PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ


newfish
18-12-02, 19:56
Title: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: george on 09/03/02 at 16:28:33
--------------------------------------------------------------------------------
Mετα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο αποφασισα σημερα να αλλαξω τις απλες λαμπες φθοριου που ειχα μεχρι σημερα στο ενυδρειο μου γιατι δεν ημουν ικανοποιημενος απο τον φωτισμο.
Αποφασισμενος να πληρωσω κατι παραπανω για να πετυχω το καλυτερο αποτελεσμα επισκευθηκα γνωστο καταστημα της Θεσσαλονικης.
Ζητησα δυο λαμπες της Αrcadia 18W και μου προτεινε να βαλω μια ARCADIA ΜARINE WHITE και μια NARVA OCEANIC LIGHT (τεχνικες πληροφοριες http://www.narva.cz/en/ram-katalog.htm και http://www.arcadia-uk.com/en/220marinewhitelamp.html ).
Ειναι οπως με διαβεβαιωσε αντιστοιχες (χωρις μεγαλες διαφορες ) με τις ARCADIA TROPICAL και ΑRCADIA FRESHWATER που ζητησα αλλα δεν τις ειχε.
Το ενυδρειο μου ειναι με τροπικα ψαρια γλυκου νερου με μερικα φυτα και σκοπευω να προσθεσω και μερικα ακομη συντομα.
Η ARCADIA εχει ροζε χρωμα και μοθ προτεινε να την βαλω μπροστα και η NARVA λευκο και προτεινε να την βαλω πισω.
Τα πιο πολλα φυτα μου ειναι στο πισω μερος του ενυδρειου.
Μολις τις αναψα το αποτελεσμα ηταν ικανοποιητικο.Μεγαλη διαφορα με πριν ως προς τα χρωματα και το "βαθος" του ενυδρειου.
Επειδη μου ειπε οτι αν δεν μεινω ικανοποιημενος να τις γυρισω πισω ( δεν ηταν και φθηνες 35 ευρω ! ) αλλα δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις να κρινω παρα μονο απο το οπτικο και οχι το τεχνικο αποτελεσμα θα ηθελα την βοηθεια σας.
Μηπως τελικα επρεπε να μην τον ακουσω και να παραγγειλω τις ΤROPICAL και FRESHWATER ;;;
Ευτυχως υπαρχει και η δυνατοτητα αλλαγης !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: pavlos on 09/03/02 at 19:40:03
--------------------------------------------------------------------------------
Πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου lt?
Τί πήγες και έδωσες 35 ευρώ για 2 λάμπες, λεφτά γιά πέταμα είχες? Ρε παιδιά νομίζω ότι όλα αυτά έχουν ξαναγραφτεί σε παλιότερα postings ρωτήστε μην πετάτε τα λεφτά σας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: Tolis on 09/03/02 at 19:45:54
--------------------------------------------------------------------------------
Η Narva στα 4000k, και η Arcadia sta 9.500k, κανουν ενα συνδυασμο εν δυναμει αποδεκτο, αν σου αρεσει και αισθητικα. Το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες και με μια warm white και μια cool white του εμποριου, με το 1/5 της τιμης, οπως σου ειπα σε προηγουμενο post.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: george on 09/04/02 at 02:30:09
--------------------------------------------------------------------------------
Το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα και ΝΑΙ μαλλον ειχα καποια λεφτα για πεταμα ...χα χα χα...καλα να παθω... :)
Και μια αλλη ερωτηση...οι διαφορες στο φασμα φωτος και τα υπολοιπα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι σημαντικες η τελικα ολα αυτα δεν εχουν και μεγαλη σημασια ;
Aφου το οπτιικο αποτελεσμα με ικανοποιει μηπως τελικα ψαχνω ψυλλους στα αχυρα ;;;
KAI KAΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : ΠΟΙΑ ΛΑΜΠΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΑ ΠΙΣΩ ; H ροζ ή η λευκη ;;;
Εξαρταται απο το που εχω τα πιο πολλα φυτα ;
Kαι επειδη μπερδευτικα...ειναι δυνατον η ARCADIA να εχει ροζ φως και η NARVA λευκο ;;;
Iσχυει ο κανονας 1,5-2,5 W ανα γαλλονι νερου ;;;;
Eυχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: pavlos on 09/04/02 at 04:43:52
--------------------------------------------------------------------------------
36 w στα 110 lt είναι 1,2 watt sto gallon, λίγο φώς
κάντο low maintenance. Ψάξε σε πιό παλιά postings και στο ιντερνετ για low maintenance low light no co2 planted aquaria all the info is there. :)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: george on 09/04/02 at 05:00:30
--------------------------------------------------------------------------------
low maintenence ???
ΔΗΛΑΔΗ ;;;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: Giorgos on 09/04/02 at 05:43:30
--------------------------------------------------------------------------------
Μάλλον σου είπε να βάλεις την ροζ λάμπα μπροστά (εκεί όπου είναι τα ψάρια την περισσότερη ώρα) για να τονίζει τα χρώματα των ψαριων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: george on 09/05/02 at 08:20:53
--------------------------------------------------------------------------------
Tελικα τις επεστρεψα τις δυο λαμπες και μετα απο νεα συσταση του καταστηματαρχη (που καταγορησε τον συνεταιρο του στο υποκαταστημα τους που μου πουλησε λαμπα MARINE για τροπικο ενυδρειο) πηρα δυο λαμπες της HAGEN http://www.hagen.com/
την 1615 Flora Glo και την 1643 Life Glo και οπως μου ειπε θα ειναι μια χαρα.
Οσο για τις τιμες ... 16 ευρω και οι δυο σε σχεση με τα 20 ευρω την καθε ARCADIA !!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: ASCCO1 on 09/05/02 at 09:58:22
--------------------------------------------------------------------------------

on 09/04/02 at 05:00:30, george wrote:
Low maintenence ???
ΔΗΛΑΔΗ ;;;;;


Στην κυριολεξια σημαινει χαμηλης συντηρησης, αυτο που ενοουμε ειναι οτι μπορεις να βαλεις φυτα που δεν εχουν πολλες απαιτησεις σε φως και CO2,
Δεν υπηρχε λογως ομως να παρεις << ακριβες λαμπες>>!!

οταν εχουμε ροζ και ασπρη λαμπα , η ροζ μπαινει πισω και η ασπρη μπροστα για να εχουμε ποιο φυσικα χρωματα στο ενυδρειο. 8)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ
Post by: george on 09/05/02 at 15:55:49
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν νομιζω οτι 16 ευρω ειναι και τοσο πολλα για δυο εξειδικευμενες λαμπες !
Εξαλλου το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο

stav99
16-03-03, 14:55
Και εμέις οι άσχετοι και οι απόμακροι τι κάνουμε?

εψαξα να βρω στα pet shop της Αλεξ/πολης για τις λάμπες που μου αναφέρατε και με κοιτούσαν με το στομα ανοιχτο.
Τώρα ψάχνω σε καταστημα με ηλεκτρικά , αλλα πως να τις ζητήσω :shock: