PDA

Επιστροφή στο Forum : 60λιτρο με guppies


dimple
05-10-10, 21:59
Για σας!
Μετά απ'την σημαντική βοήθεια που μου δώσατε ΕΔΩ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43323) σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και θα χαρώ να ακούσω παρατηρήσεις και σχόλια. Τρέχει περίπου 40 μέρες.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:61x31x42
Όγκος:63L (Μεικτά)
Κατηγορία:Κεντρικής Αμερικής
Φυτά: Cryptocoryne beckettii "petchil", Vallisneria Americana, Hygrophila corymbosa, Echinodorus
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 αρσενικό γκάπυ και 2 θηλυκά, 1 apple snail
Διακοσμητικά υλικά:10 κιλά άμμος,2 ξυλα mopani
Φόντο:Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:1x15w T8
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικό της juwel
Θερμοστάτης:50 watt
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Αλλαγές νερού:25% καθε 10 μερες
Θερμοκρασία:24

Φωτογραφίες:

zipo
05-10-10, 22:07
Μου αρέσει πάρα πολύ. :smt041 Είναι και λίγο σκοτεινό στις φωτογραφίες και είναι όλα τα λευτά!

Αλέξης6
05-10-10, 22:13
Πραγματικά εξαιρετικές φωτογραφίες!!

Alex_Salonica
05-10-10, 22:19
Πολύ όμορφο και πολύ ωραίες οι φώτο :smt041

Πάνος
05-10-10, 22:34
δυνατο ξεκινημα!!! :p μπραβο! πολυ μου αρεσει ;)

υ.γ. προσοχη στις αλγες γιατι εχεις δυνατο φως.

Dimis
05-10-10, 22:47
Μπραβο φιλε μου.
Πολυ ομορφο ενυδρειο!

Υ.γ: Πανο μηπως μπερδευτηκες με τα watt της θερμανσης?
Φωτισμο μονο 15 watt στα 60 λιτρα εχει.

Πάνος
05-10-10, 22:50
Υ.γ: Πανο μηπως μπερδευτηκες με τα watt της θερμανσης?
Φωτισμο μονο 15 watt στα 60 λιτρα εχει.
:D:D..γεραματα...

giannisaek
05-10-10, 23:00
Πολύ όμορφο ενυδρείο αλλά φαίνεται να μην είναι στρωμένο γιατί τα νιτρικά σου είναι στο 0

Giorgos
05-10-10, 23:03
Πολυ ωραιος! :smt023

dimple
05-10-10, 23:18
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :smt041
Χαίρομαι πολύ που σας αρέσει!

Πολύ όμορφο ενυδρείο αλλά φαίνεται να μην είναι στρωμένο γιατί τα νιτρικά σου είναι στο 0
Γιάννη, μπορείς να διαβάσεις την διαδικασία στρωσίματος ΕΔΩ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43323). Με πήρε 25 μέρες να το στρώσω ;)
3 ψαράκια του 1.5 εκατοστού έχω, τι να βγάλουν κι'αυτά :D

giannisaek
05-10-10, 23:21
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :smt041
Χαίρομαι πολύ που σας αρέσει!


Γιάννη, μπορείς να διαβάσεις την διαδικασία στρωσίματος ΕΔΩ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43323). Με πήρε 25 μέρες να το στρώσω ;)
3 ψαράκια του 1.5 εκατοστού έχω, τι να βγάλουν κι'αυτά :D
Ok. δεκτό. Πάντως πολύ όμορφο να το χαίρεσαι.

delta66
06-10-10, 00:19
Πολυ ωραιο ειναι.
Μετρα και πεχα σκληροτητα και αστο να το χαρουν τα ψαρακια (και εσυ μαζι).
Τα νιτρικα καλο ειναι να ανεβαινουν και λιγο παραπανω (5-10ppm) για να τρεφονται και τα φυτα.
Οι μετρησεις ειναι πριν ή μετα την αλλαγη?

(με τις γεννες θα ανεβει η ιχθυοφορτωση, αστους χωρο)

bokostas
06-10-10, 00:53
Εξαιρετική προσπάθεια, μπράβο σου, να το χαίρεσαι. Μια παρατήρηση μόνο, τα 2 φυτά πίσω παραείναι μεγάλα και κάνουν το ενυδρείο να δείχνει μικρότερο.
Δεν σου λέω να τα βγάλεις βέβαια, άλλωστε δείχνουν πανέμορφα, απλά την επόμενη φορά, δοκίμασε 3-4 μικρότερα, αντί για 2 μεγάλα, ξεγελούν το μάτι.

dimple
06-10-10, 08:02
Πολυ ωραιο ειναι.
Μετρα και πεχα σκληροτητα και αστο να το χαρουν τα ψαρακια (και εσυ μαζι).
Τα νιτρικα καλο ειναι να ανεβαινουν και λιγο παραπανω (5-10ppm) για να τρεφονται και τα φυτα.
Οι μετρησεις ειναι πριν ή μετα την αλλαγη?
(με τις γεννες θα ανεβει η ιχθυοφορτωση, αστους χωρο)
Γενικά μετρούσα συχνά. Την τελευταία φορά δεν ήταν ακριβώς μετά την αλλαγή αλλα τώρα θα μετρήσω πάλι πριν κάνω την αλλαγη για σιγουριά.

Ναι, δεν έχω σκοπό να βάλω άλλα ψάρια. Γενικά για αυτούς που ξεκινάνε και έχουν ενυδρείο 60 λιτρο σαν το δικό μου να ξέρουν ότι 3-4 ψάρια είναι υπεραρκετά και θα τα χαίρονται καλύτερα αν δεν προσθέσουν κι άλλα.

Πεχά και σκληρότητα που ακριβώς θα μου χρειαστούν; Εννοώ τι συμπεράσματα θα βγάζω με αυτές τις τιμές;

Εξαιρετική προσπάθεια, μπράβο σου, να το χαίρεσαι. Μια παρατήρηση μόνο, τα 2 φυτά πίσω παραείναι μεγάλα και κάνουν το ενυδρείο να δείχνει μικρότερο.
Δεν σου λέω να τα βγάλεις βέβαια, άλλωστε δείχνουν πανέμορφα, απλά την επόμενη φορά, δοκίμασε 3-4 μικρότερα, αντί για 2 μεγάλα, ξεγελούν το μάτι.

Συμφωνώ! Αυτό είπα κι εγώ ακριβώς μόλις είδα τις φωτογραφίες. Φαίνεται διαφορετικά απο κοντα ο όγκος του ενυδρείου αλλά δεν μπορώ να πιάσω ακόμα αυτό που λέω σε μια φωτογραφία. Αλλά πάλι μ' αρέσουν τα άτιμα! Παρεπιπτόντως ποια είναι ακριβώς η ονομασία τους; Στα γλαστράκια δεν υπήρχε ετικέτα. Είναι όντως Echinodorus κάτι;

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Γιώργος Κ
06-10-10, 08:16
Πολυ ομορφο!!! :smt041:smt041 Δε μπορω σχεδον να πιστεψω οτι ειναι η πρωτη σου προσπαθεια ... φαντασου στο μελλον τι θα δουνε τα ματακια μας!!! :p

dimple
06-10-10, 08:28
Πολυ ομορφο!!! :smt041:smt041 Δε μπορω σχεδον να πιστεψω οτι ειναι η πρωτη σου προσπαθεια ... φαντασου στο μελλον τι θα δουνε τα ματακια μας!!! :p

Χαχα σε ευχαριστώ. Διάβασε το thread με την διαδικασία στρωσίματος που ακολούθησα να δεις που στην αρχή δεν ήξερα πώς μπαίνουν τα υλικά του φίλτρου :D

2 λόγοι υπάρχουν που όλα πήγαν καλά:
1. Εγγραφη: 23 Ιαν 2010, 1ο μηνυμα: 01 Σεπ 2010.
2. Η βοήθεια που μου δώσατε :smt041