PDA

Επιστροφή στο Forum : amazon αρχαριος


daqua
18-10-10, 21:56
Aloha!

Πριν 2 μηνες αρχισα να στηνω το ενυδρειο μου μετα απο παρορμητικη αγορα στο carefour :)
96 lt, εσωτερικο φιλτρο (παρηγγειλα ενα ex700 χθες), χαλίκι, βραχοι, ξυλο, κ μερικα φυτακια αγνωστου ειδους εκτος απο java moss (τα αλλα ειναι απο ικεα κ ενα αλλο μαλλον ειναι κερατοφυλλο).

Αρχικα πηγαινα για iwagumi μονο με πετρες αλλα μετα εβαλα φυτα κ ξεφυγα τελειως :rolleyes:

Ψαρακια: 6 ροδοστομοι, 4 cardinal tetra, 1 ancistrus, 1 apple snail.

Ενα βιντεακι απο τον ancistrus κ την παλιοπαρεα που τον παρενοχλει κ θελουν την ταμπλετα του χεχε

http://www.youtube.com/watch?v=onI-sDtuvo0

beat89
18-10-10, 22:05
Βαλε μερικές φωτό να δούμε το ενυδρείο σου.
Το ancistrus πρέπει να ειναι sp3 κ δυστυχώς long fin.:(

daqua
18-10-10, 22:08
Γιατι δυστυχως? Λες να το μαδανε οι ροδοστομοι?

beat89
18-10-10, 22:15
Απλά δεν είναι στη φυσικη του μορφή.
Είναι από επιλεκτική αναπαραγωγη.
Όπως π.χ. τα μπαλουν.

bokostas
18-10-10, 22:24
Σωστό, είναι όμως πανέμορφο, να το χαίρεσαι.:)

daqua
18-10-10, 22:28
Α ΟΚ, αν ειναι οσο ανθεκτικο ειναι τα κανονικα δε με πολυπειραζει αν κ οντως αυτη η μεγαλη ουρα δε φαινεται να το βοηθαει πολυ κ με ψιλοαγχωνει οταν κινειται σα χρυσοψαρο μοιαζει :p

τον (την μαλλον...) πηρα προχθες κ εχω κολλησει με τη συμπεριφορα του ασε που εκανε κ το ενυδρειο λαμπικο σε μια μερα. Τωρα αναβω κ τη 2η λαμπα μηπως προλαβει κ ξαναεμφανιστει λιγο καφε αλγη :D

κ μερικες φωτο απο διαφορες φασεις

http://img704.imageshack.us/img704/2729/img0158hb.jpg
http://img403.imageshack.us/img403/8431/img0210g.jpg
http://img714.imageshack.us/img714/7708/img0231gy.jpg
http://img692.imageshack.us/img692/7876/img02871.jpg
http://img541.imageshack.us/img541/8559/img02811.jpg

Crazy_Beaver
18-10-10, 22:39
Σόρυ που χαλάω το ποστ σου αλλά επειδή είδα σήμερα τα φυτά στο ικέα είναι όλα ασφαλή για ενυδρεία?Ευχαριστώ

delta66
18-10-10, 22:44
Στις φωτο βλεπω και δυο neon που δεν εμφανιστηκαν καθολου στο βιντεο.
Δεν κοπαδιαζουν με τους 4 καρδιναλιους? Καθονται απομακρα?

beat89
18-10-10, 22:45
Μην ανυσηχεις.:)
Ολο κ κατι θα βρισκει να τρωει.;)
Το θεμα ειναι οτι θα εχει προβλημα οταν κολυμπαει.
Βαλε μια φωτο ολοκληρο το ενυδρειο.
Απο οσο βλεπω χρειαζεσαι κρυψωνες.Βαλε κ αλλα ξυλα κ φυτα.

daqua
18-10-10, 23:03
No problem.

Τα δυο φυτα απο ικεα που πηρα ειναι αυτο κ τα στρογγυλα φυλλα κ το ακριανο με τα μεγαλα φυλλα. Τα εχω περιπου 3-4 εβδομαδες. Το πρωτο αναπτυσσεται κανονικα, ψηλωνει, εβγαλε κ κατι ριζουλες απο τον κορμο. Το δευτερο τα πηγαινε πολυ καλα επισης αλλα εριξα ενα φαρμακο πριν 2 εβδομαδες κ εχουν σουφρωσει τα καινουρια φυλλα του. Παντως βγαζει κ καινουρια φυλλαρακια οποτε μαλλον δεν εχει προβλημα.

Η ταμπελιτσα στα φυτα εγραφε οτι κανουν για ενυδρειο οποτε φανταζομαι ειναι ΟΚ.

delta66 δυστυχως τα neon μας αφησαν χρονους μαλλον απο δικη μου βλακεια. Οπως γραφω ειχα προβλημα με μια περιεργη ασθενεια κ διαβαζα οτι πρεπει να ανεβασω θερμοκρασια σιγα σιγα. Την ειχα παει στους 28 με σκοπο να την παω 30 (βλακεια μου) κ τα νεον ψοφησαν μαλλον απο αυτο γιατι μετα διαβασα οτι αντεχουν μεχρι 26. Ενα cardinal που μου ειχαν βαλει κατα λαθος μαζι με τα νεον απο το petshop δεν ειχε προβλημα. Τα cardinal αντεχουν 28 οποτε απο εκει εβγαλα το συμπερασμα... Βεβαια τα νεον ψοφησαν μεσα σε 2 μερες απο την αγορα τους οποτε μπορει να ηταν κατι αλλο.
Αφου ο ροδοστομος εγινε τελειως καλα κ ειδα οτι η κατασταση ηταν σταθερη πηρα αλλα 3 cardinal κ δεν εχουν προβλημα... μεχρι τωρα.

Α κ η θερμοκρασια κατεβηκε στους 26 φυσικα κ δεν την ξανανεβαζω σε καμια περιπτωση...
-------------------------
Μια γενικη:
http://img251.imageshack.us/i/img02931l.jpg/

Κρυψωνες εχει το βραχακι κ κατω απο το ξυλο που κανει κουφαλα. Ειναι τοσο καλη κρυψωνα που δε φαινεται :p

Ο ancistrus τις τιμαει κ τις δυο. Κατω απο τον μεγαλο βραχο εχει σκαψει κιολας κ χωραει ολοκληρος αλλα συνηθως την πεφτει στην εισοδο κ βγαζει το κεφαλι εξω οταν πλησιαζω σα σκυλι σε σκυλοσπιτο χαχα

beat89
18-10-10, 23:14
Το ιδιο εκανε κ σε εμενα που του ειχα μια καρυδα.:D
Οποιος περνουσε απ' εξω ετρωγε φαπες.
Ειχα αρσενικο.;)

Πάνος
18-10-10, 23:19
στο ικεα παιζουνε πολλα υδροφιλα φυτα...επικινδυνα δεν ειναι παρα μονο για την τσεπη σου μιας και αν ανηκουν σε αυτη την κατηγορια θα χαλασουν αργα η γρηγορα...οποτε να τσεκαρεις οτι αναγνωριζεις τα φυτα και μετα να τα παιρνεις...αν κανεις αναζητηση "φυτα απο ικεα" θα βρεις αρκετα ποστ. ;)
το φυτο δεξια ειναι cabomba caroliniana ενω στη μεση bacopa monieri
τι μετρησεις εχεις?
οι ροδοστομοι μπορει να σου φαινονται οκ...αλλα δεν ειναι ροΔοστομοι παρα ροΖοστομοι..θελω να πω οτι δεν εχουν το εντονο και αρκετα εκτεταμενο κοκκινο στη μουρη που θα επρεπε να εχουν. δειγμα οτι δε νιωθουν πολυ ανετα. εχεις σκληρο νερο ετσι?

daqua
18-10-10, 23:20
Η δικια μου ειναι πολυ ντροπαλη κ παθητικη, ισως επειδη ειναι καινουρια. Στην αρχη πηγε να κανει κατι τσαμπουκαδες στο φαϊ αλλα την εστρωσαν οι αλητες οι ροδοστομοι. Ελπιζω να ξε...ψαρωσει συντομα :D
Παντως ολη μερα εξω ειναι δεν κρυβεται απλα δεν διωχνει τα αλλα λιγο οταν την ενοχλουν οπως φαινεται κ στο βιντεο. Βουδας.

Φιλε αν τους εβλεπες στην αρχη θα τους ελεγες μωβοστομους τωρα...
Ειναι πιο κοκκινοι απο ποτε. Μεγαλη βελτιωση ειδα με το ξυλο. Το PH μου ξεκινησε απο 8 κ κλασσικα ειχαν πεσει να με φανε αλλα σιγα σιγα με αλλαγες 50-50 απιονισμενο με τα φυτα κ με το ξυλο τελευταια μετρηση εκανα κατω απο 7 (εχω στικς οποτε δεν ξερω αν ηταν 6,8 ή 6,9).
Σκληροτητα γυρω στο 4. Αμμωνιες δεν ξερω. Ειδα παντως οτι ο ancistrus εχει μεγαλη.... παραγωγη κ γι'άυτο παρηγγειλα το μεγαλο φιλτρο. Ελπιζω να στρωσει εγκαιρως σε παραλληλη λειτουργια με το υπαρχον εσωτερικο.

Σωστος για τα φυτα , ευχαριστω :)
Αυτα τα φυτα που αναγνωρισες ειναι υδροφιλα ή υδροβια?

delta66
18-10-10, 23:30
delta66 δυστυχως τα neon μας αφησαν χρονους μαλλον απο δικη μου βλακεια. Οπως γραφω ειχα προβλημα με μια περιεργη ασθενεια κ διαβαζα οτι πρεπει να ανεβασω θερμοκρασια σιγα σιγα. Την ειχα παει στους 28 με σκοπο να την παω 30 (βλακεια μου) κ τα νεον ψοφησαν μαλλον απο αυτο γιατι μετα διαβασα οτι αντεχουν μεχρι 26. Ενα cardinal που μου ειχαν βαλει κατα λαθος μαζι με τα νεον απο το petshop δεν ειχε προβλημα. Τα cardinal αντεχουν 28 οποτε απο εκει εβγαλα το συμπερασμα... Βεβαια τα νεον ψοφησαν μεσα σε 2 μερες απο την αγορα τους οποτε μπορει να ηταν κατι αλλο.
Αφου ο ροδοστομος εγινε τελειως καλα κ ειδα οτι η κατασταση ηταν σταθερη πηρα αλλα 3 cardinal κ δεν εχουν προβλημα... μεχρι τωρα.

Α κ η θερμοκρασια κατεβηκε στους 26 φυσικα κ δεν την ξανανεβαζω σε καμια περιπτωση...

Τα ψαρια αντεχουν και παραπανω απο τις ιδανικες τιμες. Για λιγο καιρο δεν πειραζει αν υπαρχει σοβαρος λογος οπως ασθενεια.
Αποτι καταλαβαινω πρεπε να ειχαν Ich?
Αν ναι πρεπει να προσεχεις γιατι ειναι παρασιτο που κολλαει ολα τα ψαρια.
Η θερμοκρασια πρεπει να μενει υψηλη και μετα την αποθεραπεια για δεκα μερες, μεχρι να εξοντωθουν και τα νεα παρασιτα απο τα αυγα που αφηνουν μεσα στο ενυδρειο.
Εχε το νου σου.

daqua
19-10-10, 20:46
Μπορει να ηταν ηδη ταλαιπωρημενα δεν ξερω...
Τα νεον δεν ειχαν εμφανισει σημαδια ασθενειας κ ψοφησαν σε χρονο dt μιαμιση μερα δλδ.
Ο ροδοστομος με το προβλημα για τον οποιο εκανα τη θεραπεια ειχε απειρα συμπτωματα. Ξεκινησε με γρηγορη αναπνοη κ απομονωση. Μετα ειδα ενα μερος του σωματος του να ειναι θαμπο σα να ειχε βελουδο. Μετα προσεξα να κρεμεται κατι σαν τριχουλα απο πισω. Μετα ειδα κ κατι σαν σκουλικακι πισω απο τα βραγχια. Το κατω πτερυγιο μπροστα απο την ουρα ειχε εξαφανιστει γιατι το κρατουσε κολλημενο στο σωμα κ μετα ειδα οτι ειχε εξαφανιστει κ το πολυ μικρο πτερυγιακι απο πανω. Εννοειται οτι αδυνατιζε με γρηγορους ρυθμους. Δλδ ειχε συμπτωματα παρασιτων, βακτηριων, κ velvet. Πολυ διαβασμα, εκανα τη βλακεια με τη θερμοκρασια κ τελικα πηρα το tetra general tonic γιατι αντιμετωπιζει πολλες ασθενειες. Μεσα σε μερικες μερες το ψαρακι εγινε καινουριο αλλα κ ολα τα υπολοιπα ζωηρεψαν κ ειχαν περισσοτερη ορεξη.
Μαγικο φαρμακο.


Τα ψαρια αντεχουν και παραπανω απο τις ιδανικες τιμες. Για λιγο καιρο δεν πειραζει αν υπαρχει σοβαρος λογος οπως ασθενεια.
Αποτι καταλαβαινω πρεπε να ειχαν Ich?
Αν ναι πρεπει να προσεχεις γιατι ειναι παρασιτο που κολλαει ολα τα ψαρια.
Η θερμοκρασια πρεπει να μενει υψηλη και μετα την αποθεραπεια για δεκα μερες, μεχρι να εξοντωθουν και τα νεα παρασιτα απο τα αυγα που αφηνουν μεσα στο ενυδρειο.
Εχε το νου σου.
-------------------------
Ο σαλιγκαρος μου απο το petshop ακομα ηταν καταπρασινος απο αλγη. Σκεφτομουν μερικες φορες μηπως ηθελε καθαρισμα αν κ δεν τον ενοχλει. Τελικα η λυση βρεθηκε :D

http://www.youtube.com/watch?v=lZiddhj70bs

beat89
19-10-10, 21:10
Θα στον κανει λαμπικο...;):D:D

daqua
19-10-10, 23:13
χεχε ελπιζω μονο καθαρισμα να κανει κ να μην εχουμε κανενα ... υβριδιο!

Πάνος
19-10-10, 23:21
...............τι μετρησεις εχεις?
οι ροδοστομοι μπορει να σου φαινονται οκ...αλλα .............................θελω να πω οτι δεν εχουν το εντονο και αρκετα εκτεταμενο κοκκινο στη μουρη που θα επρεπε να εχουν. δειγμα οτι δε νιωθουν πολυ ανετα. εχεις σκληρο νερο ετσι?
...................

daqua
19-10-10, 23:33
Φιλε αν τους εβλεπες στην αρχη θα τους ελεγες μωβοστομους τωρα...
Ειναι πιο κοκκινοι απο ποτε. Μεγαλη βελτιωση ειδα με το ξυλο. Το PH μου ξεκινησε απο 8 κ κλασσικα ειχαν πεσει να με φανε αλλα σιγα σιγα με αλλαγες 50-50 απιονισμενο με τα φυτα κ με το ξυλο τελευταια μετρηση εκανα κατω απο 7 (εχω στικς οποτε δεν ξερω αν ηταν 6,8 ή 6,9).
Σκληροτητα γυρω στο 4. Αμμωνιες δεν ξερω. Ειδα παντως οτι ο ancistrus εχει μεγαλη.... παραγωγη κ γι'άυτο παρηγγειλα το μεγαλο φιλτρο. Ελπιζω να στρωσει εγκαιρως σε παραλληλη λειτουργια με το υπαρχον εσωτερικο.

Σωστος για τα φυτα , ευχαριστω :)
Αυτα τα φυτα που αναγνωρισες ειναι υδροφιλα ή υδροβια?

.........................................

Πάνος
19-10-10, 23:35
μη με παρεξηγεις...γεραματα....δε το ειδα συγνωμη.
τα φυτα ειναι υδροβια ;)

daqua
19-10-10, 23:39
no problem κ εγω παππους ειμαι κ σε καταλαβαινω ;)

daqua
17-11-10, 16:59
Ενα update...

Αλλαξα το εσωτερικο carefourισιο φιλτρο με ενα tetra ex 600. Μεχρι στιγμης ειναι εντελως αθορυβο κ πολυ καλο.

Ψοφησε ο σαλιγκαρος :(
Νομιζω φταιει το παλιοαγγουρι που εβαλα για τον ancistrus. Μαλλον φυτοφαρμακα κ επιρρεαστηκε μονο το σαλιγκαρι κ οχι τα ψαρια. Κριμα γινονταν τεραστιος :(

εβαλα μερικα φυτακια απο το ικεα.
Τα ψαρακια για καποιον λογο ανεπτυξαν φωτοφοβια... Οταν αναβουν τα φωτα μαζευονται σε μια γωνια κ χλωμιαζουν. Οταν σβηνουν χαλαρωνουν κ κοβουν βολτες. Θα πρεπει να γινω κ ψυχολογος ψαριων μου φαινεται :smt120

http://img254.imageshack.us/img254/6457/74368145883288792490100.jpg

delta66
17-11-10, 22:23
Τα ψαρακια για καποιον λογο ανεπτυξαν φωτοφοβια... Οταν αναβουν τα φωτα μαζευονται σε μια γωνια κ χλωμιαζουν. Οταν σβηνουν χαλαρωνουν κ κοβουν βολτες. Θα πρεπει να γινω κ ψυχολογος ψαριων μου φαινεται :smt120

Την "φωτοφοβια" την εχουν στο DNA τους, δεν την ανεπτυξαν στο ενυδρειο σου.
Ψαξε φωτο να δεις πως ειναι το φως στο φυσικο περιβαλλον που ζουν ;)

daqua
17-11-10, 22:50
Ξερω, rio negro, σκουρα νερα κλπ. Σκεφτομουν για black water extract αλλα λυπαμαι τα φυτα... Οι λαμπες ειναι 2x11 κ αναβω τη μια καθε φορα.
Παλιοτερα δεν ειχαν προβλημα με το φως κ τους βγηκε τωρα :confused:

Καμια ιδεα για μυγιαγγιχτα tetra κ φως? :)

daqua
04-12-10, 12:46
'Ο,τι να'ναι...

Σήμερα έβγαλα την τάπα απο τον σωλήνα εξαγωγής νερού του φίλτρου οπότε το μεγαλύτερο μέρος του νερού φεύγει από την ακρη του σωλήνα κ όχι από τις τρυπούλες με αποτέλεσμα να εχει μειωθεί στο ελάχιστο το ρεύμα στο μέσο του ενυδρείου κ η ανατάραξη της επιφάνειας.
Αυτό το έκανα για να αυξηθεί λίγο το CO2 μιας που τα φυτά μου οδεύουν προς τον δημιουργό τους κ λέω μήπως φταίει η υπερβολική ανατάραξη που διώχνει το CO2.

Anyway το αναπάντεχο αποτέλεσμα ήταν όλοι οι ροδόστομοι μου να κατακοκκινίσουν σε χρόνο dt κ να φέρνουν γύρες το ενυδρείο σαν τρελοί μαζί με τα καρδιναλάκια. Ξεκόλλησαν κ απο τον πάτο κ κολυμπάνε πλέον στη μέση του ενυδρείου. Θα το αφήσω καμια μέρα χωρίς τάπα να δω αν ανέβουν επιφάνεια να αναπνεύσουν. Αν όχι θα το αφήσω χωρίς τάπα μήπως πάρουν κ τα φυτά πάνω τους.

Το πρόβλημα με τα φυτα ειναι στρίψιμο φύλλων κ τρύπες αν κ απο ύψος μια χαρά τα πάνε. Στην camboba σα να σαπίζουν τα κλωνάρια από πάνω προς τα κάτω κ μαδάνε. Εριξα seachem pottassium αλλά δεν έκανε τίποτα. Τώρα σκέφτομαι να βάλω excel. Καμιά ιδέα από τους έμπειρους?

(έβαλα κ ενα μικρό σκαλάρι το οποίο δεν τρώει κ κάθεται σε μια γωνία 3 μέρες τώρα αλλά δεν το γράφω για να μη με βρίσετε :p )

Κ μερικές φωτο. Το άσπρο χαρτί το έβαλα σήμερα για πείραμα μήπως αγχώνεται το σκαλάρι που δεν υπάρχει πλάτη στο ενυδρείο αλλά μπαααα...

http://img35.imageshack.us/img35/3724/img03081.jpg
http://img3.imageshack.us/img3/3408/img030910.jpg
http://img600.imageshack.us/img600/6140/img03101.jpg
http://img809.imageshack.us/img809/9871/img03111.jpg
-------------------------
Μετα απο μια αναζητηση στο google ειμαι 90% σιγουρος οτι το σκαλαρι πασχει απο hexamita. Πηγα στο petshop να παρω seachem metronidazol αλλα το μονο σχετικο φαρμακο που ειχε ηταν το tetramedic hexaex. Δεν ξερω αν μου πειραξει την βιολογια αλλα σε αυτην τη φαση ειναι μονοδρομος.

Ειμαι τρομερα εκνευρισμενος με τα κωλοpetshop! Αν ειναι να παιρνεις ενα ψαρι 6 ευρω κ να δινεις 12!! για το φαρμακο +το αγχος να πανε να $%#$%@#^θουν!
Ειμαι σε πειρασμο να πω το ονομα του petshop δημοσια αλλα δε θα το κανω. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του το πω με PM, ειναι στη Θεσσαλονικη.

delta66
04-12-10, 12:58
Ειμαι τρομερα εκνευρισμενος με τα κωλοpetshop! Αν ειναι να παιρνεις ενα ψαρι 6 ευρω κ να δινεις 12!! για το φαρμακο +το αγχος να πανε να $%#$%@#^θουν!
Ειμαι σε πειρασμο να πω το ονομα του petshop δημοσια αλλα δε θα το κανω. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του το πω με PM, ειναι στη Θεσσαλονικη.
Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα.
Μη θυμωνεις.
Παντου συμβαινουν αυτα, ακομα και εσυ που θελεις να προσεχεις μπορει να βγαλεις ψαρια με προβλημα ή να εμφανιστει στο ενυδρειο σου απο δαφορες αιτιες.
Η Hex ειναι συνηθως απο στρες, από υποσιτισμό, συνωστισμός στο ενυδρείο, κακή ποιότητα του νερού.

daqua
04-12-10, 13:07
Τα ψαρια στη δεξαμενη φαινονταν ταλαιπωρημενα κ πολυ αργοκινητα. Το συγκεκριμενο που πηρα ηταν μαλιστα καθισμενο στον πατο. Μεγαλη μου βλακεια που το πηρα φυσικα αλλα παρασυρθηκα απο εναν φιλο που ηταν μαζι κ απο το οτι ηταν το μονο με ραβδωσεις (τα αλλα ηταν σκετα ασημι) κ ξεχωριζε. Σημερα που πηγα ειχαν μεινει 4 σκαλαρια (τα δυο μαλλον ειχαν gill desease) απο τα 20 περιπου την περασμενη εβδομαδα. Προφανως τα ξεπαστρεψαν.

Φυσικα το σφαλμα ηταν δικο μου μιας που εχω μαθει 5 πραγματα κ ημουν αρκετα υποψιασμενος οτι δεν την παλευει το ψαρι αλλα κ η εκμεταλλευση των petshop κ η ανευθυνοτητα τους ειναι .... zw

Αλλη φορα απο εκει ψαρι ποτε!

delta66
04-12-10, 13:11
Ετσι κι αλλιως δεν επρεπε να ειχες παρει σκαλαρι για αυτο το ενδυρειο.
Εκτος οτι τα σκαλαρια ζουν σε ομαδα και οχι μονα τους (ομαδα ισον μειωση στρες) θελουν και πολυ ψηλο ενυδρειο.
Τρεφονται δε, και με μικρα ψαρια οπως τα νεον.

daqua
04-12-10, 13:27
Ασχετο με το προβλημα μου αλλα προς χαρην συζητησης μιας που ειναι φορουμ κ στοχος ειναι να μοιραζει πληροφοριες.

"They can be kept alone or in groups but a group of Angelfish will require a quite big tank."

http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=24

Μια αναζητηση στο google "angelfish +singly" δινει πολλα αποτελεσματα που λενε οτι μπορει να κρατηθει μονο του.

Για το υψος του ενυδρειου συμφωνω αλλα το συγκεκριμενο σκαλαρι ειναι μικρο ~5εκ υψος Κ μεχρι να μεγαλωσει (απ'οτι φανηκε κ ολας) ποιος ζει ποιος πεθαινει.

Για τα τετρας οντως το σκαλαρι μπορει να φαει μικρα οταν ειναι ενηλικο. Οπως ειπα ομως ειναι πολυ μικρο κ τα τετρα μου αρκετα μεγαλα ηδη. Εχω δει απειρες φωτο απο ενυδρεια με σκαλαρια + τετρα.

Ειναι σιγουρο οτι το σκαλαρι στρεσσαριστηκε πολυ αλλα αν κρινω απο τον αποδεκατισμο των σκαλαριων στο tank του petshop κ την κατασταση αυτων που απεμειναν δε νομιζω οτι ηταν ο κυριος παραγοντας.

delta66
04-12-10, 13:30
Οπως νομιζεις.

daqua
04-12-10, 13:34
Sorry δεν κανω μαθημα αν ετσι φανηκε μιας που ειμαι κ αρχαριος. Απλα συζητηση κ μοιρασμα πληροφοριων για να μην την παθουν κ αλλοι ή να μαθουν απο δικα μου παθηματα :smt120

Πχ το οτι οι ροδοστομοι/καρδιναλιοι πλεον ειναι μια χαρα κ οχι στρεσσαρισμενοι κ κοβουν βολτες με αναμμενα φωτα επειδη μειωσα το ρευμα του νερου μεσα στο ενυδρειο κ πλεον η εξοδος του φιλτρου χτυπαει στο πλευρικο τζαμι δεν το ειχα βρει πουθενα.

daqua
05-12-10, 14:54
Πάει το σκαλάρι :(
Παρατηρήσεις:
- το φάρμακο της tetramedic δεν έκανε τίποτα.
- το σκαλάρι μου κόστισε 6,5 + 12Ε το φάρμακο σχεδόν 20Ε μαζί με τα πηγαινέλα, + την αναστάτωση κ τις χαμένες ώρες.
- το... μεγαλύτερο petshop στη Θεσσαλονίκη δεν είχε το φάρμακο της seachem το οποίο διάβασα ότι είναι αποτελεσματικό σε αυτές τις περιπτώσεις (Metronidazol) αλλά είχε το άγνωστο της tetramedic το οποίο τυχαία κοστίζει τη διπλή τιμή...
- ελπίζω να μου φύγει το ξενέρωμα κ από εδώ κ πέρα θα βάλω το πολύ 5 καρδιναλάκια ακόμα κ τέλος.
- με την ανευθυνότητα των petshop ένα ενυδρείο καραντίνα είναι απαραίτητο αλλά δυστυχώς πρακτικά είναι δύσκολο. Όποιος εχει χώρο πρέπει σίγουρα να έχει ένα έστω 50λιτρο.

daqua
07-12-10, 16:11
Ένα tip για όσους έχουν θέμα με τα flakes που δε βυθίζονται κ σαπίζουν στην επιφάνεια.
Μερικά flakes δεν βυθίζονται επειδή δεν μπορούν να ξεπεράσουν την επιφανειακή τάση του νερού. Για να βυθιστούν λοιπόν αφήστε τα με το χέρι ή με μια λαβίδα λίγο πιο κάτω απο την επιφάνεια του νερού. Έτσι βυθίζονται όλα μια χαρά.

daqua
10-12-10, 19:51
Μετά κ το χθεσινό φύτεμα των valisneria νομίζω τελείωσα με ό,τι ήθελα να βάλω.

http://www.youtube.com/watch?v=_JWZ5PZPDFc

Ίσως βάλω καμιά γαρίδα αν βρω.

Τελικός πληθυσμός:
3 cardinal
6 ροδόστομοι
5 neon
1 anchistrus
5 μωρά apple snails (προσφορά του bokostas :) )
κ ένα μωρό αγνώστου είδους που ήταν λαθρεπιβάτης στην σακούλα των σαλιγκαριών κ κατοικεί στη moss :rolleyes:

Μαζί με τα νέα neon έριξα κ tetra general tonic προληπτικά μιας που μετά το φιάσκο με το σκαλάρι φυσάω κ το γιαούρτι (εκτός του ότι νομίζω είχαν αρχίσει να εμφανίζουν fin rot 2 ροδόστομοι κ ο anchistrus)

Πάνος
11-12-10, 00:40
να προσεχεις τα φαρμακα...δεν ειναι πανακεια...πολλα βλαπτουν τη βιολογια...
σωστες συνθηκες ειναι το καλυτερο φαρμακο..και προσοχη απο που παιρνεις ψαρια...

kingrim
11-12-10, 11:18
αν θελεις να ριχνεις κατι μετα απο εισαγωγη νεου ψαριου να ριχνεις κατα την γνωμη μου

melafix (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2033) και pimafix (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2034)

daqua
11-12-10, 11:20
Ωραία ευχαριστώ.
Τώρα νέο ψάρι μόνο αν ψοφήσουν τα υπάρχοντα.

bokostas
11-12-10, 11:41
...κ ένα μωρό αγνώστου είδους που ήταν λαθρεπιβάτης στην σακούλα των σαλιγκαριών κ κατοικεί στη moss :rolleyes:

Μάλλον είναι ramshorn Γιάννη, συγνώμη που δεν το πρόσεξα.

Προληπτικά μόνο melafix, pimafix και ektozon, τα υπόλοιπα μόνο όταν έχεις ασθένεια και με πολύ προσοχή, όπως σου είπαν.

daqua
12-12-10, 23:37
Μάλλον είναι ramshorn Γιάννη, συγνώμη που δεν το πρόσεξα.

Προληπτικά μόνο melafix, pimafix και ektozon, τα υπόλοιπα μόνο όταν έχεις ασθένεια και με πολύ προσοχή, όπως σου είπαν.

Κώστα είναι ψαράκι μικρότερο από 1 cm, όχι σαλιγκάρι!
Μου έκανε εντύπωση που επέζησε τόσες μέρες κ δεν το έφαγαν, δεν το ρούφηξε το φίλτρο κλπ.
Έχει ξεθαρρέψει κιόλας κ βγαίνει στα ... ανοιχτά. Μάλλον θα το φάει το κεφάλι του :)

Κατά τ'αλλα τα neon μου βγήκαν πολύ ζωηρά. Μετά από μια μέρα που πήγαιναν κοπάδι όλα μαζί (μάλλον λόγω ανασφάλειας) τώρα πλακώνονται μεταξύ τους κ με τους καρδινάλιους, ενώ παίζουν κ (ανεπιτυχή) φλερτ. Οι καρδινάλιοι έγιναν territorial κ φυλάει ο καθένας μια περιοχή στο αριστερό μέρος. Ένα neon μετά τους τσαμπουκάδες μου φάνηκε χτυπημένο (είχε κάτι σαν κόψιμο στη μέση) κ την επομένη τα τίναξε μαλλον από μόλυνση. Καλύτερο σηριαλ κ από τούρκικο έγινε :smt120

daqua
14-01-11, 17:08
Μετά από 2-3 μήνες ο minimal κρανίου τόπος έγινε ζούγκλα :)
Μάλλον μ'αρέσει περισσότερο η ζούγκλα όπως κ στα ψαράκια.

http://img15.imageshack.us/i/img0340et.jpg/
http://img703.imageshack.us/i/img0335f.jpg/

Δυστυχώς η κάμερα του eee είναι για τα μπάζα αλλά κάτι φαίνεται :rolleyes:
http://www.youtube.com/watch?v=Lim0uxQpv6A

bokostas
14-01-11, 18:24
Πολύ όμορφο Γιάννη, το μωρό μάλλον ήταν εντλεράκι, τελικά τα κατάφερε??

daqua
14-01-11, 19:53
Τα κατάφερε κ γίνεται γομάρι! (λέμε τώρα... :))

Έχω ένα προβληματάκι ότι απέκτησα σαλιγκαράκια ramshorn κ κάτι άλλα μικρά γκρι που πολλαπλασιάζονται. Τρώνε φυτά αυτά?

daqua
21-02-11, 17:31
Μετά από 6 μήνες περίπου λειτουργίας κ αφού έχει ισορροπήσει το σύστημα καιρός να κάνω κ εγώ μια αναλυτική παρουσίαση.


Πληροφορίες

Διαστάσεις: 70(μ)x35(π)x40(υ)
Όγκος: ~96λτ μικτά
Κατηγορία: Κοινωνικό, φυτεμένο, χαμηλών απαιτήσεων
Φυτά: java moss, valisneria, πελια, bacopa caroliniana, Lilaeopsis carolinensis κ 2-3 ακόμα
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 rummy nose tetra, 3 cardinal tetra, 3 neon tetra, 1 ancistrus, 1 endler, 5 apple snails, 5 red cherry shrimps, δεκάδες ramshorn κ κατι άλλα μικρά σαλιγκαράκια
Διακοσμητικά υλικά: 1 ξύλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: -
Φωτισμός: 2x11W aquael
Διάρκεια φωτισμού: ~7 ώρες
Φιλτράρισμα: tetratec ex600
Θερμοστάτης: 100W
Λίπανση: flourish excel 2ml / 4 μέρες, flourish γενικό λίπασμα 2ml/ 4 μέρες
Παροχή CO2:Όχι

Παράμετροι:

pH: ~7
Γενική σκληρότητα (GH): 4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: <20λτ / εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25-26
Άλλες πληροφορίες: νερό 8λτ απιονισμένο + 8-10λτ βρύσης
Φωτογραφία:

http://img403.imageshack.us/i/img03521.jpg/
http://img262.imageshack.us/i/img03531.jpg/
http://img825.imageshack.us/i/img03501.jpg/
http://img257.imageshack.us/i/img03481.jpg/
http://img24.imageshack.us/i/img03621.jpg/

Εκτός από τα λαθροσαλιγκαράκια δεν υπάρχει κανένα σοβαρό πρόβλημα. Νομίζω τα φυτά βοηθούν πολύ στη σταθερότητα του συστήματος.

daqua
28-04-11, 16:28
JUNGLE!

http://img96.imageshack.us/i/img0415mu.jpg/

Πάνος
03-05-11, 11:15
οντως!! :p πως βγαζεις ακρη εκει μεσα??
μου αρεσουν τα "φορτωμενα" με φυτα ενυδρεια...αλλα θα προτιμουσα λιγη "ταξη"...:D

daqua
03-05-11, 15:15
χαχα τι να σου πω, ως αρχάριος ξεκίνησα με κρανίου τόπο κ το αφήνω να δω πώς θα γίνει από μόνο του.
Προς το παρόν μου αρέσει γιατί είναι όντως rain forest (τα σαλιγκάρια κάνουν τις μαϊμούδες) κ έχει πολύ χάζεμα αλλά σε λίγο να αναγκαστώ να το συμμαζέψω λίγο.
Από φροντίδα ψιλοτρέχει μόνο του με τις γαρίδες κ τα σαλιγκαράκια να καθαρίζουν νεκρά φύλα κλπ κ αλλάζω μόνο νερό 1 φορά τη βδομάδα.

Κ μια παρατήρηση. Οι ροδόστομοί μου ήταν πάντα χλωμοί. Άλλαξα το noname αντιχλώριο σε prime κ κοκκίνισαν :D

daqua
20-06-11, 18:02
Νέα από το μέτωπο:

τα φυτά στο rainforest μου έκαναν μια χοντρή σκεπή όπου βρίσκουν καταφύγιο οι γαρίδες κ κάνουν βόλτα τα σαλιγκάρια που κ που.
Μετονομάζω το ενυδρείο σε Mayan lost city :p

Απώλειες 2 σαλιγκάρια. Το ένα ήταν σε χάλια κατάσταση δεν ξέρω γιατί κ το έβγαλα μισοψόφιο κ το άλλο είχε δραπετεύσει το βράδυ κ το βρηκα την άλλη μερα. Πλέον 5 σαλιγκάρια μονο (κ πολλά είναι).

Αφίξεις: μερικά δεκάδες βρέφη γαρίδων :)

θερμοκρασία πήρε την ανηφόρα αλλά την αντιμετωπίζω με έναν ανεμιστήρα μεγαλούτσικο (15cm) απο carefur που φυσάει από πίσω από το ανασηκωμένο καπάκι.

Χωρίς ανεμιστήρα >28, με ανεμιστήρα 26 (όσο τον χειμώνα).

Ο ancistrus μου το βράδυ παίζει μπάλα με τα σαλιγκάρια. Λέτε να πάθουν τπτ?

kalagio
20-06-11, 18:19
Τα σαλιγκάρια με τόσο μαλακό νερό δεν έχουν πρόβλημα? Σκεφτομουν να βάλω zebra nerites αλλά μου είπαν οτι δε τους αρεσει το μαλακό νερό. Βεβαια το pH μου ειναι 5.8 αλλα το εχω απορία τι ισχύει τελικά.

daqua
20-06-11, 18:26
Ναι μιας που το ανέφερες ξέχασα να πω ότι έκανα μια μέτρηση πριν καιρό κ το ph είχε πέσει στο 6 κ κάτι από το απιονισμένο κ το excel.
Γι'αυτό άλλαξα τις δόσεις στις αλλαγές: Από μισό μισό το έκανα 4lt απιονισμένο με 12 lt βρύσης.
Τα κελύφη των σαλιγκαριών δεν είναι κ ό,τι καλύτερο. Αλλά στο παιδί τους (που έγινε ήδη μεγαλύτερο από τους γονείς) το κέλυφος είναι σχεδόν άψογο οπότε μαλλον είναι οκ το νερό. Το αλλο σαλιγκαρόπαιδο ήταν επίσης άψογο αλλά την έκανε παλαιοκώστας το βραδυ :(

Επίσης flourish βάζω πλέον μια φορά τη βδομάδα κ excel ανα 3ημερο από λίγο.

kalagio
20-06-11, 18:51
Ναι μιας που το ανέφερες ξέχασα να πω ότι έκανα μια μέτρηση πριν καιρό κ το ph είχε πέσει στο 6 κ κάτι από το απιονισμένο κ το excel.
Γι'αυτό άλλαξα τις δόσεις στις αλλαγές: Από μισό μισό το έκανα 4lt απιονισμένο με 12 lt βρύσης.
Τα κελύφη των σαλιγκαριών δεν είναι κ ό,τι καλύτερο. Αλλά στο παιδί τους (που έγινε ήδη μεγαλύτερο από τους γονείς) το κέλυφος είναι σχεδόν άψογο οπότε μαλλον είναι οκ το νερό. Το αλλο σαλιγκαρόπαιδο ήταν επίσης άψογο αλλά την έκανε παλαιοκώστας το βραδυ :(

Επίσης flourish βάζω πλέον μια φορά τη βδομάδα κ excel ανα 3ημερο από λίγο.

Μάλιστα δλδ οι απογονοι ειναι κατα καποιο τρόπο προσαρμοσμένοι? Μου φαινεται περιεργο γιατί οσο και να προσαρμοστουν απο καπου πρεπει να παιρνουν στα στοιχεια που χρειαζονται για τo κελυφος τους. Ειμαι περιεργος να δω τι θα πουν και οι πιο εμπειροι με τα σαλιγκαρια.

Την έκανε παλαιοκώστας!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

Συγνωμη αν ειμαι off topic.

daqua
20-06-11, 19:03
Δεν ξέρω αν είναι προσαρμοσμένα. Καταρχας από τα περίπου 50 σαλιγκαράκια (που προέκυψαν κατά λάθος) κράτησα τα 2 μεγαλύτερα οπότε υπήρχε επιλογή των καλύτερων από την αρχή. Επίσης είναι νεότερα οπότε μπορεί να μην έπαθαν τόση διάβρωση όση η γονείς ακόμα. Κ τέλος κάνω σχετικά συχνές αλλαγες (1 τη βδομάδα) οπότε αφού τα 3/4α είναι νερό βρύσης παίρνουν ασβέστιο τακτικά. Πάντως μπελαλίδικα είναι. Μετράω κάθε μέρα αν είναι όλα μέσα κ αν αρρωστήσουν πρέπει να κάνεις τον dr. house για να καταλάβεις αν ζουν. Άλλη φορά το πολύ 2 στο ενυδρείο.