PDA

Επιστροφή στο Forum : Nano Reef 30l-skimmer και φίλτρο


manolo2002
17-10-10, 16:13
Γειά σας,
Πριν 2 μήνες μου έφεραν δώρο ένα ενυδρείο 30 λίτρων θαλασσινό. Το ενυδρείο έχει 2 clownfish, ζωντανό βράχο, αραγονίτη και ένα turbo snail. Δεν έχω εξωτερικό φίλτρο ούτε skimmer, το ενυδρείο λειτουργεί με βυθοφίλτρανση μόνο. Επίσης αλλάζω 5 λίτρα την εβδομάδα και οι μετρήσεις (αλατότητα, pH, αμμωνία, nitrate, ΝΟ2) είναι σταθερές στα φυσιολογικά επίπεδα. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να βάλω skimmer και εξωτερικό φίλτρο και αν τελικά είναι απαραίτητα αν έχετε κάποια μοντέλα να μου προτείνετε. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν με τα παραπάνω μηχανήματα θα είναι πιο εύκολο να βάλω και άλλα ψάρια στο ενυδρείο μου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

manolo2002
17-10-10, 17:11
Έχω ένα φίλτρο Niagara 250 το οποίο ρουφάει νερό από τον πάτο του ενυδρείου που έχει τριμμένο κοράλλι. Το ενυδρείο μου έχει επίσης και ζωντανό βράχο. Μέσα στο φίλτρο υπάρχει ένα μαύρο ‘σφουγγαράκι’. Μαζί με το φίλτρο υπήρχε και ένα άλλο εξάρτημα με κάτι μαύρα κομματάκια μέσα (μάλλον άνθρακας) ωστόσο αυτός που μου το έδωσε μου είπε πως δεν χρειάζεται να το βάλω. Ήθελα να ρωτήσω μήπως χρειάζεται τελικά, καθώς και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ‘βελτιώσω’ το φίλτρο μου ή μήπως χρειάζομαι και ένα εξωτερικό φίλτρο.

Σας ευχαριστώ

kostas82
17-10-10, 19:22
καλως ηρθες δωσε μας οσες ποιο πολλες πληροφοριες μπορεις για το ενυδρειο και τον εξοπλισμο σου για να δουμε ;)

manolo2002
17-10-10, 19:28
Αρχικά σε ευχαριστώ που απάντησες. Το ενυδρείο μου είναι 30L τρέχει 2 μήνες και έχει μέσα 2 clownfish, 1 turbo snail, και ζωντανό βράχο. Αλλάζω 5 λίτρα νερού την εβδομάδα, δεν έχω skimmer. Μέχρι στιγμής οι μετρήσεις είναι στα φυσιολογικά επίπεδα.

Πάνος
17-10-10, 20:15
σε 30 λιτρα θαλασσινο ενυδρειο καλο ειναι να μη μπαινουν ψαρια παρα μονο καποια "nano-fish" (http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+2124 ) και αυτα απο κατοχους με εμπειρια....
οταν λες φυσιλογοικα επιπεδα τιμων τι ακριβως εννοεις?? μπορεις να παραθεσεις τις μετρησεις σου??
οι κλοουν ποιο ειδος ειναι?? ποσο ζωντανο βραχο εχεις?? απο κυκλοφορια πως πας?? αυτο το φιλτρο βυθου τι ακριβως ειναι?
θελεις να βαλεις κοραλια?? αν ναι τι φωτισμο εχεις?
αναλογα με τις μετρησεις σου και τις αλλαγες που κανεις μπορεις να παρακαμψεις το σκιμερ. συχνες αλλαγες=μειωση νιτρικων.
ολα βεβαια βαση μετρησεων.

Πάνος
17-10-10, 20:57
ανθρακας ειναι καλο να μπαινει σε ολα τα θαλασσινα ενυδρεια. οποτε χρησιμοποιησε τον..χονδρικα τον αλλαζεις καθε μηνα...και τον τοποθετεις μεσα στο φιλτρο.
τωρα το αν πρεπει να βαλεις και βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου αυτο ειναι θεμα ποσοτητας ζωντανου βραχου που εχεις και κυκλοφοριας.
οπως σου εγραψα και στο αλλο σου ποστ...τι μετρησεις ακριβως εχεις??

mod edit: ενωσα τα 2 threads σου για να παρακολουθουμε καλυτερα το θεμα σου.

manolo2002
17-10-10, 21:58
Έχω 2 Amphiprion ocellaris, 3-3.5 κιλά ζωντανό βράχο, μετρήσεις: pH-8.2, salinity-1023, Nitrite < 0.3, Nitrate: 20-25, αμμονία: 0. Κυκλοφορία 250L/h. Δεν θέλω να βάλω κορράλια. Το ενυδρείο λειτουργεί με βυθοφίλτρανση, έχει ένα πλέγμα νομίζω στο πάτο και από πάνω τριμμένο άσπρο κορράλι (έτσι μου είπαν) το niagara 250 ρουφαέι νερό από τον πάτω και το βγάζει από πάνω.

Πάνος
17-10-10, 22:23
αν τα νιτρωδη σου ειναι 0 (γιατι το <0.3 δεν ειναι πολυ σαφες) τοτε καλυπτεσαι απο βιολογια.
το νερο το ετοιμαζεις με αλατι και νερο δικτυου ή απο ΑΟ?

manolo2002
17-10-10, 22:28
Το χρώμα που μου βγήκε στο τεστ ήταν στην κατηγορία <0,3 για αυτό το έγραψα έτσι. Το νερό το φτιάχνω με νερό από την βρύση βάζοντας αλάτι dupla marine και αντιχλώριο sera aquatan.

Πάνος
17-10-10, 22:34
παντως θα ηταν πολυ ομορρφο αργοτερα να τα εβαζες σε ενα τουλαχιστον 50λιτρο με μια ανεμωνη...να δεις και τη φυσικη τους συμπεριφορα...

manolo2002
17-10-10, 23:55
Το ξέρω οτί θα ήτσν καλύτερα σε μεγαλύτερο ενυδρείο αλλα για την ώρα θα τα αφήσω στα 30L. Τελικά με το φίλτρο τι να κάνω; Να βάλω τον άνθρακα; Θα ήταν καλύτερο για την ζωή στο ενυδρείο να βάλω ένα εξωτερικό φίλτρο ή μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις; Υπάρχει κάτι άλλο από άποψη εξοπλισμού ή γενικότερα που μπορώ να κάνω (πέρα από τα 5L νερό αλλαγή την εβδομάδα) για να "βελτιώσω" το ενυδρείο και να διασφαλίσω την υγεία των οργανισμών;