PDA

Επιστροφή στο Forum : 1η προσπαθεια για Βιοτοπικο


Roussaks
14-10-10, 09:14
Πρωτη μου παρουσιαση , φτηστε με να μην με ματιασετε !!!
Προσπαθησα αρκετα , δεχομαι συμβουλες στησιματος για το πως θα γινει πιο ωραιο , και γενικα συμβουλες !!!

Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που ζαλισα για να με βοηθησουν να το φτιαξω .....επιφυλασομαι (υπαρχει και 2ο :D:D:D )

Πληροφορίες

Διαστάσεις:150Χ48Χ66
Όγκος: 450lt
Κατηγορία:βιοτοπικο αμαζονιου
Φυτά: vallisneria gigantea , echinodorus tenellus (;) , pistia stratiotes
Ψάρια / Άλλα είδη: 10 pterophyllum scalare , 30 hemigrammus bleheri , 2 mikrogeophagus ramirezi , 10 corydoras sterbai
Διακοσμητικά υλικά: ξυλα και ριζες , αμμος λευκη
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: 2 τ5 λαμπες
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα:fluval FX5 & Dolphin C-1300
Θερμοστάτης: 300W & 200W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH):17
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: 20% καθε 7 μερες με νερο απο Α.Ο
Θερμοκρασία:26-27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2912

thanasisg
14-10-10, 09:40
Ως σύνολο υλικών και από πλευράς δυνατοτήτων μου αρέσει. Αυτό που δεν που αρέσει είναι ότι είναι πάρα πολύ συμμετρικό (παρόμοια ξύλα στα δύο άκρα, ακόμα και τα δύο οριζόντια κλαδάκια, χαμηλά στο ξύλο που έχεις στο κεντρό είναι συμμετρικά). Αυτά όμως είναι γούστα!!

Βάλε και καμία πιο κοντινή φωτογραφία!!!

Roussaks
14-10-10, 09:50
Δεν πειραζει λεγετε γνωμες ...πως να μαθω...
Δεξια και αριστερη πλευρα !!

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2914

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2913

drbig
14-10-10, 09:54
Φιλε δεν εχω καμία ένσταση σε τιποτε εκτός απο το οτι πιστεύω οτι τα ram θα φάνε ξύλο απο το ζευγάρι αν βγάλεις ζευγαρι (που σίγουρα θα βγάλεις)
Μιλω εξ' ιδιας εμπιρείας....

Κατ τα άλλα μ' αρέσειιιιιι!!!!!!! :D:D:D

Roussaks
14-10-10, 10:07
Η πλακα ειναι πως τα βγαζεις ΤΩΡΑ απο εκει μεσα ;;; πρεπει πρωτα να μαθουν το ονομα τους για να ερχονται στην αποχη !!!

Παιδια χωστε οτι δεν σας αρεσει ... η συμμετρια προεκυψε , καθως εβαζα τις ριζες πανω στα ξυλα γιατι δεν βουλιαζαν και εμειναν τελικα ετσι !!!

thanasisg
14-10-10, 11:29
Παιδια χωστε οτι δεν σας αρεσει ... η συμμετρια προεκυψε , καθως εβαζα τις ριζες πανω στα ξυλα γιατι δεν βουλιαζαν και εμειναν τελικα ετσι !!!

Το να βάλεις κάτι συμμετρικά δεν κάνει κακό!!! Απλά η συμμετρία εμένα δεν μου αρέσει. Θέμα γούστου είναι. Για το πως θα βάλεις τα ξύλα σου μην ακούσεις κανένα, κάνε ότι σου αρέσει (αρκεί να καλύπτεις τυχόν ανάγκες των ψαριών σου όπως πχ κρυψώνες κλπ - που στα δικά σου ψαράκια δεν υπάρχουν - ίσως τα ram να ήταν πιο άνετα με λίγο περισσότερα φυτά). Στο κάτω κάτω εσύ θα βλέπεις το ενυδρείο σου. ;);)

Roussaks
14-10-10, 11:50
Nαι θελει καμποσες βαλισνεριες ακομα ... το βλεπω και γω... και ψαχνομαι!!!

το "χωστε" το λεω με την καλη εννοια παντα !!! Καλα τοσο καλο ειναι (φτου μου ) καμια αλλη παρατηρηση ,εκτος οτι δεν εχω τα βασικα τεστακια ΝΟ3 & ΝΟ2 ....

chris7
14-10-10, 12:09
Μια ερωτηση κανεις αλλαγες με νερο απο Α.Ο !
Τις σκληροτητες τις φτιαχνεις η σου βγαζει τετοιες τιμες η Α.Ο ?

drbig
14-10-10, 12:10
Ε καλα, αμα θες παρατηρήσεις να σου πω μερικές ακόμη!!!

Ξεφορτώσου τα ram οπως σου ξαναείπα, διώξε και 2 σκαλάρια μη πω 4. (μουφαααααα) τι να πούμε βρε συ??? Ειναι πολύ καλο!!! :D:D:D
-------------------------
Μια ερωτηση κανεις αλλαγες με νερο απο Α.Ο !
Τις σκληροτητες τις φτιαχνεις η σου βγαζει τετοιες τιμες η Α.Ο ?
Υποπτέυομαι οτι ξεκινησε με σκληρό νερό και το ρίχνει τώρα με Α/Ο

chris7
14-10-10, 12:12
Υποπτέυομαι οτι ξεκινησε με σκληρό νερό και το ρίχνει τώρα με Α/Ο

Ετσι θελω να πιστευω κ εγω!
Διαφορετικα κατι παιζει με την Α.Ο!

Roussaks
14-10-10, 12:18
Τα ψαρια στο συνολο τους μπηκαν προχθες .
Στα πετσοπ απο και κλειεται να ειχαν ph κατω απο 7 , η αποσταση του χωριου μου ειναι μεγαλη απο το ηρακλειο οποτε δεν θα μπορουσα να μετρησω σωστα εστω απο το νερο της σακουλας !!
Αρα τα εβαλα ολα σε αυτο το ph , καλως ή κακως , και θα αρχισω της αλλαγες με Α.Ο 20% μεχρι να κατεβει κοντα στο 6.5 (μια ερωτηση -χρειαζεται buffer για να μενει σταθερο σε εναν βαθμο;; )

@Δρ. Μεγαλε
Χαιρομαι χαιρομαι :D:D:D

Βυ τΗε Γουεη τα σκαλαρια θα μειωθουν οταν βγουν ζευγαρια και φανει η κοινωνια τους
Προς το παρον εχω παρατηρησει το εξης ... μεσα εχω 2 μεγαλυτερα σκαλαρια το ενα απο rescue και το αλλο δωρο ...μερικα μικρα πανε γυρω απο το ενα και αλλα γυρω απο το αλλο (κατι σαν σταργουορς !!! ) οσα ειναι κοντα στο πιο ανοικτο εχουν ανοιξει τα χρωματα τους , οσα ειναι κοντα στο πιο σκουρο εχουν σκουρινει !!!
> Οντως Starwars !!! <

Dimis
14-10-10, 14:12
Ομορφο το ενυδρειο σου!
Τραβα τις βαλλισνεριες στο πισω μερος και στα πλαγια διοτι βλεπω μερικες εμπρος πολυ κοντα στο τζαμι.Επισης οταν τα ξυλα θα μπορουν να βυθιστουν εξ΄ολοκληρου στησε τα πιο ατιμελητα,σαν να ειναι πεταμενα μεσα στο ενυδρειο προς τα πισω και πλαγια.
Με το θεμα του ph και της Α.Ο. σωστα πραττεις!

delta66
14-10-10, 14:53
Μπραβο!!! Πρωτη προσπαθεια πολυ καλη.

Παρατηρησεις επι του συνολου του θεματος:

1. Λαθακι ως προς τη βιοτοπικοτητα της vallisneria gigantea ή αλλιως americana που μονο αμερικανα δεν ειναι αφου υπαρχει παντου εκτος απο την αμερικη. Στη θεση του μπορεις να παιξεις με sagittaria subulata.
Παιξε και με κανενα φυτο επιφανειας ακομα, αν δεν πιασει η Pistia. Χρειαζεσαι σκια.

2. Λαθος η εισαγωγη ολων μαζι των ψαριων και για τη βιολογια και για τη συμβιωση. Πρωτα θα εβαζα τους ροδοστομους, μετα τα ραμ, μετα τα σκαλαρια και στο τελος του χρονου του τριμηνου που χρειαζεται για να ολοκληρωθει μια εισαγωγη ψαριων σε νεο ενυδρειο, θα εβαζα τα κορυ για να εχει ωριμασει καπως και ο βυθος.
Βεβαια δεν ξερω ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο, αν εχει στρωσει το φιλτρο και τι τιμες εχει το νερο απο NO2 NO3.
Γνωριζω επισης και σε δικαιολογω, οτι πολλες φορες δεν ειναι εφικτο να γινει η εισαγωγη των ψαριων στο χρονο που θελουμε εμεις λογω της εξαρτησης μας απο τη διαθεσιμοτητα τους στα καταστηματα.
Πολυ σοφη κινηση εν τουτοις να ξεκινησεις με νερο βρυσης (οπως και το νερο που ηρθαν τα ψαρια) και σταδιακα να το φερεις στις ιδανικες συνθηκες.
Μπαφερ μακρυα και δεν χρειαζεται καν με την ΑΟ.

3. Απεφυγε μεγαλους ογκους ξυλων πανω στο βυθο με μειωμενη κυκλοφορια νερου. Απο κατω θα δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες και κινδυνος για παραγωγη υδροθειου.
Προτεινω τα χοντρα μερη των ξυλων να βρισκονται ψηλα και να κρεμονται μεσα στο ενυδρειο τα ψιλα κλαδια φτανωντας ιδανικα οι ακρες τους μεχρι το βυθο, σαν προσομοιωση των ακρων των ριζων των δεντρων που ερχονται απο την οχθη και εισχωρουν στο ποταμι.
Μαλλον θα χρειαστουν δεσιμο για να επιτευχθει αυτο.

4. Η φιλτρανση σου ειναι πολυ καλη και αν κανεις και συστηματικα τις αλλαγες σου, μη βγαλεις κανενα σκαλαρι (τουλαχιστον τωρα). Αντιθετα εγω θα προσθετα 5-10 ακομα κορυ.
Τα ραμ αν δεν βγουν ζευγαρι, δεν ειναι δυσκολο να τα χωρισεις και να βγαλεις οποιο θελεις, αφου συνηθως ειναι πειναλές και μολις πλησιαζεις το τζαμι ερχονται για μασα.
Τωρα που ειναι μικρα ολα τα ψαρια και ο χωρος ειναι απλετος και η φιλτρανση περισσευει, θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα 5-6 ραμ για να πετυχεις σιγουρα ζευγος και οταν ξεχωρισει να βγαλεις τα υπολοιπα.
Κοιτα και για κανενα ζευγαρι ancistrus.
Εγω θα εβαζα κι αλλο ενα (διαφορετικο απο ραμ) ζευγαρι νανοκιχλιδας.

5. BLACKWATER ΤΟΠΙΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ :D
Αν δεν θελεις/βαριεσαι να παιξεις με τυρφη ή ξερα φυλλα, δοκιμασε αυτο (http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/black-water-products/amazon-bio-colorant/). Ενα καπακι φτανει για να κανει μαυρο ολο το νερο σου.

chris7
14-10-10, 17:09
Τα ψαρια στο συνολο τους μπηκαν προχθες .
Στα πετσοπ απο και κλειεται να ειχαν ph κατω απο 7 , η αποσταση του χωριου μου ειναι μεγαλη απο το ηρακλειο οποτε δεν θα μπορουσα να μετρησω σωστα εστω απο το νερο της σακουλας !!
Αρα τα εβαλα ολα σε αυτο το ph , καλως ή κακως , και θα αρχισω της αλλαγες με Α.Ο 20% μεχρι να κατεβει κοντα στο 6.5 (μια ερωτηση -χρειαζεται buffer για να μενει σταθερο σε εναν βαθμο;; )

@Δρ. Μεγαλε
Χαιρομαι χαιρομαι :D:D:D
<
:smt023:smt023

Roussaks
14-10-10, 20:10
εκανα αλλαγη 20% ...μετα απο ποση ωρα μπορω να δω το νεο ρΗ????

drbig
14-10-10, 20:24
Δεν εχει νοημα να μετρήσεςι τρώρα PH.
To buffer σου πρέπει να πέσει και το PH θαακολουθησει. Αν μετρησεις PH τωρα θα είναι πιο χαμηλο. Αυριο ομως μπορει να ειναι το ιδιο ψηλο. Οι αλλαγες παιρνουν χρόνο για να πραγματοποιηθουν....
Να υπολογίζεις με εβδομαδιεες αλλαγές 20% τουλάχιστον 2 μηνες για να πεσει το PH σου...
-------------------------
Λοιπον, με βασικά μαθηματικά (που όμως δεν ισχύουν εδώ απολυτα)

έχεις εδω στα 450 λτ. (ph 7.5)
Εστω οτι η όσμωση είναι ph 5.5
Κάθε αλλαγή 20% σου ρίχνει το ph 5% απο το προηγούμενο... με αυξητικές τάσεις καθώς μικράνει το GH και το ΚΗ...
αρααααααααα...:D

Roussaks
14-10-10, 20:46
καλο η κακο???? να ανεβασω το ποσοστο??? ερωτηση...αντιχλωριο χρειαζεται???

Giorgos
14-10-10, 21:36
Ειναι φυσιολογικο. Θα ελεγα να πας το ποσοστο στο 30% εβδομαδιαιως. Δεν χρειαζεται αντιχλωριο.

drbig
15-10-10, 08:39
Εγώ ας πούμε που έχω το ίδιο θέμα με εσενα στο 200λιτρο μου, κανω αλλαγες 30λ εβδομαδιαια απο όσμωση. Και σε πληροφορώ μετά απο 3 αλλαγές το PH δεν έχει πέσει (0,1 νομίζω έπεσε)... Αλλά έχουν κατέβει οι σκληρότητες! σε 2 εβδομάδες θα αρχίσει να πεφτει αισθητα πλέον!

Roussaks
15-10-10, 08:48
Μπραβο!!! Πρωτη προσπαθεια πολυ καλη.

Παρατηρησεις επι του συνολου του θεματος:

1. Λαθακι ως προς τη βιοτοπικοτητα της vallisneria gigantea ή αλλιως americana που μονο αμερικανα δεν ειναι αφου υπαρχει παντου εκτος απο την αμερικη. Στη θεση του μπορεις να παιξεις με sagittaria subulata.
Παιξε και με κανενα φυτο επιφανειας ακομα, αν δεν πιασει η Pistia. Χρειαζεσαι σκια.
Να πω την αληθεια δεν το ηξερα , αλλα ουτοσι αλλως δεν εχω και πολλες επιλογες σε θεμα φυτων εδω κατω !!! Ποιο αλλο φυτο επιφανειας πρωτεινεις ;;;

2. Λαθος η εισαγωγη ολων μαζι των ψαριων.....θα εβαζα τα κορυ για να εχει ωριμασει καπως και ο βυθος.
Βεβαια δεν ξερω ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο, αν εχει στρωσει το φιλτρο και τι τιμες εχει το νερο απο NO2 NO3.
Για της τελευταιες τιμες ουτε εγω ξερω :D Το φιλτρο τρεχει συνολικα 8 μηνες , το πηρα μεταχειρισμενο, και ετρεχε και σε μενα κανα μηνα μεχρι να παρω το ενυδρειο , σε στρωμενο ενυδρειο .
.....

3. Απεφυγε μεγαλους ογκους ξυλων πανω στο βυθο με μειωμενη κυκλοφορια νερου. Απο κατω θα δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες και κινδυνος για παραγωγη υδροθειου.
Προτεινω τα χοντρα μερη των ξυλων να βρισκονται ψηλα και να κρεμονται μεσα στο ενυδρειο τα ψιλα κλαδια φτανωντας ιδανικα οι ακρες τους μεχρι το βυθο, σαν προσομοιωση των ακρων των ριζων των δεντρων που ερχονται απο την οχθη και εισχωρουν στο ποταμι.
Μαλλον θα χρειαστουν δεσιμο για να επιτευχθει αυτο.
Καταλαβα πως το εννοεις , αλλα δεν πιστευω να φτανουν μεχρι τον βυθο , θα το προσπαθησω αργοτερα γιατι χθες με την αλλαγη στρεσαριστικαν καπως και αμα βαλω και τα χερια μου μεσα θα μου παιζουν μπατσους στα τελευταια !!!


4. Η φιλτρανση σου ειναι πολυ καλη και αν κανεις και συστηματικα τις αλλαγες σου, μη βγαλεις κανενα σκαλαρι (τουλαχιστον τωρα). Αντιθετα εγω θα προσθετα 5-10 ακομα κορυ.
Δεν εφταναν τα λεφτα (15) ηθελα :D:D

Τα ραμ αν δεν βγουν ζευγαρι, δεν ειναι δυσκολο να τα χωρισεις και να βγαλεις οποιο θελεις, αφου συνηθως ειναι πειναλές και μολις πλησιαζεις το τζαμι ερχονται για μασα.
Ακομα οχι .. αν και απο την δευτερη μερα βγηκαν απο την κρυψωνα τους
Τωρα που ειναι μικρα ολα τα ψαρια και ο χωρος ειναι απλετος και η φιλτρανση περισσευει, θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα 5-6 ραμ για να πετυχεις σιγουρα ζευγος και οταν ξεχωρισει να βγαλεις τα υπολοιπα.
Κοιτα και για κανενα ζευγαρι ancistrus.
Το σηκωνει;;;;
Εγω θα εβαζα κι αλλο ενα (διαφορετικο απο ραμ) ζευγαρι νανοκιχλιδας.
Cacatuides ???????????????????????

5. BLACKWATER ΤΟΠΙΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ :D
Αν δεν θελεις/βαριεσαι να παιξεις με τυρφη ή ξερα φυλλα, δοκιμασε αυτο (http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/black-water-products/amazon-bio-colorant/). Ενα καπακι φτανει για να κανει μαυρο ολο το νερο σου.
Eχω 5 λιτρα τυρφη αλλα δεν ξερω δοσολογια ,σκεφτομαι αν βαλω να την βαλω στο εξωτερικο το μικρο....παλι δεν θα δωσει χρωματακι ;


Κατα τα αλλα .... ωραια θα ανεβασω το ποσοστο ,αλλα θα κανω τις αλλαγες Κυριακες !!!!
Χθες για 40 λιτρα στο 240αρι και για 90 στο 450αρι μου πηρε 3 ωρες πανω κατω ..
ΟΚ ...σας ευχαριστω ολους !!! :grin::grin::grin:

delta66
15-10-10, 10:57
1. Ποιο αλλο φυτο επιφανειας πρωτεινεις ;;;

2. Κοιτα και για κανενα ζευγαρι ancistrus.
Το σηκωνει;;;;

3. Εγω θα εβαζα κι αλλο ενα (διαφορετικο απο ραμ) ζευγαρι νανοκιχλιδας.
Cacatuides ???????????????????????

4. Eχω 5 λιτρα τυρφη αλλα δεν ξερω δοσολογια ,σκεφτομαι αν βαλω να την βαλω στο εξωτερικο το μικρο....παλι δεν θα δωσει χρωματακι ;

5. Κατα τα αλλα .... ωραια θα ανεβασω το ποσοστο ,αλλα θα κανω τις αλλαγες Κυριακες !!!!
Χθες για 40 λιτρα στο 240αρι και για 90 στο 450αρι μου πηρε 3 ωρες πανω κατω ..

1. Hydrocotyle leucocephala, Limnobium laevigatum

2. Οπως ειπα για το μεγεθος του ενυδρειου και τη πολυ καλη φιλτρανση του, σε συνδυασμο με την απουσια πολλων ψαριων στο βυθο, και τη χρησιμοτητα του στο ενυδρειοπιστευω οτι τα σηκωνει. Μη περιμενεις πολυ θεμα απο αυτα γιατι ειναι νυχτοβια, αλλα οταν τα βλεπεις θα εχουν ενδιαφερον, οταν δεν τα βλεπεις δουλευουν ή γεννανε.

3. Οποιο βρεις, απο τη στιγμη που εχεις κοινωνικο Ν Αμερικης. Να προσεχεις μονο να βγαινουν ζευγραρι για να μην εχεις μαχες.

4. Η τυρφη ειναι οτι καλυτερο για το ενυδρειο, λογω των ουσιων της.
Τα "μειονεκτηματα" της ειναι οτι θελει μεγαλη ποσοτητα (πχ 1-2 λιτρα σε 450 λιτρα ενυδρειο) για να δωσει πολυ χρωμα (φυσικα απουσιας ενεργου ανθρακα), και λιγο κουραστικη ρουτινα. Δηλαδη αλλαγη καθε 15 μερες της μισης ποσοτητας για πιο ομαλη πορεια (τη βαζεις δλδ σε δυο καλτσες και τις αλλαζεις εναλλαξ την παλιοτερη καθε φορα).
Η εισαγωγη της στο ενυδρειο γιεται σιγα σιγα και οχι ολη η ποσοτητα μαζι, για να μη συβουν αποτομες μεταβολες αλλα και να προλαβαινει να δρασει μερικες μερες πριν μετρησουμε και προχωρησουμε και σε περαιρετω εισαγωγη ποσοτητας.
Φυσικα θα εχεις το πλεονεκτημα οτι θα σου κατεβαζει σκληροτητες tds και πεχα και ετσι θα κανεις μεγαλη οικονομια στο νερο απο ΑΟ.
Στην αλλαγη του νερου θα χρειαζεται προσοχη γιατι, αν την τυρφη την εχεις στο ενυδρειο, θα πεσουν πολυ οι τιμες, ενω το νερο που θα βαζεις δεν θα ειναι ιδιο.
Αν προετοιμαζεις το νερο με τυρφη εκτος ενυδρειου, και μετα το βαζεις στο ενυδρειο, τοτε θα εχεις ελεγχο μεν των τιμων αλλα ισως θα ειναι ακομα πιο "κουραστικη" η ρουτινα με βαρελια κλπ
Αναλογα τις αντοχες και την ορεξη για "τρεξιμο" του καθε χομπιστα δλδ.
Αν βαλεις μια νορμαλ ποσοτητα (πχ 0.5 λιτρο) στο ενυδρειο θα ειναι πιο ομαλα τα πραγματα αλλα δεν θα εχεις πολυ blackwater. Θα ειναι κιτρινωπο το νερο απλα και οχι τσαι. :D
κλικhttp://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua2-biotope-th_009.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua2/biotope/009.jpg)

5. Εγω θα προτεινα να μη φοβασαι τοσο τη λιγο πιο γρηγορη μεταβαση απο αυτη που κανεις.
Αν μπορεις να βαζεις και μερα παρα μερα ενα 20% με σκετο ΑΟ δεν θα ειναι αποτομα και δεν θα σε παρει και μηνες.
Η αργη εισαγωγη (3 ωρες οπως λες) δεν κανει κακο. Μπορεις και να τη συντομευσεις αν θελεις, μαζευοντας πρωτα το νερο απο την προηγουμενη σε βαρελι (αν εχεις και auto shut off (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820) ακομα πιο ανετα) και ανεβαζωντας το με αντλια.

Roussaks
15-10-10, 11:08
Nα σου πω απο ολα τα παραπανω κουραστικα μονο με την τυρφη , και προκαψα και την εχω παρει !!!
Αλλα 5 λιτρα που να φτασουν για 450αρι ενυδρειο !!!
Δεν με νοιαζει η προετοιμασια σε βαρελι μιας και εχω ηδη το βαρελι απλα , οντως το σωστοτερο αφου κανω μονο με αλλαγες με αο δεν ειναι να μπαινει λιγο λιγο και αν αφομειωνεται ομαλα;;;

Λες να επιταχυνω ;;; Δεν ξερω αλλα στους αρλεκινους που εβαλα χθες Α.Ο τα χρωματα τους μου φανηκαν ενα τσακ πιο εντονα , ισως και να ειναι ιδεα μου ....Ωραια τοτε θα κανω ρουτινα καθε 3 μερες Τεταρτη - Κυριακη που ειμαι στανταρ σπιτι !!!
Αφου δεν πηραζουν τα αγγιστρακια θα ηθελα να βαλω ! Και αν δουλευουν ....μια χαρα γιατι τα κορυ που ...
Τις νανοκιχλιδες να τις αφισω για αργοτερα ;;
Επισης ,επειδη δεν ξαναειχα κορυ ποτε , το ανεβασμα στην επιφανεια και κατω ειναι φυσιολογικο;;;

Χιλια ευχαριστω

delta66
15-10-10, 11:32
Nα σου πω απο ολα τα παραπανω κουραστικα μονο με την τυρφη , και προκαψα και την εχω παρει !!!
Αλλα 5 λιτρα που να φτασουν για 450αρι ενυδρειο !!!
Δεν με νοιαζει η προετοιμασια σε βαρελι μιας και εχω ηδη το βαρελι απλα , οντως το σωστοτερο αφου κανω μονο με αλλαγες με αο δεν ειναι να μπαινει λιγο λιγο και αν αφομειωνεται ομαλα;;;

Λες να επιταχυνω ;;; Δεν ξερω αλλα στους αρλεκινους που εβαλα χθες Α.Ο τα χρωματα τους μου φανηκαν ενα τσακ πιο εντονα , ισως και να ειναι ιδεα μου ....Ωραια τοτε θα κανω ρουτινα καθε 3 μερες Τεταρτη - Κυριακη που ειμαι στανταρ σπιτι !!!
Αφου δεν πηραζουν τα αγγιστρακια θα ηθελα να βαλω ! Και αν δουλευουν ....μια χαρα γιατι τα κορυ που ...
Τις νανοκιχλιδες να τις αφισω για αργοτερα ;;
Επισης ,επειδη δεν ξαναειχα κορυ ποτε , το ανεβασμα στην επιφανεια και κατω ειναι φυσιολογικο;;;

Χιλια ευχαριστω
Βαζε λιγη τυρφη (μισο λιτρο, μιας και την εχεις) στο φιλτρο του ενυδρειου (αν χωραει και δεν ειναι κοπος) και αλλαζε τη καθε μηνα το πολυ πολυ.
Οι ουσιες της ειναι πολυ χρησιμες.

Ναι μη βιαζεσαι με τις νανοκιχλιδες. Με το πασο σου και οταν βρεις κατι καλο. Φυσικα στην πορεια ενος ενυδρειου, δεν ειναι απαραιτητο να προσθετεις ψαρια. Μπορει να χρειαστει και να αφαιρεσεις ή να αλλαξεις καποια, για ισορροπια του συστηματος.

Ναι φυσικο ειναι με τα κορυ. Στη αρχη για εξερευνηση, μετα για να γεμιζουν αερα απο την επιφανεια.

Roussaks
15-10-10, 11:43
Οκ αλλα στην επομενη παραγγελια να βαλω καμποση να χω καβατζα ... τα αγκιστρακια μπορουν να μπουν ομως ; γιατι τα απλ .... μονο να κανουν βουτιες ξερουν !!!

ευχαριστω και παλι!!!

Roussaks
18-10-10, 08:35
Kαι μετα απο τις υποδειξεις για τα ξυλα , τωρα το ενυδρειο μοιαζει καπως ετσι , λιγο πιο κοκκινο απο την τυρφη ....

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2924

mikeruless
18-10-10, 09:19
Ε τωρα μαλιστα ρε κουμπαρε,τωραα εδειξε πολυ περισσοτερο...........

Roussaks
18-10-10, 09:26
Ε..οχι ....σ'αρεσει ;;;;
Συγκινηθηκα τωρα ...:smt088

delta66
18-10-10, 09:33
Εμενα μου αρεσει πολυυυυυυ περισσοτερο.
Προτεινω να δεσεις το ξυλο που ειναι στην επιφανεια της δεξιας μεριας, λιγο πιο ψηλα απο τη μεση του μεγαλου ξυλου δεξια για να γινουν ενα. (οπως ειναι και η αριστερη πλευρα)
Ή οπως νομιζεις εσυ, γιατι δεν φαινεται και καθαρα πως μπορει να γινει η ενωση.

Κατι λειπει στη μεση
-------------------------
Επισης θα λεγαν να ειναι πιο "ανεμελα" τα φυτα στην πλατη φυτεμενα. Βαλε και κανενα πιο μπροστα

Roussaks
18-10-10, 09:36
Οσα ξυλα ειναι ψηλα ειναι δεμενα στις κοντρες του ενυδρειου κ...το ακριανω δεν ειχε κοντρα απο πανω σκεφτομαι να κανω το αλλο να φερω το κουτσουρι κατω απο τις "ριζες"
ε???

Ερωτηξη: Που θα βρω τις σαμπουλατα !!!
-------------------------
Νομιζω, λεω εγω τωρα , οτι αν εβρισκα ακομα 1-2 ριζες και τις πεταγα στην μεση θα ηταν οκ ;

θελω να βαλω τα φυτα που μου ειπες , μεγαλη ποσοτητα , ωστε να δειχνει λιγο πιο πρασσινο ... και τοτε θα βγαλω τις βαλισνεριες που ειναι παραταγμενες!!!

delta66
18-10-10, 09:48
Οσα ξυλα ειναι ψηλα ειναι δεμενα στις κοντρες του ενυδρειου κ...το ακριανω δεν ειχε κοντρα απο πανω σκεφτομαι να κανω το αλλο να φερω το κουτσουρι κατω απο τις "ριζες"
ε???

Ερωτηξη: Που θα βρω τις σαμπουλατα !!!
-------------------------
Νομιζω, λεω εγω τωρα , οτι αν εβρισκα ακομα 1-2 ριζες και τις πεταγα στην μεση θα ηταν οκ ;

θελω να βαλω τα φυτα που μου ειπες , μεγαλη ποσοτητα , ωστε να δειχνει λιγο πιο πρασσινο ... και τοτε θα βγαλω τις βαλισνεριες που ειναι παραταγμενες!!!

Φυτα ζητα κλαδεματα και ψαχνε στα μαγαζια αλλα και ebay (http://www.aquatek.gr/vb/Sagittaria%20subulata)
Πολυ καλα φυτα ευκολα και σωστα για νοτιοαμερικανικο ειναι ολοι οι εχινοδωροι (http://stores.ebay.com/AquaticMagic/Green-Echino-/_i.html?_fsub=5561981&_sid=216993547&_trksid=p4634.c0.m322), μεγαλοι πισω, μικροι στη μεση εδω και εκει, να χωνονται γατοψαρα νανοκιχλιδες, οπως και ο μικρος εχινοδωρος tenellus για "γρασιδι" σε δασακι.
Μεχρι και moss δεμενη σε ξυλο (νοτιοαμερικανικη chistmas moss (http://stores.ebay.co.uk/AquaticMagic-UK/Moss-/_i.html?_fsub=1226987016&_sid=389072696&_trksid=p4634.c0.m322)) που θα πιασει και infusoria αν τυχων εχεις γονο στο ενυδρειο θα τρεφεται απο αυτη τις πρωτες μερες.

Roussaks
18-10-10, 09:55
Δε μου λές , εχινοδορος ειναι τα μικρο φυτο που εχω κατω δεξια ;;
Σαν να μου φαινεται οτι θα γυρισω και απο εκει το δυοξειδιο !! χχεχεεχε
Αν οχι δυοξιδιο , λιγο λυπασματακι καλο θα κανει ε;;

delta66
18-10-10, 10:12
Δε μου λές , εχινοδορος ειναι τα μικρο φυτο που εχω κατω δεξια ;;
Σαν να μου φαινεται οτι θα γυρισω και απο εκει το δυοξειδιο !! χχεχεεχε
Αν οχι δυοξιδιο , λιγο λυπασματακι καλο θα κανει ε;;
Δεν φαινεται.

Ποιο διοξειδιο και λιπασματα?:D

Εγω εχω εχινοδωρους και moss σε ενυδρειο με 100% AO ("νεκρο" νερο) χωρις τιποτα αλλο παρα μονο οτι βγαζουν οι ψαροτροφες, και ειναι υγειεστατα.

Roussaks
18-10-10, 10:26
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30817931&l=a9085b9037&id=1569821439

Εδω φαινεται καλυτερα !

delta66
18-10-10, 10:31
http://www.facebook.com/photo.php?pid=30817931&l=a9085b9037&id=1569821439

Εδω φαινεται καλυτερα !
μαλλον

http://www.google.gr/images?hl=el&q=tenellus&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1120&bih=593

Roussaks
21-10-10, 21:34
Εεεε....εχω γεννα ! Πανω στον θερμοστατη τα εκανε !!!
Αυριο φωτος ....

delta66
21-10-10, 22:43
Εεεε....εχω γεννα ! Πανω στον θερμοστατη τα εκανε !!!
Αυριο φωτος ....
Εχεις αλλον? Βαλτον
Kαι αυτον που γεννησαν βγαλτον απο τη πριζα και αστον στη θεση του φυσικα :smt023

Roussaks
22-10-10, 09:25
Μα ...δεν θελω γεννητουρια !!! οχι απο τωρα !!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!
Ξερεις ποσο δυσκολο εινα να ψαχνεις να ΧΑΡΙΣΕΙΣ ψαρια ;;;;;;
Το θεμα ειναι οτι μονο αλλο ενα ψαρι εχει εξογκομενο το γενιτικο του οργανο αλλα αυτο δεν το αφηνει να πλησιασει ουτε στα 50εκ στην κυριολεξια ομως !!!
Ολα τα αλλα δεν σκαλαρια εχουν κατσει γυρω γυρω και περιμενουν ...τι δεν ξερω !!!

mpampi19
22-10-10, 10:38
Μα ...δεν θελω γεννητουρια !!! οχι απο τωρα !!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!
Ξερεις ποσο δυσκολο εινα να ψαχνεις να ΧΑΡΙΣΕΙΣ ψαρια ;;;;;;
Το θεμα ειναι οτι μονο αλλο ενα ψαρι εχει εξογκομενο το γενιτικο του οργανο αλλα αυτο δεν το αφηνει να πλησιασει ουτε στα 50εκ στην κυριολεξια ομως !!!
Ολα τα αλλα δεν σκαλαρια εχουν κατσει γυρω γυρω και περιμενουν ...τι δεν ξερω !!!



νομιζω απο δικια μου εμπειρια οτι πρεπει να βγαλεις τα αλλα σκαλαρια
και να αφησεις μονο το ζευγαρι. γινοντε πολυ βιαια. θα τα ξεσκισουν τα υπολοιπα σαλαρακια. και αφου ξεκηνησαν καθε 10 μερες θα εχεις αυγα.
(παντα μηλαω απο δικη μου εμποιρια) αν και ειδα ουριτσες αρκετες φορες, δεν καταφερα να τα κανω ψαρια. :(

καλη επυτηχια!!!


Υ.Γ ετοιμαζε αρτεμια!!!!!

Roussaks
22-10-10, 10:39
Μα δεν βλεπω ζευγαρι !!! Αυτο ειναι το θεμα ...
Το μεγαλο γεννησε τα αυγα και δεν αφηνει κανεναν να πλησιασει !!!
Ουτε τα κορυντορακια που ειναι διπλα στο ξυλο τα κοιταει με μισο ματι !!!

mpampi19
22-10-10, 10:49
Μα δεν βλεπω ζευγαρι !!! Αυτο ειναι το θεμα ...
Το μεγαλο γεννησε τα αυγα και δεν αφηνει κανεναν να πλησιασει !!!
Ουτε τα κορυντορακια που ειναι διπλα στο ξυλο τα κοιταει με μισο ματι !!!


καπου υπαρχει και το ταιρι.
εμενα μετα τον θανατο του αρσενικου δεν ξαναεκανε
αυγα. αν και εχω μεσα τον αδερφο του συχωρεμενου (μεγαλο και ομορφο)
και παλι η θυλικια δεν.
μαλον ειναι μονογαμικα!!!!
ψαξε το και θα το βρεις.
στην αρχη ουτε αυτον αφηνει να πλησιασει η κοκονα αλλα στην πορια θα παει κοντα και ο αρσενικος.
-------------------------
καπου υπαρχει και το ταιρι.
εμενα μετα τον θανατο του αρσενικου δεν ξαναεκανε
αυγα. αν και εχω μεσα τον αδερφο του συχωρεμενου (μεγαλο και ομορφο)
και παλι η θυλικια δεν.
μαλον ειναι μονογαμικα!!!!
ψαξε το και θα το βρεις.
στην αρχη ουτε αυτον αφηνει να πλησιασει η κοκονα αλλα στην πορια θα παει κοντα και ο αρσενικος.

http://www.youtube.com/watch?v=Px-EdLhcmpg

delta66
22-10-10, 12:02
Εκτος κι αν ειναι ολα θηλυκα. Γιαυτο δεν τα αφηνει να πλησιασουν.
Μεγαλο και πλατυ εργαλειο (http://i211.photobucket.com/albums/bb51/kokogr/Pterophyllum%20scalare/02.jpg) εχουν τα θηλυκα και μικρο και μυτερο (http://i211.photobucket.com/albums/bb51/kokogr/Pterophyllum%20scalare/03.jpg)τα αρσενικα

Roussaks
22-10-10, 12:06
Οχι ολα θυλικα !!! Δεν πιστευω !!!
Μου φαινεται οτι διακρινα κατι μυτερο και λεπτο στο δευτερο σε μεγεθος σκαλαρι , που εχει και πιθανοτητες να εχει κανει την δουλεια !!! θα αφησω την φυση να κανει το εργο της δεν πειραζω τιποτα !!!

Roussaks
25-10-10, 09:34
Πρωτα απο ολα 2 φωτο μετα την φυτευση με κοντοχωριανα φυτα με τα σκαλαρια και τα αλλα ψαρια !!!
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2962
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2961

και 2 ερωτησεις !!!

1η Ειναι ζευγαρι τα ραμιρεζι της φωτο ;;;
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2963

και δευτερον ... ποιο φυτο ειναι αυτο ;;; γιατι για τενελους λιγο δυσκολο ...
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2964

kingrim
25-10-10, 09:35
τα φυτα οταν φουντοσουν θα γινει κουκλακι

Roussaks
25-10-10, 09:41
Nαι αυτο θελω και γω ...παραπλευρη ερωτηση!! Να ριχνω και τα λιπασματα που ριχνω στο φυτεμενο εδω ή οχι δεν κανει;;

ποτασιο και σιδηρο ριχνω στο αλλο ..

delta66
25-10-10, 10:08
Ειναι ζευγαρι τα ραμιρεζι της φωτο ;;;
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2963


Θα διακινδυνεψω να πω οτι το μεσα στη φωτο ειναι αρσενικο και το εξω θηλυκο.
Αλλα δεν ειναι σε καλη κατασταση.
Φροντισε τα.
ΠΟΛΥ καλο νερο (τιμες) και καθαρο (ευαισθητα σε λιπασματα κλπ, ακομα και τα νιτρικα να ειναι μηδαμινά), ποικιλια καλων τροφων (προσοχη ημερνομηνια ληξης και οχι πανω απο 3-4 μηνες ανοιγμενες συσκευασιες), αποξηραμενες, ζωντανες και κατεψυγμενες καπου καπου, και βιταμινες μια φορα στο τοσο.

Roussaks
25-10-10, 10:10
Eχουν και διαφορα στο μεγεθος ,απλα και τα 2 μου φαινεται οτι πεταει το τζουλουφι τους !!!

Για το φυτο;;;

kingrim
25-10-10, 11:57
για δες μπορει να ειναι tenellus

Roussaks
25-10-10, 12:02
Και γω για τενελους το ειχα αλλα ...παρελαβα τενελους και τα φυλλα τους ειναι πιο μικρα απο αυτο !
Τα φυλλα του ειναι σκληρα , μακρια και βγαζει μια χαρακτηριστικη μυρωδια !!!
Μη ρωτησετε γευση !!!

kingrim
25-10-10, 12:03
λεω εγω τωρα μηπως ο τενελους που πηρες ειναι emersed....

Roussaks
25-10-10, 12:09
ΝΤΙΛΑΝΤΙ???
Το πηρα απο ΑΖΟΡΕΣ ...
ενα αλλο χαρακτηριστικο ηταν οτι αυτο ηταν σαν θαμνακι συμπαγες και το χωρισα , ενω το αλλο ηταν ενα καλο ματσακι!

kingrim
25-10-10, 12:42
καποια φυτα αμα τα βγαλεις απο το νερο και τα βαλεις σε emersed μορφη (δηλ σαν να ειναι σε οχθη λιμνης/ποταμου) μεγαλωνουν πολυ γρηγορα αλλα εχουν ελαφρος αλλη οψη οταν το βαλεις στο νερο θα παθει ενα σοκ θα ριξει τα φυλλα του και θα βγαλει καινουργια

Roussaks
25-10-10, 12:44
α! καταλαβα να σαι καλα !!!
Αρα θα δειξει εν καιρο αν ειναι το ιδιο φυτο ή οχι !!! ωραια !!! Λιπασμα να ριχνω μεσα ;; θα χαλασει ph ή κατι αλλο;

kingrim
25-10-10, 12:45
τα λιπασματα δεν πειραζουν το Ph αλλα καλο θα ηταν να εχεις ενα προγραμμα και να αρχησεις σιγα σιγα

Roussaks
25-10-10, 12:59
Στο φυτεμενο προσθετο αν 3 μερες , καθε ποτε πρεπει να βαζω λογικα ;;

kingrim
25-10-10, 13:01
στο δικο μου ενυδρειο ακολουθω αυτο

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39450

delta66
25-10-10, 13:10
ποιο φυτο ειναι αυτο ;;; γιατι για τενελους λιγο δυσκολο ...
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=226&pictureid=2964

:rolleyes:
Εχω την υποψια οτι δεν ειναι υδροβιο φυτο, αλλα υδροφιλο (χαλαει δλδ μετα απο λιγο καιρο οταν ειναι τελειως βυθισμενο στο νερο).

Δες τα ειδη Acorus sp. (http://www.google.gr/images?hl=el&q=Acorus%20sp&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1120&bih=593)
και τα ειδη Ophiopogon sp. (http://www.google.gr/images?hl=el&q=Ophiopogon%20sp.&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1120&bih=593)

ΥΓ Αφου τα αγορασες απο καταστημα, δεν ειχε καρτελακι πανω τους με την ονομασια?

Roussaks
25-10-10, 13:16
οχι δεν ειχε καρτελακι , δεν τους ενδιεφερε το πως τα λενε αλλα το μεγεθος μονο !!!
Εμοιαζε με τενελους γι αυτο το πηρα !!! και οταν τα βαζανε τα φυτα ηταν σε ναυλον σαν αυτο που εχουν οι καλτσες απο την λαικη !!!

vasiliki
25-10-10, 13:16
Άντε να γράψω και εγώ μια φορά σε δικό σου θέμα :p ! Συμβουλές βέβαια ειδικά για φυτά δεν μπορώ να δώσω αλλά ως λάτρης της συμμετρίας εμένα μου αρέσει το ενυδρείο σου. Πήρα και την ιδέα να βάλω στο δικό μου και κανένα ξυλαράκι από το κλίμα μας, ξερό βέβαια, ωραίο θα είναι...
Α, είδα ότι έχεις το dolphin c 1600, μου το πρότειναν σε ένα pet shop, και η τιμή είναι δελεαστική. Να το τολμήσω; Είναι αθόρυβο ή πάλι θα έχω γκρίνιες, καυγάδες, μούτρα, μουρμούρα και λοιπές εκδηλώσεις του συζυγικού βίου; :smt120

Roussaks
25-10-10, 13:27
@Δελτα , μαλλον το πρωτο πρεπει να ειναι , ελπιζω να κρατησει καμποσους μεινες χωρις προβληματα !!!

@Βασιλικι , εαν θες να βαλεις κλιμα (αμπελι) -που δεν θα στο προτεινα- αλλα πρεπει να το βρασεις , ψησεις καλα καλα να το ξεφλουδισεις και μετα να το βαλεις και παλι ...ισως να μην ειναι καλο !!! καλυτερα παρε κανενα ή τσεκαρε τις αγγελιες κατα καιρους !!!

Οσο για το Dolphin οχι !!! κατηγοριματικα !!!
Με τα ιδια λεφτα , κανα 150 θα στο πουλανε και λιγο παραπανω περνεις το fx5 το ετερο δικο μου φιλτρο και εισηχαζεις , και εχεις και εγγυηση !!!

Giorgos
25-10-10, 23:25
Τα ραμιρεζι δειχνουν να ειναι αρσενικο-θηλυκο, αλλα θα χρειαστω καλυτερη πλευρικη φωτογραφια για να σιγουρευτουμε.

Αφου το φυτο ειναι υδροφιλο, βγαλτο απο τωρα πριν αρχισει να σαπιζει.

Roussaks
28-10-10, 14:59
Μια ερωτηση , μιας και ετοιμαζω το ενυδρειο με τα τερατακια και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει να τα στηριξει η μαμαμισια φιλτρανση του Juwel , μηπως μπορω να βαλω το doplhin??1300 lt .. μπορει να στηριξει την φιλτρανση ενα μονο Fx5 ??