PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάρια για ψηλές θερμοκρασίες νερού


Aquablue
20-09-10, 15:36
Καλησπέρα,

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου συστήσετε είδη ψαριών που να αντέχουν σε θερμοκρασίες νερού μέχρι 29-30 βαθμούς κελσίου και να μπορούν να επιβιώσουν σε ενυδρείο 75 λίτρων (καθαρά); Πόσα χωράνε στο ενυδρείο σε αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ,

Χρήστος

bokostas
20-09-10, 17:52
Θέλεις να αποφύγεις την ψύξη του ενυδρείου το καλοκαίρι ή ψάχνεις συγκάτοικους για δίσκους? Ελπίζω να μην είναι το δεύτερο.
Όλα (σχεδόν) τα ψάρια αντέχουν τέτοιες θερμοκρασίες για μικρά χρονικά διαστήματα, αλλά δε νομίζω να υπάρχει κανένα (πλην δίσκων)
που να τις προτιμάει και να μπορεί να τις ανεχθεί για μεγάλη χρονική περίοδο, χωρίς τουλάχιστον να αρρωστήσει.
Αν πάντως υπάρχουν, θα ήθελα να τα μάθω κι εγώ.

kalts.greg
20-09-10, 18:15
Υπάρχουν
Δείτε αυτό
http://www.psaxtiria.com/2009/10/blog-post_9802.html

Dimis
20-09-10, 23:57
Τα συγκεκριμενα ψαρακια φτανουν στο ενυδρειο τους 13-14 ποντους και δεν μπορουν να μπουν σε τοσο μικρο ενυδρειο.
Η θερμοκρασια που πρεπει να ζουν δεν πρεπει μακροπροθεσμα να ξεπερναει τους 27-28 βαθμους.

Alex_Salonica
21-09-10, 00:14
Πάντως σε 75 λίτρα μπορείς κάλλιστα να βάλεις γαριδούλες Sulawesi που απαιτούν μέχρι και 31C :D

Dimis
21-09-10, 00:32
Μερικα ειδη ψαριων που μπορεις να βαλεις σε 75 λιτρα και να περνανε καλα σε θερμοκρασιες 28-29 βαθμους ειναι τα εξης:
1.Σε ελαφρως περισσοτερα λιτρα ενα ζευγαρι απο τα υπεροχα Archocentrus multispinosus
2.Pangio kuhlii
3.Nannostomus trifasciatus,οπως και τα περισσοτερα τους ειδους Ναννοστομους
5.Mikrogeophagus ramirezi
6.Iriatherina werneri
7.Μερικα ειδη apistogramma
8.Ροδοστομους
9.hatchet fish
10.Pseudomugil gertrudae
11.Αρκετα ειδη Γατοψαρων οπως cory adolfoi,cory metae και επισης μικρα πλεκο οπως bristelnose sp3
12.bettas

Ισως ξεχναω μερικα αλλα προτεινω με βαση το τι μπορει να τοποθετηθει σε 75 λιτρα βαση μεγεθους και επιθετικοτητας.
Οσο για τις απαιτησεις νερου διαφερουν απο βρυσης (Archocentrus multispinosus,Iriatherina werneri,Pseudomugil gertrudae) εως οξινα (Nannostomus trifasciatus,Mikrogeophagus ramirezi,apistogramma,Ροδοστομους,hatchet fish)
Σε καθε περιπτωση καλο ειναι το νερο να μην ξεπερασει τους 30...