PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι αυτα αυγα σαλιγγαριων?


daimosth
18-10-10, 00:36
Καλησπερα
Ειναι αυτα αυγα σαλιγγαριων?
Αν ναι ειναι Physa που ειναι ακινδυνα, μα και καλα για το ενυδρειο ή δεν ειναι ευκολο να αναγνωριστουν?
Σε ποσο καιρο λετε να εκκολαφθούν?
Πρεπει να ειναι σημερινα μιας και 2 ωρες πριν δεν υπηρχε τιποτα εκει... :)

Γιαννης Μ5
18-10-10, 00:40
Αυγα σαλιγγαριων ειναι,τωρα για τα υπολοιπα δεν γνωριζω.

kingrim
18-10-10, 00:51
αυγα ειναι τωρα ουτε εγω ξερω για τις αλλες αποριες σου

delta66
18-10-10, 09:11
Καλησπερα
1. Ειναι αυτα αυγα σαλιγγαριων?
2. Αν ναι ειναι Physa που ειναι ακινδυνα, μα και καλα για το ενυδρειο ή δεν ειναι ευκολο να αναγνωριστουν?
3. Σε ποσο καιρο λετε να εκκολαφθούν?
Πρεπει να ειναι σημερινα μιας και 2 ωρες πριν δεν υπηρχε τιποτα εκει... :)
1. Ναι
2. Physa fontinalis ή acuta (πιο μικρα)
3. Σε 3-4 μερες πιστευω (αφου τοσο κανει περιπου να εξαφνιστει το ζελε με τα αυγα απο τα τζαμια)

Εμενα δεν πειραζουν φυτα παρα μονο σαπια, αλγες και περρισευματα τροφης (οπως εχω διαβασει αν λιμοκτονησουν ισως πειραξουν μαλακά φυτα)
Πολλαπλασιαζονται αναλογα το περισσευμα τροφης.
Ειναι τα μονο που δεν μου αρεσουν και επειδη μαυρα τα κανει να ξεχωριζουν μεσα στο ενυδρειο.
Ειναι πολυ δυσκολο να τα αφαιρεσεις ολοσχερως.
Αν δε τα θελεις, βγαλε τα αυγα και αν δεις τους "γονεις" βγαλτους κι αυτους μηπως και προλαβεις την εξαπλωση.
Αν εξαπλωθουν μια λυση ειναι τα anentome helena σε συνδυασμο με αφαιρεση οσων βλεπεις με το χερι ακομα και με αναρροφηση κατα την αλλαγη νερου.
Για μεγαλα ενυδρεια (400+) τα clown loaches και γενικα τα Loaches αναλογα τα μεγεθη ψαριων και ενυδρειων (ειναι και κοπαδοψαρα εντωμεταξυ και θελουν χωρο).
Σε μεσαια ενυδρεια (100+) τα botia sidthimunki.

daimosth
18-10-10, 10:56
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Εμενα προσωπικά μου αρεσουν και αισθητικα τα Physa και με χαλαρωνουν ετσι που κινουντε.
Κανουν και τρομερη δουλεια στα τζαμια, στα πλαστικα του φιλτρου και στα φυλλα της ανουμπιας που ειχε αλγη πανω και τωρα σιγα σιγα την κανουν λαμπικο...
Εχω παρατηρησει οτι βγαζουν πολλα περιττωματα, αλλα για να βγαζουν τοσο μαλλον παει να πει οτι τρωνε πολυ, αρα καθαριζουν μια χαρα, αρα χαλαλι τους... ;)
Οποτε ειναι ευπροσδεκτα...