PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΚαπυ με cpd


aNe
29-09-10, 23:11
Καλησπερα.
Θα παρω καινουριο ενυδρειο 64χ39χ54 και θελω να βαλω μαζι με τα γκαπυ μου cpd(ταιριαζουν; ).
Μπορω με αυτες τις διαστασεις;Αν ναι, ποσα μπορω να βαλω απο τα cpd; Ποσα γκαπυ;
Ευχαριστω.

Πάνος
29-09-10, 23:21
λογικα θα εχεις νερο δικτυου χωρις να μεταβαλεις παραμετρους οποτε και τα γκαπυ και τα cpd θα νιωθουν ανετα.
δε μου αρεσει ομως και πολυ το σχημα του ενυδρειου που ενω ειναι περιπου 120 λιτρα εχει πολυ μικρο μηκος και υπερβολικο για τα λιτρα υψος.
προσωπικα θα επαιρνα κατι λιγο πιο επιμηκες στα λιτρα αυτα.

syphon
29-09-10, 23:27
Σαν νερό ταιριάζουν μια χαρά
Σαν συμπεριφορές δεν ταιριάζουν καθόλου και αυτό εμένα δεν μου άρεσε όσο τα είχα μαζί
Βέβαια είχα σκοπό εξαρχής να κρατήσω μόνο τα CPD μια και δεν τα βρίσκεις συχνά
Όσο ήταν με τα μεγάλα γκάπυ φοβόντουσαν και δεν τα πολυέβλεπα.Τώρα που φύγαν τα μεγάλα γκάπυ και οι ξίφο αλωνίζουν όλο το ενυδρείο
Ακόμα πρόσθεσα και ένα κοπάδι iriatherina που συνδυάζονται άψογα με τα cpd

aNe
29-09-10, 23:28
Αλλο ενυδρειο δε θα αγοραζα τωρα συντομα απλα ειδα την τιμη του (100 ευρω με επιπλο) και το θεωρησα ευκαιρια για τοσα λιτρα.http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=649&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=1〈=en (http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=649&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en)

Πάνος
29-09-10, 23:32
ειναι οντως καλη η τιμη...αν σου αρεσει το σχημα οκ. αλλα θα σε περιορισει αργοτερα αν αποφασισεις να αλλαξεις ψαροσυνθεση.
το υψος βεβαια σου δινει περιθωρια σε φυτεμενο ;)

aNe
29-09-10, 23:37
Να ρωτησω και κατι ακομα.Σε αυτα τα λιτρα αν βαλω Iriatherina werneri με cpd ποσα απο το καθε ειδος ειναι το ιδανικο;

syphon
29-09-10, 23:39
Να ρωτησω και κατι ακομα.Σε αυτα τα λιτρα αν βαλω Iriatherina werneri με cpd ποσα απο το καθε ειδος ειναι το ιδανικο;


άνετα 6 +6 και παραπάνω
Είναι μισό μέγεθος από τα γκάπυ

aNe
29-09-10, 23:42
Οι αναλογιες ειναι 1 προς 2 η 1 προς 3;

syphon
29-09-10, 23:45
Οι αναλογιες ειναι 1 προς 2 η 1 προς 3;

Τίποτα
Δεν υπάρχει αναλογία σε αυτά τα ψάρια
Απλά να είναι κοπαδάκι
Εγώ έχω 8 iriatherina 4 Α + 4 Θ και 6 cpd 3 Α + 3 Θ
Όταν μεγαλώσουν και τα πολλά πολλά γκαπάκια και ξιφοφοράκια που έχω και χαριστούν θα μεγαλώσω λίγο τα cpd (μάλλον θα γίνουν 10)

aNe
29-09-10, 23:47
Δηλαδη αυτα τα ψαρια κοπαδιαζουν; :)

syphon
29-09-10, 23:49
Δηλαδη αυτα τα ψαρια κοπαδιαζουν; :)

Ελαφρώς, όχι π.χ. σαν τους ροδοστομους αλλά είναι πιο σφιχτή ομάδα από τα γκάπυ

aNe
29-09-10, 23:52
Μια χαρα...:):):)
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Liz@
30-09-10, 00:48
Τίποτα
Δεν υπάρχει αναλογία σε αυτά τα ψάρια
Απλά να είναι κοπαδάκι
Εγώ έχω 8 iriatherina 4 Α + 4 Θ και 6 cpd 3 Α + 3 Θ
Όταν μεγαλώσουν και τα πολλά πολλά γκαπάκια και ξιφοφοράκια που έχω και χαριστούν θα μεγαλώσω λίγο τα cpd (μάλλον θα γίνουν 10)


φοβερα ψαρακια,
iriatherina
μα πως και δε τα εχω δει σε pet shop..
γεννανε σα τα γκαπυ?

syphon
30-09-10, 08:28
φοβερα ψαρακια,
iriatherina
μα πως και δε τα εχω δει σε pet shop..
γεννανε σα τα γκαπυ?
Κοίτα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32129
Υπάρχουν στο waterinn και στο starfishaquariums σίγουρα