PDA

Επιστροφή στο Forum : Breeding Apistogramma Cacatuoides


newfish
20-12-02, 14:12
Title: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: fighterfish on 09/11/02 at 04:32:26
--------------------------------------------------------------------------------
Αφού απομονώσα το ζευγάρι apistos, μετα απο 4 μερες εμφανίστηκαν τα πρωτα αυγά. Τα παρατήρησα χθες, παρόλαυτά σήμερα δεν υπήρχαν.

Υποθέτω οτι θα ήταν κάνα δυο μέρες εκεί και χτες τη νύχτα τα έφαγε η θηλυκιά....
Θα της δώσω μια ευκαιρία ακόμα, αλλα αν τα ξαναφάει ...

υπάρχει περίπτωση να εκκολαφθούν αν της τα πάρω ;
θα είναι εύκολο γιατί πάει και τα κολλάει σε ένα μικρό βραχάκι...

Αν δεν κάνω λάθος αρκετά μέλη έχουν apistos, πως είναι η συμπεριφορά τους σε τέτοιες περιπτώσεις ;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: Giorgos on 09/11/02 at 05:57:20
--------------------------------------------------------------------------------
Καλύτερα να μην της πάρεις τα αυγά. Ίσως είναι πολύ νεαρή ακόμα η θηλυκιά και γι'αυτό να τα έφαγε. Δώσ'της ακόμα μερικές ευκαιρίες. Αξίζει.

Ερώτηση κρίσεως: Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως έχεις ζευγάρι ???; (ακούγεται λίγο χαζό ε; :P) Μην έχεις δύο θυληκές και απλώς κάνανε αυγά ???; Λέω τώρα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: fighterfish on 09/11/02 at 06:31:40
--------------------------------------------------------------------------------
χε χε, δεν είναι χαζό το ερώτημα,
είναι ζευγάρι, είναι τεράστια η διαφορά μεταξύ τους
στο χρωμα, στα πτερύγια...
ασε που ο αρσενικός είναι πιο κεφάλας ;D

είναι σε μέγεθος που έχουν ξεχωρίσει, περίπου 5 πόντους το καθένα.

Πρέπει να είναι πιτσιρίκια και να είναι οι πρώτες τους προσπάθειες. Θα τους δώσω πολλές ευκαιρίες ακόμα.
Μου αρέσει να γίνεται με τον φυσικό τρόπο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: Giorgos on 09/11/02 at 06:47:31
--------------------------------------------------------------------------------
Ωραία! Αφού είναι εμφανή ότι όντως έχεις ζευγάρι και τα ψάρια είναι 5 εκατοστά (ώριμα για ζευγάρωμα) τότε τι άλλο να σου πω; Υπομονή και μην τσαντίζεσαι με τη θυληκιά. ’στα και κάποια στιγμή θα πετύχουν τον στόχο τους. Let nature take its course. Πολλές κιχλίδες όταν είναι νεαρά και πρωτάρηδες γονείς τρώνε τα αυγά τους...ή ακόμα και τα νεογνά τους!!! Είναι γνωστό ότι τα Apistogramma cacatuoides είναι πολύ καλοί γονείς και δεν υπάρχει ωραιότερο θέαμα από το να βλέπεις τους γονείς να μεγαλώνουν τα παιδιά τους.
Keep us posted and good luck!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: Takis on 09/11/02 at 18:23:18
--------------------------------------------------------------------------------
Συχνά, μετά από δυο-τρεις μέρες που θα σκάσουν τα αυγά, και αφού υπάρχουν κατάλληλα σημεία στο ενυδρείο, η θηλυκιά μεταφέρει τα μικρά από μέρος σε μέρος πολλές φορές την ημέρα και τα κρύβει. Είσαι σίγουρος ότι δεν τα έχει κάπου αλλού και γι' αυτό νομίζεις ότι τα έφαγε;
Είναι πιθανό βέβαια να τα έφαγε αφού είναι πρωτάρα, αλλά δεν είναι σίγουρο... Μπορεί μετά από μια βδομάδα να τα δεις να αρχίσουν να κυκλοφορούν!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: fighterfish on 09/11/02 at 18:44:29
--------------------------------------------------------------------------------
μπα, χλωμό το βλέπω,
παρόλλο που έτσι όπως είναι το ενυδρείο δεν έχω καλή ορατότητα εκεί που γέννησε, δεν νομίζω, γιατί απλά ο αρσενικός κόβει βόλτες άνετος. Αν είχε μωρά δεν θα τον άφηνε να πλησιάσει καν...

δεν πειράζει θα τους αφήσω εκει να πειραματίζονται... :)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: ASCCO1 on 09/12/02 at 17:23:02
--------------------------------------------------------------------------------
ολο πειραματα μου εισαι τελευταια Χρηστο μου!!! :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: Emmanuela on 09/15/02 at 03:50:28
--------------------------------------------------------------------------------
Οταν τα δικα μου apistogramma cacatuoides ειχαν ζευγαρωσει εγω δεν το ειχα παρει καν ειδηση. Η θηλυκια ηταν συνεχεια κρυμμενη και ο αρσενικος γυροφερνε κοντα της.... Καποια στιγμη παρατηρησα τα μωρα, και κανεις λαθος στο γεγονος οτι η θηλυκια δεν αφηνε καθολου τον αρσενικο κοντα της. Ισα ισα, ηταν συνεχεια μαζι, φυλλασοντας τα μωρα τους, ο αρσενικος ηταν αυτος που κυριως δεν αφηνε κανενα να παει κοντα τους. Το φοβερο ηταν το οτι διαφωνουσαν και στο ποιο μερος ηταν πιο ασφαλες για τα μωρα. Ο αρσενικος τα πηγαινε αλλου, μετα τα επερνε η θηλυκια και τα πηγαινε πισω, ειχε πολυ πλακα... Παντως εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι υπηρχε στενη σχεση μεταξυ του ζευγαριου....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: fighterfish on 09/23/02 at 18:41:18
--------------------------------------------------------------------------------
Τα άτιμα πάλι γεννήσανε αλλά πάλι τα φάγανε...
Τι γίνεται, πεινασμένα δεν ήταν πάντως...
;D
Σκεφτόμουνα να βγάλω τον αρσενικό για λίγο μήπως φταίει αυτος αλλα θα τους αφήσω κανα δυο φορες ακόμη...

Πάντως αυτη τη φορά γέννησε σε παρόμοιο αλλα διαφορετικό σημείο και τα αυγά ήταν σχεδόν διπλάσια σε αριθμό απο ότι πριν.

Το χρώμα ήταν ζαχαρί - κρεμ, χωρίς να είναι διαφανή.

Δεν ξέρω αν αυτό το χρώμα είναι όταν έχουν γονιμοποιηθεί ή το αντίθετο...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: Giorgos on 09/23/02 at 19:06:35
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω την εντύπωση (και το έχω διαβάσει) ότι δεν φαίνεται από το χρώμα αν κάποια αυγά είναι ή δεν είναι γόνιμα. Αυτό που ξέρω (στις κιχλίδες τουλάχιστον) είναι ότι οι γονείς το καταλαβαίνουν και το λύνουν πολύ απλά το πρόβλημα των άγονων αυγών... τα τρώνε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: fighterfish on 09/23/02 at 19:16:19
--------------------------------------------------------------------------------
λες να μου βγήκε τζούφιος ο αρσενικός :(



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: Giorgos on 09/24/02 at 05:35:17
--------------------------------------------------------------------------------
Μπα δεν το πιστεύω. Περίμενε και θα σου το αποδείξουν μόνα τους. Το πολύ πολύ να χρειαστεί να μαζέψεις τα αυγά τους και να τα μεγαλώσεις εσύ αν σε μερικές προσπάθειες συνεχίσουν το ίδιο βιολί.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: sijohn on 09/24/02 at 05:43:06
--------------------------------------------------------------------------------
Να ρωτήσω αν κάνουν ζευγάρι διαφορετικά είδη apistogramma ?? γιατί έχω 3 ζευγάρια (σε ποσότητα) διαφορετικά


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Breeding Apistogramma Cacatuoides
Post by: Giorgos on 09/24/02 at 06:07:16
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν έχω ακούσει τα Apistogramma species να κάνουν ζευγάρια αν είναι διαφορετικά είδη... but you never know. Εδώ ζευγάρωσαν το Cichlasoma labiatum με το C. Severum και βγάλαν το γνωστότατο hybrid... Red parrot!!!
Ποια τρία είδη Apisto έχεις;

mikenuke
02-12-03, 19:31
Πριν 3 μερες ειχα και εγω γεννητουρια αυγων στο 90λιτρο μου απο τα κακατοειδες.Λοιπον μεσα εχω 2 μεγαλα αρσενικα και 2 θυληκα, και ενα ακομη,μαλλον αρσενικο, το οποιο ομως ειναι στο μεγεθος των θυληκων και προφανως ειναι αδιαφορο για το κυριαρχο αρσενικο.

Το πραγμα ξεκινησε καπως ετσι: τις προηγουμενες μερες υπηρχε μεγαλος ανταγωνισμος μεταξυ τν 2 αρσενικων αλλα νικουσε το πιο μεγαλοσωμο στην κυριαρχια του χωρου.
οποτε μια μερα πριν παρατηρησω τα αυγα, ειχα κανει μια γενικη αναδικοσμηση του χωρου τυλιγωντας τα γλαστρακια με java moss τελος παντων ειχα κανει μεγαλη ανακατωσουρα...το σημαντικο στοιχειο εδω ειναι οτι ρυθμισα την θερμαστρα σε λιγο πιο ψηλη θερμοκρασια γιατι ενω την ειχα να διατηρει το νερο στους 26 αφου πιασαν τα κρυα κατεβηκε στους 25,5 οποτε ειπα να το ανεβασω λιγο και η θερμοκρασια σταθεροποιηθηκε στους 27 βαθμους.

Αυτη η αλλα γη θερμοκρασιας υποψιαζομαι οτι πυροδοτησε το μηχανισμο του ζευγαρωματος και την επομενη μερα το βραδακι στις 8 εντελως τυχαια παρατηρησα μερικα αυγα μεσα σε μια κουφαλα που σχηματιζει μια ριζα που εχω μεσα και ειδα οτι το ενα θυληκο βρισκεται μεσα και τα περιποιειται καθως και υπερασπιζεται ην φωλια συν το οτι ειχε αποκτησει ενα κιτρινο χρωματακι.
Φυσικα ενθουσιαστηκα και αμεσως σκεφτηκα οτι θα πρεπει να διωξω τους 2 τεραστιους SAE απο αυτο το ενυδρειο για να μην λιγουρυτουν τα αβγα οπως και να αφησω ενα χαμηλο φως αναμενο κατα τη διαρκεια της νυχτας για να βλεπει το θυληκο την φωλια.

Ετσι και εκανα για 2 μερες παρακολουθουσα την πορεια αλλα δεν ειναι να σκαει μυτη κανενα πιτσιρικακι, ωστοσο παρατηρησα σε ενα διπλανο πηλινο ο αρσενικος εκανε πονηρο παιχνιδι και με το αλλο θυληκο!και οντως ειχα 2 θυληκα σε 2 φωλιες να φθλανε τα αυγα τους.

Μεχρι σημερα δεν ειδα κανενα πιτσιρικι και εχουνε καμια 4 ημερες.
Πουθενα δεν βρηκα ποσες μερες κανουνε να σκασουνε τα αυγα του ειδους μου.γνωριζει κανεις?

ειμαι περιεργος να δω αν θα τα καταφερουνε να βγουνε τα μικρα.Αλλα δεν ξερω αν εχει περασει το χρονικο περιθωριο εκκολαψης των αυγων ωστε να ξερω αν ηταν τζουφκια η υπαρχουν ακομη πιθανοτητες.

Giorgos
06-12-03, 02:11
Τα αυγά κάνουν περίπου τρεις μέρες να "σκάσουν" και τα μωρά μετά από άλλες 4-5 μέρες μπορούνε να κολυμπάνε.

** Βρήκα ένα λαθάκι σε προηγούμενο μου post παραπάνω σχετικά με το χρώμα των γόνιμων αυγών των A. cacatuoides. Κόκκινα αυγά σημαίνει ότι είναι γόνιμα ενώ τα λευκά είναι άγονα και θα αποτελέσουν μεζέ.

mikenuke
06-12-03, 02:52
φτουυυυυυυυυυυ!
Αυτα που ειδα ηταν κρεμ.

Ειχα διαβασει κι εγω σε ενα ξενο σαιτ που ελεγε οτι τα γονιμα ειναι blood red αλλα δεν το πολυπηρα τις μετρητης.

Next time, λοιπον!

tasos
13-12-03, 03:20
Εμένα γέννησαν τα A.agassizi σε σημείο που διπλώνουν τα φύλλα της αμαζόνας και η θυληκιά δεν αφήνει κανένα να πλησιάσει!Να δώ τι θα κάνει όταν το πάρουν μυρωδιά οι δίσκοι :lol: :roll: .Παντως και τα δικά τους αυγά είναι χρώματος purple :o .Ωραίο θέαμα :D .

n1sarris
16-12-03, 13:47
Hello guys, -+5
Σκεφτομαι να στησω ενα ενυδρειο με σκοπο να φιλοξενει κατα κυριο λογο καποια apistogramma cacatuides με απωτερο σκοπο την αναπαραγωγη τους.
Εχω καποιες ερωτησεις:
1. Ποιο ειναι το μικροτερο δυνατο μεγεθος ενυδρειου μεσα στο οποιο θα ηταν εφικτη η αναπαραγωγη? (λογω προβληματος χωρου) Πιστευετε οτι 60λτ αρκουν?
2. Δε μπορω να προσδιορισω την ηλικια των δικων μου ψαριων. Ειναι 4 με 5εκ. Απο ποια ηλικια και πανω?
3. Σε τι ειδους εσωτερικο διακοσμο θα πρεπει να επικεντρωθω? (φυτα, πετρες, χαλικι κτλ)
4. Τι περιορισμους θα πρεπει να τηρησω οσον αφορα ποια αλλα ψαρια θα μπουν μεσα? (Ισως καποια corydoras?)
5. Αυτη τη στιγμη εχω 1 αρσενικο και 2 θυληκες (οι οποιες πρεπει να επισημανω πως δεν τα πανε καθολου καλα μεταξυ τους) Πρεπει να προσθεσω κι αλλα ψαρια στην ομαδα? Και αν ναι, τι φυλου και ποσα?
Προς το παρων αυτες ειναι οι αποριες μου
Ο,τι αλλο σκεφτω, το αναλυουμε στη συνεχεια :wink:
Best Regards
Nassos

paparatsi
16-12-03, 18:09
Φιλε Νασσο να τα παρουμε τα πραγματα με την σειρα.

1. 60 λιτρα ειναι οριακα για ενα ζευγαρι ,μην προσπαθησεις σε λιγοτερα.
2. Βαλε την τρειαδα που εχει τωρα στο νεο ενυδρειο και μολις δεις οτι δημιουργηται ζευγαρι βγαλε την μια θυλικια. Το μεγεθος ειναι αρκετο για αναπαραγωγη ειδικα αν δεις τις θυλικιες να περνουν ενα κιτρινο χρωμα. Αν στο κιτρινο βγαλουν μαυρες γραμμες στην κοιλια τοτε κατα 90% καπου εκανε φωλια και εχει μικρα.
3. Φυτα και πετρες ή πυλινα που θα δημιουργουν σπηλιες για να κανει φωλια η θυλικια.
4. Μπορεις να βαλεις μερικα κορυντορας ,αλλα οταν η θυλικια φυλαει αυγα και αργοτερα μικρα , θα τα πεθανει στο ξυλο.Οπως και οτι αλλο επιχειρησεις να βαλεις στο ιδιο ενυδρειο.

Αν και οποτε κανει η θυλικια μικρα να βγαλεις αμεσως τον αρσενικο απο το ενυδρειο γιατι σε περιπου 60 λιτρα χωρου δεν μπορει ουτε αυτος να καλυφθει απο την θυλικια αν και αρκετα ποιο δυνατος.

Η θυλικια να μηνει με τα μικρα για περιπου 2 βδομαδες, μετα μπορεις να την απομακρυνεις και αυτην και να μεγαλωσεις να μικρα μονα τους.

n1sarris
16-12-03, 19:26
Δηλαδη απο αυτα που μου λες newfish μπορει να εχω ηδη προβλημα :?
Τα cacatuides ειναι ηδη σε ενα αλλο ενυδρειο με 3 julii corydoras 5 cardinal tetras.
Στην αρχη μπηκαν οι 2 θηλυκες μαζι. Η μια σαπιζε την δευτερη στο ξυλο.:(
Τους εφερα για παρεα εναν γαμπρο :wink: μπας και φτιαξει η κατασταση, αλλα ματαια :?
Η μια θηλυκια συνεχιζει να πλακωνει την αλλη, που η καημενη ψαχνει συνεχεια τοπο να κρυφτει.
Ο αρσενικος κανει καπως περισσοτερο "παρεα" με την "αγρια" αλλα αυτο ισως να μην σημαινει οτι ειναι ζευγαρι. Μιας και η δευτερη δεν πολυ-κυκλοφορει στο ενυδρειο.
Το ασχημο θα ειναι αν εχουν ηδη ζευγαρωσει. Γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο για να αντεξει τετοιες καταστασεις :roll:
Θα την προσεξω πιο πολυ συμφωνα με αυτα που μου ειπες.

Giorgos
16-12-03, 23:27
1. Εγώ θα έλεγα το απολύτως ελάχιστο για A. cacatuoides είναι ένα ενυδρείο 80 λίτρων. Στην φύση, ένας αρσενικός έχει περιοχή έκτασης περίπου ένος τετραγωνικού μέτρουτην οποία την μοιράζονται 4-5 θηλυκές. Με τα 80 λίτρα θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχουν κάλυψη τα ψάρια σου... είτε η πιο αδύναμη θηλυκιά είτε ο αρσενικός.

2. Τα ψάρια σου είναι ήδη ενήλικα.

3. Η περιγραφή που έδωσε ο paparatsi. Καλό θα ήταν βέβαια να βάλεις δύο σπηλιές (πχ. το κέλυφος μισής καρύδας αναποδογυρισμένη με μια τρύπα στο πλάϊ ώστε να χωράει ίσα-ίσα ο αρσενικός) στα δύο άκρα του ενυδρείου ώστε να είναι όσο απομακρυσμένες η μια από την άλλη γίνεται και στο ενδιάμεσα κάποια φυτά ή/και κάποιες πέτρες ή ρίζες. Έτσι οι δυο θηλυκές που θα τις διεκδικήσουν να μην συναντιόνται τόσο συχνά.

4. Προσωπικά είμαι αντίθετος με τα corydoras γιατί θα τα κυνηγούν συνέχεια τα cacatuoides (την έχω πατήσει με απώλειες) ή μπορεί να εντοπίσουν τα αυγά όσο λείπει η θηλυκιά από την σπηλιά της με άσχημα αποτελέσματα.
Επίσης θέλει πολύ προσοχή ποιο είδος tetra (αν σκοπεύεις να βάλεις-τα cardinals είναι ΟΚ) θα επιλέξεις γιατί ως γνωστόν, τρώνε τα μωρά όταν η μαμά δεν βλέπει.

5. Είναι φυσιολογικό να τσακώνονται οι θηλυκές μεταξύ τους αφού, όπως λέγεται, ζηλεύουν! Θα διαφωνήσω όμως με τον paparatsi στο να βγάλεις την δεύτερη θηλυκιά όταν σχηματιστεί ζευγάρι. Τα apistogramma δεν δημιουργούν ζευγάρια αλλά χαρέμια. Ο αρσενικός όταν κάνει την "δουλειά" του συνήθως δεν ασχολείται με το μεγάλωμα των μικρών και ψάχνει αμέσως για την επόμενη του θηλυκιά. Αν δεν υπάρχει άλλη στο ενυδρείο θα υπάρχει πρόβλημα, είτε για τον αρσενικό είται για την μοναδική θηλυκιά. Γνώμη μου είναι να μείνει η τριάδα στο ενυδρείο μετά την γέννα.

n1sarris
17-12-03, 12:14
3. Η περιγραφή που έδωσε ο paparatsi. Καλό θα ήταν βέβαια να βάλεις δύο σπηλιές (πχ. το κέλυφος μισής καρύδας αναποδογυρισμένη με μια τρύπα στο πλάϊ ώστε να χωράει ίσα-ίσα ο αρσενικός) στα δύο άκρα του ενυδρείου ώστε να είναι όσο απομακρυσμένες η μια από την άλλη γίνεται και στο ενδιάμεσα κάποια φυτά ή/και κάποιες πέτρες ή ρίζες. Έτσι οι δυο θηλυκές που θα τις διεκδικήσουν να μην συναντιόνται τόσο συχνά.

4. Προσωπικά είμαι αντίθετος με τα corydoras γιατί θα τα κυνηγούν συνέχεια τα cacatuoides (την έχω πατήσει με απώλειες) ή μπορεί να εντοπίσουν τα αυγά όσο λείπει η θηλυκιά από την σπηλιά της με άσχημα αποτελέσματα.

3.Οταν λες το κελυφος μισης καρυδας, εννοεις... τις γνωστες καρυδες :?: (που πετουν οι μαιμουδες απο τα δεντρα πανω στα κεφαλια μας :lol: )
4.Μπορω να βαλω ενα ζευγαρι Oto για την αλγη τουλαχιστον?

Obelix(Reifen)
17-12-03, 20:35
Α)Ναι αυτές λέει
Β) Ottos ναι αλλά όχι ζευγάρι ,μάλλον 6-9 ισχύει για 80

paparatsi
22-12-03, 18:29
Η συμβουλη μου να βγαλει την δευτερη θυλικια απο το ενυδρειο οπως και οποιο αλλο ψαρι εχει εκει μεσα εχει να κανει καθαρα με το μεγεθος του ενυδρειου.
Σε 60 λιτρα καταφερα και εγω να ζευγαρωσω το συγκεκριμενο ειδος αλλα επειδη ο χωρος δεν ειναι αρκετος η θυλικια κυνιγουσε τα παντα ,ακομα και τον αρσενικο.
Αν το ενυδρειο ειναι μεγαλυτερο μπορει να κρατησει και τις 2 θυλικιες αλλα και παλι με πολλες κρυψωνες και φυτα.

meas3467
07-03-09, 19:24
.
Κόκκινα αυγά σημαίνει ότι είναι γόνιμα ενώ τα λευκά είναι άγονα και θα αποτελέσουν μεζέ.
αχα! μαλιστα:smt112!

Πάνος
07-03-09, 20:59
ειδες τι μαθαινει κανεις 6 χρονια μετα???...:D:D