PDA

Επιστροφή στο Forum : νέοι λαμπτηρες σε ενυδρείο με δίσκους


dimitrios
21-09-10, 20:34
γειά σας παιδιά ειμαι καινουριος στο φόρουμ, εχω ενα ενυδρειο 160 λίτρα είχα μεσα περίπου ενα χρόνο αγγελόψαρα τωρα εχω δίσκους!!! εχω μπερδευτεί λιγο με τους λαμπτηρες δεν ξερω με τι να τους αντικαταστησω, το ενυδρειο ειναι eheim και το εχω περιπου δυο χρονια, αν βαλω δυο tropic sun της sera ειναι οκ? παρακαλω πολυ βοηθήστε με!!

Πάνος
22-09-10, 12:37
καλως ηρθες Δημητρη!
το ειδος των λαμπτηρων εξαρταται αποτο σκοπο τους...εχεις φυτα?? ευκολα δυσκολα?? τα "γκαζωνεις" με διοξειδιο και λιπανση και θελεις και καλο φασμα ή οτι ναναι ειναι πολυ ευκολα τα φυτα σου?
ποσους δισκους εχεις?? θα αναβαθμιστεις σε λιτρα?? ειναι πολυ παρατολμο να κρατας δισκους σε 160 λιτρα εκτος κι αν ειναι προσωρινο και παλι υπο προϋποθεσεις...

υ.γ. κανε μας καλυτερα μια πληρη παρουσιαση του ενυδρειου σου.... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398 ;)

sfk
22-09-10, 16:16
γειά σας παιδιά ειμαι καινουριος στο φόρουμ, εχω ενα ενυδρειο 160 λίτρα είχα μεσα περίπου ενα χρόνο αγγελόψαρα τωρα εχω δίσκους!!! εχω μπερδευτεί λιγο με τους λαμπτηρες δεν ξερω με τι να τους αντικαταστησω, το ενυδρειο ειναι eheim και το εχω περιπου δυο χρονια, αν βαλω δυο tropic sun της sera ειναι οκ? παρακαλω πολυ βοηθήστε με!!

Αν μπορεις δωσε μας στοιχεια για τις λαμπες(Watt, Kelvin, μηκος. αν εχουν σβηστει, ισως στο site του ενυδρειου σου να τα βρεις).
Αν κρινω απο τις φωτο-εκτος αν ειναι παλιες- τα φυτα σου καλα φαινονται.
Συνηθως οταν πεφτουν οι λαμπες, εμφανιζεται και αλγη.
Τ.σπαντων αν θες να τις αντικαταστησεις, ο κανονας ειναι μια warm 3000-4000Kelvin και μια cold 6400Κelvin. H μαρκα ειναι το λιγοτερο. Υπαρχει και η φτηνοτατη λυση 4euro!!! η μια λαμπα απο ηλεκτρολογικο shop. Αρκει να βρεις στο ιδιο(γιαυτο ρωτησα πιο πανω) μηκος.

*οι δισκοι σου ειναι λιγο... "σαρδελλες"

Giorgos
22-09-10, 19:14
Δημητρη καλωσορισες!

Για τις λαμπες απαντησαν ηδη τα παιδια παραπανω.
Πρεπει ομως να σου πω οτι τα 160 λιτρα ειναι απαγορευτικα ακομα και για λιγους μικρους δισκους. Στις φωτογραφιες βλεπω τουλαχιστον οκτω... και δεν ξερω τι αλλα ψαρια εχεις μαζι τους!

Τελος παντων, δε θελω να χαλασω το συγκεκριμενο θεμα. Κανε τον κοπο να κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου σου δινοντας περισσοτερες λεπτομερειες οπως και μια φωτογραφια που να φαινεται ολοκληρο το ενυδρειο.

dimitrios
22-09-10, 22:33
παιδια σας ευχαριστω!! θα κανω παρουσιαση του ενυδρειου οταν βγαλω και αλλες φωτο, το ξερω οτι ειναι λιγα τα λιτρα εχω σκοπο να παρω ενα τρακοσαρι

Γιώργος Κ
25-09-10, 15:39
Καλως ηρθες!! :p

harris samos
25-09-10, 15:55
πολυ λιγα παρα πολυ λιγα λιτρα

καλως ηρθες με ενα 400 καλα θα εισαι αλλα γρηγορα