PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσιαση κοινωνικου No2


johnbaz
09-10-10, 19:05
καλησπερα σας κ παλι.τον ιανουαριο αν θυμαμαι καλα ειχα κανει την παρουσιαση του κοινωνικου μου στα 100 λιτρα.επειτα απο παρα πολυ καλα σχολια κ σε συνδιασμο στο γραφειο μου που ηταν στο σπιτι κ δεν το απολαμβανα,θελησα να το εξελιξω λιγο κ ετσι αγορασα ενα γωνιακο(λογω χωρου) κ τοποθετηθηκε στην τραπεζαρια μου κ ετσι αυτη την φορα το απολαμβανω εγω με την συζυγο μου,οι συγγενεις κ φιλοι μου απο ολες τις πλευρες του σπιτιου μου.ελπιζω να σας αρεσει αν κ εμαθα τελικα τις δυσκολιες του γωνιακου ενυδρειου απτο ορθογωνιο.εχουμε κ λεμε λοιπον,απτον ιουλιο στηθηκε κ ειναι το εξης: Διαστάσεις:τριγωνικο anubias 850 Όγκος:140λιτρα
Τιτλος:κοινωνικο
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά:valisneria americana,anubia barteri,cryptocorines,ceratothyllum,polysperma,ehi nodorus bleheri,argentinesis,
Ψάρια / Άλλα είδη:2 scalaria,3 denisonni,2corydoras aeneus,2 gourami blood red,2 colisa labiosa red
Διακοσμητικά υλικά:ριζες,λεπτοκοκο χαλικι
Φόντο:μπλε χαρτονι
Φωτισμός:3λάμπες,η τριτη ειναι με πατεντα, 15w ηκαθεμια
Διάρκεια φωτισμού:9ωρες 15:00-00:00-moonlight 22:00-02:00
Φιλτράρισμα:eheim 2236
Θερμοστάτης:100w sera αν κ κανει δουλεια περιμενω έναν jager 200w
UPS:-
Λίπανση:ταμπλετα στην valisneria κ στους ehinodorus,γενικο λιπασμα flourish
Παροχή CO2:όχι
Παράμετροι:
pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):<6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): >10mg/l
Αλλαγές νερού:40λιτρακάθε 10 μερες
Θερμοκρασία: 27C συγχωρεστε με για τις φωτο αλλα ειναι απτο κινητο μου,οπως επισης κ για την επισκεψη καφε αλγης εδω κ λιγο καιρο:(

johnbaz
10-10-10, 19:45
περιμενω φιλοι μου σχολια κ παρατηρησεις απο ολους σας!!!

Liz@
10-10-10, 20:34
μου αρεσει πολυ η ριζα και τα φυτα σου και οπως το εχεις φτιαξει, στην ολη εικονα το μονο που δε μου κολλαει ειναι τα σκαλαρια...μου φαινονται πολυ μεγαλα για το ενυδρειο..μπορει να φταινε και οι φωτ/φιες βεβαια..

Πάνος
11-10-10, 00:41
ομορφες ριζες και στημενες ωραια. θα δειξει πολυ το ενυδρειο σου οταν τα πισω φυτα ψηλωσουν και γεμισουν τη γωνια.
οσο για τα ψαρακια....καταρχην να πω οτι τα 140 λιτρα φανταζουν λιγα για τα denisoni που ειναι υπερκινητικα και γρηγορης κολυμβησης ψαρια.
επισης πρεπει να ειναι σε ομαδουλα και θελουν εντονη ροη ενω γινονται καπου 15 εκατοστα.
δε θα τα προτιμουσα αν ειχα το ενυδρειο σου. ειναι επισης υποτροπικα ψαρια με αγαπημενες θερμοκρασιες 18-24 και τους αρεσει λιγο πιο σκληρο ελαφρως αλκαλικο νερο. αντιθετα δηλαδη απο το μαλακο και οξινο χαμηλης ροης νερο που ζητουν τα σκαλαρια.
τα κορυ επισης καλο ειναι να βρισκονται σε σμηνος...εστω μια 5αδα για να χαρεις και την ομορφια τους.
σαν συνθεση θα σου προτεινα ειτε τα σκαλαρια εφοσον προκειται για ζευγαρι και 5-6 κορυ....ειτε τα κορυ και τα γκουραμι. μαλακο νερο ελαφρως οξινο....χαμηλης ροης ;)

johnbaz
11-10-10, 08:58
Καλημερα Πανο κ σευχαριστω πολυ για τις ευστοχες παρατηρησεις σου.σιγουρα κ γω αυτο που περιμενω ειναι να μεγαλωσουν οι εχινοδωροι πισω για να καλυφθει το φιλτρο κ το πισω μερος.οσων αφορα την συνθεση των ψαριων θα κοιταξω αυτα που μου ειπες κ θα πραξω αναλογως για το καλυτερο αποτελεσμα.μια ερωτηση μοναχα.τα ειδη υπαρχοντα σκαλαρια θαχουν καλη συμβιωση με κανα ζευγαρι ακομα σε πιο μικρο μεγεθος απο αυτα που ειναι τερατα η' θαχουμε πανικο μεσα στο ενυδρειο;ειναι ρισκο μαλλον ε;

Πάνος
11-10-10, 15:23
τα λιτρα σου δε σηκωνουν 2ο ζευγαρι σκαλαρια. καποιοι θα ελεγαν οτι δεν σηκωνουν σκαλαρια γενικοτερα και δε θα ειχαν απολυτως αδικο. απλα ενα ζευγαρι εφοσον "τα εχουν βρει" ειναι οκ. παραπανω δε θα το συνιστουσα.

Singha
11-10-10, 16:39
πολυ ομορφο:)

mitsos1975
12-10-10, 22:24
παιχταρά μου με το άπαικτο ενυδρείο πές μου πώς ανεβάζεις φώτο στην παρουσίαση.
Ευχαριστώ!

johnbaz
12-10-10, 22:46
παιχταρά μου με το άπαικτο ενυδρείο πές μου πώς ανεβάζεις φώτο στην παρουσίαση.
Ευχαριστώ!Σευχαριστω παρα πολυ.προσπαθω για το καλυτερο αποτελεσμα κ εφοσων το γουσταρω πρωτα εγω κ επειτα αρκετοι αλλοι,σιγουρα ειναι επιτυχημενο.φυσικα δεν συζητω αν μεγαλωσουν τα πισω οπως πολυ σωστα ειπε κ ο panos για μενα θαναι απιθανο το αποτελεσμα.φωτο στελνεις οταν ανοιξεις νεο θεμα κ πας κατω στην διαχειριση συννημενων αρχειων!;):smt041

mitsos1975
13-10-10, 10:01
έχω φτιάξει και εγώ ένα μικρό resun 60. το βελτιώνω και θα το παρουσιάσω ξανά. δες τίτλο <<νεο κοινωνικο>> στις παρουσιασεις να μου πεις την γνώμη σου παιχταρά μου!!;)

johnbaz
03-01-11, 17:53
μετα απο 3μηνες κ ενω μεσολαβησαν καποιες αλλαγες που εγιναν,θεωρησα οτι επρεπε να μοιραστω με σας την νεα εμφανιση του ενυδρειου μου.βεβαια υπηρχε κ ενα φουντοτο κερατοφυλλο που εγινε με τον καιρο μεζες του γκουραμι.συντομα ερχονται κιαλλες αλλαγες!:smt052

achisael
03-01-11, 18:04
εμενα μου αρεσει πολυ..
το oonlight deν πιστευω να το εβγαλες?

johnbaz
03-01-11, 18:59
Εννοειτε οτι υπαρχει το moonlight!

achisael
03-01-11, 19:01
Εννοειτε οτι υπαρχει το moonlight!



ευγε!!! και εμενα μου αρεσει πολυ να το χαζευω ετσι το δικο μου.. μην πω ποιο πολυ απο οτι με φωτα... :p:p

Esprit
03-01-11, 22:48
Το moonlight να υποθέσω είναι ο φωτισμός με το μπλέ χρώμα? Πως το έφτιαξες αυτό? Με κάποια αυτοκόλλητη led-οταινία?

Πολύ όμορφο ενυδρείο!

achisael
03-01-11, 23:10
Το moonlight να υποθέσω είναι ο φωτισμός με το μπλέ χρώμα? Πως το έφτιαξες αυτό? Με κάποια αυτοκόλλητη led-οταινία?

Πολύ όμορφο ενυδρείο!


να μην υποθεσεις αυτο ειναι...
δεν ειναι αναγκη να ειναι αυτοκολητη.. εγω πηρα ενα τετοιο απο ebay και ειναι κομπλε... :p:p

Esprit
03-01-11, 23:26
να μην υποθεσεις αυτο ειναι...
δεν ειναι αναγκη να ειναι αυτοκολητη.. εγω πηρα ενα τετοιο απο ebay και ειναι κομπλε... :p:p

Μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία κοντινή όταν μπορέσεις να δω πως το έχεις στερεώσει και σε ποιά θέση? Εχει και μετασχηματιστή φαντάζομαι...

Όποτε ευκαιρίσεις...

Ευχαριστώ!

johnbaz
04-01-11, 03:43
Ναι ειναι ledoταινια κ ειναι κολλημενη κατω απο το ballast του κυριως φωτιστικου,δηλ αναμεσα στις λαμπες.εννοειτε οτι εχει δικο του μετασχηματιστη.μικρο κοστος,ευκολη τοποθετηση,αψογο αποτελεσμα!ωρες,δυο πριν-δυο μετα αφου κλεισουν τα φωτα.

achisael
04-01-11, 03:58
Μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία κοντινή όταν μπορέσεις να δω πως το έχεις στερεώσει και σε ποιά θέση? Εχει και μετασχηματιστή φαντάζομαι...

Όποτε ευκαιρίσεις...

Ευχαριστώ!


εχω κανει μια ψιλοκατασκευη με πλεξιγκλας ωστε τα νερα της αεραντλιας να μην ''πεφτουν πανω στην λαμπα'' εκει πανω εβαλα την λρντοταινια που ειναι αυτην εδω... http://cgi.ebay.com/24cm-Flexible-Car-Strip-Light-Waterproof-24-LED-Blue-/150534816360?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item230c930268
την κολλησα με σελοτειπ.. δεν χρειαχεται κατι αλλο.. και κοιταει προς το νερο...

για μετασχηματιστη εβαλα εναν παλιου κινητου..
βεβαια ειναι ποιο χαμηλης ''αποδοσης'' απο οτι πρεπει αλλα με το αποτελεσμα ειδα οτι αν ηταν ποιο ''δυνατος'' ο φωτισμος θα ηταν πολυ εντονος.. τωρα το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο...!!!:p:p
-------------------------
Ναι ειναι ledoταινια κ ειναι κολλημενη κατω απο το ballast του κυριως φωτιστικου,δηλ αναμεσα στις λαμπες.εννοειτε οτι εχει δικο του μετασχηματιστη.μικρο κοστος,ευκολη τοποθετηση,αψογο αποτελεσμα!ωρες,δυο πριν-δυο μετα αφου κλεισουν τα φωτα.


εγω προσωπικα την εχω με σελοτειπ με τα λεντακια να κοιτανε την επιφανεια του νερου.. φυσικα ολο αυτο ''παταει'' σε πλεξιγκλας...

υπαρχουν και αυτοκολλητες ταινιες βεβαια.. αλλα γιατι δοκιμασα και της δυο .. αυτην που εβαλα στο λινκ παραπανω εχει καλυτερη αποδοση με μετασχηματιστη κινητου..

εγω το εχω 2 ωρες πριν 4 μετα.. γιατι με χαλαρωνει να το βλεπω...

Ξυπολιτος
04-01-11, 09:26
τα μικρα τα πολυχρωμα ψαρακια πως λεγονται?
φανταστικα ειναι!
με τι αλλο μπαινουν?

Esprit
05-01-11, 11:42
Επειδή ρώτησα σε κατάστημα με ηλεκτρικά είδη για λεντοταινία και βγαίνει σε 1 μέτρο το οποίο έχει αρκετά leds φοβάμαι μην είναι πολύ το φως. Μου είπανε ότι μπορώ να παραγγείλω και σε μικρότερα κομμάτια αρκεί να τους πω μήκος...

Μπορείτε να μου πείτε πόσα περίπου leds (μπλε χρώμα) είναι ικανοποιητικός αριθμός για έναν φωτισμό όχι πολύ έντονο που θα μένει ανοιχτός το βράδυ κατά τη διάρκεια του ύπνου μιας και το ενυδρείο είναι στο χώρο του υπνοδωματίου?

Ευχαριστώ

johnbaz
05-01-11, 13:30
τα μικρα τα πολυχρωμα ψαρακια πως λεγονται?
φανταστικα ειναι!
με τι αλλο μπαινουν?

Τα ψαρακια που λες ειναι γκουραμι dwarf red fire male,αν θυμαμαι καλα.ναι οντως ειναι απιθανα σαν ψαρακια!συμβιωνουν με πολλα ηδη γιατι ειναι φιλησυχο ψαρι.με σκαλαρια,μελανοταινιες κ αλλα.
-------------------------
Επειδή ρώτησα σε κατάστημα με ηλεκτρικά είδη για λεντοταινία και βγαίνει σε 1 μέτρο το οποίο έχει αρκετά leds φοβάμαι μην είναι πολύ το φως. Μου είπανε ότι μπορώ να παραγγείλω και σε μικρότερα κομμάτια αρκεί να τους πω μήκος...

Μπορείτε να μου πείτε πόσα περίπου leds (μπλε χρώμα) είναι ικανοποιητικός αριθμός για έναν φωτισμό όχι πολύ έντονο που θα μένει ανοιχτός το βράδυ κατά τη διάρκεια του ύπνου μιας και το ενυδρείο είναι στο χώρο του υπνοδωματίου?

Ευχαριστώ

Αναλογα το μηκος του ενυδρειου.παντως μεχρι κ σε ενα μετρο ενυδρειο το φως ειναι πολυ ικανοποιητικο κ χαλαρωτικο.δεν ειναι πολυ εντονο κ ετσι αλλιως δεν θα το εχεις ανοιχτο ολο το βραδυ για να ξεκουραζονται κ τα ψαρια.αν μπορεις να βρεις κ μικροτερο που σε βολευει ακομα καλυτερα αλλιως παιρνεις το 1μ κ την κοβεις.αυτες κοβονται ανα 3led.

Teo1
05-01-11, 20:07
εγώ θα σου προτείνω επίσης να βάλεις λίγη moss στις άκρες των ξύλων, θα δειξει πολύ ωραία

nicpapa
06-01-11, 22:37
Καή αρχή είναι δέν έρχεσαι και στο Αρχιτεκτονική - διακόσμηση Φυτεμένων ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - παρουσιάσεις - aquascaping να στα πούμε και απο εκεί??? χεχε φυτεμένα και πάντα φυτεμένα ...

johnbaz
07-02-11, 15:16
1μηνα μετα απτην τελευταια φορα που εβαλα φωτο!

mpoumpoula
07-02-11, 15:43
Μου αρέσει πολύ! Αυτη η ζούγκλα είναι όλα τα λεφτα:p...

johnbaz
07-02-11, 15:46
Μου αρέσει πολύ! Αυτη η ζούγκλα είναι όλα τα λεφτα:p...σευχαριστω παρα πολυ!προσπαθω να το βελτιωνω συνεχως!:smt041