PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικό χελωνάκι στο Κέιμπριτζ!! Βοήθεια!


polyvios2004
27-09-10, 02:45
Φίλοι γεια σας! Μόλις πριν 3 μέρες απέκτησα ένα χελωνάκι από κάτι πλανώδιους στην αγορά του Κέιμπριτζ στην Αγγλία... ήταν στοιβαγμένο μαζί με τα "αδερφάκια" του σε ένα χαρτοκιβώτιο το οποίο περιέφεραν προωθώντας τα για πώληση και μόλις άκουσα για greek tortoise δεν άντεξα και πήρα ένα! Το πρόβλημα μου είναι τώρα ότι εδώ δεν είναι Ελλάδα να το αφήσω στον κήπο και να βρει τον δρόμο του... Εδώ έχει πολύ κρύο, ελάχιστο φως τον χειμώνα και γενικά είναι ξένο περιβάλλον για χελώνες! Του ΄εφτιαξα "σπίτι" σε ένα μεγάλο αναλογικά πλαστικό κουτί με χώμα που αγόρασα από κατάστημα ζώων (ειδικό για χελώνες), του έβαλα και κρυψώνα και ξύλα και πέτρες και φυτά και το έχω μέσα να κόβει βόλτες!! Είναι ο καινούργιος μου έρωτας!!! :) πήρα και 2 λάμπες: μία για να ζεσταίνεται και μία για "φως της ημέρας". Συμπλήρωμα ασβεστίου δεν πήρα διότι έχω πάρει κάποιου είδους ξηρά τροφή που έχει και ασβέστιο αλλά και το ίδιο το χώμα είναι εμπλουτισμένο με ασβέστιο... Αν και γενικά έχει πολλή ενέργεια και τρώει τα χορταράκια του και κάνει και συνέχεια βόλτες, σήμερα ήταν σχεδόν συνέχεια ακίνητο και με το ζόρι έφαγε.. (ήταν και αρκετό κρύο σήμερα αλλά είχε την λάμπα του) ξέρουμε γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο; Επίσης, νομίζω πως έχει μπεί λίγο από το χώμα στο ένα του ματάκι, δεν μπορούν οι χελώνες να τα καθαρίζουν;; (στη φύση εννοώ όταν μπαίνουν στο χώμα) Μπορώ ή πρέπει να κάνω κάτι εγώ;; Για χειμερία νάρκη δεν το βλέπω να το αφήνω να πέσει... Διάβασα ότι όταν είναι μικρά δε χρειάζεται να τα αφήνουμε επειδή είναι επικύνδινο... όποιος μπορεί ας με βοηθήσει :) ο σκοπός είναι να περάσει το χειμώνα και το καλοκαίρι θα "επαναπατρισθει" (αν όντως είναι Ελληνική Χελώνα- ελπίζω να το εξακριβώσω σύντομα...-) και να ξεκινήσει τη ζωή του στα βουνά μας...
-------------------------
Έχω και φωτογραφίες, κυρίως από το χώρο που του έφτιαξα αλλά δεν έχω ιδέα πώς να τις ανεβάσω...

Strahos
27-09-10, 08:47
Καλημέρα polyvios2004
Οι ελληνικές χελώνες είναι αυστηρώς προστατευόμενες από
α) την Κοινοτική Οδηγία 92/43/ΕΟΚ
β) το Προεδρικό Διάταγμα υπ’αρ.67, ΦΕΚ 23/Α/30-1-81
γ) την Σύμβαση της Βέρνης
δ) την Σύμβαση για το Διεθνές Εμπόριο των Απειλούμενων με Εξαφάνιση ειδών της άγριας πανίδας και χλωρίδας (CITES)

Είναι αυστηρώς απαγορευμένη πράξη η αιχμαλώτιση και η διακίνησή τους.
Δες εδώ http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=nomothesia
και εδώ http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=69&sid=67

θα έπρεπε να φωνάξεις την αστυνομία για να τους μαζέψουνε αυτούς τους πλανόδιους, παρά να αγοράσεις από αυτούς.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να καλέσεις την RSPCA που θα ξέρει πως να σε βοηθήσει και τι να κάνει για να συλληφθούν οι λαθρέμποροι. Δες και ένα σχετικό θέμα http://www.herpetofauna.gr/forum/index.php/topic,67.0.html


Επίσης αν κατάφερνες να περάσεις την χελώνα από αγγλικό αεροδρόμιο δεν θα ήταν καθόλου σωστό να την αφήσεις στην ελληνική φύση χωρίς να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό. Η χελώνα μπορεί 1ον να φέρει παράσιτα και να τα μεταφέρει και σε αυτόχθονες πληθυσμούς και 2ον μπορεί μεν να είναι του είδους Testudo graeca αλλά μπορεί να είναι ενός υποείδους που δεν απαντά στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να γίνουν προσμίξεις των υποειδών, κάτι που είναι κακό.

Συμβουλέψου την RSPCA αρχικά και αυτοί θα σε κατευθύνουν πιστεύω.

lingistis
27-09-10, 10:50
Μπορεί όμως να είναι και νόμιμη χελώνα...

Υπάρχουν εκτροφείς χελώνων, κανονικά με χαρτιά κλπ, αν και δεν νομίζω η δικιά σου να είναι τέτοια... συνήθως τις βρήσκεις στα pet shop.

Αν και λένε ότι είναι ελληνικές οι χελώνες τις περισσότυερες φορές προέρχονται από άλλες χώρες.

Πάντως έχει πολλές πληροφορίες στο ιντερνετ για το πως να την περιποιηθείς...

polyvios2004
27-09-10, 17:47
Για να είμαι ειλικρινής αν και η αρχική μου σκέψη ήταν πως είναι παράνομοι οι πωλητές τελικά ίσως και να μην ήταν κι αυτό επειδή δεν κρύβονταν, τις είχαν σε κοινή θέα για να τις βλέπει ο κόσμος και με παρουσία αστυνομίας στην περιοχή... αλλά από την άλλη δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος... βασικά στο διαδίκτυο βρήκα πληροφορίες αλλά αυτό είναι πολύ μικρό για να ξεχωρίσω με βεβαιότητα το είδος του... Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που όντως καταλαβαίνει πολύ περισσότερα στο θέμα για να του στείλω φωτό ή κάτι... και γενικά υπάρχει κάπου θέμα που να εξηγεί πώς να ανεβάσω φωτογραφίες;;

Πάνος
27-09-10, 20:13
και γενικά υπάρχει κάπου θέμα που να εξηγεί πώς να ανεβάσω φωτογραφίες;;
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

polyvios2004
27-09-10, 22:17
Να και οι φωτογραφίες!!!! Ελπίζω να το βρίσκει άνετο το σπιτάκι που της έκανα! Πάνο ευχαριστώ πολύ!!

lingistis
27-09-10, 23:04
Βασικά είναι Testudo (χελώνα ξηράς, tortoise)...

Darkwing Duck
06-12-10, 16:01
Κουκλάρα!!!

Strahos
06-12-10, 16:34
Για να είμαι ειλικρινής αν και η αρχική μου σκέψη ήταν πως είναι παράνομοι οι πωλητές τελικά ίσως και να μην ήταν κι αυτό επειδή δεν κρύβονταν, τις είχαν σε κοινή θέα για να τις βλέπει ο κόσμος και με παρουσία αστυνομίας στην περιοχή... αλλά από την άλλη δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος... βασικά στο διαδίκτυο βρήκα πληροφορίες αλλά αυτό είναι πολύ μικρό για να ξεχωρίσω με βεβαιότητα το είδος του... Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που όντως καταλαβαίνει πολύ περισσότερα στο θέμα για να του στείλω φωτό ή κάτι... και γενικά υπάρχει κάπου θέμα που να εξηγεί πώς να ανεβάσω φωτογραφίες;;

μπορείς να μου στείλεις φωτογραφίες εμένα για να κάνω την αναγνώριση. Μία φωτο της ουράς του αρκεί.
Επικοινώνησες με RSPCA?

tsoum
06-12-10, 18:10
Για το σπίτι της θα σου πρότεινα να βάλεις μια σπηλία απο πέτρες ωστε να μπορεί να κρύβεται όταν θέλει.