PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πρώτο ενυδρίο...


DaltonGR
20-09-10, 07:59
Καλημέρα,
Το πρώτο μου ενυδρίο στα αρχικά του στάδια, πηρα την αποφαση να παρουσιασω το 54 αρι ενυδρειο μου....δεν εχει τελειωσει ακομα καθως θελω να μου πειτε ιδεες .

Πληροφορίες
Όγκος:54λιτρα
Φυτά:?
Ψάρια / Άλλα είδη:4 χρυσόψαρα, 1 κοινός γλύφτης
Διακοσμητικά υλικά:ξυλο χαλικακι χοντρο σχετικα 1διακοσμητικο βραχακι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μάυρο
Φωτισμός:juwel 50W
Διάρκεια φωτισμού:8-10 ωρες
Φιλτράρισμα:280lt/h juwell
Θερμοστάτης:100watt elite
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:
pH:?
Γενική σκληρότητα (GH):?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):?
Αμμωνία (ΝΗ3):?
Νιτρώδη (ΝΟ2):?
Νιτρικά (ΝΟ3):?
Αλλαγές νερού:καθε βδομαδα 20%-30%
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:

περιμένω τα υγρά τεστάκια για να ξέρω ακριβώς παράμετρους του νερού. Το νέο ενυδρείο το είχα μπολιάσει με το παλίο φίλτρο. Τα χρυσόψαρα θα τα επιστρέψω πίσω στο pet shop για να πάρω γκάππυ, δεν θα ταλαιπωρηθούν άλλο σε λιγότερο νερό. Περιμένω να βάλω και κάποια άλλα φυτά, είμαι ακόμα στο ψάξιμο. Περιμένω εντυπώσεις.

drak7family
20-09-10, 08:51
καλημερα!
αν και δεν ειμαι ο καταληλος για να σου πω θα σου πω οτι το ειπες και μονο σου θα επιστρεψεις τα χρυσοψαρα.
καλα κανεις γιατι δεν ειναι για 54 λιτρα απο οσο μπορω να ξερω θελουν παραπανω!
παντως εγω θα σου προτεινα να βαλεις κι αλλα φυτα να το εμπλουτισεις λιγο και στην πορεια βλεπεις τι δεν σου αρεσει και το βγαζεις!
αν βαλεις γκαπυ πρεπει να επιστρεψεις και τον γλυφτη(ετσι νομιζω τουλαχιστον) καθος δεν θελουν τους ιδιους παραμετρους στο νερο!

giannisaek
20-09-10, 09:27
Καλώς ήρθες ωραίο το ενυδρείο σου και αν βάλεις περισσότερα φυτά θα γίνει ποιο όμορφο... το κερατόφυλλο να ξέρεις δεν φυτεύεται γιατί είναι φυτό που δεν βγάζει ρίζα και το μέρος του βλαστού που φυτεύεις επειδή δεν βγάζει ρίζα σαπίζει, κάποια μέρα θα το δεις να επιπλέει στην επιφάνεια του νερού.
Να δεις αν οι πέτρες σου είναι ασβεστολιθικές.
Όπως δίποτε τεστάκια να δεις σκληρότητες και αμμωνία - νιτρώδη - νιτρικά.
Καλή συνέχεια.

zapatas
20-09-10, 09:42
καλος ηρθες φιλε και απο εμενα!! μια χαρα το ενυδριο σου, αλλα οπως σου ειπανε και τα παιδια πρεπει να κανεις πρωτα καποιες κινησεις....
τωρα, στα δικα σου λιτρα, εχεις αρκετες επιλογες!!

αφου διαβασεις λοιπον τα σχετικα υπομνηματα για αρχαριους, μετα μπορεις ναεπιλεξεις καποια απο αυτες τισ επιλογες!!!

και οριστε μερικες επιλογες που εχεις... γραμμενες απο τον ιδιοκτητη του φορουμ!
Tolis (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=3) http://www.aquatek.gr/vb/images/statusicon/user_offline.gif
Ιδιοκτήτης/Δικτάτωρ


Τι θα προτεινα εγω, σε 50 λιτρα και κατω (παντα για αρχαριους - ας πουμε 40 με 50 λιτρα?):
1) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με μονομαχο και μηλοσαλιγκαρα.
2) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με γαριδες (ενδεχομενως δυο ειδη συμβατα).
3) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα ζευγαρι colisa chuna.
4) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) tanichtys albonubes.
5) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) celestichthys margaritatus.
6) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) cherry barbs.
7) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα χαρεμι guppies ή endlers.

καλο διαβασμα και καλη συνεχεια λοιπον!!!

DaltonGR
20-09-10, 13:11
Τείνω προς τα guppies και μερικά φυτά. ίσως να βάλω και ένα ζευγάρι swordfish ή μήπως είναι περιορισμένος ο χώρος για αυτά;

Ευχαριστώ...

syphon
20-09-10, 13:13
Τείνω προς τα guppies και μερικά φυτά. ίσως να βάλω και ένα ζευγάρι swordfish ή μήπως είναι περιορισμένος ο χώρος για αυτά;

Ευχαριστώ...

Γίνονται μεγάλοι οι ξιφοφόροι

Πάνος
23-09-10, 00:35
για το αισθητικο κομματι θα σου προτεινω να βγαλεις την πετρα-donut (με την τρυπα στη μεση) γιατι φενεται αφυσικη...ενω τις αλλες να τις βαλεις λιγο συγκεντρωμενες και πιο φυσικα τοποθετημενες (οχι σαν παρτερι). μπορεις να κανεις ενα σχηματισμο σε συνδυασμο με το ξυλο.
και λιγα φυτα ακομη σε "ματσακια" ...νομιζω θα αξιζει να το δοκιμασεις.;)

DaltonGR
23-09-10, 07:30
ευχαριστώ για τις ιδεές, η πέτρα ντόνατ, πείνασα τώρα, θα φύγει μόλις βγάλω τις πέτρες απο το ξύλο που το βαστάνε κάτω, :), γιατί επιπλεέι. Φυτά έχω παραγείλει και τα περιμένω να τα βάλω. Μόλις έβαλα και ένα χαρέμι γκάππυ μέσα και 2 πλάτυ. Πρός το παρών όλα βαίνουν καλώς. Ερώτηση είναι λίγο κιτρινοπώ το νερό, να ανησυχώ για κάτι ή επειδή πρέπει να δουλέψει αρκετά για να καθαρίσει το ενυδρείο;

pagos4
23-09-10, 11:56
Ερώτηση είναι λίγο κιτρινοπώ το νερό, να ανησυχώ για κάτι ή επειδή πρέπει να δουλέψει αρκετά για να καθαρίσει το ενυδρείο;

Λογικά βγάζει χρώμα το ξύλο που έχεις μέσα....ή δεν καθάρισες τις πέτρες.
Γνώμη μου είναι πως δεν είναι ανησυχητικό...