PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλιγκαρια και φυτα


Tolis
15-12-02, 05:12
--------------------------------------------------------------------------------
Title: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: Maria on 03/08/02 at 05:07:28
--------------------------------------------------------------------------------
Πριν από 2 εβδομάδες έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο με φυτά.
Τα πρώτα φυτά μπήκαν μέσα από τη 2η μέρα, τα υπόλοιπα μετά από μία εβδομάδα. Εκτός από φυτά... το ενυδρείο μου γέμισε και σαλιγκάρια.
Ενώ όλα δείχνουν να κυλούν ομαλά και τα φυτά αναπτύσσονται με γοργούς ρυθμούς, τις τελευταίες 2 ημέρες έχω δει κάτι που με έχει θορυβήσει.
Βρήκα 4 σαλιγκάρια νεκρά να επιπλέουν στην επιφάνεια του νερού.

Είναι ενδεικτικό για κάτι αυτό ή απλώς... "σχετικά" αναμενόμενο;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: ASCCO1 on 03/08/02 at 16:06:39
--------------------------------------------------------------------------------
Eγω δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι τα νεκρα σαλιγκαρια, αλλα οτι εχει γεμισει το ενυδρειο με σαλιγκαρια, και μηπως σε λιγο αρχισουν να τρωνε τα φυτα??????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: lurking_fear on 03/08/02 at 16:10:23
--------------------------------------------------------------------------------
Μάλλον τα φυτά που έβάλες Μαρία, είχαν αυγά σαλιγκαριών έτσι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: Tolis on 03/08/02 at 22:29:26
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορεις να μας περιγραψεις τα σαλιγκαρια?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: zincfree on 03/09/02 at 04:52:02
--------------------------------------------------------------------------------
Τα σαλιγγάρια ήταν σίγουρα νεκρά ή απλά ανέβηκαν στην επιφάνεια για αέρα και απλά επέπλεαν;
Η περιγραφή που ζητάει ο Tolis είναι ουσιαστική αφού μπορεί να έχεις τα χρήσιμα detritivores σαλιγγάρια και όχι αυτά που τρώνε φυτά.
Εάν δεις πως έχεις σοβαρό πρόβλημα αύξησής τους, ένα Botia macracantus ή δύο τρία B. sidthimunki (καλύτερα τα δεύτερα γιατί είναι μικρόσωμα) θα σου το λύσουν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: Maria on 03/09/02 at 05:33:29
--------------------------------------------------------------------------------
Πρόκειται για Lymnaea stagnalis (sorry για την παράληψη)

Μιχάλη ο μόνος τρόπος να έφτασαν στο ενυδρείο μου είναι μέσω των φυτών.
Και μάλιστα των φυτών που αγόρασα μιας και περισσότερα από τα μισά είναι "Παυλόφυτα" (= φυτά προερχόμενα από ευγενική χορηγία του γείτονα μας -και μέλους του board- Παύλου) και ήταν ήδη μία εβδομάδα νωρίτερα μέσα στο ενυδρείο (επιπλέον, στο ενυδρείο του Παύλου δεν υπάρχει ούτε ένα σαλιγκάρι)

Μάνθο τι ήθελες και το έλεγες αυτό;;;; :o


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: zincfree on 03/09/02 at 06:18:22
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν υπάρχει ούτε ένα τη μέρα θες να πεις, γιατί τη νύχτα κάνουν πάρτυ συνήθως τα σαλιγγάρια.

Δεν είναι δα και το φοβερό πρόβλημα Maria.

Τα δικά σου είναι τα στρογγυλά και επίπεδα ή κάποια άλλα (δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι τα Lymnaea stagnalis);

Για την ύπαρξη Παυλοφύτων δεν ήξερα τίποτε. Ήξερα μόνο για ένα είδος Παυλόψαρου το γνωστό Pavlochromis aslanensis
Maria thanks for the info. LOL


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: Takis on 03/09/02 at 08:00:06
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Pavlos πρέπει να έχει πάθει βαριάς μορφής Tolitis.
Σαν συνέπεια πάσχει τον τελευταίο καιρό από Μποστανίτιδα και γι' αυτό ίσως ψάχνει πολύ, για ότι έχει να κάνει με αυτή την πάθηση.
Το κακό είναι ότι ενώ γελούσα μέχρι προχθές με αυτές τις παθήσεις, ήρθαν και στο σπίτι μου !!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: Tolis on 03/09/02 at 08:28:56
--------------------------------------------------------------------------------
Oχι οχι, ο Παυλος γεννηθηκε με την μποστανιτιδα γερα ριζωμενη μεσα του. Αυτος ειναι πολυ χειροτερος απο μενα...ξυπναει και κοιμαται με διαφορες ποσοτητες καλιου, σιδηρου, και λοιπων θρεπτικων λιπασματων να χορευουν μπροστα στα ματια του.

Επειδη περασαν κιολας δυο μερες απο το μηνυμα της Μαριας, ειχαμε άλλα νεκρα σαλιγκαρια??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: Maria on 03/10/02 at 02:22:59
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι Τόλη έχεις δίκιο! Αυτό που ξέχασεις να πεις είναι ότι όταν δεν αντέχει όλα αυτά τα θρεπτικά να χορεύουν μπροστά του, σηκώνει το ακουστικό και ξαμολάει δεκάδες ppm στα καλώδια του ΟΤΕ... και όποιον πάρει ο Χάρος! LOL! ;D
Εν τω μεταξύ από εχτές και μετά έχει πάθει οξεία ζηλίτιδα με το ενυδρείο μου! Ακόμα δεν μπορεί να χωνέψει πως εγώ η άσχετη με τα λαχανα δεν έχω ούτε μία τρίχα άλγης στο ενυδρείο μου! Τρία πιάτα μακαρονάδα έφαγε από τη σκασίλα του!!! LOL! :P :P :P

όσο για τα σαλιγκάρια... έπαψαν να επιπλέουν νεκρά... από τον ίδιο λόγο! (είπα να ελέγξω λιγάκι τον πληθυσμό τους! ;D)
Τώρα περάσαμε στους...Otocinclus Affenis! Η Παυλοδιάγνωση λέει ότι μάλλον έχουν ψοφήσει από την πείνα! Εγώ όμως τους βλέπω να τρώνε μανιωδώς την άλγη... πάνω από τα φυτά που μου έχει δώσει!!!! (χιχιχιχι!) ;D ;D ;D :P

Έχασα έναν εχτές... έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: Tolis on 03/10/02 at 06:56:45
--------------------------------------------------------------------------------
Μην "θορυβεισαι" οταν χανεις otos, με την εννοια του "πεθαινουν ψαρια" αρα κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο.
Δυστυχως οι otos ειναι διασημοι για τους ξαφνικους θανατους τους. Εχω πεσει σε χιλιαδες μηνυματα πανικου στα boards γι αυτο το θεμα, παντα με το ιδιο σεναριο. Αγοραζουμε ενα κοπαδακι, και ενα ενα πεθαινουν, σε σχετικα συντομο διαστημα. Καποια επιζουν, και αυτα που επιζουν, θα τα εχεις για πολλα χρονια. Το φαινομενο ειναι πιο σπανιο αν τα ψαρια μπαινουν σε ηδη στρωμενα ενυδρεια, αλλά συνηθως σε ενα planted που μολις στηνεται, οι πρωτοι που μπαινουν ειναι οι otos.
Αν εχεις τροφη για vegetarians (algae waffers ή παρομοια) δινε τους λιγακι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: lurking_fear on 03/10/02 at 15:19:17
--------------------------------------------------------------------------------
Τα σαλιγκάρια δημιουργούν πρόβλημα στο ενυδρείο; Μπορούν να "γεννηθούν" μόνα τους χωρίς την επίδραση κάποιου εξωτερικού παράγοντα, όπως των φυτών στην περίπτωση της Μαρίας;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ
Post by: Tolis on 03/10/02 at 15:39:20
--------------------------------------------------------------------------------
Οτιδηποτε βγει απο ενα ενυδρειο με σαλιγκαρια (φυτα, διακοσμητικα, αμμος, φιλτρα κλπ) και μπει σε ενα παρθενο ενυδρειο, μπορει να μεταφερει αυγα σαλιγκαριων.
(Εξαιρουνται τα Melanoides tuberculata που ειναι ζωοτοκα).

Προσωπικα δεν εχω προβλημα, τα θεωρω μερος του οικοσυστηματος (αν μπορουμε να το ονομασουμε ετσι) ενος ενυδρειου και ειναι καλοδεχουμενα.

Περισσοτερα στο πολυ καλο αρθρο του Τακη:
http://www.geocities.com/ttsamis/schnecke.htm