PDA

Επιστροφή στο Forum : Tanganyikan set up


newfish
23-12-02, 18:58
Title: Tanganyikan set up
Post by: Tolis on 10/23/02 at 21:19:09
--------------------------------------------------------------------------------
SONIA WROTE:

Ηθελα να σας ρωτησω κατι, και αν ειναι δυνατον να μου δινατε και εσεις την δικη σας γνωμη.
Ετοιμαζω ενα καινουργιο ενυδρειο το οποιο θα ειναι περιπου γυρω στα 500 λιτρα.
Την κατσκευη και γενικα την ολη επιβλεψη θα την εχει ο Ανδρεας.
Ολα ειναι ενταξει βασικα, εκτος απο το σημαντικοτερο....τι ψαρια θα μπουν μεσα.... :-/ :-/
Ενα ειναι σιγουρο, οτι θα εχει μεσα κιχλιδες και κατα 80 % θα ειναι Τανγκανικα.
Εχω μιλησει απειρες ωρες με τον Ανδρεα για αυτο το ενυδρειο(σε σημειο που σιγουρα θα εχω αρχισει να του γινομαι μπελας) και σκεφτηκα να ζητησω και την δικη σας γνωμη,μπορει να βγει κατι θετικο απο αυτο, και κατι να ξεκαθαρισει μεσα μου...
ακομα δεν εχω ξεκαθαρισει τα ακριβη ειδη που θα μπουν μεσα...Η αρχικη σκεψη λοιπον ηταν για C.Frontosa μαζι με B.tricoti(αυτα ηταν προταση του Ανδρεα),καθως και με ενα synodontis sp.(μινιμαλιστικο και ωραιο) Αν επιλεξω αυτον τον σχηματισμο, τοτε τα πραγματα ειναι πιο απλα, καθως δεν μπορεις να παιξεις ουτε με μεγαλες ποσοτητες ψαριων, αλλα και γενικα τα ειδη που μπορεις να συνδιασεις ειναι πολυ συγκεκριμενα...
Η δευτερη σκεψη(και εδω ειναι τα δυσκολα) που τριγυρναει στο μυαλο μου, ειναι να επιλεξω καποιες Ταγκανικες μικροτερου μεγεθους, οπως καποιο-α ειδος-η Νeolamprologus-Lamprologus,μια ομαδα με julidochromis,μια ομαδα ισως με shell dwelers και γενικα ψαρια μικρων διαστασεων, αρα και περισσοτερα στον αριθμο και στα ειδη και επομενως περισσοτερες πιθανοτητες για ασυμβατοτητες και ψαροκαβγαδες και γενικα πολλες πιθανοτητες για ενα ενυδρειο κολαση....
Και εδω αρχιζουν τα δυσκολα.Τα Tropheus moori ας πουμε δεν κανει να μπουν με ολα τα ψαρια που αναφεραμε, γιατι ειναι λεει καθαρα χορτοφαγα, και αν ταϊστουν με κατι αλλο, το πιθανοτρρο ειναι να παθουν μια αρρωστεια οπως το malawi bloat.Ελα ομως που μου αρεσουν τα Tropheus...και δεν κανει να βαλεις και διαφορα Tropheus μαζι,λογω πιθανοτητας υβριδισμου...παραδειγματα με αλλα ειδη και αλλα προβληματα, υπαρχουν παρα πολλα
Εχω μπερδευτει...Υπαρχει καποιος που να γνωριζει τις Ταγκανικες καλα, να τις εχει δοκιμασει ισως καποια στιγμη και να εχει να προτεινει καποιον συνδιασμο που να ξερουμε οτι θα παρουσιασει τα λιγοτερα προβληματα?
Ας πουμε, στα συγκεκριμενα λιτρα, τι επιλογη θα κανατε εσεις σε συγκεκριμενα ειδη...
Εχω μπερδευτει παρα πολυ....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Tanganyikan set up
Post by: Tolis on 10/23/02 at 22:32:44
--------------------------------------------------------------------------------
Διευκρινισε το : "80% θα ειναι tanganyika" ?

Δεν θεωρουμαι ειδικος, αλλά επειδη εχω κρατησει 2 φορες tanganyikan setups, θα πω την γνωμη μου.

Στην πρωτη περιπτωση τα πραγματα ειναι οντως πολυ απλα. Βεβαια τα Benthochromis tricoti και πολυ δυσευρετα ειναι, και ακριβα, και δυσκολα στην αναπαραγωγη τους.
Περνωντας - και πριν φτασω - στη δευτερη περιπτωση, να πω οτι εχω συναντησει παρα πολλες φορες στη βιβλιογραφια και στο διαδικτυο (απο ανθρωπους που ξερουν το θεμα) την θεωρια οτι τα frontosa οντας τεμπελικα και αργα ψαρια, ειναι λιγακι "αγαθοι γιγαντες"...και πολλοι κρατανε μαζι τους μικροτερα ειδη της λιμνης χωρις προβλημα. Δεν παιρνω την ευθυνη ομως.... ::)
Στη δευτερη περιπτωση κι εγω θα συμβουλευα να αποφυγεις τα Tropheus species. Οντως ειναι ομορφα, αλλά πολυ δυστροπα, πολυ territorial, δεν κανουν ουτε μεταξυ τους ουτε με αλλα Tropheus, ουτε με αλλες κιχλιδες (εκτος αυτων του ανοιχτου νερου - ισως).
Ισως αργοτερα αν και οταν εχεις τσιμπηθει καλα με τα tangs, ενα species tank με παρα πολλες κρυψωνες οριζοντιες-καθετες-διαγωνιες , αστα να πανε δηλαδη...συν οντως το γεγονος της δυσκολης διαιτας τους...
Για τα υπολοιπα, υπαρχουν πολλοι συνδυασμοι. Να διευκρινισω κατι - και απο προσωπικη εμπειρια, και απο πολλους αλλους: Neolamprologus brichardi. Υπεροχο ψαρι, με φοβερα υπερ, και φοβερα κατα.
Υπερ: Κομψοτατο, και απαξ και κανει οικογενεια, βλεπεις τα μικρα να μεγαλωνουν και να βοηθουν τους γονεις να μεγαλωσουν τα μικροτερα αδελφακια τους, και ουτω καθεξης σε καθε γενια, φτιαχνοντας μια αποικια με ψαρια παντος μεγεθους που μεγαλωνει και μεγαλωνει και μεγαλωνει...Πολυ ενδιαφερον θεαμα.
Κατα: Απαξ και κανει οικογενεια, φτιαχνει μια αποικια με ψαρια παντος μεγεθους που μεγαλωνει και μεγαλωνει και μεγαλωνει...και διωχνει ολα τα υπολοιπα ειδη (ή και μια γειτονικη αποικια δικου του ειδους ενδεχομενως) μακρια - και επειδη τα υπολοιπα ειδη καποια στιγμη δεν μπορουν να πανε πιο μακρια....χαιρετε...Το εχω παθει και δεν ηταν ωραιο!
Κατα τα αλλα, δεν θαχεις προβλημα με ολα τα julis, neolamprologus tretocephalus (μην το μπερδεψεις με το sexfasciatus που ειναι πολυ επιθετικοτερο), N. leleupi, και καποια άλλα ηρεμα Νeolamprologines (κανε και κανα search!!). Για τα shell dwellers, αν μπορεις να εχεις ενα "γηπεδακι" με αμμο αρκετα μεγαλο ωστε τα υπολοιπα πετροφιλα να μην κανουν βολτες κοντα στα κοχυλια τους, ολα τα μικρα Neolamps, και Altolamprologus compressiceps ή calvus (οχι και τα δυο μαζι), ειναι οκ.
Μια ενναλακτικη (αντι για ανοιχτο πεδιο με αμμο, ανοιχτο πεδιο με βοτσαλα) ειναι τα cichlid-gobies της λιμνης, Tanganyicodus, Spathodus, kai Eretmodus species, κωμικοτατα και ομορφα ψαρια.
Κυττα και τα Cyprichromis ή Paracyprichromis species, υπεροχα επισης και σε άλλο επιεπεδο νερου οπου δεν ενοχλουν ή ενοχλουνται.
Αν θες ενα πραγματικο βιοτοπο, κυττα και τα Lamprichthys tanganyikanus, killiefish της λιμνης..
Αυτα περι των ειδων, - για φυτα-aquascape κλπ εδω ειμαστε οταν προχωρησεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Tanganyikan set up
Post by: sonia on 10/24/02 at 06:44:54
--------------------------------------------------------------------------------
Διευκρινιση: 80% Πιθανοτητα να ειναι το ενυδρειο με Τανγκανικες αποκλειστικα, και αφηνω και ενα μικρο περιθωρειο να ειναι Malawi αποκλειστικα.
Θα κοιταξω αυτα που μου ειπες Τολη, και θα απαντησω συντομα.
Αυτο για τα brihardi το ξερω και εγω....απαξ και αρχισουν να γενανε...πρεπει να προσεχεις να κρατας την αποικια τους υπο ελεγχο, γιατι διαφορετικα μπορει να δημιουργησουν προβλημα στα αλλα ψαρια...
Επισης να πω οτι μου αρεσουν παρα πολυ και ολα τα ειδη julidochromis(ολα κουκλια ειναι),καθως και τα Xenotilapia(εχουν ενδιαφερουσα εμφανιση).
Τα eretmodus δεν ειναι καθαρα χορτοφαγα?
Τολη ειχες βαλει chiller?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Tanganyikan set up
Post by: george on 10/24/02 at 07:05:50
--------------------------------------------------------------------------------
Σονια για ριξε μια ματια εδω .. .ισως σε βοηθησει
http://www.vatoelvis.com/E_cyanostictus.html
http://www.vatoelvis.com/Tanganyika.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Tanganyikan set up
Post by: Tolis on 10/24/02 at 08:02:59
--------------------------------------------------------------------------------
Chiller δεν ειχα βαλει, αλλά δεν ειχα προβλημα -την πρωτη φορα στο Βελγιο, που δεν κανει ζεστη -ουτε εδω πριν μερικα χρονια ποου δεν ειχε καυσωνες.
Στο μελλοντικο tanganyikan που σκεφτομαι να φτιαξω θα υπαρχει σιγουρα.
Και τα 3 ειδη Tanganyicodus, Spathodus, Eretmodus ειναι algae scrappers - η διαιτα τους ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο φυτικη αλλά οχι αποκλειστικα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Tanganyikan set up
Post by: polleni on 10/24/02 at 10:35:33
--------------------------------------------------------------------------------
Τα Benthochromis tricotti & Eretmodus cyanostictus είναι από τα είδη που πολύ δύσκολα αναπαράγονται στην αιχμαλωσία (δες και σχετικά άρθρα του Paolo Salvagianni στο MCH) κατά συνέπεια wild caught, κατά συνέπεια πανάκριβα.

Οσον αφορά το chiller, αφού το ενυδρείο το έχετε σχεδιάσει με τον Ανδρέα, σίγουρα θα ξέρεις και το τι απώλειες είχε ο ίδιος φέτος καθώς και ο φίλος του με το 500άρι Malawi στην Σϋρο. Ξέροντάς τα λοιπόν αυτά, το τι λέμε εμείς εδώ είναι ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος. Πρακτικά, το chiller είναι μονόδρομος.. με σωστή τοποθέτηση, σωστές προδιαγραφές, σωστή ροή νερού και προσοχή πάντα (ξέρω τι σου λέω... )

Το 500άρι που λες τι διαστάσεων είναι ; Πολλοί συνδυασμοί διαστάσεων βγάζουνε το 500 αλλά δεν είναι όλοι το ίδιο !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Tanganyikan set up
Post by: sonia on 10/24/02 at 11:29:05
--------------------------------------------------------------------------------
Το chiller ειναι κατι που οντως το εχουμε συζητησει με τον Ανδρεα,καθως και για τα φιλτρα,τους κυκλοφορητες και τις πατεντες που θα χρειαστει να κανει.Εννοειται πως με τις θερμοκρασιες που πιανουμε στην Ελλαδα, ειναι απαραιτητο..Απο την αλλη ομως, το ενυδρειο θα ειναι ακριβως κατω απο το air-condition......ρισκαρεις ομως τα ψαρια σου, αν ενα καλοκαιρι χρειαστει να λειψεις καποιες μερες?
Οι διαστασεις του ενυδρειου θα ειναι 1.65x0.55x0.65.Υπαρχει μια περιπτωση το μηκος να ειναι λιγο μεγαλυτερο ακομα(ισως μεχρι 1.90,τοσο εχει περιθωρειο).
Γιωργο,τα αρθρα στο MCH τα εχω διαβασει και γνωριζω οτι τα συγκεκριμενα ψαρια θα ειναι και πολυ ακριβα, αλλα και πολυ δυσκολο να τα βρεις στην Ελλαδα.Τα Eretmodus cyanostictus ομως, μονο σαν μεγαλο πειρασμο θα μπορουσα να τα χαρακτηρισω...καταπληκτικα ψαρια :)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Tanganyikan set up
Post by: polleni on 10/24/02 at 14:16:36
--------------------------------------------------------------------------------
Το air condition δεν συμφέρει και οικονομικά διότι το να προσπαθείς κρυώνοντας τον αέρα να κρυώσεις το νερό είναι φοβερή σπατάλη ενέργειας (see relevant MCH article).

Προσπάθησε για 180χ50χ50. Ειδικά αν θες C.frontosa. Σε καμμία εβδομάδα θα δεις γιατί στο λέω.. (MCH Οκτωβρίου φυσικά..)

Να γιατί λέω ότι μιλάμε όταν πρέπει.. Πριν από ένα μήνα ήμουνα με τον Paolo Salvagianni και με ρώτησε αν ήθελα τίποτα μικρά να μου δώσει. Ο μόνος που είχε εκφράσει τα σχέδιά του για Tanganyika tank ήταν ο Τόλης ο οποίος όταν του το είπα μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς για να του φέρω τίποτα.......Και ο Paolo είχε και Β.tricotti και Ε.cyanostictus...

Οπότε και εγώ πήρα τα D.compressiceps.. σαν συμπλήρωμα αυτού που πράγματι έψαχνα (see MCH Νοεμβρίου... )