PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα 1000 lt του gavroy !!!


γαυρος
15-12-02, 13:18
Χαχα :lol: ,μαγκες τη πατησατε !!Θαχετε να γραφετε τουλαχιστον για 2 χρονια :lol: :lol: .Ειναι πια γεγονος και με την αδεια της αστυνομιας. :D :D .Ε-Ε-Ερχεταιιιιι...το Πασχα τελευταια προθεσμια ,μαλλον πολυ νωριτερα ενα 1000αρι θα εκ-πληρωσει το ονειρο μου,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :D :D !!Τωρα θα μου πειτε και τι μας νοιαζει εμας..αλλα πριτς :P δεν ειναι ετσι.ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ-καθως και πληροφοριες για ναναι η κατασκευη σωστη και μελλοντικα ευχρηστη,πρεπει να κατεθουν μεσω των γνωσεων αλλα και εμπειριων σας κυριες και κυριοι !Φυσικα να μη πω οτι θαναι κι-χλιδατο malawi tank :mrgreen:
1.Mηκος θαναι γυρω στο 1,50-1,60,βαθος γυρω στους 65-70 ποντους,αλλα το υψος που για κιχλιδες ισως να μην ειναι τοσο χρηστικο,τι λετε??70 cm?? :?:
2.Ξερουμε μηπως τι υλικο βαζουν για να βαψουν το styrofoam??
3.οταν μουρθει θα το γραψω :twisted:

stefanos.f
15-12-02, 18:05
Γαυρε πολυ χαιρομαι για το νεο ενυδρειο που αποφασισες να φτιαξεις, ιδιαιτερα απο την στιγμη που αποφασισες να το κανεις ενυδρειο με αφρικανικες κιχλιδες :D ! Για το μεγεθος τωρα... ωραιο ενα ενυδρειο με βαθος αλλα μεγαλωνει δυσαναλογα το συνολικο του κοστος και αυτο επειδη σε ενα ενυδρειο με μεγαλυτερο βαθος χρησιμοποιητε και καλυτερο (συνηθως Βελγικο) και παχυτερο κρυσταλλο, (για το δικο σου θα ελλεγα μινιμουμ παχος τα 12 mm)!!! Ετσι λοιπον ενα ενυδρειο με διαστασεις 200 εκ μηκος 50 βαθος 70 υψος θα σου κοστισει φθηνοτερα απο ενα 160 Χ 70 Χ 70 και ας εχουν περιπου την ιδια χωριτικοτητα σε νερο, δηλαδη περιπου 700 και 784 λιτρα αντιστιχα! Μιλαω εκ πειρας :wink: !

Υ.Γ Ελπιζω να εχεις ασανσερ εκει που μενεις η να μενεις στα ισογειο! Για ανεβει το δικο μου ενυδρειο χρειαστηκαν 6 ατομα και μας πηρε και περιπου μιση ωρα! :shock: Βεβαια τωρα χαζευω 840 λιτρα στο σαλονι μου! :lol:

Tolis
15-12-02, 18:12
Ο παραγοντας που αυξανει το παχος του κρυσταλλου ειναι το υψος, οχι το βαθος.

Takis
15-12-02, 20:38
Σε κάθε περίπτωση, κατά την γνώμη μου θα χρειαστεί να βάλει 12αρι κρύσταλλο. Το θέμα είναι ότι 10 cm παραπάνω βάθος είναι πολύ σημαντικό για να το φτιάξει όπως θέλει. Εγώ στην θέση του θα προτιμούσα να κόψω από το ύψος, παρά από το βάθος...
Το βάρος θα είναι δεδομένο, αλλά όλο και κάποιον θα βρει για να βάλει ένα χεράκι..... Ελπίζω....
:? Δεν ξέρω αν έχει σκεφτεί βέβαια το συνολικό κόστος για ένα τέτοιο ενυδρείο, αφού ρωτήσει για όλα τα απαραίτητα....
Έχεις κάνει υπολογισμούς Γαύρε ή όσο και αν πάει δεν σε απασχολεί; :lol:

Giorgos
15-12-02, 21:17
Όντως ο παράγοντας που καθορίζει το πάχος του τζαμιού, κατά κύριο λόγο, είναι το ύψος. Δεν θα χρειαστεί να βάλεις Βελγικό τζάμι, το Ελληνικό είναι μια χαρά. Το μόνο πλεονέκτημα του Βελγικού είναι ότι δεν θα "πρασινίζει" τόσο το νερό αλλά θα κοστίζει και υπερδιπλάσιο από το Ελληνικό.
Θα συμφωνήσω και με τον Τάκη στο ότι θα "έκοβα" από το ύψος ώστε να προσθέσω στο βάθος (και γιατί όχι και στο μήκος) τα οποία είναι και οι ωφέλιμες διαστάσεις.
Τώρα για το πάχος του τζαμιού. Είπαμε πως εξαρτάται από τις διαστάσεις του ενυδρείου. Δηλαδή αν κάνεις το ενυδρείο 1.60 Χ 70 Χ 60 (ύψος), τότε με 10mm τζάμι θα είσαι μια χαρά και απόλυτα ασφαλές.
Αν όμως το κάνεις 1.60 Χ 70 Χ 70 (ύψος), θα χρειαστείς 12mm που σημαίνει και σχεδόν διπλασιασμό της τιμής των τζαμιών.

Πες μας το μέγιστο μήκος που επιτρέπεται να φτιάξεις. Να ξέρεις ότι το μήκος είναι η πιο σημαντική διάσταση αφού οι κιχλίδες μετρούν τις περιοχές τους βάση αυτής της διάστασης κυρίως.

γαυρος
15-12-02, 21:58
:) τωρα οτι και να γινει,πολλα η λιγα ο κυβος ερριφθη !!.Αρα δε κανουμε πισω με τιποτα

γαυρος
15-12-02, 22:26
εγω αν γινεται το κανω και 50 ποντους το υψος.ποσως με νοιαζει !το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι λειτουργικο ,οχι για μενα αλλα για τα ψαρια !!ισως και 1,70 να με παρει.1,70-70-50(υψος?)?.χανω λιτρα ετσι. :( ..θελω τα 800 περιπου..

stefanos.f
15-12-02, 23:24
Οπως ηδη πολυ σωστα αναφερθηκε και απο αλλους το υψος ειναι αυτο που καθοριζει ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ το παχος του κρυσταλου! Ομως σε ενα ενυδρειο οπως για παραδειγμα το δικο μου με διαστασεις 110 Χ 110 Χ 70 τρεις διαφορετικοι κατασκευαστες ενυδρειων με το που τους ειπα τις διαστασεις αποφασισαν οτι επρεπε να χρησιμοποιηθει κρυσταλο 12αρι και οχι 10αρι λογω του υπερβολικου βαθους του ενυδρειου και οχι λογω του υψους! Μαλιστα οταν προσπαθησα να δω, για λογους οικονομιας, αν γινετε να χρησιμοποιησω 10αρι κρυσταλο λεγοντας τους οτι δεν με πειραζει να εχει 60 εκ. υψος ολοι μου ειπαν πως το σωστο ηταν να χρησιμοποιηθει 12αρι λογο του μεγαλου βαθους! Οποτε δεν παιζει παντα ρολο, σχετικα με το παχος του κρυσταλου, το υψος του ενυδρειου αλλα καποιες φορες και το βαθος του (σπανιοτερα ομως)! Τωρα ο λογος που οσοι ξερουν δεν χρησιμοποιουν Ελληνικο κρυσταλο σε ενυδρεια με μεγαλο βαθος (βαθος μεγαλυτερο απο65-70 εκ.) ειναι η παραμορφωση που παρουσιαζει οταν κοιταμε αντικειμενα που βρισκονται βαθυτερα στο πισω μερος του ενυδρειου και οτι παραμορφωνει και αντικειμενα που βρισκονται λοξα και διαγωνια στον αξονα στον οποιο εμεις κοιταμε, εκτος του οτι πρασινιζει! Αν δεν εχουμε χρηματα για Βελγικο τουλαχιστον ας χρησιμοποιησουμε Ισραηλιτικο που εχει επισης πολυ μικρη παραμορφωση (3% περιπου)!

Giorgos
16-12-02, 00:20
Γαύρε για μήκος 1.70 m θα σου έλεγα να το κάνεις τουλάχιστον 60 cm σε ύψος... λόγω αισθητικής και λειτουργικότητας. 50 cm είναι πολύ λίγο γιατί θα χάσεις 10 cm τουλάχιστον από τον χώρο που θέλουν τα φωτιστικά και το ύψος που θα χάσεις από την άμμο. Με 60 cm πιστεύω να είσαι καλυμμένος.

γαυρος
16-12-02, 01:06
το καθαριζουμε με 10αρι??
1,70 χ 60 χ 60 ?? :?:

Giorgos
16-12-02, 01:20
Παλιότερα είχα κάνει υπολογισμούς (χρησιμοποίησα τύπους από αντοχή υλικών - σχετικά με τις ιδιότητες του γυαλιού) που αφορούσαν το πάχος τζαμιού σε σχέση με μήκος-πλάτος-ύψος. Με 1,70 Χ 60 Χ 60 και 10mm τζάμι είσαι οκ. Μιλάμε πάντα για ενυδρείο με κόντρες και ψηλά ΚΑΙ χαμηλά (στην βάση). Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις κόντρες ή δεν νιώθεις ασφαλές με 10άρι τζάμι, τότε θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις 12άρι τζάμι.

Tolis
16-12-02, 15:21
Ομως σε ενα ενυδρειο οπως για παραδειγμα το δικο μου με διαστασεις 110 Χ 110 Χ 70 τρεις διαφορετικοι κατασκευαστες ενυδρειων με το που τους ειπα τις διαστασεις αποφασισαν οτι επρεπε να χρησιμοποιηθει κρυσταλο 12αρι και οχι 10αρι λογω του υπερβολικου βαθους του ενυδρειου και οχι λογω του υψους!

110 εκ δεν ειναι κανενα υπερβολικο μηκος. Κι εγω εχω συναντησει κατασκευαστες που δεν ηξεραν και πολυ καλά γιατι λεγανε αυτα που λεγανε.

Γαβρε, αν σε παιρνει για 70 εκ βαθος οικονομικα, go for it, η διαφορα και στην αισθητικη του ματιου, και στην ευελιξια των χωρων μεσα στο ενυδρειο, πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

sijohn
16-12-02, 15:33
Άν μπορείτε γράψτε και καμιά τιμή, στο περίπου, για να ξέρουμε που βαδίζουμε, οι υποψήφιοι 1000 lit+ :?:

Giorgos
16-12-02, 19:54
Τιμή για τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Μόνο για τα τζάμια ή όλο το ενυδρείο κομπλέ... τζάμια, βάση, φώτα, φίλτρα, κλπ κλπ κλπ... :?:

γαυρος
16-12-02, 21:28
ναι αμα κανεις ξερει ας γραψει καμια τιμη . :?: :idea:
(μη μας τον πιασουνε κιολας..)
τελικα το βλεπω για 1,70-0,70-0,60 με 10αρι τζαμι..(μ-β-υ)

Giorgos
16-12-02, 23:37
Μια φυσιολογική τιμή για 10άρι τζάμια των διαστάσεων που αναφέρεις, Γαύρε, μαζί με κόντρες (επιπλεόν τζάμια) είναι γύρω στα 200-250 Ευρώ (αλήθεια, ποια πλήκτρα πατάω για το σήμα του ευρώ; Admin. note: Ctrl + Alt + E). Μιλάμε για Ελληνικό τζάμι που έχει υποστεί τις κατάλληλες κατεργασίες.

(Αυτή είναι περίπου η τιμή που δίνει ένας φίλος τζαμάς)

george
17-12-02, 00:49
To δικο μου 120Χ55Χ70,με 10αρι τζαμι,μαυρη σιλικονη,χωρις καπακι,με κοντρες στο πανω μερος φαρδους 5 εκ γυρω γυρω και στον πυθμενα ΜΕΓΑΛΕΣ κοντρες,τελειωμα κατω (εξωτερικα) απο μαυρο τζαμι 6 εκ,στοιχισε 180 ευρω.

γαυρος
17-12-02, 01:22
σα λιγα μου φαινονται,γιατι καποιο <εκλεκτο > μελος εδω μουπε 200 χηνες :evil: ???για να σαλταρω ε :twisted: ???κανονισε..ξερεις :x εσυ..

Giorgos
17-12-02, 19:06
200.000 είναι πολλά!... εκτός κι αν συμπεριλαμβάνονται και τα εργατικά. (που και πάλι πολύ τσιμπημένο μου ακούγεται)

Η τιμή αυτή είναι για τζάμι 10 mm ή 12 mm?

halvas69
17-12-02, 23:10
Για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις........
Το ενυδρείο που είπα στον Γαύρο ήταν 190Χ60Χ60
Με 12άρι τζάμι + την εργασία του (Κολήματα-κόντρες κλπ)
Ρώτησα πριν από 1 χρόνο σε 3 τζαμάδες και μου είπαν απο 180.000 μέχρι 200.000 δρχ.

Δεν το παράγγειλα βέβαια !!! :D

Και θα "καθαρίσω" πολύ φθηνότερα....(και σύντομα :wink: )

γαυρος
17-12-02, 23:30
Και για να σοβαρευτουμε :!: ,παιδια θελω ονοματα διευθυνσεις 8) και τιμες ,οποιος ξερει ας ριξει ενα reply :?:
160 x 0,70 (βαθος) χ 0,60 (υψ). :arrow:

Giorgos
18-12-02, 22:41
Δεν έχεις απαντήσει σε μια ερώτηση.
Την εργασία (κόλλημα του ενυδρείου) θα την κάνεις εσύ ή ο τζαμάς που θα σου φέρει τα τζάμια; Έχει μεγάλη σημασία και μεγάλη διαφορά στην τιμή.

γαυρος
28-12-02, 12:00
2 θερμοστατες 300 αρηδες θα σηκωσουν τα 750 λτ??πιο πολλα watts δε βρισκω...και ενα 2213+2217 πιστευω να ειναι οκ για τα 750 λτ ε? :?: :?:

george
28-12-02, 12:09
Eγω στα 430λ εβαλα 2217+2227.
Τι ψαρια θα βαλεις μεσα ;;;
Για αντιστασεις βαλε Εbo-Jaeger...πανω απο 300w δεν ξερω αν υπαρχουν.

newfish
28-12-02, 13:09
Καλό είναι να έχεις περίπου 1 watt ανά λίτρο.
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις 2 300 watt και έναν 200 Watt ή 3 300 watt
Στο δικό μου 340 λίτρα έχω βάλει 2 200 watt και όταν ανάβουν ανάβουν για πολύ λίγο.
:D :wink:

Giorgos
28-12-02, 14:02
Με 600 W τη βγάζεις σε 750 λίτρα αλλά θα λειτουργούν όλη μέρα (τον χειμώνα) με αποτέλεσμα να μικραίνει η αξιοπιστία και η διάρκεια ζωής τους. Όπως είπε ο newfish είναι προτιμότερο. Δεν υπάρχουν θερμοστάτες πάνω από 300 W.

Τα φίλτρα που αναφέρεις είναι λίγα για τα λίτρα σου (ΙΜΟ). Θα έχεις μόνο 1500 l/h που σημαίνει ότι το νερό θα "γυρίζει" μόνο δύο φορές την ώρα. Καλύτερα να πας για 2 ΕΗΕΙΜ 2217. Έτσι θα έχεις 2100 l/h, δηλαδή τρεις φορές τον όγκο ανά ώρα.

Το ενυδρείο θα γίνει για αφρικάνικες κιχλίδες;

BILAS
28-12-02, 15:01
Υπαρχει προσφορα σε μαγαζι τις Αθηνας το ΧΡ3 /1350l/h με 130€ το ενα (πουθενα δεν θα το βρεις κατω απο 155-160€).Οσο για θερμοστατες βαλε οπως σου ειπαν 2 x 300 και θα εισαι μια χαρα ακου και μια φορα αυτα που σου λενε τα παιδια. :twisted: :twisted: :twisted:



ΥΓ :Αυτα τα χαπια μου τσακισαν το στομαχι :oops: :oops:

γαυρος
28-12-02, 16:22
κυριε billa μας,τα παιδια δεν ειπαν 2 αλλα 3 θερμοστατες.
Το φιλτρο της ρενα που λες οντως ειναι σε καλη τιμη αλλα ειναι μικρο,οποτε θελω 2.η τιμη των 2 ομως ειναι πολυ πολυ πιο μεγαλη απο ενα φιλτρο 2260 eheim που ειναι 1900 λτ/Η. που εχει περιπου 240 €€. :wink: :idea:

Giorgos
28-12-02, 20:40
Πολύ σωστή η σκέψη σου Γαύρε! Αυτό όμως που αξίζει σε αυτό το φίλτρο δεν είναι τα 1900 l/h αλλά ο όγκος του κάδου ο οποίος είναι μόλις 18 λίτρα! :!:

polleni
28-12-02, 21:41
Το πλεονέκτημα αυτό είναι συγχρόνως και μειονέκτημα - το ότι έχεις μόνον ένα φίλτρο δηλαδή.. Αν κάτι πάει στραβά όχι μόνον ξεμένεις αλλά δεν υπάρχει και φίλτρο που να σου κρατήσει το ενυδρείο. Ισως θα ήταν καλύτερα δύο φίλτρα τα οποία να κρατάνε από μόνα τους το 60% του ενυδρείου - στην ίδια σειρά της ΕΗΕΙΜ. Το ιδανικό θα ήτανε 2 χ 2260 ή 2 χ 2250 ή κάτι ανάλογο.. Με αυτόν τον τρόπο αν κάτι συμβεί, με το ένα φίλτρο και μείωση του φαγητού το ενυδρείο τραβάει για μήνες - μέχρι να δεις τι θα κάνεις.

Giorgos
28-12-02, 23:24
Ακριβώς!

Μπορείς πάντα να κάνεις και έναν άλλον συνδυασμό... ας πούμε πχ. το ΕΗΕΙΜ 2260 για κύριο μαζί με το ΕΗΕΙΜ 2217 για δεύτερο ή ακόμα και backup.

Το άλλο αρνητικό είναι ότι λόγω του τεράστιου όγκου του κάδου θα χρειαστεί και πολλά μα πάρα πολλά λίτρα υλικών..... προσωπικά το παραβλέπω.

γαυρος
28-12-02, 23:32
αφου λοιπον η eheim δινει το 2217 οτι <<1000λτ/ωρα>> και το 2260 το δινει για 1900 λτ/ωρα,οποτε εχω την εντυπωση ,και συμφωνωντας με τον polleni ,ο συνδυασμος των 2 φιλτρων 2217 μας δινει 2000 λτ/ωρα =πιο δυνατο φιλτραρισμα,και ειναι και πιο φτηνα !!!!any objection???? :?:

stefanos.f
29-12-02, 01:20
Δεν προκειτε να ξανα αναφερω τι κανω εγω προσωπικα, γιατι καποιοι θα αρχισουν παλι τις φιλοσοφιες τους.... αλλα με 2 Χ 300W θα εισαι τελεια! Οσο για μαρκα... εγω κατι χρονακια τωρα δουλευω μονο Rena χωρις το παραμικρο προβλημα! Προσοχη τον Excell :wink: ! Και οταν λεω δουλευω, δεν μιλαμε σε ενα , δυο , πεντε , δεκα ενυδρεια.... μιλαμε σε πολλα περισσοτερα :wink:

Giorgos
29-12-02, 01:42
Ναι γαύρε, και με δύο 2217 θα είσαι μια χαρά. Θα έχεις την ίδια ισχύ (~2000 l/h) αλλά έχεις μικρότερο όγκο για τα υλικά. Το 2217 έχει όγκο κάδου 6 lt ενώ το 2260 έχει 18 lt όγκο!

Ακόμα δεν μας έχεις πει τι ψάρια σκοπεύεις να βάλεις.

Στέφανε, δεν είπε κανείς ότι με 2 Χ 300W σε θερμοστάτες δεν κάνει τη δουλειά του. Απλώς λέμε ότι θα ήταν ακόμα καλύτερα επιπλέον 200-300W... πιο οικονομικά μακροπρόθεσμα και πιο λειτουργικά για το όλο σύστημα.

polleni
29-12-02, 02:41
Γαύρος : Ναι, θα είσαι μία χαρά. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, εφόσον το αντέχει η τσέπη βέβαια, το καλύτερο είναι τα δύο μεγαλύτερα φίλτρα που μπορείς να αγοράσεις. Για ένα ενυδρείο στα 800 λίτρα χωρίς overstocking και με μετρημένα ταϊσματα, με 3 φορές τον όγκο του ενυδρείου είσαι εντάξει.

Στέφανος: Και με ένα των 300 W δουλεύει το σύστημα. Αλλά όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο. Τίθεται και θέμα ομοιόμορφης κατανομής της θερμότητας.

Γιώργος: Το κόστος είναι υποχρεωτικά το ίδιο είτε βάλες ένα είτε τρία θερμαντικά στοιχεία. Το κόστος προκύπτει από την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ περιβάλλοντος χώρου και επιθυμητής θερμοκρασίας νερού. Σε αυτό προσθέτεις τις απώλειες από το σύστημά σου στο περιβάλλον και ξέρεις πόση θερμότητα πρέπει να δίνεις στο ενυδρείο - το οποίο από θερμίδες μεταφράζεται σε Watt και από εκεί σε Euro.. Με λίγα λόγια για να κρατήσεις το νερό ζεστό χρειάζεσαι τόσες θερμίδες = τόσα Watt. Τώρα ή θα έχεις ένα θερμοστάτη που θα δουλεύει συνεχώς ή 3 που θα δουλεύουν το 1/3 του χρόνου για παράδειγμα.

Γενικά : Οι περισσότεροι και σωστά κατανεμημένοι θερμοστάτες εξασφαλίζουνε ομοιόμορφη και πιό σταθερή θερμοκρασία στο ενυδρείο από ότι ο ένας.

Για να ελαττωθεί το κόστος, οι μόνοι τρόποι είναι α) η ρύθμιση σε χαμηλώτερη θερμοκρασία (π.χ. 24.8 αντί για 26), β) η ανύψωση της θερμοκρασίας του χώρου και γ) η κατά το δυνατόν καλύτερη μόνωση του ενυδρείου (καπάκια που κλείνουνε καλά, styrofoam από κάτω αλλά και στα πλάγια αν είναι δυνατόν, φίλτρα, starters & μετασχηματιστές σε κλειστό ντουλάπι από κάτω από το ενυδρείο από όπου θα παίρνει αέρα η αεραντλία για να χρησιμοποιεί και αυτή την θερμότητα που αλλιώς χάνεται.. κ.λ.π.).[/url]

γαυρος
29-12-02, 11:48
και βεβαια να υποθεσω οτι οι θερμοστατες θα πανε σε εκ διαμετρου αντιθετες μεριες??κακο αυτο. :cry: ..αντε να καλυψεις 7 μαρκουτσια μεσα στο ενυδρειο !!και θαναι και στη μεση του σαλονιου,πραγμα που δυσκολευει το κρυψιμο !!η μια πλαινη πλευρα θαναι κοντα σε τοιχο,και μαλιστα σε καλοριφερ...καμια ιδεα του
<<κρυβειν >>μαρκουτσια???(2 η 3 θερμοστατες + 2 εισαγωγης φιλτρων + 2 εξαγωγης) :idea: :idea:
οσο για το τι θα βαλω μεσα γιωργο,απο ψαρια,αν παρατηρησες οτι οι κυριοι (polleni-stefanos-giorgos) :idea: που κανουνε τα post replies ειναι κι-χλιδατοι,. :wink: ..νομιζω ειναι ευνοητο οτι θαναι MALAWI !!! :D

Tolis
29-12-02, 15:23
Ενα ωραιο κοματι ξυλο με java moss στημενο ορθιο θα καλυπτε τα "μαρκουτσια" μια χαρα. Επειδη ομως οι επιλογη σου ειναι malawi... (μμμμ,σιγα.....), θα πρεπει να βρεις καμμια στενομακρη πετρα...ή να φτιαξεις κολωνες απο φελιζολ, αλλειμενο με σιλικονη+αμμο για να δειχνει φυσικο...
Ή να αλλαξεις ειδη ψαριων :P

kroud
29-12-02, 16:34
Παλι με malawi! :lol: Επειδη συμφωνω με τον τολη καλυτερα να αλλαξεις το ειδος!Αμμους,πετρες,σιλικονες κτλ....ταλαιπωρια!
Μην σου πω βεβαια τι προτεινω γιατι καποιοι θα με σφαξουν! :lol:
Στρογυλα,με ομορφα χρωματα......... :wink:

Giorgos
29-12-02, 16:59
Συμφωνώ και εγώ για την αλλαγή είδους.
Να προτείνω και γω μια φορά; Αφού το ενυδρείο είναι 750 λίτρα, μπορείς άνετα να πας σε πραγματικές κιχλίδες... Αμερικάνικες! :P

γαυρος
29-12-02, 17:00
απαπαπα..kroud....δισκοι σεμενα :wink: ???τι φταινε??? :cry:
και ....γιωργο οσκαρακια les e?????

Giorgos
29-12-02, 17:05
Γαύρε, εγώ δεν εννοούσα δίσκους...
(μάλλον δεν είδες το τελευταίο post)

stefanos.f
29-12-02, 19:11
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ Μην τα παρω στο κρανιο, ακου να αλλαξει ψαρια :evil: :evil: :evil: Φιλε γαυρε αν σκοπευεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο, φτιαχτο σωστα 8) Και ενα ενυδρειο φτιαχνεται σωστα οταν και τα ψαρια που εχουμε σε αυτο Κ...μετρανε, για να μην πω τιποτα πιο χοντρο! Και οπως πιστευω γνωριζεις και εσυ τετοια ψαρια ειναι μονο ΟΙ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ και απο αποψη χρωματος και απο αποψη χαρακτηρα και απο αποψη ζωντανιας!!! Τωρα αν δεν σε παιρνει οικονομικος :( Ε τοτε ασχολησου με κατι φτηνοτερο και λιγοτερο εντυπωσιακο... οπως π.χ Oscars, Diskus, Angels κτλ :shock: Θα ειναι κριμα παντως :wink:

kroud
29-12-02, 19:51
Μαλλον θελετε να γινει δευτερο Ιρακ εδω περα!!! :lol: Anniva ετοιμασου για καθε παν ενδεχομενο.
Τελος παντων αμα ειναι να τους κρατησει ο γαυρος :roll: !ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ :lol:
Τωρα οσο για το πραγματικες θα το καταπιω προς το παρον γιατι με απασχολουν αλλα πραγματα.
Τωρα φιλε στεφανε για το θεμα ζωντανιας μπορω να σου πω κι εγω αλλα ρωτα καλυτερα τον anniva! :lol:Για το θεμα του χρωματος ας μην το συζητησουμε καλυτερα.
Τωρα οσο για το κατι φθηνοτερο νομιζω οτι εχεις πεσει παντελως εξω!!!Μαλλον δεν εχεις βγει να δεις τις τιμες τους!
Οι δισκοι εχουν το κακο οτι ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια και αρκετα ακριβα(ακομα και τα μικρα μεγεθοι) ωστε να μην σε παιρνει να κανεις καποιο λαθος.

γαυρος
29-12-02, 21:03
περι ορεξεως κολοκυθοπιττα!!!!
δε μασαμε στεφανεεεεεεεεε...τι να λεμε τωρα περι ....ψαριων που καθονται και σε κοιτανε με το <<πανεξυπνο>> βλεμμα της αγελαδας !! :lol: :lol: :lol: δε λεω ονοματα οποτε αν κανεις παρεξηγηθει ας πιει ξυδακι !! :?
κι εγω ετσι ελεγα πριν μπω στο <κεζι>..αλλα τωρα ΔΑΓΚΩΤΟ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΜΑLΑWΙ !!!!!!!!!!!
και ας μη ξεχναμε οτι δε αρεσει σε ολους το ιδιο φαι...
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΑΔΙΚΟ ΕΙΧΕ Ο ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΔΑΥΤΑ??
Α ΡΕ ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙ - Α ΡΕ ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙ !! :lol: :lol:

sijohn
29-12-02, 23:02
Θοδωρή για τις αντιστάσεις, που δύσκολα κρύβονται σκέφτομαι στο δικό μου να πάρω φίλτρο με ενσωματωμένο heater

Giorgos
29-12-02, 23:06
Γιάννη, το κακό με αυτά τα φίλτρα που λες είναι ότι αν ποτέ κάτι πάθουν, σου πάει ο κούκος αηδόνι για να πάρεις ανταλλακτικό.

γαυρος
29-12-02, 23:22
και εκτος αυτου δεν εχουν μεγαλη δυνατοτητα φιλτραρισματος,οποτε πρεπει να παρω 3 !!!!
μπααααα....δε θα... :lol: :lol:

sijohn
29-12-02, 23:26
tks Γιώργο είχα την εντύπωση ότι φοράνε ένα συνηθισμένο θερμαντικό, άρα το ξεχνάω και πάω για ένα απλό φίλτρο για νάχω το κεφάλι μου ήσυχο

BILAS
30-12-02, 02:14
κυριε billa μας,τα παιδια δεν ειπαν 2 αλλα 3 θερμοστατες.
Το φιλτρο της ρενα που λες οντως ειναι σε καλη τιμη αλλα ειναι μικρο,οποτε θελω 2.η τιμη των 2 ομως ειναι πολυ πολυ πιο μεγαλη απο ενα φιλτρο 2260 eheim που ειναι 1900 λτ/Η. που εχει περιπου 240 €€. :wink: :idea:


Αυτο με τους θερμοστατες δεν το προσεξα.Αλλα πιστευω οτι με 2x300w εισαι μια χαρα(σχετικα μια χαρα, αναλογα που θα βαλεις και το ενυδρειο παντα)
Εχεις δικιο ειναι πολυ πιο μεγαλη η διαφορα το ενα κανει 240€ και τα δυο που σου ειπα εχουν 260€ , οντως ειναι τεραστια η διαφορα, 20 ολοκληρα €.
Τωρα δεν θελω να σου πω για δισκους γιατι κακος σου ειπε και ο Νικος.Αυτα τα ψαρια θελουν να ξερεις τι κανεις μεσα στο ενυδρειο :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Γιατι ειναι σχετικα ευαισθητα(οπως ειπε και ο Νικος)και σιγουρα δεν ξερεις τις τιμες τους Στεφανε.
ΑΑΑΑ για πες μου απο ποσους εχεις ακουσει οτι εχουν γεννες απο Δισκους?(και να ζησουν) και απο ποσους απο Αφρικανες? 8) 8) 8) 8)

polleni
30-12-02, 02:49
Χωρίς να έχω καμμία ιδιαίτερη εμπειρία με τους δίσκους, η δική μου στάση (μετά από 6 μήνες συμβίωσης μαζί τους και 2 απώλειες - η μία αναμένεται) είναι ότι τους δίσκους τους "χαζεύω" ενώ τις Αφρικάνες τις "παρατηρώ". Οι δίσκοι μου θυμίζουν πιό πολύ "μέρος του διάκοσμου" ενώ στις αφρικάνες ο διάκοσμος είναι το δευτερεύον στοιχείο. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τις μεγάλες Αφρικάνες ή και τις μεγάλες Αμερικάνες (για να μην φωνάζουνε και μερικοί - μερικοί.. ). Τους δίσκους τους κυττάς ενώ οι μεγάλες Αμερικάνες και Αφρικάνες σε κυττάνε ΚΑΙ σε παρατηρούνε. Με τους δίσκους ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα την ψευδαίσθηση ότι "επικοινωνούμε" απλά συνυπάρχουμε..

Τέλος, το ότι θέλουνε της Παναγίας τα μάτια για να ζευγαρώσουνε τους κάνει - για μένα προσωπικά - σαφώς χειρότερη επιλογή από τις υπόλοιπες κιχλίδες. Γιατί αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά ΔΕΝ είναι ψάρια για τις συνθήκες που έχω και θα πρέπει να είμαι μόνιμα επί σκοπόν και με το τεστ στο χέρι.. δημιουργώντας όχι μόνον ένα τεχνητό βιότοπο αλλά έναν τεχνικά τεχνητό βιότοπο. Και ΜΗΝ ρωτήσει κανείς γιατί έχω δίσκους, αυτά τάπαμε..

Προσωπική άποψη εκφράζω...

stefanos.f
30-12-02, 17:24
Πες τα ρε Γιωργη γιατι αυτοι θελουνε να με τρελανουνε εντελως! Φιλαρακι kroud για το θεμα χρωματος αν θες (ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΘΙΣΤΕΙΣ Κ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙΣ :lol: :lol: :lol: ) ριξε μια ματια στα ειδη Tropheus της λιμνης Tanganyika στα ειδη Haplochromis και Pundamilia απο Victoria και σε Sciaenochromis, Otopharynx απο Malawi και μετα τα ξαναλεμε! Οσο για το οικονομικο μερος.... :shock: :shock: :shock: εχεις τσεκαρει ποτε τις τιμες (ακομα και για μωρα) απο τα ψαρια που αναφερω πιο πανω, για να μην προσθεσω Cyph.frontosa, A. calvus (full grown), C.furcifer, και πολλα αλλα. Παιρνεις μια ντουζινα δισκους για καθε ενα απο αυτα... και ισως να σε ριχνω κι ολας! :lol: :lol: :lol: Αντε γεια!

Giorgos
30-12-02, 19:26
Γιώργος: Το κόστος είναι υποχρεωτικά το ίδιο είτε βάλες ένα είτε τρία θερμαντικά στοιχεία. Το κόστος προκύπτει από την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ περιβάλλοντος χώρου και επιθυμητής θερμοκρασίας νερού. Σε αυτό προσθέτεις τις απώλειες από το σύστημά σου στο περιβάλλον και ξέρεις πόση θερμότητα πρέπει να δίνεις στο ενυδρείο - το οποίο από θερμίδες μεταφράζεται σε Watt και από εκεί σε Euro.. Με λίγα λόγια για να κρατήσεις το νερό ζεστό χρειάζεσαι τόσες θερμίδες = τόσα Watt. Τώρα ή θα έχεις ένα θερμοστάτη που θα δουλεύει συνεχώς ή 3 που θα δουλεύουν το 1/3 του χρόνου για παράδειγμα.
Γιώργο μου (sorry αλλά τώρα το παρατήρησα το post σου), τα ξέρω όλα αυτά περί Joule --> Watts --> Money... τι σπουδάσαμε τόσα χρόνια? Απλώς δεν διευκρήνισα καλά αυτό που εννοούσα.
Όταν είπα "πιο οικονομικά μακροπρόθεσμα" εννοούσα ότι λόγω της "φθοράς" που θα έχουν οι θερμοστάτες ύστερα από καιρό (και μην φαντάσεζαι ότι χρειάζεται και πολύς καιρός για να τα παίξουν αν λειτουργούν αδιάκοπα επί 3 μήνες με τα κρύα) θα πάψουν να λειτουργούν σωστά που σημαίνει ότι θα είναι αναπόφευκτη η αγορά άλλων θερμαστατών για αντικατάσταση.
Το ίδιο είναι ένα αυτοκίνητο 5 ετών με 50.000 klm και το ίδιο ένα 2 ετών με 150.000 klm?

Θα συμφωνήσω μαζί σου με το πολύ καλό και πετυχημένο σου παράδειγμα... διαφορές μεταξύ "διακοσμιτικών" κιχλίδων και των μεγάλων της Αμερικής και της Αφρικής. Αν και οι δίσκοι έχουν την δική τους προσωπικότητα.

γαυρος
30-12-02, 20:51
Μου το κανατε το ποστ αρενα :twisted: ,ο αγωνας μεταξυ κιχλιδο-φιλων και αντικιχλιδο-φιλων :shock: ,οπως λεμε οι μισοι ποδοσφαιροφιλοι ειναι ολυμπιακοι :P :P και οι αλλοι δεν ειναι καποια αλλη ομαδα,ειναι ΑΝΤΙ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ :evil: :evil: !!ετσι κι εδω...αλλα τι να κανουμε αγαπητοι...αν ηταν ολοι ναχαμε ιδια γουστα θα υπηρχε ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΩΝ(γαυρος ..πχ).Αρα ας το παγωσουμε το θεμα για δεν εχει τελος....παντως εγω ειμαι Ολυμπιακος !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ας το παμε λοιπον οπως ξεκινησε...
ΕΡΩΤΗΣΗ.1. διαβασα οτι η αμμος η ποταμισια,αυτη που πουλανε για οικοδομες...η γκρι..κανει για κιχλιδες,ΝΑΙ??
ΕΡΩΤΗΣΗ 2.οπου ναναι το μεγαλο σπιτι για τις κιχλιδες θαναι ετοιμο,ελπιζω..οταν τοχω ετοιμο τελος παντων,μπορω οτι νερο αδειαζω για αλλαγη απο το ηδη υπαρχον 120 λτ,να το ριχνω στο μεγαλο???οποτε σε 2-3 αλλαγες ναχω καμια 300αρια λιτρα μεσα,για να βαλω μετα τα ψαρια που υπαρχουν στο τωρινο?κι αυτο το λεω για να μην αρχισουμε παλι με στρωσιματα κλπ κλπ...εχω φιλτρο που ηδη δουλευει ετοιμο για ..σκατζα !!! :wink: :wink: :wink:

Giorgos
31-12-02, 15:48
Τα είπαμε χθες στο chat αλλά καλό είναι να υπάρχει και στο board.

1. Καλύτερα να μην βάλεις άμμο για οικοδομές. Προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι. Από την άλλη, πολλοί αμερικάνοι την έχουν σρησιμοποιήσει με επιτυχία αλλά δεν ξέρουμε αν μιλάμε για την ίδια άμμο.

2. Ναι. Μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά το νερό δεν πρόκειται να μεταφέρει καμια σημαντική ποσότητα βακτηριδίων γιατί, όπως έχουμε πει πολλές φορές, δεν υπάρχουν πολλά βακτηρίδια στις στήλες νερού. Τα βακτηρίδια χρειάζονται επιφάνεια. Οπότε και πάλι ίσως να έχεις ένα mini-στρώσιμο.

ASCCO1
31-12-02, 21:50
Οι δίσκοι μου θυμίζουν πιό πολύ "μέρος του διάκοσμου" ενώ στις αφρικάνες ο διάκοσμος είναι το δευτερεύον στοιχείο. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τις μεγάλες Αφρικάνες ή και τις μεγάλες Αμερικάνες (για να μην φωνάζουνε και μερικοί - μερικοί.. ). Τους δίσκους τους κυττάς ενώ οι μεγάλες Αμερικάνες και Αφρικάνες σε κυττάνε ΚΑΙ σε παρατηρούνε. Με τους δίσκους ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα την ψευδαίσθηση ότι "επικοινωνούμε" απλά συνυπάρχουμε..

.

πιστευω οτι αυτο τα λεει ολα.
γιατι οχι ΔΙΣΚΟΥΣ αλλα ΝΑΙ στις 8) αφρικανες

stefanos.f
31-12-02, 21:56
Αμμο τζαματη και τελεια και πανω απο ολα δωρεαν εχει αφθονη στην παραλια του Αλιμου! :lol: Πανω απο 1000 Αφρικανες στα ενυδρεια μας την συνιστουν ανεπιφυλακτα :lol: :lol: :lol: Πηγαινετε εκει και περνετε οση μπορειτε να κουβαλησετε! :wink:

stefanos.f
31-12-02, 22:00
Μπραβο ρε Μανθο, παμε ολοι μαζι δυνατα... ΝΑΙ ΣΤΙΣ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ :lol: :lol: :lol:

kroud
01-01-03, 22:20
Οι δισκοι περνουν την ψυχολογια του αφεντικου τους γι'αυτο και του polleni του βγηκαν ετσι! :lol:
Καταρχας φιλε στεφανε επιμενω οτι δεν εχεις ιδεα απο τιμες!Εσυ μπορει να μιλας για καποια ειδη συγκεκριμενα και με συγκεκριμενο μεγεθος αρα συνεπως εαν ειναι κατι δυσκολο θα εχει και την αναλογη τιμη.Αυτο ομως δεν συμβαινει με τους δισκους γιατι ολοι οι δισκοι(και ας μην μιλησω για καποια ειδη τα οποια τα βλεπω μονο σε φωτογραφια),καθε ειδος,ειναι πανακριβοι.Εαν μπορεσεις και μου βρεις καλες τιμες θα με εξηπηρετουσες.
Να μην μιλησω ωστοσο για τα υπολοιπους λογους που ειπε ο polleni οτι δε ειναι και τοσο ευκολο να ασχοληθεις.
Οσο για τα χρωματα αστο!Εδω δεν νομιζω οτι χωραει πολυ συζητηση γιατι ολη η υποθεση στους δισκους ειναι το χρωματα τους(σαφως και τα υπολοιπα).Χωρις να λεω κατι αντιθετο για τις αφρικανες.
Συνεπως ολα αυτα μαζι,περιποιηση,γεννα κτλ ειναι μια προκληση για να ασχοληθεις με αυτο το ειδος.
Με το συγκεκριμενο ειδος φαινεται και σε ποιο σημειο αγαπας τα ψαρια και μπορεις να εκφραστεις σαν πραγματικος χομπιστας.Οχι οτι δεν συμβαινει και το αντιθετο.
Εννοω οτι οταν εχεις μπεις στην διαδικασια της σωστης κρατησης των δισκων και μπορεις και το διατηρεις αυτο, τοτε λογικα με οποιοδηποτα αλλο ειδος κι εαν ασχοληθεις θα το περιποιηθεις με ευλαβια και ας μην χρειαζεται και τοσο πολυ.
Τελος παντων δεν θα ανοιξουμε συζητηση γι'αυτο το θεμα γιατι θα γινει χαμος!!! :roll:
Παντως γενικα η γνωμη μου ειναι οτι εαν θα αποφασω να ασχοληθω και με αλλα ειδη αυτο θα ειναι οι αφρικανες.
Πιστευω οτι αυτο τα λεει ολα. :wink:

γαυρος
02-01-03, 00:52
τελος διαμαχης μεταξυ ειδων...αμερικανικων αφρικανικων και γιαπωνεζικων :shock: παει μακρυα το θεμα και δε λεει τωρα να το τραβαμε..ειπαμε,αν ειχαμε ολοι ιδια γουστα θα υπηρχε ενα ειδος μονο .ολοι εχουν το δικιο τους απο τη γωνια που το βλεπουν.ΤΕΛΟΣ!! :twisted: :evil: :wink:
και ολοι εχουμε την ιδια τρελλα !!! αρα ....... :!: :?: :arrow:

polleni
02-01-03, 03:53
Δε μου λες βρε Νίκο (έτοιμος ήμουνα να χρησιμοποιήσω τον άλλο κωδικό σου.. LOL) τι έχει δηλαδή το αφεντικό των δίσκων μου ;; Δεν είπα ότι δεν έχουνε χρώματα, είπα ότι η επικοινωνία μαζί τους μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον Πόντιο και το Ενυδρείο ...

Οι δικοί σου δίσκοι δηλαδή σκίζουν το νερό με ταχύτητα και είναι πάντα σε εγρήγορση για το ποιά θηλυκιά είναι έτοιμη για να ζευγαρώσουν ;;

Γιατί οι Αφρικάνες μας αυτό κάνουνε !!! Μην τρελλαθούμε κιόλας..
Ακου εκεί... το αφεντικό τους φταίει λέει !!!

kroud
02-01-03, 08:31
Aφου ξερεις οτι σε πειραζω!!!! :lol:
Οι δικοι μου δισκοι ειναι εκπαιδευμενοι.Δεν χρειαζεται να κουραζονται.
Οταν ειναι ετοιμες οι θυλυκιες ερχονται και τους βρισκουν.Εχουν παρει την ψυχολογια του αφεντικου τους!!!! :lol: :lol: :lol:
Γιατι οπως λεει και η παροιμια:
Oποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια!!! :lol: :lol: :lol:

ASCCO1
02-01-03, 14:16
καλα τι να λεμε τωρα για τους δισκους :roll: :roll:
η προσωποιηση τις αποχαυνωσης :shock:
ποιο ενδιαφερον δειχνουν τα ΒΕΤΤΑ μου οταν με βλεπουν , παρα οι δισκοι στο ενυδρειο του BILLA και του ΑΝΝΙVA!!!!!!((( XA XA XA XA XA))

polleni
02-01-03, 16:08
Πιό πολύ ενδιαφέρον δείχνουν οι anubia μου σε σχέση με τους δίσκους μου.. Απορώ πως δεν πιάνουν άλγη !!!! χε χε χε !!

Giorgos
02-01-03, 17:06
Ε μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Αφού όλοι ξέρουμε ότι έρχονται πρώτες οι μεγάλες Αμερικάνικες κιχλίδες, δεύτερες οι μεγάλες Αφρικάνικες και τρίτοι (σε ξεχωριστή κατηγορία) οι δίσκοι...

γαυρος
02-01-03, 19:03
το βιολι σας εεεεεεε?? εκει επιμενετε να με κανετε να χαρακτηρισω τους δισκους ,ε οχι λοπιον δε θα το κανω :twisted: !!δε θα πω οτι εχουν το ηλ... βλεμμα της.. :shock: .πανεξυπνης αγελαδας, :lol: :lol: ουτε οτι κοιταζοντας τα σε παιρνει ο υπνος 8) και λες κοιμουνται η οχι?? δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να το κανω .!! γιατι οι δισκοι κατα τα αλλα (???)ειναι υπεροχοι :?: !! εγω προτιμω τα cd's!!! :lol:
ερε τι εκανα.. :oops: .ποιος με σωνει τωρα !!! :wink:

stefanos.f
02-01-03, 19:26
Ε Giorgos οταν μιλαμε για Αφρικανικες κιχλιδες, τοτε ολα τα αλλα ΝΑΙ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ________________________________ 8) :lol: :lol: :lol: :wink:

Υ.Γ Προς τους μη εχοντας γνωσειν... και εγω οταν ξεκινησα κραταγα δισκους μαλιστα για αρκετο καιρο και καποια απο τα πιο ακριβα ειδη αλλα και αρκετες Αμερικανικες κιχλιδες! Μετα απο καμποσο καιρο καταλαβα τι επρεπε να τα κανω και το εκανα... ΤΑ ΧΑΡΙΣΑ :lol: :lol: :lol:

kroud
02-01-03, 19:57
Τι κακια ειναι αυτη ρε παιδια!
:roll: Μαλλον δεν θελετε να καταλαβατε.Σας ειπα οτι οι δισκοι παιρνουν την ψυχολογια του αφεντικου τους.Οποτε εαν σας κοιτανε περιεργα μην σας κανει εντυπωση! :lol: :lol: :lol:
Προσωπικα θελω να την αποφυγω την ολη κουβεντα γιατι δεν θελω να διαλυσω τον μυθο με τις αφρικανες σας και απογοητευτητε!! :lol:
Αντε ρε anniva!!!!

γαυρος
02-01-03, 20:24
ξερει κανενας αν το 2260 ερχεται με filterpads ...κλπ ,η σκετο??

Anonymous
02-01-03, 20:31
από ότι ξέρω όλα τα φίλτα της η EHEIM τα δίνει άδια...

polleni
02-01-03, 21:24
Το 2260 έρχεται ΕΝΤΕΛΩΣ σκέτο.. πιό σκέτο δεν γίνεται !! Και έχει και λίγη δουλίτσα η συναρμολόγηση !!

By the way Blaze, polleni = Γιώργος, ASCOO1 = Μάνθος.. θα μας μάθεις, που θα πας !!

george
02-01-03, 21:26
ξερει κανενας αν το 2260 ερχεται με filterpads ...κλπ ,η σκετο??

Ερχονται με filterpads αλλα χωρις ΕHEIMSUBSTRAT και "μακαρονι".

Anonymous
02-01-03, 22:10
Οκ Polleni/γιώργο :lol:. Xμμμ to polleni δεν είναι το Η.cyanogutatum?

γαυρος
02-01-03, 23:14
Το 2260 έρχεται ΕΝΤΕΛΩΣ σκέτο.. πιό σκέτο δεν γίνεται !! Και έχει και λίγη δουλίτσα η συναρμολόγηση !!


Ερχονται με filterpads αλλα χωρις ΕHEIMSUBSTRAT και "μακαρονι".

:?: :?: :?: Γιωργηδες μπας και πατε να με μπερδεψετε ολιγον?? :? :? :? :?
Ξεκινησε σημερα η κατασκευη του ενυδρειου ... :D ,και οπως ειναι λογικο απο τη βαση !!Στρατζα αθανατη ενισχυμενη ,60 χ 40 !! μεχρι αρμα σηκωνει πανω !!αντε να παμε για το δευτερο μερος....οσο για το φιλτρο μια και μου ταπατε αναμικτα το παρηγγειλα και βλεπουμε...γιατι ουδεν σιγουροτερον του χειροπιαστου!! :wink:

annivas2000
02-01-03, 23:49
Λοιπον ειπα να μην ασχοληθω... αλλα ρε Νικο δεν αντεχω να σε βλεπω να σε βαρανε οι κιχλιδακιδες....... :wink:
Και κατάρχην για οσους δεν ξερουν κιχλιδες ειναι και οι δισκοι.....ΑΛΛΑ.....
Αυτο που εχω καταλαβει γενικα ειναι οτι οι κιχλιδοφιλοι-αντιδισκοφιλοι ειναι ατομα με βαρβαρα ενστικτα (αυτο φαινεται κι απο τις απαντησεις των μελων (sic)). :twisted: :twisted: :twisted:
Oι δισκοφιλοι Νικο μου ειμαστε ατομα πολιτισμενα.Κανονικα δεν επρεπε να ασχολιομαστε με τετοιες πεζες αντιπαραθεσεις.Αστους να κοιμουνται τον υπνο του δικαιου και ας γεμιζει το ενυδρειο τους σιγα-σιγα με με αμετρητες γεννες (αφου εχουν φτασει να τα χαριζουν), αλλο ενα δειγμα επικρατησης βαρβαρων ενστικτων του στυλ πως θα προλαβουμε εμεις να γινουμε περισσοτεροι απο τους αλλους.... :lol: :lol:
Οταν βλεπουμε το ενυδρειο δεν θελουμε να βλεπουμε ενα πανικο απο τορπιλες, ουτε τιποτα serial killers (σου θυμιζει κατι Μανθο). :oops:
Οι δισκοι δεν ειναι ουτε σαβουρογ.... (sorry Admin δεν το ειπα), ουτε ΓΟΒ (οποιος εχει κανει στρατο)......
Τωρα το ποσο εξυπνη ειναι μια κιχλιδα που θεωρει οτι το φυτακι της τρωει ζωτικο χωρο και το ξεπατωνει ας μην το συζητησουμε.... :shock:
Και οταν βλεπω ενα ψαρι θελω να μπορω να το ξεχωριζω, οχι να βλεπω κιχλιδα και να λεω πιο subsp., του sbbsp., ώ subsp...κλπ....
Για τιμες ας μην το συνεχισουμε γιατι θα παει μακρια η βαλιτσα...

Ας μην το συνεχισουμε παιδες....Περι ορεξεως ....κολοκυθοπιτα :lol: :lol: :lol:

ΥΓ. Νικο πιστευω να σε καλυψα.... 8)

polleni
03-01-03, 02:34
Τώρα βέβαια σας ξύνει ο πωπός σας με τους δίσκους σας αλλά μέσα στην μεγαθυμία μου θα σας κάνω την χάρη να το αφήσω σαν ζήτημα.. Αυτό δεν σημαίνει "αποδέχομαι" σημαίνει "δεν θα ασχοληθώ με το είδος.. " !! LOL !!

Οσο για το polleni είναι το Paratilapia polleni (κοινό όνομα Black Diamond cichlid) το οποίο λέγεται και Jurrasic Park cichlid μιά και είναι το αρχαιώτερο είδος κιχλίδας (και με μεγάλη διαφορά) που υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη.. Σε αιχμαλωσία βέβαια γιατί στην φύση τα καταφέραμε (πάλι) μιά χαρά, το εξαφανίσαμε. Αν σκεφτείς ότι η λίμνη Malawi έχει ηλικία 5.000.000 χρόνια και αυτό το ψάρι έχει ηλικία μεταξύ 40 και 65.000.000 χρόνια..

Φιλάκια στους δισκάδες !! ξαναLOL !!

kroud
03-01-03, 18:13
Μπραβο ρε anniva!!! :D Με καλυψες πληρως!!!!

stefanos.f
03-01-03, 23:18
Προς anniva και kroud πραγματικα λθπαμε που δεν σας γνωριζα πριν απο μερικα χρονακια ρε παιδια :cry: :cry: :cry: τουλαχιστον θα χαριζα σε εσας κατι Blue diamond και Marlboro red :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

kroud
03-01-03, 23:29
Μην ανησυχεις εχουμε!!!! Ισως αν μας γνωριζες πριν μερικα χρονια να μην χρειαζοταν να τους χαρισεις αλλα να επερνες κι αλλους. :lol:
Δεν πειραζει ποτε δεν ειναι αργα να ασχοληθεις! :wink:

stefanos.f
03-01-03, 23:34
Εισαι τρελος ρε :?: Δυο φορες το ιδιο λαθος :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

γαυρος
03-01-03, 23:34
ΘΑ παει μακρυα η βαλιτσα με την δισκο-κιχλιδο - κοντρα :twisted: :evil: :twisted: ?????εδω και μερες ειπαμε τερμα και ξανατερμα...μην επαναλαμβανομαστε κυριοι!!αφηστε το να παει στο...λο..αφου δε βγαινει ακρη!! :twisted:

Admin note: Γεμισαμε - topic locked