PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρειο 45x45x43 - Προτασεις ψαριων


zapatas
16-09-10, 22:41
τι επιλογες εχω???
7,2 με 7,4 παιζει το πεχα μου και οσο μπορει να ανεβει με ασβεστολιθηκες πετρες...δεν εχω προβλημα δλδ! το μονο ψαρι που δεν θα βγει απο το ενυδριο ειναι ο γλυφτακος μου!!!!! (που εστειλα την φοτο) ειναι απο τα πρωτα ψαρακια, του ενυδριου μου!!:D:D

theodor72
16-09-10, 22:49
Παίζει να χαμηλώσεις λίγο το ph σου και τις σκληρότητες σου ή δε θες να "μπλέξεις" ; :grin:

zapatas
16-09-10, 22:52
Παίζει να χαμηλώσεις λίγο το ph σου και τις σκληρότητες σου ή δε θες να "μπλέξεις" ; :grin:
με αυτο το πραγμα την α/ο??? (αντιστοφη οσμοση??) αν ειναι αυτο... μπαααααααααααααααααααααααααα οχι ακομα!:D:D

theodor72
17-09-10, 00:01
Να κάποιες επιλογές που έχει προτείνει κάπου αλλού ο Raven :)
Cherry barbs
white cloud minnows
Celestial Pearl Danio
Microrasbora erythromicron
Pseudomugil furcata
Danio rerio
Δες αν σου αρέσει κάποιο και μετά ψάξτο περισσότερο για τις ακριβείς συνθήκες που θέλει το κάθε ένα...

zapatas
17-09-10, 00:10
Να κάποιες επιλογές που έχει προτείνει κάπου αλλού ο Raven :)
Cherry barbs
white cloud minnows
Celestial Pearl Danio
Microrasbora erythromicron
Pseudomugil furcata
Danio rerio
Δες αν σου αρέσει κάποιο και μετά ψάξτο περισσότερο για τις ακριβείς συνθήκες που θέλει το κάθε ένα...
αν πω οτι ειναι κακασχημα... θα γινω κακος?
αλλες επιλογες υπαρχουνε???

zapatas
17-09-10, 00:29
καλα ολα αυτα.. καταλαβα τις επιλογες μου!!!:D
σε αλλα ψαρακια???

theodor72
17-09-10, 00:37
Είσαι και δύσκολος :D:D:D

Δύο κοκκινούλια χρυσόψαρα ;;;

Dimis
17-09-10, 00:38
αν πω οτι ειναι κακασχημα... θα γινω κακος?
αλλες επιλογες υπαρχουνε???

Δες και αυτα...

Τateurndina occelicauta (κοιμωμενος γοβιος)
apistogramma boreli (νανοκιχλιδα)
colisa lalia (λαβυρινθοψαρο)
colisa chuna (λαβυρινθοψαρο)
Macropodus opercularis (λαβυρινθοψαρο)

Τα συγκεκριμενα μπαινουν ανα ζευγη στα λιτρα σου η και ακομα και ομαδα (Τateurndina occelicauta).Με νερο εως και 7.5 ph δεν εχουν κανενα προβλημα αν και θα προτιμουσαν ουδετερο.

zapatas
17-09-10, 01:00
theodor72 Είσαι και δύσκολος :D:D:D

Δύο κοκκινούλια χρυσόψαρα ;;;
καλα αυτο δεν το σχολειαζω...:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044:sm t044


Δες και αυτα...

Τateurndina occelicauta (κοιμωμενος γοβιος)
apistogramma boreli (νανοκιχλιδα)
colisa lalia (λαβυρινθοψαρο)
colisa chuna (λαβυρινθοψαρο)
Macropodus opercularis (λαβυρινθοψαρο)

Τα συγκεκριμενα μπαινουν ανα ζευγη στα λιτρα σου η και ακομα και ομαδα (Τateurndina occelicauta).Με νερο εως και 7.5 ph δεν εχουν κανενα προβλημα αν και θα προτιμουσαν ουδετερο.
σηγουρα πολυ καλυτερα αυτα απο τα προηγουμενα, αλλα και παλι δεν με βλεπω να γερνω προς τα εκει....
η θα βαλω ενα χαρεεμακι γκαμπυ να να τα δω και αυτα λιγακι.... η θα μεινω οπως ειμαι ετσι!! 3 γκλασφισ και ενας γλυφτακος.. χχαχαχαχαχ
ευχαριστω πολυ παιδια! να ειστε καλα!


υ.γ. αν υπαρχει καμια αλλη προταση....καλοδεχουμενη!!!:D:D:D:D

nikoloutso
17-09-10, 10:57
Τι θα έλεγες τοτε να το γυρίσεις σε puffer??
Dwarf Puffer..
Red eye Puffer.

Εχω τρελα με τα puffer......

zapatas
17-09-10, 13:43
Τι θα έλεγες τοτε να το γυρίσεις σε puffer??
Dwarf Puffer..
Red eye Puffer.

Εχω τρελα με τα puffer......
ασχημουλικα ειναι:D:D, αλλα εχουνε φαση!! ειναι διαφορετικα..... τι ειναι αυτα? τι τιμες χρειαζοντε, και τι cm φτανουνε σε μεγεθος? πανε κοπαδακι, χαρεμακι, η μονα τους??

nikoloutso
17-09-10, 14:24
ασχημουλικα ειναι:D:D, αλλα εχουνε φαση!! ειναι διαφορετικα..... τι ειναι αυτα? τι τιμες χρειαζοντε, και τι cm φτανουνε σε μεγεθος? πανε κοπαδακι, χαρεμακι, η μονα τους??

Κανε μια αναζητηση το internet και θα βρεις ολες τις πληροφορίες που ζητας.
Κι εγω αυτο θα κανω.... γιατι δεν τα ξερω ολα απ'εξω... ;)

Dimis
17-09-10, 15:03
Puffer σε κυβο 80αρι...
Καλη επιλογη αλλα πρεπει να βαλεις μονο ενα!
Εχουν περασει απο τα χερια μου τα εξης puffer...
1)dwarf puffer Carinotetraodon travancoricus.
Το ειχα σε κοινωνικο ενυδρειο 70 λιτρων και η συμπεριφορα του ηταν καλη απεναντι στα τετρα και στις γαριδες αμανο.Προσπαθησα να του βαλω αλλο ενα μπας και "κατσει" ζευγαρι αλλα αδιαφορουσε το ενα για το αλλο παντελως εκτος απο τις 2 πρωτες μερες που ειχαμε ακινδυνες αψιμαχιες.Δοκιμασα και με αλλα μπας και κατσει κανα ζευγαρι αλλα τα ιδια.Μην τα βαλεις με γκαπυ,μονομαχους η οτιδηποτε αλλο με πλουσια πτερυγια γιατι θα ασχοληται ολη μερα να τσιμπαει τα πτερυγια και τις ουρες.
2)Red eye puffer Carinotetraodon lorteti.
Και αυτο το ειχα σε κοινωνικο για να αντιμετωπισω τα ανεπιθυμητα σαλιγκαρια.Εξαιρετικη συμπεριφορα,δεν πειραξε ποτε κανενα ψαρι,καμια γαριδα και εξολοθρευσε σε 2 μηνες οτι σαλιγκαρι ειχε το ενυδρειο,για να το διατηρησω σε καλη κατασταση εκανα εκτροφη σαλιγκαριων σε ενα 15αρι ενυδρειο στον κηπο.Δοκιμασα και αυτο να του βρω ταιρι και τελικα το πετυχα με την πρωτη,οταν εβαλα μεσα το εταιρο ημιση και ταιριαξαν η συμπεριφορα προς τους αλλους κατοικους του ενυδρειου αλλαξε αρδην,σε 2 μερες προλαβε να σκοτωσει 2 λεμον τετρα και να τρομοκρατησει οτι κινουνταν.Αναγκαστικα και τα χαρισα σε φιλο οπου μετα απο 1 χρονο δεν εχει επιτυχει αναπαραγωγη.
3)Tetraodon biocellatus - Figure Eight Puffer
Tο καμαρωτο οκταρι ειναι πανεμορφο,το ειχα σε κοινωνικο 70 λιτρων μαζι με ενα ζευγαρι anomalochromis thomasi,τα περνουσε υπεροχα δεν πειραξε ποτε κανεναν και εκλεβε τις εντυπωσεις με το κολυμπι του σε ολες τις ζωνες του ενυδρειου.Ζευγαρι μην επιχειρησεις σε αυτα τα λιτρα.

Τα puffer εχουν ενα σοβαρο μειονεκτημα στην διατηρηση τους...Τρωνε μονο ζωντανη η κατεψυγμενη τροφη και επιβαλλεται μια η 2 φορες την εβδομαδα να τους δινεις και μικροσκοπικα σαλιγκαρακια physa fontinalis για να τρεφοντε και να ακονιζουν το δοντι τους...Αυτη ειναι η τροφη τους στην φυση.
Oλα τα παραπανω αποτελουν προσωπικες εμπειριες και οχι προφιλ των ψαριων,το λεω αυτο διοτι σε φιλο το red eye ηταν τοσο επιθετικο που παραλιγο να διαλυσει και να σκοτωσει ολο τον πληθυσμο των καρδιναλιων σε 120αρι ενυδρειο.
Σου προτεινω ενα καμαρωτο οκταρι στα λιτρα σου.Νερο βρυσης,πολλα φυτα και μη επιθετικους συγκατοικους.

beat89
17-09-10, 15:10
Εγω εχω σε περιπου 80 λιτρα ενα colomesus asselus μαζι με cory ροδοστομους κ ancistrus.Ειναι πολυ ηρεμο κ με τρομερο χαρακτηρα.
Αν δεν βαλεις αλλα ψαρια νομιζω μπορεις να βαλεις κ 2.
Το μονο προβλημα ειναι οτι πρεπει να εχεις παντα σαλιγκαρια.

nikoloutso
17-09-10, 15:17
Εγω εκτός από τα puffer του θαλασσινου έχω και ένα dwarf puffer σε 25λτρ μαζι με σαλιγκαρια κοκκινα και πολλες red cherry.

Εχει ταραξει τα σαλιγκαρια

Ειναι περίπου 2cm το ψαρι και ειναι τελικο νομιζω μεγεθος.

Το χανω αναμεσα στα φυτα.

theodor72
17-09-10, 15:56
Με τις red cherry πως τα πάει; Με το γόνο τους;

zapatas
17-09-10, 18:53
dimi με λιγο ψαξιμο ετσι στα γρηγορα, κατεληξα οτι αυτο ειναι το καλυτερα για τα λιτρα μου και το μεγεθος του, δεν πιστευω να εχει προβλημαο ψαρις, ακομα και ζευγαρι αν τα κανω.. για δειτε λίγο αυτο και πειτε μου..: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Colomesus_asselus.htm
παντωσ dimi απο το μηνυμα σου δεν καταλαβα τι εννοεις εδω: Σου προτεινω ενα καμαρωτο οκταρι στα λιτρα σου.Νερο βρυσης,πολλα φυτα και μη επιθετικους συγκατοικους.

Dimis
17-09-10, 19:37
Kαμαρωτο οκταρι ειναι το Tetraodon biocellatus - Figure Eight Puffer.
Για το Colomesus asselus τωρα δεν νομιζω να αντιμετωπισεις καποιο προβλημα,απλα αν ειναι να βαλεις ζευγαρι,το πως θα το ξεχωρισεις ειναι ενα θεμα βεβαια και ενα αλλο ειναι που θα τα βρεις,να τα βαλεις μαζι στο ενυδρειο και οχι σε μεγαλο χρονικο διαστημα το ενα απο το αλλο αλλα την ιδια μερα.

beat89
17-09-10, 20:04
Τα colomesus asselus δεν εχουν σεξουαλικο διμορφισμο.
Πριν λιγο καιρο ειχε φερει το WI.

zapatas
17-09-10, 20:05
ναι ειναι ενα θεμα ολο αυτο... μαλιστα! το ψαχνω και οπως βγει!!!! :D:D

Πάνος
18-09-10, 00:50
Σου προτεινω ενα καμαρωτο οκταρι στα λιτρα σου.Νερο βρυσης,πολλα φυτα και μη επιθετικους συγκατοικους.
και μια αλατοτητα 1003-1005 ;)

areti
18-09-10, 01:04
Στο 1003-1005 αντεχουν τα φυτα;

zapatas
18-09-10, 01:08
και μια αλατοτητα 1003-1005 ;)
για αυτο εγω μιλησα για το Colomesus asselus για να μην χρειαζομαι τετοια!!;););)

Γιώργος Κ
18-09-10, 01:35
Βαλε γκαπυ να τελειωνουμε :smt081:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081
:grin: Τα Pseudomugil furcata ειναι πολυ ομορφα για ξανα κοιτα τα ..
Στο 1003-1005 αντεχουν τα φυτα;
Μερικα αντεχουν ;)

zapatas
18-09-10, 01:44
Βαλε γκαπυ να τελειωνουμε :smt081:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081
:grin: Τα Pseudomugil furcata ειναι πολυ ομορφα για ξανα κοιτα τα ..

Μερικα αντεχουν ;)
αυτα δεν ειναι ασχημα! κοπαδακι πανε?
μεχρι τι μεγεθος? νερο???

Dimis
18-09-10, 01:50
Για να μην δημιουργουντε παρανοησεις,το οκταρι σε μερικα σαιτ και σε βιβλια αναφερεται ως ψαρι που ξεκιναει την ζωη του στο γλυκο και μεγαλωνοντας περναει σε ελαφρως υφαλμυρα υδατα και σε αλλα αναφερεται ως ψαρι καθαρα γλυκου νερου,μεταξυ αυτων και το fishbase οπως επισης και το aquaticcommunity.com το οποιο αναφερει κιολας οτι λανθασμενα θεωρητε απο πολλους ψαρι υφαλμυρου,επισης το seriuslyfish.com αναφερει οτι το συνανταμε και στα δυο αυτα διαφορετικα υδατα παροτι ειναι πραγματικα ενα ψαρι γλυκου νερου.
Ανεφερα αυτα τα τρια σαιτ γιατι ειναι με την σειρα που τα ανεφερα τα σαιτ που εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη συμπεριλαμβανομενου του mongabay.com το οποιο θεωρει οτι το παφερ αυτο ζει εξισου και στα 2 υδατα αλλα στην παρεα του προτεινει ψαρια υφαλμυρου νερου.
Δεν ξερω αν σας βοηθησα η σας μπερδεψα περισσοτερο αλλα σας ανεφερα τις πηγες που μπορειτε να αντλησετε πληροφοριες αυτες.

Γιώργος Κ
18-09-10, 01:55
αυτα δεν ειναι ασχημα! κοπαδακι πανε?
μεχρι τι μεγεθος? νερο???
Το νερο της βρυσης ειναι μια χαρα για αυτα τα ψαρακια ... Μπορεις να κανεις ενα ομορφο κοπαδακι .. μια που δε ξεπερνουν τα 5,5 cm ... ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39523&highlight=Pseudomugil+furcatus

zapatas
18-09-10, 02:20
Το νερο της βρυσης ειναι μια χαρα για αυτα τα ψαρακια ... Μπορεις να κανεις ενα ομορφο κοπαδακι .. μια που δε ξεπερνουν τα 5,5 cm ... ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39523&highlight=Pseudomugil+furcatus
εχεις δικιο, τελικα ειναι πανεμορφα!! 3-4 θα ειναι μια χαρα ε?
υπαχει περιπτωση να τα βρω, η θα τα ψαχνω.......??

παντω και αυτα που λεει ο dimis1978 τα Pseudomugil gertrudae ειναι τρελαααααααααααααααααααα!!!

Πάνος
18-09-10, 17:29
Δεν ξερω αν σας βοηθησα η σας μπερδεψα περισσοτερο αλλα σας ανεφερα τις πηγες που μπορειτε να αντλησετε πληροφοριες αυτες.
κι εγω δημητρη ειχα μπερδευτει αρκετα.....το εβρισκα αλλου ως γλυκου και αλλου ως υφαλμυρου...το εψαχνα για μερες...και χωρις να θυμαμαι ακριβως τις σελιδες που με ειχαν πεισει..(με ειχε βοηθησει πολυ και ο χαλβας σε αυτο) ..το κατεταξα και το κρατησα σαν ψαρι υφαλμυρου. το ειχα σε αλατοτητα 1005 μαζι με bumblebee gobies.

theodor72
18-09-10, 23:23
Να κάποιες επιλογές που έχει προτείνει κάπου αλλού ο Raven :)
Cherry barbs
white cloud minnows
Celestial Pearl Danio
Microrasbora erythromicron
Pseudomugil furcata
Danio rerio
Δες αν σου αρέσει κάποιο και μετά ψάξτο περισσότερο για τις ακριβείς συνθήκες που θέλει το κάθε ένα...

Μα όταν στα ανέφερα μου είπες "αν πω οτι ειναι κακασχημα... θα γινω κακος?" Μου φαίνεται δε προσέχεις τι σου λέμε όσο πρέπει :grin:

zapatas
19-09-10, 00:01
Μα όταν στα ανέφερα μου είπες "αν πω οτι ειναι κακασχημα... θα γινω κακος?" Μου φαίνεται δε προσέχεις τι σου λέμε όσο πρέπει :grin:
εχεις απολυτο δικιο!:D αλλα ειχα φαει σκαλωμα με τα κακατου.. εγω φταιω??? και σε που στον γκουγκλι δεν τα ειδα καλα! ειδα ομςσ τα ψαρακια του AQUA PURA (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=2109) και ναι ειναι τρελα!!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39523&highlight=Pseudomugil+furcatus

με 3-4 στα λιτρα μου, θα ειμαι οκ??

zapatas
20-09-10, 12:03
ωαραια πραματα....:smt120
αποφασασιμε...:rolleyes:
θα μπουνε τα Pseudomugil furcata... που τα βρησκουμε ομως??zw
οπου και αν εψαξα, οσα τηλεφωνακαι να πηρα δεν τα βρηκα πουθενα....
καμια ιδεα??:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120

Γιώργος Κ
20-09-10, 12:06
Ρωτα στον Μανθο (starfish (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4281)) φερνει κατα καιρους!! ;)

theodor72
20-09-10, 12:09
... και θέλει και υπομονή ...:cool:

zapatas
21-09-10, 01:45
Ρωτα στον Μανθο (starfish (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4281)) φερνει κατα καιρους!! ;)
πρωι πρωι πηρα τηλεφωνο... αλλα μπαααααααααααα! δυστοιχως δεν εχει...
καποιος, καμια αναπαραγωγη?? τιποτα τετοιο?
η πουθενα αλλου που να παιζει να τα βρω?
-------------------------
το εχω δει το ονειρο παιδια.. δεν θα τα βρω τα Pseudomugil furcata με τιποτα....
θα συνεχισω να ψαχνω βεβαια, θα δω μηπως μπορει να μου τα φερει καποιος με παραγελεια, αλλα δυσκολο το βλεπω με βαση αυτα που ακουσα σημερα....
οποτε λοιπον μεχρι να τα βρω, αν τα βρω, ψαχνω την εναλακτηκη μου;)
σε προηγουμενο ποστ μου ειχατε προτεινει τα apistogramma boreli αυτα μπαινουνε στον κυβο μου 45χ45χ43?
η εχουνε και αυτα προβλημα με το μηκος?

bokostas
21-09-10, 02:03
το εχω δει το ονειρο παιδια.. δεν θα τα βρω τα Pseudomugil furcata με τιποτα....


Τα είχε φέρει πρόσφατα ο Αζόρες στην Θεσσαλονίκη κι έχω πάρει μια 5άδα, είναι όντως εκπληκτικά ψαράκια, ειδικά οι αρσενικοί.
Ενδέχεται να ξαναφέρει σε παραγγελία που περιμένει σήμερα ή αύριο, θα σε ενημερώσω, ή αν βιάζεσαι παρτον τηλέφωνο.

zapatas
21-09-10, 02:12
Τα είχε φέρει πρόσφατα ο Αζόρες στην Θεσσαλονίκη κι έχω πάρει μια 5άδα, είναι όντως εκπληκτικά ψαράκια, ειδικά οι αρσενικοί.
Ενδέχεται να ξαναφέρει σε παραγγελία που περιμένει σήμερα ή αύριο, θα σε ενημερώσω, ή αν βιάζεσαι παρτον τηλέφωνο.
δεν ξερω τι γινεται εκει πανω(μαλλον εκει εχετε αλλο θεο :smt044:smt044:smt044)
γιατι εδω κατω οπου και αν πηγα, μου λεγανε παλαβα!!
αν φερει αυτος που λες, πως θα γινει να φτασουνε τα ψαρακια στον πειραια?:smt120:smt120

bokostas
21-09-10, 02:45
Κάτσε πρώτα να τα φέρει, ο Κωστής (Αζόρες) στέλνει παντού, τα τηλέφωνά του είναι: 2310 841583 & 2310 831312

zapatas
21-09-10, 18:07
Κάτσε πρώτα να τα φέρει, ο Κωστής (Αζόρες) στέλνει παντού, τα τηλέφωνά του είναι: 2310 841583 & 2310 831312
ευχαριστω πολυ http://www.aquatek.gr/vb/image.php?u=5343&dateline=1246406708 (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=5343) bokostas (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=5343)!!! μακαρι να τα φερει!! θα τον παρω τηλ να δω.....:):)
-------------------------
Κάτσε πρώτα να τα φέρει, ο Κωστής (Αζόρες) στέλνει παντού, τα τηλέφωνά του είναι: 2310 841583 & 2310 831312
μπα τζιφος....ουτε εκει bokostas.. και μαλλον δεν θα τα φερει κιολας!
μονο μια μεγαλη αλυσιδα καταστηματων πετ σοπς μου ειπαν οτι μπορουνε να τα εχουνε, σε 10 μερες... αλλα θετω το εξης ερωτημα... τους εμπιστευεσαι αυτους? να τα παραγγειλω απο εκει και να τα εχω σε 10 μερες?:smt120:smt120 θα μου φερουν αυτα η τιποτα αλλα και θα μου τα πουλησουνε για φουρκατους?

beat89
22-09-10, 00:30
Ποια αλυσιδα?

zapatas
22-09-10, 00:40
Ποια αλυσιδα?

pet city.

beat89
22-09-10, 00:46
Δεν εχω αγορασει ποτε απο αυτη την αλυσιδα αλλα απο οσο ξερω δεν φημιζεται κ για τις γνωσεις της στα ψαρια.
Θα σου πουν βεβαια κ αυτοι που ψωνιζουν απο εκει.

zapatas
22-09-10, 10:02
καλημερα και παλι... απο οτι φενεται δεν θα με ξεφορτωθηται ευκολα :D:D:D
βρηκα σε πετ σοπ τα Iriatherina werneri....
σε 80 λιτρα με πεχα 7,0- 7,2
κανουνε?
και αν ναι..... ποσαααααααααααααααααααααα????
αντε παιδια, βοηθηστε, γιατι θα :smt120:smt120:smt120:smt120zw

Dimis
22-09-10, 11:18
Παρε μια 8αδα.
PH να μην σου ξεφυγει πανω απο το 7.2,θερμοκρασια ανω του 25,ιδανικη 26.Ταιζεις 2-3 φορες την εβδομαδα με κατεψυγμενη αρτεμια και dafnia,τις υπολοιπες μερες καλης ποιοτητας φυλλαρακι και μικρο κοκκο.Τους αρεσει το φυτεμενο ενυδρειο αλλα ασε εμπρος ελευθερο χωρο να κολυμπουν και να τα χαζευεις.Καλη φιλτρανση και αλλαγες νερου απαραιτητα 30-40% εβδομαδιαιως.
Κανε καλη προσαρμογη στο ενυδρειο οταν θα τα βαλεις.

zapatas
22-09-10, 11:38
Παρε μια 8αδα.
PH να μην σου ξεφυγει πανω απο το 7.2,θερμοκρασια ανω του 25,ιδανικη 26.Ταιζεις 2-3 φορες την εβδομαδα με κατεψυγμενη αρτεμια και dafnia,τις υπολοιπες μερες καλης ποιοτητας φυλλαρακι και μικρο κοκκο.Τους αρεσει το φυτεμενο ενυδρειο αλλα ασε εμπρος ελευθερο χωρο να κολυμπουν και να τα χαζευεις.Καλη φιλτρανση και αλλαγες νερου απαραιτητα 30-40% εβδομαδιαιως.
Κανε καλη προσαρμογη στο ενυδρειο οταν θα τα βαλεις.

ευχαριστω παραααααααααααααααα πολυ!!! :D:D:D:D:D
να κανω μια αλλη ερωτηση...
κατεψηγμενο σκουλικι και καλιεργεια σκουλικια... τρωνε?

Dimis
22-09-10, 15:23
Μονο αν ειναι μικρο,εχουν μικρο στομα και ενω εχουν την θεληση να φανε τα παντα,λιγα πραγματα καταφερνουν να χωρεσουν στο στομα τους.

zapatas
22-09-10, 16:33
ωραια, το κατεψηγμενο το αποκλειουμε λοιπον, ειναι οσο ειναι περιπου και αυτα!:D:D(τα πηρα ηδη και τα εβαλα στο ενυδριο :D:D:D)
τα ζωντανα ειναι πολυ μικρα.... να φανταστεις τα δινω στους μονομαχους και ουτε που τα βλεπουνε! :smt120:smt120
αν τρωνε το ζωντανο σκουλικι, χρειαζεται και ταισμα 2-3 φορες την εβδομαδα με κατεψυγμενη αρτεμια και dafnia??
και μια τελευταια ερωτηση, δεν θα σας ζαλισω αλλο:grin::grin::grin::grin:
μεχρι τι μεγεθος πανε? θα τα βλεπω μολισ μεγαλωσουνε λιγο???
γιατι ακομα.... ψαχνω να τα βρωzw