PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξύλινη βάση ενυδρείου


newfish
23-12-02, 14:30
Title: Αντεχει αραγε
Post by: ENTRERI1221 on 09/08/02 at 17:00:24
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σκευτομαι να παρω ενα ενυδρειο 150Χ50Χ60 περιπου 400λιτρα καθαρα το μονο προβλημα ειναι οτι η βαση που σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ειναι μια συμπαγης παλια ξυλινη συρταριερα(150Χ50) που κραταει για 2 χρονια το 100Χ40Χ55(200λιτρα) ενυδρειο μου και τον υπολογιστη μου.Λετε να αντεξει τα παραπανω λιτρα και αν οχι υπαρχει τροπος να την κανω πιο ανθεκτικη πχ με σιδερα.Ευχαριστω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: Giorgos on 09/08/02 at 19:04:35
--------------------------------------------------------------------------------
Για το αν αντέχει ή όχι δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω πως είναι η κατασκευή. Έχε υπόψην σου ότι το ενυδρείο θα ζυγίζει περίπου 600 κιλά όταν το γεμίσεις, υπολογίζοντας χαλίκια, πέτρες, ξύλα κ.α.
Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το "δυναμώσεις" το έπιπλο είτε με επιπλέον ξύλο (σε συγκεκριμένα σημεία ---> χρειαζόμαστε καλύτερη περιγραφή) είτε με σίδερο. Δώσε μια λεπτομερή περιγραφή και ίσως να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: halvas69 on 09/09/02 at 02:53:42
--------------------------------------------------------------------------------
Μία συρταριέρα δεν νομίζω να αντέξει το βάρος του ενυδρείου που σκέφτεσαι.
Καθότι δεν έχει αρκετά ενδιάμεσα στηρίγματα.
Αν λάβουμε και υπ'όψην και τα 600 κιλά.......μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς στην αγορά ή κατασκευή νέου επίπλου ή βάσης για το ενυδρείο σου. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: gavros on 09/09/02 at 03:39:54
--------------------------------------------------------------------------------
αστο,μη το ρισκαρεις,μια βαση απο ενισχυμενο στραντζαριστο θα σου λυσει το προβλημα.το ξυλο αργα η γρηγορα θα τα <φτυσει>,θα πετσικαρει και θα κρεμασει.οσες γωνιες και να βαλεις ενισχυση.ασε που σε καμια στραβη αν χυθει νερο επανω .... :'( :'(..θα φουσκωσει και τοτε ..ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!! ;)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: BILAS on 09/09/02 at 04:22:40
--------------------------------------------------------------------------------
Πρεπει να κοιταξεις αν φτιαχνει απο μονο του κοντρες στην μεση του επιπλου που να φτανουν μεχρι το πατωμα , αν δεν εχει θα πρεπει εσυ να κανεις καμια μετατροπη να του βαλεις.Αν εχει δεν εχεις προβλημα αν θα αντεξει.Το μονο σιγουρο ειναι παντος οτι θα χασεις μερικα συρταρια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: ReBeLoS on 09/09/02 at 04:31:27
--------------------------------------------------------------------------------
Ακου τον Βασίλη κάτι ξέρει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: ENTRERI1221 on 09/09/02 at 16:59:52
--------------------------------------------------------------------------------
To επιπλο εχει δυο σειρες απο συρταρια που χωριζονται απο μια φετα ξυλο κοντρα που φτανει μεχρι κατω.Ενας φιλος μου μηχανολογος μου ειπε να βαλω 2 ταβλες μτφ μεγαλυτερες απο το επιπλο πανω και κατω απο αυτο μοιρασμενες στα ισα για να πεφτει τα βαρος σε μεγαλυτερη επιφανεια και καλυτερα κατανεμημενο.Παντως δεν με παιρνει για αλλη βαση γιατι δεν υπαρχει πολυς χωρος και θα καταντησω να βρωμανε τα ρουχα μου ψαροτροφη, μαλλον θα το ρισκαρω.Ευχηθειτε μου καλη τυχη η καλο κολυμπι :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: Sharky on 09/11/02 at 04:09:06
--------------------------------------------------------------------------------
Μηχανολόγος, ...........MDF? Καλή τύχη φίλε μου, μάλλον για μπάνιο πας. :'( Βασίλη, Νίκο, μήπως θα έπρεπε να δει την δική μου ενίσχυση; ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: BILAS on 09/11/02 at 04:38:26
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/09/02 at 16:59:52, ENTRERI1221 wrote:
To επιπλο εχει δυο σειρες απο συρταρια που χωριζονται απο μια φετα ξυλο κοντρα που φτανει μεχρι κατω.Ενας φιλος μου μηχανολογος μου ειπε να βαλω 2 ταβλες μτφ μεγαλυτερες απο το επιπλο πανω και κατω απο αυτο μοιρασμενες στα ισα για να πεφτει τα βαρος σε μεγαλυτερη επιφανεια και καλυτερα κατανεμημενο.Παντως δεν με παιρνει για αλλη βαση γιατι δεν υπαρχει πολυς χωρος και θα καταντησω να βρωμανε τα ρουχα μου ψαροτροφη, μαλλον θα το ρισκαρω.Ευχηθειτε μου καλη τυχη η καλο κολυμπι :P


Εαν η καθετη "φετα ξυλο" ακουμπαει στο πατωμα , μια χοντρη ταβλα μονο απο πανω και εισαι μια χαρα.Και μην κοιτας που ο Sharky αλλαξε ολο το επιπλο(τρωγετε με τα ρουχα του συνεχεια).Απλα το τιμημα θα ειναι οτι θα "χασεις" μερικα συρταρια,αν ειναι αρκετα χοντρο και σκληρο το επιπλο απο πανω ουτε αυτα θα χασεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: Sharky on 09/11/02 at 04:45:37
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ γιατί δεν έχασα τα συρτάρια Bila? ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: ReBeLoS on 09/11/02 at 04:55:15
--------------------------------------------------------------------------------
gio den exeis dei to diko mou gia na katalabeis ti tha pei ANTEXEI


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: sonia on 09/11/02 at 06:17:51
--------------------------------------------------------------------------------
KAI ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: newfish on 09/11/02 at 09:08:29
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ πάντως είμαι τις άποψης "κάθε πράγμα για την δουλειά του".
Έτσι έφτιαξα ένα πλαίσιο από στρατζαριστό ενισχυμένο και το έντυσα με μελαμίνη στα σημεία που δεν ήθελα να φένεται. Μου κόστισε λίγο παραπάνω αλλά είμαι σίγουρος ότι θα αντέξει το βάρος του ενυδρείου και όχι μόνο (καραντίνα, νοσοκομειακό, φίλτρο κλπ κλπ) ;)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: halvas69 on 09/11/02 at 09:21:51
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Newfish είναι ο σωστότερος όλων ;)
ΑΞΙΟΣ !!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: BILAS on 09/12/02 at 04:01:37
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ξερω αν προσεξατε ολοι αλλα ο ανθρωπος εχει προβλημα με τον χωρο και δεν μπορει να βαλει αλλη βαση και χρειαζετε την συρταριερα για τα ρουχα του.Ολοι ξερουμε τι ειναι καλυτερο, αλλα τωρα πρεπει να δωσουμε λυση για το υπαρχον.Και εγω θελω ενα ενυδρειο σαν του Giorgos αλλα δεν εχω χωρο.ΑΑ ξεχασα να σας πω παρολο που δεν το εχει φτιαξει (εσωτερικα) ακομα οπως θελει ειναι και παλι ωραιο.
Καλη δουλεια μπραβο Giorgos.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: Giorgos on 09/12/02 at 05:26:26
--------------------------------------------------------------------------------
Thanks a ton BILAS! (Άντε! Με έκανες να κοκκινήσω τώρα! :P :-*)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: ENTRERI1221 on 09/12/02 at 17:59:22
--------------------------------------------------------------------------------
Eυχαριστω και εγω παιδια για την ανταποκριση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: ENTRERI1221 on 10/21/02 at 20:04:03
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικα πηρα βαση μαζι με το ενυδρειο και ειμαι τωρα στη φαση του aquascape Με κατι αρθρα που διαβασα ομως με εχουν πιασει φοβιες για το αν θα αντεξει το πατωμα τα 600 με 700 κιλα.Το πατωμα εχει το μειονεκτημα να ειναι ξυλινο(πολυκατοικια) αλλα και το πλεονεκτημα(συμφωνα με αυτα που διαβασα) να ακουμπαει σε εξωτερικο τοιχο και να ειναι διπλα σε κολωνα.Τι λετε θα αντεξει το πατωμα η θα παω φυλακη επειδη εφαγα τη γιαγια που μενει απο κατω?Το εχει δοκιμασει κανεις?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: harrispas on 10/22/02 at 03:47:34
--------------------------------------------------------------------------------
η πλάκα ειναι από οπλισμένο σκυρόδεμα κ δεν έχει κανένα πρόβλημα ειδικά σε σημεία που δένει με τις κολόνες. οπότε η γιαγιά θα την βγάλει καθαρή. τώρα οι τάβλες του πατώματος σου ενδέχεται να στραβώσουν αλλά μπορείς να τις αντικαταστήσεις αργότερα όταν δεν θα έχεις πια ενυδρείο εκεί.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: sonia on 10/22/02 at 04:16:18
--------------------------------------------------------------------------------
Προβλημα να εβρισκες την γιαγια απο κατω, θα ειχες μονο αν το πατωμα σου ειναι καρφωτο αυτοφερομενο, που δεν το πιστευω, γιατι λες οτι εισαι σε πολυκατοικια.
Το πιθανοτερο ειναι να εχεις ενα απλο καρφωτο πατωμα.Αυτο που πρεπει μα προσεξεις, ειναι να τοποθετησεις το ενυδρειο σου καθετα με τα καδρωνια στηριξης του παρκετου, και αν ηταν δυνατο, να εβαζες μια επιφανεια αναμεσα στο δαπεδο και το τραπεζακι,ωστε να μιραζεται το βαρος..(ενα κοντρα πλακε θαλασσης ας πουμε, στις διαστασεις που εχει το τραπεζι.)
Επισης, πολυ σημαντικο ειναι, το ενυδρειο να τοποθετηθει κοντα στον τοιχο, και ακομα καλυτερα κοντα σε γωνια.
Υπαρχει περιπτωση το δαπεδο σου να ειναι κολλητο ή πλωτο?
Αν ανοικεις σε μια απο αυτες τις κατηγοριες, οσο μεγαλο και να ειναι το ενυδρειο σου, λογικα δεν θα εχεις καθολου προβλημα



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αντεχει αραγε
Post by: Giorgos on 10/22/02 at 15:14:23
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/22/02 at 04:16:18, sonia wrote:
Προβλημα να εβρισκες την γιαγια απο κατω, θα ειχες μονο αν το πατωμα σου ειναι καρφωτο αυτοφερομενο, που δεν το πιστευω, γιατι λες οτι εισαι σε πολυκατοικια.
Το πιθανοτερο ειναι να εχεις ενα απλο καρφωτο πατωμα.Αυτο που πρεπει μα προσεξεις, ειναι να τοποθετησεις το ενυδρειο σου καθετα με τα καδρωνια στηριξης του παρκετου, και αν ηταν δυνατο, να εβαζες μια επιφανεια αναμεσα στο δαπεδο και το τραπεζακι,ωστε να μιραζεται το βαρος..(ενα κοντρα πλακε θαλασσης ας πουμε, στις διαστασεις που εχει το τραπεζι.)
Επισης, πολυ σημαντικο ειναι, το ενυδρειο να τοποθετηθει κοντα στον τοιχο, και ακομα καλυτερα κοντα σε γωνια.



Ακριβώς αυτό...