PDA

Επιστροφή στο Forum : Καποιοι Τρωνε τα Φυτά!


haf_k
17-10-10, 20:05
Καποια ψαρια που εβαλα προσφατα μου τρωνε τα φυτα!! Επειδη το ενυδρειο ειναι καινουριο αποτελειται απο 3 γκουραμι, 5 αγγελοψαρα, 3 Botia και 1 Pleco. Αν εξαιρεσουμε τον Pleco ολα τα υπολοιπα μπηκαν ταυτοχρονα με αποτελεσμα να μην ξερω ποιος ειναι ο ενοχος.

Αυτη την στιγμη βλέπω τις ανουμπιες με φαγωμενα φυλλα και πιθανολογω οτι τα γκουραμι που ειναι μεγαλυτερα απο τα υπολοπα ψαρια μαλλον τα τρωνε.
Ποιο ψαρι ειναι φυτοφαγο???

http://i1002.photobucket.com/albums/af148/haf_k/IMG00031-20101017-2057.jpg

http://i1002.photobucket.com/albums/af148/haf_k/IMG00029-20101017-2057.jpg
http://i1002.photobucket.com/albums/af148/haf_k/IMG00033-20101017-2057.jpg

johnbaz
17-10-10, 21:18
φιλε μου εχω γκουραμι κ σκαλαρια.ποτε δεν ειχα διαπιστωση κανενα προβλημα με τα φυτα.το μονο προβλημα που ειχα κ τον εδωσα ηταν ο πλεκο μου.ειδικα τους εχινωδορους μου τους ειχαν κανει σκελετομενους γενικα εχουν αδυναμια στα πλατυφυλλα κ ρουφανε τους χυμους τους.εδω φαινεται δαγκωμενη η ανουμπια κ μου κανει εντυπωση γιατι οι ανουμπιες ειναι πικροφυλλες!θα σου πουν αλλα παιδια με σιγουρια.

manos_samos
17-10-10, 21:26
δεν ειναι πολλα τα ψαρια σου για 180 λιτρα??????:confused:

panaghs
17-10-10, 22:23
Τα γκουράμι έχουν την συνήθεια να δοκιμάζουν τα πάντα. Στο δικό μου φυτεμένο τα παρατηρώ να τσιμπάνε φύλλα με άλγη αλλά την anubia δεν την πειράζουν. Είναι ικανά πάντως για όλα. Ένα αρσενικό μου είχε ξεριζώσει ένα μικρό σχετικά φυτό για να φτιάξει φωλιά!!!zw Οπότε πιστεύω ότι τα γκουράμι στην κάνουν τη ζημιά. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση ακόμη και με σωστό τάισμα πάλι θα ψάξουν για τροφή..δν σταματούν!

haf_k
17-10-10, 22:43
δεν ειναι πολλα τα ψαρια σου για 180 λιτρα??????:confused:
Μαλλον, πιθανοτατα να δωσω τα γκουραμι :(

maikl
18-10-10, 05:14
Ετσι πως ειναι φαγωμενα εμενα μου μοιαζει οτι καποιο σαλιγκαρι την κανει τη δουλεια....
Τα μποτια ποια ειναι?Φωτο ?

Roussaks
18-10-10, 09:18
Ισως και ο πλεκο ... δωσε τροφη πρασσινη (σπιρουλινα) ωστε να μην ψαχνουν τα φυτικα απο αλλου , βαλε και ενα αγγουρακι καλα πλυμενο και θα εισαι οκ ...
Α! και κλαδεψε την ανουμπια εχεις τουλαχιστον 4-5 φυτακια εκει μεσα!!!!!!!!!!!!!!!!! Βαλε και κανενα που να κανει κρυψωνες (βαλισνερια ) και θα εισαι οκ ...


Οσο για τα σκαλαρια, κρατα τα ετσι μεχρι να δεις ζευγαρια , μετα τον εναν δωστον ... για τα γκουραμο-μποτια δε ,δεν γνωριζω δεν απαντω .

stav
18-10-10, 10:13
Τα botia,μου ειχαν φαει ολα τα φυτα.

delta66
18-10-10, 10:16
Τα botia,μου ειχαν φαει ολα τα φυτα.
Εμενα δεν μου τα πειραξαν ποτε. (clown και sidthimunki)
Ισως εβρισκαν αρκετη τροφη και καλυπταν τις αναγκες τους.

haf_k
18-10-10, 21:45
Ισως και ο πλεκο ... δωσε τροφη πρασσινη (σπιρουλινα) ωστε να μην ψαχνουν τα φυτικα απο αλλου , βαλε και ενα αγγουρακι καλα πλυμενο και θα εισαι οκ ...
Α! και κλαδεψε την ανουμπια εχεις τουλαχιστον 4-5 φυτακια εκει μεσα!!!!!!!!!!!!!!!!! Βαλε και κανενα που να κανει κρυψωνες (βαλισνερια ) και θα εισαι οκ ...


Οσο για τα σκαλαρια, κρατα τα ετσι μεχρι να δεις ζευγαρια , μετα τον εναν δωστον ... για τα γκουραμο-μποτια δε ,δεν γνωριζω δεν απαντω .

μαλλον εχεις δικιο, θα δωσω λιγο αγγουρακι.
Θελει λιγο βρασιμο η το ριχνω ωμο?

beat89
19-10-10, 01:49
Εγω το βραζω λιγο.
Μαλακωνει κ το κατασπαραζουν αμεσως.

delta66
19-10-10, 08:41
Αγγουρι ωμο.
Τρωγεται ευκολα και κραταει πολυ περισσοτερο πριν λιωσει μεσα στο ενυδρειο και βρωμισει το νερο. ;)

harris samos
19-10-10, 08:45
τα βοτια ποια ειναι ?
πολλα τα ψαρια στα λιτρα και εχεισ διαλεξει και μεγαλα

@@nikos@@
19-10-10, 15:20
Ετσι οπως ειναι φαγωμενα τα φυλλα μοιαζει περισσοτερο να τα εχει φαει καποιο σαλιγκαρι παρα ψαρι.Μηπως εχεις apple snail στο ενυδρειο σου?

haf_k
24-10-10, 00:35
Ετσι οπως ειναι φαγωμενα τα φυλλα μοιαζει περισσοτερο να τα εχει φαει καποιο σαλιγκαρι παρα ψαρι.Μηπως εχεις apple snail στο ενυδρειο σου?

Δεν εχω σαλιγκαρια.

Η πλακα ειναι οτι ολη την μερα παρακολουθω μηπως καποιο ψαρι αρχισει να τσιμαπει τα φυτα αλλα δεν βλεπω τιποτα.
Με οσοσυς το εχω συζητησει τους γφαινετα παραξενο που τρωνε την ανουμποαι και οχι τα λλα δυο φυτα :confused:
Σκεφτομαι μηπως οι Pleco εχει αρχισει να τα τρωει, μια και τωρα οταν του δινω ταμπλετες δεν προλαβαινει η ταμπλετα να φτασει στο βυθο και τα γκουραμι την πιανουν και την τρωνε.
Μηπως δεν βρισκει τροφη?.
Δεν ξερω τι να πω :confused:

tsoum
01-11-10, 01:37
Μια σύντομη παρατήρηση. Καλύτερα να ρίχνεις τροφή για τον πλεκο το βράδυ, γιατί συνήθως τότε βγαίνει να τραφεί. Επίσης τότε κοιμούνται τα αλλα ψάρια οπότε όλα φτάνουν κάτω.

haf_k
01-11-10, 08:56
Μια σύντομη παρατήρηση. Καλύτερα να ρίχνεις τροφή για τον πλεκο το βράδυ, γιατί συνήθως τότε βγαίνει να τραφεί. Επίσης τότε κοιμούνται τα αλλα ψάρια οπότε όλα φτάνουν κάτω.

Επειδη θελω το ενυδρειο να ειναι full φυτεμενο εδωσα τον πλεκο και τα γκουραμι.
Παρατηρησα οτι τα γκουραμι ειχαν ανεξαντλητη ορεξη και κυριολεκτικα δεν αφηναν τροφη για τα υπολοιπα.
Νομιζω οτι ηταν λαθος επιλογη και τα δυο ψαρια και για αυτο τα εδωσα.