PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπαραγωγη μελανοτενιας preacox


Γιαννης Μ5
19-10-10, 11:37
Σημερα μετα την χθεσινη ανευ λογου απωλεια μιας θυληκιας μελανοτενιας,ειδα αυγα 2 ποντους κατω απο την επιφανεια του νερου σε μια τουφα xmoss.Eπειδη δεν εχω δει αυγα απο μελανοτενια ποτε σας παραθετω καποιες(ασχημες ειναι η αληθεια)φωτο ετσι ωστε οι πιο εμπειροι αν μπορουν να αναγνωρισουν αν οντως προκειτε για αυγα preacox.Στο ενυδρειο βρισκονται μονο μελανοτενιες και red cherry
και καποια λαθραια σαλιγγαρια.Τα αυγα ειναι καμια δεκαρια..

beat89
19-10-10, 13:45
Μπραβο Γιαννη.
Κ εγω ειχα προσπαθησει παλιοτερα αλλα δεν ειχα καταφερει κατι.
Βαλε πιο καθαρες φωτογραφιες αλλα λογικα αφου δεν εχεις αλλα ψαρια απο τις preacox ειναι.Με αυτο τον τροπο γεννανε.
Αν θες οντως να δεις μικρα ομως,θα πρεπει να τα μεταφερεις σε αλλο ενυδρειο γιατι το πιο πιθανο ειναι να τα φανε οι γαριδες.

j.p.
19-10-10, 14:30
:smt041:smt041:smt041. άντε με το καλό, κράτα ζεστό το 20άρι για τα tateurndina.

Dimis
19-10-10, 14:42
Αντε Γιαννη,παρε την τουφα (χωρις τα αυγα να βγουν καθολου απο το νερο) και βαλτην σε ενα ενυδρειο μοναχη της με νερο του ιδιου ενυδρειου να δεις ουρες...Αν ειναι γονιμοποιημενα βεβαια,γιατι αν περιμενεις απο αυτες τις φωτο να το δουμε δεν...
Αν εχεις σκοπο να το κανεις,ενημερωσε εδω να δουμε πως θα το κανουμε.

Γιαννης Μ5
19-10-10, 14:48
Φυσικα Δημητρη και θελω.Ειναι θεμα με τις φωτογραφιες γιατι δεν εχω μηχανη και βγαζω με το κινητο.Πως μπορεις να καταλαβεις αν ειναι γονιμοποιημενα;;;Το χρωμα λεει τιποτα;;

Γιαννη ευχαριστω πολυ

Dimis
19-10-10, 14:55
Το χρωμα τα λεει ολα!
Οσο παραμενουν λευκα δεν...Μετα απο λιγο πιανουν και fungus πιθανοτατα.
Αν ειναι κιτρινο προς ροζ,δηλαδη σκουρηνουν σημαινει οτι ο αρσενικος εχει κανει την δουλεια του.

Γιαννης Μ5
19-10-10, 14:59
Το χρωμα τα λεει ολα!
Οσο παραμενουν λευκα δεν...Μετα απο λιγο πιανουν και fungus πιθανοτατα.
Αν ειναι κιτρινο προς ροζ,δηλαδη σκουρηνουν σημαινει οτι ο αρσενικος εχει κανει την δουλεια του.


Δημητρη ειναι προς το εκρου(δεν εχω κανενα ασπρο).Μοιαζουν πολυ με τα αυγα των red cherry,αλλα μου φαινονται μεγαλυτερα(ασε που οι γαριδες τα κρατανε στα ποδια τους μεχρι την γεννηση τους,εκτος αν υπαρχει περιπτωση να αφησουν οι γαριδες τα αυγα τους...)

Dimis
19-10-10, 15:01
Αν το εκρου σημαινει μπεζ...Πιθανον ειναι γονιμοποιημενα.

Γιαννης Μ5
19-10-10, 15:03
Ναι αυτο σημαινει.:):):)Γνωριζεις αν οι γαριδες μπορει να αφησουν τα αυγα τους(αν και το βλεπω δυσκολο γιατι το σημειο αυτο εχει εντονη αναταραξη απο το 2026 και δεν νοομιζω να μπορει να σταθει γαριδα εκει ασε που δεν εχω δει ποτε γαριδα να καθεται εκει)

Raven
19-10-10, 15:32
Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος γιατι ειναι πολυ θολες οι φωτος , αλλα η 1η εντυπωση εμενα ηταν οτι προκειται για αυγα red cherry που αποβληθηκαν. Εχω δει απο κοντα τις praecox να γεννανε και τα αυγα ηταν διαφανα και δεν διακρινονταν ευκολα.
Μακαρι να κανω λαθος..

Γιαννης Μ5
19-10-10, 15:39
Αρα υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τις γαριδες(γιατι εχω 3-4 αυγωμενες)...Ξερεις Αλεξανδρε τον λογο που τα αποβαλουν;Επισης τα αυγα των preacox ειναι διαφανα ολη την περιοδο(και συτα δεν φαινονται,τυχαια τα ειδα μιας και ειναι 2 ποντους κατω απο την επιφανεια);

beat89
19-10-10, 15:44
Αν δεν κανω λαθος τα αυγα των preacox ειναι πολυ μικρα.
Αλεξανδρε σε σχεση με των red cherry ειναι μικροτερα ή οχι?

Dimis
19-10-10, 16:39
Τα αυγα των Praecox δεν ειναι δυσκολο να τα διακρινει κανεις.
Οπως ολες οι μελανοταινιες κανουν σχετικα μεγαλα αυγα τα οποια ειναι ευδιακριτα.
Παρε μια γευση για να κρινεις και εσυ ο ιδιος το μεγεθος αυτων και αν ταιριαζουν με τα δικα σου. http://www.ausyfish.com/australian_aquarium_fish.htm
Και εδω
http://storage.canalblog.com/32/14/133666/32934307_m.jpg

Δες ακομα και εδω σε σχεση με την utricularia
http://watershed3.tripod.com/raisingfry.html

Γιαννης Μ5
19-10-10, 16:47
Την βρηκα και εγω Δημητρη αυτη την σελιδα(και ειναι και η μονη που βρηκα).Σε μεγεθος δεν μου κανουν για γαριδας,αλλα στο χρωμα δεν μπορω να το καταλαβω.Εδω φαινεται πως ειναι ασπρα(διαφανη οπως ειπε και ο Αλεξανδρος),εγω τα δικα μου τα βλεπω ψιλοκιτρινα(με φως φακου).Τι να πω;Δεν ηξερα οτι οι γαριδες μπορουν να αποβαλουν τα αυγα τους(αυτο με εβαλε σε σκεψεις,γιατι αλλιως,ημουν σιγουρος οτι ειναι απο τις preacox).Eσυ αν τα δεις μπορεις να τα αναγνωρισεις;

Dimis
19-10-10, 16:56
Αν δεις την μαυρη "σφουγγαριστρα" θα δεις οτι δεν ειναι λευκα αλλα το μπεζ κιτρινο που ειναι ωριμα γονιμοποιημενα αυγα,αν εχεις αυτα,τοτε με το καλο...
Απλα δεν θυμαμαι πως ειναι τα αυγα των red cherry (παει καιρος...) για να εχω μετρο συγκρισης.

Raven
19-10-10, 17:01
Θα επιμεινω οτι μαλλον δεν ειναι αυγα ψαριων. Δεν ειναι λογικο να φαινονται τοσο εντονα τα αυγα με φωτο απο το κινητο!. Τα ψαρια στη φυση συνηθως προσπαθουν να κρυψουν τα αυγα τους αναμεσα στα φυτα και οχι να τα εκθεσουν σε καιροσκοπους που θα τα εντοπισουν και θα τα φανε.

Γιαννης Μ5
19-10-10, 17:06
Θα επιμεινω οτι μαλλον δεν ειναι αυγα ψαριων. Δεν ειναι λογικο να φαινονται τοσο εντονα τα αυγα με φωτο απο το κινητο!. Τα ψαρια στη φυση συνηθως προσπαθουν να κρυψουν τα αυγα τους αναμεσα στα φυτα και οχι να τα εκθεσουν σε καιροσκοπους που θα τα εντοπισουν και θα τα φανε.


Ευχομαι να κανεις λαθος(αν και οσο συγκρινω τις φωτο με τα αυγα στο ενυδρειο εχω αρχισει και πιστευω οτι ειναι οντως απο τις γαριδες).Αν και ηταν καπως κρυμμενα μεσα στην μοςς(εγω την ψιλοτραβηξα για να διακρινω καλυτερα και μαλιστα καποια πεσανε κατω.)Μηπως γνωριζεις Αλεξανδρε την αιτια για την αποβολη των αυγων της γαριδας;(μηπως δεν γονιμοποιηθηκαν;).Οπως και να εχει θα δειξει....


Δημητρη ευχαριστω για την φωτογραφια.

Raven
19-10-10, 18:45
Απο τη στιγμη που τα κατεβαζει στα ποδια της η γαριδα, ειναι 100% γονιμοποιημενα. Απλα συμβαινει μερικες φορες σε απειρες νεαρες μητερες-γαριδες να μην επιμελουνται αρκετα και να μην οξυγονωνουν συνεχως τα αυγα οπως πρεπει και ειτε να χανουν μερικα, ειτε να πιανουν μυκητα οποτε ξεφορτωνεται ολα τα αυγα.

Dimis
19-10-10, 19:56
Εφοσον δεν εχουμε σαφη εικονα (καθαρη φωτο) μπορει να ειναι ειτε το ενα ειτε το αλλο,γι αυτο σε παρεπεμψα στις φωτογραφιες για να εχεις ενα μετρο συγκρισης με τα αυγα του δικου σου ενυδρειου.
Παντως αν εχεις κανα αδειο ενυδρειο,ακομα και εναν μεγαλο καθαρο κουβα,δεν χανεις τιποτα να κανεις μια δοκιμη με νερο του ενυδρειου σου,ενα θερμοστατη και μια αεραντλια να δουλευει μεσα,το φιλτρο δεν ειναι απαραιτητο.

Γιαννης Μ5
19-10-10, 21:21
Θα το κανω Δημητρη και θα δειξει(εχω την εντυπωση οτι θα το κανω αδικα αλλα δεν εχω να χασω και τιποτα);)Επισης αυριο θα κοιταξω μηπως υπαρχουν και αλλα αυγα.

Dimis
19-10-10, 23:41
Αν δεις οτι τα αυγα ειναι ασπρα ή ακομα χειροτερα εχουν χνουδι επανω μην το κανεις.Αλλα συνεχιζουν να ειναι μπεζ και σε καλη κατασταση κανε μια αποπειρα,προσοχη να μην βγουν τα αυγα απο το νερο.

Γιαννης Μ5
31-10-10, 18:23
Σημερα το μεσημερι εκατσα να αλλαξω νερο στο ενυδρειο.Πριν αρχισω να βγαζω νερο,εκατσα να καθαρισω 2-3 τουφες χmoss με οδοντοβουρτσα γιατι ειχαν λιγο τριχοειδη(βρισκονται 1-2 ποντους κατω απο την επιφανεια οποτε με τον φωτισμο που εχω ειναι λογικο).Ξαφνικα παρατηρω μεσα στην μοςς ενα διαφανες αυγο.Περνω τον φακο,ριχνω φως και βλεπω και αλλα δυο πιο περα,αλλα τρια πιο περα.Η χαρα μου απεριγραπτη.(Η φωτογραφια του Δημητρη πιο πανω,ειναι ενδεικτικη,οπως και αυτο που ειπε ο Αλεξανδρος οτι ειναι διαφανη και οτι δυσκολα τα παρατηρεις,πραγματικα ισχυει)Το θεμα τωρα ειναι οτι απο οσο ξερω πρεπει να τα βγαλω απο το κυριως ενυδρειο,αλλα δεν εχω που να τα βαλω.Μια δευτερη γυαλα που εχω,ειναι πιασμενη απο τα τετρα.Για να τα βαλω σε κουβα,δεν εχω τριτο θερμοστατη.Σκεφτομαι να τα βαλω στο 1ο διαμερισμα του εσωτερικου φιλτρου(εργοστασιακο φιλτρο),που εχω και τον θερμοστατη.Τι λετε,θα κανω πατατα(τουλαχιστον εκει θα τα επιβλεπω);;;Καμια αλλη γνωμη;

Dimis
31-10-10, 19:15
Ειδα πρωτα το prv και απαντησα εκει Γιαννη...
Πραξε τα δεοντα.

Γιαννης Μ5
31-10-10, 19:19
Αντε να δουμε.Θα τα βαλω στο πρωτο διαμερισμα και ο Θεος βοηθος.:):):)

Dimis
31-10-10, 19:20
Βαλτα σε σημειο που να εχει ροη μεν αλλα μην τα πεταει απο δω και απο κει...

Γιαννης Μ5
01-11-10, 13:56
Βαλτα σε σημειο που να εχει ροη μεν αλλα μην τα πεταει απο δω και απο κει...


Ειναι παρα πολυ χαμηλη η ροη Δημητρη.Θα βαλω και κερατοφυλλο και την μοςς.Ειδ εβαλα ενα πριν και εκει που το αφησα,εκει εμεινε.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.:p
-------------------------
Λοιπον κυριοι,σημερα καθως κοιταζα για αλλα αυγα(επι της ευκαιριας βρηκα αλλα 6-7)βλεπω ενα πιτσιρικι γυρω στα 2 χιλιοστα.Το μαζεψα σε ποτηρι και τωρα δεν ξερω τι να το κανω.Καμια ιδεα κανεις;;;;

giannisqq
01-11-10, 14:01
τηγανι:D:D:Dπερα την πλακα δεν εχω ιδεα,αλλα παρακολουθω με μεγαλο ενδιαφερον!!αντε με το καλο να δεις και αλλα γιαννο:smt041:smt041

Raven
01-11-10, 14:01
Mπραβο ! Δεν εχεις καπου να το βαλεις; ενα μικρο 12 λιτρο; ή εστω ενα πλαστικο/ακρυλικο δοχειο;

Γιαννης Μ5
01-11-10, 14:10
Αλεξανδρε αν το βαλω σε ενα μικρο που εχω θελει φιλτρο;Γιατι το φιλτρο που εχω στο μικρο ειναι για 120 αρι ενυδρειο...Σε ενα κουβα θα κανω δουλεια,με θερμοστατη;Περιττο να σου πω ποσοι χαρουμενος ειμαι:p:p:p
Επισης αυτο που θελω να ρωτησω ειναι.Στο ενυδρειο το ph μου ειναι 6.5.Εκει που θα το βαλω σιγουρα δεν θα εχει 6.5 ph.Τι μπορω να κανω για να μην την ακουσει το ψαρακι;;

Raven
01-11-10, 14:48
Αλεξανδρε αν το βαλω σε ενα μικρο που εχω θελει φιλτρο;Γιατι το φιλτρο που εχω στο μικρο ειναι για 120 αρι ενυδρειο...Σε ενα κουβα θα κανω δουλεια,με θερμοστατη;Περιττο να σου πω ποσοι χαρουμενος ειμαι:p:p:p
Επισης αυτο που θελω να ρωτησω ειναι.Στο ενυδρειο το ph μου ειναι 6.5.Εκει που θα το βαλω σιγουρα δεν θα εχει 6.5 ph.Τι μπορω να κανω για να μην την ακουσει το ψαρακι;;
Να παρεις ενα αεροφιλτρο να το μπολιασεις και εισαι ετοιμος με λιγα ευρουλακια.
Για ιδιες παραμετρους, εννοειται οτι το μικρο θα το γεμισεις με νερο απο το ενυδρειο. Σκετα τζαμια ετσι, δεν χρειαζεσαι υποστρωμα και τετοια...μονο λιγα φυτα ριξε μεσα και κυριως moss.

Dimis
01-11-10, 15:34
Αντε Γιαννη με το καλο!

Γιαννης Μ5
01-11-10, 15:47
Ευχαριστω πολυ Δημητρη.Το εβαλα σε ενα κουβα με νερο απο το ενυδρειο και με ενα δανεικο θερμοστατη και ενα φιλτρο(αυτη την στιγμη αδυνατο να βρω αεροφιλτρο).Εβαλα και μοςς μεσα και κερατοφυλλο(ολα με καμια δεκαρια,ισως και παραπανω αυγα πανω τους).Αντε να δουμε γιατι,αν και παρεξηγημενα,ειναι τα αγαπημενα μου ψαρακια.:p:p:p

Dimis
01-11-10, 15:50
Γιαννη αν δεν εχεις αεροφιλτρο,βρες οπωσδηποτε μια αεραντλια τουλαχιστον.
Το απογευμα που θα παω σπιτι θα κοιταξω να δω την λιστα που εχω κανει με τα προς ξεπουλημα προιοντα που εχω μπας και εχει καμια αεραντλια μεσα σε ολα,να στην δωσω να κανεις την δουλεια σου.

Γιαννης Μ5
01-11-10, 16:00
Δημητρη αεραντλια εχω.Την βαζω μεσα με αεροπετρα;;;;

Κοιταζα στον κουβα και ειδα και αλλο ψαρακι.:smt041:smt041:smt041

Dimis
01-11-10, 18:13
Μεσα στον κουβα σε μια ακρη...Να δουλευει συνεχως.
Ετοιμασε αρτεμια,την τριτη μερα απο εκεινη που κολυμπουν αρχισε να ταιζεις.
Επειδη δεν εχεις φιλτρο,καθημερινες αλλαγες νερου 80-90% απο την στιγμη που ξεκινας ταισμα με νερο απο το αλλο ενυδρειο.

Γιαννης Μ5
03-11-10, 12:32
Λοιπον εχω ηδη 7 ψαρακια 2-3 αυγα με ματακια μεσα και καμια 5-6 ακομα αυγα που ειναι μεσα στην μοςς και δεν τα βλεπω.Ετοιμαζω αρτεμια απο εχθες και σημερα ισως να ειναι ετοιμη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,για ποσες μερες γεννανε αυγα οι μελανοτενιες,γιατι εχω στραβωθει να ψαχνω για αυγα μεσα στο ενυδρειο(ασε που ετσι οπως παει θα το διαλυσω).Αν συνεχισουν να γεννανε να φτιαξω την πατεντα με το μαλλι.
-------------------------
Λοιπον εχω ηδη 7 ψαρακια 2-3 αυγα με ματακια μεσα και καμια 5-6 ακομα αυγα που ειναι μεσα στην μοςς και δεν τα βλεπω.Ετοιμαζω αρτεμια απο εχθες και σημερα ισως να ειναι ετοιμη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,για ποσες μερες γεννανε αυγα οι μελανοτενιες,γιατι εχω στραβωθει να ψαχνω για αυγα μεσα στο ενυδρειο(ασε που ετσι οπως παει θα το διαλυσω).Αν συνεχισουν να γεννανε να φτιαξω την πατεντα με το μαλλι.


Επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι εριξα ελαχιστη τριμμενη τροφη(για νεογνα),την οποια μαλλον αγνοουν....

Dimis
03-11-10, 15:21
Γιαννη δεν μπορουμε να πουμε καθε ποτε γεννανε διοτι εχεις πολλες θηλυκες μεσα οποτε καθε μερα μπορεις να βρισκεις αυγα.Μια θηλυκια μπορει να γενναει σερι τρεις ημερες ισως και τεσσερις.
Απλα μαζευε οσα αυγα μπορεις να μεγαλωσεις,διοτι αν ξεκινησουν να γεννανε και τα μαζευεις ολα μετα δεν θα εχεις τι να τα κανεις,εκτος και αν βρεις καναλι να τα διοχετευσεις οταν θα μπορουν να τραφουν μονα τους και να μπουν σε ενυδρειο με ενηλικα.

Γιαννης Μ5
04-11-10, 01:12
Λοιπον αυριο δινω τα τετρα και μεθαυριο σκεφτομαι να βαλω τα νεογεννητα στο μικρο ενυδρειο(με νερο απο τον κουβα που βρισκονται τωρα και λιγο απο το μεγαλο ενυδρειο).Εκει εχω και στρωμενο φιλτρο.Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι,επειδη εφτιαξα αρτεμια,δοκιμασα να τους δωσω λιγο,αλλα τα ψαρακια δεν φαγανε(τουλαχιστον δεν ειδα κινηση).Θα την βρουνε να την φανε ή τσαμπα κοπος;;;

Raven
04-11-10, 01:17
Πρωτα θα εξαντλησουν τα αποθεματα απο τον λεκιθικο τους σακκο και μετα θα δεχθουν τροφη. Ξαναδοκιμασε κι αυριο, λογικα αρχιζουν να τρωνε την αρτεμια κατα την 3η-4η μερα.

Γιαννης Μ5
04-11-10, 01:18
Σε ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε.:p

Γιαννης Μ5
09-11-10, 17:53
Εχω κανα δυο μερες που ταιζω με αρτεμια και απο οτι βλεπω την αγνοουν.Αυριο θα ξαναταισω φρεσκια.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικα με το φως στο ενυδρειο γεννηστρα.Εχθες μετραγα 10 -11 ψαρακια και σημερα αφου εσβησα το φως το βραδυ μετραω 5(ισως τα υπολοιπα να ειναι κρυμμενα μεσα στην αρκετη μοςς που εχω).Γενικα το φως χρειαζεται και την νυχτα;(σημερα σκεφτομαι να το αφησω ανοιχτο το βραδυ,αν και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο παιζει ρολο)

Dimis
09-11-10, 17:57
Να μην το αφησεις...Οπως ολοι οι οργανισμοι ετσι και τα μωρα χρειαζοντε ξεκουραση και υπνο.
Οι αρτεμιες σου ειναι ζωντανες?...τις βλεπεις να κινουντε ριχνοντας τις μεσα στην γεννηστρα?

Γιαννης Μ5
09-11-10, 18:25
Να μην το αφησεις...Οπως ολοι οι οργανισμοι ετσι και τα μωρα χρειαζοντε ξεκουραση και υπνο.
Οι αρτεμιες σου ειναι ζωντανες?...τις βλεπεις να κινουντε ριχνοντας τις μεσα στην γεννηστρα?



Οι αρτεμιες ζωντανες ειναι,κολυμπανε πανω,διπλα,κατω απο τα ψαρακια και αυτα δεν ασχολουνται καθολου.Αλλωστε καθε μερα φτιαχνω καινουριες και απλα εχθες δεν εφτιαξα γιατι εβλεπα οτι τις αγνοουν.Το πρωι εβαλα παλι και αυριο θα εχω φρεσκιες.Δινω τριμμενη τροφη για νεογνα(την οποια προσπαθω να την τριψω και αλλο).Αρτεμια ενα ψαρακι ειδα που εφαγε και σημερα δεν το βλεπω.Ευχομαι μονο να ειναι κρυμμενα στην μοςς......

andreas213
09-11-10, 19:09
Οι αρτεμιες ζωντανες ειναι,κολυμπανε πανω,διπλα,κατω απο τα ψαρακια και αυτα δεν ασχολουνται καθολου.Αλλωστε καθε μερα φτιαχνω καινουριες και απλα εχθες δεν εφτιαξα γιατι εβλεπα οτι τις αγνοουν.Το πρωι εβαλα παλι και αυριο θα εχω φρεσκιες.Δινω τριμμενη τροφη για νεογνα(την οποια προσπαθω να την τριψω και αλλο).Αρτεμια ενα ψαρακι ειδα που εφαγε και σημερα δεν το βλεπω.Ευχομαι μονο να ειναι κρυμμενα στην μοςς......
μπραβο ρε γιαννη!!!!:smt041:smt041τα καταφερες τελικα.ταιζε τις αρτεμιες και οχι τα αυγα που δεν ανοιξαν ετσι;και μολις γινουν τα μικρα να στειλεις και κανενα αρτα;)

Γιαννης Μ5
09-11-10, 19:12
μπραβο ρε γιαννη!!!!:smt041:smt041τα καταφερες τελικα.ταιζε τις αρτεμιες και οχι τα αυγα που δεν ανοιξαν ετσι;και μολις γινουν τα μικρα να στειλεις και κανενα αρτα;)



Για να δουμε βρε Ανδρεα,θα φτασω μεχρι το τελος ή θα μεινω στην μεση......Τουλαχιστον μαθαινω καποια πραγματα και την επομενη φορα(αν δεν τα καταφερω αυτη) θα ειμαι καλυτερα προετοιμασμενος.:p

platy
09-11-10, 19:14
γιαννη ακολουθεις τα σταδια που αναφερονται στο φορουμ για το ταισμα με αρτεμια ε??? (σωστο σιφοναρισμα ,ξεπλυμα σε φιλτρο καφε ή ειδικο δυχτακι,απενεργοποιηση φιλτρου-αεραντλιας κλπ )

Γιαννης Μ5
09-11-10, 19:16
γιαννη ακολουθεις τα σταδια που αναφερονται στο φορουμ για το ταισμα με αρτεμια ε??? (σωστο σιφοναρισμα ,ξεπλυμα σε φιλτρο καφε ή ειδικο δυχτακι,απενεργοποιηση φιλτρου-αεραντλιας κλπ )


Εννοειτε,μου εχουν βγει τα ματια.......;)

platy
09-11-10, 19:16
χαχα ..και δεν τρωνει τα ατιμα ??? σιγουρα ριχνεις σεβαστη ποσοτητα ?? (με συρριγα ριχνεις?? αν ναι στα ποσα μλ φτανεις?)

Γιαννης Μ5
09-11-10, 19:25
χαχα ..και δεν τρωνει τα ατιμα ??? σιγουρα ριχνεις σεβαστη ποσοτητα ?? (με συρριγα ριχνεις?? αν ναι στα ποσα μλ φτανεις?)


Αφου τις εχω ξεπλυνει στα 5 ml.Πραγματικα σκεφτηκα μεχρι και να ταβαζω σε ενα ποτηρι και να ταιζω εκει με το ζορι....Τι να πω,να ειναι χορτατα και την αγνοουν;;;Η αληθεια ειναι πως εχω αρκετη μοςς μεσα οπoτε εχω και αρκετη infusoria.

Γιαννης Μ5
16-11-10, 16:59
Την Πεμπτη που μας περασε αναγκαστηκα να ανεβω στο χωριο μου λογω ενος δυσαρεστου γεγονοτος.Φυσικα οτι ψαρακια ειχα απο τις γεννες,απεβιωσαν.Στο χωριο βρεθηκα με τον Γιαννη (jp),ο οποιος μου εδωσε Vinegar eel.Την Δευτερα μια μερα μετα την επιστροφη μου ειδα αυγα και ψαρακια.Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως φιλτραρουμε αυτην την τροφη και πως την δινουμε;;Δοκιμασα και microworms(ας ειναι καλα ο Γιαννης παλι),αλλα παλι τιποτα(ισως να φταιει οτι ειναι 1 ημερας).

andreas213
16-11-10, 18:56
Την Πεμπτη που μας περασε αναγκαστηκα να ανεβω στο χωριο μου λογω ενος δυσαρεστου γεγονοτος.Φυσικα οτι ψαρακια ειχα απο τις γεννες,απεβιωσαν.Στο χωριο βρεθηκα με τον Γιαννη (jp),ο οποιος μου εδωσε Vinegar eel.Την Δευτερα μια μερα μετα την επιστροφη μου ειδα αυγα και ψαρακια.Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως φιλτραρουμε αυτην την τροφη και πως την δινουμε;;Δοκιμασα και microworms(ας ειναι καλα ο Γιαννης παλι),αλλα παλι τιποτα(ισως να φταιει οτι ειναι 1 ημερας).
η καλυτερη λυση φιλε ειναι αρτεμια πιστευω.κριμα που δεν βρεθηκαμε πραγματικα.αλλα μου ετυχαν και εμενα δουλειες.σου στελνω πμ.

Γιαννης Μ5
17-11-10, 16:03
Δεν την τρωνε την αρτεμια Ανδρεα,γι αυτο και δοκιμαζω οτι ζωντανη τροφη μπορω να βρω.Με εχουν τρελλανει τα ψαρακια......
-------------------------
Λοιπον σημερα εκανα μετρησεις στο ενυδρειο γεννηστρα και εχουμε
Αμμωνια 0
Νιτρικα 5
PH 7.8
KH 6
την στιγμη που στο μεγαλο(που περνω νερο για τις αλλαγες)εχω
ph 6.5
Τα μικρα που γεννιουνται στο μεγαλο και τα βαζω στο ενυδρειο γεννηστρα,καταλαβα γιατι ψοφανε(με τετοια αποτομη μεταβολη του πεχα,τι θα κανουν...).Αυτα ομως που γεννιουνται στο μικρο κατευθειαν για τι δεν επιζουν;;;(δεν νομιζω να ευθυνονται τα νιτρικα,αλλωστε σημερα ειναι και μερα αλλαγης νερου).Επισης σκεφτομαι να καταργησω το ενυδρειο γεννηστρα και να βαλω ολα τα αυγα που εχω πισω στο μεγαλο και συγκεκριμενα στο 1ο διαμερισμα του εσωτερικου φιλτρου,ετσι ωστε να μενουν στο ph που εγινε η γονιμοποιηση.Τι λετε οι γνωστες;;;
-------------------------

Κανεις;

Raven
17-11-10, 16:43
Δεν μιλαω γιατι εγω τα αφηνα τα μικρα praecox στο 300 και δεν γλιτωνε κανενα απο τα αλλα ψαρια. Τα Pseudomugil ομως που μεγαλωσα (και μεγαλωσα πολλα) ετρωγαν αρτεμια απο την 3η -4η μερα. Δεν ειναι λογικο με τοσες τροφες που δοκιμασες να σου ψοφανε απο πεινα...μηπως φταιει κατι αλλο;

Γιαννης Μ5
17-11-10, 16:47
Δεν ξερω Αλεξανδρε.Πραγματικα εχω απογοητευτει.Δεν ξερω τι αλλο να κανω,ουτε παει πουθενα το μυαλο μου.Εσενα παει πουθενα(για να το τσεκαρω;;)

Raven
17-11-10, 16:52
Ποσες μερες σου ζουνε; αν τρωνε φαινεται στις κοιλιτσες τους αφου ειναι διαφανα. Μην φανταστεις.. 1-2 αρτεμιες θα φανε και ισως να νομισεις οτι επειδη τις περισσοτερες τις αρπαζουν και μετα τις φτυνουν οτι δεν τρωνε. Στην πραγματικοτητα επειδη ειναι μικρο το στομα τους, δοκιμαζουν και τρωνε αυτες που χωρανε.
Τα microworms δεν τα τρωνε ;

Γιαννης Μ5
17-11-10, 16:59
Απο οσο μπορεσα να δω οχι.Σημερα εδωσα και Vinegar eel αλλα παλι μαλλον τζιφος.Το θεμα ειναι οτι χθες ειχα 4 ψαρακια και σημερα εχω 1.Οτι γινεται,συνηθως γινεται το βραδυ.Συνηθως ζουνε 3 μερες,αν και τα χθεσινα ισως να εζησαν 2

Raven
22-11-10, 16:30
Tελικα τι εγινε Γιαννη; καταφερες να κρατησεις κανενα απο τα μωρα;

Γιαννης Μ5
22-11-10, 16:41
Δυστηχως Αλεξανδρε μεχρι στιγμης εχω αποτυχει.Βεβαια πριν 10 μερες λογω καποιου απροσμενου γεγονοτος αναγκαστηκα να λειψω για 4 μερες απο το σπιτι οποτε,καταλαβαινεις.Αυτη την στιγμη εχω 9-10 ψαρακια στο μεγαλο(εχθες στην αλλαγη τα ειδα),στο οποιο προσπαθω να τα πιανω σε ποτηρι και να τα ταιζω εκει.Απο ωρα σε ωρα ετοιμαζεται και η αρτεμια και ο Θεος βοηθος.Δεν σου κρυβω οτι απογοητευτηκα.....

Raven
22-11-10, 16:51
Εγω για τις πρωτες μερες σε οσα δεν ετρωγαν την αρτεμια ειχα βρει το εξης κολπο: ειχα μια γλαστρολιμνη στο μπαλκονι που επιανε πολλη τριχοειδη αλγη λογω του ηλιου. Επαιρνα καθε μερα μια καλη ποσοτητα απο αλγες και την εριχνα μεσα στο ενυδρειακι-γεννηστρα. Ετσι τα μικρα εβρισκαν λιγη ινφουσορια μεχρι να μεγαλωσουν λιγο και να δεχτουν την αρτεμια.
Επισης εχω ακουσει οτι υπαρχουν διαφορετικες ποικιλιες αρτεμιας και το εχω παρατηρησει κι εγω οτι αυγα απο διαφορετικες εταιρειες ειχαν μικρη μεν αλλα υπαρκτη διαφορα μεγεθους στους ναυπλιους. Ισως να ηταν η ιδεα μου αλλα εγω πιστευω οτι ισως παιζει ρολο και αυτο.
Δεν ξερω τι αλλο να πω, κανονικα δεν θα επρεπε να ειχες προβλημα με αυτα τα ψαρακια γιατι δεν θεωρουνται δυσκολα στην αναπαραγωγη τους.

andreas213
22-11-10, 20:16
Δεν την τρωνε την αρτεμια Ανδρεα,γι αυτο και δοκιμαζω οτι ζωντανη τροφη μπορω να βρω.Με εχουν τρελλανει τα ψαρακια......
-------------------------
Λοιπον σημερα εκανα μετρησεις στο ενυδρειο γεννηστρα και εχουμε
Αμμωνια 0
Νιτρικα 5
PH 7.8
KH 6
την στιγμη που στο μεγαλο(που περνω νερο για τις αλλαγες)εχω
ph 6.5
Τα μικρα που γεννιουνται στο μεγαλο και τα βαζω στο ενυδρειο γεννηστρα,καταλαβα γιατι ψοφανε(με τετοια αποτομη μεταβολη του πεχα,τι θα κανουν...).Αυτα ομως που γεννιουνται στο μικρο κατευθειαν για τι δεν επιζουν;;;(δεν νομιζω να ευθυνονται τα νιτρικα,αλλωστε σημερα ειναι και μερα αλλαγης νερου).Επισης σκεφτομαι να καταργησω το ενυδρειο γεννηστρα και να βαλω ολα τα αυγα που εχω πισω στο μεγαλο και συγκεκριμενα στο 1ο διαμερισμα του εσωτερικου φιλτρου,ετσι ωστε να μενουν στο ph που εγινε η γονιμοποιηση.Τι λετε οι γνωστες;;;
-------------------------

Κανεις;
γιαννη να σου κανω μια ερωτηση;;τα μικρα που γεννιουνται στην γεννηστρα η αλλαγη που κανεις ειναι απ το μεγαλο;;;εγω πιστευω οτι δεν ειναι θεμα τροφης αλλα θεμα μεταβολης παραμετρων που ισως να επηρεαζει και την ορεξη.δεν ξερω, λεω.τσεκαρε να μην εχεις μεταβολες και αυξομειωσεις σε παραμετρους.πολυ καλη λυση ειναι και πολυ moss να τσιμπολογανε ινφοσουρια οπως λεει και ο αλεξανδρος.επισης στην γεννηστρα κλεινεις φως;;αστο πειραματικα το βραδυ ανοιχτο να δεις θα εχεις παλι απωλειες;;;

Γιαννης Μ5
22-11-10, 21:16
γιαννη να σου κανω μια ερωτηση;;τα μικρα που γεννιουνται στην γεννηστρα η αλλαγη που κανεις ειναι απ το μεγαλο;;;εγω πιστευω οτι δεν ειναι θεμα τροφης αλλα θεμα μεταβολης παραμετρων που ισως να επηρεαζει και την ορεξη.δεν ξερω, λεω.τσεκαρε να μην εχεις μεταβολες και αυξομειωσεις σε παραμετρους.πολυ καλη λυση ειναι και πολυ moss να τσιμπολογανε ινφοσουρια οπως λεει και ο αλεξανδρος.επισης στην γεννηστρα κλεινεις φως;;αστο πειραματικα το βραδυ ανοιχτο να δεις θα εχεις παλι απωλειες;;;


Ανδρεα :p την γεννηστρα την κατηργησα.Οτι εχω ειναι μεσα στο μεγαλο.Τα πιανω(οσα βλεπω) σε ποτηρι πλαστικο διαφανες και τα ταιζω εκει.Τιποτα,εχουν κυρηξει απεργια πεινας και δεν ξερω τον λογο.Το ενυδρειο εχει μεσα τοση μοςς που γεμιζεις 1.5 λιτρο μπουκαλι.Μακαρι καποια απο αυτα να με λυπηθουν και να εκτιμησουν τις προσπαθειες μου και να επιζησουν......

Dimis
23-11-10, 01:44
Γιαννη τις πρωτες τους μερες δοκιμασε να τα ταισεις με σκονη σπιρουλινας (αν βρεις clorella ακομα καλυτερα),καλυτερα οχι αγνη σπιρουλινα αλλα τροφη για ψαρια με βαση την σπιρουλινα σε περιεκτικα αυτης στην τροφη ανω του 30%,τριψτην καλα να γινει σκονη εντελως,αν θες μπορεις να ανακατεψεις με πιο λιπαρες τροφες,σε σκονη παντα.
Αυτο ειναι ενα μετρο που εφαρμοζεται για να διατηρηθουν στην ζωη την πρωτη εβδομαδα,μετα απο αυτο το διαστημα μπορουν να τραφουν με νεοεκκολαυθησα αρτεμια.Τις πρωτες 6-10 μερες ειναι δυσκολο να τραφουν με αρτεμια λογο του μικρου στοματος τους,η ενναλακτικη ειναι να εχεις αφθονη ινφουσορια στο χωρο που εκκολαπτοντε.

Οσο για τα αυγα,οπου τα βρισκεις μαζευε τα (μην τα φοβασαι,αντεχουν ακομα και να τα πιασεις με το χερι,ειναι αρκετα σκληρα) και ριχτα στην γεννηστρα στην οποια να εχεις θερμοκρασια 27-28 c,καλη οξυγονωση,χαμηλη σταθμη και οσο το δυνατον περισσοτερη μος η ριτσια απο το ωριμο σου ενυδρειο,φροντισε τα συγκεκριμενα βρυοφυτα να ειναι αρκετα κοντα στην σταθμη του νερου (γι αυτο προτεινω χαμηλη σταθμη) ωστε τα μωρα να μπορουν να βουτηξουν,απο την επιφανεια που κυκλοφορουν τις πρωτες μερες,για να βοσκησουν...
Προσοχη στις αλλαγες νερου η θερμοκρασια να ειναι αυστηρα η ιδια παντοτε,αυτη ειναι η μεγαλυτερη ευαισθησια των μωρων.
Δοκιμασε τα παραπανω και νομιζω ολα θα πανε καλα!

Γιαννης Μ5
22-12-10, 20:35
Νεα φουρνια απο ψαρακια και αυτη την στιγμη ειμαι λιγο πιο προετοιμασμενος(με υγρη τροφη).Για να δουμε......:p

andreas213
23-12-10, 08:04
αντε γιαννη καλη επιτυχια.σε αυτην την προσπαθεια να σου ζησουν ολα.

Γιαννης Μ5
24-12-10, 17:37
Ευχαριστω πολυ Ανδρεα.:)