PDA

Επιστροφή στο Forum : Υλικα Φιλτρου


newfish
17-12-02, 16:08
Title: Υλικα Φιλτρου
Post by: jimismc on 07/04/02 at 04:24:03
--------------------------------------------------------------------------------
Χαιρετω το board
Το ενυδριο μου με τα δυο δισκακια παει μια χαρα!Ο μικρος blue diamond αρχισε να τρωει χωρις να ενοχλειτε απο τον μεγαλυτερο του Red Mal 8).Βεβαια ειχαμε και μερικες βαρβαρες απωλειες στα βουνοκοπε(το ρουφιξε το φιλτρο ;D :( , ειχε σπασει η σχαρα αναροφησεις) Προσφατα αγορασα και ενα νεο εξωτερικο fluval202 και το νερο ειναι στις καλυτερες του. Θα ηθελα την συμβουλη σας για τα υλικα, τωρα λειτουργει με ανθρακα,τυρφη, fibre και μακαρονακι. Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι καλο για τα ψαρια;

Μια παρατηρηση ακομη εχω 2 ριζες anubia και παρατηρω οτι η αναπτηξη τους ειναι παρα πολυ αργη!Βγαζουν νεα φυλλα αλλα δεν ψηλωνουν.

thanx και καλες διακοπες σε οσος εφυγαν
PS:Oι κλοουν τα πανε καλα με τους δικους;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: kroud on 07/04/02 at 07:55:50
--------------------------------------------------------------------------------
Μονο δυο δισκους εχεις μεσα?Σε ποσα λιτρα ενυδρειου?Απωλειες στα βουνοκοπε? ???
Τον ανθρακα τι τον θελεις?Εκτος αυτου δεν παει με την τυρφη μαζι.
Λογικα πρεπει να μιλας για την anubias nana.Aργει να μεγαλωσει.Λιπασμα χρησιμοποιεις?
Η κλοουν τα πανε καλα με τους δισκους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: sonia on 07/09/02 at 03:17:41
--------------------------------------------------------------------------------
Oι κλοουν δεν πρεπει να ειναι μαζι με δισκους



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: Takis on 07/09/02 at 07:10:53
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι σωστό αυτό που λέει ο Kroud για τον άνθρακα. Καλύτερα να τον βγάλεις.
Όσο για τους δίσκους, το καλύτερο τους είναι να είναι μόνοι στο ενυδρείο, αλλά ποιος το αντέχει αυτό!!!! ::)
Οι κλόουν όμως δεν είναι και η καλύτερη παρέα για αυτούς!!!
Το καλύτερο είναι ένα σμήνος από ψαράκια με τις ίδιες απαιτήσεις στις συνθήκες νερού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: BILAS on 07/09/02 at 08:00:31
--------------------------------------------------------------------------------
Οπως ειπαν και οι αλλοι(kroud ,Takis)δεν τον χρειαζεσαι τον ανθρακα αλλα να μην τον πεταξεις κιολας(αν δεν τον εχεις πανω απο μια-δυο βδομαδες).Θα τον χρειαστεις μονο εαν κανεις καμια θεραπεια, μετα απο αυτην για να καθαρισεις το νερο σου απο το φαρμακο.Εχε κιολας υποψιν οτι η ζωη του ειναι περιπου 1-2 μηνες.Δηλαδη αχρειαστος να ειναι ;D.
Οσο για τον κλοουν καλα θα ηταν να μην ειναι μεσα στο ενυδρειο,αναλογα απο το μεγεθος του,αν ειναι αρκετα μικρος δεν εχεις προβλημα αλλα αν ξεπερασει τους 7-8 ποντους θα αρχισει να κανει τα κολπα του και οχι μονο στους δισκους.
Αν εχεις προβλημα με σαλιγκαρια υπαρχουν και αλλα botia που μπορεις να βαλεις χωρις κανενα απολυτος προβλημα.
Εχω και εγω κλοουν με δισκους αλλα ειναι περιπου 2-3 ποντους και δεν θα μεινει με τους δισκους.Το καλο με αυτους ειναι οτι αργουν να μεγαλωσουν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: Giorgos on 07/09/02 at 14:35:19
--------------------------------------------------------------------------------
Ο χρόνος ζωής του άνθρακα δεν είναι 1-2 μήνες αλλά το πολύ 2-3 βδομάδες. Καλύτερα να αλλάζεται την δεύτερη βδομάδα και ακόμα καλύτερα είναι να τον βγάλεις.
Απ'ότι θυμάμαι τα clown loach μεγαλώνουν 2-3 πόντους ανά χρόνο. Αλλά και πάλι να μην τα βάλεις με τους δίσκους. Αν αποφασίσεις να βάλεις clown, φρόντισε να πάρεις τουλάχιστον 3 για να μην κυνηγάει τους δίσκους. Έχουν την άσχημη συνήθεια να τσιμπολογούν άλλα ψάρια αλλά βάζοντας 3+ ασχολούνται μόνο με την ομάδα τους και αφήνουν τα υπόλοιπα ψάρια ήσυχα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: kroud on 07/09/02 at 15:05:07
--------------------------------------------------------------------------------
Οι κλοουν ταιριαζουν με τους δισκους απ'οτι λενε οι περισσοτεροι διασημοι "δισκαδες" αλλα εγω προσωπικα δεν θα εβαζα.Προτιμω οπως ειπε και ο τακης μικροτερα ψαρακια οπως cardinal tetra,rummy nose tetra κτλ... που δεν πιανουν και ιδιαιτερο χωρο.Οι δισκοι ειναι αρκετα ευαισθητα ψαρια και στρεσαροντε ευκολα,οποτε αν μεγαλωσουν οι κλοουν εκτος οτι θα ειναι προβλημα το μεγεθος τους για το ενυδρειο γιατι και οι δισκοι γινονται τεραστιοι αλλα ειναι και υπερκινητικα ψαρια και ενδεχομενως να γινει ενας χαμος μεσα στο ενυδρειο στο μελλον.Αληθεια ποσα λιτρα ειναι?Αν εχεις χωρο καλυτερα να εχεις 5-6 δισκους.Με 2 δισκους φοβαμαι οτι θα εχεις προβλημα στρες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: sonia on 07/09/02 at 16:16:05
--------------------------------------------------------------------------------
Συμφωνα με τους περισσοτερους διασημους "δισκαδες", οι Βotia δεν ταιριαζουν μαζι με τους δισκους.
Και για να το κανουμε πιο επισημο:
Jack Wattley
Discus Breeding for Beginers (TFH)
" Botia macracantha , the clown loach, does not belong in the same tank with discus".
Στο ιδιο βιβλιο αναφερει μονο τεσσερα ειδη ψαριων , τα οποια εχουν κοινες σχεδον απαιτησεις και που θα μπορουσαν να συμβιωσουν με τους δισκους.
Τα ειδη αυτα ειναι τα ακολουθα:
1) Corydoras of just about any species
2) Paracheirodon axelrodi (cardinal tetras)
3) Petitella georgiae(rummy nose tetra)
4) Microgeophagus ramirezi (rams)

Eπισης αναφερει και μια λιστα με ψαρια που συνηθιζεται να μπαινουν μαζι με δισκους, που τελικα δεν θα επρεπε και που ειναι τα ακολουθα :
1) Pterophyllum altum (angelfish)->they carry parasites which may infect discus
2)Most tetras have a tendency to bother discus by nippping at their fins or swimming around them in an agitating manner.(θεωρει εξαιρεση μονο τα cardinals και rummy-nosed tetras)
3)Most barbs are extremely nervous
4)Botia are NOCTURNAL and discus are DIURNAL, so when your discus are attempting to rest at night,the loaches will be swimming happily throughout the tank,disturbing them.
5)Paracheirodon innesi (neon tetras)->ενω ειναι μια τετρα που δεν θα δημιουργουσε προβλημα στους δισκους, παρολα αυτα, δεν θα αντεχε τις θερμοκρασιες που ζηταει ο δισκος (τα νεον πρεπει να ειναι σε θερμοκρασιες 72-75 F), και στις συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου που επισης ζηταει ο δισκος
6)Plecos.->δεν πρεπει να μπαινουν με δισκους .Ειναι και αυτοι νυκτοβιοι , οπως και τα Botia.

Την ιδια αποψη σχετικα με τα Botia σε συνδιασμο με δισκους, εχει και ο Dr.Herbert Axelrod.To ειχα διαβασει σε καποιο βιβλιο.Θα ψαξω να βρω την πηγη,και θα την αναφερω και αυτη συντομα.

Ασχετα απο ολα αυτα και απο το τι λενε ολοι αυτοι που εχουν ασχοληθει πολυ παραπανω απο εμας, οι δισκοι δεν θα επρεπε να μπαινουν με ψαρια που δραστηριποιουνται την νυχτα(οπως και τα Botia δηλαδη),καθως κατι τετοιο θα τα στρεσαριζε παρα πολυ.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: kroud on 07/10/02 at 10:19:20
--------------------------------------------------------------------------------
Σονια μου ουτε εγω συμφωνω να μπαινουν κλοουν και δισκοι μαζι οπως και τα υπολοιπα ψαρια που ανεφερες αλλα ειναι πολλα ατομα και γνωστοι στο χωρο των δισκων που υποστηριζουν οτι μπορουν να μπουν.http://www.aquariumhobbyist.com/discus/water/index.html.Το εχω πετυχει και σε αλλα sites αν τα βρω θα τα αναφερω.Οπως τα dwarf cichlids,τα congo tetras κτλ...Tα αγγελοψαρα θεωρουν οτι μπορουμε να τα βαλουμε εφοσον τα εχουμε σε καραντινα για τουλαχιστον 5 εβδομαδες.Αυτα δεν τα λεω εγω αλλα ο Thomas A. Giovanetti.Eγω προσωπικα συμφωνω με τον wattley.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: jimismc on 07/11/02 at 05:36:58
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδες thanx για τα comments αλλα δυστυχως ο ενας δισκος μου τεζα ??? :'( . Ειναι γεγονος οτι ειχε προβληματα απο την πρωτη μερα!Δεω ξερω αλλα ηταν πολυ περιεργη η συμπεριφορα του. Δεν πειραζει!

Τελικα εβαλα μεσα στο 80λιτρο μου 4 yoyo loaches και 20 νεον. O αλλος δισκος μου παει πολυ καλα με τους νεους του συγκατοικους και περιεργαζεται τα νεον ανελλειπως :o

Ειχα διαβασει σ'ενα βιβλιο οτι ανθρακας δεν εμποδιζει τις δραστικες ουσιες της τυρφης αλλα αφαιρει μονο τις χρωστικες τισ ουσιες!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: Giorgos on 07/16/02 at 17:12:41
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστά. Ο άνθρακας αφαιρεί μόνο τις χρωστικές ουσίες της τύρφης.

Sorry για τον δίσκο σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: ASCCO1 on 07/17/02 at 01:55:19
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω τωρα γιατι εχω την αντιθετη αποψη :-/, οτι ανθρακας και τυρφη δεν μπαινουν μαζι :-/??????????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: kroud on 07/17/02 at 08:42:11
--------------------------------------------------------------------------------
Και εγω την ιδια εντυπωση εχω μανθο ??? και το λεω απο προσωπικη εμπειρια γιατι εχει τυχη να χρησιμοποιησω ανθρακα και τυρφη μαζι(πιστευοντας οτι πανε μαζι).Μετα απο καποιο καιρο και απο καποιες μετρησεις που εκανα καταλαβα οτι η τυρφη ηταν σαν να μην υπηρχε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: Tolis on 07/17/02 at 10:09:00
--------------------------------------------------------------------------------
Απ'οτι εχω διαβασει πολλες φορες, ο ανθρακας το μονο που κανει ειναι να κρατα τις χρωστικες ουσιες της τυρφης.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: kroud on 07/17/02 at 11:18:20
--------------------------------------------------------------------------------
Τολη και εγω αυτο εχω διαβασει.Καποιοι το λενε και τελειως γενικα,οτι δεν πρεπει να βαζουμε ανθρακα και τυρφη μαζι, χωρις να δινουν καμια αναλυτικη απαντηση και σε καποια site εχω διαβασει οτι ο ανθρακας απορροφαει της ουσιες της τυρφης με αποτελεσμα να μην μαλακωνει το νερο.Εγω προσωπικα ειχα βαλει ανθρακα και τυρφη μαζι για καμποσο καιρο πανω απο 1μισο μηνα και το νερο παρεμεινε στα ιδια επιπεδα ωσπου εβγαλα τον ανθρακα και μετα απο καποιο διαστημα το νερο μαλακωσε.Σιγουρα ο ανθρακας απορροφαει τις χρωστικες ουσιες,αυτο το ειχα διαπιστωσει και εγω γιατι μετα που τον εβγαλα το νερο πηρε χρωμα ποταμισιο.Αυτο ειναι προσωπικη μου εμπειρια και δεν σημαινει οτι ειναι κατι απολυτο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: Giorgos on 07/17/02 at 13:44:27
--------------------------------------------------------------------------------
Κάποτε είχα χρησιμοποιήσει τύρφη στα φίλτρα μου για να φέρω το νερό στις συνθήκες που ήθελα. Μετά από κάποιο διάστημα το νερό άρχισε να παίρνει το χρώμα του τσαγιού (που ήταν αναμενόμενο) αλλά παραΕγινε! Είχε φτάσει σε σημείο να σπάνε να νεύρα μου γιατί ίσα που έβλεπα στο πίσω μέρος του ενυδρείου...καλό για τα ψάρια αλλά όχι και τόσο για μας. Οπότε έβαλα άνθρακα σε ένα άλλο φίλτρο για 5-6 μέρες απ'ότι θυμάμαι και το νερό καθάρισε αλλά ΚΑΙ παρέμεινε μαλακό και στις σωστές συνθήκες.
Μόνο μια φορά έχω δοκιμάσει τύρφη και άνθρακα και δεν είχα καμία επίπτωση.
Ίσως ο 1.5 μήνας να ήταν πολύ λίγος για να δεις αποτελέσματα στην ποιότητα του νερού σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: kroud on 07/17/02 at 15:23:55
--------------------------------------------------------------------------------
Ισως!!!Η διαφορα μ'εσενα ειναι οτι ειχες βαλει ηδη την τυρφη για καποιο χρονικο διαστημα και μετα εβαλες τον ανθρακα,ενω εγω τα εβαλα ταυτοχρονος.Δεν ξερω αυτο εαν παιζει καποιο ρολο ή το χρονικο διαστημα ηταν μικρο για να δω αποτελεσματα.Παντως εκτος απο τις χρωστικες ουσιες που λενε οτι αφαιρει ο ανθρακας καποιοι αλλοι εχουν αντιθετη γνωμη και ειναι αρνητικοι στο να μπουν και τα δυο μαζι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Υλικα Φιλτρου
Post by: Giorgos on 07/17/02 at 19:21:53
--------------------------------------------------------------------------------
Να σου πω την αλήθεια κι εγώ δεν θα έβαζα ποτέ άνθρακα μαζί με τύρφη. Ας το πω αλλιώς. Γενικά δεν θα έβαζα άνθρακα, εκτός κι αν απαιτείται. Τότε χρησιμοποίησα τον άνθρακα για πολύ λίγο ίσα για να βλέπω και λίγο μέσα στο ενυδρείο μου. ;)

Στην δική σου περίπτωση θα έλεγα πως δεν ήταν αρκετός ο χρόνος για να δράσει η τύρφη.

Hypostomus
21-03-03, 18:45
Παιδια η τυρφη τι ακριβως κανει??
:?: :oops: το εξωτερικο μου ειχε ανθρακα απο τη μανα του.το λειτουργω καμια 10 μερες.ποτε να τον βγαλω και γιατι?(ανθρακα)

Giorgos
22-03-03, 00:49
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=566
Αυτά για την τύρφη.

Ο άνθρακας χρησιμοποιείται κυρίως ως polisher. Τραβάει χρωστικές ουσίες, οσμές, φάρμακα (αν έχει χρησιμοποιηθεί) κ.α.

chris
22-03-03, 01:35
Aυτός ο άνθρακας που έχεις μέσα στο φίλτρο είναι μάλλον σε μορφή λεπτού σφουγγαριού και δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός Καλό είναι να τον αφαιρέσεις σε 2 βδομάδες.Γενικά ο άνθρακας αφού κάνει αυτα που σε λέει ο Γιώργος αδρανοποιείται και επαναφέρει στο νερό ότι είχε συγκρατήσει μέχρι τότε.Γι'αυτό πρέπει να αντικαθίσταται όταν περάσουν 25 εώς 30 μέρες που είναι η διάρκεια ζωής του.Αν και εγώ ήμουν φανατικός της παρατεταμένης χρησης του ,τα παιδιά ,μου άλαξαν τη γνώμη και το ενυδρείο μου είναι μια χαρά και χωρίς αυτόν.Οταν πάντως χρησιμοποιείται μπαίνει σε ένα ενδιάμεσο δοχείο του φίλτρου και δεν συνιστάται ταυτόχρονη χρήση φαρμακευτικής αγωγής ή τύρφης.Επίσης εξουδετερώνει χημικές ενώσεις που περιέχουν τα λιπασματα που χρησιμοποιείς για τα φυτά σου αφήνοντας μόνο καθαρά μέταλλα όπως Fe κ.τ.λ.

Hypostomus
22-03-03, 11:31
οχι ειναι καρβουνο!! εβγαζε στην αρχη και μαυριλα.τωρα εστρωσε.οποτε σε καμια δεκαρια μερες θα τον πεταξω.
ευχαριστω