PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτη αντοχή!


nikosm1
26-10-10, 08:58
Κάποια στιγμή κατά τις 10 Σεπτεμβρίου, μετέφερα τα 7 Congo tetra και ένα αρσενικό Hemichromis lifalili (το θηλυκό είχε πεθάνει τον Ιούλιο), από το ενυδρείο των 100 lt, σε ενυδρείο 200 lt. To 100λιτρο εκτός από ανούμπιες είχε και μία τεράστια corymbosa που οι κορμοί και οι ρίζες τους δημιουργούσαν το αδιαχώριτο στο ενυδρείο. Μετά το άδειασμά του , έμεινε κενό (η πρώτη φωτό), με 10 cm νερού μέσα, χωρίς φίλτρο ούτε κυκλοφορητή ούτε θερμοστάτη.
Χθές άρχισα το καθάρισμά του, προκειμένου να το χρησιμοποιήσω ως καραντίνα για τα καινούργια μου tropheus. Όταν αδειάζοντας, η στάθμη του νερού από τα 10 cm που είχε απομείνει από τον Σεπτέμβριο έφτασε στα 2, διαπίστωσα ότι υπήρχε μέσα ένα ψαράκι που κολυμπούσε αμέριμνα!!!!! :smt120:smt120:smt120 Το ψαράκι είναι μάλλον απόγονος των lifalili που γεννήθηκε κατά τον Ιούλιο (πρίν πεθάνει η μαμά του), και επιβίωσε των Congo tetra, της μεταφοράς του ενυδρείου, της έλλειψης φίλτρου και ειδικής τροφής, μέσα σε στάσιμο νερό!!!!!. Υποθέτω οτι τρεφόταν από μικροοργανισμούς που αναπτύχθηκαν. Παραθέτω φωτογραφίες του ψαρακίου, πρώτα για του λόγου το αληθές, αλλά και για την περίπτωση που δεν είναι απόγονος των lifalili, αλλά των Congo tetra (άν και το βρίσκω πολύ απίθανο.... αλλά μετά από αυτό που είδα όλα τα θεωρώ πιθανά)
ΥΓ : Πρίν από ένα μήνα περίπου, η γυναίκα μου ανέφερε πως είδε ένα ψαράκι να κολυμπά στο ενυδρείο, και εγώ με ύφος 10 Konings και 100 Lamboj της το απέκλεισα κατηγορηματικά! :smt064

drbig
26-10-10, 09:00
Που είναι οι φώτο ? ΟΕΟ????:D

nikosm1
26-10-10, 09:10
Ήρθαν

ARIS1983
26-10-10, 09:22
Αυτα ειναι τα ωραια του ενυδρειου! Για κατι τετοια ζουμε, να τον χαιρεσε τον ψαρουλι!

harris samos
26-10-10, 10:23
το ονομα του φανταζομε 4AoOa-Fz2kw&feature=related

mikeruless
26-10-10, 10:39
Συγνωμη γα την απορια αλλα δεν ειναι λιγο μικρο για να ειναι 3 μηνων ψαρι?

lingistis
26-10-10, 10:44
Αφού το πιτσιρικη δεν είχε "μαμ"... τι μποϊ να έχει :)

Νίκο τώρα γέμισε το 100ρη και κράτα το μόνο του :D

nikosm1
26-10-10, 10:50
Προς το παρόν μπήκε στο γαριδάδικο μέχρι να μεγαλώσει λίγο και να μήν γίνει μεζεδάκι από τις κιχλίδες ( Hemichromis lifalili, Herotilapia multispinosa) ή κάτι zebra botia που έχω στα άλλα ενυδρεία, αλλά και να μην επιπέσει στις γαρίδες!
Το 100λιτρο έγινε καραντίνα για 15 νέα μωρά tropheus bemba

Πάνος
26-10-10, 10:56
μπραβο στον μικρουλη!!!

Roussaks
26-10-10, 11:00
Λιφαλλιλι θα ειναι !!!
Αυτα τα σκασμενα αμα πισμοσουν δεν ψοφανε με τιποτα !!!

thanasisg
26-10-10, 11:01
Σκληρό καρύδι ο μικρούλης (ή η μικρούλα)!!! Ενάμιση μήνα την έβγαλε καθαρή, πιθανότατα επειδή ήταν ακριβώς μικρούλης ή μικρούλα!!!!

exelix
26-10-10, 11:03
μπραβο στον μικρουλη!!!


Εσύ φυσικά και θα χαιρόσουν που δεν είσαι ο μόνος που περνάει τα ψάρια του από τέτοιες δοκιμασίες! :p

Πάνος
26-10-10, 12:17
:D:D..τα θυμασαι ε??
ο θησεας ειναι μια χαρα ολοκληρο ενηλικο σκαλαρι πλεον σε ενυδρειο γνωστης...και ο ηρακλης εχει μεγαλωσει αρκετα...σε μεγεθος που πωλειται σηνυθως στα καταστηματα.

bokostas
26-10-10, 13:08
Απίστευτη φάση Νίκο, αν και ήταν λογικό να συμβεί στην ΖΟΥΓΚΛΑ σου, νομίζω πως τώρα αξίζει να του δώσεις όλη την προσοχή σου.

Θέλουμε φωτό κι από τα tropheus bemba κι από τα μωρά τους.:)

Giorgos
26-10-10, 14:33
Αυτα ειναι τα ωραια του χομπι!
Ελα ομως που δεν ειναι lifalilάκι. Ειμαι σχεδον 99,9% σιγουρος οτι ειναι νεαρο congo tetra.

Dimis
26-10-10, 14:38
Ο Γιωργος μαλλον εχει δικιο...
Σπανιο να καταφερεις να μεγαλωσεις congo και να εχεις γεννα,ειδικα καταλαθος σε παρατημενο ενυδρειο,αλλα δεν μοιαζει με λιφα,πες μας μονο αν το εναμιση μηνων ψαρι σου εχει αρχισει να κοκκινιζει,αν οχι τοτε σιγουρα δεν ειναι λιφα.

Dimis
26-10-10, 14:40
Tωρα που το ξανακοιταω ουτε απολυτος μπορω να ειμαι οτι ειναι κονγκο.Η κακη διατροφη του ειναι πιθανο να μας μπερδευει πολυ.
Ειναι προς το κοκκινο?

Giorgos
26-10-10, 14:51
Παντως λιφαλιλι δεν ειναι με τιποτα. Τα πτερυγια του δεν ανηκουν σε κανενα ειδος κιχλιδας. Εμενα μου μοιαζει πολυ με κιλλι.

Ας μας πει ο Νικος τι αλλα ψαρια ειχε τον τελευταιο καιρο μηπως βγαλουμε καμια ακρη.

Πάνος
26-10-10, 14:54
Ας μας πει ο Νικος τι αλλα ψαρια ειχε τον τελευταιο καιρο μηπως βγαλουμε καμια ακρη.
στο συγκεκριμενο ενυδρειο ή γενικα?? :D:D...γιατι εχοντας αμετρητα ενυδρεια και μερικους τονους σε λιτρα αν μπολιασε απο αλλο ενυδρειο 'η με μεταφορα φυτων δεν ειναι και πολυ δυσκολο να εχει μεταφερει καποιο γονιμοποιημενο αυγο...ή νεογεννητο ψαρακι...

Dimis
26-10-10, 14:56
Οντως φερνει πολυ σε κιλλι,οπως και σε θηλυκο γκαπυ:D
Για το πτερυγιο λεω οτι δυσκολα μπορει να ειναι κονγκο.

Giorgos
26-10-10, 15:30
στο συγκεκριμενο ενυδρειο ή γενικα?? :D:D...γιατι εχοντας αμετρητα ενυδρεια και μερικους τονους σε λιτρα αν μπολιασε απο αλλο ενυδρειο 'η με μεταφορα φυτων δεν ειναι και πολυ δυσκολο να εχει μεταφερει καποιο γονιμοποιημενο αυγο...ή νεογεννητο ψαρακι...
Γενικα μιλαω και μαλιστα θελω να μαθω για τους τελευταιους 5-6 μηνες.
Το θεμα ειναι οτι δεν μου ταιριαζει το χρωμα του για νεατο congo tetra.
Νικο, αν μπορεις βγαλε μερικες ακομα φωτογραφιες που να φαινονται ολοκληρο το ψαρακι.

fishme1
26-10-10, 16:02
απο το στομα που κοιτα προς τα πανω και μονο φενεται οτι δεν ειναι λιφαλιλι ή κιχλιδα γενικοτερα και εμενα μου θυμιζει κιλλι ή καποιο ζωοτοκο

giannisqq
26-10-10, 16:15
απιστευτο!!!καλα πως αντεξε???????του αξιζει μια αρμονικη ζωη απο εδω και στο εξης:D:D:Dκαι φυσικα καθε μερα ενα πλουσιο γευμα:D:D

Giorgos
26-10-10, 16:16
Και τα ψαρια στην οικογενεια των τετρα εχουν το στομα στραμενο προς τα πανω... οποτε θα χρειαστουμε καλυτερες φωτογραφιες.

Raven
26-10-10, 16:28
Για δες κι αυτο και κυριως αν κολυμπαει ετσι..an7jmYfil5Y

και μια εικονα http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+890+905&pcatid=905

nikosm1
26-10-10, 16:35
Τα μόνα ψάρια που μπήκαν στο ενυδρείο ήταν αυτά που ανέφερα. Θεώρησα οτι πιθανόν να είναι lifalili γιατί τα Congo tetra, όπως αναφέρθηκε, πoλύ δύσκολα αναπαράγονται στο ενυδρείο και ειδικά με συγκατοίκους τα lifilili. Άλλα ψάρια δεν τοποθετήθηκαν.
Γκάπυ έχουν φύγει από τα ενυδρεία μου εδώ και ενάμισυ χρόνο, αλλά ούτε μορφολογικά μοιάζει.
Μεταγγίσεις νερών από το ένα ενυδρείο στο άλλο δεν κάνω, και θεωρώ την περίπτωση να μεταφερθεί από την αντλία που κάνω τις αλλαγές κάπως σπάνιο.
Επίσης από τα άλλα ψάρια που έχω σπίτι είναι ακόμα πιό σπάνιο να μεταφέρθηκε γόνος (rasbora espei, rammynose tetra, zebra loach, Herotilapia multispinosa, Beta splendens, Botia lohachata, Lamprologus stappersi, Neolamprologus leleupi, platy)
Κόκκινο χρώμα έχει γύρω στην κοιλιά, αλλά το ψαράκι είναι μάλλον ταλαιπωρημένο και θα χρειαστεί λίγος χρόνος φαντάζομαι μέχρι να εμφανίσει τα χρώματά του.
Θα στείλω φωτό μόλις το εντοπίσω στο ενυδρείο.
-------------------------
Για δες κι αυτο και κυριως αν κολυμπαει ετσι..


Δεν μου φαίνεται Αλέξανδρε οτι μοιάζει με Congo tetra fry.

Παραθέτω τις φωτογραφίες που τράβηξα πολύ γρήγορα . Συγχωρείστε με για την κακή τους ποιότητα.

Giorgos
26-10-10, 17:34
Ακρη δεν μπορω να βγαλω απο τις φωτογραφιες αυτες. :o
Θα περιμενουμε να βγαλεις με την ησυχια σου καλυτερες.

kokbeast
26-10-10, 17:53
Το ραχιαίο πτερύγιο σίγουρα δεν ταιριάζει με Hemichromis. Τώρα η πιθανότητα να μην ανηκει σε κανένα από τα 2 είδη είναι ελάχιστη ως τραγική! Αν και για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου τα Killie είναι γνωστό ότι αναπαράγονται σε λακουβίτσες με βρόχινο νερό άρα είναι survivors by birthright!! Κράτα το θέμα updated, έχει πολύ ενδιαφέρον:)

nikosm1
26-10-10, 18:47
Πιστεύω οτι οι παρακάτω είναι καλύτερες Γιώργο. Πράγματι δεν είναι lifalili. Τράβηξα αρκετές en face για να φανεί το στόμα.

fishme1
26-10-10, 23:22
για μικρο πλατυ μου κανει εμενα

nikosm1
26-10-10, 23:33
Μπορεί. Ο χρόνος θα δείξει.

bokostas
27-10-10, 01:30
Νίκο χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, παρόμοια περίπτωση είχα κι εγώ, όταν είδα μια μέρα ένα μικροσκοπικό μωρό να κολυμπάει σε ενυδρείο
με pseudomugil furcata και gertrudae, στο οποίο δεν είχα επιδιώξει αναπαραγωγή, πίστεψα ότι τα κατάφεραν μόνα τους και καταχάρηκα.
Μπορείς να φανταστείς την απογοήτευσή μου, όταν εξελίχθηκε σε κανονικότατο αρσενικό εντλεράκι, το οποίο προφανώς είχε μεταφερθεί
κατά λάθος με την απόχη, βρέφος ακόμη, από γειτονικό ενυδρείο με έντλερς, ελπίζω να μη συνέβη κάτι παρόμοιο και σε σένα.

nikosm1
27-10-10, 07:34
Νίκο χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, ...................

Κώστα και βέβαια δεν στενοχωριιέμαι, γιατί η όλη ιστορία δεν αλλάζει. Το ψαράκι αυτό έζησε μέσα σε πολύ εχθρικό περιβάλλον , χωρίς φίλτρο κλπ κλπ. Διότι ούτε απόχη έμπαινε ούτε οτιδήποτε άλλο από την στιγμή που μεταφέρθηκαν τα δυτικοαφρικάνικα στο 200λιτρο.
Με προβληματίζει η περίπτωση το να μεταφέρθηκε το ψαράκι κατά τις αλλαγές νερού πρίν την μετακόμιση του ενυδρείου, γιατί η μόνη επαφή των νερών των ενυδρείων μου από 100 λίτρα και πάνω, είναι μία eheim compact + 3000 που τις κάνω . Και το περίεργο στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι οτι αλλάζω νερά τις ταγκανίκες (2 ενυδρεία) και το κεντροαμερικάνικο ( 1 ενυδρείο που βρίσκονται τα platy) που θέλουν σκληρό νερό, την Τετάρτη , και τα υπόλοιπα που θέλουν νερό και από ΑΟ (μεταξύ των οποίων και το ενυδρείο που βρέθηκε το ψαράκι) την Κυριακή. :confused::confused::confused::confused::confused: :confused:

Roussaks
27-10-10, 09:10
Ονομα παντως βρεθηκε!
Ροβισονας (ηθελε να εξερευνησει και αλλες ηπειρους !!! χεχε )

Παραξενω οντως ... μπορει βεβαια και απο μια τυχαια επαφη να το αρπαξες και να το εβαλες εκει ...το παραξενω ειναι πως γλυτωσε απο τα λιφαλιλι!!!

Giorgos
27-10-10, 09:14
για μικρο πλατυ μου κανει εμενα
Κι εμενα.

zweet
30-10-10, 21:30
τυχαιρο ψαρακι!!

eimaste aR21rwstoi
17-11-10, 14:43
πρεπει να ειναι το καινουριο ειδος ψαριου chuck norris:D