PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια περιεργη γαριδα !!


Raven
20-10-10, 02:38
Κοιταξτε τι εμφανιστηκε μεσα στο ενυδρειο μου ...γαλαζοπρασινη CRS :confused:
Το 200αρι αυτο φιλοξενει μονο γαριδες CRS, Bee και blue pearl.

Δεν υπαρχει περιπτωση υβριδισμου μεταξυ των Caridina με τις Neocaridina, αρα δεν προκειται για υβριδιο αλλα για μεταλλαξη.

Λετε να καταφερω να βγαλω blue bolt που κανουν 1500ευρω η μια ; :D


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-shrimp_sticky-dsc_0009876.jpg

kostaskich
20-10-10, 03:07
Πωπω ονειρο.απιθανα χρωματα.:smt041

in the pond
20-10-10, 07:38
Λετε να καταφερω να βγαλω blue bolt που κανουν 1500ευρω η μια ; :D


Να τα καταφέρεις, γιατί σου αξίζει...:p...και γιατί όχι!!

Έχει ομολογουμένως υπέροχη εμφάνιση που δεν έχω ξαναδεί σε καμία φώτο.
Έχω όμως κάποια ερωτήματα που ενδεχομένως να έχουν και κάποιοι άλλοι φίλοι Αλέξανδρε:
1. Πρώτη φορά το έχεις επιτύχει?
2. Υπάρχει περίπτωση να ακολουθήσει άμεσα κι άλλη?
3. Με ποιον τρόπο θα μπορέσεις να διατηρήσεις τα γονήδια, από την στιγμή που έχεις μόνο μια μονάδα και σε συνδυασμό με το σχετικά μικρό χρονικό διάστημα που ζουν και αναπαράγονται τα συγκεκριμένα ζώα?
4. Υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι κάτι άλλο από blue bolt? Μια εντελώς νέα μετάλλαξη?

Όπως και να' χει, blue bolt ή όχι, πρόκειται για μοναδική μετάλλαξη.

Πάνος
20-10-10, 08:05
ειναι πολυ ομορφη!
Αλεξανδρε δεν μπορει να ειναι διασταυρωση crs και blue tiger? caridina cantonensis...
νομιζω εχεις blue tiger σε αλλο ενυδρειο σου..ειναι απιθανο να μεταφερθηκε καποιο ατομο (με καποιο φυτο-υλικο φιλτρου ή καποιο αλλο μεσο)?
παντως οι ριγες στην κοιλια παραπεμπουν σε tiger...:confused:

panos1972
20-10-10, 09:03
:shock::shock::shock:

Κι εμένα βγαίνουν τέτοιες 2 με 3 περίπου το μήνα και τις πετάω στις κιχλίδες για να μη "χαλάσει" το αίμα από τις υπόλοιπες....

...........................................
(Φυσικά και κάνω πλάκα αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ ρε Αλέξανδρε... Να ήμουν από μιά γωνιά να έβλεπα τη φάτσα σου :D:D:D)

kingrim
20-10-10, 09:13
λολ Panos

4500e trofi gia tis kixlides lol


Raven μακαρι να σου κατσει να βγαλεις κανα φραγκο και να χαρισεις και σε μας 2-3 ατομα

Raven
20-10-10, 14:33
Έχω όμως κάποια ερωτήματα που ενδεχομένως να έχουν και κάποιοι άλλοι φίλοι Αλέξανδρε:
1. Πρώτη φορά το έχεις επιτύχει?
2. Υπάρχει περίπτωση να ακολουθήσει άμεσα κι άλλη?
3. Με ποιον τρόπο θα μπορέσεις να διατηρήσεις τα γονήδια, από την στιγμή που έχεις μόνο μια μονάδα και σε συνδυασμό με το σχετικά μικρό χρονικό διάστημα που ζουν και αναπαράγονται τα συγκεκριμένα ζώα?
4. Υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι κάτι άλλο από blue bolt? Μια εντελώς νέα μετάλλαξη?

Όπως και να' χει, blue bolt ή όχι, πρόκειται για μοναδική μετάλλαξη.
1. 1η φορα ναι,πολυ σπανια εμφανιζεται το γαλαζιο στις bee.
2. Nαι, αν το επιδιωξεις με κλειστη αναπαραγωγη. Ισως απο την 3η γενια και μετα να εμφανιστουν κι αλλες γαλαζιες.
3.Αναπαραγοντας την με bee και μετα ξανα με τους απογονους τις και ξανα με τα εγγονια της και δισεγγονα της και κανοντας συνεχως επιλογη. Αν μαλιστα βγει αρσενικη γινεται ακομα πιο ευκολο.
4.Υπαρχει ισχυρη πιθανοτητα καποια απο τις bee να εφερε γονιδιο απο tiger.


ειναι πολυ ομορφη!
Αλεξανδρε δεν μπορει να ειναι διασταυρωση crs και blue tiger? caridina cantonensis...
νομιζω εχεις blue tiger σε αλλο ενυδρειο σου..ειναι απιθανο να μεταφερθηκε καποιο ατομο (με καποιο φυτο-υλικο φιλτρου ή καποιο αλλο μεσο)?
παντως οι ριγες στην κοιλια παραπεμπουν σε tiger...:confused:Oχι, Πανο ουτε μια στο εκατομμυριο. Προσεχω σχολαστικα.

:shock::shock::shock:

Κι εμένα βγαίνουν τέτοιες 2 με 3 περίπου το μήνα και τις πετάω στις κιχλίδες για να μη "χαλάσει" το αίμα από τις υπόλοιπες....

...........................................
(Φυσικά και κάνω πλάκα αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ ρε Αλέξανδρε... Να ήμουν από μιά γωνιά να έβλεπα τη φάτσα σου :D:D:D) Lol, σου μαγαριζουν την αποικια οι ατιμες ε;

λολ Panos

4500e trofi gia tis kixlides lol


Raven μακαρι να σου κατσει να βγαλεις κανα φραγκο και να χαρισεις και σε μας 2-3 ατομα
Καλα πλακα κανω ...δεν ειναι blue bolt , ουτε προκειται να γινουν.


Την ειχα δει αυτη τη γαριδουλα καιρο τωρα, και αμεσως το μυαλο μου πηγε στις πρωτες bee που αγορασα απο το WInn, οι οποιες ηταν αρκετα παρδαλες χωρις πολυ καθαρα σχεδια και δεν ξερουμε και απο που κραταει η σκουφια τους. Το πιο πιθανο λοιπον εινα καπου στο παρελθον τους, καποια απο αυτες να εχει αιμα απο tiger.
H Ulli Bauer στο crustaforum, το επιασε αμεσως : Looks a bit like some of the TiBee (tiger/bee shrimp) mixes that are so popular in Germany right now... Note the tiger-like stripes on the underbelly.
Very rarely shrimp like this may pop up in a seemingly pure bee strain in whose long, dark history there was a tiger involved ages ago.

I'd give it an extra tank and would give them a shot. The blue-green color is very attractive!

Mε προτρεπει μαλιστα να την απομονωσω και να προσπαθησω να σταθεροποιησω το χρωμα.

Πάνος
20-10-10, 15:04
να το κανεις αν εχεις ενα ενυδρειακι...;)
ειναι οντως πολυ ομορφη...και τελικα ανακατευεται αιμα tiger καπου στο παρελθον....:rolleyes: ενδιαφερον

beat89
20-10-10, 16:31
Αν καταλαβα καλα οι bee με τις tiger υβριδιζουν αφου ειναι κ οι 2 caridina.
Σωστα?
Αν εχεις ενυδρειο κανε μια προσπαθεια.
Παντως αν βγαλεις blue bolt εγω ενδιαφερομαι για 10-15 κομματια....:D:D:D:D:D

Πάνος
20-10-10, 16:32
Παντως αν βγαλεις blue bolt εγω ενδιαφερομαι για 10-15 κομματια....:D:D:D:D:D
πως φαινεται το χρημα....10 χ 1.500 = 15.000 ευρω για δεκα γαριδουλες...:D

kingrim
20-10-10, 16:34
φιλικη τιμη 14.999

beat89
20-10-10, 16:41
Τουλαχιστον να τους κανουμε μια ασφαλεια για την μεταφορα.
Ολο κ καποια ασφαληστικη θα καλυπτει μεταφορα γαριδων...:D:D
Ε και 2-3 να χαθουν σιγα το κοστος....:)

panos1972
20-10-10, 20:32
Τουλαχιστον να τους κανουμε μια ασφαλεια για την μεταφορα.
Ολο κ καποια ασφαληστικη θα καλυπτει μεταφορα γαριδων...:D:D
Ε και 2-3 να χαθουν σιγα το κοστος....:)


Μεταφορά ζώντων ζώων απ όσο ξέρω μόνο η Αγροτική.

Χριστόφορος Μίχας
20-10-10, 22:17
Ααα ρε γενετιστή Αλέξάνδρε...Τί άλλο θα δουνε τα ματάκια μας!! :shock::shock:

manthos333
20-10-10, 22:28
νοστιμη ειναι??? κανε και ενα τεστ γευσης.....

σαγανακι με ουζακι ....θα ειναι οτι πρεπει

Raven
21-10-10, 00:27
Ααα ρε γενετιστή Αλέξάνδρε...Τί άλλο θα δουνε τα ματάκια μας!! :shock::shock: Σιγα τον γενετιστη ! :D η τυχη του αρχαριου. Ξερω παντως οτι καποιοι επαγγελματιες breeders θα σκοτωναν να εμφανιστει γαλαζια CRS/Bee στο ενυδρειο τους

νοστιμη ειναι??? κανε και ενα τεστ γευσης.....

σαγανακι με ουζακι ....θα ειναι οτι πρεπει
Μπα...δεν την βλεπεις απο το χρωμα; αγουρη ειναι..

dinos99
21-10-10, 01:45
Aλεξανδρε ειναι εκεινο το περιεργο γαριδακι που μου εδειχνες???βρε κοιτα πως εγινε!!!!:smt101:smt101Τουμπανο!!!τι αλλο θα δουμε απο εσενα!!!

Raven
06-11-10, 01:50
Τελικα ανακαλυψα οτι υπαρχουν αναφορες για πρασινες bee/crs κι απο αλλους. Ειναι πολυ σπανιες και τους εχουν δωσει το ευφανταστο ονομα "incredible Hulk" :D

Giwrgos P.
06-11-10, 01:57
"incredible Hulk" :Dχαχαχα καλο:smt038:smt044

maikl
06-11-10, 06:54
...οποτε το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μην τη νευριαζεις...:D

kingrim
06-11-10, 07:04
...οποτε το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μην τη νευριαζεις...:D


+1000

fotis_k
11-12-10, 10:13
Αλεξανδρε βρηκες καμια παραπανω πληροφορια γι αυτη την γαριδα?Σου εμφανιστηκαν αλλες?Θα κανεις κλειστη αναπαραγωγη με βαση αυτη τη γαριδα?

Raven
11-12-10, 15:26
Ναι , βρηκα αλλον εναν που του γεννηθηκαν 2 ιδιες με τις δικες μου αλλα δεν του εζησαν. Η δικη μου μεγαλωσε και δειχνει οτι ειναι αρσενικη.
Δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα κανω, ειμαι στη φαση να μειωσω τα ενυδρεια μου και οχι να τα αυξησω, οποτε δεν υπαρχει χωρος για επιλεκτικη εκτροφη με βαση αυτη τη γαριδα.
Τα μονα 2 στοιχεια που ειναι σιγουρα ειναι οτι εχει αιμα tiger απο το παρελθον, και οτι ειναι χρωματικη μεταλλαξη.
Μολις βρω χρονο θα την ξαναφωτογραφισω τωρα που μεγαλωσε.

Raven
24-12-10, 01:59
Η πρασινη CRS εχει γινει θεμα συζητησης μεσα στους διεθνεις κυκλους των γαριδαδων.
Ενα link απο το shrimp-attack (http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/blue-crystal-shrimp/).
Εν τω μεταξυ παρουσιαστηκε αλλη μια απο την Σουηδια και τον Janne (http://www.shrimpzone.com/?page_id=44) (Janne Johanson).

Tωρα που μεγαλωσε πια, εχασε τις γαλαζιες και πρασινες αποχρωσεις και εγινε πιο χρυσαφενια.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-shrimp_sticky-7ed47c66.jpg

Raven
26-01-11, 05:39
H μικρη ψειρα, μεγαλωσε και εγινε μια μεγαλοσωμη θηλυκια. Αλλαζει χρωμα αναλογα με τον φωτισμο και την διαθεση της..απο χρυσοπρασινο σε γαλαζοπρασινο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-shrimp_sticky-29ebd62b.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-shrimp_sticky-5d8dfa62.jpg

in the pond
26-01-11, 08:32
Αν και δεν είμαι γαριδάς, εντούτοις μου αρέσει να παρακολουθώ το θέμα αυτό. Πρόκειται όντως για πολύ όμορφο και μοναδικό ζώο.

magman
26-01-11, 12:18
Κάτι τέτοιες γαρίδες βλέπω και τρελαίνομαι.....