PDA

Επιστροφή στο Forum : sos προβλημα με crystal red? (θερμοκρασια)


6981giwrgos
23-09-10, 18:24
καλησπερα θελω την βοηθια σας μια απο τις γαριδες μου χωρις να ειναι ιδιετερα κινιτικη οπως ηταν παλεωτερα και το χρωμα της ειναι ελαφρος ποιο θολο. μηπως κανει εκγιση η ειναι καποιο αλλο προβλημα?
παραμετροι νερου ΡΗ= 6.5 ΚΗ=6 GH=10 ΝΟ2=0 ΝΟ3=10 ΝΗ3=0 θερμοκρασια 28 :smt120:smt120:smt120 προσαπαθω να την ριξω αλλα αργει...:mad::mad::mad::mad:
παρακαλω την βοηθεια σας.
ευχαριστω για την βοηθεια προκαταβολικα.

Alex_Salonica
23-09-10, 18:27
Θα πρέπει να συμπληρώσεις τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 ώστε να έχουμε μια γενική εικόνα για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε

6981giwrgos
23-09-10, 19:02
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80 x 35x40 (MxΠxΥ)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1+1/2 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 1 εβδομαδα πρην
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 20 neon
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):αρκετα μηλοσαλιγκαρα,5 crystal red shrimp
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε 7 μερες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 19/09/2010
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: τροφη για γαριδες της τροπικαλ και μια τροφη της τετρα για τα νεον
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:θολο το χρομα τις..

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:6,5
KH:6
GH:10
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: μια crystal red shrimp
2. ΔΕΡΜΑ:λιγο θολο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:υποτονικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):θολο
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):-
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι κανονικα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σημερα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:το φιλτρο μου ειναι το ΕΗΕΙΜ pro 2 2026

ελπιζω να σας κατατοπισα ..
-------------------------
τελικα δεν την προλαβα:(:(:(:(.
μηπως ξερει κανεις σε τι μπορει να οφιλετε?

ARIS1983
23-09-10, 22:21
Aπο τα λιγα που ξερω, ειναι αρκετα πιο χαμηλη η θερμοκρασια του νερου αλλαγης 22c. με 28c. του ενυδρειου. Οι γαριδες ειναι πολυ ευαισθητες στην αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας. Αν μπορεις αναφερε ποσο % αλλαγη κανεις καθε βδομαδα γιατι ειναι καλυτερο 2 φορες την βδομαδα με λιγοτερη αλλαγη νερου. Αν μπορεις βαζε τον θερμοστατη του ενυδρειου σου στο νερο της αλλαγης να στο φερνει κοντα στου ενυδρειου αλλα η καταλληλες θερμοκρασιες ειναι 22c. με 25c. για αυτο το ειδος οποτε η τιμη που μας αναφερεις 28c. μπορει να ειναι μια αιτια που σου ψοφισε. Ας μιλησουν οι εμπειροτεροι να πουν την γνωμη τους...

6981giwrgos
23-09-10, 22:25
οι αλλαγες ειναι της ταξης του 30% και η πτωση θερμοκρασιας ειναι 1-2 βαθμους κελσιου αρα δεν νομιζω να την επιρεασε αυτο.

ARIS1983
23-09-10, 22:42
Εμενα μου φενονται αρκετες οι μεταβολες στην θερμοκρασια οσο και στην ποσοτητα του νερου για γαριδες παντα! Θα εκανα 2 φορες την βδομαδα απο 20% για μεγαλυτερη ασφαλεια. Δεν βαζεις κανα ανεμιστηρακι απο pc στο καπακι του ενυδρειου για να πεσει λιγο η θερμοκρασια του νερου!?

Raven
23-09-10, 22:53
Λυπαμαι για την απωλεια. 28 βαθμοι ειναι λογος θανατου για τις crs.
Ανεχονται παντως πολυ καλυτερα την αποτομη πτωση της θερμοκρασιας. Αυτο που δεν ανεχονται με τιποτα ειναι η αποτομη ανοδο εστω και για 1-2 βαθμους.
Ετσι για να το εχετε υποψιν ;)

6981giwrgos
23-09-10, 23:08
Λυπαμαι για την απωλεια. 28 βαθμοι ειναι λογος θανατου για τις crs.
Ανεχονται παντως πολυ καλυτερα την αποτομη πτωση της θερμοκρασιας. Αυτο που δεν ανεχονται με τιποτα ειναι η αποτομη ανοδο εστω και για 1-2 βαθμους.
Ετσι για να το εχετε υποψιν ;)
δεν ξερω να ρειξω την θερμοκρασια θα παραγκιλω θερμοστατι τυπου elliwel και θα βαλω ανεμιστιρακια αλλα μεχρι τοτε τι να κανω? δεν βοηθαει και καθολου ο καιρος..:mad::mad:
υγ αλεξανδρε υπαρχει θεμα με τις αλλαγες νερου δεν νομιζω να αλλαζουν τοσο οι συνθικες στα 112 λιτρα που ειναι το ενυδρειο μου.

Lucas123
24-09-10, 07:26
Γιωργο,
Για αρχη βγαλε τελειως το θερμοστατη απο την πριζα.Θα μπορουσες ισως να βαλεις μερικα μπουκαλια με νερο απο το ψυγειο σου μεσα στο ενυδρειο τις ζεστες ωρες της ημερας για να τις ανακουφισεις λιγο.
Λουκας

6981giwrgos
24-09-10, 09:40
καλημερα τον θερμοστατη δεν τον εχω βαλει στην πρηζα αφου δεν χρειαζετε ;););) θα δοκιμασω αυτο με το νερο να δω τι θα γινει.

paco
24-09-10, 10:12
ανεμιστηρακια τωρα και μετα τον eliwell
θα ησυχασεις μια και καλη

6981giwrgos
24-09-10, 10:20
οπως θα κατεβω τωρα κεντρο για δουλειες θα δω να παρω και τα ανεμιστιρακια.12βολτ ειναι αυτα αν δεν κανω λαθος

Lucas123
24-09-10, 10:46
Γιωργο,
Υπαρχουν και στα 220 Vac,ομως δε θα τα συνιστουσα (οσον αφορα την ασφαλεια σου).
Σε περιπτωση που αγορασεις 12 Vdc, θαπρεπει να προμηθευτεις και το αντιστοιχο τροφοδοτικο.Μη ξεχασεις επισης το νερο που θα εξατμιζεται να το αναπληρωνεις με νερο Α/Ο η απιονισμενο.
Καλη τυχη

6981giwrgos
24-09-10, 12:30
Γιωργο,
Υπαρχουν και στα 220 Vac,ομως δε θα τα συνιστουσα (οσον αφορα την ασφαλεια σου).
Σε περιπτωση που αγορασεις 12 Vdc, θαπρεπει να προμηθευτεις και το αντιστοιχο τροφοδοτικο.Μη ξεχασεις επισης το νερο που θα εξατμιζεται να το αναπληρωνεις με νερο Α/Ο η απιονισμενο.
Καλη τυχη
πηγα να παρω ανεμιστιρες και δεν ειχε 2 που ειθελα και μου ειπε να παω αυριο ειναι σχετικα μεγαλοι νομιζω 12 cm πειρα και εναν μετασχιματιστη απο 220 βολτ σε 12 και αυριο που θα παρω τα ανεμιστιρακια θα ειμαι μια χαρα πιστεβω.τωρα εχω καταφερει και εχω ριξη την θερμοκρα σια στους 25 βαθμους βαζοντας μπουκαλια με κρυο νερο μεσα στο ενυδρειο...:D:D

panospkk
29-09-10, 10:35
πηγα να παρω ανεμιστιρες και δεν ειχε 2 που ειθελα και μου ειπε να παω αυριο ειναι σχετικα μεγαλοι νομιζω 12 cm πειρα και εναν μετασχιματιστη απο 220 βολτ σε 12 και αυριο που θα παρω τα ανεμιστιρακια θα ειμαι μια χαρα πιστεβω.τωρα εχω καταφερει και εχω ριξη την θερμοκρα σια στους 25 βαθμους βαζοντας μπουκαλια με κρυο νερο μεσα στο ενυδρειο...:D:D


1) Να κοιτάξεις ο μετασχηματιστής σου να "σηκώνει" τους ανεμιστήρες. Μην πάρεις τον πρώτο που θα δεις. Αυτό θεωρείται ευνόητο, αλλά καλύτερα να το αναφέρω και να γίνω εγώ κουραστικός :D, παρά να κάνεις άσκοπη αγορά.
2) Να κοιτάξεις να είναι πολλαπλών εξόδων, δηλαδή να ρυθμίζεται η τάση που σου δίνει, έτσι ώστε να χαμηλώνεις την ταχύτητα των ανεμιστήρων αν το επιθυμείς.
3) Να ξέρεις ότι το μέγεθος του ανεμιστήρα δεν είναι το μοναδικό κριτήριο για να αγοράσουμε ανεμηστηράκια. Πολλές φορές πηγαίνω σε μαγαζία και ακούω τον πωλητή να λέει "Πάρε αυτό. Είναι αθόρυβο". Αυτό είναι λάθος.Αν κοιτάξεις προσεκτικά τις στροφές του ανεμιστήρα από τα χαρακτηριστικά του, θα παρατηρήσεις ότι είναι λίγες, για αυτό είναι αθόρυβο. Πάρε κάποιον που θα δουλεύει σε πολλες στροφές και ας ακούγεται. Την δουλειά μας θέλουμε να κανουμε :D.
Για ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε

paco
29-09-10, 19:37
προτου το τοποθετησεις βαλε αντικραδασμικη βαση μειωνει πολυ το θορυβο
εγω εβαλα αεροστοπ απο κατω (αυτο που ειναι σα φουσκα για τα παραθυρα πορτες) και δεν ακους τιποτα
οποτε δυνατο η καλυτερη επιλογη

6981giwrgos
29-09-10, 19:47
προτου το τοποθετησεις βαλε αντικραδασμικη βαση μειωνει πολυ το θορυβο
εγω εβαλα αεροστοπ απο κατω (αυτο που ειναι σα φουσκα για τα παραθυρα πορτες) και δεν ακους τιποτα
οποτε δυνατο η καλυτερη επιλογη
σε ευχαριστω πολυ θα βαλω κατι αντιστοιχο απο κατω γιατι τωρα κανουν αρκετο θορυβο.