπτωση.

\/ag
22-06-11, 11:28
Θα συμφωνήσω με τον Κώστα να έβαζες κανένα φυτό..για αισθητικούς λόγους!!(γνώμη μου)


Σε ξένα φόρουμ έχω διαβάσει πως έχουν ζευγαρώσει αυτά τα ψάρια με επιτυχία σε ενυδρεία χωρίς καμιά πέτρα με συγκατοίκους ο,τι να 'ναι.Οπότε,καταλαβαίνουμε πως είναι πρώτα απ'όλα και θέμα τύχης.:rolleyes:

Εγώ είμαι ειδική περίπτωση.

Εγώ στο παιδί που πήγα να πάρω την 2η παρτίδα των 5 μικρών τα είχε σε ένα 350αρι μόνο demasoni..1,20μ!όλα ωραία ΑΛΛΑ...είχε ελάχιστες πέτρες(μιλάμε για ούτε 20 κιλά σχιστόλιθο και γύρω στις 10 το πάρα πολύ σε αριθμό)..ενήλικα ψαράκια είχε 5 μόνο και θηλυκά το πολύ 2(όπως μου είπε και αυτός)..βυθό κάτασπρο αραγωνήτη..φωτισμό λες και είχες προβολέα από πάνω(γνώμη μου επίσης) με 2x54..

Kαι γέννες..;άπειρες..μιλάμε για 40-50 ψαράκια...

Οπότε είναι ή θέμα τύχης ή τα δικά σου είναι ζαβά...:p

zipo
22-06-11, 11:35
Κώστα,δεν άντεξες άλλο να βλέπεις κοτρώνες και ξέσπασες έ?Χαχαχα.:D

.

Οπότε είναι ή θέμα τύχης ή τα δικά σου είναι ζαβά...:p
Ισχύουν μάλλον και τα δύο.:rolleyes:

nxris
24-06-11, 18:04
Τελικά καμιά φορά μπορεί να μην ισχύει το ρητό "δώσε στα ψάρια σου τις συνθήκες που χρειάζονται και αυτά θα σε ανταμείψουν"

Το ενυδρείο σου φαίνεται πολύ προσεγμένο και καλοστημένο, δυστυχώς όμως τα ψαράκια σου δεν το βλέπουν έτσι. Παίζει να είσαι τόσο γκαντέμης και όλα να είναι αρσενικά???

gta__156
24-06-11, 19:37
Θα συμφωνήσω με τον Κώστα να έβαζες κανένα φυτό..για αισθητικούς λόγους!!(γνώμη μου)



Εγώ στο παιδί που πήγα να πάρω την 2η παρτίδα των 5 μικρών τα είχε σε ένα 350αρι μόνο demasoni..1,20μ!όλα ωραία ΑΛΛΑ...είχε ελάχιστες πέτρες(μιλάμε για ούτε 20 κιλά σχιστόλιθο και γύρω στις 10 το πάρα πολύ σε αριθμό)..ενήλικα ψαράκια είχε 5 μόνο και θηλυκά το πολύ 2(όπως μου είπε και αυτός)..βυθό κάτασπρο αραγωνήτη..φωτισμό λες και είχες προβολέα από πάνω(γνώμη μου επίσης) με 2x54..

Kαι γέννες..;άπειρες..μιλάμε για 40-50 ψαράκια...

Οπότε είναι ή θέμα τύχης ή τα δικά σου είναι ζαβά...:p
Επειδη τα ψαρια αυτα ηταν πριν απο λιγο καιρο δικα μου , να πω οτι τα θηλυκα ειναι 3 και τα αρσενικα 2 εξου και οι πολλες γεννες , συγκεκριμενα το καιρο που ειναι ετοιμη η μπουκωμενη να αφησει τα μικρα καποιο αλλο θηλυκο μπουκωνεται εκεινες τις μερες .
Ο αραγωνιτης που ειδες ειναι 25 κιλα tropical marine
και απο φωτισμο εχει τις 2 τ5 που εχει το anubias το ενυδρειο :)

και απο γεννες οταν τα ειχα στα 200 λιτρα παλι χαμος γινοταν :grin:

\/ag
24-06-11, 21:34
Αυτό λέω ρε Γιώργο..οτι είναι και θέμα 'τύχης' απότι φαίνεται!

Ο ξάδερφος σου έχει πήξει στις γέννες και ο zippo εδώ δεν μπορεί να πάρει ούτε μία γέννα σε ολόκληρο νταμάρι!Γιαυτό μερικές φορές τα στερεότυπα καταρρίπτονται...

zipo
24-06-11, 22:28
Τελικά καμιά φορά μπορεί να μην ισχύει το ρητό "δώσε στα ψάρια σου τις συνθήκες που χρειάζονται και αυτά θα σε ανταμείψουν"

Το ενυδρείο σου φαίνεται πολύ προσεγμένο και καλοστημένο, δυστυχώς όμως τα ψαράκια σου δεν το βλέπουν έτσι. Παίζει να είσαι τόσο γκαντέμης και όλα να είναι αρσενικά???
Εγώ πιστεύω ότι ισχύει το <<ρητό>>,αλλά πολλές φορές είναι παραπάνω πράγματα από αυτά που βλέπουμε εμείς αυτά που χρειάζονται.Στην περίπτωσή μου πιστεύω πως είναι η αναλογία θηλυκών και αρσενικών.Αν βρω κάπου demasoni σε καλή τιμή μπορεί και να προσθέσω μερικά μπας και βρεθώ με περισσότερα θηλυκά.Κατά τα άλλα το ενυδρείο μου είναι όντως προσεγμένο θέλω να πιστεύω.Επειδή δε ζευγαρώνουν,έχω προσέξει μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.Πιστεύω ότι αν είχα ένα γκρουπ με περισσότερα θηλυκά θα είχαν ξεσκιστεί να ζευγαρώνουν.

rawnerve
24-06-11, 23:19
εμενα ειναι 6 κ παλη η ηδεια μπουκομενη;)πηστεβο οτι εχω 5 αρσενηκα κ 1 θυλικια:confused::confused::o:o