PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλγη σε Anubia ...


nicpapa
20-09-10, 17:44
Πρέπει να είναι η green spot alge , και βρίσκεται μόνο στην ανουμπια υπάρχει τρόπος να την ξεφορτοθω?

Πληροφορίες

Διαστάσεις:100*40*50 (aqua pro 180)
Όγκος:180
Κατηγορία:κοινωνικό
Φυτά: Anubias barteri var. nana ,Hygrophila difformis ,Microsorum pteropus ,egeria densa,ceratophyllum ,cryptocorines ,nymphaea lotus.
Ψάρια / Άλλα είδη: 4 apple snails ,2 ramshorn snails , 5 corydoras , 2 angelfish , 2 goyramis.
Διακοσμητικά υλικά:Υπόστρωμα flourite , χαλαζιακό χαλίκι μαύρο 5 εκ.
3 ρίζες
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1 plant power 30watt και 1 λευκή 30watt
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες
Φιλτράρισμα:eheim aquaball 2212 (650t/h) , eheim ecco pro 2236 (750lt/h)
Θερμοστάτης: JAGER 150 Watt
Λίπανση: 15 ml aquaflorin, 2 ml σίδηρο aquaflorin
Παροχή CO2:diy co2

Παράμετροι:

pH:7.3
Γενική σκληρότητα (GH):13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):15
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:1 την εβδομάδα 30 %
Θερμοκρασία:26c
Άλλες πληροφορίες:

bokostas
20-09-10, 19:08
Αν όντως είναι η green spot algae, δες αυτά:

Αναγνώριση: Όλοι μάλλον έχουμε δει αυτές τις πράσινες κουκίδες στο τζάμι η πάνω σε φυτά.

Τι φταίει: Της «αρέσει» το πολύ φως και εμφανίζεται όταν τα φωσφορικά και το επίπεδο του CO2 στο νερό είναι μικρά.

Αντιμετώπιση: Μπορούμε να αυξήσουμε το CO2 (στα 30 ppm που είπαμε και πριν) αλλά και τα φωσφορικά μας. Θα πρέπει να είμαστε συνεπείς στις καθιερωμένες εβδομαδιαίες αλλαγές νερού. Οι πιο πολλοί χομπίστες χρησιμοποιούν μια τηλεκάρτα η μια πιστωτική κάρτα (αφού την πλύνουν καλά) και απομακρύνουν από το τζάμι την άλγη αυτή προσπαθώντας να την αφαιρούν και να μη την διασκορπίζουν σε ολόκληρο το ενυδρείο!

Οι πληροφορίες είναι από το φοβερό άρθρο του georgarask: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

nicpapa
20-09-10, 23:02
Ναι τα έχω διαβάσει αυτά , ενοείται .... απλά ελεγα μηπως υπήρχε καποιος τροπος καθαρισμους της αλγης αυτης... γιατι το co2 δεν μπορω να το αυξησω,,, φοσφωρικα δεν έχω ιδέα ... και φωτισμό έχω χαμηλα επιπέδου ...
Νομίζω αν τις βρω ενα μέρος σκιερό μιας και οι ανουμπιες δεν θέλουν πολυ φως , η αν γινετε να τις καθαρίσω καπως ??

panospkk
21-09-10, 08:06
θα πρέπει να επανεξετάσεις το τρίπτυχο φωτισμός, co2, λίπανση. Στην τελική αν δεν μπορείς να αυξήσεις φωτισμό και co2 (προσοχή όχι ένα από τα δύο, αν το κάνεις θα αναβαθμίσεις και τα δύο) ίσως θα πρέπει να μειώσεις την λίπανσή σου.

nicpapa
21-09-10, 11:55
Οπότε δοκίμαζω μειωση στο λίπασμα να το κανω 10 ml καθε εβδομαδα? Εχω παρατηρήσει οτι οι ανουμπιες μερικα φυλλα ειναι κιτρινα , αυτο ειναι σιδηρος η κάλιο σωστα? ολα τα αλλα φυτα ειναι μια χαρα...εχω φωτο εδω.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43791
Ακομη ειδα οτι το λίπασμα που τους βάζω δεν εχει φωσφορο Po4 που μπορω να το προμηθευτω αυτο?Και κάτι αλλο αυτη η άλγη μεταδίδεται δηλαδη θα ξεκινησουν και σε αλλα φυτα ?

bokostas
21-09-10, 12:08
To βγάζει και η Seachem, στην γνωστή σειρά, λέγεται: Flourish Phosphorus
Δες εδώ: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=662

Ναι, η green spot algae μεταδίδεται, αλλά κυρίως "χτυπάει" τις ανούμπιες και τα τζάμια.

nicpapa
21-09-10, 12:25
Μαλιστα να ψαξω να δω αν το βρώ αυτο, εδώ στην ρόδο αλλιως παραγγελια ... αν το βρώ ακολουθω δοσολογια που λει πάνω ? Μήπως να τις βγάλω, απο το ενυδρειο φοβάμαι για τα αλλα φυτα ...

bokostas
21-09-10, 12:33
Εγώ όταν βάζω ένα καινούριο λίπασμα, ή προσθέτω νέο συστατικό, αρχίζω πάντα με το 1/3 της συνιστώμενης δοσολογίας και μετά βλέποντας
και κάνοντας, αν δεις ότι βοηθάει, το αυξάνεις σιγά-σιγά, ποτέ όμως μην ξεπερνάς την δόση που αναγράφεται στο μπουκάλι.
Υπάρχουν και υγρά τεστάκια για την μέτρηση του Po4 στο ενυδρείο που σου δείχνουν αν χρειάζεται να προσθέσεις.

panospkk
21-09-10, 13:42
Μην αγχώνεσαι και προπαντώς μην βιάζεσαι. Άρχισε να διαβάζεις παλαιότερα ποστ, για να μπορέσεις να κατανοήσεις τον τρόπο λειτουργείας και τις φυσικές διαδικασίες που συμβαίνουν στο ενυδρείο σου. Φώσφορο δεν θα έβαζα αν δεν ήξερα τί τιμες φωσφόρου έχω στο ενυδρείο μου. Αγόρασε τα τεστάκια σου, αγόρασε και τα λιπασματάκια σου και μετά από μετρήσεις και εφόσον δεις κάποια έλλειψη μπορείς να ρίξεις...
Τα λιπάσματα που ανέφερες δεν τα έχω δουλέψει και δεν τα γνωρίζω

nicpapa
21-09-10, 13:50
Οπως αναφερα παραπάνω εδώ στην Ρόδο δέν φέρνουν πολλά για ενυδρεία, και αναγκαστικά πήγα σε αυτά .. .τωρα πρίν λίγο παραγέιλλα απο Αθήνα το seachem flourish , και seachem φωσφορο κάποιο άλλο χρειάζεται ?Ολα σχεδόν τα φυτά που έχω είναι εύκολα ,...

bokostas
21-09-10, 14:35
Για εύκολα φυτά φτάνει το seachem flourish (γενικό λίπασμα), άντε και λίγο seachem excel, το οποίο είναι υγρό υποκατάστατο του CO2.
Θεωρώ ότι το επόμενο σε χρησιμότητα στην σειρά της seachem είναι το seachem potassium (κάλιο) και μετά το seachem iron (σίδηρος).
Υπάρχουν και τα seachem trace, seachem nitrogen, seachem phosphorus, αλλά πολύ σπάνια θα χρειαστούν σε εύκολα φυτά.
Μην ξοδεύεσαι, πολύ πιο σημαντικός είναι ο καλός φωτισμός και καμμιά ταμπλετίτσα για τα φυτά που τρέφονται από τις ρίζες.

nicpapa
21-09-10, 15:27
Για τα φυτά με ρίζες είχα βάλει υπόστρωμα flourite, το γενικό δεν καλύβει σε κάλιο τα φυτά ??? Κάτι άλλο να χαμηλώσω τις ώρες στα φυτα ? Τις είχα 12 ωρες.. να το βάλω 11 ωρες , παρατήρησα οτι έχει και στον κορμο green spot alge ... Απο τα έτοιμα πχ της api alge control τα ξεχνάμε ?

Raven
21-09-10, 15:32
... Απο τα έτοιμα πχ της api alge control τα ξεχνάμε ?
Εντελως ομως..

Για τα φυτα 8 ωρες φωτισμου ειναι αρκετες..οι υπολοιπες ειναι για να χαιρομαστε εμεις το ενυδρειο.
Η καλυτερη και πιο ευκολη λυση αν το προβλημα ειναι μονο στην ανουμπια, ειναι η μετακινηση της σε σημειο με σκια.

bokostas
21-09-10, 15:32
Με το flourite δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο για τις ρίζες.
Τις ώρες μπορείς να τις μειώσεις ακόμη και σε 8, οι παραπάνω δεν ωφελούν τα φυτά, μόνον τις άλγες.

Με πρόλαβες Αλέξανδρε.

nicpapa
21-09-10, 18:49
OK τοτε μπορεί η αιτία να είναι απο τον φωτισμό . Απο τον κορμό πως μπορώ να βγάλω την green spot alge ??? Στις ανουμπιες τι καθάρισα λιγο με χαρτί και ψιλοεφυγε.. ενοειται εξω απο το ενυδρειο...Αλλη μια άλγη που πρέπει να έχω είναι η καφέ , την βλέπω μόνο στο τζάμι του ενυδρειου , 2 εκατοστα κατω απο το χαλικι , με το που μετακινησω λιγο το χαλικι πανε τα apple snails και την εξαφανίζουνε..
Λοιπόν μειώνω τον φωτισμό σταδιακά σε 8 ωρες .... και προσθέτω και το 1/3 απο την δοσόλογία που λέει το seachem po4 και βλέπω στην πορεία ... πως θα πάνε οι αλγες .
Εντάξει δεν είναι ? Να ρώτήσω θα δοκιμάσω στο ενυδρείο φυτό cuba ειναι σαν γκαζόν κατω... θα αναπτυχθεί η τζάπα το αγοράζω ...
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις...:smile:

bokostas
21-09-10, 20:26
Από τον κορμό θα την βγάλεις εύκολα, τρίβοντάς την με σφουγγαράκι wettex καινούριο, που δεν έχει χρησιμοποιηθεί με απορρυπαντικά.
Με τον φωτισμό που έχεις, ούτε που να το σκέφτεσαι για cuba, θα πετάξεις τα λεφτά σου, αν τον διπλασιάσεις, κάτι μπορεί να γίνει.

nicpapa
22-09-10, 00:39
Τοσο πολυ φως θέλει πια, δεν θέλω να καλύψω ολο το ενυδρείο με cuba μονο ένα κομάτι , δεν θα αναπτυχθεί καθόλου ? Το πολυ να προσθεσω αλλη μια λαμπα αν δεν πέρνει τα πάνω της , μετά θα εχω πιο πολλυ προβλημα με τις αλγες απο τον φωτισμο ?
Εκτος απο το φώς δεν τρέφετε και απο τις ριζες ?
Τελικά τα φυτεμένα θέλει παρα μα παρα πολυ ψάξιμο , και ειναι και ακριβα αν τα βαλεις κατω κοστος ,ωρες απασχολησης , λιπάσματα φάρμακα αλλα να λέμε και την αληθεια είναι πανέμορφα....

bokostas
22-09-10, 01:06
Τοσο πολυ φως θέλει πια, ...
Σε 180 λίτρα έχεις 60watt, δηλαδή 0,3 watt/λίτρο, αυτό είναι ΟΚ μόνο για εύκολα φυτά.
Με άλλη μια λάμπα θα πας στα 0,5 watt/λίτρο, που είναι ΟΚ για μεσαίας δυσκολίας φυτά.
Για δύσκολα κι απαιτητικά φυτά, όπως κατά τη γνώμη μου είναι η cuba, θέλεις τουλάχιστον 0,75 watt/λίτρο.

..., μετά θα εχω πιο πολλυ προβλημα με τις αλγες απο τον φωτισμο ?
Ναι, πιθανότατα, οπότε θα πρέπει να αυξήσεις την λίπανση και την παροχή CO2.

Εκτος απο το φώς δεν τρέφετε και απο τις ριζες ? Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Τελικά τα φυτεμένα θέλει παρα μα παρα πολυ ψάξιμο , και ειναι και ακριβα αν τα βαλεις κατω κοστος ,ωρες απασχολησης , λιπάσματα φάρμακα αλλα να λέμε και την αληθεια είναι πανέμορφα....

Ανάλογα τα φυτεμένα, ένα χαμηλών απαιτήσεων (χωρίς cuba:smt021) μπορεί να βγει πιο οικονομικό κι από νταμάρι
(χαρισμένα κλαδέματα, μαμίσιες λάμπες, καθόλου CO2, ελάχιστο λιπασματάκι και γλυτώνεις και την αγορά φελιζόλ).:grin:

panospkk
22-09-10, 07:47
Απλά πρέπει να σου αρέσει (το φυτεμένο) και να του αφιερώσεις χρόνο. Και όταν το αγαπήσεις και βλέπεις ότι οι γνώσεις σου ολοένα και αυξάνονται, σε πιάνει ένα περίεργο συναίσθημα.
Όπως σου προανέφερα ξεκίνησε διάβασμα σε παλαιότερα ποστ και εδώ είμαστε όλοι για να σε υποστηρίξουμε ;)

nicpapa
22-09-10, 15:24
Ευχάριστω παιδιά , ποτε δεν είπα οτι δεν μου αρέσει το φυτεμένο , απλα είπα οτι δεν είναι και ευκολο πραγμα , έχω περίπου 2 μήνες απο τοτε που πηρα το ενυδρείο και δεν έχω σταματήσει να ψάχνω.... :p:p