PDA

Επιστροφή στο Forum : Oryzias woworae


Raven
06-10-10, 02:03
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3132
Προκειται για ενα νεο μικροσωμο ειδος κοπαδοψαρου απο την περιοχη της Ινδονησιας (Sulawesi) που συνδυαζει την ομορφια, με την προσαρμοστικοτητα.
Ευκολο στη διατροφη και στην αναπαραγωγη του, θεωρειται απο πολλους οτι θα εχει σπουδαιο μελλον στο εμποριο των ψαριων για ενυδρειο

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/custom/images/medium/4c6a4bcfa5c67.jpg

Πάνος
06-10-10, 11:40
πολυ ομορφο!!! ελπιζω να το αναπαραγουν ταχυτατα (μιας και η ζητηση του θα εκτοξευτει σιγουρα).....και να μη το εξαφανισουν απο το οικοσυστημα του. :rolleyes:

andst87
06-10-10, 12:04
πανεμορφο ψαρακι!
μπορει να συνδυαστει και με γαριδες sulawesi για βιοτοπικο ενυδρειο?

fear81
06-10-10, 14:11
πολυ ομορφο!!! ελπιζω να το αναπαραγουν ταχυτατα (μιας και η ζητηση του θα εκτοξευτει σιγουρα).....και να μη το εξαφανισουν απο το οικοσυστημα του. :rolleyes:

εχει δικιο ο πανος κατι τετοιο πηγε να γινει και με τα cpd αλλα ευτυχως αναπαραχθηκαν ευκολα συν το οτι βρεθηκαν και σε αλλες λιμνες.Να πω την αμαρτια μου; Δεν το βρισκω τοσο ομορφο οσο τα cpd και αν δεν εχουν καποιο ξεχωριστο χαρακτηρα δεν τα βλεπω να προχωρανε.

Αλέξης6
06-10-10, 14:15
Θα το έχω στα υπόψιν για το μέλλον..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Dimis
06-10-10, 14:19
Εχω ηδη στην κατοχη μου το Oryzias Javanicus!!! :D
Εχουν μπει ηδη στο βιοτοπικο Mekong River (light brackish water) που θα παρουσιασω οσονουπω...

thanasisg
06-10-10, 14:29
Άλλος ένας με αμαρτίες.................
Ούτε εγώ το θεωρώ όμορφο, ή μάλλον πιο σωστά, δεν βλέπω κάτι εντυπωσιακό που θα με έκανε να τα βάλω σε ενυδρείο. Κοινότυπο σχήμα με λίγο χρώμα. Μπορεί από συμπεριφορά να έχει το κάτι τις του αλλά από εμφάνιση, ταπεινή -προσωπική - μου γνώμη είναι ότι δεν....................

beat89
06-10-10, 14:48
Εμενα παλι μου αρεσει αρκετα.:grin:
Ψιλομοιαζει με μικρη preacox.
Αν εχει κ ωραια συμπεριφορα πιστευω θα γινει αναρπαστο.

πολυ ομορφο!!! ελπιζω να το αναπαραγουν ταχυτατα (μιας και η ζητηση του θα εκτοξευτει σιγουρα).....και να μη το εξαφανισουν απο το οικοσυστημα του. :rolleyes:

Δυστηχως Πανο,πιστευω οτι θα γινουν κ τα 2.:rolleyes:

Dimis
06-10-10, 14:51
Η συμπεριφορες τους ειναι πολυ κοντα σε αυτες των pseudomugil.
Aπλα δεν ειναι τοσο ομορφα~

Πάνος
06-10-10, 17:24
εχουμε την ταση να τα κανουμε ολα μοδα...ακομη και στο χομπυ των ενυδρειων. ομορφο ή ασχημο...σαν καινουριο και μονο που ειναι θα εχει ζητηση ;)

Raven
06-10-10, 17:55
Οι γερμανοι που τα εχουν ηδη, βλεπω στα sites οτι λενε, πως απο κοντα ειναι πολυ ομορφα.
Σιγουρα αν δεν το δεις απο κοντα ενα ψαρακι δεν μπορεις να πεις οτι σου αρεσει. Και δεν παιζουν μονο τα χρωματα σημασια αλλα και η συμπεριφορα.

Εμενα μου αρεσαν για παραδειγμα πολυ οι Melanotaenia praecox αλλα οταν τις αποκτησα ξενερωνα πολυ απο την αγριαδα τους και την νευρικοτητα που μετεδωσαν ακομα και στα ηρεμα ψαρια που ειχα.
Τα Pseudomugil furcata απο την αλλη ηταν ομορφα και ημερα, αλλα σπαστικα και νευρικα στις κινησεις και χωρις χαρακτηρα.
Παιζουν πολλα ρολο για να αγαπησει κανεις ενα ειδος..:rolleyes: