PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρόαιμοι σκύλοι ναι ή οχι...και αναπαραγωγή τους, ναι ή οχι ;


harris samos
27-09-10, 11:36
αν εμεινε κανενα με ενδιαφερει
στο κρεβατι μου θελω να το βαλω αγκαλιτσα ποιο μπαλκονι

GioM
27-09-10, 11:48
αν εμεινε κανενα με ενδιαφερει
στο κρεβατι μου θελω να το βαλω αγκαλιτσα ποιο μπαλκονι

:smt023

Πάντως το κρεβάτι πρόσεξέ το! Επειδή το αγόρι μας έχει 17 παιδιά (!!!) συνολικά, από επειρίες των "συμπέθερων" όσα κοιμούνται με το αφεντικό αργά ή γρήγορα το δαγκώνουν.

giagligian
27-09-10, 12:20
όσα κοιμούνται με το αφεντικό αργά ή γρήγορα το δαγκώνουν.

:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023 και θέλει ιδιαίτερη προσοχή κ λεπτούς χειρισμούς σε μικρόσωμα σκυλιά.

kingrim
27-09-10, 12:34
τι δαγκωνουν ρε παιδια ??? 4 χρονια κανω νανι με τον σκυλο χωρις προβλημα (αλλα του εχω κανει στειρωση )

harris samos
27-09-10, 12:36
εγω κοιμομουν 9 με ροττβαιλερ τη να σας πω
και ροχαλιζε κι ολας :D

GioM
27-09-10, 13:08
τι δαγκωνουν ρε παιδια ??? 4 χρονια κανω νανι με τον σκυλο χωρις προβλημα (αλλα του εχω κανει στειρωση )

:smt071:smt068:smt021:smt075 (αν και το έχουμε ξανασυζητήσει! :D:D:D)

________________________________

Τα pincher πολλές φορές δεν έχουν συναίσθηση του μεγέθους τους (γι' αυτό είναι λίγο "περίεργα" στο χαρακτήρα). Σκεφτείτε ότι ο δικός μας πήγε να επιτεθεί σε σκυλί μεγέθους λυκόσκυλου :smt120 (και αν δεν τον προλαβαίναμε θα μαζεύαμε ακόμα ότι κόκκαλο θα του είχε μείνει! :D)!

Για τα pincher μιλάω όταν λέω για το κρεβάτι. Και πάλι τονίζω: δεν είναι προσωπικές μου εμπειρίες. :)

________________________________

drbig ειδικά οι Μολωσοί λατρεύουν τα pincher. Αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ τον ταΐσεις ξανά εκείνη τη μέρα! Το pincher του είναι υπεραρκετό! :D

Roussaks
27-09-10, 14:28
to dagoma k o ypnos sto krevati den exoun kamoia sxesi . . .an o skylos xerei oti o arxigos tis aggelis einai o anthropos k oxi ayto.......ta mikrosoma legete oti einai pio neyrika...epeidi gaygizoun pio poly alla den eixa pote mikrosomo gia na sas po an itan adika...

GioM
27-09-10, 14:53
Από 'οταν πρωτομάθαινα για τα σκυλιά, όλοι οι εκπαιδευτές μου έχουνε πει ότι απαγορεύεται το σκυλί να κοιμάται στο ίδιο κρεβάτι με το αφεντικό του. Έτσι δεν δοκίμασα ποτέ να κοιμάμαι με δικό μου σκυλί (εκτός από τον καναπέ). Οπότε δεν ξέρω αν έχει σχέση με το δάγκωμα, αλλά σίγουρα οι εκπαιδευτές με τους οποίους είχα επαφή το απαγόρευαν. Λένε ότι το μέρος στο οποίο κοιμάται το αφεντικό είναι από τα σημαντικότερα πράγματα για τη διατήρηση της ιεραρχίας.

amalia
27-09-10, 15:20
Oι γονεις εχουν κανει εξετασεις? Εχουν pedigree? Τι ηλικιες εχουν? Πως σιγουρεψατε οτι δεν κουβαλανε κληρονομικες ασθενειες που θα μεταβουν και στα κουταβια?

Το προτυπο αναφερει
Χρώμα και Τρίχωμα: Το τρίχωμα είναι στρωτό, τραχύ και κοντό. Είναι ίσιο και γυαλιστερό, εφαρμόζει στο σώμα και το καλύπτει ομοιόμορφα. Το χρώμα μπορεί να είναι ομοιόμορφο καστανοκόκκινο, μαύρο με διακριτά σημάδια χρώματος ανοιχτού καφέ σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος όπως τα μάγουλα, το στήθος και πάνω από τα μάτια. Μπορεί επίσης να έχει χρώμα καφέ-σοκολατί και πάλι με διακριτά σημάδια ανοικτού καφέ.

Συνεπως η μητερα περισσοτερο με tsiouasoua μοιαζει παρα με pin:smt120

Συγνωμη ειλικρινα που "χαλαω" το ποστ κατα καποιο τροπο αλλα το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις :):rolleyes:

harris samos
27-09-10, 15:24
οι φωτο δεν ειναι απο τους γονεις αφου το λεει οτι δεν εχει φωτο

amalia
27-09-10, 15:36
οι φωτο δεν ειναι απο τους γονεις αφου το λεει οτι δεν εχει φωτο


Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος ;)

Πραγματικα ευχομαι τα κουταβια να πανε σε υπευθυνους ανθρωπους και να ειναι παντα υγιη. Ομως... οποιος νομιζει οτι ολα θα ειναι ευκολα επειδη θα εχει ενα σκυλακι 4 κιλων θα βρεθει μπροστα σε εκπληξη :rolleyes::)
Καλο θα ηταν να πει στους "υποψηφιους γονεις" να υπογραψουν μια Υπευθυνη Δηλωση για τα μικρα που θα τους εμποδιζει κατα καποιο τροπο να τα "αφησουν στην τυχη τους" μολις δουν τα δυσκολα, να τα ζευγαρωνουν για να πουλανε τα κουταβια 200ευρω στη ΧΕ και να αποφυγουν το chip.
Πριν καποια χρονια τα μικροσωμα σκυλακια δεν ηταν συνηθισμενη εικονα στα καταφυγια ζωων, δυστυχως ομως η κατασταση εχει αλλαξει...
-------------------------
Μόλις είχαμε γέννα! :smt041

Σε 45 μέρες θα μπορούμε να τα πάρουμε από τη μάνα. Τα κουτάβια είναι σε χρώματα (i) κανελί και (ii) μαύρο με καφέ. Θα δωθούν σε άτομα φιλόζωα που έχουν βασικές τουλάχιστον γνώσεις εκπαίδευσης.

Τα κουτάβια βρίσκονται στην Αθήνα, αλλά θα παραλαμβάνονται και από Θεσσαλονίκη. Δεν θα αποστέλονται όμως.

Οδηγίες για εκπαίδευση θα δίνονται στην παραλαβή, αν χρειάζονται.

Και επειδη μολις προσεξα και αυτο... τα κουταβια δεν πρεπει να φυγουν απο την τοκετομαδα πριν τις 60 ημερες! Ειναι εξαιρετικης σημασιας για την ισορροπια τους και τη συμπεριφορα τους αργοτερα;)

paco
27-09-10, 19:03
το καθε σκυλι ειναι ο καθρεφτης του αφεντικου του
αν εισαι νευρικος νευρικο και αυτο αν εισαι ησυχος ησυχο και αυτο
γνωριζοντας και μαθαινοντας την καθε ρατσα που εχουμαι
οσο ασχοληθουμε αυτο θα παρουμε πισω
ενα μικροσωμο ζωντανο οταν ενας ανθρωπος παει απλος να το χαιδεψει μονο απο τη διαφορα μεγεθους τρομαζει και φωναζει (γαυγιζει σπαστικα για τα αυτια μας)
σκεφτειται με την ιδια διαφορα μεγεθους να ερχοταν ενας γιγαντας να μας χαιδεψει
οποτε πρωτα πρεπει να μαθαινουμε τι ειναι η ρατσα που θελουμε να υοθετισουμε (και να δουμε αν ταιριαζει σε μας) και μετα να αποφασισουμε αν θελουμε να ζησει μαζι μας

GioM
27-09-10, 20:04
Και επειδη μολις προσεξα και αυτο... τα κουταβια δεν πρεπει να φυγουν απο την τοκετομαδα πριν τις 60 ημερες! Ειναι εξαιρετικης σημασιας για την ισορροπια τους και τη συμπεριφορα τους αργοτερα;)

1) Μαζί σου διαφωνούν και ο κτηνίατρος μου και ο κτηνίατρος των ιδιοκτητών του θηλυκού (45-50 μέρες).

2) Οι γονείς έχουν και οι 2 pedigree διαθέσιμα σε όποιον θέλει να τα ελέγξει.

3) Στο πρόβλημα με τα αδέσποτα έχουν συμβάλλει σημαντικά άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις περί καθαρότητας των σκύλων (ράτσας). Πολλές φορές οι διασταυρώσεις έχουν χαρίσματα που σπάνια συναντάς.

4) Πολύ καλή η ιδέα σου για υπεύθυνη δήλωση, αλλά επειδή νομική ισχή ουσιαστική δεν έχει... μήπως να τα χαρίζω με συμβολαιογράφο;

Δεν χαλάς την αγγελία. Απλώς μου φαίνεται αστείο όλο το θέμα που άνοιξες. Παρ' όλα αυτά έχεις δικαίωμα να έχεις όποια γνώμη θέλεις. Αλλά μην το ξεφτιλίζεις μέσα στην αγγελία. Μην καταλήξει να είναι κουβέντα για τις διαφωνίες σου. Καλές είναι αλλά εκτός θέματος.

Roussaks
27-09-10, 21:10
sxetika me to 1. oso katsei me ta aderfia tou toso pio sosta koinonikopioite logo tou oti mpainei stin diadikasia tis aggelis...gia na skefteis oi sostoi ektrofeis dinoyn ta koutavia 2.5 me 3 miono.......me to 3 diafono to na thes mia ratsa tote zitas kai kati sigekrimeno apo ton skylisio toy xaraktira ..ta imiaima einai kinter ekplixiiii...ston adipoda ta imiaima exoun perissoteres pithanotites na einai apalagmena apo klironomikes astheneies......

GioM
27-09-10, 22:11
Σίγουρα και μια ζωή να μείνει με τα αδέρφια του είναι ακόμα καλύτερα. Αλλά ασφαλές (χωρίς να έχει προβλήματα κοινωνικοποίησης) είναι από 45-50 μέρες και μετά. Όσο για τους "σωστούς" εκτροφείς στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Με το 3 μπορεί να διαφωνείς αλλά δε σημαίνει ότι είναι και λάθος. Δεν είναι τα ημίαιμα kinder έκπληξη. Οι ιδιοκτήτες είναι και οι "εκπαιδευτές".

Να διευκρινήσω κάτι ακόμα για τις γέννες εκτός εκτροφέων (γιατί τέθηκε το ζήτημα νωρίτερα). Αν ένα θηλυκό δε ζευγαρώσει 1-2 φορές στη ζωή του έχει πάνω από 80% πιθανότητες να βγάλει ορμονική διαταραχή.

Καθένας έχει μια άποψη πάνω στα σκυλιά την οποία για εγωιστικούς ή όχι λόγους δεν είναι διατεθημένος να αλλάξει. Επειδή όμως δεν έβγαλα την αγγελία για να πιάσουμε κουβέντα πάνω στα σκυλιά, αλλά για να χαρίσω τα κουτάβια, όποιος δεν ενδιαφέρεται ας ανοίξει ένα θέμα στην κατηγορία "Άλλα ζώα" να πει ότι θέλει να πει.

Αν συνεχιστεί το θέμα η επικοινωνία θα γίνεται μόνο με πμ.

Roussaks
27-09-10, 22:50
κατι τελευταιο και δεν ξαναμιλαω(για σημερα) οταν λεω κιντερ εκπληξη εννοω απο ενα μποξερ π.χ περιμενεις να ναι μες την χαρα.ζωηρο.φιλικο με τα παιδια.παιχνιδιαρικο....απο την αλλη απο ενα φιλα μπραζιλερο περιμενεις οτι θα ειναι δυσκολο να δεκτει την κυριαρχεια σου..θα ειναι επιφυλακτικο και ποτε δεν πρεπει να το αφισεις μονο με ξενους....υπαρχουν και εξεραισεις μιλαω ομως για τον κανονα...

Ryu
27-09-10, 22:59
Να διευκρινήσω κάτι ακόμα για τις γέννες εκτός εκτροφέων (γιατί τέθηκε το ζήτημα νωρίτερα). Αν ένα θηλυκό δε ζευγαρώσει 1-2 φορές στη ζωή του έχει πάνω από 80% πιθανότητες να βγάλει ορμονική διαταραχή.

μια στειρωση κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

GioM
27-09-10, 23:03
κατι τελευταιο και δεν ξαναμιλαω(για σημερα) οταν λεω κιντερ εκπληξη εννοω απο ενα μποξερ π.χ περιμενεις να ναι μες την χαρα.ζωηρο.φιλικο με τα παιδια.παιχνιδιαρικο....απο την αλλη απο ενα φιλα μπραζιλερο περιμενεις οτι θα ειναι δυσκολο να δεκτει την κυριαρχεια σου..θα ειναι επιφυλακτικο και ποτε δεν πρεπει να το αφισεις μονο με ξενους....υπαρχουν και εξεραισεις μιλαω ομως για τον κανονα...

Συμφωνούμε Roussaks. Οι διασταυρώσεις χρειάζονται καλύτερη εκπαίδευση και πολύ καλή γνώση της ψυχολογίας του σκύλου για να τα εμπιστευτείς απόλυτα. Από τα καθαρόαιμα ξέρεις πάνω κάτω τι να περιμένεις. Οι εξαιρέσεις υπάρχουν σίγουρα και έχουν να κάνουν με τους εκπαιδευτές-ιδιοκτήτες (και οι καλές και οι κακές).

Ξαναγράφω γιατί ίσως ήμουν επιθετικός επηρρεασμένος από την προηγούμενη κουβέντα. Δεν είχα τέτοια πρόθεση απέναντί σου. Με την Αμαλία εκνευρίστηκα γιατί είδα να γράφει χοντράδες και σε άλλο θέμα για σκυλιά εκτός από εδώ.

kingrim
27-09-10, 23:04
ενα μποξερ εαν το βαλω σε ενα κλουβι για μερικους μηνες και μετα το παω στο μπαλκονι σε 2 τετραγωνικα κλεισμενο ενω εχει αλλαξει σε 2 μηνες 4 αφεντικα και χεζει κατουραει στο μερος που μενει και το ταιζω μια φορα την μερα και το βαραω μπατσες στην μουρι και κλοτσιες γιατι τα αφησε στο μπαλκονι (φυσικα εχω να το παω βολτα 3 ΜΗΝΕΣ) λες να ειναι μεσα στην τρελη χαρα λογο του οτι ειναι μποξερ και το εχει στο DNA του?

Εχω αδεσποτο σκυλο και ειναι καταπληκτικος και μετανιωνω που τον στειρωσα και δεν θα παρω κουταβια απο αυτο το σκυλι.

Χαλαβα ΣΒΟΥΥΥΥΥΥΥ

Giom σορρυ αλλα επρεπε να πω αυτο που ηθελα σορρυ

Ryu
27-09-10, 23:25
ε ολα θα τα στειρωσουμε
α το εχετε παρακανει
εγω θελω να δω το σκυλο μου να γινετε αντρας και να κρατησω και κουταβι τη κολιματα τρωτε

αντι να ευχεστε να πανε σε καλα σπιτια καθεστε και λετε
ναι αλλα σκεψου,αν τα παιδια του σκυλου σου πανε σε καλα χερια..κ μετα τα παιδια των παιδιων του σκυλου σου?δεν γινεται ολλα να βρουν καλα σπιτια!καποια θα πεταχνουν στον δρομο,αλλοι θα τα ζευγαρωσουν με αλλες ρατσες η ημιαιμα κ παει λεγοντας.καπως ετσι εχουμε γεμισει αδεσποτα κ "κοπροσκυλα"...

harris samos
27-09-10, 23:28
ναι αλλα σκεψου,αν τα παιδια του σκυλου σου πανε σε καλα χερια..κ μετα τα παιδια των παιδιων του σκυλου σου?δεν γινεται ολλα να βρουν καλα σπιτια!καποια θα πεταχνουν στον δρομο,αλλοι θα τα ζευγαρωσουν με αλλες ρατσες η ημιαιμα κ παει λεγοντας.καπως ετσι εχουμε γεμισει αδεσποτα κ "κοπροσκυλα"...με αυτο το σκεπτικο να αρχησουμε να στειρωνουμε και ανθρωπους γιατι ισως καποιο τρισεγκονο μου μπορει να γινει αλητης η εγκληματιας

Roussaks
27-09-10, 23:40
κινγριμ... αυτο που ειπα για καθαροαιμα και χαρακτηρα πηγαινε σε αυτους που ειναι συνηδιτοποιημενοι και με σωας τα φρενας. ποτε δεν ειπα οτι το σκυλι δεν θα επηρεαστει απο βιαιη ψυχολογικη βια.. Το σωστο με την αναπαραγωγη ειναι καπου στην μεση...ναι να εχω εναν απογονο...ναι αν ξερω δεκα σωστα ατομα και ζευγαρωσω τον σκυλο μουυ γιατι θελουν σκυλακια ....οχι ομως για δηθεν καρκινους και κτλπ που δεν ισχυουν η γιατι απλα ο σκυλος πρεπει να πηδ....ξη .. και εν τελει καποιος να χωρισει τα θεματα .....φαστ

kingrim
27-09-10, 23:41
ρουσακσ εκανα στειρωση τον σκυλο για 2-3 λογους μετα απο συζητηση με την γιατρο και τον εκπαιδευτη

α) Το σκυλι λογο του οτι ειναι σε συνεχη συναντηση με δυο θυλικα εκανε απο κατω 2 μπαλακια και εκλεγε οταν εκανε τσισα
β) Δεν πιστευα οτι θα βρω να το ζευγαρωσω
γ) Η γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει ορμονικο προβλημα στο μελλον μονο τα κιλα πρεπει να προσεχω
δ) ο εκπαιδευτης μου ειπε οτι θα του κανει μονο καλο απο την στιγμη που δεν εχω σκοπο να το ζευγαρωσω (και απο υγεια και απο συμπεριφορα).

Ryu
27-09-10, 23:55
με αυτο το σκεπτικο να αρχησουμε να στειρωνουμε και ανθρωπους γιατι ισως καποιο τρισεγκονο μου μπορει να γινει αλητης η εγκληματιας
το τρισεγκονο σου θα εχει επιλογες κ δικη του κριση,θα ξερει τις συνεπειες τον πραξεων,κ θα κανει τις επιλογες του.ενω τα 5-10 κουταβια απο μια γεννα δεν θα εχουν ...κανονικα ο σκυλος θα πρεπει να ζευγαρωνει,κ τα θυλικα να κανουν 3-4 γεννες σε ολοι τους την ζωη για να μη παθαινουν πυομιτρες κ ψευδοκυησης,αλλα με τοσα αδεσποτα που υπαρχουν η καλητερη λυση ειναι η στειρωση...εγω που εχω 4 σκυλες αν ολλες γενναγαν απο 7 κουταβακια,γιατι πρεπει να γεννησουν,τι θα τα εκανα ολλα?κ ποιος θα επερνε ημιαιμα σκυλιακια?

GioM
28-09-10, 00:00
Κι ο Χίτλερ για καθαρόαιμους έψαχνε και είδατε τι έπαθε από τις διασταυρώσεις!!! :D:D:D

halvas69
28-09-10, 00:02
Αμέ, έβγαλε γκόμενα την Εύα http://www.inlnews.com/images/in_love_with_adolf_hitler__flv_-_1_frame_-_1050.bmp

GioM
28-09-10, 00:05
εγω που εχω 4 σκυλες αν ολλες γενναγαν απο 7 κουταβακια,γιατι πρεπει να γεννησουν,τι θα τα εκανα ολλα?κ ποιος θα επερνε ημιαιμα σκυλιακια?

1) Είμαστε πολλοί που προτιμάμε ημίαιμο... :)

2) 7 κουτάβια;;;;;;; Κουνέλες οι δικιές σου!!! :D
_____________________________________________

Αμέ, έβγαλε γκόμενα την Εύα http://www.inlnews.com/images/in_love_with_adolf_hitler__flv_-_1_frame_-_1050.bmp

Δε φαίνεται η φωτογραφία.

halvas69
28-09-10, 00:06
Το έκανα link πάτησε το στο προηγούμενο post.

Roussaks
28-09-10, 00:11
ρουσακσ εκανα στειρωση τον σκυλο για 2-3 λογους μετα απο συζητηση με την γιατρο και τον εκπαιδευτη

α) Το σκυλι λογο του οτι ειναι σε συνεχη συναντηση με δυο θυλικα εκανε απο κατω 2 μπαλακια και εκλεγε οταν εκανε τσισα----ο γιατρος τι σου ειπε οτι ειναι?εμενα ο δικος μου ειναι απο κουταβι με θυλικο και δεν εχει κανει κινηση ποτε...
γ) Η γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει ορμονικο προβλημα στο μελλον μονο τα κιλα πρεπει να προσεχω---σωστα αν ειναι πανω απο ενος χρονου.
δ) ο εκπαιδευτης μου ειπε οτι θα του κανει μονο καλο απο την στιγμη που δεν εχω σκοπο να το ζευγαρωσω (και απο υγεια και απο συμπεριφορα)---αν ειναι κατω απο ενος χρονου ..τουλαχιστον ετσι αναφερεται...δεν μπορω να σου βαλω λινκ τωρα.εγω δεν τον στηρωνω απλα γιατι θελω οταν αρχισει να γερναει να εχω εναν γιο του.

s

Ryu
28-09-10, 00:13
κ ποια διαφορα θα υπαρχει αν παρεις ενα αλλο?

GioM
28-09-10, 00:14
κ ποια διαφορα θα υπαρχει αν παρεις ενα αλλο?

Οικονομική πρώτα απ' όλα!

Ryu
28-09-10, 00:20
υπαρχουν κ αδεσποτα ρατσατα!:smt020

Roussaks
28-09-10, 00:25
γιατι θα ειναι το παιδι ενος φιλου που παντα ειναι και ηταν διπλα μου και θα ελπιζω να του μοιασει εστω και λιγο......α και για την ανθρωπινη ματαιοδοξια να πιατευουμε οτι εμεις φτιαχνουμε ενα σκυλο και οτι απο μονος του δεν μαθαινει τιποτα....

Ryu
28-09-10, 00:29
δηλαδη εαν παρεις ενα αλλο δεν θα δεθει μαζι οπως ο αυτος που εχεις τωρα,κ για να δεθει μαζι σου πρεπει να ειχει τα γονιδια του σκυλου σου..εγω αυτα πιστευω πως ειναι κολληματα

POURITANOS
28-09-10, 00:30
κ ποια διαφορα θα υπαρχει αν παρεις ενα αλλο?

Αν δεν είχαν προβλήματα υγειάς οι γονείς . περιορίζεις το ενδεχόμενο να παρουσιάσει ο γόνος κληρονομικές παθήσεις.

Σωστή ράτσα.
Αν πάρεις ένα νέο σκυλί από κουτάβι μπορεί μεγαλώνοντας να μην δεις αυτά που πλήρωσες για την καθαρότητα ράτσας

Πάνω από όλα το ξέρεις το σκυλί από το πρώτο λεπτό τις γέννησης του και ξέρεις πώς να το μεγαλώσεις σωστά.

Ryu
28-09-10, 00:38
εαν ο σκυλος δεν ειναι αγορασμενος απο επαγγελματια εκτροφεα ωστε να ξερουμε πως κ οι προγονοι του σκυλου μας δεν ειχαν καποια κληρωνομικη παθηση παντα θα υπαρχει ρισκο....ισως ο σκυλος μας να ειναι τυχερος κ να μην παθει δισπλασια(πχ),αλλα να το κληρονομιση καποιο απο τα παιδια του......η αν η σκυλα που θα ζευγαρωσουμε το σκυλο μας δεν ειναι εκτροφεα αλλα ιδιωτη χωρις χαρτια,πως θα ξερουμε οτι το κουταβι θα εινει υγιες?πεζουν ρολο κ γιαγιαδες,παπουδες,προγιαγιαδες κλπ

POURITANOS
28-09-10, 00:59
εαν ο σκυλος δεν ειναι αγορασμενος απο επαγγελματια εκτροφεα ωστε να ξερουμε πως κ οι προγονοι του σκυλου μας δεν ειχαν καποια κληρωνομικη παθηση παντα θα υπαρχει ρισκο....ισως ο σκυλος μας να ειναι τυχερος κ να μην παθει δισπλασια(πχ),αλλα να το κληρονομιση καποιο απο τα παιδια του......η αν η σκυλα που θα ζευγαρωσουμε το σκυλο μας δεν ειναι εκτροφεα αλλα ιδιωτη χωρις χαρτια,πως θα ξερουμε οτι το κουταβι θα εινει υγιες?πεζουν ρολο κ γιαγιαδες,παπουδες,προγιαγιαδες κλπ

Όταν κρατάς απογόνους δικούς σου ξέρεις το οικογενειακό δέντρο του σκύλου σου.
Οπότε είσαι καλυμμένος κατά το 50%

Επειδή σε κάποιους τομείς ο σκύλος πρέπει να είναι όλα αυτά που λέει η ράτσα του δεν χωράει μπαστάρδεμα με ένα σκυλί που δεν είναι καθαρόαιμο.
Οπότε τα χαρτιά είναι απαραίτητα.

Αν το σκυλί που είχες είναι μαπα ακόμα και ράτσας (Πολλοί δεν τα βάζουν να βγάλουν απογόνους )
το κυνηγητικό σκυλί το θέλεις σωστό σε όλα του. ώστε να μάθει και στο κουτάβι πώς να φερμάρει . Αν δεν ξέρει το ενήλικο να στήνετε και να κυνήγι το κουτάβι θα παίζει στα ποδιά σου.

Όλα τα σχόλια που κάνω αφορούν σκυλιά κουτσχαρ κυνηγητικά.

Ουδεμια σχέση δεν έχουν τα σχόλια αυτά σε περίπτωση που κάποιος θέλει ένα σκυλάκι για παρέα . πιστεύω από προσωπική εμπειρία ότι τα μπασταρδεμένα σκυλιά είναι και κάποιες φορές καλυτέρα από κάποια καθαρόαιμα.

Είχα κοπρόσκυλο(το μάζεψα ενήλικο) που από την πρώτη μέρα είχε γίνει η σκιά μου.
Τέτοια αγάπη δεν είδα ποτέ από καθαρόαιμο σκυλο .

Ryu
28-09-10, 01:08
1) Είμαστε πολλοί που προτιμάμε ημίαιμο... :)
δυστυχως δεν ειμαστε τοσοι πολλοι...

1) 2) 7 κουτάβια;;;;;;; Κουνέλες οι δικιές σου!!! :D

εγω τις δικιες μου δεν τις εχω βαλει ποτε για γεννα,αλλα ενα μεσαιου μεγεθους σκυλι κανει συννηθως απο 5 κ πανω....τις εχω στειρωσει κ μονο θετικα ειδα,το μονο αρνητικο ειναι οτι η μια παχαινη πολυ ευκολα κ γινεται σαν τραπεζι!

delta66
28-09-10, 01:16
Δεν ειμαι κατα της "μη τραβηγμενης στα ακρα" επιλεκτικης αναπαραγωγης.
Παραδειγμα ας ζευγαρωνουν τα υγειη σκυλια ρατσας μονο μεταξυ τους, αλλα ας μη προσπαθουμε με αυτην να υπερτονισουμε καποια χαρακτηριστικα τους, γιατι στο τελος θα γυρισει σε προβληματα

ΥΓ το ιδιο πιστευω και για τα ψαρια

Ryu
28-09-10, 01:20
Δεν ειμαι κατα της "μη τραβηγμενης στα ακρα" επιλεκτικης αναπαραγωγης.
Παραδειγμα ας ζευγαρωνουν τα υγειη σκυλια ρατσας μονο μεταξυ τους, αλλα ας μη προσπαθουμε με αυτην να υπερτονισουμε καποια χαρακτηριστικα τους, γιατι στο τελος θα γυρισει σε προβληματα

ΥΓ το ιδιο πιστευω και για τα ψαρια
γι αυτο υπαρχουν κ τα στανταρ καθε φυλης,οταν κατι ειναι υπερβολικο η ελειπες δεν ειναι κ αποδεκτο.γι αυτο υπαρχουν κ οι εκτροφεις για να αποφευγοντε τα προβληματα.

delta66
28-09-10, 01:31
γι αυτο υπαρχουν κ τα στανταρ καθε φυλης,οταν κατι ειναι υπερβολικο η ελειπες δεν ειναι κ αποδεκτο.γι αυτο υπαρχουν κ οι εκτροφεις για να αποφευγοντε τα προβληματα.
Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου οταν οι ιδιοι οι εκτροφεις φροντιζουν να υπερβαλουν τα χαρακτηριστικα για να ανεβασουν τις πωλησεις.
πχ εχουν στενεψει τοσο πολυ το κεφαλι των Rough Collie που καποια σκυλια παρουσιαζουν σοβαρα προβληματα

bokostas
28-09-10, 02:05
1) Είμαστε πολλοί που προτιμάμε ημίαιμο... :)


δυστυχως δεν ειμαστε τοσοι πολλοι...

Κι εγώ ένα ημίαιμο έχω κι έχετε και οι δυό σας δίκιο. Είμαστε πολλοί που τα προτιμάμε, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε αρκετοί για να τα μαζέψουμε όλα.
Δεν διαφωνώ με όσους προτιμούν τα ράτσας, ούτε και με όσους προτείνουν στείρωση των ημίαιμων (αφού δυστυχώς δεν έχουν "πέραση"),
απλά θα ήθελα να πω ότι είναι κρίμα κι αμαρτία να υπάρχουν τόσα καταπληκτικά σκυλιά αδέσποτα, επειδή είναι ημίαιμα και να τρέχουμε να
τα σκάμε στους εκτροφείς, για να πάρουμε ράτσας. Ας μαζέψουμε πρώτα τα ημίαιμα από τους δρόμους κι αν δεν μας προσφέρουν αυτό που
περιμένουμε (θα εκπλαγεί όποιος το δοκιμάσει, πιστέψτε με), ε τότε, το επόμενο σκυλί μας μπορεί να είναι ράτσας με πεντιγκρί και εγγύηση..:)

Δεν λέω ότι όσοι θέλουν σκύλο ράτσας δεν είναι φιλόζωοι, βεβαίως και είναι, απλά στα δικά μου μάτια, είναι 2 φορές πιο αξιέπαινος αυτός που
θα μαζέψει ένα αδέσποτο ημίαιμο από τον δρόμο και θα το σώσει από τις κακουχίες, την πείνα, την κακομεταχείριση, τις κλωτσιές, τις φόλες...

lion
28-09-10, 08:12
Δεν λέω ότι όσοι θέλουν σκύλο ράτσας δεν είναι φιλόζωοι, βεβαίως και είναι, απλά στα δικά μου μάτια, είναι 2 φορές πιο αξιέπαινος αυτός που
θα μαζέψει ένα αδέσποτο ημίαιμο από τον δρόμο και θα το σώσει από τις κακουχίες, την πείνα, την κακομεταχείριση, τις κλωτσιές, τις φόλες...

Βοηθήστε ρε παιδιά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43709)

Roussaks
28-09-10, 08:34
@Delta66
Η επιλεγμενη αναπαραγωγη γινεται εδω και χρονια απο εκτροφεις , οχι παντα για να τονισουν ενα σημειο ή να κανουν καπως διαφορετικο το στησιμο του σκυλου αλλα για να αποφυγουν καποια προβληματα που "σερνει" η ρατσα μαζι της . Η τραβιγμενη στα ακρα αναπαραγωγη ειναι π.χ η κατασκευη του πιτ μπουλ , απο 20 ρατσες αιματα , και 15 διαφορετικα ειδη .Προς θεου δεν εχω κατι με τα πιτ ισα ισα ειναι πολυ καλα και ευχαρα σκυλια .

@bokostas
Εχουν περασει απο τα χερια μου , πλεον ως ενηλικα γιατι σαν παιδια στο χωριο ειχαμε μαζεψει δεκαδες , 4-5 αδεσποτακια . Μερικα εξ επιλογης μερικα απο τυχη .... πολυ καλα σκυλια με 1-2 εξαιρεσεις που μου ριμαξαν το σπιτι ...
Μετα απο αυτα και με γνωμωνα οτι θα κανω οικογενεια και θελω ενα σκυλο με καποια Α χαρακτηριστηκα να περιμενω απο τον χαρακτηρα του πηρα το Μποξερ (http://www.forumboxer.com/index.php?topic=573.0), καθε σκυλος διαφερει στον χαρακτηρα για να προλαβω τους "οι ιδιοκτητες τα κανουν ...." οριστε για το Πεκινουα (http://petz-pekingese.blogspot.com/) . Στο δε δευτερο σιτε θα βρειτε πολλες ρατσες/πληροφοριες/χαρακτηρες .
Ναι να περνουμε αδεσποτα ,εαν εχουμε τον χωροχρονο να ασχοληθουμε μαζι τους ,
Ναι να περνουμε καθαροαιμα γιατι θελουμε να περιμενουμε κατι απο αυτα
Οχι να γινομαστε συλλεκτες ζωων ,καθαροαιμων ή μη , ή η αγαπη μας προς αυτα να μας κανει δεσμιους τους .

Οσο για την αναπαραγωγη του σκυλου μου , ειπα ξεκαθαρα , θελω ενα κουταβι του οταν θα αρχισει να γερναει ~5 χρονων , ωστε και να το μαθει αυτος , και να εχω ενα "κομματι του" . Ο Λακης , ειναι 1.5 χρονων και ηδη του χρωσταω πολλα ! Φανταστητε να φτασει 5 χρονων....

amalia
28-09-10, 10:48
1) Μαζί σου διαφωνούν και ο κτηνίατρος μου και ο κτηνίατρος των ιδιοκτητών του θηλυκού (45-50 μέρες).

2) Οι γονείς έχουν και οι 2 pedigree διαθέσιμα σε όποιον θέλει να τα ελέγξει.

3) Στο πρόβλημα με τα αδέσποτα έχουν συμβάλλει σημαντικά άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις περί καθαρότητας των σκύλων (ράτσας). Πολλές φορές οι διασταυρώσεις έχουν χαρίσματα που σπάνια συναντάς.

4) Πολύ καλή η ιδέα σου για υπεύθυνη δήλωση, αλλά επειδή νομική ισχή ουσιαστική δεν έχει... μήπως να τα χαρίζω με συμβολαιογράφο;

Δεν χαλάς την αγγελία. Απλώς μου φαίνεται αστείο όλο το θέμα που άνοιξες. Παρ' όλα αυτά έχεις δικαίωμα να έχεις όποια γνώμη θέλεις. Αλλά μην το ξεφτιλίζεις μέσα στην αγγελία. Μην καταλήξει να είναι κουβέντα για τις διαφωνίες σου. Καλές είναι αλλά εκτός θέματος.


1.Κακως ερωταται ο κτηνιατρος για το ποτε πρεπει τα κουταβια να φευγουν απο την τοκετομαδα... Εαν υπαρχει η δυνατοτητα να μενουν μαζι περισσοτερο εκμεταλλευτειτε το! Η παραμονη τους θα ειναι ενα μεγαλο συν αργοτερα στη συμπεριφορα τους με αλλα ζωα. Οι "διορθωσεις" της σκυλας και η ιεραρχια αναμεσα στα κουταβια, μαθαινουν στο ζωο αργοτερα τα ορια του και να μη τα ξεπερναει;)
Στην τελικη και 20 ημερων να τα εδινες, παλι μια χαρα θα επιβιωναν. Δεν τιθεται θεμα υγειας.

2.Χαιρομαι πολυ που το ακουω αυτο. Δηλώσατε τη γέννα στον ΚΟΕ? Ετσι τα σκυλακια αυτα εαν ειναι μορφολογικα κοντα στο προτυπο και εχουν κ το χαρακτηρα που αντιπροσωπευει τηφυλη θα μπορουσαν να παρουσιαστουν σε καποιες εκθεσεις και να κριθουν αξια αναπαραγωγης ή οχι. Επίσης, σε ένα ενδεχόμενο προβλημα υγείας ο ιδιοκτήτης θα μπορεί να ανατρέξει σε προγόνους, να μάθει αν το εμφάνισαν, αν θεραπεύτηκε κλπ.

3. Δε θα ήθελα να το σχολιάσω... δεν ανέφερα ποτε οτι τα καθαρόαιμα είναι καλύτερα απο τα ημίαιμα! Είναι αστειο!Δυστυχώς όμως οι δρόμοι έχουν γεμίσει "καθαρόαιμα" από ανέυθυνους ιδιοκτήτες. Ευτυχως, άνθρωποι σαν εμένα στειρώνουν τα αδέσποτα στους δρόμους για να αποφέυγεται ο υπερπληθυσμός ενώ την ίδια στιγμή κάποιος ζευγαρώνει το πανεμορφο, χαριτωμένο καθαροαιμο του μέ ένα άλλο γιατι έπρεπε να γίνει μάνα η σκύλα του. Χαρίζει τα κουτάβια σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοι και ... τη συνέχεια την ξέρετε. Την ίδια στιγμή στο καταφύγιο υπάρχουν δεκάδες πανέμορφα και πανέξυπνα κουτάβια στα αζήτητα που όπως δε τα παίρνουν για δεσμέυονται με Φορμα Υιοθεσίας ;)

4. Δε σου μίλησα ειρωνικά :(΄

Αστειο δεν ειναι το θεμα... θλιβερό είναι που στο 2010 και με τόσο τεράστιο πρόβλημα αδέσποτων και σκοτωμένων ζώων στην Ελλάδα, κάποιοι αρνιούνται να μη ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους:rolleyes:

ΥΓ Το ενα μου σκυλί δεν είναι καθαροαιμο το πήρα απο καταφύγιο αφού ειχε αλλάξει 3 σπίτια ;) Ειναι πολυ καλυτερο απο πολλά καθαροαιμα!
-------------------------
@Delta66

Οσο για την αναπαραγωγη του σκυλου μου , ειπα ξεκαθαρα , θελω ενα κουταβι του οταν θα αρχισει να γερναει ~5 χρονων , ωστε και να το μαθει αυτος , και να εχω ενα "κομματι του" . Ο Λακης , ειναι 1.5 χρονων και ηδη του χρωσταω πολλα ! Φανταστητε να φτασει 5 χρονων....

Γιατι θέλεις κουτάβι του? Πιστεύεις οτι θα έιναι ίδιο με το σκυλο σου? Και τα άλλα κουτάβια της γέννας?

5 χρονών ο σκυλος σου οχι απλα δε γερνάει αλλα είναι στο pick της ζωης του και μορφολογικά και απο θεμα χαρακτήρα :)

Roussaks
28-09-10, 11:06
Σε μια ρατσα Αμαλια με προσδοκιμο ζωης τα 9-10 χρονια μαξιμουμ ,κατα το προτυπο παντα, τα 5 θεουρουνται μεση ηλικια ...οσο γιατι το θελω το εγραψα παραπανω οπως και πως θα το κανω:
"Το σωστο με την αναπαραγωγη ειναι καπου στην μεση...ναι να εχω εναν απογονο...ναι αν ξερω δεκα(10) σωστα ατομα και ζευγαρωσω τον σκυλο μουυ γιατι θελουν σκυλακια και να βγαλει 8 κουταβια μονο ....οχι ομως για δηθεν καρκινους και κτλπ που δεν ισχυουν ή γιατι απλα ο σκυλος πρεπει να πηδ....ξη"
Αυτα για μενα ......

Αμαλια καταλαμβαινω οτι εισαι μελος σε φιλοζωικο σωματειο , και μπραβο σου , δεν αντιλεγω και γω εχω σκεφτει αρκετες φορες να παω να βοηθησω τα φιλοζωικα αλλα ολο κατι ακουω και λεω οχι θα κανω οτι μπορω μονος μου και εχω κανει οτι μπορω απο την πλεθρα μου .Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα πανω ..
Οσο για το θεμα αναπαραγωγης το ξερεις και το ξερω οτι δεν γινεται να σταματησει , οσο δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει την ΠΩΛΗΣΗ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ απο ΠΕΤ και ΒΥΒ(back yourd breaders) ή η εκτροφη χωρις ελεγχους κτλπ ... θεματα που στην Ελλαδα ειμαστε πολυ πισω !!! ΔΕΝ χτυπαω στο θεμα ΠΑΙΔΕΙΑ γιατι αν εχεις παιδεια και σωστη αναπαραγωγη κανεις και σε σωστα ατομα πανε τα σκυλια σου και ολα καλα ...

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΑΝΕΒΟΥΝ ΟΙ ΤΟΝΟΙ !!!

amalia
28-09-10, 11:17
9-10 χρονια προσδόκιμο τα boxerakia? Δεν ειναι σωστο αυτο;)

Εαν το σκυλί σου είναι αποδεδειγμενα υγιες, έχει κάνει εξετάσεις για προβλήματα που ταλαιπωρούν τη κάθε φυλή, έχει pedigree ώστε να γνωρίζεις προγόνους του ( αν εμφανισαν προβλήματα υγείας, αν εζησαν μέχρι τα βαθιά γεράματα, πως ήταν μορφολογικά κλπ), έχει συμμετέχει σε 2-3 Εκθεσεις και έχει παρει "Εξαιρετος", δεν έχει προβλήματα συμπεριφοράς ή φοβιές ... τοτε.. μπορείς να βρεις μία θηλυκιά με "ανάλογα προσόντα" και να ζευγαρώσει.
Τους μελλοντικους ιδιοκτήτες πρεπει να τους scanareis τοσο καλά ώστε να έιναι το ίδιο υπευθυνοι με σένα.
Δεν είμαι κατά της αναπαραγωγής ΑΛΛΑ οχι με τον τρόπο που γίνεται σήμερα. Μονο και μόνο για εγωιστικούς ή εμπορικούς λόγους.

harris samos
28-09-10, 11:19
εγω θα ηθελα ενα κουταβι απο τον δικο μου που τον εχασα μετα απο 9 χρονια καθαροαιμο ροττ με γονεις με χαρτια και προταθληματα χαρισα εγω προσωπικα 20 απιστευτους κουταβους σε παιδια που εβλαπα οτι τα αγαπανε και θελουν αυτη τη ρατσα εγω το δικο μου τοτε τον αγωρασα 300 χιλιαρικα φυλικη τιμη δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να στειρωσο το σκυλι και να μην δωσο αυτη τη χαρα που πηρα εγω σε αυτα τα 20 ατομα οταν το πειρα στα χερια μου 1.5 μηνον και τον εβλεπα να μεγαλωνει διπλα μου
δε καταλαβαινω ομως γιατι κολατε στα χαρτια και πατε και τα σκατε στους εκτροφεις και δε περνετε απο ιδιοτες συνηδιτοπιοιμενους οχι αυτους τους κοπανους που εχουν κανει τα σκυλια μηχανες μονιμα γκαστρωμενα
επισεις ειμαι αντιθετος με τη στειρωση γιατι εχω δει τα ζωα να χανουν καποια ενστηκτα

ενας καλος ανθροπως zw πριν 2 χρονια μου στειρωσε 20 γατες που ειχα σε ενα σταυλο εξω απο τον πολητισμο με αποτελεσμα να μας φανε τα ποντικια και τα φιδια οι γατες σταματησαν να κυνηγανε μετα τη στειρωση ασε που η μισες πεθαναν απο μολυνσης μια που της στειρωσανε και της φερανε πισω σε 3 μερες με ανοιχτες πλυγες

οσο για τα ιμιαιμα το πρωτο καθαροαιμο που ειχα ηταν το ροττ εχουν περασει απο τα χερια μου 10 σκυλια που πολυ καλοι ανθρωποι zw τα πηραν απο κοντα μου για λογους σχιζοφρενικους για μενα (φολες μεσα στο σπιτι )
οσπου εγινα και εγω σχηζοφρενης για να σταματησουν να ασχολουντε με τα σκυλια μου

Roussaks
28-09-10, 11:27
Εχεις δικιο 11-14 ειναι ... λαθος μου ! Οχι δεν εχει πεντιγρυ αλλα εχω κυκλο για να τα δωσω ΟΤΑΝ--μεγαλο οταν-- και αν μεχρι τοτε δεν εχει παρουσιασει --χτυπα ξυλο-- προβημα υγειας !!!!

chemical mac
28-09-10, 11:45
Μετά και την φωτογραφία του Χαλβά δηλώνω πλέον μέγας υποστηρικτής της ευγονικής :D.

Και το δικό μου κόπρος είναι, με πολλά ψυχολογικά προβλήματα (λόγω "καλοπέρασης" μάλλον) αλλά με φροντίδα και προδέρμ τα ξεπερνάμε. Ενάμιση χρόνο μετά το σκυλί έχει αρχίσει να δείχνει τον εξαιρετικό του χαρακτήρα (αν και προέρχεται από κ@λ@ρατσες κανίς, γιόρκι κτλ) και η συμπεριφορά της είναι άψογη. Η πρώτη μου δουλειά, ήταν μόλις την πήρα, εξετάσεις - τσιπάρισμα και μετά από 7 μήνες στείρωση (όταν την πήρα είχε κουτάβια 65 ημερών). Δεν έχει χάσει τίποτα από την σπιρτάδα και την όρεξη που είχε και πριν. Προσέχω λίγο παραπάνω τη διατροφή της.

Ακόμα και καθαρόαιμο να έπαιρνα πάλι θα το στείρωνα για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Βέβαια αν ήταν στο χέρι μου θα στείρωνα και πολλούς ανθρώπους αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. :rolleyes:

Χαλβαδούκο καμιά φωτό ακόμα παίζει; :D

GioM
28-09-10, 12:02
1.Κακως ερωταται ο κτηνιατρος για το ποτε πρεπει τα κουταβια να φευγουν απο την τοκετομαδα... Εαν υπαρχει η δυνατοτητα να μενουν μαζι περισσοτερο εκμεταλλευτειτε το! Η παραμονη τους θα ειναι ενα μεγαλο συν αργοτερα στη συμπεριφορα τους με αλλα ζωα. Οι "διορθωσεις" της σκυλας και η ιεραρχια αναμεσα στα κουταβια, μαθαινουν στο ζωο αργοτερα τα ορια του και να μη τα ξεπερναει;)
Στην τελικη και 20 ημερων να τα εδινες, παλι μια χαρα θα επιβιωναν. Δεν τιθεται θεμα υγειας.

2.Χαιρομαι πολυ που το ακουω αυτο. Δηλώσατε τη γέννα στον ΚΟΕ? Ετσι τα σκυλακια αυτα εαν ειναι μορφολογικα κοντα στο προτυπο και εχουν κ το χαρακτηρα που αντιπροσωπευει τηφυλη θα μπορουσαν να παρουσιαστουν σε καποιες εκθεσεις και να κριθουν αξια αναπαραγωγης ή οχι. Επίσης, σε ένα ενδεχόμενο προβλημα υγείας ο ιδιοκτήτης θα μπορεί να ανατρέξει σε προγόνους, να μάθει αν το εμφάνισαν, αν θεραπεύτηκε κλπ.

3. Δε θα ήθελα να το σχολιάσω... δεν ανέφερα ποτε οτι τα καθαρόαιμα είναι καλύτερα απο τα ημίαιμα! Είναι αστειο!Δυστυχώς όμως οι δρόμοι έχουν γεμίσει "καθαρόαιμα" από ανέυθυνους ιδιοκτήτες. Ευτυχως, άνθρωποι σαν εμένα στειρώνουν τα αδέσποτα στους δρόμους για να αποφέυγεται ο υπερπληθυσμός ενώ την ίδια στιγμή κάποιος ζευγαρώνει το πανεμορφο, χαριτωμένο καθαροαιμο του μέ ένα άλλο γιατι έπρεπε να γίνει μάνα η σκύλα του. Χαρίζει τα κουτάβια σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοι και ... τη συνέχεια την ξέρετε. Την ίδια στιγμή στο καταφύγιο υπάρχουν δεκάδες πανέμορφα και πανέξυπνα κουτάβια στα αζήτητα που όπως δε τα παίρνουν για δεσμέυονται με Φορμα Υιοθεσίας ;)

4. Δε σου μίλησα ειρωνικά :(΄

Αστειο δεν ειναι το θεμα... θλιβερό είναι που στο 2010 και με τόσο τεράστιο πρόβλημα αδέσποτων και σκοτωμένων ζώων στην Ελλάδα, κάποιοι αρνιούνται να μη ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους:rolleyes:

ΥΓ Το ενα μου σκυλί δεν είναι καθαροαιμο το πήρα απο καταφύγιο αφού ειχε αλλάξει 3 σπίτια ;) Ειναι πολυ καλυτερο απο πολλά καθαροαιμα!


1) Σίγουρα κακώς ρωτάται ο κτηνίατρος. Από δω και πέρα θα ρωτάμε εσένα! Σταμάτα αυτή την ανοησία που μπορεί να δώσει λανθασμένες κατευθύνσεις σε κάποιον αρχάριο με τα σκυλιά. Ο μόνος ειδικός σε τέτοια θέματα είναι ο κτηνίατρος είτε μπορείς να το καταλάβεις είτε όχι.

2) Ούτε στον ΚΟΕ δηλώθηκε η γέννα ούτε σε εκθέσεις θα κατεβούν τα σκυλιά. Δεν είναι αντικείμενο επιδείξεων για να τα πηγαίνεις σε εκθέσεις. Σε εκθέσεις πας τις συλλογές σου, όχι τους φίλους σου.

3) Και οι εκτροφείς πουλάνε τα σκυλιά σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοί και τη συνέχεια την ξέρετε! Και μην αναφέρεις το χρηματικό θέμα (πληρώνουν άρα είναι διατεθημένοι να τα προσέξουν. Δεν ισχύει και το γνωρίζουμε όλοι). Πολλοί από αυτούς που δεν έχουν τα χρήματα να αγοράσουν κάτι από εκτροφέα (και μπορεί να είναι ικανότατοι ιδιοκτήτες) θα ήταν καλύτερα να πάρουν ένα σκυλί από γέννα ιδιότη, γιατί ίσως δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να μεγαλώσουν σωστά ένα ημίαιμο. Και αν τα σκυλιά είναι όντως φίλοι μας, ας τα αντιμετωπίζουμε σαν φίλους. Και σε έναν φίλο σου όταν έχει ανάγκη να ζευγαρώσει δεν του τα κόβεις! Τίποτε άλλωστε δε σε κάνει ικανότερη για ζευγάρωμα από ότι τα σκυλιά. Το μόνο πραγματικά θλιβερό είναι ότι από ότι φαίνεται νομίζεις πως όντως είσαι ικανότερη για ζευγάρωμα από ότι τα σκυλιά. Κανένας εκτροφέας δε σε έβγαλε. Η φύση δεν κάνει λάθη... εμείς κάνουμε. Το ότι υπάρχει εμπόριο σκύλων (όπως επίσης ότι για να δηλώσεις κάθε κουτάβι πρέπει να πληρώσεις αρκετά!) έχει και τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του. Το βασικότερο αρνητικό είναι ότι πολλοί πλουτίζουν από το θέμα των απόλυτα ελεγμένων διασταυρώσεων ενώ συμπεριφέρονται στα σκυλιά απαίσια (ειδικά στη μανάδες).

Με ένα "συμβολικό" ποσό το κάθε κουτάβι από γέννα ιδιότη βγάζει επίσημα χαρτιά και από "χαρίζεται" αναβαθμίζεται σε "....... ευρώ το κομμάτι"! Εγώ στη διαδικασία αυτή δεν θα συμμετάσχω. Όποιος θέλει όμως δεν τον εμποδίζει κανένας. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να κρίνεις εσύ το αν κάποιος θα στειρώσει το σκυλί του ή αν θα σεβαστεί τη φύση του κατοικίδιου.

kingrim
28-09-10, 12:23
συμφωνω Giom σε ολα εκτος απο την στειρωση (πως θα μπορουσα να συμφωνησω απο την στιγμη που εχω στειρωσει τον σκυλο μου αλλα εμεις θα τα πουμε απο κοντα με εναν καφε)

amalia
28-09-10, 12:26
1) Σίγουρα κακώς ρωτάται ο κτηνίατρος. Από δω και πέρα θα ρωτάμε εσένα! Σταμάτα αυτή την ανοησία που μπορεί να δώσει λανθασμένες κατευθύνσεις σε κάποιον αρχάριο με τα σκυλιά. Ο μόνος ειδικός σε τέτοια θέματα είναι ο κτηνίατρος είτε μπορείς να το καταλάβεις είτε όχι.

2) Ούτε στον ΚΟΕ δηλώθηκε η γέννα ούτε σε εκθέσεις θα κατεβούν τα σκυλιά. Δεν είναι αντικείμενο επιδείξεων για να τα πηγαίνεις σε εκθέσεις. Σε εκθέσεις πας τις συλλογές σου, όχι τους φίλους σου.

3) Και οι εκτροφείς πουλάνε τα σκυλιά σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοί και τη συνέχεια την ξέρετε! Και μην αναφέρεις το χρηματικό θέμα (πληρώνουν άρα είναι διατεθημένοι να τα προσέξουν. Δεν ισχύει και το γνωρίζουμε όλοι). Πολλοί από αυτούς που δεν έχουν τα χρήματα να αγοράσουν κάτι από εκτροφέα (και μπορεί να είναι ικανότατοι ιδιοκτήτες) θα ήταν καλύτερα να πάρουν ένα σκυλί από γέννα ιδιότη, γιατί ίσως δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να μεγαλώσουν σωστά ένα ημίαιμο. Και αν τα σκυλιά είναι όντως φίλοι μας, ας τα αντιμετωπίζουμε σαν φίλους. Και σε έναν φίλο σου όταν έχει ανάγκη να ζευγαρώσει δεν του τα κόβεις! Τίποτε άλλωστε δε σε κάνει ικανότερη για ζευγάρωμα από ότι τα σκυλιά. Το μόνο πραγματικά θλιβερό είναι ότι από ότι φαίνεται νομίζεις πως όντως είσαι ικανότερη για ζευγάρωμα από ότι τα σκυλιά. Κανένας εκτροφέας δε σε έβγαλε. Η φύση δεν κάνει λάθη... εμείς κάνουμε. Το ότι υπάρχει εμπόριο σκύλων (όπως επίσης ότι για να δηλώσεις κάθε κουτάβι πρέπει να πληρώσεις αρκετά!) έχει και τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του. Το βασικότερο αρνητικό είναι ότι πολλοί πλουτίζουν από το θέμα των απόλυτα ελεγμένων διασταυρώσεων ενώ συμπεριφέρονται στα σκυλιά απαίσια (ειδικά στη μανάδες).

Με ένα "συμβολικό" ποσό το κάθε κουτάβι από γέννα ιδιότη βγάζει επίσημα χαρτιά και από "χαρίζεται" αναβαθμίζεται σε "....... ευρώ το κομμάτι"! Εγώ στη διαδικασία αυτή δεν θα συμμετάσχω. Όποιος θέλει όμως δεν τον εμποδίζει κανένας. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να κρίνεις εσύ το αν κάποιος θα στειρώσει το σκυλί του ή αν θα σεβαστεί τη φύση του κατοικίδιου.

Ευτυχως που το ποστ το διαβαζουν και νοημωνες ανθρωποι!!!;)
Συγχαρητηρια για την ανατροφη σου :) Την ιδια φανταζομαι δινεις και στα σκυλια σου ε?:rolleyes:

I rest my case!! Ευχομαι οι επομενες γενιες να ξεφυγουν απο την ελληνικη αυτη νοοτροπια ;)

Στα επομενα κουταβακια που θα συναντησεις εσυ στο δρομο πες τους ολα αυτα.. και στο καπακι ενημερωσε τα οτι μεσος ορος ζωης τους ειναι 6 μηνες!
Ας ζευγαρωσουμε ολοι τα σκυλια μας λοιπον και αν δε βρισκεται κανεις να τα παρει... δε βαριεσαι.. η φυση θα κανει τη δουλεια της !

Roussaks
28-09-10, 12:30
και καπου εδω ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΙ ΤΟΝΟΙ ....το ψαροντουφεκο (HALVA!!!!!!!!!!!!!!!!! )
----------------------------------------------------------------------------------
Ηρεμιστε και προσπαθηστε με επιχειρηματα να αποδειξετε τις θεσεις σας , με τις φωνες και τους χαρακτηρισμους μονο κακο κανετε στο ποστ.
Που καποιοι θα ανατρεξουν για να παρουν γνωμες !!!

amalia
28-09-10, 12:35
και καπου εδω ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΙ ΤΟΝΟΙ ....το ψαροντουφεκο (HALVA!!!!!!!!!!!!!!!!! )
----------------------------------------------------------------------------------
Ηρεμιστε και προσπαθηστε με επιχειρηματα να αποδειξετε τις θεσεις σας , με τις φωνες και τους χαρακτηρισμους μονο κακο κανετε στο ποστ.
Που καποιοι θα ανατρεξουν για να παρουν γνωμες !!!


Νομιζω οτι απο την αρχη σεβαστηκα το θεμα και το φορουμ που με φιλοξενει.. το να δεχομαι ομως ειρωνικα σχολια οταν καποιος δεν εχει επιχειρηματα και αλλο τροπο να αντικρουσει τα επιχειρηματα μου.. δε μπορω να το σεβαστω...;)

beat89
28-09-10, 12:42
Λεω και εγω...
Το παρακολουθω μερες το θεμα κ λεω ειμαστε καλα??:confused:
Ακομα τπτ να συμβει?:D
Ουφ.....Τωρα ηρεμησα...Δεν εχουμε χασει τη φορμα μας.:):)
Ηρεμια παιδια κ ολα λυνονται.

Roussaks
28-09-10, 12:46
1) Σίγουρα κακώς ρωτάται ο κτηνίατρος. Από δω και πέρα θα ρωτάμε εσένα! Σταμάτα αυτή την ανοησία που μπορεί να δώσει λανθασμένες κατευθύνσεις σε κάποιον αρχάριο με τα σκυλιά. Ο μόνος ειδικός σε τέτοια θέματα είναι ο κτηνίατρος είτε μπορείς να το καταλάβεις είτε όχι.
O κτηνιατρος ειναι ειδικος σε ιατρικα θεματα , ο εκπαιδευτης σε θεματα εκπαιδευσης ,οπως και ποτε θα φυγει απο την μανα , αν εχεις σωστο κτηνιατρο και εκπαιδευτη δεν ανησυχεις για τιποτα

2) Ούτε στον ΚΟΕ δηλώθηκε η γέννα ούτε σε εκθέσεις θα κατεβούν τα σκυλιά. Δεν είναι αντικείμενο επιδείξεων για να τα πηγαίνεις σε εκθέσεις. Σε εκθέσεις πας τις συλλογές σου, όχι τους φίλους σου.
Λαθος αντιμετοπιση μιας και μεσω εκθεσεων και διαγωνισμων / επιδειξεων εχουν καθιερωθει εδω και χρονια η σημερινες ρατσες σκυλων

3) Και οι εκτροφείς πουλάνε τα σκυλιά σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοί και τη συνέχεια την ξέρετε!
Αν ξερεις τετοιους εκτροφεις απλα τους δυσφημεις ... σε εναν κλαδο υπαρχουν και καλοι και κακοι
Και μην αναφέρεις το χρηματικό θέμα (πληρώνουν άρα είναι διατεθημένοι να τα προσέξουν. Δεν ισχύει και το γνωρίζουμε όλοι).
Ενας σκυλος θελει αρκετα λεφτα στην διαρκεια της ζωης του ειναι περιππου οσα χρειαζεται και το ενυδρειο , δεν ειναι ενα ποσο μη επιληψιμο αλλα ειναι αιτια για καποιον ωστε π.χ να μην κανει τωρα τις εξετασεις για καλαζαρ στον σκυλο του
Πολλοί από αυτούς που δεν έχουν τα χρήματα να αγοράσουν κάτι από εκτροφέα (και μπορεί να είναι ικανότατοι ιδιοκτήτες) θα ήταν καλύτερα να πάρουν ένα σκυλί από γέννα ιδιότη, γιατί ίσως δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να μεγαλώσουν σωστά ένα ημίαιμο.
Ημιαιμο - αδεσποτα -καταφυγια , γιατι και στον ιδιωτη θα δωσουν λεφτα και θα συντηρισουν ενα συστημα. Οι γνωσεις αποκτιουνται , η εκπαιδευση δεν εχει ρατσα
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΕΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΖΩ

Ειρηνη υμιν !:smt073:smt073:smt073

Εδω ειναι ψαροφορουμ .... που να μπεις στα σκυλοφορουμ....χεχε εκει παντα εχουμε ...ε...εχουν την φορμα τους !!!

harris samos
28-09-10, 12:56
εγω εχω να πω οτι μερικοι ζωοφιλοι το παρακανουν
αμαλια αμα ενα αδεσποτο εχει 6 μηνες ζωη ελα να μου τρυπισης τη μυτι
τα αγρια σκυλια στην αφρικη ποσα χρονια ζουνε ????? 6 μηνες ? αντιμετοπα με λιονταρια και οτι αλλο βαλει ο νους σου χωρις εμβολια χωρις τιποτα

amalia
28-09-10, 13:02
εγω εχω να πω οτι μερικοι ζωοφιλοι το παρακανουν
αμαλια αμα ενα αδεσποτο εχει 6 μηνες ζωη ελα να μου τρυπισης τη μυτι
τα αγρια σκυλια στην αφρικη ποσα χρονια ζουνε ????? 6 μηνες ? αντιμετοπα με λιονταρια και οτι αλλο βαλει ο νους σου χωρις εμβολια χωρις τιποτα


Βρε Χαρη τωρα σοβαρολογεις?
Τα αγρια σκυλια στην Αφρικη εχουν την αγελη τους να τα προστατευει. Το κουταβι που βρηκα προχτες στο σκουπιδοτενεκε ( husky παρακαλω) ποιος θα το προστατεψει?Το πιτμπουλ που μαζεψα τις προαλλες εξω απο τα Everest μεσα στις δαγκωματιες κ αποστεωμενο ποιος? Το τεριε που πηρε η κυρια επειδη ειναι ασπρο και χνουδωτο αλλα μολις εφτασε 8 μηνων δαγκωσε ολη την οικογενεια αφου δεν ειχε μαθει ποτε κανονες και θελουν να το πανε για ευθανασια ποιος επισης?
Μη μου πεις μονο η φυση θα φροντισει για ολα;)

GioM
28-09-10, 13:17
συμφωνω Giom σε ολα εκτος απο την στειρωση (πως θα μπορουσα να συμφωνησω απο την στιγμη που εχω στειρωσει τον σκυλο μου αλλα εμεις θα τα πουμε απο κοντα με εναν καφε)

:smt023

__________________________________________________

Αμαλία η φύση σίγουρα θα κάνει τη δουλειά της και με τη δικιά σου περίπτωση. Και υπάρχει και ο Μεγαλοδύναμος... μην απελπίζεσαι... Πιο επικίνδυνη είσαι εσύ με τις θέσεις σου για τα ζώα, παρά οι γέννες.

__________________________________________________

Roussaks είπα ότι και οι εκτροφείς πουλάνε σε ανίκανους ιδιοκτήτες, και ευνοούν την αύξηση των αδέσποτων. Για τα υπόλοιπα δε σχολιάζω. Δε θα συμφωνήσουμε ούτως ή άλλως.

harris samos
28-09-10, 13:19
εγω νομιζω οτι τα παρα λεμε παντος
το παρακανουμε μερικες φορες και ιδικα οσοι ειναι πορομενοι με κατι σαν εσενα αμαλια

amalia
28-09-10, 13:23
εγω νομιζω οτι τα παρα λεμε παντος
το παρακανουμε μερικες φορες και ιδικα οσοι ειναι πορομενοι με κατι σαν εσενα αμαλια

Δεν ειμαι καθολου πορωμενη. Απλα δεν κλεινω τα ματια μου στην πραγματικοτητα αν και βολευει πολυ :D
Ειναι σαν να πας να ψωνισεις τροφη για τα ψαρια και να θελει καποιος να βαλει 3 χρυσοψαρα σε γυαλα... σιγα μην εχει προηγουμενη εμπειρια... το εχει δει και σε ενα αλλο σπιτι.. ειναι κιτρινα, γυαλιζουν και δεν απαιτουν και χρονο... θα προσπερνουσες ? Εγω οχι!;)

Roussaks
28-09-10, 13:31
Το θεμα ειναι απο ποια μερια θα το δεις , των ζωων ή των ανθρωπων ....
και στις 2 περιπτωσεις θα μιλουσες αλλα γιατι , για τα καημενα τα χρυσοψαρα ή για τον "καημενο" τον αγοραστη που θα του πεθαιναν τα ψαρια χωρις να ξερει απο τι;;

Τα χρυσοψαρα αν δεν πουλουνταν στον Α θα πουληθουν στον Β , αλλα ο αγοραστης που εσυ ενημερωσες θα κανει την επιλογη του με μια γνωση παραπανω .
Αρα που αποσκοπεις ; Στο να σωσεις τα χρυσοψαρα ή να ενημερωσεις τον αγοραστη;;;

Εγω γερνω προς το 2 !!

amalia
28-09-10, 13:37
Ολα ειναι αλυσιδα.. ενημερωνεις καποιον με την ελπιδα οτι θα σε ακουσει, θα προβληματιστει, θα "το ψαξει" και με τη σειρα του θα ενημερωσει καποιον αλλο κοκ.

harris samos
28-09-10, 13:41
Δεν ειμαι καθολου πορωμενη. Απλα δεν κλεινω τα ματια μου στην πραγματικοτητα αν και βολευει πολυ :D
Ειναι σαν να πας να ψωνισεις τροφη για τα ψαρια και να θελει καποιος να βαλει 3 χρυσοψαρα σε γυαλα... σιγα μην εχει προηγουμενη εμπειρια... το εχει δει και σε ενα αλλο σπιτι.. ειναι κιτρινα, γυαλιζουν και δεν απαιτουν και χρονο... θα προσπερνουσες ? Εγω οχι!;)ουτε εγω τα κλεινω εχω τσακοθει με πολλα πετ σοπ αλλα και με κυριες που θελανε να βαλουνε 6 αγγελοψαρα σε 60 λιτρα γιατι μοιαζει με πορτατιφ

μερικες φωρες με τη σταση μας οσο και να παλευουμε μενουμε παρκαρισμενοι και δε βλεπουμε οτι ολα τα αλλα περνανε απο διπλα μας

αν θελετε να σωσετε τα αδεσποτα δεν ειναι λυση να τα στειρωνε αλλα να ενημεροθει σωστα ο κοσμος μονο ετσι θα γινει κατι και να περαστει μια καλυτερη νεοτροπια
δε μπορω να χαλασω εγω ενα σκυλο επιδει στο μελλον καποιος μαλ@κας θα αφυσει εναν απογωνο του στο δρομο
αμα τον δεις καντου μια μηνιση μαζι με ενα φιλοζοικο συλογο και θα σου πω εγω μετα αν ξανα αφυσει κανενας τον σκυλο στο δρομο αυτη ειναι η γνωμη μου
δε φταινε τα σκυλια που ζευγαρονουν οι ανθροποι φταινε που δε ξερουν τη να κανουν με ενα σκυλο οπως και με το καθε ζωντανο

αμαλια εσυ εισαι και κοπελα και θελω να ρωτησω κατι γιατι ενα θυλικο σκυλι δεν το αφυνεις να νιωσει σα μανα και το στειρωνεις ???

amalia
28-09-10, 13:57
Kαταρχην ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εγραψα οτι πρεπει να στειρωνονται ΟΛΑ τα σκυλια. Τα σκυλια που ζουνε στο δρομο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι στειρωμενα αρσενικα και θηλυκα για ευλογους λογους. Περα απο την αυξηση του αριθμου τους δημιουργουνται κ τρομεροι καυγαδες αρσενικων για την κυριαρχια.

Ο αρσενικος μου δεν ειναι στειρωμενος και δε θα στειρωθει εαν δεν προκυψει προβλημα υγειας που το απαιτει. Επισης, θα τον ειχα στειρωσει εαν ειχε προβληματα συμπεριφορας που δεν λυνονταν μονο με εκπαιδευση.
Δε θελω να τον στειρωσω γιατι πιστευω οτι θα "βαρυνει" κατα καποιο τροπο και τον θελω στο φουλ της ενεργειας του και αθλητικο.

Τα ενστικτα του σκυλου ειναι.
Αγελαίο
Κυνηγητικό
Διαιώνησης του είδους (αναπαραγωγή)
Επιβίωσης
Φυγής/πάλης
Υπαρχει το ενστικτο της διαιωνησης του ειδους οχι ομως με την εννοια της μητροτητας που εχουν οι ανθρωποι. Για το λογο αυτο αλλωστε και πολλες σκυλες αφου γεννανε δε θελουν τα κουταβια ή οταν μεγαλωσουν και τα συναντησουν δε τα αναγνωριζουν.:)

harris samos
28-09-10, 14:03
εγω πιστευω οτι κανεις λαθος εχω δει σκυλα πριν και μετα τη γεννα η μερα και η νυχτα

οσο για το σκυλο αν δε μπορεις να τον χαλιναγογισεις δε του τα κοβεις αν το κανεις εσυ φταις που δε του εδωσες σωστη ανατρωφη και εκπεδευση ειχα σκυλο 60 κιλα που δεν το σταματαγε τιποτα και του μιλουσα με τα ματια και καταλαβαινε τα παντα και δεν ηταν στειρωμενος

amalia
28-09-10, 14:04
εγω πιστευω οτι κανεις λαθος εχω δει σκυλα πριν και μετα τη γεννα η μερα και η νυχτα

οσο για το σκυλο αν δε μπορεις να τον χαλιναγογισεις δε του τα κοβεις αν το κανεις εσυ φταις που δε του εδωσες σωστη ανατρωφη και εκπεδευση ειχα σκυλο 60 κιλα που δεν το σταματαγε τιποτα και του μιλουσα με τα ματια και καταλαβαινε τα παντα και δεν ηταν στειρωμενος

Δεν καταλαβαινω που διαφωνεις... τα ιδια σχεδον λεμε....

harris samos
28-09-10, 14:05
Kαταρχην ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εγραψα οτι πρεπει να στειρωνονται ΟΛΑ τα σκυλια. Τα σκυλια που ζουνε στο δρομο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι στειρωμενα αρσενικα και θηλυκα για ευλογους λογους. Περα απο την αυξηση του αριθμου τους δημιουργουνται κ τρομεροι καυγαδες αρσενικων για την κυριαρχια.

Ο αρσενικος μου δεν ειναι στειρωμενος και δε θα στειρωθει εαν δεν προκυψει προβλημα υγειας που το απαιτει. Επισης, θα τον ειχα στειρωσει εαν ειχε προβληματα συμπεριφορας που δεν λυνονταν μονο με εκπαιδευση.
Δε θελω να τον στειρωσω γιατι πιστευω οτι θα "βαρυνει" κατα καποιο τροπο και τον θελω στο φουλ της ενεργειας του και αθλητικο.

Τα ενστικτα του σκυλου ειναι.
Αγελαίο
Κυνηγητικό
Διαιώνησης του είδους (αναπαραγωγή)
Επιβίωσης
Φυγής/πάλης
Υπαρχει το ενστικτο της διαιωνησης του ειδους οχι ομως με την εννοια της μητροτητας που εχουν οι ανθρωποι. Για το λογο αυτο αλλωστε και πολλες σκυλες αφου γεννανε δε θελουν τα κουταβια ή οταν μεγαλωσουν και τα συναντησουν δε τα αναγνωριζουν.:)αλλες τα τρωνε κι ολλας οπως μερικες μανες τα πετανε και στα σκουπιδια αλλα αυτο ειναι εξερεσης του κανονα

δε λεμε τα ιδια

amalia
28-09-10, 14:13
αλλες τα τρωνε κι ολλας οπως μερικες μανες τα πετανε και στα σκουπιδια αλλα αυτο ειναι εξερεσης του κανονα

Μονο που Χαρη μου ο κανονας οσον αφορα τα ζωα στην Ελλαδα ειναι γεματοι δρομοι απο αδεσποτα αρρωστα ζωα, ανθρωπους ανεγκεφαλους που δεν εχουν την υπομονη και το χρονο να εχουν σκυλο και τον εχουν δεμενο σε μια αυλη ή σε μια ταρατσα, πατημενα γατια στην ασφαλτο, κουταβια μεσα σε σακουλες σε σκουπιδια.. Μη που πεις οτι ολα αυτα σου φαινονται αγνωστα... σιγουρα εχεις μια εικονα απο το καθενα αποτυπωμενη στη μνημη σου;)
-------------------------
Δυστυχως τα αμφιβολης προελευσης σκυλια που αγοραζουν καποιοι σε συνδυασμο με το "δε βαριεσαι" σκυλος ειναι θα μαθει... εχουν οδηγησει σε περιπτωσεις ενηλικων μεγαλοσωμων σκυλων που η στειρωση ειναι απαραιτητη για να σωσεις το ζωο απο την ευθανασια. Δεν ειναι κατι που μου αρεσει αλλα ειναι η αληθεια;) Χωρις τη στειρωση δε μπορεις καν να ξεκινησεις εκπαιδευση... εχεις απεναντι σου ενα σκυλι που εχει τοποθετησει τον εαυτο του λογω πληθους λαθων του ιδιοκτητη στην κορυφη της ιεραρχιας γιατι απλα "ετσι εμαθε" και ειχε και γονιδιακα την ταση. :(

Tolis
28-09-10, 14:15
:smt023

__________________________________________________

Αμαλία η φύση σίγουρα θα κάνει τη δουλειά της και με τη δικιά σου περίπτωση. Και υπάρχει και ο Μεγαλοδύναμος... μην απελπίζεσαι... Πιο επικίνδυνη είσαι εσύ με τις θέσεις σου για τα ζώα, παρά οι γέννες.
Παρακαλω πολυ λιγο ευγενεια δεν βλαπτει ποτε κανεναν. Οσο και να διαφωνεις με τις θεσεις καποιου δεν χρειαζονται τετοιοι χαρακτηρισμοι ειδικα αν ο αλλος δεν εδωσε το δικαιωμα.

harris samos
28-09-10, 14:22
δεν ειναι λυση η στειρωση ξανα λεω
πηρα σκυλο 3 χρονων που ηταν δεμενος σε μια ελια μονημα και οποτε εσπαγε την αλησιδα ετρωγε προβατα απο ενστικτο το σκυλι ηταν αδερφος του δικου μου και πολυ ποιο μεγαλοσομο το σκυλι αυτο εγινε ανθρωπος μετα απο 2 μηνες που τον κρατησα ζοριστηκα να τον εκπεδευσω παρα πολυ αυτος ο σκυλος ηθελε μονιμα να με φαει τον εκανα ανθρωπο δε του περασε δεν το παιζω εκπεδευτης αλλα τα καταφερνω
ασε που δε συμφονω με της μεθοδους που μερικοι εκπεδευουν σκυλια κολαρα ηλεκτροσοκ κλπ
τωρα τον εχει ενας φιλος μου στο καρλοβασι μεσα σε διαμερισμα και με παιδια μαζι

vag0s
28-09-10, 14:31
Αυτό μαζεύτηκε νεογέννητο μέσα από μια κούτα δίπλα στα σκουπίδια πριν περίπου ένα χρόνο. Ημίαιμο. Είναι φίλου και επειδή το βγάζει βόλτα πάνω από το σπίτι μου τον έχω πετύχει αρκετές φορές. Το σκυλί τον υπακούει τρομακτικά πολύ. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Κι αυτό επειδή το αγαπάει υπερβολικά και ασχολείται μαζί του. Το βγάζει βόλτα 3 φορές την ημέρα. Δεν θυμάμαι την ανάμειξη, αν μπορείτε βοηθήστε! Δεν σκοπεύει να του κάνει στείρωση.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac8-vag0s-p130910_1417.jpg

Δεν έχω ιδέα από σκυλιά..

Αber
28-09-10, 20:40
Oι γονεις εχουν κανει εξετασεις? Εχουν pedigree? Τι ηλικιες εχουν? Πως σιγουρεψατε οτι δεν κουβαλανε κληρονομικες ασθενειες που θα μεταβουν και στα κουταβια?

Το προτυπο αναφερει
Χρώμα και Τρίχωμα: Το τρίχωμα είναι στρωτό, τραχύ και κοντό. Είναι ίσιο και γυαλιστερό, εφαρμόζει στο σώμα και το καλύπτει ομοιόμορφα. Το χρώμα μπορεί να είναι ομοιόμορφο καστανοκόκκινο, μαύρο με διακριτά σημάδια χρώματος ανοιχτού καφέ σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος όπως τα μάγουλα, το στήθος και πάνω από τα μάτια. Μπορεί επίσης να έχει χρώμα καφέ-σοκολατί και πάλι με διακριτά σημάδια ανοικτού καφέ.

Συνεπως η μητερα περισσοτερο με tsiouasoua μοιαζει παρα με pin:smt120

Συγνωμη ειλικρινα που "χαλαω" το ποστ κατα καποιο τροπο αλλα το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις :):rolleyes:

το οτι ειναι μπασταρδα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα πεταξουμε στο δρομο

GioM
28-09-10, 20:46
το οτι ειναι μπασταρδα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα πεταξουμε στο δρομο

Πάντως φίλε τα συγκεκριμένα (για τα οποία είχε γίνει η κουβέντα) δεν είναι. Είναι καθαρόαιμα. Αλλά για να τους βγάλεις χαρτιά χρειάζεται περίπου 150-200 ευρώ το κουτάβι.

(Μετά όπως καταλαβαίνεις δεν θα χαριζόντουσαν! :D)

halvas69
28-09-10, 23:21
Να βάλω κάτι να γελάσει το χειλάκι σας .

HaAVZ2yXDBo

kingrim
28-09-10, 23:26
ενα τετοιο θελω να κανει και καφε λολ

amalia
29-09-10, 09:51
το οτι ειναι μπασταρδα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα πεταξουμε στο δρομο

Αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα ???


Πάντως φίλε τα συγκεκριμένα (για τα οποία είχε γίνει η κουβέντα) δεν είναι. Είναι καθαρόαιμα. Αλλά για να τους βγάλεις χαρτιά χρειάζεται περίπου 150-200 ευρώ το κουτάβι.


Παλι λες πραγματα που ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα! Pet shop μου θυμιζεις που για να σου δωσουν και ενα ψευτικο pedigree σου ζητανε 200 ευρω....χαρτια δε μπορει να τους βγαλει κανεις αφου δε δηλωθηκε η γεννα ή δε θα δηλωθει (εχεις 30 ημερες), κατι το οποιο ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 150-200ευρω το κουταβι αλλα 20ευρω το κουταβι!!!

Οι δικαιολογιες που χρησιμοποιουν καποιοι ανθρωποι ειναι απιστευτες!!!!!

fishme1
29-09-10, 10:51
λοιπον....

εχω σκυλο που τον μαζεψα απο τον δρομο τον Παρη
ο Παρης ηταν προιον της πονοψυχιας καποιου αδαη να νιωσει η σκυλα του μανα και ο σκυλος του γ...μηκουλας , τα κουταβια βρεθηκαν στον δρομο , ο Παρης βρηκε ενα σπιτι τα αλλα δεν ξερω ...

οι σκυλοι ουτε την μητροτητα αντιλαμβανονται ουτε την πραξη , οσο οσφρηζονται ορμονες οιστρου τους σηκωνεται , πριν και μετα δεν εχουν την νοητηκη ικανοτητα να το φανταστουν

αν εχεις ενα σκυλο δεν χρειαζεται να μπει στην αναπαραγωγη , αν το κανεις και εχεις εξασφαλισει τα σπιτια εχεις κανει τις εξετασεις κλπ πολυ ωραια , προχωρα αλλα αυτα τα σκυλια που θα βγαλεις τι χαρακτηρα θα εχουν ; και για τι ακριβως θα χρησιμευουν ; για αγκαλιες και χαδια ;

ισως πια να ειμαι λιγοτερο φιλοζωος αλλα οι σκυλοι παντα δουλευαν για τον ανθρωπο , ειτε κυνηγουσαν, ειτε φυλουσαν τα κοπαδια ή το σπιτι , αυτα που θα βγαλεις εσυ που δεν θα κανουν για κατι τι θα τα κανεις ;
το βλεπω στον Παρη μεσα στο σπιτι θελει να ειναι εξω , εξω κανει και καλα τον μαγκα σε κανενα περαστικο , στο σπορ που κανουμε δεν τραβαει πολυ και φοβαται λιγο τους ανθρωπους

ο Παρης πια ζει στον κηπο , στην κλουβα του οταν λειπω το πρωι και αλητευει στον κηπο το βραδυ , παιζουμε κανουμε την υπακοη μας παμε τις προπονησεις του , αλλα δεν με ευχαριστει εμενα ενας τετοιος σκυλος , δεν μου κανει 100%

αρα για το σπορ χρειαστηκε να ψαξω και να βρω εναν σκυλο μιας συγκεκριμενης φυλης απο συγκεκριμενες γραμμες και με αληθινο πεντιγκρι (γενεαλογικο δεντρο) για να ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερει εκει που θελω να τον χρησιμοποιησω

θα με πειτε τεχνοκρατη οτι βλεπω τους σκυλους σαν εργαλεια κλπ θα σας πω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα παρτε το οπως θελετε

που το παω

οτι οι περισσοτεροι σκυλοι δεν κανουν για καποιους σαν και εμενα - χεστηκατε ξερω :D -

οι σκυλοι που θα ζευγαρωσει ενας που εχει απλα σκυλο για παρεα παλι δεν θα κανουν για κατι αλλα δεν τους θελει και για κατι

οποτε

υπαρχουν ενα καρο αδεσποτα εκει εξω που πρεπει να βρουν ενα σπιτι , μπορεις αντι να δημιουργησεις 10 ή 1000 σκυλους που δεν θα κανουν και δεν θα τους θες για κατι ( και μπορει να εχουν και φοβιες λογω λαθους " εκτροφης " οποτε μονο καλα δεν θα ζησουν ) να παρεις σπιτι σου ενα απο τα σκυλια που οπως και ο Παρης ειναι προιον καποιου που ηθελε απλα να " χαρει τον ερωτα ο σκυλος του "

GioM
29-09-10, 10:57
Αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα ???




Παλι λες πραγματα που ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα! Pet shop μου θυμιζεις που για να σου δωσουν και ενα ψευτικο pedigree σου ζητανε 200 ευρω....χαρτια δε μπορει να τους βγαλει κανεις αφου δε δηλωθηκε η γεννα ή δε θα δηλωθει (εχεις 30 ημερες), κατι το οποιο ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 150-200ευρω το κουταβι αλλα 20ευρω το κουταβι!!!

Οι δικαιολογιες που χρησιμοποιουν καποιοι ανθρωποι ειναι απιστευτες!!!!!

Ξεκόλλα ρε κορίτσι μου! Μια βδομάδα έχουν που γεννήθηκαν. Φυσικά μπορώ να δηλώσω τη γέννα. Για να ξέρω τι γίνεται με τις αηδίες που μου έλεγες πήρα τηλ. και μου είπανε αυτή την τιμή. Σταμάτα να το παίζεις ξερόλας και ψάξε κάποια πράγματα πριν αρχίσεις να παραπληροφορείς τον κόσμο! Δεν είναι δικαιολογίες. Απίστευτες είναι οι αηδίες που λες. Μ' έβαλες και πήρα τηλ. και τώρα μου λες ότι δεν ισχύουν αυτά που μου είπανε. Δεν φταις εσύ όμως. Εγώ φταίω που ασχολήθηκα έστω και με το να πάρω τηλέφωνο. Απλά ήθελες κάτι να πεις και είπες να το παίξεις έξυπνη! Μπράβο!

fishme1
29-09-10, 10:58
που πηρες τηλεφωνο και σου το ειπαν αυτο ;

GioM
29-09-10, 11:08
Πήρα τηλ. σε εκτροφέα πίντσερ (από τους λίγους σωστούς εκτροφείς που γνωρίζω εγώ) και μου είπε ότι τόσο τα δηλώνεις σαν ιδιότης. Έτσι κι αλλιώς τα σκυλιά ΔΕΝ θα τα δηλώσω. Το έχω διευκρινήσει (για να είμαι ξεκάθαρος).

ειναι προιον καποιου που ηθελε απλα να " χαρει τον ερωτα ο σκυλος του "

Είτε το δέχεσαι είτε όχι, είναι ανάγκη του σκλύλου να ζευγαρώσει και όχι επιθυμία του ιδιοκτήτη.

halvas69
29-09-10, 11:11
οι σκυλοι ουτε την μητροτητα αντιλαμβανονται ουτε την πραξη , οσο οσφρηζονται ορμονες οιστρου τους σηκωνεται , πριν και μετα δεν εχουν την νοητηκη ικανοτητα να το φανταστουν
Να υποθέσω ότι το κόκερ μου, μου πήδαγε το πόδι γιατί με βρήκε σε οίστρο ;
Δεν το βλέπω να παίζει το σενάριο αυτό χα,χα,χα.
Κάτι δεν λες καλά ή με βρίσκουν πολύ σέξι τα σκυλιά. :p

harris samos
29-09-10, 11:12
σκυλο καυγας καλυφθειτε !!!!!!!!!
Ptme6gK06yw&feature=related

GioM
29-09-10, 11:13
Να υποθέσω ότι το κόκερ μου, μου πήδαγε το πόδι γιατί με βρήκε σε οίστρο ;
Δεν το βλέπω να παίζει το σενάριο αυτό χα,χα,χα.
Κάτι δεν λες καλά ή με βρίσκουν πολύ σέξι τα σκυλιά. :p

:D:D:D

fishme1
29-09-10, 11:25
το καβαλημα σημαινει ειτε βαρεμαρα λογω ελλειψης εκτονωσης ειτε επιδειξη κυριαρχικοτητας

οι σκυλοι δεν εχουν καμια αναγκη να ζευγαρωσουν πως να το κανουμε τωρα :D

ο εκτροφεας παει να σου φαει λεφτα μαλλον

ολα τα πεντιγκρι ιδιο κοστος καταχωρησης εχουν

αν οι γονεις ειναι καταχωρημενοι στον ΚΟΕ (κυνολογικο ομιλο Ελλαδος ) τοτε πας και δηλωνεις την γεννα και μετα απο καποιο καιρο θα σου στειλει ο ΚΟΕ τα πεντιγκρι

επισης αν εχεις σκυλο αγορασμενο απο εκτροφειο του εξωτερικου πρεπει να πας το πεντιγκρι του στον κοε να γινει export στον κυνολογικο ομιλο της χωρας που ειχε δηλωθει η γεννα και μετα θα το καταχωρησει ο ΚΟΕ στα μητρωα του

εκει την πατανε και πολλοι που εχουν σκυλο απο πετ σοπ γιατι πολλες φορες τα χαρτια ειναι πλαστα και ο ομιλος της χωρας που στελνεται το πεντιγκρι δεν βρισκει τον κωδικο της γεννας κλπ

harris samos
29-09-10, 11:32
εμενα παντος για να βγαλω τα χαρτια του σκυλου μου πριν 9 χρονια μου ζηταγανε 100 χιλιαδες δρχ η 50 δε θυμαμε

fishme1
29-09-10, 11:37
ποιος ρε Χαρη ;

GioM
29-09-10, 11:38
οι σκυλοι δεν εχουν καμια αναγκη να ζευγαρωσουν πως να το κανουμε τωρα :D
_____________________________________________

ο εκτροφεας παει να σου φαει λεφτα μαλλον

ολα τα πεντιγκρι ιδιο κοστος καταχωρησης εχουν
_____________________________________________

επισης αν εχεις σκυλο αγορασμενο απο εκτροφειο του εξωτερικου πρεπει να πας το πεντιγκρι του στον κοε να γινει export στον κυνολογικο ομιλο της χωρας που ειχε δηλωθει η γεννα και μετα θα το καταχωρησει ο ΚΟΕ στα μητρωα του

εκει την πατανε και πολλοι που εχουν σκυλο απο πετ σοπ γιατι πολλες φορες τα χαρτια ειναι πλαστα και ο ομιλος της χωρας που στελνεται το πεντιγκρι δεν βρισκει τον κωδικο της γεννας κλπ

Τα θηλυκα έχουν ανάγκη να ζευγαρώσουν 1-2 φορές στη ζωή τους. Στα αρσενικά συμφωνούμε πως δεν είναι τόσο απαραίτητο.
_________________________________________________

Δεν του ζήτησα του εκτροφέα να μου βγάλει χαρτιά ο ίδιος. Τον ρώτησα για να δηλώσω εγώ τη γέννα και να βγάλω χαρτιά. Ήξερε ότι δε θα το έκανα μέσω αυτού.

fishme1
29-09-10, 11:39
εμπεριστατωμενα με επιχειρηματα , γιατι το εχουν αναγκη ;

GioM
29-09-10, 11:46
εμπεριστατωμενα με επιχειρηματα , γιατι το εχουν αναγκη ;

Ξαναείπα και νωρίτερα ότι με όσους κτηνιάτρους έχουμε κάνει αυτή την κουβέντα μας έχουν πει ότι αν ένα θυλικό δε ζευγαρώσει 1-2 φορές στη ζωή του έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να παρουσιάσει ορμονικά προβλήματα. Δεν είμαι κτηνίατρος για να μπορώ να παραπέμψω σε βιβλιογραφία ή για να γνωρίζω περισσότερα πάνω στο γιατί συμβαίνει αυτό.

Περισσότερες πληροφορίες πάνω στο ποιοί ήταν οι κτηνίατροι, τι τίτλους έχουν και λοιπά, μπορώ να σου δώσω μέσω πμ. ;)

harris samos
29-09-10, 11:48
βασικα οι γονεις ηταν ενος θειου μου γιατρου τρελαμενο με τη ρατσα τα σκυλια τα ειχε παρει απο γερμανια πανακριβα 1 εκατομηριο τοτε αν θυμαμε καλα μπορει και παραπανω απο τον βαν ροχας αλλα ουτε εκεινος δηλοσε τη γεννα απλα τα μοσχοπουλισε τα κουταβια
εγω ρωτησα το θειο μου δε πειρα καπου τηλ δεν ηξερα και πολλα τοτε

fishme1
29-09-10, 11:51
οι κτηνιατροι απο τις δυο γεννες θα τσιμπησουν λεφτακια και μετα θα σου πουν οτι πρεπει να στειρωθει για να μην παθει πυομητρα , χωρια το καραγκιοζιλικι με τα εμβολια που μονο στην Ελλαδα γινεται σε τοση εκταση

στην πραγματικοτητα τα θυληκα ζωα καταπονουνται παρα πολυ κατα την κυοφορια και την γεννα και θελουν ειδικη διατροφη βιταμινες θρμανση και διαφορα αλλα σου τα ειπε αυτα κανενας κτηνιατρος ;

οι περισσοτεροι κτηνιατροι ειναι απλα οτι ειναι οι περισσοτεροι πετσοπαδες στο χομπυ μας

fishme1
29-09-10, 11:53
αυτα που σου ειπε ο θειος σου δεν ισχυουν
ετσι και αλλιως με αδηλωτους γονεις δεν μπορεις να δηλωσεις γεννα

harris samos
29-09-10, 11:57
εγω ξερω οτι τα πεντιγκρι κοστιζουν πολυ
τα σκυλια ηταν δηλωμενα αφου κατεβαιναν σε πρωταθληματα
-------------------------
ασχετο
εδω ειναι GAB OXI ΓΑΒ
ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΛΟΛΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ :smt120:smt120:smt120:smt120

Roussaks
29-09-10, 12:04
Η γεννα δεν ειχε δηλωθει και ηταν σαν να μην εγινε !
Oποιος ενδιαφερεται για την πραγματικη τιμη ας παρει στα τηλεφωνα που θα βρει εδω .
http://www.koe.gr/indexmy.htm
Κυνολογικο Ομιλο Ελλαδος ....
Χαρη τα σκυλια με γονεις με πεντιγκρυ και για να εχουν τα κουταβια πεντιγκρυ δεν κοστιζουν πολυ .100-200 ε ειναι υπερβολη αλλα δεν ενδιαφερομαι να μαθω , ξερω το κοστος μια γεννας εκτροφεα απο αλλο φορουμ που ασχολουμε αλλα ποτε δεν ανεφερε κανεις κοστος δηλωσεις κουταβιων στον ΚΟΕ 1200ε για 6 κουταβια !!!

και κατι τελευταιο σαν απαντηση στον Χαρη ...
pAVtyHxRl04

fishme1
29-09-10, 12:07
αν λωλαθηκες μην γραφεις

εσυ ειπες πως ηταν αδηλωτοι οι γονεις

τα πεντιγκρι κοστιζουν 20 ευρω περιπου να καταχωρηθουν στον ΚΟΕ

αν τωρα εχουν μπλεχτει λουλοπανα εκτροφεις και σου λενε οτι στο καταχωρουν αυτοι για να μην τρεχεις εσυ και σου λενε 200 για να βαλουν 180 στην τσεπη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

Roussaks
29-09-10, 12:11
KoE
ΤΗΛ: +30 210 8145165

GioM
29-09-10, 12:15
οι κτηνιατροι απο τις δυο γεννες θα τσιμπησουν λεφτακια και μετα θα σου πουν οτι πρεπει να στειρωθει για να μην παθει πυομητρα , χωρια το καραγκιοζιλικι με τα εμβολια που μονο στην Ελλαδα γινεται σε τοση εκταση

στην πραγματικοτητα τα θυληκα ζωα καταπονουνται παρα πολυ κατα την κυοφορια και την γεννα και θελουν ειδικη διατροφη βιταμινες θρμανση και διαφορα αλλα σου τα ειπε αυτα κανενας κτηνιατρος ;

οι περισσοτεροι κτηνιατροι ειναι απλα οτι ειναι οι περισσοτεροι πετσοπαδες στο χομπυ μας

Τα γνωρίζω καλά τα περί διατροφής της θηλυκιάς. Στήρωση μετά από 2 γέννες μου λίγο παρατραβηγμένο. Το θηλυκό δεν κινδυνεύει. Κίνδυνος υπάρχει αν πάει την ίδια περίοδο 2 φορές με το ίδιο (ή και με άλλο) αρσενικό (μέθοδο που πολλοί κακώς εφαρμόζουν για να πιάσει σίγουρα κουτάβια ένα παρθένο θηλυκό). Όπως και να έχει και πολλοί γιατροί "πετσοπάδες" είναι αλλά δυστυχώς είναι οι μόνοι ειδικοί. Και σίγουρα έχουν πιο ασφαλή γνώμη από οποιονδήποτε χομπίστα.

harris samos
29-09-10, 12:15
βασικα οι γονεις ηταν ενος θειου μου γιατρου τρελαμενο με τη ρατσα τα σκυλια τα ειχε παρει απο γερμανια πανακριβα 1 εκατομηριο τοτε αν θυμαμε καλα μπορει και παραπανω απο τον βαν ροχας αλλα ουτε εκεινος δηλοσε τη γεννα απλα τα μοσχοπουλισε τα κουταβια
εγω ρωτησα το θειο μου δε πειρα καπου τηλ δεν ηξερα και πολλα τοτεπου λεω οτι ηταν αδηλοτοι οι γονεις ????

θα γραφω μεχρι να λολανω και ολους σας :smt019:smt019

fishme1
29-09-10, 12:22
οι χομπυστες οπως και να το κανουμε ειδικα γυρω απο την γεννα τις γραμμες και το τι ταιριαζει με τι για να δωσει κατι συγκεκριμενο το ξερουν καλυτερα απο τους κτηνιατρους

χομπυστας βεβαια δεν εισαι εσυ η εγω που θα κανουμε (εγω δεν θα κανω ) μια γεννα μια φορα στην ζωη μας

στην Ελλαδα κτηνιατρικη υφισταται σε πολυ λιγες περιπτωσεις δυστηχως

και το μην καταπινεις αμασητα οτι σου λενε οι κτηνιατροι μεταφερεται απο στομα σε στομα σε ολες τις χωρες ειτε ειναι ανεπτυγμενες κυνολογικα ειτε οχι

fishme1
29-09-10, 12:23
απο τον βαν ροχας αλλα ουτε εκεινος δηλοσε τη γεννα απλα τα μοσχοπουλισε τα κουταβια


εδω ή εννοεις την γεννα του θειου σου ;

harris samos
29-09-10, 12:25
εδω ή εννοεις την γεννα του θειου σου ;ο ναι :D
τη γεννα του θειου μου λεω

GioM
29-09-10, 12:29
οι χομπυστες οπως και να το κανουμε ειδικα γυρω απο την γεννα τις γραμμες και το τι ταιριαζει με τι για να δωσει κατι συγκεκριμενο το ξερουν καλυτερα απο τους κτηνιατρους

χομπυστας βεβαια δεν εισαι εσυ η εγω που θα κανουμε (εγω δεν θα κανω ) μια γεννα μια φορα στην ζωη μας

στην Ελλαδα κτηνιατρικη υφισταται σε πολυ λιγες περιπτωσεις δυστηχως

και το μην καταπινεις αμασητα οτι σου λενε οι κτηνιατροι μεταφερεται απο στομα σε στομα σε ολες τις χωρες ειτε ειναι ανεπτυγμενες κυνολογικα ειτε οχι

Οπότε καλύτερα να γεννάνε και οι γυναίκες με τη βοήθεια κάποιου έμπειρου και όχι με γυναικολόγο-μαιευτήρα;

Δεν είναι έτσι. Μπορεί να πέσεις σε λαμόγιο (αν και οι γνώμες που σου λέω είναι αρκετά διακεκριμένων κτηνιάτρων, σου είπα λεπτομέρειες αν θέλεις με πμ), αλλά δυστυχώς οι κτηνίατροι είναι πιο ειδικοί από κάθε "μαστρο"-γιάννη... κώστα κλπ πάνω στο τι είναι σωστό και τι όχι για την υγεία του σκύλου.

harris samos
29-09-10, 12:33
Οπότε καλύτερα να γεννάνε και οι γυναίκες με τη βοήθεια κάποιου έμπειρου και όχι με γυναικολόγο-μαιευτήρα;

Δεν είναι έτσι. Μπορεί να πέσεις σε λαμόγιο (αν και οι γνώμες που σου λέω είναι αρκετά διακεκριμένων κτηνιάτρων, σου είπα λεπτομέρειες αν θέλεις με πμ), αλλά δυστυχώς οι κτηνίατροι είναι πιο ειδικοί από "μαστρο"γιάννη... κώστα κλπ πάνω στο τι είναι σωστό και τι όχι για την υγεία του σκύλου.σε αυτο το θεμα διαφωνο
τουλαχιστον για το νησι μου δεν ειπαρχουν ποιο αχρηστοι απο αυτους και το λεω δημοσια ενας ειναι καπος καλος και για να κανεις δουλεια πρεπει να εχει κεφια αλλιως @@zw

GioM
29-09-10, 12:42
σε αυτο το θεμα διαφωνο
τουλαχιστον για το νησι μου δεν ειπαρχουν ποιο αχρηστοι απο αυτους και το λεω δημοσια ενας ειναι καπος καλος και για να κανεις δουλεια πρεπει να εχει κεφια αλλιως @@zw

Συμφωνούμε Χάρη. Στην επαρχία πολλές φορές επειδή είναι λίγοι, το εκμεταλεύονται ή αδιαφορούν γιατί δεν έχεις που αλλού να πας. Αλλά όσον αφορά μεγάλες πόλεις που υπάρχει ανταγωνισμός, έχεις και καλές επιλογές.

Roussaks
29-09-10, 12:55
Δεν μου λετε ... οι κτηνιατροι σας απο που εχουν παρει πτυχειο ;;; Για να δουμε ;;
Εμενα ειναι ΑΠΘ και τον εμπιστευομαι απολυτα .... αλλα και παλι .
Ξερω περιπτωση φιλης μου το σκυλι ειχε "ασκιτη" πηγε σε 15 γιατρους στο Ηρακλειο ,αλλους τοσους στην Αθηνα και τελικα πετυχε στην Κυπρο απο οπου ειναι τον Διευθυντη της Γαστρεντολογικης για ζωα του ΑΠΘ... που ειδε τον σκυλο και εφριξε πως δεν το ειχαν δει οι συναδελφοι του !!! Το σκυλι πλεον χαιρει ακρας υγειας χαρη σε αυτον .... ασχετο με το θεμα αλλα γι να δειτε οτι γιατρος σε γιατρο διαφερει !!!

Γνωμη μου , καλος γιατρος -εκτροφεας καλος -χομπιστας ....απλα ο χομπιστας δεν εχει το ευρος γνωσεων των γιατρων ουτε την εξιδικευση του εκτροφεα !!!

amalia
29-09-10, 13:26
Ξεκόλλα ρε κορίτσι μου! Μια βδομάδα έχουν που γεννήθηκαν. Φυσικά μπορώ να δηλώσω τη γέννα. Για να ξέρω τι γίνεται με τις αηδίες που μου έλεγες πήρα τηλ. και μου είπανε αυτή την τιμή. Σταμάτα να το παίζεις ξερόλας και ψάξε κάποια πράγματα πριν αρχίσεις να παραπληροφορείς τον κόσμο! Δεν είναι δικαιολογίες. Απίστευτες είναι οι αηδίες που λες. Μ' έβαλες και πήρα τηλ. και τώρα μου λες ότι δεν ισχύουν αυτά που μου είπανε. Δεν φταις εσύ όμως. Εγώ φταίω που ασχολήθηκα έστω και με το να πάρω τηλέφωνο. Απλά ήθελες κάτι να πεις και είπες να το παίξεις έξυπνη! Μπράβο!

Συνεχιζεις να μου επιτιθεσαι χωρις λογο.. ευγε!
Εγω ξεκολλημενη ειμαι ... εσυ παλι?:cool:
Βλακειες δε λεω... ουτε ξερολας ειμαι. Παρε τον ΚΟΕ (αν ξερεις τι ειναι) και ρωτα να μαθεις και ασε τις επιθεσεις :) ;) Αν και στο ειπα το κοστος ηδη...
-------------------------
οι κτηνιατροι απο τις δυο γεννες θα τσιμπησουν λεφτακια και μετα θα σου πουν οτι πρεπει να στειρωθει για να μην παθει πυομητρα , χωρια το καραγκιοζιλικι με τα εμβολια που μονο στην Ελλαδα γινεται σε τοση εκταση

στην πραγματικοτητα τα θυληκα ζωα καταπονουνται παρα πολυ κατα την κυοφορια και την γεννα και θελουν ειδικη διατροφη βιταμινες θρμανση και διαφορα αλλα σου τα ειπε αυτα κανενας κτηνιατρος ;

οι περισσοτεροι κτηνιατροι ειναι απλα οτι ειναι οι περισσοτεροι πετσοπαδες στο χομπυ μας

Πες τα ρε Νικο μπας και βγει κανεις απο το σκοταδι!
-------------------------
εγω ξερω οτι τα πεντιγκρι κοστιζουν πολυ
τα σκυλια ηταν δηλωμενα αφου κατεβαιναν σε πρωταθληματα


Πιθανον τα σκυλια του να συμμετειχαν σε Εξετασεις Εργασιας και να ειναι πρωταθλητες.. δεν ειναι απαραιτητη η καθαροαιμια με perdigree γι'αυτο...καπου ισως εχεις μπερδευτει.

GioM
29-09-10, 13:28
Συνεχιζεις να μου επιτιθεσαι χωρις λογο.. ευγε!
Εγω ξεκολλημενη ειμαι ... εσυ παλι?:cool:
Βλακειες δε λεω... ουτε ξερολας ειμαι. Παρε τον ΚΟΕ (αν ξερεις τι ειναι) και ρωτα να μαθεις και ασε τις επιθεσεις :) ;) Αν και στο ειπα το κοστος ηδη...
-------------------------


Πες τα ρε Νικο μπας και βγει κανεις απο το σκοταδι!

Είπες και ότι δεν μπορώ να τα δηλώσω χωρίς να μπεις στον κόπο να διαβάσεις ότι τα σκυλιά είναι μιας εβδομάδας. Κολλημένη είσαι. Το λόγο δεν τον ξέρω σίγουρα. Θα έλεγα έναν πιθανό αλλά απαγορεύεται στο φόρουμ...

Ο ΚΟΕ ξέρω τι είναι. Το σκάλωμα που έχεις δεν ξέρω τι είναι, αλλά και δεν είναι δικιά μου δουλειά να το βρω.

harris samos
29-09-10, 13:28
amalia
τον ξερεις τον κυριο ---> http://www.vanrohas.nl/

halvas69
29-09-10, 13:30
Χαλαρώστε σας παρακαλώ γιατί θα μπουκάρει ο Τόλης και θα μοιράσει φόλες.
Αλλιώς θα ανεβάσω βίντεο με εμένα γυμνό με το κόκερ μου.

amalia
29-09-10, 13:33
Τα γνωρίζω καλά τα περί διατροφής της θηλυκιάς. Στήρωση μετά από 2 γέννες μου λίγο παρατραβηγμένο. Το θηλυκό δεν κινδυνεύει. Κίνδυνος υπάρχει αν πάει την ίδια περίοδο 2 φορές με το ίδιο (ή και με άλλο) αρσενικό (μέθοδο που πολλοί κακώς εφαρμόζουν για να πιάσει σίγουρα κουτάβια ένα παρθένο θηλυκό). Όπως και να έχει και πολλοί γιατροί "πετσοπάδες" είναι αλλά δυστυχώς είναι οι μόνοι ειδικοί. Και σίγουρα έχουν πιο ασφαλή γνώμη από οποιονδήποτε χομπίστα.

Η μητερα του σκυλου μου πεθανε απο πυομητρα αφου ειχε κανει 2 γεννες με διαφορα ενος ετους μεταξυ τους;)
-------------------------
Είπες και ότι δεν μπορώ να τα δηλώσω χωρίς να μπεις στον κόπο να διαβάσεις ότι τα σκυλιά είναι μιας εβδομάδας. Κολλημένη είσαι. Το λόγο δεν τον ξέρω σίγουρα. Θα έλεγα έναν πιθανό αλλά απαγορεύεται στο φόρουμ...

Ο ΚΟΕ ξέρω τι είναι. Το σκάλωμα που έχεις δεν ξέρω τι είναι, αλλά και δεν είναι δικιά μου δουλειά να το βρω.

Σου ειπα οτι εχεις ακομα περιθωριο να τα δηλωσεις... καλο θα ηταν να διαβαζεις πιο προσεχτικα!

Roussaks
29-09-10, 13:36
http://www.interpet.gr/themata/ktiniatrika/ktiniatrika_themata/piomitra_skilos.htm
και τα υπολοιπα
http://www.interpet.gr/themata/ktiniatrika/ktiniatrika.htm

GioM
29-09-10, 13:51
Η μητερα του σκυλου μου πεθανε απο πυομητρα αφου ειχε κανει 2 γεννες με διαφορα ενος ετους μεταξυ τους;)

Κακώς ξαναγέννησε τόσο νωρίς. Το ότι δε γνώριζε ο ιδιοκτήτης τους κινδύνους δε λέει τίποτα πέρα από το ότι δεν ήταν υπεύθυνος ιδιοκτήτης.

Αυτά από μένα. Δε συνεχίζω στο θέμα (γιατί θα βρω μπελά)! :D

Roussaks
29-09-10, 13:59
Στα... μισο να κανω μεταφερω οτι λεει :
"
Παλαιότερα πίστευαν ότι προσβάλλονται σκυλιά σε μεγάλη ηλικία μόνο, που δεν έχουν γεννήσει ποτέ και ότι ο τοκετός προστατεύει το ζώο από το ενδεχόμενο να παρουσιάσει πυομήτρα. Σύμφωνα με τα νεότερα δεδομένα όμως, η πυομήτρα μπορεί να παρουσιαστεί και σε ζώα μικρότερης ηλικίας (ακόμα και ύστερα από τον πρώτο οίστρο) και σε ζώα που έχουν γεννήσει μία ή περισσότερες φορές.
Συνηθέστερα η παθολογική αυτή κατάσταση συναντιέται δύο μήνες μετά τον οίστρο λόγω διαταραχών της ορμονικής λειτουργίας των ωοθηκών ή λόγω χορήγησης οιστρογόνων για την αποφυγή ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης ή ακόμα κατόπιν μακρόχρονης χορήγησης προγεσταγόνων, με σκοπό την αναστολή του οίστρου."

harris samos
29-09-10, 14:04
εγω εχω να πω d0VF7od68fM

και θα παρακαλουσα τους mod να διαγραφει το θεμα γιατι οπως βλεπετε πεφτει το μπουνιδι της αρκουδας και αμα δε σβειστει αυριο θα εχουμε τα ιδια

Roussaks
29-09-10, 14:06
Στο 0:14 ριχνει ενα κλανιδι ... δες τον πως μαζευετε !!!
Τελικα η υδαταθρακες (καρβουνο) φερνουν αερια !!!
Σορυ συνηθεια !!

Χαρη εισαι κομματακι μακρια για να φας καμια ξοφαλτση ....

amalia
29-09-10, 14:18
Εγω δεν ειδα κανενα μπουνιδι:) Μονο ο Gio με ειπε εμμεσως αγ..τη και επικινδυνη:smt120

Να μη διαγραφει το θέμα... μονο καλο μπορει να κανει στην Κυνοφιλία αν και σε ενυδρειοφιλο φορα!;)

halvas69
29-09-10, 14:22
Δεν θα διαγραφεί, απλά ρίξτε τους τόνους, σας παρακαλώ πολύ.

Roussaks
29-09-10, 14:24
Που ειναι οι τονοι ;;; Ελα και περιμενω με το ψαροντουφεκο !!!

halvas69
29-09-10, 14:25
Σουτττ κρύβε λόγια εδώ αγαπάνε τα ψάρια και θα μας πάρουν με τις πέτρες και τους 2 μας ;)

Πάνος
29-09-10, 14:32
κι επισης οι προσωπικες μας εμπειριες δεν αποτελουν παγκοσμιο κανονα. καλο ειναι να μιλαμε επιχειρηματολογωντας -γιατι οχι και με παραπομπες σε βιβλιογραφια- αλλιως ας αναφερουμε οτι προκειται απλως για τις προσωπικες μας εμπειριες και μονο. ας μην υποστηριζουμε τοοοοοσο πολυ την αποψη μας επειδη "μου ειπανε...τους ειπα..ο θειος της θειας του περιπτερα...." κ.τ.λ.

πολιτισμενη συζητηση βρε παιδια...αφου αν ησασταν εξω για καφε και τα λεγατε πιο καλα θα μιλουσατε....

Roussaks
29-09-10, 14:45
Ναι ναι αγαπαω τα :smt055ψαρια ....:smt055

Ειδικα το μεσογειακο .... καθε μερα εκει ειμαι ...zw
----------------------------------------------------------------

harris samos
29-09-10, 15:05
εγω θελω να σβηστη
αυριο θα γυνει το ιδιο ετσι και χθες ηρεμησε το πραγμα και σημερα τα ιδια καποιος θα μπει αυριο και θα λεει αλλα αυριο και θα συνεχηστει το τροπαριο

Πάνος
29-09-10, 15:06
καλο ειναι να συνεχιζεται...αλλα με κοσμιο τροπο.

harris samos
29-09-10, 15:08
επιδει τα σκυλια δενοντε με τους ανθρωπους τα βλεπουν σα παιδια μερικοι και νομιζουν οτι τους βριζεις το σοι μακαρι να βγω λαθος

Raven
29-09-10, 16:23
Xαρη, σουτ ! κατσε κατω. Δωσε ποδαρακι..μπρααααβο το καλο παιδι !! (χαιδεμα πισω απο τα αυτια και φιλεμα με friskies) :D:D:D

harris samos
29-09-10, 16:44
δε κανω εγω χαδια
δαγκωνο προσοχη :smt106:smt106:smt106:smt106

Αber
29-09-10, 17:16
Αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα ???


οταν λες ας αφησουμε την αναπαραγωγη στους ειδικους γιατι εχουμε γεμισει αδεσποτα, τι πρεπει να καταλαβω?


... και τα ακριβη λογια σου -> το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις

fishme1
29-09-10, 21:52
Haris samos και giom

δεν γινετε να ζητατε να κλειδωθει το θεμα για να μην ξεφυγει ενω πριν εχετε χαρακτηρησει καπως αλλα μελη , στην προκειμενη περιπτωση την Αμαλια

αν θελετε να κρατηθει το θεμα σεμνο , να παραμεινετε σεμνοι και οι ιδιοι

GioM
29-09-10, 22:01
Haris samos και giom

δεν γινετε να ζητατε να κλειδωθει το θεμα για να μην ξεφυγει ενω πριν εχετε χαρακτηρησει καπως αλλα μελη , στην προκειμενη περιπτωση την Αμαλια

αν θελετε να κρατηθει το θεμα σεμνο , να παραμεινετε σεμνοι και οι ιδιοι

1) Δε ζήτησα πουθενά να κλειδωθεί το θέμα.

2) Και η Αμαλία καθόλου σεμνή δεν υπήρξε. Σταμάτησα γενικά την κουβέντα λόγω των προειδοποιήσεων και δε θα τη συνεχίσω. Αλλά μιας και η Αμαλία δεν προειδοποιήθηκε και μόνο η δική μου συμπεριφορά θεωρήθηκε ανάρμοστη (γεγονός που θεωρώ πολύ άδικο) αποσύρομαι από το φόρουμ και παρακαλώ να διαγραφεί ο λογαριασμός μου.

amalia
29-09-10, 22:04
οταν λες ας αφησουμε την αναπαραγωγη στους ειδικους γιατι εχουμε γεμισει αδεσποτα, τι πρεπει να καταλαβω?


... και τα ακριβη λογια σου -> το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις

Eννοω οτι υπαρχουν ηδη τοσα πολλα αδεσποτα ημιαιμα σκυλακια που ζητουν ενα σπιτι που δεν υπαρχει λογος ο καθενας μας που εχει ενα πανεμορφο, πανεξυπνο σκυλο να τον ζευγαρωνει ετσι ελαφα τη καρδια. Εαν καποιος επιθυμει μια συγκεκριμενη φυλη για τα α ή β χαρακτηριστικα της ειναι σεβαστο και απολυτα κατανοητο. Ομως το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να απευθυνθει σε ανθρωπους γνωστες με εμπειρια για να το αποκτησει κ να μη στρεφεται σε ημιμετρα. Το πιο πιθανο ειναι τα λεφτα που γλιτωνει απο την αγορα του σκυλου να τα ξοδεψει διπλασια σε κτηνιατους ή εκπαιδευτες:)

fishme1
29-09-10, 22:06
τελος παντων

ναι εχεις δικιο και η Αμαλια δεν μιλησε σε χαμηλους τονους αλλα δεν εκφραστηκε με χαρακτηρησμους , απο εκει και περα ανθρωποι ειμαστε και οι τονοι δεν θα ειναι παντα χαμηλοι

δεν εγραψα με σκοπο να δημιουργησω ιντρικα

και εσυ τωρα κοτζαμ αντρας (υποθετω) τοσο ευκολα παρεξηγεισαι ; σιγα απο εκει που μιλαγαμε για ψαρια , μιλησαμε και λιγο για σκυλους

με απλα λογια : ειναι απλα ψαρια και σκυλοι , peace :smt052

fishme1
29-09-10, 22:11
ναι εχεις δικιο δεν ζητησες να σβηστει ο Χαρης το ζητησε

amalia
29-09-10, 22:23
Το συγκεκριμενο ποστ δεν αφορα διαμαχη αναμεσα σε 2 ανθρωπους και σε καμια περιπτωση επιθεση μου στο GioΜ! ;)
Εξεφρασα την αντιθεση μου σε μια κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα με αφορμη μια αγγελια χωρις να προσβαλλω ή να χαρακτηρισω κανεναν:)
GioM εαν πραγματικα δε θελεις να συμμετεχεις στη συζητηση ειναι σεβαστο κ κανεις δε σε εβαλε με το ζορι.
Παρολαυτα οταν βλεπω να γραφονται αποψεις που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ απολυτως σχεση με την αληθεια (150ευρω/κουταβι για δηλωση γεννας, η θηλυκια μετα απο 2 γεννες δεν κινδυνευει απο τιποτα, εαν δε γεννησει μια θηλυκια θα εχει ορμονικα προβληματα, η σκυλες εχουν μητρικο ενστικτο, οτι ισχυριστηκα οτι τα ημιαια πρεπει να τα πεταμε και να μη τα παιρνει κανεις κ.α) δε μπορω να μην απανταω!

GioM
29-09-10, 22:31
Το συγκεκριμενο ποστ δεν αφορα διαμαχη αναμεσα σε 2 ανθρωπους και σε καμια περιπτωση επιθεση μου στο GioΜ! ;)
Εξεφρασα την αντιθεση μου σε μια κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα με αφορμη μια αγγελια χωρις να προσβαλλω ή να χαρακτηρισω κανεναν:)
GioM εαν πραγματικα δε θελεις να συμμετεχεις στη συζητηση ειναι σεβαστο κ κανεις δε σε εβαλε με το ζορι.
Παρολαυτα οταν βλεπω να γραφονται αποψεις που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ απολυτως σχεση με την αληθεια (150ευρω/κουταβι για δηλωση γεννας, η θηλυκια μετα απο 2 γεννες δεν κινδυνευει απο τιποτα, εαν δε γεννησει μια θηλυκια θα εχει ορμονικα προβληματα, η σκυλες εχουν μητρικο ενστικτο, οτι ισχυριστηκα οτι τα ημιαια πρεπει να τα πεταμε και να μη τα παιρνει κανεις κ.α) δε μπορω να μην απανταω!

Παραπληροφώρησε όποιον θέλεις! Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου. Θεωρώ ότι δεν έχεις και ιδιαίτερες σχέσεις με τα σκυλιά (και φυσικά ούτε ιδιαίτερεςγνώσεις). Αυτό όμως θα το κρίνει ο καθένας που διαβάζει το θέμα. Πραγματικά δε συνεχίζω να ασχολούμαι μαζί σου.

fishme1
29-09-10, 22:33
καλυτερα θα ηταν να πεσουν οι τονοι ειπαμε σκυλια ειναι απλα

Πάνος
29-09-10, 22:39
αν ο διαλογος δεν εξυπηρετει το θεμα και μενει σε χαρακτηρισμους και προσωπικες βολες...σταματειστε να γραφετε καλυτερα εδω και συνεχιστε σε πμ.

amalia
29-09-10, 22:40
καλυτερα θα ηταν να πεσουν οι τονοι ειπαμε σκυλια ειναι απλα

Που αρκετες φορες εινα καλυτερα απο πολλους ανθρωπους!

Σα να βαλαμε ενα γκαλαχερ σε 20lt το καναμε το θεμα!

fishme1
29-09-10, 22:42
κατι τετοια ειναι υπερβολες τωρα

amalia
29-09-10, 22:44
κατι τετοια ειναι υπερβολες τωρα

Νικο χιουμορ κανω βρε:rolleyes:
Ποτε θα φερεις τον κουταβο σε σκυλοβολτα για κοινωνικοποιηση?:smt110

bokostas
30-09-10, 01:10
Χαλαρώστε σας παρακαλώ γιατί θα μπουκάρει ο Τόλης και θα μοιράσει φόλες.
Αλλιώς θα ανεβάσω βίντεο με εμένα γυμνό με το κόκερ μου.

Αφού ούτε ο Τόλης μπήκε, ούτε τα παιδιά χαλάρωσαν, περιμένουμε να κρατήσεις την υπόσχεσή σου, θέλουμε το βίντεο, έστω και χωρίς το κόκερ.:D

Συμφωνώ με τις απόψεις του GioM και καταλαβαίνω τον εκνευρισμό του, αλλά Γιώργο νομίζω ότι το παράκανες λίγο με τις εκφράσεις.
Μην κάνεις καμμιά ανοησία και φύγεις από το φόρουμ, χρειαζόμαστε ενθουσιώδεις νέους χομπίστες σαν κι εσένα, που δεν τα μετράνε
όλα με το χρήμα και σε περιμένουμε την Κυριακή στην συνάντησή μας, να περάσω να σε πάρω? (η Αμαλία δεν θα είναι, έλα βρε...:))


Oι γονεις εχουν κανει εξετασεις? Εχουν pedigree? Τι ηλικιες εχουν? Πως σιγουρεψατε οτι δεν κουβαλανε κληρονομικες ασθενειες που θα μεταβουν και στα κουταβια?
Συγνωμη ειλικρινα που "χαλαω" το ποστ κατα καποιο τροπο αλλα το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις :):rolleyes:
Αμαλία μου, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω, βλέπω ότι είσαι κατασταλλαγμένη σε μια άποψη, πολύ διαφορετική από την δική μου.
Απλά θέλω να σου πω ότι η αδιαμφισβήτητη αγάπη σου για τα σκυλιά και η δικαιολογημένη ανησυχία σου για την αύξηση των αδέσποτων,
σε οδηγεί σε μια σκληρή στάση (ε όχι και απαίτηση pedigree για να τα αφήσω να κάνουν ότι τα προστάζει η φύση και ποιός είμαι εγώ
που θα τους αρνηθώ τα δικαιώματά τους επειδή μπορεί να μην είναι καθαρόαιμα ή που θα τους τα "κόψω" επειδή έτσι νομίζω ότι είναι σωστό).

Δυστυχώς αυτήν την σκληρή για μένα στάση έχουν υιοθετήσει όλες σχεδόν οι φιλοζωικές και κυνοφιλικές οργανώσεις, γι αυτό κι εγώ έχω μείνει
μακρυά τους, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ποιός μας έδωσε την Θεϊκή εξουσία να παίρνουμε παρά φύσιν αποφάσεις, τάχα για το δικό τους καλό.
Και ποιός σου λέει ότι η πολιτική της στείρωσης και της μη αναπαραγωγής ημίαιμων, που πρεσβεύεις, δεν υποκινείται από τους εκτροφείς και τα
οικονομικά συμφέροντα που δεν θέλουν ανταγωνισμό στην αγορά των καθαρόαιμων και βάζουν μπροστά εμάς τους "φιλόζωους" να "καθαρίσουμε".

Αν ξεκολλάγαμε λίγο από τις γελοίες για εμένα έννοιες καθαρόαιμο/ημίαιμο και μαζεύαμε κανένα κουταβάκι από τον δρόμο, αντί να τρέχουμε στα
εκτροφεία και τα πετσόπ, το πρόβλημα των αδέσποτων θα λυνόταν αμέσως και δεν θα υπήρχε λόγος να συζητάμε για στειρώσεις και pedigree.
Είναι η δικιά μας ματαιοδοξία της κατοχής καθαρόαιμου που δημιούργησε το πρόβλημα των αδέσποτων και τώρα βρήκαμε την λύση στην στείρωση.
Και σε όσους είπαν ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα στο ζώο, απαντώ ότι κι εσάς αν σας στειρώσει γιατρός, δεν θα έχετε προβλήματα υγείας.

Ποιός θα το αποφασίσει όμως? Ο μικρός Χίτλερ που γεννιέται μέσα μας όταν έχουμε να κάνουμε με ζώα και τα χωρίζουμε ρατσιστικά σε "ράτσας"
και "κόπρους" που δεν έχουν κανένα δικαίωμα, ούτε στην ζωή, ούτε καν στην αναπαραγωγή? Εδώ αμφισβητήσατε και το μητρικό τους ένστικτο!!
Όποιος νοιάζεται πραγματικά για τα αδέσποτα, να επιλέξει τον επόμενο σκύλο του από τον δρόμο και όχι από εκτροφέα και μετά να έρθει να μου
ζητήσει pedigree για ν' αφήσω τον Μπούφυ να πηδ****, κι αν μου πει να του τα κόψω, θα τον ρωτήσω τι συγγένεια έχει με τον Θεό.

amalia
30-09-10, 08:15
Αμαλία μου, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω, βλέπω ότι είσαι κατασταλλαγμένη σε μια άποψη, πολύ διαφορετική από την δική μου.
Απλά θέλω να σου πω ότι η αδιαμφισβήτητη αγάπη σου για τα σκυλιά και η δικαιολογημένη ανησυχία σου για την αύξηση των αδέσποτων,
σε οδηγεί σε μια σκληρή στάση (ε όχι και απαίτηση pedigree για να τα αφήσω να κάνουν ότι τα προστάζει η φύση και ποιός είμαι εγώ
που θα τους αρνηθώ τα δικαιώματά τους επειδή μπορεί να μην είναι καθαρόαιμα ή που θα τους τα "κόψω" επειδή έτσι νομίζω ότι είναι σωστό).

Κωστα ουτε εγω προσπαθω να πεισω κανεναν. Τη σταση μου αυτη την υιοθετησα αφου ανοιξα τα ματια μου και δεν προσπερνουσα χτυπημενα ζωα στο δρομο, κουταβια μεσα σε κουτες διπλα στα σκουπιδια , αρρωστα ζωα που δεν ειχαν ουτε μια γουλια νερο να πιουνε, δεμενα σε δεντρα στη μεση του πουθενα επειδη λογω της κροτοφοβιας τους δεν κανουν για κηνυγι κλπ. Θα το ξαναπω... ειναι πολυ ευκολο να κλεινεις τα ματια σε ολα αυτα και να τα προσπερνας λεγοντας οτι θα φροντισει η φυση ... και εγω αυτο εκανα χρονια πριν παρολη την αγαπη μου για τα ζωα.. τις ιδιες αποψεις ειχα με σενα μεχρι που η σκυλα του γειτονα γεννησε 12 πανεμορφα κουταβια που θα πηγαιναν σε "γνωστους" και "φιλους" που τα ηθελαν! Μεσα σε ενα χρονο τα 5 απο αυτα γυρισαν στο δρομο.. Ολα αυτα που λες ειναι πολυ ωραια σε μια ιδανικη κοινωνια που σεβεται και αγαπαει τα ζωα;)

Δυστυχώς αυτήν την σκληρή για μένα στάση έχουν υιοθετήσει όλες σχεδόν οι φιλοζωικές και κυνοφιλικές οργανώσεις, γι αυτό κι εγώ έχω μείνει
μακρυά τους, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ποιός μας έδωσε την Θεϊκή εξουσία να παίρνουμε παρά φύσιν αποφάσεις, τάχα για το δικό τους καλό.
Και ποιός σου λέει ότι η πολιτική της στείρωσης και της μη αναπαραγωγής ημίαιμων, που πρεσβεύεις, δεν υποκινείται από τους εκτροφείς και τα
οικονομικά συμφέροντα που δεν θέλουν ανταγωνισμό στην αγορά των καθαρόαιμων και βάζουν μπροστά εμάς τους "φιλόζωους" να "καθαρίσουμε".

Εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ να αγοραζουν ολοι καθαροαιμα κουταβια. Εγω ειπα οτι εαν καποιος επιθυμει καθαροαιμο για καποια χαρακτηριστικα του να το αποκτησει με το σωστο τροπο.

Αν ξεκολλάγαμε λίγο από τις γελοίες για εμένα έννοιες καθαρόαιμο/ημίαιμο και μαζεύαμε κανένα κουταβάκι από τον δρόμο, αντί να τρέχουμε στα
εκτροφεία και τα πετσόπ, το πρόβλημα των αδέσποτων θα λυνόταν αμέσως και δεν θα υπήρχε λόγος να συζητάμε για στειρώσεις και pedigree.
Είναι η δικιά μας ματαιοδοξία της κατοχής καθαρόαιμου που δημιούργησε το πρόβλημα των αδέσποτων και τώρα βρήκαμε την λύση στην στείρωση.
Και σε όσους είπαν ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα στο ζώο, απαντώ ότι κι εσάς αν σας στειρώσει γιατρός, δεν θα έχετε προβλήματα υγείας.

Το προβλημα των αδεσποτων δε θα λυνοταν ετσι... αφου ολοι εμεις που εχουμε πρωην αδεσποτα (μεσα σε αυτους ειμαι και εγω) θα τα ζευγαρωναμε οπως προσταζει η φυση και θα δημιουργουσαμε αλλη μια σειρα εν δυναμει αδεσποτων;)

Ποιός θα το αποφασίσει όμως? Ο μικρός Χίτλερ που γεννιέται μέσα μας όταν έχουμε να κάνουμε με ζώα και τα χωρίζουμε ρατσιστικά σε "ράτσας"
και "κόπρους" που δεν έχουν κανένα δικαίωμα, ούτε στην ζωή, ούτε καν στην αναπαραγωγή? Εδώ αμφισβητήσατε και το μητρικό τους ένστικτο!!
Όποιος νοιάζεται πραγματικά για τα αδέσποτα, να επιλέξει τον επόμενο σκύλο του από τον δρόμο και όχι από εκτροφέα και μετά να έρθει να μου
ζητήσει pedigree για ν' αφήσω τον Μπούφυ να πηδ****, κι αν μου πει να του τα κόψω, θα τον ρωτήσω τι συγγένεια έχει με τον Θεό.

Ας πηδηξει ο Μπ... θα κρατησω ενα κουταβι του επειδη θα ειναι ιδιο με αυτον (αλλο ψεμα και αυτο!) και τα αλλα κουταβια ας τα χαρισουμε σε ανθρωπους που απλα ενθουσιαστηκαν με την κουταβοφατσα τους... Μετα απο 7-8 μηνες που δε θα ειναι πια κουταβια ομως, θα τρωνε πραγματα, θα γαυγιζουν, θα ειναι μπελας... καποια απο αυτα ας τα παμε σε ενα βουνο να τα αφησουμε.. αλλωστε σκυλια ειναι η φυση θα φροντισει γι αυτα;)


Δε μου κανουν εντυπωση οι αποψεις που ακουω...αλλωστε τις ιδιες ειχα και γω! Σημασια εχει το δικο μας σκυλι να ειναι καλα, να ζευγαρωσει, να γνωρισει τον ερωτα... εξω απο την πορτα μας τι σημασια εχει ποσα πεθαινουν απο ανευθυνα ζευγαρωματα?
Αυτα δεν ειναι εγωισμος και ματαιοδοξια?

Roussaks
30-09-10, 09:18
:smt059zw:smt084

Ειρηνη Υμην :smt024


Ρε σεις ολοι αγαπαμε τα ζωα και το εχετε παρακανει λιγο εδω τωρα για να μιλαμε και σοβαρα , αρχιζετε και επαναλαμβανοσαστε .
Βρε Αμαλια εδω υπαρχουν 5-10 ατομα που μπορει να μην εχουν εφαμιλες σκεψεις - αποψεις με σενα αλλα ειναι ζωοφιλοι με τον τροπο του ο καθενας

Εκει εξω ομως υπαρχουν ανωμαλοι - γιαγιαδες & παπουδες που πετανε γατακια/σκυλακια στους καδους - ριχνουν φολες - γινεται το ελα να δεις ενω εδω μιλαμε για εκτροφεις - ημιαιμα - αναπαρωγες και ΑΝ καταληξουν αδεσποτα !!!

Εγω θα βαλω 2 λινκ
Ενα για τον νομο περι κατοικιδιων (http://zoofilidrasi.gr/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=74)
και ενα για τα μετρα της αστυνομιας που πλεον θα πρεπει να τα λαμβανουν υποψιν τους http://www.newscity1.net/2010/08/blog-post_7434.html

Αντε και καλημερα σας !

Επισης πριν απο λιγο ειδα αυτο αν καποιος φιλος ενδιαφερεται απο Κρητη .
http://www.facebook.com/group.php?gid=139129039457777#!/photo.php?pid=6751653&id=112541418622&ref=fbx_album (http://www.facebook.com/group.php?gid=139129039457777#%21/photo.php?pid=6751653&id=112541418622&ref=fbx_album)

bokostas
30-09-10, 10:03
... ειναι πολυ ευκολο να κλεινεις τα ματια σε ολα αυτα και να τα προσπερνας λεγοντας οτι θα φροντισει η φυση ... και εγω αυτο εκανα χρονια πριν παρολη την αγαπη μου για τα ζωα.. τις ιδιες αποψεις ειχα με σενα ...
Ποιός σου είπε ότι εγώ κλείνω τα μάτια και προσπερνάω? Δεν ξέρεις τι κάνω και ποτέ δεν είπα ότι θα φροντίσει η φύση.
Είπα ότι θα έπρεπε να τα παίρνουμε και να τα φροντίζουμε όλοι εμείς, αντί να τρέχουμε ν' αγοράζουμε ράτσας.

Εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ να αγοραζουν ολοι καθαροαιμα κουταβια. Εγω ειπα οτι εαν καποιος επιθυμει καθαροαιμο για καποια χαρακτηριστικα του να το αποκτησει με το σωστο τροπο.
Ναι δεν είπες, αλλά ούτε είπες ότι αν οι μισοί που αγοράζουν καθαρόαιμο έπαιρναν ένα από τον δρόμο, δεν θα υπήρχαν αδέσποτα.

Το προβλημα των αδεσποτων δε θα λυνοταν ετσι... αφου ολοι εμεις που εχουμε πρωην αδεσποτα (μεσα σε αυτους ειμαι και εγω) θα τα ζευγαρωναμε οπως προσταζει η φυση και θα δημιουργουσαμε αλλη μια σειρα εν δυναμει αδεσποτων:wink:
Η σειρά των εν δυνάμει αδέσποτων δεν δημιουργείται αν αναγνωρίσεις και στο ημίαιμο το δικαίωμα της αναπαραγωγής, όπως το αναγνωρίζεις στο καθαρόαιμο,
αλλά από ανεύθυνους ιδιοκτήτες που θα πετάξουν στον δρόμο και το ημίαιμο, όπως πετάνε και καθαρόαιμα, ή δεν έχεις δει αδέσποτα καθαρόαιμα?

Ας πηδηξει ο Μπ... θα κρατησω ενα κουταβι του επειδη θα ειναι ιδιο με αυτον (αλλο ψεμα και αυτο!) και τα αλλα κουταβια ας τα χαρισουμε σε ανθρωπους που απλα ενθουσιαστηκαν με την κουταβοφατσα τους...
Αν βρω υπεύθυνα άτομα να τα δώσω, κανένα κουτάβι του σκύλου μου δεν θα κρατήσω, θα μαζέψω ένα ακόμη αδέσποτο κι ας μην έχει pedigree και πιστοποιημένα χαρακτηριστικά, θα έχει ψυχή.
Και όλοι αυτοί που "ψωνίζουν" καθαρόαιμα στα πετσόπς, δεν το κάνουν επειδή ενθουσιάστηκαν με την κουταβόφατσά τους? μήπως είναι πιο υπεύθυνοι απ' αυτούς που παίρνουν ημίαιμα?

Μετα απο 7-8 μηνες που δε θα ειναι πια κουταβια ομως, θα τρωνε πραγματα, θα γαυγιζουν, θα ειναι μπελας... καποια απο αυτα ας τα παμε σε ενα βουνο να τα αφησουμε.. αλλωστε σκυλια ειναι η φυση θα φροντισει γι αυτα;)
Αυτή τη νοοτροπία δεν μπορώ να καταλάβω, θεωρείς δεδομένο ότι το ημίαιμο θα είναι μπελάς και θα χαλάει τον κόσμο, ενώ το καθαρόαιμο θα είναι τύπος και υπογραμμός.

Δε μου κανουν εντυπωση οι αποψεις που ακουω...αλλωστε τις ιδιες ειχα και γω! Σημασια εχει το δικο μας σκυλι να ειναι καλα, να ζευγαρωσει, να γνωρισει τον ερωτα... εξω απο την πορτα μας τι σημασια εχει ποσα πεθαινουν απο ανευθυνα ζευγαρωματα?
Ενώ το ζευγάρωμα του καθαρόαιμου είναι υπεύθυνο, επειδή συνοδεύεται από pedigree και αποφέρει 400-700 ευρώ το κουταβάκι στον ιδιοκτήτη?
Αν το κουτάβι το πάρει ανεύθυνος άνθρωπος, αυτό θα καταλήξει στον δρόμο, είτε το έχει πληρώσει, είτε όχι, είτε είναι ημίαιμο, είτε όχι.

Αυτα δεν ειναι εγωισμος και ματαιοδοξια?

Άποψή σου, εγώ πάλι νομίζω ότι εγωισμός και ματαιοδοξία είναι να ζητάς pedigree, να τα κουρεύεις "σύμφωνα με τα πρότυπα της φυλής", να τα
πηγαίνεις σε διαγωνισμούς κι εκθέσεις, να πουλάς τα παιδιά τους κι όταν τα χάσεις, να ψάχνεις άλλες ράτσες, αντί να σώσεις ένα αδέσποτο.
Αυτό σημαίνει "να κλεινεις τα ματια σε ολα αυτα και να τα προσπερνας λεγοντας οτι θα φροντισει η φυση" και δεν το κάνουν όσοι μαζεύουν ημίαιμα
από τον δρόμο, το κάνουν όσοι τρέχουν ν' αγοράσουν ράτσας, ενώ ξέρουν ότι θα μπορούσαν να σώσουν ένα αδεσποτάκι (χωρίς pedigree).:)

fishme1
30-09-10, 10:13
εγω το βλεπω σαν κτηνοτροφεια

τα ποιοτικα ζωα που θα μας χρησημευσουν θα μπουν στην εκτροφη και οχι στην αναπαραγωγη , τα αλλα ειτε στειρωθουν ειτε οχι δεν με ενοχλει αρκει να μην αναπαραχθουν

τα δικαιωματα των σκυλων , σιγα μη καταλαβουν οτι μπορουσαν να απαυτωθουν και εχασαν το κελεπουρι , αυτα ειναι ανθρωπινες αντιληψεις και οσο δεν ψυχοραγουν δεμενα ,σε ταρατσες μπαλκονια ή στους δρομους ειναι μια χαρα , εκτος και αν τα εξανθρωπιζουμε

λετε για τα δικαιωματα ενος ζωου αμα ειναι γιατι δεν λετε και για τα δικαωματα , της κατσικας , της αγελαδας , της κοτας και των υπολοιπων φαγωσιμων ;

:rolleyes:

Roussaks
30-09-10, 10:15
"Και όλοι αυτοί που "ψωνίζουν" καθαρόαιμα στα πετσόπ" --Κωστα καρτα σκυλια δεν αγοραζουμε απο πετσοπ μονο απο εκτροφεις ... αλλο θεμα η αγορα Εκτροφεις - ΠετΣοπ- ΒΥΒ , μην παμε εκει απλα μην αναφερουμε κατι που μπορει καποιον να το οδηγησει σε λαθος πραξεις ....

Συνεχιστε ...

-------------------------
εγω το βλεπω σαν κτηνοτροφεια

τα ποιοτικα ζωα που θα μας χρησημευσουν θα μπουν στην εκτροφη και οχι στην αναπαραγωγη , τα αλλα ειτε στειρωθουν ειτε οχι δεν με ενοχλει αρκει να μην αναπαραχθουν

τα δικαιωματα των σκυλων , σιγα μη καταλαβουν οτι μπορουσαν να απαυτωθουν και εχασαν το κελεπουρι , αυτα ειναι ανθρωπινες αντιληψεις και οσο δεν ψυχοραγουν δεμενα ,σε ταρατσες μπαλκονια ή στους δρομους ειναι μια χαρα , εκτος και αν τα εξανθρωπιζουμε

λετε για τα δικαιωματα ενος ζωου αμα ειναι γιατι δεν λετε και για τα δικαωματα , της κατσικας , της αγελαδας , της κοτας και των υπολοιπων φαγωσιμων ;

:rolleyes:
+1:grin::grin::grin:

bokostas
30-09-10, 10:45
"Και όλοι αυτοί που "ψωνίζουν" καθαρόαιμα στα πετσόπ" --Κωστα καρτα σκυλια δεν αγοραζουμε απο πετσοπ μονο απο εκτροφεις ....

Φυσικά φίλε μου, απλά ανέφερα μια ανεύθυνη πράξη, για να πω ότι ανεύθυνος δεν είναι μόνον αυτός που παίρνει το ημίαιμο επειδή του το χαρίζουν.

...τα ποιοτικα ζωα που θα μας χρησημευσουν θα μπουν στην εκτροφη και οχι στην αναπαραγωγη , τα αλλα ειτε στειρωθουν ειτε οχι δεν με ενοχλει αρκει να μην αναπαραχθουν
Κι αφού τα άλλα δεν "θα μας χρησιμεύσουν", γιατί να μην τους πετάξουμε φόλες?

τα δικαιωματα των σκυλων , σιγα μη καταλαβουν οτι μπορουσαν να απαυτωθουν και εχασαν το κελεπουρι , αυτα ειναι ανθρωπινες αντιληψεις και οσο δεν ψυχοραγουν δεμενα ,σε ταρατσες μπαλκονια ή στους δρομους ειναι μια χαρα , εκτος και αν τα εξανθρωπιζουμε
Σωστά, γιατί να τα εξανθρωπίσουμε και να τους αναγνωρίσουμε δικαιώματα, αφού εμείς είμαστε το έξυπνο ζώο κι αυτά είναι στην κυριαρχία μας?

λετε για τα δικαιωματα ενος ζωου αμα ειναι γιατι δεν λετε και για τα δικαωματα , της κατσικας , της αγελαδας , της κοτας και των υπολοιπων φαγωσιμων ;
Μήπως τρως και σκύλους? Αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω πώς συγκρίνεις τα σκυλιά με κότες και τα υπόλοιπα φαγώσιμα.
:rolleyes:

Κατάλαβες τώρα Γιώργο γιατί άργησα να μπω στην κουβέντα? Γιατί ήξερα ότι θα χρειαστεί να εξηγήσω την διαφορά του σκύλου από την κότα.:)

fishme1
30-09-10, 10:54
βαζεις λογια στο στομα μου

ειπα να ριξουμε φολες ;

φολες θα φανε τα σκυλια που δεν προσφερουν τιποτα και πεταγονται στον δρομο τα σκυλια που προερχονται απο μια εκτροφη με εναν στοχο συγκεκριμενο σπανια δεν κανουν για τιποτα

αντιθετως τα ημιαιμα που ζευγαρωνει ο καθε σκυλομπαμπας ειναι πολυ πιθανο να βρεθουν στον δρομο απλα και μονο γιατι δεν χρησιμευουν καπου και αν μου πεις οτι θα πανε σε οικογενειες να τους κρατανε συντροφια , θα σου πω ξανα οτι υπαρχουν ενα εκατομμυριο αδεσποτα στα καταφυγια και στους δρομους

αν πραγματικα λοιπον τα νοιαζεσαι θα παρεις απο εκει σκυλο

και ναι ειμαστε το εξυπνο ειδος

τα σκυλια και οι κοτες κλπ ειναι ζωα
οι αγαπουλες ειναι κολπακια μαρκετινγκ και συμφεροντων και για να το παω και πιο περα σου λεω οτι και οι σταυροφορειες στο ονομα της αγαπης γινανε

kingrim
30-09-10, 10:54
Παρολο που ο Αρκον ειναι στειρωμενος συμφωνω με τον Κωστα οτι θα πρεπει να περνουμε σκυλακια απο τον δρομο και οχι απο μαγαζια

amalia
30-09-10, 11:10
Κωστα αυτος που θα αγορασει απο το πετ σοπ το "καθαροαιμο" του , φυσικα και πιθανον να ειναι ενας απο αυτους που σου μελλον θα το παρατησει στο δρομο.. Στατιστικα τα περισσοτερα καθαροαιμα που βρισκονται στο δρομο ειναι με microchip Ουγγαριας απο puppy mills..Αμεσως μετα ακολουθουν οι γεννες των ιδιωτων....
Kαι θα το κανει ξερεις γιατι? Γιατι δεν ειναι συνηδητοποιημενος. Γιατι απλα θελει ενα μικρο χνουδωτο σκυλακι για δωρο στο γιο του, γιατι δεν κουραστηκε να ψαξει, να ενημερωθει για τις φυλες, γιατι δεν κουραστηκε να βρει εναν σωστο υπευθυνο εκτροφεα να το παρει, γιατι δεν πρεπει να πεισει κανεναν για ποιους λογους θελει ενα σκυλο στη ζωη του, γιατι δεν περιμενε μηνες μεχρι να γινει μια γεννα, γιατι το πληρωσε μονο 300 ευρω, γιατι δε τον ενδιαφερει να ασχοληθει με το σκυλο του, να επενδυσει συναισθηματικα, να κανει σπορ, να κανει εξοδα και να κατεβει σε Εκθεσεις μορφολογιας ... γιατι...γιατι... γιατι... Πιο μεγαλη ερευνα θα εκανε αυτος ο ανθρωπος αν αγοραζε παπουτσια!
Εννοειται οτι και αυτος ειναι εξισου ανευθυνος!

Κανεις ποτε δεν ειπε ΠΟΤΕ οτι τα ημιαιμα σκυλακια ή τα σκυλακια που πιθανον κουβαλανε κληρονομικα προβληματα πρεπει να πεταχτουν ή να δηλητηριαστουν... Κακως το σκεφτηκες καν... εχουν ακριβως το ιδιο δικαιωμα να ζουν ευτυχισμενα διπλα στον ανθρωπο σε ολη τους τη ζωη.. το να αναπαραγονται ομως ειναι αλλο θεμα...
Δε μπορω να καταλαβω που ακριβως ειδες στα λογια μου οτι εχω το "ψωνιο" των καθαροιαμων εκθεσιακων εκτροφικων σκυλων και χρησιμοποιεις αυτο το επιχειρημα... ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις!

Οσον αφορα στα αδεσποτα, εννοειται οτι σε οποιον επιθυμει σκυλο το πρωτο που του λεω ειναι να παει μια βολτα απο ενα καταφυγιο... Εαν βεβαια επιθυμει καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα απο το σκυλο του π.χ φυλαξη, agility κλπ δε θα του πω να παει σε καταφυγιο αλλα σε εναν υπευθυνο εκτροφεα.

bokostas
30-09-10, 11:15
βαζεις λογια στο στομα μου
ειπα να ριξουμε φολες ;
Όχι δεν είπες, απλά συνέχισα την σκέψη σου περί χρησιμότητας.

φολες θα φανε τα σκυλια που δεν προσφερουν τιποτα και πεταγονται στον δρομο τα σκυλια που προερχονται απο μια εκτροφη με εναν στοχο συγκεκριμενο σπανια δεν κανουν για τιποτα
Βλέπεις τα σκυλιά σαν αντικείμενα, σαν την καραμπίνα του κυνηγού ή την γκλίτσα του βοσκού, ή τον συναγερμό του σπιτιού.
Δεν υπάρχει σκυλί που να μην προσφέρει τίποτε, όλα τους θα σου προσφέρουν την ψυχή τους ανιδιοτελώς, ειδικά τα αδέσποτα.

αντιθετως τα ημιαιμα που ζευγαρωνει ο καθε σκυλομπαμπας ειναι πολυ πιθανο να βρεθουν στον δρομο απλα και μονο γιατι δεν χρησιμευουν καπου
Και τα μισά είναι κυνηγόσκυλα που δεν έκαναν καλά την δουλειά τους κι ας εκτράφηκαν για να χρησιμεύσουν κάπου.
και αν μου πεις οτι θα πανε σε οικογενειες να τους κρατανε συντροφια , θα σου πω ξανα οτι υπαρχουν ενα εκατομμυριο αδεσποτα στα καταφυγια και στους δρομους
Γιατί οι οικογένειες που θέλουν σκυλί για συντροφιά, διαλέγουν καθαρόαιμο, επηρεαζόμενες από την διαφήμιση που κάνουμε στους εκτροφείς.

αν πραγματικα λοιπον τα νοιαζεσαι θα παρεις απο εκει σκυλο
Από εκεί παίρνω.

και ναι ειμαστε το εξυπνο ειδος
Επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω, γιατί δεν είδα ποτέ σκύλο να βασανίζει άνθρωπο, ή να τον σκοτώνει χωρίς λόγο.

τα σκυλια και οι κοτες κλπ ειναι ζωα
Ενώ εμείς δεν είμαστε?

οι αγαπουλες ειναι κολπακια μαρκετινγκ και συμφεροντων και για να το παω και πιο περα σου λεω οτι και οι σταυροφορειες στο ονομα της αγαπης γινανε
Έχεις κάθε δικαίωμα να μην αγαπάς τα σκυλιά, μην μας βάζεις όμως όλους στον ίδιο ντουρβά.

Tolis
30-09-10, 11:19
Μαλλον παρεξηγουνται τα γραφομενα, οποιος εχει δει τον Νικο πως ειναι με τον σκυλο του τον Παρη μονο οτι δεν αγαπαει τα σκυλια θα πει.

fishme1
30-09-10, 11:25
για να αγαπας κατι πρεπει να το γνωριζεις πρωτα

οκ θα αφησεις τον σκυλο σου νηστικο 1,5 εβδομαδα θα ερθω να τον ταισω εγω απο το χερι μου και μετα θα εκπλαγεις ποιος θα ειναι αφεντικο μετα

οι σκυλοι δεν δινονται ολοκληρωτικα ειναι ζωα αγελαια και μεσα σε μια αγελη νιωθουν σιγουρια ολα εχουν να κανουν με το συμφερον τους , δεν εχουν συνειδηση και δεν μπορουν καν να αντιληφθουν την ατομικοτητα τους και οπως εχει πει ο Πυθαγορας η δυναμη ειναι αδερφη της αναγκης

μαθαινουν να λειτουργουν σε σειρα Α,Β,Γ,Δ και απο εκει και περα δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα

οταν μαθεις , αν ποτε θελησεις , τι ειναι ο σκυλος και οι χρυσοσκονες και τα φρου φρου χαθουν και δεις τι ειναι απλα και συνεχισεις να το γουσταρεις τα ξαναλεμε για το ποιος τα αγαπαει ή οχι

bokostas
30-09-10, 11:25
Γιατί κι εσύ βρε Τόλη αν δεν τον είχες δει και διάβαζες:
"οι αγαπουλες ειναι κολπακια μαρκετινγκ και συμφεροντων..."
"φολες θα φανε τα σκυλια που δεν προσφερουν τιποτα..."
"...γιατι δεν λετε και για τα δικαωματα , της κατσικας , της αγελαδας , της κοτας και των υπολοιπων φαγωσιμων ;"
το ίδιο δεν θα έλεγες?

amalia
30-09-10, 11:28
Μαλλον παρεξηγουνται τα γραφομενα, οποιος εχει δει τον Νικο πως ειναι με τον σκυλο του τον Παρη μονο οτι δεν αγαπαει τα σκυλια θα πει.

O Νικος εχει ενα τροπο να γραφει.. περιεργο:rolleyes:. Η αληθεια ειναι οτι για καποιον που δεν ξερει τι "δουλεια" εχει κανει με το σκυλο του κ ποσο εχει ασχοληθει παρεξηγειται. Παρολαυτα οι θεσεις του κρυβουν μεγαλες αληθειες!

bokostas
30-09-10, 12:21
για να αγαπας κατι πρεπει να το γνωριζεις πρωτα

οκ θα αφησεις τον σκυλο σου νηστικο 1,5 εβδομαδα θα ερθω να τον ταισω εγω απο το χερι μου και μετα θα εκπλαγεις ποιος θα ειναι αφεντικο μετα

οι σκυλοι δεν δινονται ολοκληρωτικα ειναι ζωα αγελαια και μεσα σε μια αγελη νιωθουν σιγουρια ολα εχουν να κανουν με το συμφερον τους , δεν εχουν συνειδηση και δεν μπορουν καν να αντιληφθουν την ατομικοτητα τους και οπως εχει πει ο Πυθαγορας η δυναμη ειναι αδερφη της αναγκης

μαθαινουν να λειτουργουν σε σειρα Α,Β,Γ,Δ και απο εκει και περα δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα

οταν μαθεις , αν ποτε θελησεις , τι ειναι ο σκυλος και οι χρυσοσκονες και τα φρου φρου χαθουν και δεις τι ειναι απλα και συνεχισεις να το γουσταρεις τα ξαναλεμε για το ποιος τα αγαπαει ή οχι

Νίκο με συγχωρείς, αλλά επιμένω ότι αγαπάς τον σκύλο σου, όπως αγαπάς το αυτοκίνητό σου, με μια εντελώς τεχνοκρατική αντίληψη και με
μόνο γνώμονα αυτά που μπορεί να σου προσφέρει. Αυτό για μένα δεν λέγεται αγάπη, λέγεται χόμπυ, ενασχόληση, μεράκι, πάντως όχι αγάπη.

Αγάπη σημαίνει να προτιμάς έναν τέτοιο σκύλο, που όπως τον περιέγραψες, δεν θα σου προσφέρει τίποτε χειροπιαστό, δεν θα φέρνει την πάπια,
δεν θα φυλάει το σπίτι, δεν θα κερδίζει βραβεία σε εκθέσεις. Γιατί αν τα κάνει όλα αυτά, τότε πολύ απλά, η κατοχή αυτού του σκύλου δικαιολογείται
από το συμφέρον και τα ανταλλάγματα που προσπορίζεσαι από τις ικανότητές του και ουσιαστικά ζητάς να "αποζημιωθείς" για τον χρόνο και τον
κόπο που έκανες για να τον εκπαιδεύσεις. Νομίζω ότι υποτιμάς γενικά τα σκυλιά και αυτά που απλόχερα προσφέρουν οι σκύλοι "συντροφιάς".

Βεβαίως είναι αγελαία ζώα, αλλά για το αν έχουν συνείδηση κι αν μπορούν ν' αντιληφθούν την ατομικότητά τους, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Και σε καμμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι δεν πρέπει να τους αναγνωρίζονται δικαιώματα, ή να τους υποβιβάζουμε στο επίπεδο της κότας.

Όταν λοιπόν μάθω, όπως λες, τι είναι ο σκύλος και αν ποτέ φτάσω να τον αντιμετωπίζω τόσο ψυχρά και υπολογιστικά και να εξαρτώ την αγάπη μου
προς αυτόν από το αν μου προσφέρει κάτι χειροπιαστό, τότε δεν θα έχω λόγο να τον θεωρώ φίλο μου και θα τον αλλάξω με κάτι πιο "χρήσιμο".

Τα λέω όλα αυτά εντελώς φιλικά και χωρίς ίχνος παρεξήγησης ή διάθεση προσβολής, απλά επειδή έχω διαφορετική άποψη και οι κοσμοθεωρίες μας
διαφέρουν σαν τη μέρα με τη νύχτα, αν όμως αισθάνεσαι θιγμένος, σου ζητώ συγνώμη Νίκο και σταματάω αμέσως την αντιπαράθεση.

fishme1
30-09-10, 12:31
αντιλαμβανομαι την φυση του σκυλου και τον σεβομαι για αυτο που ειναι και οι σκυλοι μου ειναι χαρουμενοι

δεν υποτιμω κανενα σκυλο συντροφιας , αλλα , δεν συμφωνω με τις αποψεις που θελουν τον σκυλο λουτρινο

αντιλαμβανομαι οτι ολες οι θεσεις μπορουν να παρεξηγηθουν

καποτε ενας ανθρωπος λιγες ωρες πριν ξεψυχησει ειπε οτι " τελικα αυτο που εμαθα ειναι οτι ο εαυτος μου ειναι οτι πιο σημαντικο εχω " , αυτος ο ανθρωπος ηταν ο Βουδας ενας απο τους μεγαλυτερους ανθρωπιστες που εζησαν ποτε

bokostas
30-09-10, 12:58
.....
Δε μπορω να καταλαβω που ακριβως ειδες στα λογια μου οτι εχω το "ψωνιο" των καθαροιαμων εκθεσιακων εκτροφικων σκυλων και χρησιμοποιεις αυτο το επιχειρημα... ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις!
Στα παρακάτω λόγια σου το είδα Αμαλία:
...γιατι δεν κουραστηκε να ψαξει, να ενημερωθει για τις φυλες, γιατι δεν κουραστηκε να βρει εναν σωστο υπευθυνο εκτροφεα να το παρει, ..., γιατι δεν περιμενε μηνες μεχρι να γινει μια γεννα, ...γιατι δε τον ενδιαφερει ... να κανει εξοδα και να κατεβει σε Εκθεσεις μορφολογιας .....

Και εξηγούμαι: Όλα αυτά που προβάλεις σαν υπεύθυνη στάση (και βεβαίως είναι, σε σχέση με την αγορά από πετσόπ), για μένα φαντάζουν εντελώς
περιττά και ανεύθυνα, όταν γύρω μας υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα που έχουν την ανάγκη μας. Και όσο ένοχος είναι αυτός που τα πέταξε στο δρόμο,
άλλο τόσο ένοχος είναι στα δικά μου μάτια κι αυτός που όταν θελήσει να αποκτήσει έναν σκύλο κι ενώ έχει την ευκαιρία να σώσει μια αθώα ψυχή,
προτιμάει να ενημερώνεται για τις φυλές, να ψάχνει τον σωστό εκτροφέα, να περιμένει μήνες τη γέννα, για να κατεβαίνει σε εκθέσεις μορφολογίας.

kingrim
30-09-10, 13:04
Και εξηγούμαι: Όλα αυτά που προβάλεις σαν υπεύθυνη στάση (και βεβαίως είναι, σε σχέση με την αγορά από πετσόπ), για μένα φαντάζουν εντελώς
περιττά και ανεύθυνα, όταν γύρω μας υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα που έχουν την ανάγκη μας. Και όσο ένοχος είναι αυτός που τα πέταξε στο δρόμο,
άλλο τόσο ένοχος είναι στα δικά μου μάτια κι αυτός που όταν θελήσει να αποκτήσει έναν σκύλο κι ενώ έχει την ευκαιρία να σώσει μια αθώα ψυχή,
προτιμάει να ενημερώνεται για τις φυλές, να ψάχνει τον σωστό εκτροφέα, να περιμένει μήνες τη γέννα, για να κατεβαίνει σε εκθέσεις μορφολογίας.

Συμφωνω οσο δεν παει :smt041:smt041:smt041

η λογικη ειμαι καλο αφεντικο λογο του οτι τα εχωσα και περιμενα ειναι οτι νανε

amalia
30-09-10, 13:23
Και εξηγούμαι: Όλα αυτά που προβάλεις σαν υπεύθυνη στάση (και βεβαίως είναι, σε σχέση με την αγορά από πετσόπ), για μένα φαντάζουν εντελώς
περιττά και ανεύθυνα, όταν γύρω μας υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα που έχουν την ανάγκη μας. Και όσο ένοχος είναι αυτός που τα πέταξε στο δρόμο,
άλλο τόσο ένοχος είναι στα δικά μου μάτια κι αυτός που όταν θελήσει να αποκτήσει έναν σκύλο κι ενώ έχει την ευκαιρία να σώσει μια αθώα ψυχή,
προτιμάει να ενημερώνεται για τις φυλές, να ψάχνει τον σωστό εκτροφέα, να περιμένει μήνες τη γέννα, για να κατεβαίνει σε εκθέσεις μορφολογίας.

Μιλαω γι' αυτον που θελει καθαροαιμο βρε παιδια!!!! Εγω θα τον κρινω και θα τον υποχρεωσω να παρει αδεσποτο?

Roussaks
30-09-10, 13:25
Ταημ - ουτ
-----------
Αυτο πες το σε αυτους http://www.dbg.gr/
διαβαστε και αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Kennel_club ψαχτητε και εδω μεσα http://katoikidia.the-petz.com/ (http://katoikidia.the-petz.com/)ειδικα εκει που λεει "χαρακτηρας" .
Και μετα πειτε σε ολους αυτους οτι η εκτροφη σκυλων , ειναι ματαιη , οτι το να κρατας καποια χαρακτηριστικα σε μια ρατσα αναλλιοτα στον χρονο ειναι ανοφελα , και οτι οποιοδηποτε ημιαιμο και να παρεις θα το κανεις πρωταθλητη , οχι εσυ προσωπικα.

Παιδια μην μηδενιζετε για χαρη της αντιπαραθεσης σας δουλειες ατομων για χρονια !
--------------------------------------------------------------------------------
Συνεχιστε !

Πάνος
30-09-10, 13:30
ως τωρα δε θελησα να συμμετεχω αλλα δε μου αρεσει κατι στην κουβεντα.
καλως η κακως ο ανθρωπος δημιουργησε τις διαφορες φυλες.
καλως η κακως εχουν καποια χαρακτηριστικα συμπεριφορας η καθε φυλη και διαφορετικη εμφανιση.
εγω π.χ. θελω να παρω εναν γερμανικο ποιμενικο γιατι ενημερωθηκα για τα χαρακτηριστικα της φυλης και μου αρεσει και οπτικα η μορφολογια του σκυλου.
θα ειμαι λιγοτερο φιλοζωος επειδη προτιμω μια συγκεκριμενη φυλη και επειδη θελω να το αποκτησω απο κουταβι για να του δωσω τη σωστη εκπαιδευση...κι επειδη δε διαλεξα ενα αδεσποτο του δρομου??
και να πω και το αλλο...επειδη καποιοι ασχετοι ζευγαρωνουν τους σκυλους τους χωρις συναισθηση της πραξης τους και δινουν τα κουταβια δεξια κι αριστερα (ποσα πια ατομα υπευθυνα θα βρεις που θα σε πεισσουν οτι θα κρατησουν το σκυλο μεχρι το τελος της ζωης του??) εγω θα πρεπει να μαζευω τα αδεσποτα του δρομου...ωστε αυτοι να συνεχισουν να τα ζευγαρωνουν χωρις σκεψη??
δε διορθωνουμε δηλαδη μιας απο τις αιτιες του προβληματος (αλογιστη αναπαραγωγη) αλλα τρεχουμε να περιορισουμε τις συνεπειες (υιοθετωντας αδεσποτα).

συμφωνω οτι εφοσον υπαρχει ενα προβλημα ΔΕΔΟΜΕΝΟ (των αδεσποτων) ναι πρεπει η αναπαραγωγη να ειναι ελεγχομενη και οχι "θελω ο σκυλος μου να πηδ***ξει-του κανει καλο".
δηλαδη θα σταματησουμε να κατηγορουμε αυτους που δημιουργουν το προβλημα (αϊντε ζευγαρωστε κι εχει ο θεος για τα κουταβια) και να αρχισουμε να κατηγορουμε αυτους που δεν υιοθετουν αδεσποτα??
ειναι επιλογη του καθενος να θελει ενα γλυκυτατο και πανεξυπνο μπασταρδακι του δρομου ή ενα αντιστοιχο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
αλλα καποτε πρεπει να μπει χαρατσι και σε οσους αφηνουν τα σκυλια να γενοβολλανε ανεξελεγκτα.

για να αφησεις το σκυλο σου να αναπαραχθει θα πρεπει πριν το επιτρεψεις να κανεις μεγαλο αγωνα για να βρεις αναδοχες οικογενειες που θα σε ΠΕΙΣΟΥΝ οτι θα φροντισουν το σκυλι που θα τους δωσεις μεχρι τα βαθια γεραματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
οποιος το κανει μονο αυτος για μενα εχει το δικαιωμα να επιτρεψει το σκυλο του να αναπαραχθει.

θα σε προλαβω πριν μου πεις "θεος εισαι εσυ και θα αποφασισεις αν το επιτρεψεις ή οχι και αν δημιουργησεις προβλημα στο σκυλο?" και θα απαντησω
"εσυ εισαι Θεος που συμβαλλεις με την αναπαραγωγη του σκυλου σου στο προβλημα και δημιουργεις προβλημα σε μια ολοκληρη κοινωνια?"

καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.

kingrim
30-09-10, 13:37
amalia απο οτι εχω διαβασει καταλαβα οτι λες πως πρεπει να αγοραζουμε σκυλια και τα μπασταρδα να τα στειρωνουμε για να μην εχουμε αδεσποτα.

Αν καταλαβα σωστα αυτο που λες ειναι τελειος ακυρο κατα την γνωμη μου γιατι για μενα τον ημιαιμο σκυλο μου δεν τον αλλαζω ουτε με 10 καθαροαιμα.

Επισης τα πιο πολλα απο τα αδεσποτα πρωτης γενιας (πρωτης γενιας θελω να πω οτι αυτα τα σκυλια ειχαν πριν αφεντικο που τα παρατησε) ηταν σκυλια καθαροαιμα που δεν πληρουσαν τις προηποθεσεις που ο αλλος ειχε πληρωσει. Ειναι αδικο απο ενα ζωο να ζητας να σου δωσει κατι επειδη το πληρωσες πχ με την κτηνιατρο μου που κανουμε συζητησεις μου λεει οτι τα χειροτερα αφεντικα ειναι οι κυνηγοι μερικοι μαλιστα τα σκοτονουν οταν γερασουν ή εαν αρχησουν να τρωνε τα θυραματα ή αν φοβουντε τα οπλα.

Αυτος που πηρε ενα αδεσποτο το εκανε με την καρδια του χωρις να περιμενει να ειναι απαρετητα: ομορφο, με ορθια αυτια, οχι πανω απο 3 κιλα και οχι κατω απο 2,9κιλα, να εχει ομορφο λευκο χρωμα να κυνηγαειν να ειναι φυλακας κλπ κλπ κλπ.


Το να κανεις στειρωση ενα ζωο για καποιους λογους ειναι σωστο κατα την γνωμη μου καθως απο συζητησεις που εκανα με εκπαιδευτη και κτηνιατρο καταλαβα οτι:
α) δεινεις χρονια ζωης στο σκυλο
β) Ο σκυλος δεν εχει το σεκ για διασκεδαση αλλα για αναπαραγωγη εαν δεν εχει τα οργανα που παραγουν αυτες τις ορμονες δεν του λειπει
γ) ηρεμει το ζωο
δ) ειχα προβλημα υγεια ο σκυλος εκλεγε οταν ουρουσε
ε) εαν ειναι θυλικο δεν εχεις ανεπηθημητες εγκυμοσηνες και γλυτονεις πυομητρες κλπ κλπ
ζ) εαν ειναι αρσενικος μειωνει κατα πολυ το κατουρημα για να αφησει την μηρωδια του (τις πιτσιλιες)

Το κακο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις την διατροφη για να μην γινουν χοντρα
-------------------------
καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.

:smt041:smt041:smt041:smt041

δεν λεω να παρεις ενα απο τον δρομο ντε και καλα αλλα οχι και να μην ζευγαρωνουν τα σκυλια γιατι δεν ειναι καθαροαιμα

Roussaks
30-09-10, 13:44
Το να κανεις στειρωση ενα ζωο για καποιους λογους ειναι σωστο κατα την γνωμη μου καθως απο συζητησεις που εκανα με εκπαιδευτη και κτηνιατρο καταλαβα οτι:
α) δεινεις χρονια ζωης στο σκυλο Πως ;;;
β) Ο σκυλος δεν εχει το σεκ για διασκεδαση αλλα για αναπαραγωγη εαν δεν εχει τα οργανα που παραγουν αυτες τις ορμονες δεν του λειπει Σωστο μονο εμεις , τα δελφινια και τα σαλιγκαρια σου :D
γ) ηρεμει το ζωο Σωστο οταν ειναι ανηλικο , μετα δεν αλλαζει
δ) ειχα προβλημα υγεια ο σκυλος εκλεγε οταν ουρουσε Δεν γνωριζω
ε) εαν ειναι θυλικο δεν εχεις ανεπηθημητες εγκυμοσηνες και γλυτονεις πυομητρες κλπ κλπ Δεν εχεις ανεπηθυμητες εγκυμοσηνες ΝΑΙ , πυομητριες ομως εχει παρατηρηθει πως δεν εχει να κανει απολυτα με την στειρωση ή μη !
ζ) εαν ειναι αρσενικος μειωνει κατα πολυ το κατουρημα για να αφησει την μηρωδια του (τις πιτσιλιες). Οσο μυριζει , αλλους σκυλους θα σηκωνει ποδι και ας μην πιτσιλαει

Το κακο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις την διατροφη για να μην γινουν χοντρα....ουτοσι αλλος

Οσα σου εγραψα αναφερονται σε γραφομενα κτηνιατρου εδω (http://www.interpet.gr/)... εκτος απο το ποδι ..

Πάνος
30-09-10, 13:49
δεν λεω να παρεις ενα απο τον δρομο ντε και καλα αλλα οχι και να μην ζευγαρωνουν τα σκυλια γιατι δεν ειναι καθαροαιμα
νομιζω κανεις δεν ειπε κατι τετοιο...οτι τα καθαροαιμα εχουν δικαιωμα στην αναπαραγωγη και τα ημιαιμα οχι.

kingrim
30-09-10, 13:50
και εγω με την κτηνιατρο μου τα εχω συζητησει τωρα τι να σου εαν διαφωνουν οι επιστημονες τι να λεμε εμεις

α)πως??
λογο μειωσης τον πιθανων καρκινων

β) ναι τα σαλιγγαρια μου ολη μερα .....

γ) σωστα τα λες

δ) λογο του οτι ο κουμπαρος μου και η αδερφη της γυναικας μου ειχαν θυλικα και αυτος ολο μυριζε αλλα ΔΕΝ φικι φικι ετσι πριζοταν απο κατω και οταν ουρουσε πονουσε

ε) ναι αλλα μειωνεις τις πιθανοτητες ΠΑΡΑ πολυ

ζ) αμα δεν πιτσιλαει δεν με πειραζει ας περπαταει και στα 3 ποδια ολη μερα αμα του αρεσει :ρ

amalia
30-09-10, 13:51
Kingrim δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τον αναγαγουμε σε μαχη καθαροαιμων- ημιαιμων! Μην διαστρευλωνεις τα λογια μου σε παρακαλω!
Επρεπε να εχεις ηδη διαβασει οτι εχω μια σκυλα πρωην αδεσποτη, μετα σε καταφυγιο, μετα σε φιλοξενια, μετα σε υιοθεσια, μετα την παρατησαν, μετα ξανα στο καταφυγιο και ΜΕΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μενα...

Να μη ζευγαρωνουμε τα σκυλια αν δεν εχουμε κανει ολα εκεινα που θα μας μειωσουν στο ελαχιστο τις πιθανοτητες να εμφανισουν προβληματα υγειας, προβληματα συμπεριφορας και να βρεθουν ξανα στο δρομο!

Βασικα ο Panos με βρίσκει απολυτα σύμφωνη με τη στάση του.

kingrim
30-09-10, 13:59
νομιζω κανεις δεν ειπε κατι τετοιο...οτι τα καθαροαιμα εχουν δικαιωμα στην αναπαραγωγη και τα ημιαιμα οχι.


αυτο καταλαβα εγω εαν εκανα λαθος σορρυ

Πάνος
30-09-10, 14:07
Το να κανεις στειρωση ενα ζωο για καποιους λογους ειναι σωστο κατα την γνωμη μου καθως απο συζητησεις που εκανα με εκπαιδευτη και κτηνιατρο καταλαβα οτι:
α) δεινεις χρονια ζωης στο σκυλο Πως ; προλαμβανεις παθησεις του προστατη, νοσηματα που μεταδιδονται απο σκυλο σε σκυλο κατα τη συνουσια, μειωνεις τις εντασεις-καυγαδες με αλλους σκυλους και τις τασεις φυγης προκειμενουν να ζευγαρωσει. αν παλι τον περιορισεις και δε του επιτρεψεις να ζευγαρωσει...τον κανεις νευρικο.
στα θηλυκα αποτρεπεις την πιθανοτητα καρκινου μητρας και ωοθηκων που δεν ειναι κατι σπανιο.
επισης εξουδετερωνεις πιθανες επιπλοκες κυησης και τοκετου. ολα αυτα συνολικα και ισως και αλλα που ξεχνω ανεβαζουν το μεσο ορο ζωης συνολικα στα στειρωμενα.
!
ζ) εαν ειναι αρσενικος μειωνει κατα πολυ το κατουρημα για να αφησει την μηρωδια του (τις πιτσιλιες). Οσο μυριζει , αλλους σκυλους θα σηκωνει ποδι και ας μην πιτσιλαει στο 50% των περιπτωσεσων σταματα η οριοθετηση της περιοχης με τη στειρωση.

Το κακο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις την διατροφη για να μην γινουν χοντρα....ουτοσι αλλος αν ο στειρωμενος σκυλος παχυνει δε φταιει η στειρωση αλλα το αφεντικο που προσφερει απλοχερα τροφη και καθολου ασκηση.

υ.γ. δε γραφω τα παραπανω για να προτρεψω κοσμο να στειρωσει τα ζωα του...μη παρεξηγηθω. ο καθενας ας κανει την επιλογη του. τα δεδομενα ομως ειναι δεδομενα.

kingrim
30-09-10, 14:08
Kingrim δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τον αναγαγουμε σε μαχη καθαροαιμων- ημιαιμων! Μην διαστρευλωνεις τα λογια μου σε παρακαλω!

λογο της τροπης που εχει παρει η συζητηση προσεχα πολυ τι εγραφα και πως το εγραφα και δεν νομιζω οτι διαστρεβλωσα τα λογια σου

Επρεπε να εχεις ηδη διαβασει οτι εχω μια σκυλα πρωην αδεσποτη, μετα σε καταφυγιο, μετα σε φιλοξενια, μετα σε υιοθεσια, μετα την παρατησαν, μετα ξανα στο καταφυγιο και ΜΕΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μενα...

Οκ και πολυ καλα εκανες και δεν νομιζω να μετανιωσες. Γραφω οτι η αποψη σου απο οτι καταλαβα ειναι οτι τα αδεσποτα πρεπει να στειρωθουν για να μην εχουν την ιδια τυχη και τα παιδια τους

Να μη ζευγαρωνουμε τα σκυλια αν δεν εχουμε κανει ολα εκεινα που θα μας μειωσουν στο ελαχιστο τις πιθανοτητες να εμφανισουν προβληματα υγειας, προβληματα συμπεριφορας και να βρεθουν ξανα στο δρομο!\

για τα προβληματα υγειας και συμπεριφορας δεν μπορει
ς να ξερεις αν και κατα την γνωμη η συμπεριφορα η προβληματικη εχει να κανει με τον ανθρωπο που το εχει και οχι με τον σκυλο. Για να μην βρεθουν Σκυλια στον δρομο υπαρχουν οι εξης λυσεις:

α) Τσιπακια σε ολα τα σκυλια αλλιως δεν θα ειναι δεκτα σε κανεναν κτηνιατρο.

β) Οταν αγοραζεις σκυλο να πρεπει να δινεις τα στοιχεια σου και του σκυλου

γ) Οταν περνεις σκυλο απο τον δρομο να πρεπει να δινεις τα στοιχεια σου και του σκυλου

δ) Στειρωση σε ολα τα αδεσποτα δωρεαν απο τον δημο.


Βασικα ο Panos με βρίσκει απολυτα σύμφωνη με τη στάση του.

αυτα

bokostas
30-09-10, 14:12
θα ειμαι λιγοτερο φιλοζωος επειδη προτιμω μια συγκεκριμενη φυλη και επειδη θελω να το αποκτησω απο κουταβι για να του δωσω τη σωστη εκπαιδευση...κι επειδη δε διαλεξα ενα αδεσποτο του δρομου??
Αν θέλεις την γνώμη μου Πάνο, δεν θα είσαι καθόλου φιλόζωος, όπως δεν είμαι κι εγώ, ο πραγματικός φιλόζωος είναι αυτός που στον ελεύθερο
χρόνο του, βγαίνει και ταΐζει και ποτίζει τα αδέσποτα, όχι αυτός που παίρνει ένα σκυλί σπίτι του γιατί το γουστάρει, αυτός είναι χομπίστας.
και να πω και το αλλο...επειδη καποιοι ασχετοι ζευγαρωνουν τους σκυλους τους χωρις συναισθηση της πραξης τους και δινουν τα κουταβια δεξια κι αριστερα (ποσα πια ατομα υπευθυνα θα βρεις που θα σε πεισσουν οτι θα κρατησουν το σκυλο μεχρι το τελος της ζωης του??) εγω θα πρεπει να μαζευω τα αδεσποτα του δρομου...ωστε αυτοι να συνεχισουν να τα ζευγαρωνουν χωρις σκεψη??
δε διορθωνουμε δηλαδη μιας απο τις αιτιες του προβληματος (αλογιστη αναπαραγωγη) αλλα τρεχουμε να περιορισουμε τις συνεπειες (υιοθετωντας αδεσποτα).
Αν μια από τις αιτίες του προβλήματος είναι η αλόγιστη αναπαραγωγή, μια πολύ μεγαλύτερη αιτία του προβλήματος είναι η άρνηση να δεις το μέγεθος
του προβλήματος, επειδή εσύ θέλεις Γερμανικό ποιμενικό κι αυτό δεν σου επιτρέπει να συμβάλεις στον περιορισμό των συνεπειών.

συμφωνω οτι εφοσον υπαρχει ενα προβλημα ΔΕΔΟΜΕΝΟ (των αδεσποτων) ναι πρεπει η αναπαραγωγη να ειναι ελεγχομενη και οχι "θελω ο σκυλος μου να πηδ***ξει-του κανει καλο".
δηλαδη θα σταματησουμε να κατηγορουμε αυτους που δημιουργουν το προβλημα (αϊντε ζευγαρωστε κι εχει ο θεος για τα κουταβια) και να αρχισουμε να κατηγορουμε αυτους που δεν υιοθετουν αδεσποτα??
ειναι επιλογη του καθενος να θελει ενα γλυκυτατο και πανεξυπνο μπασταρδακι του δρομου ή ενα αντιστοιχο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
Φυσικά είναι επιλογή του, αλλά υπάρχουν επιλογές που συμβάλλουν στην μείωση του προβλήματος κι επιλογές που δείχνουν την αδιαφορία μας.
αλλα καποτε πρεπει να μπει χαρατσι και σε οσους αφηνουν τα σκυλια να γενοβολλανε ανεξελεγκτα.
Το ίδιο καλό αποτέλεσμα και με πιο ανθρωπιστική χροιά, θα είχε η απαγόρευση εισαγωγής καθαρόαιμων για 10-15 χρόνια.

για να αφησεις το σκυλο σου να αναπαραχθει θα πρεπει πριν το επιτρεψεις να κανεις μεγαλο αγωνα για να βρεις αναδοχες οικογενειες που θα σε ΠΕΙΣΟΥΝ οτι θα φροντισουν το σκυλι που θα τους δωσεις μεχρι τα βαθια γεραματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
οποιος το κανει μονο αυτος για μενα εχει το δικαιωμα να επιτρεψει το σκυλο του να αναπαραχθει.
Θα συμφωνούσα, αν το ίδιο απαιτούσες κι από τους εκτροφείς και τα πετσοπ.

θα σε προλαβω πριν μου πεις "θεος εισαι εσυ και θα αποφασισεις αν το επιτρεψεις ή οχι και αν δημιουργησεις προβλημα στο σκυλο?" και θα απαντησω
"εσυ εισαι Θεος που συμβαλλεις με την αναπαραγωγη του σκυλου σου στο προβλημα και δημιουργεις προβλημα σε μια ολοκληρη κοινωνια?"
Το να παρεμβαίνεις στην φύση απαιτεί θεϊκές ιδιότητες και δικαιώματα, το να την αφήνεις ήσυχη θα έπρεπε να είναι αυτονόητη υποχρέωση.

καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.
Η πορεία των απογόνων του θα ήταν εξασφαλισμένη, αν εσύ (όλοι μας) δεν απέστρεφες το βλέμμα σου από την δυστυχία τους, απλά και μόνον επειδή θέλεις Γερμανικό ποιμενικό.
.......

amalia
30-09-10, 14:28
Aς αφησουμε τη φυση λοιπον να κανει τη δουλεια της... ας αφηνουμε τα σκυλια μας να ζευγαρωνουν. Μην ξεχναμε ομως οτι τον "σκυλο" δε τον δημιουργησε η φυση... αλλα ο ανθρωπος.

Οι φωτογραφιες ειναι απο σκυλια που πριν λιγο καιρο ζουσαν στο δρομο... οπως θα δειτε προκειται για καθαροαιμα σκυλια που πιθανοτατα ή τα κουταβια τους ξεμειναν ή απλα τα βαρεθηκαν ή αρρωστησαν και πηραν δρομο...

Εγω λοιπον που ειμαι και χομπιστρια αλλα και φιλοζωη επωμιζομαι καθημερινα ψυχικο βαρος, χρονο και χρημα για να μαζευω τα σκυλια καποιων ΑΝΕΥΘΥΝΩΝ.:(

bokostas
30-09-10, 14:34
Kingrim δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τον αναγαγουμε σε μαχη καθαροαιμων- ημιαιμων!

Δεν πρόκειται για μάχη καθαροαιμων-ημιαιμων, αλλά για επιλογή ανάμεσα σε ένα ζώο που έχει την ανάγκη μας (αδέσποτο) και σε ένα άλλο που δεν
έχει πρόβλημα τροφής και στέγης, αλλά το προτιμούμε γιατί μας αρέσουν τα όρθια αυτιά, η χρησιμότητα και η αριστοκρατική καταγωγή του.

Πάνος
30-09-10, 14:35
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=487699#post487699)
θα ειμαι λιγοτερο φιλοζωος επειδη προτιμω μια συγκεκριμενη φυλη και επειδη θελω να το αποκτησω απο κουταβι για να του δωσω τη σωστη εκπαιδευση...κι επειδη δε διαλεξα ενα αδεσποτο του δρομου??
Αν θέλεις την γνώμη μου Πάνο, δεν θα είσαι καθόλου φιλόζωος, όπως δεν είμαι κι εγώ, ο πραγματικός φιλόζωος είναι αυτός που στον ελεύθερο
χρόνο του, βγαίνει και ταΐζει και ποτίζει τα αδέσποτα, όχι αυτός που παίρνει ένα σκυλί σπίτι του γιατί το γουστάρει, αυτός είναι χομπίστας.ενταξει αντικατεστησε τη φραση "λιγοτερο φιλοζωος" με τη λεξη "απερισκεπτος". θα ειμαι λοιπον εγω απερισκεπτος επειδη επιλεγω μια ά φυλη? δεν εχω το δικαιωμα??
και να πω και το αλλο...επειδη καποιοι ασχετοι ζευγαρωνουν τους σκυλους τους χωρις συναισθηση της πραξης τους και δινουν τα κουταβια δεξια κι αριστερα (ποσα πια ατομα υπευθυνα θα βρεις που θα σε πεισσουν οτι θα κρατησουν το σκυλο μεχρι το τελος της ζωης του??) εγω θα πρεπει να μαζευω τα αδεσποτα του δρομου...ωστε αυτοι να συνεχισουν να τα ζευγαρωνουν χωρις σκεψη??
δε διορθωνουμε δηλαδη μιας απο τις αιτιες του προβληματος (αλογιστη αναπαραγωγη) αλλα τρεχουμε να περιορισουμε τις συνεπειες (υιοθετωντας αδεσποτα).
Αν μια από τις αιτίες του προβλήματος είναι η αλόγιστη αναπαραγωγή, μια πολύ μεγαλύτερη αιτία του προβλήματος είναι η άρνηση να δεις το μέγεθος
του προβλήματος, επειδή εσύ θέλεις Γερμανικό ποιμενικό κι αυτό δεν σου επιτρέπει να συμβάλεις στον περιορισμό των συνεπειών. ξαναλεω τοτε..οτι επειδη μερικοι αναπαραγουν αλογιστα τα σκυλια τους χανω εγω το δικαιωμα να επιλεξω μια φυλη που μου αρεσει και να φροντισω να μη δημιουργησω απογονους....
εγω λοιπον που δεν λυνω αλλα και δεν ενισχυω το προβλημα..ειμαι μεγαλυτερη αιτια του προβληματος απο την αλογιστη αναπαραγωγη που κανουν αυτοι που θελουν ο σκυλος τους να πηδ**ξει??
νομιζω καταλαβαινεις κωστα κι εσυ οτι αυτο δε στεκει.

συμφωνω οτι εφοσον υπαρχει ενα προβλημα ΔΕΔΟΜΕΝΟ (των αδεσποτων) ναι πρεπει η αναπαραγωγη να ειναι ελεγχομενη και οχι "θελω ο σκυλος μου να πηδ***ξει-του κανει καλο".
δηλαδη θα σταματησουμε να κατηγορουμε αυτους που δημιουργουν το προβλημα (αϊντε ζευγαρωστε κι εχει ο θεος για τα κουταβια) και να αρχισουμε να κατηγορουμε αυτους που δεν υιοθετουν αδεσποτα??
ειναι επιλογη του καθενος να θελει ενα γλυκυτατο και πανεξυπνο μπασταρδακι του δρομου ή ενα αντιστοιχο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
Φυσικά είναι επιλογή του, αλλά υπάρχουν επιλογές που συμβάλλουν στην μείωση του προβλήματος κι επιλογές που δείχνουν την αδιαφορία μας.για τριτη φορα λεω οτι το γεγονος οτι δε λυνω το προβλημα υιοθετωντας αδεσποτο δε με κανει απερισκεπτο οταν υπαρχουν αλλοι ανευθυνοι που δημιουργουν το προβλημα ζευγαρωνοντας τα ζωα τους. ς μη ξεχναμε οτι
"Στα πρώτα έξι χρόνια ενός θηλυκού σκύλου θα έχουν γεννηθεί από αυτόν και τους απογόνους του 67.000 κουτάβια"
αλλα καποτε πρεπει να μπει χαρατσι και σε οσους αφηνουν τα σκυλια να γενοβολλανε ανεξελεγκτα.
Το ίδιο καλό αποτέλεσμα και με πιο ανθρωπιστική χροιά, θα είχε η απαγόρευση εισαγωγής καθαρόαιμων για 10-15 χρόνια.
δε νομιζω κωστα. δε μπορεις να αναγκασεις τον κοσμο να κανει αυτο εκανες εσυ..να παρει ενα μπασταρδακι...ειναι επιλογη του καθενα. το να τσιπαρονται ολα τα σκυλια και να διδοντια στοιχεια οπως ειπε ο kingrim και να υπαρχει ελεγχος ΚΑΙ στις αναπαραγωγες εχειπολυ πιο ανθρωπιστικη χροια.
εξαλλου αυτο που προτεινεις δεν εχει νοημα στη λυση του προβληματος καθως και μονο ημιαιμα να κυκλοφορουν στην ελλαδα...αν τα ζευγαρωνουν αθροα παλι και ασχετοι θα τα παιρνουν και θα τα παρατανε....και θα τα ζευγαρωνουν και το προβλημα θα εντεινεται.
για να αφησεις το σκυλο σου να αναπαραχθει θα πρεπει πριν το επιτρεψεις να κανεις μεγαλο αγωνα για να βρεις αναδοχες οικογενειες που θα σε ΠΕΙΣΟΥΝ οτι θα φροντισουν το σκυλι που θα τους δωσεις μεχρι τα βαθια γεραματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
οποιος το κανει μονο αυτος για μενα εχει το δικαιωμα να επιτρεψει το σκυλο του να αναπαραχθει.
Θα συμφωνούσα, αν το ίδιο απαιτούσες κι από τους εκτροφείς και τα πετσοπ.το ιδιο απαιτω!

θα σε προλαβω πριν μου πεις "θεος εισαι εσυ και θα αποφασισεις αν το επιτρεψεις ή οχι και αν δημιουργησεις προβλημα στο σκυλο?" και θα απαντησω
"εσυ εισαι Θεος που συμβαλλεις με την αναπαραγωγη του σκυλου σου στο προβλημα και δημιουργεις προβλημα σε μια ολοκληρη κοινωνια?"
Το να παρεμβαίνεις στην φύση απαιτεί θεϊκές ιδιότητες και δικαιώματα, το να την αφήνεις ήσυχη θα έπρεπε να είναι αυτονόητη υποχρέωση. δε μπορω να συμφωνησω...η φυση φορντιζει να "καταστρεφει" τα περιττα και τα αδυναμα....πολλα σκυλια που εχουμε ζουνε χαρη σε μας. στη φυση δε θα επιβιωναν. εχουμε επεμβει ηδη κωστα δε μπορουμε να το αντιστρεψουμε. μπορουμε ομως να λιγοστεψουμε τις ασχημες συνεπειες που επιφερουμε.
καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.

Η πορεία των απογόνων του θα ήταν εξασφαλισμένη, αν εσύ (όλοι μας) δεν απέστρεφες το βλέμμα σου από την δυστυχία τους, απλά και μόνον επειδή θέλεις Γερμανικό ποιμενικό
το να μην ειμαι μερος της λυσης του προβληματος (υιοθετωντας αδεσποτα) δε σημαινει οτι εντεινω το προβλημα. ζητωντας ελεγχο στις αναπαραγωγες (και του δικου μου σκυλου) νομιζω οτι συμβαλω στη λυση του.
εσυ διορθωνεις συμπτωματα....(αμφιβολο κι αυτο γιατι λες οτι πρεπει να αφηνουμε τη "φυση" ησυχη..δηλαδη να ζευγαρωνουν τα σκυλια οπως τους ερθει) εγω θελω προληψη. εσυ παιρνεις φαρμακα δηλαδη (υιοθετεις αδεσποτα) ενω εγω φροντιζω να μην αρρωστησω (να μην υπαρχουν αλογιστες αναπαραγωγες).
ειναι σωστο να κλεινεις τον κλεφτη φυλακη..αλλα ακομη πιο σωστο αν με σωστη παιδεια φροντισεις να μη γινει κλεφτης.

δε μπορω να δεχθω κωστα οτι ενας που υιοθετησε αδεσποτο εχει φερθει ποιο σωστα απο μενα που θελω καθαροαιμο οταν εγω ΔΕΝ αναπαραγω ανεξελεγκτα το σκυλο μου και αυτος το κανει. (υιοθετει ΕΝΑ και παραγει ΔΕΚΑΔΕΣ αλλα)

υ.γ. σε βαθος χρονου αν παρω γερμανικο ποιμενικο και δεν τον αναπαραγω νομιζω θα εχω βοηθησει πιο πολυ Κωστα απο εσενα που μπορει να υιοθετησες τον μπουφυ αλλα τον αφησες να γεμισει τη θεσσαλονικη "μπουφακια".
υποθετικα μιλαω..ουτε θα παρω γερμανικο....κι εσυ φανταζομαι δε θα εκανες μια τετοια απερισκεψια.

fishme1
30-09-10, 15:46
κανενας σκυλος δεν εχει δικαιωμα να αναπαραχθει ουτε καθαροαιμος ειτε ημιαιμος οπως τον "φτιαξαμε"
καποτε γιατι μας εκανε αν μας κανει ακομα θα αναπαραχθει
δικαιωματα του ειναι να μην κακοποιειται , να μην πειναει και να ειναι μελος μιας αγελης τιποτα αλλο δεν ειναι αυτονοητο για τον σκυλο

εγω που ασχολουμαι με ενα κυναθλημα και θελω εναν σκυλο χωρις φοβιες με γερα νευρα , ταχυτητα , ενταση και μαχητικοτητα , πηρα ενα κουταβι του οποιου ο πατερας προερχεται απο παλιες γραμμες γαλλικου και βελγικου ρινγκ και η μητερα απο γραμμες του εκτροφειου boscaille δεν επρεπε να το κανω δηλαδη ;

θα ξεγραψουμε δηλαδη την χρηστηκοτητα του σκυλου που τον εκανε αγαπητο στον ανθρωπο τα τελευταια 10.000 χρονια επειδη πρεπει να φορτωθω τα σκατα των σκυλογονιων ;

οχι , να σταματησει ο καθε ασχετος να βαζει σκυλους να πηδηχτουν και εγω απλα δεν θα ενισχυω το προβλημα ... και αν εχω χωρο και χρονο θα εχω και ενα πρωην αδεσποτο να προσεχω

bokostas
30-09-10, 16:20
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=487699#post487699)
θα ειμαι λιγοτερο φιλοζωος επειδη προτιμω μια συγκεκριμενη φυλη και επειδη θελω να το αποκτησω απο κουταβι για να του δωσω τη σωστη εκπαιδευση...κι επειδη δε διαλεξα ενα αδεσποτο του δρομου??
Αν θέλεις την γνώμη μου Πάνο, δεν θα είσαι καθόλου φιλόζωος, όπως δεν είμαι κι εγώ, ο πραγματικός φιλόζωος είναι αυτός που στον ελεύθερο
χρόνο του, βγαίνει και ταΐζει και ποτίζει τα αδέσποτα, όχι αυτός που παίρνει ένα σκυλί σπίτι του γιατί το γουστάρει, αυτός είναι χομπίστας.ενταξει αντικατεστησε τη φραση "λιγοτερο φιλοζωος" με τη λεξη "απερισκεπτος". θα ειμαι λοιπον εγω απερισκεπτος επειδη επιλεγω μια ά φυλη? δεν εχω το δικαιωμα??
Δεν επιλέγεις φυλή, επιλέγεις να πάρεις ένα σκυλί που δεν έχει την ανάγκη σου, από ένα άλλο που την έχει και υπ' αυτή την έννοια, ναι είσαι απερίσκεπτος.
και να πω και το αλλο...επειδη καποιοι ασχετοι ζευγαρωνουν τους σκυλους τους χωρις συναισθηση της πραξης τους και δινουν τα κουταβια δεξια κι αριστερα (ποσα πια ατομα υπευθυνα θα βρεις που θα σε πεισσουν οτι θα κρατησουν το σκυλο μεχρι το τελος της ζωης του??) εγω θα πρεπει να μαζευω τα αδεσποτα του δρομου...ωστε αυτοι να συνεχισουν να τα ζευγαρωνουν χωρις σκεψη??
δε διορθωνουμε δηλαδη μιας απο τις αιτιες του προβληματος (αλογιστη αναπαραγωγη) αλλα τρεχουμε να περιορισουμε τις συνεπειες (υιοθετωντας αδεσποτα).
Αν μια από τις αιτίες του προβλήματος είναι η αλόγιστη αναπαραγωγή, μια πολύ μεγαλύτερη αιτία του προβλήματος είναι η άρνηση να δεις το μέγεθος
του προβλήματος, επειδή εσύ θέλεις Γερμανικό ποιμενικό κι αυτό δεν σου επιτρέπει να συμβάλεις στον περιορισμό των συνεπειών. ξαναλεω τοτε..οτι επειδη μερικοι αναπαραγουν αλογιστα τα σκυλια τους χανω εγω το δικαιωμα να επιλεξω μια φυλη που μου αρεσει και να φροντισω να μη δημιουργησω απογονους....
εγω λοιπον που δεν λυνω αλλα και δεν ενισχυω το προβλημα..ειμαι μεγαλυτερη αιτια του προβληματος απο την αλογιστη αναπαραγωγη που κανουν αυτοι που θελουν ο σκυλος τους να πηδ**ξει??
νομιζω καταλαβαινεις κωστα κι εσυ οτι αυτο δε στεκει.
Μα δημιουργείς απογόνους, το κουτάβι που θα πάρεις από τον εκτροφέα, θα πρέπει να αντικατασταθεί από ένα άλλο, αφήνοντας άλλο ένα αδέσποτο στον δρόμο.
Κι αν σε ικανοποιεί να δεχθώ ότι είσαι λιγότερο απερίσκεπτος από τον άλλον, ΟΚ να το δεχθώ, πάντως απερίσκεπτος είσαι και αδιαφορείς για το πρόβλημα.

συμφωνω οτι εφοσον υπαρχει ενα προβλημα ΔΕΔΟΜΕΝΟ (των αδεσποτων) ναι πρεπει η αναπαραγωγη να ειναι ελεγχομενη και οχι "θελω ο σκυλος μου να πηδ***ξει-του κανει καλο".
δηλαδη θα σταματησουμε να κατηγορουμε αυτους που δημιουργουν το προβλημα (αϊντε ζευγαρωστε κι εχει ο θεος για τα κουταβια) και να αρχισουμε να κατηγορουμε αυτους που δεν υιοθετουν αδεσποτα??
ειναι επιλογη του καθενος να θελει ενα γλυκυτατο και πανεξυπνο μπασταρδακι του δρομου ή ενα αντιστοιχο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
Φυσικά είναι επιλογή του, αλλά υπάρχουν επιλογές που συμβάλλουν στην μείωση του προβλήματος κι επιλογές που δείχνουν την αδιαφορία μας.για τριτη φορα λεω οτι το γεγονος οτι δε λυνω το προβλημα υιοθετωντας αδεσποτο δε με κανει απερισκεπτο οταν υπαρχουν αλλοι ανευθυνοι που δημιουργουν το προβλημα ζευγαρωνοντας τα ζωα τους. ς μη ξεχναμε οτι
"Στα πρώτα έξι χρόνια ενός θηλυκού σκύλου θα έχουν γεννηθεί από αυτόν και τους απογόνους του 67.000 κουτάβια"
Ο αριθμός αυτός είναι πολύ μακριά από τα 6-7 κουταβάκια που συνήθως κάνει το αδέσποτο που μαζέψαμε, αλλά πολύ κοντά στον αριθμό των κουταβιών που
προσπαθεί να πετύχει ο εκτροφέας, κι αν αυτός μπορεί να δικαιολογηθεί γιατί προσπαθεί να ζήσει από αυτό, εσείς που θα τα πάρετε, αφήνετε ισάριθμα αδέσποτα στον δρόμο.
αλλα καποτε πρεπει να μπει χαρατσι και σε οσους αφηνουν τα σκυλια να γενοβολλανε ανεξελεγκτα.
Το ίδιο καλό αποτέλεσμα και με πιο ανθρωπιστική χροιά, θα είχε η απαγόρευση εισαγωγής καθαρόαιμων για 10-15 χρόνια.
δε νομιζω κωστα. δε μπορεις να αναγκασεις τον κοσμο να κανει αυτο εκανες εσυ..να παρει ενα μπασταρδακι...ειναι επιλογη του καθενα. το να τσιπαρονται ολα τα σκυλια και να διδοντια στοιχεια οπως ειπε ο kingrim και να υπαρχει ελεγχος ΚΑΙ στις αναπαραγωγες εχειπολυ πιο ανθρωπιστικη χροια.
Φυσικά δεν μπορώ, είναι επιλογή του καθένα να βοηθήσει ή να κάνει το γούστο του και να νομίζει ότι είναι φιλόζωος ή έστω ότι δεν είναι απερίσκεπτος.
για να αφησεις το σκυλο σου να αναπαραχθει θα πρεπει πριν το επιτρεψεις να κανεις μεγαλο αγωνα για να βρεις αναδοχες οικογενειες που θα σε ΠΕΙΣΟΥΝ οτι θα φροντισουν το σκυλι που θα τους δωσεις μεχρι τα βαθια γεραματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
οποιος το κανει μονο αυτος για μενα εχει το δικαιωμα να επιτρεψει το σκυλο του να αναπαραχθει.
Θα συμφωνούσα, αν το ίδιο απαιτούσες κι από τους εκτροφείς και τα πετσοπ.το ιδιο απαιτω!
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι οι εκτροφείς το κάνουν αυτό? Τα δίνουν μόνο σε υπεύθυνα άτομα? Γιατί αν δεν συμβαίνει, γιατί δεν ζητάς να τα στειρώσουν κι αυτοί?

θα σε προλαβω πριν μου πεις "θεος εισαι εσυ και θα αποφασισεις αν το επιτρεψεις ή οχι και αν δημιουργησεις προβλημα στο σκυλο?" και θα απαντησω
"εσυ εισαι Θεος που συμβαλλεις με την αναπαραγωγη του σκυλου σου στο προβλημα και δημιουργεις προβλημα σε μια ολοκληρη κοινωνια?"
Το να παρεμβαίνεις στην φύση απαιτεί θεϊκές ιδιότητες και δικαιώματα, το να την αφήνεις ήσυχη θα έπρεπε να είναι αυτονόητη υποχρέωση. δε μπορω να συμφωνησω...η φυση φορντιζει να "καταστρεφει" τα περιττα και τα αδυναμα....πολλα σκυλια που εχουμε ζουνε χαρη σε μας. στη φυση δε θα επιβιωναν. εχουμε επεμβει ηδη κωστα δε μπορουμε να το αντιστρεψουμε. μπορουμε ομως να λιγοστεψουμε τις ασχημες συνεπειες που επιφερουμε.
Όχι ενισχύοντας από τη μια τους εκτροφείς που μόνο σκοπό έχουν το κέρδος και από την άλλη επεμβαίνοντας στην αναπαραγωγική διαδικασία
πλασμάτων που έχουν
την ανάγκη μας, αλλά κανείς δεν μας έδωσε το δικαίωμα να τα μεταχειριζόμαστε σαν άψυχα αντικείμενα και να αποφασίζουμε εμείς αντίθετα από τις φυσικές επιλογές.
Και με ποιό δικαίωμα θα επιτρέψεις την διαιώνιση του καθαρόαιμου του εκτροφέα και όχι του αδέσποτου, επειδή το ένα το γουστάρεις και το άλλο σε ενοχλεί?
καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.

Η πορεία των απογόνων του θα ήταν εξασφαλισμένη, αν εσύ (όλοι μας) δεν απέστρεφες το βλέμμα σου από την δυστυχία τους, απλά και μόνον επειδή θέλεις Γερμανικό ποιμενικό
το να μην ειμαι μερος της λυσης του προβληματος (υιοθετωντας αδεσποτα) δε σημαινει οτι εντεινω το προβλημα. ζητωντας ελεγχο στις αναπαραγωγες (και του δικου μου σκυλου) νομιζω οτι συμβαλω στη λυση του.
Η λύση που προτείνεις είναι τεχνητή και απάνθρωπη. Η ανθρωπιστική λύση είναι να σταματήσουν οι εισαγωγές καθαρόαιμων και οι εντατικές εκτροφές, μέχρι να υιοθετηθούν
όλα τα αδέσποτα, ακόμη κι αν αυτό στενοχωρήσει πολλούς απερίσκεπτους:) που δεν θα βρίσκουν Γερμανικό ποιμενικό με πεντιγκρί και θα αναγκασθούν να πάρουν ένα αδεσποτάκι.
Και τότε, αφού θα έχουν μαζευτεί όλα τα αδέσποτα σε σπίτια και θα έχουμε λύσει το βασικό πρόβλημα, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για τις λεπτομέρειες.
εσυ διορθωνεις συμπτωματα....(αμφιβολο κι αυτο γιατι λες οτι πρεπει να αφηνουμε τη "φυση" ησυχη..δηλαδη να ζευγαρωνουν τα σκυλια οπως τους ερθει) εγω θελω προληψη. εσυ παιρνεις φαρμακα δηλαδη (υιοθετεις αδεσποτα) ενω εγω φροντιζω να μην αρρωστησω (να μηνυπαρχουν αλογιστες αναπαραγωγες).
ειναι σωστο να κλιενεις τον κλεφτη φυλακη..αλλα ακομη πιο σωστο αν με καλη παιδεια φροντισεις να μη γινει κλεφτης.
Αυτά μου ακούγονται σαν το άλλοθι που ψάχνετε όσοι δεν θέλετε να συμβάλλετε στην λύση του προβλήματος, γιατί για σας, σκυλί είναι μόνο το ράτσας.
Λέτε δηλαδή και πείθετε τον εαυτό σας ότι δεν φταίτε εσείς που προτιμάτε το καθαρόαιμο, αλλά οι άλλοι που πέταξαν αδέσποτα και άρα εσείς είστε ΟΚ.
Φταίτε όμως και οι δύο και η γνώμη μου είναι ότι εσείς περισσότερο, γιατί επιλέγετε ψυχρά και απάνθρωπα να προσφέρετε στέγη σε έναν σκύλο που δεν την χρειάζεται.

δε μπορω να δεχθω κωστα οτι ενας που υιοθετησε αδεσποτο εχει φερθει ποιο σωστα απο μενα που θελω καθαροαιμο οταν εγω ΔΕΝ αναπαραγω ανεξελεγκτα το σκυλο μου και αυτος το κανει.
Αυτός ο τελευταίος, με την ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή, μπορεί να καταφέρει να μην δημιουργήσει ούτε ένα αδέσποτο κι έσωσε ήδη το αρχικό.
Εσύ παίρνοντας το καθαρόαιμο από τον εκτροφέα, έχεις ήδη αφήσει ένα αδέσποτο στον δρόμο, συν ότι είναι πολύ πιθανότερο να παρασυρθείς σε ανεξέλεγκτη
αναπαραγωγή, λόγω του οικονομικού οφέλους που θα έχεις, πουλώντας καθαρόαιμα κουταβάκια, άρα για μένα ναι, ο πρώτος έχει φερθεί πιο σωστά.

υ.γ. σε βαθος χρονου αν παρω γερμανικο ποιμενικο και δεν τον αναπαραγω νομιζω θα εχω βοηθησει πιο πολυ Κωστα απο εσενα που μπορει να υιοθετησες τον μπουφυ αλλα τον αφησες να γεμισει τη θεσσαλονικη "μπουφακια".
υποθετικα μιλαω..ουτε θα παρω γερμανικο....κι εσυ φανταζομαι δε θα εκανες μια τετοια απερισκεψια.
Μπα, είναι το άλλοθι που σου έλεγα παραπάνω, γιατί βαθιά μέσα σου το χρειάζεσαι, για να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου, μια πράξη καθαρά εγωιστική.
Αν τον πάρεις και δεν τον αναπαραγάγεις, θα έπρεπε να κάνεις την σύγκριση με κάποιον που υιοθετεί αδέσποτο και δεν το αναπαράγει.
Αν κάνεις σωστά τις συγκρίσεις (1 με 1 ή πολλά με πολλά), θα δεις και μόνος σου ότι ο άλλος βοήθησε περισσότερο από εσένα, απερίσκεπτε.:)
.......
Να δω τώρα με τι χρώμα θ' απαντήσεις κι αν κανένας θα μπορέσει να βγάλει άκρη από αυτό το ποστ.:D

Πάνος
30-09-10, 16:29
Να δω τώρα με τι χρώμα θ' απαντήσεις κι αν κανένας θα μπορέσει να βγάλει άκρη από αυτό το ποστ.:D
ελα θα το στρωσω...θα αντιγραψω μονο τα πρασινα σου...;)

Δεν επιλέγεις φυλή, επιλέγεις να πάρεις ένα σκυλί που δεν έχει την ανάγκη σου, από ένα άλλο που την έχει και υπ' αυτή την έννοια, ναι είσαι απερίσκεπτος
οχι δε μπορω να δεχθω οτι ειμαι απερισκεπτος οταν ξερω τι θελω -δεσμευομαι για μια ζωη υπευθυνα- αλλα και δεν επιθυμω τα "μουλικα" που ανευθυνα εσπειρε ο καθενας (ο σκυλος του..αλλα αυτος δε φταιει)
να ζητησεις ευθυνη απο αυτους που τα παρατησαν στο δρομο.

Μα δημιουργείς απογόνους, το κουτάβι που θα πάρεις από τον εκτροφέα, θα πρέπει να αντικατασταθεί από ένα άλλο, αφήνοντας άλλο ένα αδέσποτο στον δρόμο.
Κι αν σε ικανοποιεί να δεχθώ ότι είσαι λιγότερο απερίσκεπτος από τον άλλον, ΟΚ να το δεχθώ, πάντως απερίσκεπτος είσαι και αδιαφορείς για το πρόβλημα.
λυση δεν ειναι να καταργηθουν οι φυλες και να υπαρχουν μονο ημιαιμα στον κοσμο. αν ολοι οι εκτροφεις δινουν τα κουταβια τους τσιπαρισμενα και δηλωνονται τα στιχεια στις αρχες και υπαρχει νομοθεσια που προβλεπει και μεριμνει....δεν αφηνω κανενα αδεσποτο στο δρομο. αλλοι τα αφησαν.

Ο αριθμός αυτός είναι πολύ μακριά από τα 6-7 κουταβάκια που συνήθως κάνει το αδέσποτο που μαζέψαμε, αλλά πολύ κοντά στον αριθμό των κουταβιών που
προσπαθεί να πετύχει ο εκτροφέας, κι αν αυτός μπορεί να δικαιολογηθεί γιατί προσπαθεί να ζήσει από αυτό, εσείς που θα τα πάρετε, αφήνετε ισάριθμα αδέσποτα στον δρόμο
εε οχι 6-7. 6-7 θα κανει το δικο σου....σε ενα χρονο. τον αλλο χρονο?? και τα 6-7 αυτα με τη σειρα τους??
αφηνω εγω τα ηδη αδεσποτα στη μοιρα τους οκ...κι εσυ που παραγεις αλλα 6-7 τα οποια κατα πλειοψηφια εκει θα καταληξουν τι κανεις στην ουσια??

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι οι εκτροφείς το κάνουν αυτό? Τα δίνουν μόνο σε υπεύθυνα άτομα? Γιατί αν δεν συμβαίνει, γιατί δεν ζητάς να τα στειρώσουν κι αυτοί?
δεν εχει νοημα. απο τους εκτροφεις ζηταω να ελεγχουν τις αναπαραγωγες τους (οχι αθροες) και να δινουν μονο υπο ορους τα κουταβια (τσιπαρισμενα-δηλωση στοιχειων κ.τ.λ.)

Όχι ενισχύοντας από τη μια τους εκτροφείς που μόνο σκοπό έχουν το κέρδος και από την άλλη επεμβαίνοντας στην αναπαραγωγική διαδικασία
πλασμάτων που έχουν
την ανάγκη μας, αλλά κανείς δεν μας έδωσε το δικαίωμα να τα μεταχειριζόμαστε σαν άψυχα αντικείμενα και να αποφασίζουμε εμείς αντίθετα από τις φυσικές επιλογές.
Και με ποιό δικαίωμα θα επιτρέψεις την διαιώνιση του καθαρόαιμου του εκτροφέα και όχι του αδέσποτου, επειδή το ένα το γουστάρεις και το άλλο σε ενοχλεί?
οι φυσικες επιλογες δεν υφιστανται πλεον αφου εχουμε αφαιρεσει το ειδος αυτο απο τη φυση. ειναι πλεον στο ανθρωπινο περιβαλλον μονο.
μη βαζεις λογια στο στομα μου. ολες οι αναπαραγωγες να ελεγχονται και των καθαρων και των ημιαιμων. εσυ εφοσον λες να σταματησουν οι εισαγωγες καθαροαιμων για 10-15 χρονια πας στο αντιθετο ακρο να εξαφανισουμε τα καθαροαιμα και να εχουμε μονο ημιαιμα.

Η λύση που προτείνεις είναι τεχνητή και απάνθρωπη. Η ανθρωπιστική λύση είναι να σταματήσουν οι εισαγωγές καθαρόαιμων και οι εντατικές εκτροφές, μέχρι να υιοθετηθούν
όλα τα αδέσποτα, ακόμη κι αν αυτό στενοχωρήσει πολλούς απερίσκεπτους:smile: που δεν θα βρίσκουν Γερμανικό ποιμενικό με πεντιγκρί και θα αναγκασθούν να πάρουν ένα αδεσποτάκι.
βρε Κωστα πως το λες αυτο?? τοση αυταπατη?? ΔΕΝ προκειται να υιοθετηθουν ποτε ολα τα αδεσποτα αφου ο καθενας θα παιρνει ενα και θα το αφηνει να πηδ**ξει με αποτελεσμα ενα να σωζει και δεκα να αφηνει εμμεσα στο δρομο.
μονο με την "τεχνητη και απανθρωπη" οπως λες λυση της ελεγχομενης αναπαραγωγης (και οχι "θα κανω το σκυλο μου αντρα σημερα") και σε συνδυασμο με νομοθεσια (να μη τα ξαναλεω τσιπαρισματα μπλα μπλα μπλα)μπορει να εξαλειφθει το προβλημα

Αυτά μου ακούγονται σαν το άλλοθι που ψάχνετε όσοι δεν θέλετε να συμβάλλετε στην λύση του προβλήματος, γιατί για σας, σκυλί είναι μόνο το ράτσας.
Λέτε δηλαδή και πείθετε τον εαυτό σας ότι δεν φταίτε εσείς που προτιμάτε το καθαρόαιμο, αλλά οι άλλοι που πέταξαν αδέσποτα και άρα εσείς είστε ΟΚ.
Φταίτε όμως και οι δύο και η γνώμη μου είναι ότι εσείς περισσότερο, γιατί επιλέγετε ψυχρά και απάνθρωπα να προσφέρετε στέγη σε έναν σκύλο που δεν την χρειάζεται
Και τότε, αφού θα έχουν μαζευτεί όλα τα αδέσποτα σε σπίτια και θα έχουμε λύσει το βασικό πρόβλημα, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για τις λεπτομέρειες
Δεν ειναι αλλοθι..το παραδεχομαι δε συμβαλλω στη λυση με τον τροπο που λες. δεν υιοθετω. συμβαλλω με το να ζητω νομοθεσια...ελεγχο στην αναπαραγωγη..υπευθυνη συμπεριφορα απο ολους. παλι βαζεις λογια στο στομα μου-μας (οσων θελουν συγκεκριμενη φυλη)..."για μας το σκυλι ειναι μονο ρατσας"..τι σε εχει πιασει?? μονο ημιαιμα ειχα στη ζωη μου. ποτε καθαροαιμο αλλα αναγνωριζω σε καθεναν το διαιωμα να επιλεγει μια φυλη και οχι να ειναι αναγκασμενος να μαζεψει αυτα που εσυ σκορπισες επειδη ηθελες να ζευγαρωσεις ανευθυνα το σκυλο σου. (οχι εσυ προσωπικα...το 2ο ενικο ειναι "συμβολικο για να δωσω εμφαση")

Αυτός ο τελευταίος, με την ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή, μπορεί να καταφέρει να μην δημιουργήσει ούτε ένα αδέσποτο κι έσωσε ήδη το αρχικό.
σε αυτον θα πω μπραβο...τετοιους κυνοφιλους θελω...ειτε εχουνημιαιμο ειτε καθαροαιμο.
Εσύ παίρνοντας το καθαρόαιμο από τον εκτροφέα, έχεις ήδη αφήσει ένα αδέσποτο στον δρόμο, λαθος...δε το αφησα εγω...το αφησε ο μαγκας που ηθελε να πηδαει ο σκυλος του (π.χ. καποιος που ειχε εναν "μπουφυ" οπως εσυ) συν ότι είναι πολύ πιθανότερο να παρασυρθείς σε ανεξέλεγκτη
αναπαραγωγή, λόγω του οικονομικού οφέλους που θα έχεις,πουλώντας καθαρόαιμα κουταβάκια,παλι λαθος....μιλαω για υπευθυνα ατομα άρα για μένα ναι, ο πρώτος έχει φερθεί πιο σωστά.

δε μπορω να το κανω πιο σαφες. ζητω ελεγχο στην αναπαραγωγη. δηλωση στοιχειων, τσιπαρισμα σε ολα τα σκυλια που υπαρχουν. κι εσυ ζητας να υιοθετησουμε ολοι ενα ημιαιμο μεν, αλλα απο την αλλη να αδιαφορησουμε για το αν αυτο αφησει αλλους 10 απογονους και την τυχη αυτων, για να μην χαρακτηριστουμε "τεχνητοι και απανθρωποι".
το θωρω αδιανοητο.

εδω σταματω γιατι δε μπορω να κανω πιο ξεκαθαρες τις αποψεις μου...αλλα και γιατι νοιωθω οτι δεν γινονται κατανοητες...(δε ζητω να γινουν δεκτες..κατανοητες)
μπορω να κατανοησω τη δικη σου θεση οτι το ιδανικο ειναι να υιοθετησουμε αδεσποτο ΟΜΩΣ οχι και την επιθυμια σου να το αναπαραγεις χωρις κανονισμους.

bokostas
30-09-10, 16:58
κανενας σκυλος δεν εχει δικαιωμα να αναπαραχθει ουτε καθαροαιμος ειτε ημιαιμος οπως τον "φτιαξαμε"
καποτε γιατι μας εκανε αν μας κανει ακομα θα αναπαραχθει
δικαιωματα του ειναι να μην κακοποιειται , να μην πειναει και να ειναι μελος μιας αγελης τιποτα αλλο δεν ειναι αυτονοητο για τον σκυλο
Για μένα Νίκο είναι πολύ περισσότερα τα αυτονόητα και κυρίως είναι αυτονόητο ότι δεν μπορώ να τον δω σαν εργαλείο.

εγω που ασχολουμαι με ενα κυναθλημα και θελω εναν σκυλο χωρις φοβιες με γερα νευρα , ταχυτητα , ενταση και μαχητικοτητα , πηρα ενα κουταβι του οποιου ο πατερας προερχεται απο παλιες γραμμες γαλλικου και βελγικου ρινγκ και η μητερα απο γραμμες του εκτροφειου boscaille δεν επρεπε να το κανω δηλαδη ;
Κι αν σου έβγαινε φοβιτσιάρης ή αργός ή δειλός ή τέλος πάντων άχρηστος για το κυνάθλημα τι θα τον έκανες? Μ' ενδιαφέρει πολύ η απάντησή σου.

θα ξεγραψουμε δηλαδη την χρηστηκοτητα του σκυλου που τον εκανε αγαπητο στον ανθρωπο τα τελευταια 10.000 χρονια επειδη πρεπει να φορτωθω τα σκατα των σκυλογονιων ;
Η χρηστικότητα του σκύλου, νομίζω θα έπρεπε να είναι η τελευταία λεπτομέρεια όταν επιλέγουμε, προφανώς διαφωνούμε.

οχι , να σταματησει ο καθε ασχετος να βαζει σκυλους να πηδηχτουν και εγω απλα δεν θα ενισχυω το προβλημα ... και αν εχω χωρο και χρονο θα εχω και ενα πρωην αδεσποτο να προσεχω
Αυτός που τους βάζει κάνει λάθος (συνήθως οι εκτροφείς), όπως κι αυτός που τους εμποδίζει.

....

harris samos
30-09-10, 17:11
δε μπορω να διαβαζω αλλο τετεια πραγματικα

για πειτε μου σας παρακαλω ενας που γνωριζει ετσι
ποιος σκυλος ειναι καθαροαιμος ???? και ποιος ημιαιμος ???????

συμφωνο απολυτα με το bokosta σε ολα οσα λεει

fishme1 διαβασα ποιο πανω οτι αμα αφυσω το σκυλο μου νυστηκο θα ερθεις να τον ταισεις και θα γινεις αφεντικο του και απαναταω με την καμια δεν γυνετε αυτο πολυ πολυ να γυνεις εσυ γευμα του γιατι απλα εγω ειμαι το αφεντικο του και ο φιλος του και ειναι θεμα παιδιας του σκυλιου

Πάνος
30-09-10, 17:17
δε μπορω να διαβαζω αλλο τετεια πραγματικα ποια ειναι βρε χαρη τα "τετοια πραγματα"...το τσιπαρισμα που λεμε οτι πρεπει να επιβληθει. και η προσοχη-ελεγχος στις αναπαραγωγες οταν τα αδεσποτα εχουν γινει εκατομμυρια???
αιντε αβερτα κουβερτα δηλαδη?
για πειτε μου σας παρακαλω ενας που γνωριζει ετσι
ποιος σκυλος ειναι καθαροαιμος ???? και ποιος ημιαιμος ???????
ας μην παιζουμε με τις λεξεις..οταν λεμε καθαροαιμος αναφερομαστε σε συγκεκριμενες δημιουργημενες φυλες με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα...και σαν ημιαιμοι σκυλοι που δεν ανηκουν σε καποια συγκεκριμενη φυλη αλλα προερχονται απο διασταυρωσεις αυτων ή αλλων ημιαιμων. δεν εχει καμια σημασια ο φιλοσοφικος ορισμος σε αυτο που συζηταμε.

συμφωνο απολυτα με το bokosta σε ολα οσα λεει εμπρακτως πρεπει να συμφωνησεις χαρη. οταν και αν παρεις σκυλο ξανα..να παρεις ημιαιμο απο το δρομο και οχι καποια φυλη οπως εκανες παλια (ροτβαιλερ νομιζω ειπες οτι ειχες ή σε μπερδευω με αλλον? αν κανω λαθος συγνωμη)


....

Τηλέμαχος
30-09-10, 17:23
για πειτε μου σας παρακαλω ενας που γνωριζει ετσι
ποιος σκυλος ειναι καθαροαιμος ???? και ποιος ημιαιμος ???????
Καθαρόαιμος είναι αυτός που οι γονείς του ήταν μιας ράτσας (καθαρόαιμοι);
Και ημίαιμος δύο διαφορετικών;

harris samos
30-09-10, 18:00
πανο κανεις σκυλος δεν ειναι καθαροαιμος μα κανεις μονο ο λυκος

εγω θα διαλεξα το ροττ γιατι ειναι μια απο της 5 αρχαιοτερες ρατσες ηταν στα χρωματα που μου αρεσαν και ηθελα ενα σκυλο που να μη μασαει πολλα οταν χρειαστει
αλλα πανω απ ολα ηθελα ενα φιλο
και το επομενο σκυλι μαλλον θα ειναι και αυτο ροττ και στεναχωριεμαι πραγματικα που δεν ειναι γιος του δικου μου

θελω να ρωτησω και κατι αλλο αφου δε μπορω να ζευγαρωσο ενα ιμιαιμο μπορω να διασταυρωσω 2 διαφορετικα καθαροαιμα ?

Πάνος
30-09-10, 18:25
πανο κανεις σκυλος δεν ειναι καθαροαιμος μα κανεις μονο ο λυκος γιαυτο ειπα να μην παιξουμε με τις λεξεις...γιατι το παμε φιλοσοφικα μετα....ας μιλαμε για συγκεκριμενες φυλες και μη-συγκεκριμενες φυλες τοτε... το νοημα ομως ειναι το ιδιο σε οσα λεχθηκαν.

εγω θα διαλεξα το ροττ γιατι ειναι μια απο της 5 αρχαιοτερες ρατσες ηταν στα χρωματα που μου αρεσαν και ηθελα ενα σκυλο που να μη μασαει πολλα οταν χρειαστει
αλλα πανω απ ολα ηθελα ενα φιλο
και το επομενο σκυλι μαλλον θα ειναι και αυτο ροττ και στεναχωριεμαι πραγματικα που δεν ειναι γιος του δικου μου
με τα παραπανω το μονο που δε κανεις ειναι να συμφωνεις με τον Κωστα. αν συμφωνουσες θα επρεπε να επιλεξεις ενα μπασταρδακι του δρομου για μελλοντικο σου φιλο.

θελω να ρωτησω και κατι αλλο αφου δε μπορω να ζευγαρωσο ενα ιμιαιμο μπορω να διασταυρωσω 2 διαφορετικα καθαροαιμα ?
ολα γινονται αρκει να γινονται με ευθυνη και συναισθηση των πραξεων μας...αλλα αυτο δε συμβαινει..γιαυτο φτασαμε εδω που φτασαμε.

bokostas
30-09-10, 18:33
Πάνο έχεις κάνει μια παραδοχή, ότι όποιος επιλέγει φυλή και απευθύνεται σε εκτροφέα, θα είναι σίγουρα υπεύθυνος, δεν θα κάνει δικές του αναπαραγωγές
και δεν θα αφήσει στον δρόμο αδέσποτα. Από την άλλη μεριά βάζεις αυτόν που δεν εμποδίζει το ημίαιμό του να αναπαραχθεί, τον θεωρείς σίγουρα ανεύθυνο και ότι
θα προχωρήσει σε ανεξέλεγκτες αναπαραγωγές και μάλιστα ότι θα γεμίσει τον κόσμο αδέσποτα, αφού σαν ανεύθυνος που είναι, δεν θα φροντίσει να τα εξασφαλίσει.
"κι εσυ που παραγεις αλλα 6-7 τα οποια κατα πλειοψηφια εκει θα καταληξουν"..."αφου ο καθενας θα παιρνει ενα και θα το αφηνει να πηδ**ξει με αποτελεσμα ενα να σωζει και δεκα να αφηνει"..."

Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο, η υπευθυνότητα δεν ορίζεται με το αν δεν θ' αφήσεις τον σκύλο σου να αναπαραχθεί, αλλά με το αν δεν θα πετάξεις στον δρόμο αδέσποτα.
Και βεβαίως αυτός που θα τα πετάξει, φταίει περισσότερο από εσένα που δεν θα τα μαζέψεις, αλλά όχι αυτός που επέτρεψε την αναπαραγωγή, αν αυτός φρόντισε υπεύθυνα
για την τύχη τους. Τώρα αν ένα στα 6 κουτάβια που θα μοιράσω σε ελεγμένους φίλους καταλήξει στον δρόμο, αυτό σημαίνει ότι κακώς άφησα τον σκύλο μου ν' αναπαραχθεί?
Μήπως δεν συμβαίνει το ίδιο και στα σκυλιά των εκτροφέων, ακόμη και σε τσιπαρισμένα και δηλωμένα? Η ανευθυνότητα μπορεί να βρεθεί παντού και δυστυχώς βρίσκεται.

Απόλυτα συμφωνώ με το τσιπάρισμα, όχι όμως με την απαγόρευση αναπαραγωγής, πρέπει να τιμωρηθεί αυτός που το παρατάει στον δρόμο, όχι αυτός που του επέτρεψε να γεννηθεί.
--------------------------------
Πάμε τώρα στο άλλο θέμα, της αγοράς ή υιοθεσίας. Όταν έρθει η στιγμή να επιλέξεις μία από τις 2 λύσεις, είναι ψευδαίσθηση να πιστεύεις ότι προτίμησες την αγορά
για να μην φορτωθείς τις αμαρτίες του ανεύθυνου που δημιούργησε αδέσποτα. Στην πραγματικότητα, απλά προτιμάς το καθαρόαιμο του εκτροφέα από το κοπρο-αδέσποτο.
Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις, απλά τονίζω ότι εκείνη την στιγμή δεν έχεις απέναντί σου τον ανεύθυνο για να τον τιμωρήσεις. Έχεις 2 σκυλιά, ένα με πεντιγκρί και σίγουρη,
εξασφαλισμένη στέγη, ακόμη κι αν δεν το πάρεις εσύ κι ένα άλλο που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και πιθανόν να είσαι η μοναδική του ελπίδα για επιβίωση. Τότε λες:
"αλλα και δεν επιθυμω τα "μουλικα" που ανευθυνα εσπειρε ο καθενας"..."δεν αφηνω κανενα αδεσποτο στο δρομο. αλλοι τα αφησαν"..."αναγνωριζω σε καθεναν το διαιωμα να επιλεγει μια φυλη"???

Εδώ είναι που διαφωνούμε κάθετα και απροσέγγιστα. Εγώ δεν αναγνωρίζω σε κανέναν (που θέλει να πιστεύει ότι αγαπάει τα σκυλιά) το δικαίωμα να αδιαφορεί, όταν αυτή του
η επιλογή σημαίνει σχεδόν βέβαιο θάνατο για ένα ζωντανό που θα μπορούσε να σώσει, άσχετα αν άλλος το παράτησε κι αν άλλος έφταιγε περισσότερο από τον ίδιο.
Η εμμονή στην επιλογή φυλής, όταν γύρω μας πεθαίνουν αδέσποτα, είναι σα να με παρατάς στον δρόμο αιμόφυρτο, επειδή άλλος με πυροβόλησε κι εσύ έχεις ραντεβού με κουκλάρα,
ή με Γερμανικό Ποιμενικό :). Γι' αυτό και πάντα θα εκτιμώ περισσότερο όσους μαζεύουν αδέσποτα (κι εσένα Πάνο, τουλάχιστον μέχρι να έρθεις σε καμιά συνάντηση με λυκόσκυλο).:D

Δεν θα ξαναπαντήσω, όσο και να με τσιγκλίσετε :D, γιατί όπως σωστά είπε ο Πάνος, οι απόψεις μας κατατέθηκαν κι αρχίσαμε ήδη να επαναλαμβανόμαστε.
Κι επίσης γιατί έπαθε κράμπα το χέρι μου να γράφω και πρέπει να πάω βόλτα τον Μπούφυ, για να φάει κανένα καθαρόαιμο...:p

harris samos
30-09-10, 18:41
ολα γινονται αρκει να γινονται με ευθυνη και συναισθηση των πραξεων μας...αλλα αυτο δε συμβαινει..γιαυτο φτασαμε εδω που φτασαμε.
και ποιος ειπε πως δεν εχω η ειχα μπασταρδακια ??? απλα ειμαι φαν και με αυτη τη ρατσα
κοιτα πανο η καλος η κακος ο ανθρωπος εφτιαξε με διαφορες αναπαραγωγες ρατσες κανεις δε ξερει αν ενα μπασταρδο απο το δρομο ειναι ανωτερο απο ενα σκυλι (αναγνωρισμενης) ρατσας εχω δει προσοπικα μπασταρδο μαζεμενο απο το δρομο να αφυνει πισω καθαροαιμα κυνιγοσκυλα σε ολα
φτιαχνουμε ενα σκυλο για οποιο σκοπο το θελουμε λιπον τι παει να πει οτι δεν ειναι ρατσας ????
ακομα και τα κοπριτακια στο δρομο ειναι ρατσα απλα δεν ειναι αναγνωρισμενη
και τα πιτ μουλ πριν 7 χρονια αμα θυμαμαι καλα δεν ηταν ρατσα μπασταρδα τα λεγανε

τα ντομπερμαν 10-13 διαφορετικα αιματα μπορει και παραπανω αναγνωριστηκε σα ρατσα πριν 4 χρονια καποιος αλλαξε τη ρατσα με νεο αιμα αυτο δεν ειναι μπασταρδο ???

εγω λεω και παλι σκοπος ειναι να γυνει ενυμεροση στους ανθρωπους μια που ειμαστε ανωτερα οντα (λεμε τωρα ) και να υπαρχει σκληρη νομοθεσια απεναντι σε τετεια θεματα εδιωξες το σκυλο στο βουνο 2 χρονακια φυλακη κατι τετειο και να σε αναγκαζει να τον παρεις πισο και να ερχετε μια ηπηρεσια και να ελενχει αν θελουμε ολα γυνοντε (τοσους κοπριτες εχουμε και καθοντε )

fishme1
30-09-10, 18:46
το να μην μου βγει το κουταβι οπως το θελω ειναι μαλλον απιθανο (αυτο εξασφαλιζει η εκτροφη ) και αν τελικα δεν μου βγει για το αθλημα θα δωθει σε καποιον που θελει πετ ή στον εκτροφεα του να το προωθησει για ατζιλιτυ , flyball ή οτι αλλο κρινει αυτος . ουτε στον δρομο θα βρεθουν ουτε για ευθανασια θα πανε

οταν σταματησετε να μεροληπτειτε υπερ των σκυλων και μιλατε και για το δικαιωμα του τραγου του χοιρου και της γαλοπουλας τα ξαναλεμε μεχρι τοτε θα σας θεωρω ειτε υποκριτες ειτε διχασμενες προσωπικοτητες

πραγμα που δεν μπορειτε να πειτε εσεις για εμενα γιατι ουτε μητερα Τερεζα το παιζω ουτε ο Δαλαι Λαμα των ζωων

το τι θεωρω αυτονοητο για τον σκυλο bokosta ειναι οτι ενα ζωο αντιλαμβανεται αν εσυ θεωρεις οτι πρεπει να του εχεις και playstation παρε του δεν θα πειραχτει κανεις

και μιας και το γυρισατε στον λυκο να σας πω οτι σε μια αγελη λυκων μονο το κυριαρχο ζευγος αναπαραγεται αν τα αλλα πανε να εστω και να δοκιμασουν τα εχει καθαρισει ο αρχηγος της αγελης με συνοπτικες διαδικασιες

fishme1
30-09-10, 19:56
φτιαχνουμε ενα σκυλο για οποιο σκοπο το θελουμε λιπον τι παει να πει οτι δεν ειναι ρατσας ????
μεχρι ολοι οι σκυλοι να βγαινουν καλοι σε κατι συγκεκριμενο και με καποια ομοιομορφια δεν ειναι ακομα

ακομα και τα κοπριτακια στο δρομο ειναι ρατσα απλα δεν ειναι αναγνωρισμενη
και τα πιτ μουλ πριν 7 χρονια αμα θυμαμαι καλα δεν ηταν ρατσα μπασταρδα τα λεγανε τα πιτ μπουλ ακομα δεν θεωρουνται φυλη

τα ντομπερμαν 10-13 διαφορετικα αιματα μπορει και παραπανω αναγνωριστηκε σα ρατσα πριν 4 χρονια καποιος αλλαξε τη ρατσα με νεο αιμα αυτο δεν ειναι μπασταρδο ??? τα ντομπερμαν ως φυλη σταθεροποιηθηκε και αναγνωριστηκε το 1890 απο τοτε δεν μπηκε τιποτα μεσα

εγω λεω και παλι σκοπος ειναι να γυνει ενυμεροση στους ανθρωπους μια που ειμαστε ανωτερα οντα (λεμε τωρα ) και να υπαρχει σκληρη νομοθεσια απεναντι σε τετεια θεματα εδιωξες το σκυλο στο βουνο 2 χρονακια φυλακη κατι τετειο και να σε αναγκαζει να τον παρεις πισο και να ερχετε μια ηπηρεσια και να ελενχει αν θελουμε ολα γυνοντε (τοσους κοπριτες εχουμε και καθοντε )

πολλα πρεπει να γινουν

bokostas
30-09-10, 19:58
Σε τι ωφελούν οι χαρακτηρισμοί Νίκο μου? Υποκριτές και διχασμένες προσωπικότητες επειδή έχουμε μια άποψη διαφορετική από την δική σου?

Περίμενα περισσότερη ψυχραιμία και κοντρολάρισμα στο τράβηγμα της σκανδάλης, ειδικά από έναν moderator.:smt018

Δεν το καταλαβαίνω, δεν μπορείς να δεχθείς αντίλογο? Δεν θα το συνεχίσω, όπως είπα και στον Πάνο.

Εκτός αν εννοείς τον Πάνο, αυτός μπορεί και να είναι διχασμένη προσωπικότητα, για να θέλει μετα από τόσα ημίαιμα, να πάρει καθαρόαιμο.:p

Άλλωστε δεν βρίσκω και μεγάλες ομοιότητες ανάμεσα στον σκύλο και την γαλοπούλα και θα μεροληπτήσω πάλι υπέρ του σκύλου.:)

kingrim
30-09-10, 20:01
το να μην μου βγει το κουταβι οπως το θελω ειναι μαλλον απιθανο (αυτο εξασφαλιζει η εκτροφη ) και αν τελικα δεν μου βγει για το αθλημα θα δωθει σε καποιον που θελει πετ ή στον εκτροφεα του να το προωθησει για ατζιλιτυ , flyball ή οτι αλλο κρινει αυτος . ουτε στον δρομο θα βρεθουν ουτε για ευθανασια θα πανε

αρα το σκυλακι σου δεν ειναι φιλος σου αλλα εργαλειο σαν να πηρες μια πορσε και λογο του οτι δεν εχει 100 αλογα αλλα 50 την πουλας......

ενας φιλος σου οτι και να εχει ειναι φιλος σου τελος απο μενα με αυτην την προταση τα εχεις πει ολα και εχεις επιβεβαιωσει των κωστα οτι αυτοι που αγοραζουν σκυλια δεν ειναι τοσο φιλοζωοι οσο θελουν να πιστευουν γιατι επειδι τα σκασανε χοντρα απαιτουν ο σκυλος να κανει τουμπες και αμα δεν τις κανει να παει στον διαολο.... ξερεις τι ψυχολογικα θα εχεδι ενας σκυλος αμα τον παρεις τον κανεις εκπαιδευση τελικα δεν σου κανει παει σε πετ μετα απο 1 μηνα στο πετ παει σε αλλον και ας ελπιζουμε οτι εκει τελειωνει η ιστορια του και ολα αυτα στον πρωτο χρονο που κανει ο σκυλος τον χαρακτηρα του.....

harris samos
30-09-10, 20:03
πολλα πρεπει να γινουν
τα ντομπερμαν αν θυμαμε καλα πριν 2-4 χρονια μπηκε νεο αιμα μηπος διορθωθει το προβλημα στο κρανιο του

το πιτ μπουλ ειναι και αυτο αναγνωρισμενη ρατσα πλεον

fishme1
30-09-10, 20:04
επειδη τρελενεται ;;;;; ; :smt020 αληθεια το πιστεψες αυτο ;

για το ντομπ εχουν πει μεχρι και οτι ειναι μιξη σκυλου με Εβραιο

fishme1
30-09-10, 20:06
τα πιτ μπουλ αναγνωριστηκαν ως american stafordsire terrier απο εκει και περα αυτο που οι πιτμπουλαδες λενε πιτ μπουλ δεν εχει αναγνωριστει

fishme1
30-09-10, 20:10
θα επρεπε τοτε να πω οτι θεωρω την σταση σας υποκριτικη και οχι εσας λες και θα αλλαζε κατι :neutral:

αμα θεωρειτε οτι για μοντ δεν κανω το λετε και ο Τολης κρινει

bokostas
30-09-10, 20:18
αμα θεωρειτε οτι για μοντ δεν κανω το λετε και ο Τολης κρινει

Όχι βρε Νίκο, μην αρπάζεσαι, μια χαρά είσαι για εδώ που μας ενδιαφέρει.

Για σκυλο-φόρουμ όμως δεν κάνεις.:)

fishme1
30-09-10, 20:23
αμα σας πω οτι τοση ωρα δεν εχω αρπαχτει ;

καλα λεει η Αμαλια , γραφω περιεργα

harris samos
30-09-10, 20:26
το σκυλι δε τρελενετε
Cervical vertebral instability (CVI) or “wobbler syndrome” has become a serious problem in the breed. One of the main reasons it is appearing so often in Doberman’s is because it normally doesn’t show up until the dog is past its prime and through with its breeding career.

The exact cause of CVI isn’t known but researchers feel it is a combination of genetics and diet. Its symptoms can range from minimal rear leg incoordination to complete paralysis

εγω δε ξερω αγγλικα ας μας πει καποιος τι λεει

θες και αλλα παραδειγματα to μπουλ τεριε μπηκε νεο αιμα προσφατα για να ισιοσει λιγο η φατσα του λογο προβληματον στο αναπνευστικο κανε μια αναζητηση στο γκουγκλι να δεις πως ειναι τωρα και πως ηταν το κρανιο του παλιοτερα
-------------------------
τα πιτ μπουλ αναγνωριστηκαν ως american stafordsire terrier απο εκει και περα αυτο που οι πιτμπουλαδες λενε πιτ μπουλ δεν εχει αναγνωριστει
τωρα με δουλευεις ????
δεν ειναι το ιδιο σκυλι ???

fishme1
30-09-10, 20:28
αυτες οι αλαγες δεν γινονται με χρηση αλλων φυλων

καποιος σκυλος στην αρχη το εδινε λιγο στα παιδια του ειχαν δηλαδη λιγο πιο ατονο στοπ , αυτο αρεσε και αυτοι οι σκυλοι χρησιμοποιουνταν ολο και πιο πολυ στην εκτροφη με σκοπο το στοπ του κρανιου και του ρυγχους να ειναι λιγοτερο

ε , με τα χρονια φτασαμε εκει που φτασαμε

fishme1
30-09-10, 20:32
και ουτε τα προβληματα ξεπερνιουνται με καινουριες φυλες , θα χαλασουν οτι ειχαν μεχρι τωρα ετσι , απλα οι σκυλοι με προβλημα δεν χρησιμοποιουνται , απο τους καλους εκτροφεις τουλαχιστον

θεωρητηκα ναι ειναι η ιδια φυλη , απλα σημερα εχουν θαψει αρκετα τον χαρακτηρα της για αυτον τον χαρακτηρα δεν αναγνωριστηκε και ως πιτ μπουλ - και καλα κανανε κατα την γνωμη μου

harris samos
30-09-10, 20:41
δε καταλαβαινωμαστε :smt120:smt120
αλλα ουτε εσυ καταλαβαινεις τη γραφεις
το pitbull και το staffordshire terrier ειναι 2 διαφορετικα σκυλια δηλαδη :smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

fishme1
30-09-10, 20:44
οκ ειναι ιδια

harris samos
30-09-10, 20:51
ε παλι καλα
νομιζα οτι εχω αρχησει να ξεχναω αυτα που ξερω με τα σκυλια
παω να ποιο καμια μπυρα :D

POURITANOS
30-09-10, 21:15
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά, άλλο σκύλος εργαλείο(συνεργάτης) και άλλο σκύλος κατοικίδιο(παρέας για χαδάκια και αγκαλιές).
Κάποια στιγμή πρέπει να δούμε ότι είναι τουλάχιστον 2 κατηγορίες. Οι οποίες χωρίζονται σε μικρότερες υποκατηγορίες.

Το να πάρει κάποιος ένα ημιαιμο για κυνηγόσκυλο.:D
Τις περισσότερες φορές η εμπειρία έχει δείξει, ότι θα κλαίει των κόπο του.
Μη πω. Οτι στο τέλος θα κατηγορήσει ότι φταίει και ο σκύλος που δεν είναι καλος κυνηγος .
Ο σκύλος θα είναι τυχερός αν δεν πυροβολήθει και απλά καταντήσει κοπρόσκυλο.

Τι να το κάνει ένας που θέλει κυνηγόσκυλο ένα ημιαιμο? όταν: Η κορμοστασιά του ημιαιμου δεν θα το επιτρέπει να τρέξει σωστά. Όταν το βάρος του δεν θα είναι ιδανικό για να κυνηγήσει? Όταν λόγω περίεργης σωματικής διάπλασης δεν θα μπορεί να μπαινοβγεί γρήγορα από ποταμάκια να βγάζει το θήραμα. Γενικα οταν λόγω μπερδεμένης «φύσεις». Δεν θα μπορεί να γίνει κυνηγόσκυλο.

Εδώ πλέων έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ οι απαιτήσεις στην κατηγορία κυνηγόσκυλου που άλλες ράτσες κάνουν για πουλιά και αλλά για λαγούς. Και πάει λέγοντας...

Αν έχει κάποιος μικρά παιδιά θα πρέπει να πάρει σκύλο 100% ράτσας ώστε να ξέρει ότι δεν θα δαγκώσει τα παιδιά του αν αυτά του τραβήξουν την ουρά η τα αυτιά.
Γιατί εκτός από την αγάπη που θα δείξουμε σε ένα σκύλο και την εκπαίδευση είτε από εκπαιδευτή είτε από δική μας προσπάθεια ο χαρακτήρας του σκύλου διαμορφώνετε και από το τι γονίδια κουβαλάει.

Μπάσταρδο οποίος μπορεί να πάρει ας το πάρει. Αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τι γονίδια μπορεί να κρύβει στο dna του. Δεν είναι μονό τα εξωτερικά χαρακτηριστικά που κρίνουν μια ράτσα…..

Αν είχα Μονοκατοικία και παιδιά σε μεγάλη ηλικία το πιθανότερο είναι να έπαιρνα ένα κοπρόσκυλο αν μου έκανε κλικ. (αλλά η απαιτήσεις μου θα ήταν ανάλογες με την επιλογή μου). Λίγο χαδιάρης λίγο φύλακας λίγο ζημιάρης κτλ.

Το πρόβλημα είναι η ελαστικότητα των νομών και η ανευθυνότητα των ανθρώπων.

Εκτροφείς από εκτροφείς διαφέρουν μέρα με την νύχτα.

Τώρα γι αυτούς που κατεβάζουν τα σκυλιά σε επιδείξεις έχω να πω ότι έχουν μπερδέψει την βλακεία με την προσωπική τους χαρά. zw

amalia
30-09-10, 22:08
Τώρα γι αυτούς που κατεβάζουν τα σκυλιά σε επιδείξεις έχω να πω ότι έχουν μπερδέψει την βλακεία με την προσωπική τους χαρά.

Μονο αυτο να σχολιασω.. δεν ειναι επιδειξεις... ειναι εκθεσεις μορφολογιας που αξιολογουν κατα ποσο το σκυλι σου ειναι κοντα στο προτυπο του εμφανισιακα και σε χαρακτηρα... πολλες μαλιστα αξιολογουν και την εργασιακη ικανοτητα του σκυλου.
-------------------------
τα ντομπερμαν αν θυμαμε καλα πριν 2-4 χρονια μπηκε νεο αιμα μηπος διορθωθει το προβλημα στο κρανιο του


Το συνδρομο Wobbler δεν εχει να κανει με το κρανιο του σκυλου. Σχετιζεται με τη σπονδυλικη στηλη του ζωου κ διαπιστωνεται με ασταθεια εως και παραλυση των ποδιων. Επισης, εχει αποδειχθει οτι τα γονιδια δεν ειναι η αποκλειστικη αιτια που εμφανιζεται αλλα και οι διατροφικες συνηθειες.

Αυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ απολυτως σχεση με την αναγνωριση και τη σταθεροποιηση της φυλης.. αυτονοητο ειναι οτι οι σωστοι εκτροφεις θα ανανενωσουν τα αιματα εκτροφης τους για να αντιμετωπιζουν οποιοδηποτε προβλημα προκυπτει. Αυτο λεγεται υπευθυνοτητα.

POURITANOS
30-09-10, 22:21
Μονο αυτο να σχολιασω.. δεν ειναι επιδειξεις... ειναι εκθεσεις μορφολογιας που αξιολογουν κατα ποσο το σκυλι σου ειναι κοντα στο προτυπο του εμφανισιακα και σε χαρακτηρα... πολλες μαλιστα αξιολογουν και την εργασιακη ικανοτητα του σκυλου.
.

Έχεις δίκιο έτσι πως το έγραψα είναι σαν να τα έβαλα όλα σε ένα τσουβάλι.:(
Υπάρχουν οι διοργανώσεις που αναδυκνειουν τα χαρακτηριστικά τις ράτσας.:p
Και οι επιδείξεις που έχουν να κάνουν με κουρέματα –χτενίσματα- ρούχα σκύλων κτλ. zw
Αυτά θεωρώ χαζά και βλακείες. (κύριος αναφέρομε για το εξωτερικό. )

olga
01-10-10, 00:06
Παρακολουθω το θεμα απο την αρχη,αλλα επειδη ειναι τοσα αυτα που θελω να γραψω,ολο το αναβαλλω και εκτος αυτου δεν ξερω απο που να ξεκινησω..
Για αρχη θα πω οτι δεν χρειαζεται να χωριζομαστε σε ομαδες "καθαροαιμοι'' και ''ημιαιμοι''.Ο καθενας νομιζω οτι εχει την επιλογη να παρει τον σκυλο που του αρεσει,ειτε ειναι ημιαιος ειτε καθαροαιμος,σεβομενοι ομως ο ενας την επιλογη του αλλου και χωρις να θεωρουμε οτι καποια απο τις δυο πλευρες αγαπαει περισσοτερο η λιγοτερο τους σκυλους.Πιστευω οτι η βασικη προ'υ'ποθεση για την αποκτηση οποιοδηποτε σκυλου ειναι η σωστη ενημερωση.Και δεν εννοω την ενημερωση πανω στις φυλες,αλλα την ενημερωση γυρω απο τον σκυλο γενικοτερα.Ποιες αναγκες εχει,ποιες δυσκολιες θα συναντησει στο μεγαλωμα και το πιο βασικο : πως λειτουργει ενας σκυλος.
Πολλοι θεωρουν οτι η βοηθεια ενος εκπαιδευτη ειναι περιττη και οτι μπορουν να μαθουν στο σκυλο τους ο,τι χρειαζεται,δυστυχως ομως δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι καποια πραγματα,πως λοιπον να τα μαθουν στον σκυλο? Απο αγνοια καταληγουν τα περισσοτερα σκυλια στους δρομους,γιατι οταν αρχιζουν τα προβληματα συμπεριφορας,ξαφνικα το τοπιο στο σπιτι αλλαζει,η κατασταση γινεται ανυποφορη και ο σκυλος αν δεν βρεθει σπιτι να φιλοξενηθει,ξαμολιεται σε καποιο βουνο..
Αφου κοιταξει λοιπον καποιος τα βασικα,μετα θα κανει την επιλογη ''ρατσα'' η ημιαιμο,αναλογα με τις αναγκες του.Αν πιστευει οτι μπορει να ανταπεξελθει στον χαρακτηρα-εκπληξη ενος ημιαιμου (και δεν το λεω ειρωνικα,απλα νομιζω οτι ειναι γεγονος,αφου μπορει να σου βγει ο καλυτερος του κοσμου,αλλα μπορει και να σου βγει επιθετικος η δυσκολος χαρακτηρας γενικοτερα) και δεν θελει τον σκυλο για κυνηγι,η για φυλαξη η απλα εναν ''οικογενειακο''σκυλο,το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να παει σε ενα καταφυγιο και να τσακωσει ενα κουταβι απο εκει.;)
Αν παλι θελεις οπωσδηποτε να εισαι πιο σιγουρος ως προς το τι να περιμενεις,κακα τα ψεματα,ενα καλο ψαξιμο και στην συνεχεια ενας σωστος εκτροφεας,νομιζω οτι μπορουν να σου εγγυηθουν πολλα πραγματα.Να προσθεσω εδω οτι ενας ''σωστος''εκτροφεας , θα παρει πισω οποιο απο τα σκυλια που εχει πουλησει δεν μπορει πλεον να φιλοξενηθει στο σπιτι που πουληθηκε και θα του βρει καποιο αλλο η θα το κρατησει ο ιδιος.Και ακριβως σε αυτο το σημειο θελω να ρωτησω : ποιος απο εσας που εχει σκυλο,καθαροαιμο η μη,μπορει να εγγυηθει οτι θα παρει τα κουταβια της γεννας του πισω,αν αυτοι στους οποιους τα εδωσες τα βρηκαν μπαστουνια η τους μεγαλωσε πολυ και τελικα δεν μπορουν να το κρατησουν,η τελοσπαντων για τον οποιοδηποτε λογο πρεπει να φυγει απο το σπιτι τους?Δεν νομιζω οτι τελειωνει κανενος η ευθυνη στο απλα να δωσει καπου τα κουταβια μιας απερισκεπτης γεννας.
Οσο για μενα,εχω καθαροαιμο σκυλο,με ολα τα σχετικα χαρτια και σκ@τουλακια ,τα οποια δεν ξερω αν θα χρησιμευσουν ποτε σε κατι,και δεν πηρα τον σκυλο για τα χαρτια,αλλα για τον χαρακτηρα ο οποιος ειναι ακριβως αυτο που θελαμε ,ισως και καλυτερος..ειμαστε δυο ανθρωποι με λιγο ''αδυναμο'' χαρακτηρα απεναντι στον σκυλο,κανουμε καποια λαθη εν γνωσει μας και τον παραχα'ι'δευουμε και σας πληροφορω οτι αν δεν ηταν τοσο ηπιος και υπακουος σκυλος θα την ειχαμε παθει πολυ ασχημα,θα ηταν ενας εδραιωμενος αρχηγος εδω μεσα.+-7 Πολυ σημαντικος παραγοντας,η μελλοντικη οικογενεια.Επειδη αργα η γρηγορα θα αποκτησουμε και μεις κανενα παιδακι,θελαμε να σιγουρεψουμε την συνεχιση της διαμονης του σκυλου στο σπιτι.Για μενα ειναι απολυτα λογικο,για καποιους μπορει να ειναι βλακεια.
Ας μην κατηγορουμε λοιπον ο ενας τον αλλον για το ποιος ειναι λιγοτερο φιλοζωος και ας κανουμε οσο πιο συνειδητα γινεται την επιλογη μας,αλλα και τις μετεπειτα πραξεις μας.Προσωπικα δεν σκεφτομαι να ζευγαρωσω τον σκυλο μου...οχι αν δεν μπορεσω να διασφαλισω την εφ'ορου ζωης τυχη ολων των παιδιων του.

harris samos
01-10-10, 00:26
Μονο αυτο να σχολιασω.. δεν ειναι επιδειξεις... ειναι εκθεσεις μορφολογιας που αξιολογουν κατα ποσο το σκυλι σου ειναι κοντα στο προτυπο του εμφανισιακα και σε χαρακτηρα... πολλες μαλιστα αξιολογουν και την εργασιακη ικανοτητα του σκυλου.
-------------------------


Το συνδρομο Wobbler δεν εχει να κανει με το κρανιο του σκυλου. Σχετιζεται με τη σπονδυλικη στηλη του ζωου κ διαπιστωνεται με ασταθεια εως και παραλυση των ποδιων. Επισης, εχει αποδειχθει οτι τα γονιδια δεν ειναι η αποκλειστικη αιτια που εμφανιζεται αλλα και οι διατροφικες συνηθειες.

Αυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ απολυτως σχεση με την αναγνωριση και τη σταθεροποιηση της φυλης.. αυτονοητο ειναι οτι οι σωστοι εκτροφεις θα ανανενωσουν τα αιματα εκτροφης τους για να αντιμετωπιζουν οποιοδηποτε προβλημα προκυπτει. Αυτο λεγεται υπευθυνοτητα.ενταξει δεν εχει σχεση με το κρανιο σορρυ δικο μου λαθος για να μικρηνουν οι πιθανοτητες μπηκε κι αλλο αιμα μεσα και δεν ειναι ντομπερμαν αυτο το αιμα
-------------------------
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά, άλλο σκύλος εργαλείο(συνεργάτης) και άλλο σκύλος κατοικίδιο(παρέας για χαδάκια και αγκαλιές).
Κάποια στιγμή πρέπει να δούμε ότι είναι τουλάχιστον 2 κατηγορίες. Οι οποίες χωρίζονται σε μικρότερες υποκατηγορίες.

Το να πάρει κάποιος ένα ημιαιμο για κυνηγόσκυλο.:D
Τις περισσότερες φορές η εμπειρία έχει δείξει, ότι θα κλαίει των κόπο του.
Μη πω. Οτι στο τέλος θα κατηγορήσει ότι φταίει και ο σκύλος που δεν είναι καλος κυνηγος .
Ο σκύλος θα είναι τυχερός αν δεν πυροβολήθει και απλά καταντήσει κοπρόσκυλο.

Τι να το κάνει ένας που θέλει κυνηγόσκυλο ένα ημιαιμο? όταν: Η κορμοστασιά του ημιαιμου δεν θα το επιτρέπει να τρέξει σωστά. Όταν το βάρος του δεν θα είναι ιδανικό για να κυνηγήσει? Όταν λόγω περίεργης σωματικής διάπλασης δεν θα μπορεί να μπαινοβγεί γρήγορα από ποταμάκια να βγάζει το θήραμα. Γενικα οταν λόγω μπερδεμένης «φύσεις». Δεν θα μπορεί να γίνει κυνηγόσκυλο.

Εδώ πλέων έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ οι απαιτήσεις στην κατηγορία κυνηγόσκυλου που άλλες ράτσες κάνουν για πουλιά και αλλά για λαγούς. Και πάει λέγοντας...

Αν έχει κάποιος μικρά παιδιά θα πρέπει να πάρει σκύλο 100% ράτσας ώστε να ξέρει ότι δεν θα δαγκώσει τα παιδιά του αν αυτά του τραβήξουν την ουρά η τα αυτιά.
Γιατί εκτός από την αγάπη που θα δείξουμε σε ένα σκύλο και την εκπαίδευση είτε από εκπαιδευτή είτε από δική μας προσπάθεια ο χαρακτήρας του σκύλου διαμορφώνετε και από το τι γονίδια κουβαλάει.

Μπάσταρδο οποίος μπορεί να πάρει ας το πάρει. Αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τι γονίδια μπορεί να κρύβει στο dna του. Δεν είναι μονό τα εξωτερικά χαρακτηριστικά που κρίνουν μια ράτσα…..

Αν είχα Μονοκατοικία και παιδιά σε μεγάλη ηλικία το πιθανότερο είναι να έπαιρνα ένα κοπρόσκυλο αν μου έκανε κλικ. (αλλά η απαιτήσεις μου θα ήταν ανάλογες με την επιλογή μου). Λίγο χαδιάρης λίγο φύλακας λίγο ζημιάρης κτλ.

Το πρόβλημα είναι η ελαστικότητα των νομών και η ανευθυνότητα των ανθρώπων.

Εκτροφείς από εκτροφείς διαφέρουν μέρα με την νύχτα.

Τώρα γι αυτούς που κατεβάζουν τα σκυλιά σε επιδείξεις έχω να πω ότι έχουν μπερδέψει την βλακεία με την προσωπική τους χαρά. zw
εδω κανεις λαθος εχω δει σκυλι μαζεμενο απο το δρομο κουταβι να βγενει για κυνηγι και να εχει φερμα διωξη τα παντα ενα απιστευτο πραμα σε ολα τα θυραματα
αλλα ο παππους που το βρηκε και το ειχε ηξερε πως να το κανει ετσι ;)

POURITANOS
01-10-10, 00:39
εδω κανεις λαθος εχω δει σκυλι μαζεμενο απο το δρομο κουταβι να βγενει για κυνηγι και να εχει φερμα διωξη τα παντα ενα απιστευτο πραμα σε ολα τα θυραματα
αλλα ο παππους που το βρηκε και το ειχε ηξερε πως να το κανει ετσι ;)

Δεν έχεις άδικο. Το θέμα είναι τι θα κυνήγα. Και κατά ποσό θες να ρισκάρεις. Σε πολλούς κυνηγούς δεν τους περισσεύει ο χαμένος κόπος στο να επενδύσουν σε ένα σκύλο που μπορεί να τους βγει ποιο εύκολα σκάρτος από ότι ένα ράτσας.

Όχι πως όλα καθαρόαιμα είναι καλά. Αλλά σε πολλές περιπτώσεις οφείλετε και η μάπα εκπαίδευση, αλλά φυσικά τα φορτώνετε όλα ο άμοιρος ο σκύλος .

Υπάρχει και η εξαίρεση στο ότι ένας σκύλος μπορεί να πάρει και τα καλυτέρα γονίδια από τις 2 ράτσες. Το θέμα είναι ότι μπορεί να πάρει και τα χειροτέρα. Είναι ρίσκο που κάποιοι έχουν φάει απογοητεύσει και δεν το ξανα ρισκάρουν.

fishme1
01-10-10, 00:41
το συμπερασμα οτι εβαλαν αλλη ρατσα μεσα πως το εβγαλες ;

τα κυνηγοσκυλα ομως φερμαρουν απο μονα τους , επειδη ετυχε ενα ημιαιμο να το κανει δεν σημαινει οτι θα το κανουν ολα

harris samos
01-10-10, 01:07
πως ε χμ
το συμπερασμα το εβγαλα γιατι ειναι απλα γεννετικη δε μπορεις με μια ρατσα που εχει προβλημα στο dna του να το σωσεις με ενα ιδιο dna κατι αλλο πρεπει να βαλεις μεσα γιαυτο λενε ανανεωση ρατσας και οχι βαλαμε αλλο αρσενικο καλυτερο να μπιπππππ


ποιος σου οτι μονο τα κυνηγοσκυλα φερμαρουν ??????
εγω λεω οτι ολα τα σκυλια φερμαρουν απλα μερικες ρατσες το κανουν ποιο σταθερα και φενεται

fishme1
01-10-10, 07:05
ποιο προβλημα στο dna βρε Χαρη :rolleyes: εχεις παρει το τοσο [...] και το εχεις κανει τοσο [..............] καποιοι σκυλοι ειχαν αυτο το προβλημα οπως σε ολες τις φυλες υπαρχουν σκυλοι με κληρονομικα νοσηματα και ετσι αυτοι δεν χρησιμοποιουνται , για αυτο λεγεται γεννετικη αλλιως θα λεγοτανε κατι αλλο


για τη φερμα ας σου τα πει κανενας κυνηγος

Roussaks
01-10-10, 08:25
ε παλι καλα
νομιζα οτι εχω αρχησει να ξεχναω αυτα που ξερω με τα σκυλια
παω να ποιο καμια μπυρα :D
Χαρη διαφορετικα ειναι ... :smt120

Staffordshire Bull terrier (http://en.wikipedia.org/wiki/Staffordshire_Bull_Terrier)

και ΕΔΩ (http://terrieridetipbull.wordpress.com/2009/06/16/11/)ο τυπος εχει και τους 4 τυπους "πιτμπουλ" που ειναι αναγνωρισμενα
και εδω (http://www.pitbull.gr/)η ελληνικη κοινοτητα που παρεπιπτοντως εχει κανει καλη δουλεια....

Οσο για τα ντοπερμαν , απο οσο εχω "ακουσει" σε συζητησεις , το προβλημα ηταν η κλειστη εκτροφη , δλδ , ζευγαρωναν ιδιους σκυλους ή αιμομηξιες και το αιμα δεν ανανεωνονταν . Ετσι εβγαλε καποια προβληματα και "εβαλαν" αλλο αιμα εννοουν αλλα ζευγαρια .

Ειχα σκυλο πιτσιρικας , ημιαιμο, που τα ειχαμε βγαλει μαζι με ενα κυνηγοσκυλο για βολτα σε λαγοτοπους να παρει μυρωδια το κυνηγοσκυλο ... τελικα το μικρο εβγαλε τον λαγο , και τον πηρε στο κατωπι και μετα ξυπνησε το κυνηγοσκυλο (ρατσα μην ρωτησετε δεν ξερω )

chemical mac
01-10-10, 13:31
Αφού λοιπόν έπεσαν τα ανάλογα καντίλια, ανταλλαγές μηνυμάτων σε μπλε, κόκκινα και μαύρα γράμματα (υπερτονισμένα κλπ) κατέληξα σε ένα συμπέρσαμα, όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι που διάβασαν όλες τις σελίδες.................

Χαλβά πρέπει να του κάτσεις του κόκερ σου για να μην κάνεις πυομήτρα

:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

και το βίντεο σε HD παρακαλώ

Roussaks
01-10-10, 13:35
ΤΗΕ Ε.Ν.D

:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

bokostas
01-10-10, 13:40
Αφού λοιπόν έπεσαν τα ανάλογα καντίλια, ανταλλαγές μηνυμάτων σε μπλε, κόκκινα και μαύρα γράμματα (υπερτονισμένα κλπ) κατέληξα σε ένα συμπέρσαμα, όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι που διάβασαν όλες τις σελίδες.................

Χαλβά πρέπει να του κάτσεις του κόκερ σου για να μην κάνεις πυομήτρα

:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

και το βίντεο σε HD παρακαλώ

:smt038:smt038:smt038 χαχαχα, δεν παίζεσαι Μάκη, μπα σε καλό σου.

Η είδηση βέβαια είναι ότι διάβασες όλες τις σελίδες, μπορεί και να είσαι ο μοναδικός.:D

olga
01-10-10, 15:43
Μ'αρεσουν οι επιστημονικα τεκμηριωμενες αποψεις :smt033

Μακη νομιζω και γω πως εδωσες το καλυτερο τελος στα αμετρητα ποστ..

Πάνος
01-10-10, 19:02
ολγα τα ειπες ολα στο ποστ 206 και με καλυψες α π ο λ υ τ α !!!

χαλβα....τι να σου κανει το κοκερακι??? ετσι και κλ*σεις θα το κανεις χαλκομανια.:D:D (και αυτο το βιντεο θα ηθελα ακομη πιο πολυ να το δω...)

halvas69
01-10-10, 19:53
Δυστυχώς το κοκεράκι μου μας έχει αφήσει χρόνους προ πολλού καθώς και το ανάλογο δυσαναπλήρωτο κενό.
Πάνε 21-22 χρόνια αλλά πάντα τον θυμάμαι τον κερατά, χθες το μεσημέρι όπως πήγαινα σπίτι μου είδα μία κυρία με ένα ολόιδιο ξανθούλη και μικρό σε ηλικία,να το έχει βγάλει βόλτα.
Χαμογέλασα πικρά......βούρκωσα λίγο και πάτησα το γκάζι και εξαφανίστηκα.
Κάθε φορά που βλέπω κόκερ τα ίδια τραβάω :(

Δεν μπορώ........τα λέμε αύριο........γεια.......:neutral:

Πάνος
01-10-10, 19:57
να σου φερω ενα κοκερ δωρο?? :p
γιατι αν ειναι να πατας γκαζι και να εξαφανιζεσαι οταν βλεπεις κοκερακια...θα αφησεις σε μας το "αναλογο δυσαναπληρωτο κενο" :(

delta66
02-10-10, 03:16
ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ - ΣΚΥΛΟΣ (http://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=180596)



Οικογένεια: ..... Canidae Fischer, 1817
Γένος: ............ Canis Linnaeus, 1758
Είδος: ............ Canis lupus Linnaeus, 1758
Υποείδος: ....... Canis lupus familiaris - Linnaeus, 1758 - (Domestic dog - Σκύλος)

Λιστα και φωτο απο τους σκυλους ρατσας (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dog_breeds)

Λιστα και φωτο απο σκυλους διασταυρωσης (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dog_hybrids)


Ταξινόμηση Αναλυτικά:



Kingdom: ....... Animalia
Phylum: ......... Chordata
Subphylum: .... Vertebrata
Class: ........... Mammalia - Linnaeus, 1758
Subclass: ...... Theria - Parker and Haswell, 1897
Infraclass: ..... Eutheria - Gill, 1872
Order: ........... Carnivora - Bowdich, 1821
Suborder: ...... Caniformia - Kretzoi, 1938
Family: ......... Canidae - Fischer, 1817
Genus: .......... Canis - Linnaeus, 1758
Species: ........ Canis lupus - Linnaeus, 1758 (Common Name: Gray Wolf )


Subspecies (Υποείδη) :



Canis lupus albus (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_albus) - Kerr, 1792 (Tundra Wolf)
Canis lupus alces (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_alces) - Goldman, 1941 (Kenai Peninsula wolf) Εξαφανίστηκε το 1925
Canis lupus arabs (http://en.wikipedia.org/wiki/Arabian_wolf) - Pocock, 1934 (Arabian wolf)
Canis lupus arctos (http://en.wikipedia.org/wiki/Arctic_wolf) - Pocock, 1935 (Arctic wolf)
Canis lupus baileyi (http://en.wikipedia.org/wiki/Mexican_wolf) - Nelson and Goldman, 1929 (Mexican wolf)
Canis lupus beothucus (http://en.wikipedia.org/wiki/Newfoundland_Wolf) - G. M. Allen and Barbour, 1937 (Newfoundland Wolf) Εξαφανίστηκε το 1911
Canis lupus bernardi (http://en.wikipedia.org/wiki/Bernard%27s_Wolf) - Anderson, 1943 (Bernard's wolf)
Canis lupus campestris (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_campestris) - Dwigubski, 1804 (Steppe wolf)
Canis lupus chanco (http://en.wikipedia.org/wiki/Tibetan_Wolf) - Gray, 1863 (Tibetan wolf)
Canis lupus columbianus (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_columbianus) - Goldman, 1941 (British Columbia Wolf) Εξαφανίστηκε το 1945
Canis lupus crassodon (http://en.wikipedia.org/wiki/Vancouver_Island_Wolf) - Hall, 1932 (Vancouver Island wolf)
Canis lupus dingo (http://en.wikipedia.org/wiki/Dingo) - Meyer, 1793 (Dingo) domestic dog
Canis lupus familiaris (http://en.wikipedia.org/wiki/Dog) - Linnaeus, 1758 (Domestic dog - Σκύλος)
Canis lupus filchneri - Matschie, 1907
Canis lupus floridanus (http://en.wikipedia.org/wiki/Florida_Black_Wolf) - Miller, 1912 (Florida Black Wolf) Εξαφανίστηκε το 1908
Canis lupus fuscus (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_fuscus) - Richardson, 1839 (Cascade Mountain Wolf) Εξαφανίστηκε το 1940
Canis lupus gregoryi (http://en.wikipedia.org/wiki/Gregory%27s_Wolf) - Goldman, 1937 (Gregory's wolf)
Canis lupus griseoalbus (http://en.wikipedia.org/wiki/Manitoba_Wolf) - Baird, 1858 (Manitoba Wolf)
Canis lupus hattai (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_hattai) - Kishida, 1931 (Hokkaidō Wolf) Εξαφανίστηκε το 1889
Canis lupus hodophilax (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_hodophilax) - Temminck, 1839 (Honshū Wolf) Εξαφανίστηκε το 1905
Canis lupus hudsonicus (http://en.wikipedia.org/wiki/Hudson_Bay_Wolf) - Goldman, 1941 (Hudson Bay wolf)
Canis lupus irremotus (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_irremotus) - Goldman, 1937 (Northern Rocky Mountains wolf)
Canis lupus labradorius (http://en.wikipedia.org/wiki/Labrador_Wolf) - Goldman, 1937 (Labrador wolf)
Canis lupus ligoni (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_ligoni) - Goldman, 1937 (Alexander Archipelago wolf)
Canis lupus lupus (http://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_wolf) - Linnaeus, 1758 (Eurasian wolf)
Canis lupus lycaon (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_lycaon) - Schreber, 1775 (Eastern wolf)
Canis lupus mackenzii (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_mackenzii) - Anderson, 1943 (Mackenzie River wolf)
Canis lupus manningi (http://en.wikipedia.org/wiki/Baffin_Island_Wolf) - Anderson, 1943 (Baffin Island wolf)
Canis lupus mogollonensis (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_mogollonensis) - Goldman, 1937 (Mogollon Mountain wolf) Εξαφανίστηκε το 1942
Canis lupus monstrabilis (http://en.wikipedia.org/wiki/Texas_wolf) - Goldman, 1937 (Texas Wolf) Εξαφανίστηκε το 1942
Canis lupus nubilus (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_nubilus) - Say, 1823 (Buffalo wolf)
Canis lupus occidentalis (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_occidentalis) - Richardson, 1829 (Mackenzie Valley wolf)
Canis lupus orion (http://en.wikipedia.org/wiki/Greenland_Wolf) - Pocock, 1935 (Greenland wolf)
Canis lupus pallipes (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_pallipes) - Sykes, 1831 (Indian wolf)
Canis lupus pambasileus (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_pambasileus) - Elliot, 1905 (Yukon wolf)
Canis lupus rufus (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_rufus) - Audubon and Bachman, 1851 (Red wolf)
Canis lupus tundrarum (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_tundrarum) - Miller, 1912 (Alaskan tundra wolf)
Canis lupus youngi (http://en.wikipedia.org/wiki/Canis_lupus_youngi) - Goldman, 1937 (Southern Rocky Mountains wolf)

ippomas
02-10-10, 08:45
Bασικα πολλες οι γνωμες και οι αποψεις πανω στο θεμα. Το να εχεις ενα καθαροαιμο σκυλο ειναι ενα ομορφο πραγμα αλλα πιστευω πως και τα διασταυρωμενα αν δεν τα εχει καποιος για επιδειξη και καλλιστια ειναι εξισου καλα. Απο μικρος οτι σκυλο εβλεπα στον δρομο τον μαζευα και τον πηγαινα στο σπιτι και παρ ολη την γκρινια της μανας μου καθομουν και τον περιποιωμουν. Και τωρα που εχω περασει τα μισα το ιδιο ειμαι μονο που δεν με γκρινιαζει κανενας. Εχω 5 σκυλια τα δυο καθαροαιμα τα τρια απο τον δρομο και το καθε ενα εχει την χαρη του. Εχουν ζηση κοντα μου και μεσα στο σπιτι και στο κρεβατι και ας μην κανει το βλεπω και εγω πολλα σκυλια για πολλα χρονια και στενοχωρηθηκα γιατι ημουν πολυ δεμενος οπως και τωρα. Θελω ομως να δωσω και μια φιλικη συμβουλη προς αυτους που αποχωριζονται τον αγαπημενο τους φιλο να παιρνουν αμεσως ενα αλλο σε αντικατασταση ειναι το καλυτερο που μπορουν να κανουν στον εαυτο τους και δεν υπαρχει η φραση που ακουω μερικες φορες α σαν το δικο μου δεν θα ξαναβρω και κλεινουν ερμητικα τις πορτες της ψυχης τους. Παντα ενας τετραποδος φιλος περιμενη καποιος να του σταθη και ολων τα ματια εχουν εκεινο το βλεμα που τρυπαει και τις ποιο σκληρες καρδιες.

delta66
02-10-10, 17:56
Το να εχεις ενα καθαροαιμο σκυλο ειναι ενα ομορφο πραγμα αλλα πιστευω πως και τα διασταυρωμενα αν δεν τα εχει καποιος για επιδειξη και καλλιστια ειναι εξισου καλα.
Ακριβως.
Αν και δεν χρειαζεται καν να γινονται διαγωνισμοι.

Ενα πραγμα που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να κανουμε "οικογενειακο προγραμματισμο" και για τα ζωντανα μας.
Αν δεν εχουμε τη δυνατοτητα να φροντισουμε τους απογονους τους, καλο ειναι απλα να μη τα αφηνουμε να ζευγαρωνουν.
Ειμαι κατα της στειρωσης.
Εκτος αναγκαστικά των ζωων που ζουν ελευθερα στους δρομους της πολης και δεν μπορουμε να τα ελεγξουμε.