PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο


syphon
20-09-10, 12:44
Υποτίθεται ότι μου στείλανε αυτό http://aqmagic.com/store/product_info.php?pName=fissidens-splachnobryoides&cName=aquarium-plants-fissidens
Το έχω περίπου μια βδομάδα στο ενυδρείο οπότε είναι νωρίς για να κρίνω πως πάει
Το περίεργο είναι ότι εκεί που το έχω τοποθετήσει, φύτρωσαν πάνω του πολλά μικροσκοπικά φυτάκια με δύο φύλλα
Η φώτο είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω http://i1026.photobucket.com/albums/y327/syphonen/Photo-0013.jpg
Είναι τα πρασινάκια που πετάγονται πάνω από το διχτάκι
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει
2 φώτο ακόμα
http://i1026.photobucket.com/albums/y327/syphonen/Photo-0016.jpg
http://i1026.photobucket.com/albums/y327/syphonen/Photo-0015.jpg

syphon
24-09-10, 20:27
Καμία ιδέα/υποψία κανείς?

delta66
24-09-10, 20:33
Μια χαρα ειναι, μεγαλωνει. Ηδη εχει πεταξει φρεσκα απο τις τρυπες στο τουλι.
Και κλαδεμα απο αλλο φυτο σου να εβγαζες, ετσι θα ξεκιναγε.

syphon
24-09-10, 20:39
Μια χαρα ειναι, μεγαλωνει. Ηδη εχει πεταξει φρεσκα απο τις τρυπες στο τουλι.
Και κλαδεμα απο αλλο φυτο σου να εβγαζες, ετσι θα ξεκιναγε.

δέλτα, μια χάρα τα πάει η moss αφού την λιώνει το φως και το co2 εκεί που είναι
Απλά πάνω σε αυτήν έχει φυτρώσει και κάτι άλλο σαν μικροσκοπική glosso
Στην δεύτερη φώτο φαίνεται καλύτερα
( Για να καταλάβεις το μέγεθος η γαρίδα είναι αρσενική αμάνο δηλ 3 εκ max)

delta66
24-09-10, 20:44
Τωρα προσεξα, κατι φυλαρακια ανοιχτου χρωματος, νομιζα οτι ηταν λαμπιρισματα απο τη φωτο.

Σαν φακη (lemna minor) μου μοιαζει :rolleyes:

syphon
24-09-10, 20:45
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y327-syphonen-photo-0016b.jpg
Αυτά στους κύκλους εννοώ
-------------------------
Τωρα προσεξα, κατι φυλαρακια ανοιχτου χρωματος, νομιζα οτι ηταν λαμπιρισματα απο τη φωτο.

Σαν φακη (lemna minor) μου μοιαζει :rolleyes:

Α γειά σου και έλεγα τι μου θυμίζει

delta66
24-09-10, 20:46
Ειχες φακη στο ενυδρειο (στην επιφανεια)? ή πηρες κλαδεμα απο φυτα (οχι απαραιτητα φακη) απο ξενο ενυδρειο?

syphon
24-09-10, 22:27
Ειχες φακη στο ενυδρειο (στην επιφανεια)? ή πηρες κλαδεμα απο φυτα (οχι απαραιτητα φακη) απο ξενο ενυδρειο?

Φακή δεν έχω
Είχα πάρει κλάδεμα αρχές καλοκαιριού που είχε λίγο φακή και παρόλο που το καθάρισα καλά πέρασε λίγη, η οποία δεν πρόκοψε γιατί αμέσως μετά είχα ξεκινήσει θεραπεία που μου τσάκισε τα φυτά,Την πίστια την έσωσα σε ένα ποτηράκι.
Τι να πω.Φυτρώνει η φακή?
Η moss εντωμεταξύ ήρθε μάλλον σε emerged μορφή με λίγο χώμα, πάνω στο οποίο έχει πιάσει, και έτσι την έδεσα και στο διχτάκι, μαζί με το χώμα

delta66
24-09-10, 22:32
Φακή δεν έχω
Είχα πάρει κλάδεμα αρχές καλοκαιριού που είχε λίγο φακή και παρόλο που το καθάρισα καλά πέρασε λίγη, η οποία δεν πρόκοψε γιατί αμέσως μετά είχα ξεκινήσει θεραπεία που μου τσάκισε τα φυτά,Την πίστια την έσωσα σε ένα ποτηράκι.
Τι να πω.Φυτρώνει η φακή?
Η moss εντωμεταξύ ήρθε μάλλον σε emerged μορφή με λίγο χώμα, πάνω στο οποίο έχει πιάσει, και έτσι την έδεσα και στο διχτάκι, μαζί με το χώμα
Δεν φυτρωνει αλλα παρασυρεται απο το ρευμα του νερου και παει και σκαλωνει σε διαφορα διακοσμητικα ή αλλα φυτα.
Και εκει που τα εχεις καθαρισει ολα απο την επιφανεια ξαναβλεπεις μετα απο λιγο καινουρια φακη.
Με λιγη υπομονη και συνεχες καθαρισμα και του παραμικρου φυλου φακης πχ με τσιμπιδακι, μπορεις να την εξαφανισεις αν δεν την θελεις.

Τωρα μενει να γινει εξακριβωση αν ειναι οντως φακη.
Κοψε ενα φυλαρακι και βγαλτο μια καθαρη φωτο. Και τη ριζα του.

Δεν αποκλειεται να σου εσταλει και με τη moss, αν και δυσκολο γιατι το καταστημα ειναι σοβαρο στις καλλιεργειες του.

syphon
24-09-10, 22:36
θα προσπαθήσω αύριο
Ελπίζω αυτό που θα βγάλω να μην καταστραφεί
Είναι τόσο μικρό που το micranthemoides και η glossostigma μοιάζουν τέρατα μπροστά του
Το μαγαζί όντως είναι από τα πιο σοβαρά που έχω ψωνίσει

myronlas
24-09-10, 22:58
Κατα 99% είχα πάρει και εγώ το συγκεκριμένο φυτό από τον ίδιο πωλητή και το πέταξα. Αν είναι αυτό που νομίζω, το σκάλιζαν συνέχεια οι αμάνο και το μαδούσαν. Δε το είχα με δυχτάκι όμως, αλλά με κλωστή.

Καλή επιτυχία!

syphon
24-09-10, 23:15
Κατα 99% είχα πάρει και εγώ το συγκεκριμένο φυτό από τον ίδιο πωλητή και το πέταξα. Αν είναι αυτό που νομίζω, το σκάλιζαν συνέχεια οι αμάνο και το μαδούσαν. Δε το είχα με δυχτάκι όμως, αλλά με κλωστή.

Καλή επιτυχία!

Δεν έχω τέτοιο θέμα προς το παρόν και έχω και 5 υπερκινητικές, καλά να είναι

AQUA PURA
24-09-10, 23:43
Από ότι έχω καταλάβει αν και είμαι λίγο επιφυλακτικός… θα ήθελα να αναφέρω κάτι το οποίο έχω παρατηρήσει. Το συγκεκριμένο κατάστημα πρέπει να παίρνει τα moss από την φύση ή τα καλλιεργεί στην φύση…έχω παραγγείλει αρκετές φορές moss τα οποία έχουν έρθει σε μορφή emersed και κάποια άλλα τα οποία είναι ανεπτυγμένα ήδη σε υδρόβια μορφή τα οποία τα έχω κάνει εγώ emersed και έχουν εμφανιστεί διάφορα άλλα μικρά φυτάκια αγνώστου ταυτότητας…Οπότε καλό θα ηταν τα moss να μην μπαίνουν άμεσα στο ενυδρείο. Το κακό όμως με τα βρύα είναι ότι δεν απολυμαίνονται εύκολα γιατί είναι ευαίσθητα… ;)

6981giwrgos
25-09-10, 00:15
Από ότι έχω καταλάβει αν και είμαι λίγο επιφυλακτικός… θα ήθελα να αναφέρω κάτι το οποίο έχω παρατηρήσει. Το συγκεκριμένο κατάστημα πρέπει να παίρνει τα moss από την φύση ή τα καλλιεργεί στην φύση…έχω παραγγείλει αρκετές φορές moss τα οποία έχουν έρθει σε μορφή emersed και κάποια άλλα τα οποία είναι ανεπτυγμένα ήδη σε υδρόβια μορφή τα οποία τα έχω κάνει εγώ emersed και έχουν εμφανιστεί διάφορα άλλα μικρά φυτάκια αγνώστου ταυτότητας…Οπότε καλό θα ηταν τα moss να μην μπαίνουν άμεσα στο ενυδρείο. Το κακό όμως με τα βρύα είναι ότι δεν απολυμαίνονται εύκολα γιατί είναι ευαίσθητα… ;)
μπορεις να το εξιγισεις αυτο γγιατι εχω παραγκηλει xmas moss..