PDA

Επιστροφή στο Forum : fin rot?


sakura-chan
25-09-10, 00:57
χθες το απογευμα το ψαρακι μου ειχε στην ακρη της ουρας του ενα ασπρο πραγμα σαν μηκυτας. Μετα απο μια ωρα περιπου, καθως ετοιμαζομουν να φυγω για να του παρω maracyn βλεπω οτι το ασπρο πραγμα απο την ουρα του εχει φυγει και η ουρα του ειναι κανονικη. Σημερα το πρωι ειδα οτι η ακρη της ουρας του ειναι λιγο ασπρη. Η αλλη ακρη (κατω) ειναι ελαχιστα ασπρη και παρατηρησα οτι λειπει ενα μικροσκοπικο κομματακι (μισο χιλιοστο περιπου). Σιγουρα εχει κατι, αλλα δεν ξερω τι. Φαινεται αρρωστο γιατι καθεται περισσοτερα ωρα στον πυθμενα απο οτι συνηθως, αλλα τρωει κανονικα και τα περιττωματα του ειναι φυσιολογικα. Τα πτερυγια του ειναι ολα ορθια. Οι μετρησεις NH3, NO3 ειναι στο 0 και τα NO4 ειναι 16. Αλλαγες νερου κανω μερα παρα μερα, περιπου 20%. Προσφατα το ψαρακι ειχε παθει δυσκοιλιοτητα και πριν 3 μερες ειχε χωθει στο χορτο και δεν μπορουσε να βγει (τραυματιστηκε; ).

Επειδη δεν ξερω τι εχει και δεν θελω να το αφησω ετσι απροστατευτο, του εκανα ενα salt bath (2 κουταλιες της σουπας αλατι σε 4 λιτρα νερο) για περιπου 8 λεπτα και μετα το εβαλα πισω στο ενυδρειο του στο οποιο εβαλα 1.5 κουταλια της σουπας αλατι (50 λιτρα ειναι το ενυδρειο). Επισης εκανα 60% αλλαγη νερου και καθαρισα το φιλτρο. Να του βαλω προληπτικα και melafix; Ανησυχω πολυ :(

Τηλέμαχος
25-09-10, 06:38
...και τα NO4 ειναι 16...
ΝΟ4;:confused:

SOCRATIS
25-09-10, 07:55
Βάλε melafix ,αλλά και λίγο αλάτι (0,3% ή 3 γραμ/λτ) στην στήλη του νερού του ενυδρείου θα βοηθούσε.Προσπάθησε να διατηρήσεις,το διαστημα αυτό της αμφιβολίας περι του τι συμβαίνει , το νερο φρεσκότατο (μεγαλύτερες αλλαγές νερού) και σχολαστικότατο σκούπισμα βυθού απαραιτήτως.Επίσης αύξησε την ανατάραξη επιφανείας.Πρόσεξε την διατροφή του και χορήγησε καμμια βιταμίνη.

sakura-chan
26-09-10, 10:20
αποφασισα να κανω καθημερινες αλλαγες νερου, 30% με σκουπισμα βυθου. Αλατι εχω βαλει στο ενυδρειο απο χθες. Σημερα μου φαινεται πολυ καλυτερα! Κολυμπαει συνεχως (και τσιμπαει τα φυτα)! Δεν φαινεται να τον ενοχλει το ασπρο στην ακρη της ουρα του, και ευτυχως δεν εχει επεκταθει καθολου. Παιζει να ειναι τραυματισμος γιατι μου φαινεται σαν τσαλακωμενο το συγκεκριμενο σημειο; Melafix δεν εβαλα ακομα γιατι παει προς το καλυτερο. Ουφ, προσπαθω να τα κανω ολα τελεια και μου πανε ολα στραβα... μεχρι και ο γατος μου ταλαιπωρειται απο αλλεργιες αυτες τις μερες και τρεχω απο τον εναν κτηνιατρο στον αλλο :(

Τηλέμαχος
26-09-10, 10:21
Καλή ανάρρωση στο γατούλη και στο ψαράκι!
Παρουσίασε το γάτο σου στην ενότητα: Άλλα ζώα!
;)