PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεσογειακά σαλιγκάρια σε θαλασσινό ???


jimmis1974
19-10-10, 18:48
εχω βρει σε βραχους στην θαλασσα τα σαλιγκαρια που φενονται στην φωτο.
μαλλον Monodonta articulata πρεπει να λεγονται.

Αν μαζεψω μπορουν να προσαρμοστουν και να ζησουν σε τροπικο θαλασσινο?
Θα καθαριζουν τις αλγες ??

alexx
21-10-10, 10:49
Μπορουν.
Το θεμα ειναι μην σε φανε κοραλακια.
Οταν αρχησα να ασχολουμε με το θαλασσινο ειχα βαλει και εγω και τρωγανε την αλγη σαν τρελα αλλα με κανανε ζημια και σε κοραλια.

sifnos
21-10-10, 22:43
έχω βάλει αρκετά. είχα 2 θέματα. πρώτων έβγαιναν διαρκώς εκτός νερού, δεύτερον ψωφαγαν σορίδων.δεν μπορώ να πω πως έκαναν φοβερή δουλειά.

Πάνος
23-10-10, 07:08
εχετε εμπειρια και απο ερημιτες δικους μας?

sifnos
23-10-10, 09:27
αθα σου προτείνω να το δοκιμάσεις και να κάτσεις να το χαζέψεις. εγώ που το δοκίμασα σύντομα έγιναν μεζές για τους άλλους ερημητες. δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά γούσταραν τρέλα το καβούκι τους

Πάνος
23-10-10, 10:13
δε σου χτυπησαν κοραλια??

jimmis1974
23-10-10, 11:12
παντως σημερα μαζεψα απο βραχους καμια 30 αρια , τωρα θα τα αφησω σε αλλο ενυδρειο μικρο για προσαρμογη με αλλαγες νερακι του ενυδρειου , και αργοτερα θα βαλω κανα 5 αρι μεσα να δω πως θα πανε.
Δεν εχω κοραλια , ουτε ερημητες !!!!
Για να δουμε αν δεν γηνει κατι δεν πηραζει , περνω κανονικα !!

sifnos
23-10-10, 18:31
όχι δεασχολιυηκαν με κοράλλια. βάλτους μετά την προσαρμογή σε ένα ταπεράκι μέσα στο ενυδρείο και άστα εκεί για δύο μέρες. όσα βγουν είναι οκ ότι δε βγει πετατο. πρόσεξε τα ψόφια μην αναιβάσεις αμωνία

Αber
23-10-10, 19:49
αθα σου προτείνω να το δοκιμάσεις και να κάτσεις να το χαζέψεις. εγώ που το δοκίμασα σύντομα έγιναν μεζές για τους άλλους ερημητες. δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά γούσταραν τρέλα το καβούκι τους
:grin::grin::grin:

jimmis1974
26-10-10, 23:50
λοιπον εχω βαλει καμια 10αρια σαλιγκαρακια μεσα ολα πανε μια χαρα, λογικα δεν θαχω προβλημα.
Το μονο ασχημο ειναι οτι μερικα πολλες φορες ανεβαινουν ψηλα σχεδον εξω απο το νερο , επανω στις κοντρες του ενυδρειου , ως και σε λαμπα βρηκα ενα :D (παντως την εκανε γυαλι την λαμπα !!! :D:D)

almost
27-10-10, 08:35
λοιπον εχω βαλει καμια 10αρια σαλιγκαρακια μεσα ολα πανε μια χαρα, λογικα δεν θαχω προβλημα.
Το μονο ασχημο ειναι οτι μερικα πολλες φορες ανεβαινουν ψηλα σχεδον εξω απο το νερο , επανω στις κοντρες του ενυδρειου , ως και σε λαμπα βρηκα ενα :D (παντως την εκανε γυαλι την λαμπα !!! :D:D)

Αν έχει καπάκι το ενυδρείο σου, ο.κ.
(Αν και αυτό με την λάμπα μάλλον θα το βρεις ψητό).

Μην κάνεις το λάθος να τα μυρίσεις για να δεις αν ψόφησαν, αν τα δεις ανάποδα.


*Εγώ πάντως έχω βάλει turbo και νομίζω ότι είναι τα πιο αργά σαλιγκάρια.. με διαφορά. :D

kokos125
27-10-10, 12:13
Εβαλα και εγω αλλα καποια βγαινουν εξω και καποια αραζουν στον βραχο.Τουρμπο ενα εχω και ειναι βραδυπορια.Βαριεται που ζει...

jimmis1974
27-10-10, 18:17
Αν έχει καπάκι το ενυδρείο σου, ο.κ.
(Αν και αυτό με την λάμπα μάλλον θα το βρεις ψητό).

Μην κάνεις το λάθος να τα μυρίσεις για να δεις αν ψόφησαν, αν τα δεις ανάποδα.


*Εγώ πάντως έχω βάλει turbo και νομίζω ότι είναι τα πιο αργά σαλιγκάρια.. με διαφορά. :D

το ενυδρειο εχει καπακι , δεν μπορουν να το σκασουν.:D

Γιατι τοσο ασχημα μυριζουν ???:D

Τα λενε turbo και ειναι τα πιο αργα:D σκεψου δηλαδη :rolleyes:να μην ειναι Turbo ....... για να περπατησουν ενα βραχακι θα ξεκινησουν χρηστουγεννα και θα φτασουν πασχα !!! :D

Πάνος
27-10-10, 18:18
Τα λενε turbo και ειναι τα πιο αργα:D σκεψου δηλαδη :rolleyes:να μην ειναι Turbo ....... για να περπατησουν ενα βραχακι θα ξεκινησουν χρηστουγεννα και θα φτασουν πασχα !!! :D

με πεθανες...:D:D:D

almost
27-10-10, 20:12
το ενυδρειο εχει καπακι , δεν μπορουν να το σκασουν.:D

Γιατι τοσο ασχημα μυριζουν ???:D

Γιο ντοντ γουοντ το νοου.

Τα λενε turbo και ειναι τα πιο αργα:D σκεψου δηλαδη :rolleyes:να μην ειναι Turbo ....... για να περπατησουν ενα βραχακι θα ξεκινησουν χρηστουγεννα και θα φτασουν πασχα !!! :D

Έτσι!

Θυμίζουν το ανέκδοτο με τη χελώνα που πάει στο μπαρ να παραγγείλει και ο μπάρμαν την πετάει έξω.
Μετά από 2 χρόνια η χελώνα, περνάει το μπαρ, ανεβαίνει στο σκαμπό και λέει στον μπάρμαν: "Τώρα αυτό, γιατί το έκανες;"

jimmis1974
27-10-10, 20:39
Έτσι!

Θυμίζουν το ανέκδοτο με τη χελώνα που πάει στο μπαρ να παραγγείλει και ο μπάρμαν την πετάει έξω.
Μετά από 2 χρόνια η χελώνα, περνάει το μπαρ, ανεβαίνει στο σκαμπό και λέει στον μπάρμαν: "Τώρα αυτό, γιατί το έκανες;"

μααααααλιστα τοσο καλα ??? και να σκεφτεις ... σκεφτομουν να παραγγειλω απο W inn μερικα .... χα χα.
Σακουλιτσα ... θαλασσιτσα ... και μαζεμα .... μια χαρα ειναι και ειναι και σφαιρα τα ατοιμα ...:D

Συμπερασμα : προτειματε Ελληνικες Θαλασσες και Ελληνικα προιοντα :D:D:D

Ειναι που χειμωνιασε αλλιως θα βουταγα να πιασω και αστεριες !! χα !!