PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθμη σκιμερ


kokos125
23-10-10, 10:25
Εχω ενα tmc v2 1500 με αντλια 3000 eheim compact και με προβληματιζει το υψος της σταθμης του νερου μεσα στο σκιμερ.Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Ξεκιναμε εκει που ειναι χαμηλα η σταθμη δηλαδη ουτε καν ανεβαινει στο σημειο που βιδωνει το ποτηρι αυξανω ρυθμιση και το παω στο επιθυμητο υψος για να πεφτει η σαπουναδα στο ποτηρι αλλα μετα απο λιγη ωεα ξανα κατεβαινει η σταθμη μονη της, και γενικως δεν μπορω να το καλιμπραρω σωστα.Αυτο γινεται επειδη οτι ειναι να βγαλει το βγαζει και μετα δεν εχει αλλο και απλα πεφτει και μελλοντικα θα ξανα ανεβει που θα δημιουργηθει πρωτεινη?Τι γινεται εχω μπερδευτει...:rolleyes:

almost
23-10-10, 13:07
Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο skimer, αλλά να ξέρεις ότι μέχρι να "στρώσει" το νερό θα σου κάνει διάφορα κουφά.

jimmis1974
23-10-10, 13:20
πρεπει να χει μια βαλβιδα ρυθμισης λογικα , παιξε με αυτην μεχρι να βρεις μεχρι που θα σου ανεβενουν οι φυσαλιδες, απλα θα πρεπει να περημενεις μερικες ωρες σε αλλα skimmer ακομη και μερα ολοκληρη για να δημιουργηθει full αφρος και να δεις αν θα τον βγαζει στο ποτηρι .
Πιο κατω προς το τελος του κλιπ (http://www.youtube.com/watch?v=YgH9lPIdLr8) φενεται μια βαλβιδα που ρυθμιζει , ισως λογικα να χει και το δικο σου.
Το παραμικρο μπορει να παιξει ρολο , ακομη και το σωλινακι αερα , ποσο μηκος εχει , ποσο ψηλα - χαμηλα το εχεις κ.α.

sifnos
23-10-10, 18:41
κοίτα σε τι βάθος προτείνει η εταιρία να τοποθετηθεί το σκιμμερ.μετά ρυθμίσεις πόσο wet dry το υελείς και ανάλογα με την ποσότητα που νερού που βγαίνει στραγγαλίζεις και φτιάχνεις και τη στάθμη

kokos125
25-10-10, 08:00
Το σκιμερ τελικως επρεπε να δουλεψει μια δυο μερες για να στρωσει και να μην αυξομιωνει!Ολα καλα πλεον.Ευχαριστω.Αληθεια τι πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εχει το dry skimming?

sifnos
25-10-10, 15:11
wet skimming=γρηγορότερη απομάκρυνση αποβλήτων σε μικρή συγκέντρωση με μεγάλη αναλογία νερού

dry skimming=μικρότερος ρυθμός απομάκρυνσης αποβλήτων σε πολύ μαγαλη συγκέντρωση με σχεδον καθόλου νερό

νομίζω είναι θέμα προτιμήσhς. εγώ προτιμώ το δεύτερο να μην καυαρίζω κάθε μέρα το σκιμερ.

ps.. to skimmate είναι ο συνήθης τρόπος να πέσει η αλατότητα στο ενυδρείο...

kokos125
26-10-10, 16:01
Και εγω DRY κανω γιατι δεν παλευεται καθε μερα αλλαγη νερου.Ναι ναι το διαπιστωσα...Θελει παρακολουθηση.:smt109