PDA

Επιστροφή στο Forum : Βημα βημα fowlr πατρα


kokos125
01-10-10, 17:48
Κατεχω ενα juwel vision 260 και πριν ενα μηνα πηρα την αποφαση να το κανω οτι παντα ονειρευομουνα απο την πρωτη στιγμη που ξεκινησα το ενυδρειο μου, ενα θαλλασινο ενυδρειο.Περασα διαφορα σταδια σκεψης περι εξοπλισμου και εργονομιας αυτου μιας και δεν υπηρχε υποδομη για να φτιαξω σαμπ.Σκεφτομουνα αρχικα να το κανω με κρεμαστο εξολισμο skimmer εσωτερικο φιλτρακι για αντιφωσφορο και ανθρακα αλλα μετα επρεπε να ειναι μεσα στην γυαλα ο θερμοστατης η ανλια του skimmer το λαστιχο της αντλιας και ηδη ο χωρος ητανε περιορισμενος ηδη, οποτε ο κατασκευη sub ητανε μονοδρομος.Σε δευτερη φαση ξεκινησε η κατασκευη ενος sub πολυ απλου ισα ισα να χωραει ο εξοπλισμος και χρησιμοποιηθηκε ενα ενυδρειο 60 λιτρων το οποιο ητανε παροπλισμενο.Σε αυτο το ποστ θα σας παραθεσω φωτο απο την κατασκευη του εξοπλισμου και την διαμορφωση του ενυδρειου μου βημα προς βημα.

6981giwrgos
01-10-10, 18:01
περιμενουμε να δουμε και το δικο σου αλμιρο βαλε πολλες φωτοραφιες για εχουμε να βλεπουμε με τις ωρες...:D:D:D
υγ στο τελος θα με πισετε και θα κανω και εγω αλμιρο:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

beat89
01-10-10, 18:14
Αχ βρε Αντωνη.
Κολλησες κ εσυ με τα αλατια ε???
Τι μπορεις να παθεις απο τη μια στιγμη στη αλλη......:D:D:D:D

kokos125
01-10-10, 18:33
Το φοντο του ενυδρειο ειναι ενα κομματι πλεξι μαυρου χρωματος που βαφτηκε με σπρευ και καλυφθηκε με ζελατινη αυτοκολλητη διαφανη σαν εκεινη που κολλαγαμε στα βιβλια στο σχολειο και μετα περαστηκε με θερμομπιστολο για να εφραμοσει.Εχουν δημιουργηθει καποιες φουσκαλες αλλα εμενα οπτικα μ αρεσεουν γιατι φαινεται πιο 'τυχαιο'!

http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view& (http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000109-1.jpg&newest=1)
current=P1000109-1.jpg&newest=1 (http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000109-1.jpg&newest=1)

επειτα κοπηκε το ενυδρειο στο πλαστικο τελαρο και το τζαμο στο επιθυμητο υψος για να μην φαινεται η αντιαισθητικη σταθμη στο ενυδρειο μολις γινεται εξατμιση και γεμιζει αλατα.Κολληθηκε και μια κοντρα για καλο και για κακο μην εχουμε κανενα απροοπτο!

http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000110-1.jpg&newest=1

κατασκευαστηκε πυργος εξωτερικης υπερχειλισης με συστημα durso και υπερχειλιση σε περιπτωση που βουλωσει το durso μην πλημμυρισουμε.

http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000114-1.jpg&newest=1
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000111-1.jpg&newest=1


Επειτα σειρα ειχε το επιπλο για ητανε χωρισμενο σε τρια κομματια και δεν μπορουσα να το χρησιμποιησω.Το επιπλο ξηλωθηκε και φτιαχτηκε απο την αρχη με τα ιδια ξυλα και ενισχυθηκε με ενα εσωτερικο σιδερενιο σκελετο.Σημερα εχει αυτη την μορφη.
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000105-1.jpg&newest=1

Skimmer επιλεχθηκε το tmc v2 1500 εντος σαμπ
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000119-1.jpg&newest=1

εδω βλεπουμε το sub και τα χωρισματα του.
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000125-1.jpg&newest=1
η ροη του νερου ειναι αρχικα στο σαμπ μολις υπερχειλιση στο χωρισμα πεφτει στο μπλε σφουγγαρι και μετα περναει απο κατω και καταληγει στο κομματι της επιστροφης οπου θα μπει και ο θερμοστατης 'ξαπλα'

Αυτα τα λιγα για αρχη και θα ακολουθησουν φωτο απο το στησιμο του ενυδρειου!!Παρατηρησεις μπινελικια βοηθειες και τ λοιπα ΟΛΑ ΔΕΚΤΑ.:grin:

Γιαννης Μ5
01-10-10, 22:07
Μπραβο Αντωνη.Κολλησες και εσυ....Επειδη δεν ξερω πολλα απο αλατια,η μονη μου ενσταση ειναι στην βαση.Δεν την βλεπω να αντεχει 300+ κιλα.Θα σου προτεινα να την κοιταξεις....

thanasis76
01-10-10, 22:15
θα συμφωνησω με το Γιαννη απο πανω....
η βαση θα κανει τρελη καμπυλη. δεν νομιζω να αντεξει το ξυλο που θα παταει το ενυδρειο....
βαλε απο καντο ενα σιδερενιο δοκαρι κατα μηκος του ξυλου που θα παταει το ενυδρειο και βιδωσε πανω του και τα πλαινα να ερθει να δεσει η κατασκευη ολη....

kokos125
02-10-10, 08:23
Καλημερα.Σημερα θα μπει ο σκελετος και θα βιδωθει.Εννοειται οτι δεν θα αντεξει ετσι και θα λυγισει.

almost
02-10-10, 09:25
Άντε, καλογέμιστο!

sifnos
03-10-10, 09:57
μπράβο ρε το είπες και το έκανες. η σιλικόνη είναι ενιδρειακή ?

kostas82
03-10-10, 11:44
καλογεμιστο , και καλη αρχη :smt038

kokos125
05-10-10, 16:51
Ο σκελετος βαφτηκε για σκουρια και τελος μπηκε και βιδωθηκε.Σιλικονη απλη εβαλα μιας και την ειχα χρησιμοποιησει και στο γλυκο νερο απειρες φορες και δεν ειχα προβλημα κανενα.Ακολουθουν καποιες φοτο.

Εδω βλεπουμε το sump και την θωρακιση της βασης
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000177-1.jpg&newest=1
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000177-1.jpg&newest=1

Εδω το ενυδρειο
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000181-1.jpg&newest=1

Και εδω θα πρεπει να προσεξουν ολοι οσοι εχουν sump!!!!Τα λαστιχα που κατεβαζουν το νερο γεμιζουν υδρατμους απο την εξατμιση και τρεχουν σταγονες νερο προς το sump.Οταν τα λαστιχα αυτα ακουμπανε πανω στο ενυδρειο το νερο καταληγει εξω απο το sump και τελικως στο επιπλο.Εδω ειναι με κενο οπου και παλι καταληγουν ξανα στο sump.
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000182.jpg&newest=1

kokos125
07-10-10, 15:51
Και εδω θα πρεπει να προσεξουν ολοι οσοι εχουν sump!!!!Τα λαστιχα που κατεβαζουν το νερο γεμιζουν υδρατμους απο την εξατμιση και τρεχουν σταγονες νερο προς το sump.Οταν τα λαστιχα αυτα ακουμπανε πανω στο ενυδρειο το νερο καταληγει εξω απο το sump και τελικως στο επιπλο.Εδω ειναι με κενο οπου και παλι καταληγουν ξανα στο sump.
http://s913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/?action=view&current=P1000182.jpg&newest=1Τελικα δεν ητανε αυτος ο λογος που εβρισκα νερο στο επιπλο αλλα στο σημειο που βιδωνε το λαστιχο στον πυργο υπερχειλισης.Το νερο εγλυφε και κατεβαινε σταγονα σταγονα.Φωτο με βραχο θα αργησουν λιγο μιας και πρεπει να λυθει το προβλημα της διαροης.Σχολια διορθωσεις παρατητησεις δεκτες!

kokos125
20-10-10, 11:47
Σημερα το βραδυ παραλαμβανω το βραχο.Το συστημα τρεχει με τον αραγωνιτη νερο αλατι περιπου μια εβδομαδα ισως μια μιση.Τις τελευταιαες μερες αδειασα αρκετη τροφη για να σηκωσει λιγο αμμωνια και να 'τραφει' ο βραχος οταν μπει.Πρεπει να προσεξω κατι κατα την εισαγωγη του βραχου?Με τα φωτα τι γινεται?Ποσες ωρες πρεπει να ανοιχτουν και γενικα ποια ειναι η διαδικασι??:confused:

Πάνος
20-10-10, 15:51
εφοσον δεν εχεις ζωντανα ξεκινα με λιγες ωρες φωτισμου και αυξανε σταδιακα...
αυτο που θα σε προτρεψω να κανεις ειναι ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ παρατηρηση του βραχου πριν τον βαλεις στο ενυδρειο σου. οσα περισσοτερα καβουρια αφαιρεσεις τοσο λιγοτερο θα πονοκεφαλιασεις στο μελλον :D....λιγο δυσκολο να μην εχεις κανενα...κοιταξε καλα τις ρωγμες, τρυπες, σπληλιες των βραχων.
γενικα το θεμα βραχος ειναι λαχειο. ποτε δε ξερεις τι μπορει να κουβαλαει (απταιζιες, hydroids και ποιος ξερει τι αλλο)

sifnos
21-10-10, 10:13
δεν υπάρχει λόγος να ρίχνεις τροφή, πόσο μάλλον τβρα που έχεις μέσα μόνο άμμο. Πάρε ένα μπουκαλάκι βακτήρια κια άρχισε να ρίχνεις αφού προσφέσεις το βράχο. ΜΗ βγάλεις τίποτα από πάνω του αφού πας για fish only !

kokos125
21-10-10, 12:47
Ο βραχος μπηκε και πιστευω οτι εκανα ενα ομορφο aquascape.Το απογευμα θα βαλω φοτο!!!!Εχει λιγο πρασινη αλγη σε κανα δυο σημεια εχει κοραλινη αρκετη.Ενα καβουρι ειδα το οποιο βγηκε απο μεσα μολις εστησα το βραχο και αναψα το φως.Ειναι μαυρο και αρκετα μεγαλο!!!Δεν του εκανα απολυτως τιποτα.Το παιδι που τον πηρα ειχε δυο ψαρακια σαν αγγελοψαρα ειναι ασπρα κιτρινα και ενα goby, ενα ερημιτη και ενα turbo σαλιγκαρι.

jimmis1974
21-10-10, 13:25
Ο βραχος μπηκε και πιστευω οτι εκανα ενα ομορφο aquascape.Το απογευμα θα βαλω φοτο!!!!Εχει λιγο πρασινη αλγη σε κανα δυο σημεια εχει κοραλινη αρκετη.Ενα καβουρι ειδα το οποιο βγηκε απο μεσα μολις εστησα το βραχο και αναψα το φως.Ειναι μαυρο και αρκετα μεγαλο!!!Δεν του εκανα απολυτως τιποτα.Το παιδι που τον πηρα ειχε δυο ψαρακια σαν αγγελοψαρα ειναι ασπρα κιτρινα και ενα goby, ενα ερημιτη και ενα turbo σαλιγκαρι.

Απο αλγες υπομονη θα περασεις οτι περναω και γω , ειδικα στην καφε αλγη θα δεις ενα ενυδρειο γεματο , τζαμια - βραχους - αραγωνιτη . Και γω απελπιστικα καπια στιγμη αλλα τελικα εφυγε.
Αν ειναι καβουρι επειγοντος εξω απο το ενυδρειο !! αν και τα καβουρια το αντιθετο συμβενει , οταν κληνεις τα φωτα βγενουν.

sifnos
21-10-10, 14:54
Απο αλγες υπομονη θα περασεις οτι περναω και γω , ειδικα στην καφε αλγη θα δεις ενα ενυδρειο γεματο , τζαμια - βραχους - αραγωνιτη . Και γω απελπιστικα καπια στιγμη αλλα τελικα εφυγε.
Αν ειναι καβουρι επειγοντος εξω απο το ενυδρειο !! αν και τα καβουρια το αντιθετο συμβενει , οταν κληνεις τα φωτα βγενουν.

Επείγοντος κιόλας; Γιατί;;;

kokos125
21-10-10, 18:53
Ο βραχος βγηκε κομματι κομματι και τρυφτηκε με οδοντοβουρτσα για την αλγη την πρασινη και αφαιρεθηκαν οσες απτασιες μπορουσα...Το καβουρι δεν το ξαναειδα απο το μεσημερι που μπηκε ο βραχος καπου θα καβατζωθηκε ο μπαγασας!Πιστευω οτι μπορουσα εκανα απο θεμα στησιματος αλλα και κυκλοφοριας οποιεσδηποτε αλλαγες θα γινουν στην συνεχεια.Τα ψαρακια δεν μπορω να τα βρω πως τα λενε.Ειναι σαν αγγελοψαρα γλυκου νερου μονο που ειναι κιτρινα ανοιχτο σωμα και γαλαζια περιμετρικα του ματιου.Το goby την εχει πεσει σε εναν βραχο που εχει πρασινη αλγη και την παει μαρουλι.Ερημιτης και τουρμπο ειναι μια χαρα...Φωτο απο το στησιμο.

mikeruless
21-10-10, 20:28
Αντε και στα δικα μας οι του γλυκου νερου....Δε μου λες ομως ρε αγορι επειδη δε βλεπω καλα στη φωτο,ο βραχος σου ακουμπαει πισω στην πλατη του ενυδρειου?γιατι αν θυμαμαι καλα νομιζω δεν κανει.

renuida
21-10-10, 21:28
μπραβο!!!το βλεπω κ το ζηλευω!μιας κ εισαι γνωστης τωρα πια δε μου λες κ εμενα πως να ξεκινησω που χω ενα μηνα το ενυδρειο κ το μονο που κανω ειναι να διαβαζω?
εχω 200lt,χωρο για sump κατω απ το επιπλο εχω υψος 65,βαθος 43,πλατος 40.χωραει sump?oxι βεβαια οτι θα το φτιαξω μονη μου οπως εσυ!θα το παραγγειλω απο μαγαζι που φτιαχνει ακρυλικα.
το πιο δυσκολο βεβαια μου φαινεται η υπερχειλυση που εφτιαξες!εχεις διαβασει κ εσυ πολυ ετσι?τι μου προτεινεις να κανω?
να φτιαξω sump αγοραζοντας κ συστημα υπερχειλησης η να παρω κρεμαστο skimmer κ να δωσω 300 ευρω που κανει?
καταλαβαινω πως εχεις τωρα μεγαλες σκοτουρες αλλα δωσε μια ιδεα μπας κ γεμισω κ εγω επιτελους!
εκτος κι αν ερθεις αθηνα κ το αναλαβεις εσυ!!!χαχα καλα θα τανε ε?

sifnos
21-10-10, 22:36
Ο βραχος βγηκε κομματι κομματι και τρυφτηκε με οδοντοβουρτσα για την αλγη την πρασινη και αφαιρεθηκαν οσες απτασιες μπορουσα...Το καβουρι δεν το ξαναειδα απο το μεσημερι που μπηκε ο βραχος καπου θα καβατζωθηκε ο μπαγασας!Πιστευω οτι μπορουσα εκανα απο θεμα στησιματος αλλα και κυκλοφοριας οποιεσδηποτε αλλαγες θα γινουν στην συνεχεια.Τα ψαρακια δεν μπορω να τα βρω πως τα λενε.Ειναι σαν αγγελοψαρα γλυκου νερου μονο που ειναι κιτρινα ανοιχτο σωμα και γαλαζια περιμετρικα του ματιου.Το goby την εχει πεσει σε εναν βραχο που εχει πρασινη αλγη και την παει μαρουλι.Ερημιτης και τουρμπο ειναι μια χαρα...Φωτο απο το στησιμο.
:smt120 ετριψες στρωμένο βράχο?την απταισια κακός την πείραξες. όταν στρεσάρονται αναπαράγονται κoιτα να βρεις κανένα πεταλουδάκι, peppermint shrimp η breghia nudribranch . το ενυδρείο είναι στρωμένο και έβαλες ψαρια μεσα? με έχεις μπερδέψει!!!αν είναι στρβμένος ο βράχος γιατί έριχνες τροφή να ανεβάσει αμμωνία? το στήσιμο δεν είναι οκ ΙΜΟ. κάνε πιο καθαρές σπηλιές να πάνε τα ψάρια. επίσης δεν φαίνετε πολύ στερεό.μήπως πέσει?

jimmis1974
22-10-10, 01:18
καταρχην κακως ετριψες τον βραχο, θα πρεπε να βγαλεις λιγα λιτρα νερου ενυδρειου σε εναν γουβα και να τον ξεπληνεις εκει αν ηθελες.
Ας ειχε αλγη επανω δεν πειραζει , ετσι και αλλιως θα βγουν και αλλες αλγες αργοτερα.........
Θες και αλλον βραχο , ειναι λιγος , και πρεπει να φτιαξεις περισσοτερες σπηλιες , τον μοιρασες στις δυο γωνιες και αφησες ολο το αλλο ενυδρειο γυμνο !!!!!!
Αν ειναι γυρω στα 20 κιλα , θα χρειαστης ακομα 25 με 30 κιλα, και νεκρο να βαλεις η αναλογια ειναι καλη για να ζωντανεψει ο νεκρος.
Βαλε καμια καθαρη φωτο, τα ψαρακια που ειναι ???
Μαλλον το ψαρι το angel που εχεις ειναι αυτο (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+16+450&pcatid=450)

kokos125
22-10-10, 08:38
:smt120 ετριψες στρωμένο βράχο?την απταισια κακός την πείραξες. όταν στρεσάρονται αναπαράγονται κoιτα να βρεις κανένα πεταλουδάκι, peppermint shrimp η breghia nudribranch . το ενυδρείο είναι στρωμένο και έβαλες ψαρια μεσα? με έχεις μπερδέψει!!!αν είναι στρβμένος ο βράχος γιατί έριχνες τροφή να ανεβάσει αμμωνία? το στήσιμο δεν είναι οκ ΙΜΟ. κάνε πιο καθαρές σπηλιές να πάνε τα ψάρια. επίσης δεν φαίνετε πολύ στερεό.μήπως πέσει?Ετριψα καποια σημεια που ειχαν φουντες αλγης.Οταν λεμε ετριψα απλα το περασα λιγο με μια οδοντοβουρτσα.Τι εννοεις στρωμενο?Αφου ο βραχος ειναι ζωντανος τι στρωσιμο να γινει?Τα ψαρια απλως το παιδι αυτο δεν τα ηθελε και μ τ χαρισε γιατι θα τα πηγαινε σε πετ σοπ.Τωρα θα δουμε πως θα εξελιχθει το 'πειραμα'.Σιγα σιγα θα προσθεσω βραχο και θα φτιαξω σπηλιεςΚατα την γνωμη μου θα χρειαστω και αλλη κυκλοφορια.Οχι οχι τα κομματια κουμπωσανε μια χαρα.Τωρα αυτα τα ζωντανα ουτε που ξερω πως θα τα βρω.Αν εχει κανενας ας στειλει πμ.
-------------------------
καταρχην κακως ετριψες τον βραχο, θα πρεπε να βγαλεις λιγα λιτρα νερου ενυδρειου σε εναν γουβα και να τον ξεπληνεις εκει αν ηθελες.
Ας ειχε αλγη επανω δεν πειραζει , ετσι και αλλιως θα βγουν και αλλες αλγες αργοτερα.........
Θες και αλλον βραχο , ειναι λιγος , και πρεπει να φτιαξεις περισσοτερες σπηλιες , τον μοιρασες στις δυο γωνιες και αφησες ολο το αλλο ενυδρειο γυμνο !!!!!!
Αν ειναι γυρω στα 20 κιλα , θα χρειαστης ακομα 25 με 30 κιλα, και νεκρο να βαλεις η αναλογια ειναι καλη για να ζωντανεψει ο νεκρος.
Βαλε καμια καθαρη φωτο, τα ψαρακια που ειναι ???
Μαλλον το ψαρι το angel που εχεις ειναι αυτο (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+16+450&pcatid=450)Το εκανα αυτο.Βραχος θα προσθεθει σιγα σιγα υπολογιζω ακομα 10 κιλα μεσα και αλλα 10 στο σαμπ.Ακριβως αυτο θελω!!!Να ειναι αδειανο στην μεση για να υπαρχει χωρος για κολυμπι και να θαυμαζω τα ζωντανα μου.Δεν θελω να το πηξω και να μεινει χωρος ισα ισα στο πανω μερος της στηλης νερου.;)
-------------------------
Αντε και στα δικα μας οι του γλυκου νερου....Δε μου λες ομως ρε αγορι επειδη δε βλεπω καλα στη φωτο,ο βραχος σου ακουμπαει πισω στην πλατη του ενυδρειου?γιατι αν θυμαμαι καλα νομιζω δεν κανει.Ναι ακουμπαει το κομματι κατω απο τον αριστερο κυκλοφορητη αλλα θα μετακομισει.
-------------------------
μπραβο!!!το βλεπω κ το ζηλευω!μιας κ εισαι γνωστης τωρα πια δε μου λες κ εμενα πως να ξεκινησω που χω ενα μηνα το ενυδρειο κ το μονο που κανω ειναι να διαβαζω?
εχω 200lt,χωρο για sump κατω απ το επιπλο εχω υψος 65,βαθος 43,πλατος 40.χωραει sump?oxι βεβαια οτι θα το φτιαξω μονη μου οπως εσυ!θα το παραγγειλω απο μαγαζι που φτιαχνει ακρυλικα.
το πιο δυσκολο βεβαια μου φαινεται η υπερχειλυση που εφτιαξες!εχεις διαβασει κ εσυ πολυ ετσι?τι μου προτεινεις να κανω?
να φτιαξω sump αγοραζοντας κ συστημα υπερχειλησης η να παρω κρεμαστο skimmer κ να δωσω 300 ευρω που κανει?
καταλαβαινω πως εχεις τωρα μεγαλες σκοτουρες αλλα δωσε μια ιδεα μπας κ γεμισω κ εγω επιτελους!
εκτος κι αν ερθεις αθηνα κ το αναλαβεις εσυ!!!χαχα καλα θα τανε ε?Καλημερα να σαι καλα.Ετσι πρεπει να κανεις να διαβασεις πριν κανεις οτιδηποτε!!!Ειτε γλυκο ειτε αλμυρο.Νομιζω οτι το πλατος του επιπλου σου δεν ειναι σωστο.Στα 200 λιτρα τουλαχιστον πρεπει να εχεις ενα μετρο μηκος επιπλου εκτος και αν η γυαλα σου εχει πολυ υψος...Δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει να κολλησετε το σαμπ.Υπαρχουν και υπερχειλισης εμποριου αλλα λενε οτι δεν ειναι αξιοπηστες και το μονο που δεν θελεις πιστεψε με ειναι να πλημυρισεις...Για το σκιμερ ειτε εχεις σαμπ ειτε δεν εχεις θα τα σκασεις...Ειναι το βασικοτερο κομματι του συστηματος σου.Απλα αν το βαλεις κρεμαστο υπολογισε οτι θες ενα εσωτερικο φιλτρο για υαλοβαμβακα
για να ειναι το νερο καθαρο οπτικα και αντιφοσφορο αλλα και ανθρακα θερμοστατη και την αντλια του σκιμερ, οποτε εχουμε που εχουμε μικρα ενυδρεια αν τα εχουμε με τον εξολισμο μεσα θα φενονται τραγικα μικρα...Εγω πιστευω πως το σαμπ ειναι μονοδρομος για πολους λογους.Μπορεις αργοτερα να τοποθετησεις και αλλον βραχο για παρα πανω βιολογια μπορεις να ριχνεις εκει τα ζουμια, μπορεις να φτιαξεις καραντινα για στρεσαρισμενα ψαρια η με αγριο χαρακτηρα μπορεις μπορεις μπορεις...

andreas213
22-10-10, 08:54
αντωνη προσθεσε νεκρο βραχο;).οι απταισιες μην σε φοβιζουν f.o. εχεις ωραια τα νησακια αλλα πρεπει να εχεις κι αλλο βραχο για να εχεις και καλυτερη φιλτρανση ετσι.καλως ηρθες στα αλατια

kokos125
22-10-10, 08:59
αντωνη προσθεσε νεκρο βραχο;).οι απταισιες μην σε φοβιζουν f.o. εχεις ωραια τα νησακια αλλα πρεπει να εχεις κι αλλο βραχο για να εχεις και καλυτερη φιλτρανση ετσι.καλως ηρθες στα αλατιαΝαι φιλε μου.Και ζωντανος θα προσθεθει και νεκρος.Ναι σαι καλα.Τα εχω παιξει λεμε.Παω καθε 10 λεπτα και το χαζευω!!!!!!!

sifnos
22-10-10, 09:40
μισό ρε αντουάν. το βράχο τον πήρες κουραρισμένο? έτρεξε σε ενυδρείο? μετρήσεις έκανες? τι σημασία έχει πως ήταν ζωντανός?άρχισε ο κύκλος του αζβτου στο ενυδρείο σου?

kokos125
22-10-10, 10:27
μισό ρε αντουάν. το βράχο τον πήρες κουραρισμένο? έτρεξε σε ενυδρείο? μετρήσεις έκανες? τι σημασία έχει πως ήταν ζωντανός?άρχισε ο κύκλος του αζβτου στο ενυδρείο σου?Ο βραχος ετρεχε στο ενυδρειο του παιδιου και ειχε ζωντανα μεσα.Ουσιαστικα τα ζωντανα μεταφερθηκαν απο το ενυδρειο του παιδιου μαζι με τον βραχο.Δεν γνωριζω αν ηταν κουραρισμενος και ουτε και ο αλλος.Ετρεχε σε αυτον 9 μηνες μαζι με ψαρια και τετοια.

sifnos
22-10-10, 10:29
oook

jimmis1974
22-10-10, 17:08
Ε
Το εκανα αυτο.Βραχος θα προσθεθει σιγα σιγα υπολογιζω ακομα 10 κιλα μεσα και αλλα 10 στο σαμπ.Ακριβως αυτο θελω!!!Να ειναι αδειανο στην μεση για να υπαρχει χωρος για κολυμπι και να θαυμαζω τα ζωντανα μου.Δεν θελω να το πηξω και να μεινει χωρος ισα ισα στο πανω μερος της στηλης νερου.;)
-------------------------
Ν

Οσο πιο περισσοτερες σπηλιες το φτιαξεις τοσο καλητερο για τα ψαρια, δεν ειναι μονο να θαυμαζουμε αλλα να προσφερουμε και στα ψαρια αυτο που θελουν.
ενα μικρο παραδειγμα οταν ειχα 18 κιλα μονο και ειχα το foxface και τα 2 κόουν εβλεπα τα ψαρια στρεσαρισμενα συνεχεια , απο τοτε που εβαλα αλλα 20 κιλα ειδα αλλα ψαρια ειδικα το foxface αλλαξε η συμπεριφορα του.:D

kokos125
22-10-10, 17:33
Παραθετω καποιες φωτο απο τα ζωντανα.Το τελικο στησιμο ειναι η εικονα νουμερο 6 απο πανω προς τα αριστερα.Αλλαχθηκε εντελως γιατι επειτα απο παρατηρηση κατεληξα στο οτι δημιουργει περιοχη χαμηλης ροης.

kokos125
22-10-10, 17:34
Οσο πιο περισσοτερες σπηλιες το φτιαξεις τοσο καλητερο για τα ψαρια, δεν ειναι μονο να θαυμαζουμε αλλα να προσφερουμε και στα ψαρια αυτο που θελουν.
ενα μικρο παραδειγμα οταν ειχα 18 κιλα μονο και ειχα το foxface και τα 2 κόουν εβλεπα τα ψαρια στρεσαρισμενα συνεχεια , απο τοτε που εβαλα αλλα 20 κιλα ειδα αλλα ψαρια ειδικα το foxface αλλαξε η συμπεριφορα του.:D
Το γνωριζω φιλε δημητρη απλα δεν υπαρχει ανεση για αγορα επιπλεον βραχου αυτη την στιγμη.Σιγα σιγα θα προστεθει και νεκρος οπως ειπαμε.:)

renuida
22-10-10, 21:35
Οσο πιο περισσοτερες σπηλιες το φτιαξεις τοσο καλητερο για τα ψαρια, δεν ειναι μονο να θαυμαζουμε αλλα να προσφερουμε και στα ψαρια αυτο που θελουν.
ενα μικρο παραδειγμα οταν ειχα 18 κιλα μονο και ειχα το foxface και τα 2 κόουν εβλεπα τα ψαρια στρεσαρισμενα συνεχεια , απο τοτε που εβαλα αλλα 20 κιλα ειδα αλλα ψαρια ειδικα το foxface αλλαξε η συμπεριφορα του.:D


koko,παρακολουθω τις κινησεις κ την εξελιξη του ενυδρειου σου.κρατα μας ενημερους!!!!

Πάνος
22-10-10, 22:12
τα ψαρακια σου θα γινουν ολο κιτρινα μεγαλωνοντας ...ειναι αυτα
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+28+132&pcatid=132
http://www.google.gr/images?hl=el&q=Amblyglyphidodon%20aureus)&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1419&bih=715
ποτε θα βαλεις κι αλλο βραχο?

kokos125
23-10-10, 09:56
Εχτες το βραδυ ειδα τον ερημιτη να εχει βγει απο το καβουκι του και να σπαρταραει...:(
Κατευθειαν τον απομακρυνα απο το ενυδρειο και εκανα μετρηση αμμωνιας.Ανιχνευσα λιγη αμμωνια κατω απο 0,25 δηλαδη...Δεν νομιζω να ειναι απο αυτο.Δεν ηταν καλα απο την αρχη που τον εβαλα.Πηγε και σφυνωσε αναμεσα στον βραχο και καθοταν ακουνητος.Τα ψαρια τρωνε και συμπεριφερονται κανονικα.Βραχος φιλε Παναη θα μπει απο την μεθεπομενη εβδομαδα.

kokos125
01-11-10, 09:16
Προχτες το βραδυ γυρνωντας απο βολτα, πηγα στο ενυδρειο με σβηστα τα φωτα και ειδα κατι μεγαλο να κουνιεται.Αναβω το φως και τι να δω ενα σκουληκι σα φιδι καμια 25αρια εκατοστα και ετρεχε να κρυφτει!!!Μολις το ειδα ψιλοεμεινα γιατι δεν ειχα δει τπτ παρομοιο.Τι ειναι αυτο το πραγμα?Θελει απομακρυνση η οχι.Ηταν μπεζ χρωματος.:confused:

almost
01-11-10, 09:52
Λογικά είναι πολύχαιτος, καλό είναι αν εξαιρέσεις το ασθητικό κομμάτι. :D

kokos125
01-11-10, 10:01
Εχεις κανενα λινκ γιατι δεν μπορω να βρω τπτ?Στις φοτο που γκουγκλαρα δεν ειναι αυτο.Ειναι κατι τετοιο (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+836+2777&pcatid=2777).

sifnos
01-11-10, 10:34
Εχεις κανενα λινκ γιατι δεν μπορω να βρω τπτ?Στις φοτο που γκουγκλαρα δεν ειναι αυτο.Ειναι κατι τετοιο (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+836+2777&pcatid=2777).
τι λες μωρέ? αυτό που έβαλες είναι ψάρι και μάλιστα γλυκού νερού. κάνε ένα γγοογλαρισμα για σκουλίκια υαλασσινού και θα το βρεις

kokos125
01-11-10, 10:37
Κατι τετοιο???ειπα!!!!Το ειδα ρε δεν ειμαι στραβαδι.Δεν βρισκω κατι.Ποιο πολυ για δολωμα φαραω μου εκανε!!!

sifnos
01-11-10, 10:42
Κατι τετοιο???ειπα!!!!Το ειδα ρε δεν ειμαι στραβαδι.Δεν βρισκω κατι.Ποιο πολυ για δολωμα φαραω μου εκανε!!!
http://saltaquarium.about.com/od/marinewormcare/Marine_Worm_Information.htm

Πάνος
01-11-10, 12:19
το Α στη φωτο εδω ? http://www.seaslugforum.net/find/polychaete
να μαθεις να μη πηγαινεις στο ενυδρειο τη νυχτα....
εχει πολυ πραγμα ακομη που δε γνωριζεις...και καλο ειναι να κλεινεις την πορτα του υπνοδωματιου σου οταν κοιμασαι... :rolleyes:

thanasis76
01-11-10, 12:34
καλο ειναι να κλεινεις την πορτα του υπνοδωματιου σου οταν κοιμασαι... :rolleyes:

ναι λεγε του τετοια να αρχισει να πουλαει ακομα δεν το εστησε...:D:D

kokos125
01-11-10, 12:57
Ρε τι λετε πρωτομηνιατικα???Μην μου λετε τετοια γιατι θια ριξω πετονια με δολωμα και τα ψαρευω.
http://www.youtube.com/results?search_query=%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%B 9%CF%84%CE%B1%CE%B9+%CE%BF%CF%80%CF%89%CF%82+%CE%B 5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9&aq=0
αχαχχχαχαχ

kokos125
11-11-10, 12:37
Αλλαγη στο στησιμο του βραχου.Το μονο που προσθεθηκε ειναι σαλιγκαρια απο θαλασσα και μια cleaner shrimp...Αλγες ακομα δεν εχουν εμφανιστει.Μετρησεις αμμωνια ειναι 0 αλατοτητα στο 1023 και νο3 αυτη την στιγμη που μιλαμε 10.

kokos125
16-11-10, 14:53
Ο βραχος εκλεισε μηνα αλγες δεν εχω δει μεχρι στιγμης.Το μονο που ειδα ειναι κατι σαν ιστος αραχνης διαφανος μεσα στο νερο στις γωνιες του ενυδρειου.Προφανως θα ειναι καποια πρωιμη αλγη.

kokos125
19-12-10, 16:26
Σα παραθετω καποιες φοτωγραφιες για να δουμε την εξελιξη.Αλγες ελαχιστες ακομα.Νερο αλλαγης και αναπληρωσης εδω και κανα 2 εβδομαδες απο οσμωση.
-------------------------
Προσθετω καποιες φοτο
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000248.jpg
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000249.jpg
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000250.jpg
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000252.jpg
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000255.jpg
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000264.jpg
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000265.jpg
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000267.jpg
http://i913.photobucket.com/albums/ac338/kokos125/kainourgia/P1000270.jpg

kokos125
29-12-10, 19:01
Καποιες φοτο τελευταιες πλεον γιατι τελειοποιηθηκε το στησιμο.Αλγες ξεκινησαν.Μητρησεις κανονικες.

jimmis1974
29-12-10, 19:51
τωρα μαλιστα :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041 δείχνει αλλο πραμα , μια χαρα ολα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μπρος για λαό μεσα στο ενυδρειο !!:D

kokos125
29-12-10, 20:09
Να αναφερθει ο δωρητης του βραχου.Ο συντοπιτης jimmys 1947:smt041:smt041:smt041

mikeruless
29-12-10, 20:12
KOKO αντε με το καλο και στα ζωντανα σου....αντε και σιγα σιγα ακολουθω τα βηματα σου....

kokos125
29-12-10, 21:02
Χαχαχ...Η αληθεια ειναι οτι απλα τα θαλλασινα δεν παιζονται Μιχαλη...Ειναι εντελως αλλο πραγμα απο τ γλυκο.:)

beat89
29-12-10, 21:54
Να αναφερθει ο δωρητης του βραχου.Ο συντοπιτης jimmys 1947:smt041:smt041:smt041

1947???
Κ δεν του φαινεται καθολου.....:grin::grin::grin:

Καλυτερεψε αισθητα Αντωνη...;)