PDA

Επιστροφή στο Forum : Heating Cables


Tolis
15-12-02, 04:36
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Heating Cables
Post by: fighterfish on 01/17/02 at 08:25:16
--------------------------------------------------------------------------------
I saw in one of the other topics you mention about heating cables,

I asked in one of the largest LFS in Athens but they did not have any, because as the assistant said "they used to have but since many people complained about problems, they dont bring anymore. Problems included electric shock
(βραχυκύκλωμα), overheating of tanks etc..

I also looked in the Tetra and Sera sites but they did not seem to have any in their product catalogs (maybe I could not find the link...) anyway,

Discussions on the net say that if you have a planted tank it is better to have a heating cable...

I ve never used one, how does it control the heat ? Is there a button or anything that you switch on and off ?

I am thinking of having one of these for the 80cm (100 lt) tank...provided that it is not too expensive as well...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Heating Cables
Post by: zincfree on 01/17/02 at 09:19:56
--------------------------------------------------------------------------------
For some plants undergravel heating supports. It has a thermostat with switch and degrees scale. Buy the best you can find. Try some Lfs that are a bit hobbyists and they are informed.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Heating Cables
Post by: ari on 01/17/02 at 11:15:53
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδιά βρήκα και εγώ θερμαντικά καλώδια σε ένα κατάστημα, αλλά φοβήθηκα όταν είδα πως μπαίνουν κατευθείαν στην μπρίζα (220V) για βραχυκύκλωμα. Τα είχε στις δεκαεπτά χιλιάδες αν θυμάμαι καλά, χωρίς να περιλαμβάνεται στην τιμή ο θερμοστάτης. Πιθανόν να καταλήξω σε αυτή τη λύση για δύο λόγους. 1ο. το ενυδρείο δεν θα έχει φίλτρο πυθμένα - για planted tanks είναι λίγο επίφοβο το φίλτρο βυθού αν και όχι καθοριστικό- και έτσι πρέπει να εξασφαλίσω αλλιώς μια ροή νερού, για να μη μένει το κρύο εγκλωβισμένο στο πυθμένα -αρνητικό και για φυτά και για βακτήρια λόγο έλλειψης οξυγόνωσης και χαμηλής θερμοκρασίας.- Ο δεύτερος λόγος είναι πως τα καλώδια που μπαίνουν κάτω απο το γυαλί -για ερπετά- δεν έχουν τόσο καλή απόδοση για ένα ενυδρείο (όπως με πληροφόρησαν), και είναι απίθανο αν θα δίνουν μια θερμοκρασία πάνω απο 25 βαθμούς κελσίου.
Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Σκέφτηκα και ένα συνδιασμό καλωδίων 'για ερπετά' με μια γυάλινη θερμαντική ράβδο που θα συμπληρώνει.
Οσο για τον κίνδυνο ηλεκτροπληξίας , πολύ σωστά με πληροφόρησαν πως στην περίπτωση αυτή θα σκοτωθούν πρώτα όλα τα ψάρια, οπότε δεν θα είσαι εσυ ο βλάκας να βάλεις το χεράκι σου μέσα...
Τελικά θα δούμε....μάλλον θα διαλέξω την οικονομικότερη λύση (δεν ξέρω ακόμα ποια είναι αυτή).



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Heating Cables
Post by: ari on 01/17/02 at 11:23:48
--------------------------------------------------------------------------------
ξέχασα να γράψω πως εννοείται αν χρησιμοποιήσεις καλώδια βυθού ή τα άλλα που μπαίνουν απο κάτω, δεν πρέπει να έχεις λεπτόκοκκο υπόστρωμα (πχ top soil ή άμμο) γιανα μην εγκλωβίζεται η θερμοτητα...υπάρχει ο κινδυνος ακόμα και να σπάσει το γυαλί... Αλλα και να μη σπάσει οι ρίζες των φυτών θα έχουν πρόβλημα...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Heating Cables
Post by: Tolis on 01/17/02 at 12:19:36
--------------------------------------------------------------------------------
Αλλο ειναι τα θερμαντικα στρωματα (heating pads) που μπαινουν κατω απο το γυαλι, εξω απ'το vivarium, και αλλο τα καλωδια , τα οποια μπαινουν μεσα απ' το γυαλι, κατω απο την αμμο, ειτε προκειται για ερπετα, ειτε για ενυδρειο.
Μπορειτε να βρειτε τα καλωδια της Sera στο PetCity , (περασα σημερα) , ειναι εντελως αδιαβροχα. Το 3,5μετρο κανει 11000 δρχ (τσουχτερο).
Δεν θα συμβουλευα να βασιστει κανεις μονο στο καλωδιο βυθου για την θερμανση ολου του ενυδρειου. Προσωπικα το εχω συνδεδεμενο (χωρις θερμοστατη) σε ενα timer στο οποιο ειναι συνδεδεμενη και μια αεραντλια, και αναβει δυο φορες απο τρεις ωρες την νυχτα. Αρκετα για να κυκλοφορησει και να ανανεωθει το νερο στο υποστρωμα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Heating Cables
Post by: ari on 01/17/02 at 13:35:13
--------------------------------------------------------------------------------
Για πιο λόγο να μη βασιστεί κανείς;... Μήπως για να ζεστάνουν ικανοποιητικά το ενυδρείο θερμαίνουν υπερβολικά τον πυθμένα για τις ρίζες των φυτών; Υπάρχει άλλος λογός; Καθώς επείσης γιατί τα ανάβεις μόνο το βράδυ;... (απλά αρκεί για να κυκλοφορήσει το νερό όπως λες ή είναι και τίποτα άλλο στη μέση, τίποτα τρελή βιολογία...;!





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Heating Cables
Post by: Tolis on 01/17/02 at 13:58:33
--------------------------------------------------------------------------------
Ακριβως επειδη ζεσταινουν υπερβολικα το υποστρωμα, για να δωσουν την επιθυμητη θερμοκρασια στο νερο...
Το εχω σε timer γιατι δεν χρησιμοποιω θερμοστατη, (λιγοτερα πραγματα μες στο ενυδρειο)...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Heating Cables
Post by: fighterfish on 01/18/02 at 04:17:24
--------------------------------------------------------------------------------
Επομένως,
αν κάποιος θέλει να βάλει άμμο σαν υπόστρωμα καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιήσει καλώδιο καθώς η κυκλοφορία του νερού είναι μηδαμινή στο υπόστρωμα.

Αντίθετα με χαλίκι (χωρίς φίλτρο βυθού) αυτό θα ήταν οκ, αφού και η κυκλοφορία του νερού θα ήταν καλύτερη και η κατανομή θερμότητας πιο ομοιόμορφη.

Αν βάλουμε :
το καλώδιο μετά μια στρώση χαλίκι, και μια στρωση Sera depot (το οποίο δουλεύει, αλλα έιναι ψιλό σαν άμμο) και απο πάνω πάλι χαλίκι δεν θα εμποδίζει τη κυκλοφορία του νερού ;
(ή μήπως όταν βάζετε το λίπασμα το ανακατεύετε με το χαλίκι ; )


Μια που μιλάμε και για υπόστρωμα, σκέφτομαι ένα πείραμα :
άμμο θαλάσσης ανακατεμένη με Sera depot. Αυτό γιατί είχα δει τιμές σε κανονική άμμο για ενυδρεία (ψιλή) και είχε 5000 το σακί (θα ήθελα τουλάχιστον 3 για το 80άρι, αν όχι 4)

Πως σας φαίνεται ; (Θα ανέβαζε την σκληρότητα σε απαγορευτικά επίπεδα ; )

(οπότε σε ένα τέτοιο πείραμα θα πήγαινα μάλλον με νορμάλ θερμοστάτη, και εξωτερικό φίλτρο)





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Heating Cables
Post by: ari on 01/18/02 at 05:52:55
--------------------------------------------------------------------------------


http://faq.thekrib.com/plant-cables.html

το άρθρο εκπέμπει στο ίδιο μήκος κύματος. Μια επιλογή καλωδίων πυθμένα ως συμπληρωματική θέρμανση ή για την ακρίβεια για θέρμανση του υποστρώματος και τόσο (με timer) όσο για να εξυπηρετούνται οι διεργασίες που περιγράφονται στο άρθρο…
Θα διευρύνει και τις εναλλακτικές επιλογές υποστρώματος, εφόσον νομίζω θα μπορείς να πειραματιστείς με ασφάλεια και με πιο λεπτόκοκκα υποστρώματα.
Με άμμο θαλασσης δεν έχω σκεφτεί να πειραματιστώ ποτέ γιατί παντού υπάρχουν πληροφορίες πως δρα εξισορροπιστικά για ένα σκληρό νερό (θαλασσινό/ υφάλμυρο)…Γιατί να επιβαρύνεις ένα ήδη το μέτριο προς το σκληρό νερό που έχουμε;…Εκτός αν βάλεις πχ ζωοτόκα ψάρια :)…και κάνεις και προσεκτική επιλογή φυτών φαντάζομαι…
Και εγώ ψάχνω για χοντρόκκοκη άμμο…ή έστω πολύ ψιλό χαλίκι…αλλα να περνάει το τεστ του ακουαφόρτε… Ισως βρω σε κάποιο φυτώριο …ίσως…

thediscusman
12-10-03, 18:38
Σκέφτομαι να βάλω και εγώ heating cable στο βυθό στο καινούργιο ενυδρείο (240 λίτρα) που στήνω αυτές τις μέρες. Με προβληματίζει η ισχύς του θερμαντικού καλωδίου που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα της RENA 100 Watt.
Πιστεύω ότι θα είναι υπέρ ικανοποιητικός αν λάβουμε υπόψη ότι θα χρησιμοποιώ και ένα κοινό θερμοστάτη των 150Watt.


Προσωπικα το εχω συνδεδεμενο (χωρις θερμοστατη) σε ενα timer στο οποιο ειναι συνδεδεμενη και μια αεραντλια, και αναβει δυο φορες απο τρεις ωρες την νυχτα. Αρκετα για να κυκλοφορησει και να ανανεωθει το νερο στο υποστρωμα.
Όσον αφορά τις ώρες λειτουργίας του δε θα ήταν προτιμότερο αντί για έξι ώρες το βράδυ να λειτουργεί ένα τέταρτο κάθε ώρα; Έτσι πιστεύω πως δε θα θερμαίνεται υπερβολικά ο βυθός αυτές τις 6 ώρες που θα είναι συνεχώς σε λειτουργία και τις υπόλοιπες να έχει χαμηλή θερμοκρασία και η κίνηση του νερού θα γίνεται καθόλη τη διάρκεια του 24ώρου.
Παρακαλώ όποιον έχει σχετική εμπειρία να μου δώσει τα φώτα του σε αυτό το θέμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Tolis
12-10-03, 21:53
O λογος που το εβαζα την νυχτα ηταν γιατι με 6 λαμπες σχεδον πανω στην επιφανεια του νερου, ειχα προβλημα υπερθερμανσης.
Κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται να δουλευει συνεχως, μια δυο φορες το 24ωρο επι μια δυο ωρες ειναι αρκετο για να κανει τη δουλεια που θελουμε.

thediscusman
12-10-03, 22:29
Ο λόγος που σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα να λειτουγρεί για μικρότερα χρονικα διαστήματα και περισσότερες φορές την ημέρα ήταν για να μην υπάρχει μεγάλη διακύμανση της θερμοκρασίας ανάμεσα στις ώρες λειτουργίας και στις ώρες που δε θα λειτουργεί το θερμαντικό σώμα. Και επίσης για να μη βρίσκεται σε λειτουργία για μεγάλο χρονικό διάστημα (2-3 ώρες) και να υπερθερμαίνεται ο βυθός. Θα είναι αρκετά όμως τα 15 λεπτά ή έστω μισή ώρα λειτουργίας κάθε φορά για να επιτευχθεί η κίνηση του νερού;
Και κάτι άλλο. Αν το θερμαντικό σώμα βρίσκεται σε λειτουργία για μεγάλο χρονικό διάστημα (2-3 ώρες) δεν υπερθερμαίνεται το υπόστρωμα σε βαθμό που να δημιουργεί πρόβλημα στις ρίζες των φυτών; Μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάρω το μικρότερο heating cable της RENA που έχει ισχύ 50 Watt και μήκος 8m για να αποφύγω το πρόβλημα της υπερθέρμανσης του βυθού;
Ευχαριστώ πολύ

lasal
13-10-03, 02:37
Ο λόγος που σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα να λειτουγρεί για μικρότερα χρονικα διαστήματα και περισσότερες φορές την ημέρα ήταν για να μην υπάρχει μεγάλη διακύμανση της θερμοκρασίας ανάμεσα στις ώρες λειτουργίας και στις ώρες που δε θα λειτουργεί το θερμαντικό σώμα.
Δεν θα έχεις μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας.
Αν σκεφτείς ακόμη πως το χαλίκι κρατάει την θερμοκρασία και δεν την αποβάλει εύκολα μπορείς να το λειτουργείς μικρά διαστήματα μόνον.
Οι ρίζες των φυτών παίρνουν το απαραίτητο οξυγόνο που χρειάζονται.
Σκέψου τα ενυδρεία που δεν έχουν καθόλου θέρμανση δαπέδου.
Τα 100 watt δεν ειναι πολλά γιατί μοιράζονται σε όλο τον πυθμένα.
Επειτα θα κόβει ό άλλος ο θερμοστάτης.
Βάλτο να δουλεύει λίγο το βράδυ όπου οι ανάγκες σε οξυγόνο είναι ποιό πολλές.
Τι θα γίνει καμιά συνάντηση θα κάνουμε? :) :)

mikenuke
13-10-03, 11:14
Εκτος θεματος και συγχωρηστε με...
αλλα κι εγω αυτες τις μερες σκεφτομαι το ιδιο lasal, θα κανουμε καμια συναντηση?
Επικοινωνια με ΠΜ αμα ειναι μην ξεφυγει το τοπικ.

thediscusman
14-11-03, 11:12
Τελικά έστησα το καινούργιο μου ενυδρείο και χρησιμοιποίησα το heating cable της Rena των 100 Watt που έχει μήκος 15 μέτρα. Με προβληματίζει το γεγονός κατά πόσο κατά την τοποθέτηση του καλωδίου βρίσκεται πολύ κοντά το το ένα μέρος στο άλλο. Στις οδηγίες λέει ότι πρέπει το ένα κομμάτι να απέχει από το άλλο 5cm. Στο ενυδρείο μου απέχει 2-3cm και σίγουρα με τον καιρό θα μετακινηθεί και μπορεί να ακουμπά το ένα στο άλλο. Λέτε να έχω πρόβλημα; Μήπως έπρεπε να είχα πάρει το πιο μικρό που είναι 8 μέτρα και η ισχύς του 50Watt;

annivas2000
15-11-03, 01:29
Δεν πειραζει να ακουμπανε τα μερη του καλωδιου μεταξυ τους απο αποψη ασφαλειας. Αλλα αν μετακινηθει πολυ δεν θα γινεται ομοιομορφη κατανομη της θερμότητας στο υποστρωμα. Υποθετω οτι χρησιμοποιησες στηριγματακια για την τοποθετηση του.
Οσον αφορα την ισχυ, οντως ειναι πολυ τα 100w (για 240lt υποθετω), γι'αυτο αλλωστε και σου βγηκαν πολυ κοντα τα μερη του καλωδιου μεταξυ τους. Γινεται δουλεια κι ετσι αλλα με τοση ισχυ θα βοηθα και στη θερμανση ολοκληρου του ενυδρειου. :)

thediscusman
15-11-03, 01:38
Βέβαια χρησιμοποίησα στηριγματάκια αλλά λόγω μεγέθους του ενυδρείου μου βγήκαν πολύ κοντά. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κίνδυνος ασφάλειας δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα είμαι πολύ προσεκτικός όταν φυτεύω καινούργια φυτά για να μην μετακινώ το καλώδιο.
Ευχαριστώ