PDA

Επιστροφή στο Forum : Betta splendens SPAWNING!


newfish
14-12-02, 19:02
Title: SPAWNING!
Post by: zincfree on 04/01/02 at 03:55:34
--------------------------------------------------------------------------------
Εξ' όσων είμαι σε θέση να γνωρίζω, χτες επετεύχθει το πρώτο - ιστορικά αποδεδειγμένο - spawning Betta splendens στις Κυκλάδες, σε ενυδρείο πελάτη και φίλου του καταστήματος "καλλιχθύς".

ΤΡΕΜΕ Kwisatz!

O φίλος Kwisatz δυστυχώς είχε την ατυχία την προηγούμενη εβδομάδα να χάσει ένα θηλυκό mustrard gas B. splendens από ένα breeding pair (washed) που θεώρησε απειλή (?) το διαφορετικού χρώματος θηλυκό.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING
Post by: ASCCO1 on 04/01/02 at 04:01:54
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ!!!!!!!!
Λοιπον για να βοηθησω και εγω την κατασταση στις κυκλαδες οταν ανεβεις ανδρεα στην αθηνα θα σου κανω δωρο ενα DT θηλυκο ( ενοητε δικο μου παιδι), για να πρωχωρησει λιγο παρα περα το ολο θεμα!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: zincfree on 04/01/02 at 04:53:46
--------------------------------------------------------------------------------
O Kwisatz θα χαρεί πάρα μα πάρα πολύ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: Kwisatz on 04/04/02 at 04:42:52
--------------------------------------------------------------------------------
Όλα του γάμου δύσκολα και ο γαμπρός ασχετος από μπουρμπουλήθρες καί σαν να μη φτάνει αυτό, το εναλλακτικό ζευγάρι είναι σε κακά χάλια και δεν μπορώ να το αλλάξω με τα βλαμμένα. Ελπίζω να με παρηγορήσουν τα Crowntail από Ινδονησία με τα ΗΜ γονίδια.
Να δούμε τι θα γίνει :)
Συμβουλές από φίλους με bettas ευπρόσδεκτες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: ASCCO1 on 04/04/02 at 18:47:01
--------------------------------------------------------------------------------
βρε να βοηθησουμε αλλα δωσε και εσυ κανενα καταραμενο στοιχειο ?????
Για αρχη στο www.bettasrus.com εχει ριξει καμια ματια???/

Οταν λες ασχετος με μπουρμπουληθρες τι ενοεις ?? τι του εβαλες για να κανει μπουρμπουληθρες???
η θυληκια που εβαλες να ζευγαρωσει πως καταλαβες οτι ηταν ετοιμη??? ειχε κανενα μερος να κρυφτει απο το κυνηγη του αρσενικου???
Για πες ,για πες???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: Kwisatz on 04/05/02 at 01:54:06
--------------------------------------------------------------------------------
Στοιχεία
Πρώτον με το μπαμπούλα zincfree από δίπλα λέτε να μη διάβασα πρώτα τα μαθήματά μου;(βαρύ χέρι με το μαστίγιο!!!)
Δεύτερον η δεξαμενή είναι ζούγκλα και το νεράκι της κατεβασμένο όσο χρειάζεται για να αισθάνονται τα πουλάκια μου μια χαρά.
Τρίτον και ελαφρό παρατάισμα είχε προηγηθεί για να αισθάνονται ότι είναι κατάλληλη εποχή.
(έχω επισκεφθεί το Bettasrus λοιπόν;τι λέτε :))
Τέταρτον και οι θηλυκές φούσκωσαν και μετά τα αρχικά νάζια έδεσαν με τον αρσενικό.
Πέμπτο και θερμοκρασία ανέβασα και ροή φίλτρου έκοψα.
Εκτο και μπουρμπουλήθρες από τον άλλο αρσενικό έβαλα μπας και πάρει χαμπάρι ο αργόστροφός.
NADA! Τίποτα !
Έτσι λοιπόν τα πήρα και χτες το πρωί τον έβγαλα και έφαγε γυάλα!!!
Βάζοντας (με ρίσκο γιατί ήταν ψιλοχτυπημένος από το χρόνο στο community) τον άλλο αρσενικό, το βράδυ είχαμε bubblenesting :)
Νεώτερα μόλις υπάρξουν.
Υ.Γ
ΑΜΑΡΤΗΣΑ
ΞΑΝΑΕΜΠΛΕΞΑ ΜΠΛΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΧΡΩΜΑΤΑ. Αλλά πρέπει να μάθω από spawning....... :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: fighterfish on 04/05/02 at 03:30:56
--------------------------------------------------------------------------------
Καταρχήν είπες τη μαγική λέξη ....
Crowntail ή Halfmoon έχεις ;
ή και τα δυο ;

Επομένως είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις κια να βάλεις και φωτό :) LOL

Εγώ πρόσφατα απέκτησα τον μικρό της φωτογραφίας, αλλα δεν μου δίναν θηλυκιά με τίποτα !!! Τον έχω σε ενα 17 λίτρα, planted μόνο του.
Ο οποίος πιτσιρικάς έχει τρομερή συμπεριφορά, του έβαλα ένα θηλυκο πιο μεγαλόσωμο απο εκείνον. Οσο ήταν οι γυάλες τους δίπλα δίπλα έκανε το αντράκι, μόλις την έβαλα μαζί του τα κανε πάνω του !!! (και μάλιστα η θηλυκιά είναι πολύ ήσυχη)

http://www.geocities.com/fighterfish10/crowntail.jpg

Τώρα του ετοιμάζω μικρότερα θηλυκά μπλε χρώματος μπας και κάνει τίποτα. Αλλα απο φωλιά τίποτα, ούτε που συγκινήθηκε να φτιάξει. Και έχει και ενα κάρο Riccia που επιπλέει για να παίζει....

Απο την άλλη και ο άσπρος που είχα μέσα στη γυάλα του έκανε κατι φωλιές απίστευτες. Μόλις τον έβαλα σε ενυδρείο με τη θηλυκιά και με ποτηράκι για να κάνει bubbles τίποτα. Εκανε αλλα ελάχιστες.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι περα απο όλα αυτά τα ψάρια πρέπει να αρέσουν το ενα στο άλλο. Η θηλυκιά αυτή ας πούμε ήταν κόκκινη, ενω αυτός άσπρος. Οταν της δοθηκε η ευκαιρία να διαλέξει ανάμεσα απο δυο αρσενικα, ένα κόκκινο και ένα άσπρο επέλεξε το κόκκινο !

Επίσης μη σε ανησυχεί το να μπερδεύεις χρώματα όταν κάνεις αναπαραγωγή σε bettas κοινα απο pet shops. Απλά αν έχεις καλά bettas π.χ. CΤ ή ΗΜ ή άλλα είδη που δεν έχουμε εδω συχνά ανμπορείς κράτα solid χρωματα.

Αν θες να δεις τον άσπρο δες εδω
http://www.geocities.com/fighterfish10/fish.htm

Πες μου επίσης βρήκες θηλυκά CT και ΗΜ ;
πες μου Please


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: Kwisatz on 04/05/02 at 04:02:00
--------------------------------------------------------------------------------
Θηλυκά ΗΜ βρίσκονται αλλά οι τιμές είναι φαρμάκι και υπολόγιζε και 70$ μεταφορικά τουλάχιστον συν το ρίσκο στη μεταφορά.
Το ζευγαράκι μου είναι Crowntail με ΗΜ γονίδια (άλλωστε όλα τα CT έχουν και λίγα ΗΜ γονίδια) κυρίως τα ΗΜ είναι στη θηλυκιά ΔΕΝ τα έχω λάβει ακόμα και το πείραμα αν πετύχει θα το ανακοινώσω σε όλους τους ΒΕΤΤΑδες του Board.
Φωτό θα προστεθεί εδώ μόλις ο Ζινκυ μου πει πώς ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: ASCCO1 on 04/05/02 at 09:53:23
--------------------------------------------------------------------------------
Μισο λεπτο γιατι θα με τρελανεται εσεις οι δυο!!!
το ποτε θα ζευγαρωσουν ειναι κατι σχετικο( οταν η θυληκια ειναι ετοιμη)και συνηθως κανει οριζοντιες ραβδωσεις στο σωμα της
Το οτι δεν κανουν bubles δεν μου εχει τυχει οποτε το μονο που μπορω να πω ειναι δεν δοκιμαζεται αντι για φυτα να βαλεται ενα styrofoam κυπελλο κομμενο στην μεση μηπως τους βοηθησει???? εγω αυτο χρησιμοποιω και οχι την riccia,!!!
Παντως το ποτε θα κανει ο αρσενικος φωλια ειναι και αυτο σχετικο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: fighterfish on 04/05/02 at 10:20:27
--------------------------------------------------------------------------------
Ανάποδα τα είπες Μάνθο, κάθετες κάνει, οι οριζόντιες είναι συνήθως όταν είναι τρομαγμένη ή στρεσαρισμένη...

Kwisatz οι τιμες είναι όντως φαρμακι,
Ενα ΗΜ αν έρθει εδω κανει γυρω στα 150 ΕΥΡΩ.
Μια εισαγωγή δυο ζευγαρια που ρωτησα (solid colours) ζητάγανε 200 USD + 124 USD μεταφορα και χωρις να γραφουν στο κουτι οτι ειναι ψάρια....

Βεβαια ο τυπος που τα ζήταγε είναι παγκοσμίως γνωστός για την ποιότητα του αλλα έχει πολύ ρίσκο η υπόθεση...

Μανθο, διάβαζα οτι η Riccia αρέσει στα bettas, ο δικός μου μάλιστα πολλές φορές αράζει μεσα σε αυτή, όποτε δεν την πηγαίνει πέρα - δώθε... Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή αν υπάρχει στο φυσικό τους περιβάλλον αλλά μάλλον υπάρχει...

Το κόλπο με το ποτηράκι βοηθάει στο να διατηρούνται οι φουσκάλες καλύτερα. Γιατί ο αέρας που εγκλωβίζεται στο ποτηράκι έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία απο τον ατμοσφαιρικό. Γενικά πρέπει το δοχείο να έχει cover για αυτό ακριβώς το λόγο.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: ASCCO1 on 04/05/02 at 10:27:47
--------------------------------------------------------------------------------
ειδες τι κανει η βιασυνη καθετες ενοουσα :-X :-X :-X


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: fighterfish on 04/05/02 at 10:32:21
--------------------------------------------------------------------------------
xe xe το κατάλαβα :)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: Kwisatz on 04/06/02 at 03:19:25
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή ρυζόφυτα όπως αυτά που έχουν στο φυσικό τους περιβάλλον δεν έχω, ούτε έχω διάθεση να φυτέψω στο ενυδρείο μου,βολεύομαι με όσα φυτά μεγαλώνουν γρήγορα και γεμίζουν γρήγορα την επιφάνεια του νερού (Egeria densa) ,καλή επίσης για τις θηλυκές είναι η Java fern και όταν μεγαλώσει εξυπηρετεί και το spawning.
Eπίσης γιατί τα άγχη για solid colours? Τη στιγμή μάλιστα που ο ΒettasRus περηφανεύεται για τα marbles, pharaohs, και άλλοι για τα τρίχρωμα Mustard Gas και Salamanders που έβγαλαν.
Όσο για το κυπελλάκι αναρωτιέμαι μέσα στα νερά των ορυζώνων μήπως πετάνε κυπελλάκια? Αυτή είναι μια τεχνική που χρησιμοποιούν κάποιοι από τους εκτροφείς και μπορεί αν υπάρχει μεράκι να καλυφθεί καλύτερα και πιο ΦΥΣΙΚΑ αν πλέξετε ορισμένα από τα επιπλέοντα φυτά με κάποιο ίσως επιπλέον (που επιπλέει ;D όχι παραπανίσιο) πλατύ φύλλο από άλλο φυτό μετά από το φυσιολογικό, για τους φίλους μποστανάδες, κλάδεμα.
Για τις τιμές σε άλλο μήνυμα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: Kwisatz on 04/06/02 at 08:00:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ερώτηση προς Betta μανιακούς. Θέλουμε άγρια Bettas ή όχι? και μάλιστα Betta smaragdensis για Inbreeding με Splendens? Όχι απαραίτητα για αυτό .


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: ASCCO1 on 04/06/02 at 15:51:04
--------------------------------------------------------------------------------
δεν αντιλεγω για το riccia kai το java ferm απλα μια ιδεα εριξα, μηπως τους βοηθησει καλυτερα η' κανει μεγαλυτερη σκια???
τωρα για τα χρωματα εγω ειπα να μην μπλεκουμε κοκκινο με μπλε ,οχι για τιπποτε αλλα.
Οσο για του οριζωνες μην τους μπλεκεις με τα domestic betta!!
Τωρα για τα αγρια μμμμμμ????
το θεμα δεν ειναι που θα βρεθουν αλλα και ποσο( αν τα HM κανουν 100 δολαρια.....) πιστευεις οτι θα μπορουσαμε να βρουμε και θυληκα αγρια( χλωμο το βλεπω)
καλη η ιδεα σου αλλα πρεπει να διαβασουμε αρκετα για να μπουμε στο θεμα αγρια bettas


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: fighterfish on 04/06/02 at 19:03:40
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν αγχωνομαι για τα χρωματα καθόλου, τα μονα που θα ήθελα solid ειναι ta white opaques αν επεφταν ποτε στα χερια μας. Αν ο συνδυασμος ειναι καλος τοτε μου αρεσουν ολα :)

Επίσης μου αρεσει αυτο που λες για το φυσικο τροπο bubblenesting , ακριβως αυτης της αποψης ειμαι και εγω. Εκτος απο Riccia του εχω βάλει και μερικες Egeria (αν και ειναι μικρες ακόμα). Επίσης και το duckweed πρεπει να δουλεύει και λογικα δεν πρεπει να χρεωνεται καθολου. Ειναι ενας (LFS) εδω που έχει με τον τονο. Την επόμενη φορα θα του πω να μου βαλει κανα δυο αποχιές.

Εψαχνα να βρω κατι για τα betta smaragdensis που αναφερεις στο δικτυο αλλα τζίφος.. Εχεις πρόσβαση σε τέτοια ψάρια ?





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: Kwisatz on 04/08/02 at 16:14:21
--------------------------------------------------------------------------------
Χαίρομαι που οι συνάρρωστοι έχουν υψηλό επίπεδο και γνωρίζουν το θέμα για αυτό και για καλή όρεξη δίνω σαν αρχή www.wildbettas.com
To HM gene θηλυκό που φέρνω με το αρσενικό έκαναν 20$ και 70$ έκανε η μεταφορά


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: ASCCO1 on 04/08/02 at 16:24:13
--------------------------------------------------------------------------------
Aπο οτι ειδα με μια γρηγορη ματια τα smaragdina,imbellis δεν ειναι ακριβα!!!!!!!
εχεις ερθει σε επαφη ??ποσο πανε τα μεταφορικα, αξιζει λες να το ρισκαρουμε???
οταν λες hm gene ενοοεις καθαρα HALF MOON ετσι??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: Kwisatz on 04/09/02 at 03:21:51
--------------------------------------------------------------------------------
Tο πρόβλημα δεν είναι η τιμή αλλά το ΑΝ η αποστολή γίνεται. Από Αμερική οι εταιρίες δεν ξέρω γιατί ΔΕΝ αποστέλλουν ζωντανά ψάρια και οι αποστολή μπορεί να φτάσει και τα 120$ όταν κάποιος ξέρει το κόλπο (αποστολή live ψαριών).
Από εκεί και πέρα περιμένετε να ξεμπερδέψω με την αποστολή για να δούμε τι παίζεται.
ΗΜ gene σημαίνει ότι το ψάρι εχει γονιδίωμα ΗΜ ΧΩΡΙΣ ομως να το εμφανίζει . Αφού είναι Crowntail! Αυτό το γονιδίωμα όμως μπορεί να εκφραστεί σε επόμενες γενεές επιλεκτικής αναπαραγωγής.
Τα White opaque, black melano είναι σαν τη μαύρη τουλίπα ΔΕΝ γίνονται ή μαλλον όταν πλησιάζουμε πολύ κοντά μας βγαίνουν μουλάρια (δεν αναπαράγονται) Οπότε δεν θα δούμε ποτέ (φυσιολογικά) ένα Αρσενικό σαν Black Molly ούτε λευκό λευκό
Σε επόμενα περισσότερα



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: ASCCO1 on 04/09/02 at 03:31:31
--------------------------------------------------------------------------------
Aυτο με την αμερικη το εχω δει και εγω :-/ :-/ :-/ σε καποιους πλειστηριασμους που εχω δει για betta, εξαλου ειναι αρκετα μεγαλο ρισκο ( θα φτασει αραγε το ψαρι εδω ζωντανο??).
μονο hm γονιδια??? δεν ξερω αν θα βγει καθαρο υστερα απο γεννες, θα πρεπει και τα ( αρσενικο,θυληκο)δυο να εχουν HM gene.
δηλαδη να υποθεσω οτι αν ζηταγες καθαρα HM θα σου ζηταγανε καμμια 200 δολλαρια???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: fighterfish on 04/09/02 at 19:10:25
--------------------------------------------------------------------------------
πω πω τι επαθα...ειχα ετοιμασει ενα τερααααστιο μηνυμα και το εχασα ο μπουφος στο preview >:(

anyway...

απο την αρχή...

Δίκιο εχεις για αυτο που λες για το shipment, το προβλημα ειναι αν γινεται. Εμενα οι τιμες 200 USD = 2 ζευγάρια + 124 USD shipping ηταν απο Σιγκαπούρη. Το πρόβλημα ήταν οτι τα ψαρια δεν συνοδεύονταν απο χαρτια. Για την ακρίβεια τα πακετα δεν θα εγραφαν καν οτι ειναι ψαρια μεσα αλλα κατι άλλο π.χ. πήλινα διακοσμητικα. Το θεμα ειναι τι θα γινοταν αν το επαιρναν χαμπαρι οι μαγκες του τελωνειου.

Νομιζω οτι η διαδικασια για τα ζωάκια είναι να μενουν σε καραντινα στο τελωνειο και να εχουν και πιστοποιητικά. Και φυσικα δεν αναλαμβαναν το ρισκο του να φτασουν τα ψαρια ζωντανα.

Για τα γονίδια τωρα, η αλήθεια είναι οτι δεν εχω ακούσει πουθενα οτι τα crowntails εχουν γονίδια HM. Δηλαδή ο πιτσιρίκος της παραπάνω φωτο έχει και HM ; (cool αν ίσχύει αυτο :) )

(αν δεν φαίνεται κανε κλικ εδω
http://www.geocities.com/fighterfish10/crowntail.htm
... αυτο το geocities ρε παιδί μου είναι αστα να παν...)

Για τα melano το εχω ακουσει, οτι τα θηλυκα μετα δεν αναπαραγωνται, οχι ομως και για τα white opaques. Αν δεν κανω λαθος σε αυτα τα sites που μπαίνουμε υπάρχουν τύποι που τα διασταυρώνουν.

Παω να δω τωρα το site....
(ήταν τοσο προφανες το url που ντρέπομαι... :-/ ;D :D :) )



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: Kwisatz on 04/10/02 at 02:19:26
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι ο πιτσιρίκος σου έχει οπότε με μια full ΗΜ θηλυκιά έχεις 25% πιθανότητα για Halfmoon αρσενικό. Το οποίο κατά 90% θα το πασσάρεις σε κάποιους φίλους αν τυχόν σου κάτσει το αριστούργημα (ΙΜΗΟ) του Betta breeding που λέγεται Halfsun. ;D
Τα Crowntail έχουν προκύψει με διασταυρώσεις διαφόρων Torn veil με halfmoon για το λόγο αυτό έχουν πολύ μεγάλο άνοιγμα στο caudal fin που φτάνει πολλές φορές τις 170 μοίρες. Η διασταύρωση CT με ευρύ ουραίο με ΗΜ μας δίνει τα Halfsun.
Σε περιπτώσεις που δεν έχεις full halfmoon θηλυκό δεν γνωρίζω ακόμα τις πιθανότητες για halfmoon από crowntail.
Πού θα πάει θα τις μάθω πάντως στο aquabid είχε θηλυκά ΗΜ τσεκάρετε με keyword Internationally :)
Χαιρετε για την ώρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: fighterfish on 04/10/02 at 05:21:26
--------------------------------------------------------------------------------
πω πω ,
τα betta enisae ειναι τα πιο ωραία...

ειναι και Mouthbrooders...
χε χε
τα Betta που θα ήθελαν να είναι κιχλίδες
:)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: fighterfish on 05/22/02 at 18:49:33
--------------------------------------------------------------------------------
μια που μπλέξαμε με τα Bettas για πεστε μου ρε παιδιά...

ο μικρός crowntail δεν λεει να κανει φωλια με τιποτα...
μου εδωσε ο Μανθος μια DT η οποία
- και έτοιμη είναι,
- και μικρόσωμη (σε σχέση με αυτόν είναι),
- και ησυχη είναι
- και τον θέλει (ναααα κάτι ρίγες μολις τον βλέπει)
- και τα χρωματάκια τα ίδια έχει
- και συμπεριφορά άψογη
- απο καλή οικογένεια
- με γαλλικά και πιάνο

αλλα αυτός τίποτα ....
πάει περα δωθε νευρικά, κορδώνεται σαν λιμοκοντόρος, αλλα φωλιά νούκου.

Τι θερμοκρασίες, τι άπνοια στο νερό, τι φυτά και riccia, τι κυπελάκια αναποδογυρισμένα (μόνο σερβίτσιο τσαγιού δεν του βάλαμε ακόμα) το παιδί δεν θέλει.

αν έχετε καμιά ιδέα για ρίχτε την να δούμε τι γίνεται...

να είναι τόσο μικρός δεν νομίζω...
παντού λενε οτι η καλύτερη ηλικία είναι 5 - 9 μηνών...

τι να πω...

θα περιμένω....

μηπως να φωναξω τον Ασκητή ;
(μπας και τον ξεστραβώσει ....)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: ASCCO1 on 05/23/02 at 02:12:31
--------------------------------------------------------------------------------
Απο οτι φαινεται και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με αλλο αρσενικο, αλλα το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι απλα το αρσενικο δεν ειναι ετοιμο να ζευγαρωσει, εχτες βεβαια του εβαλα μια αλλη θυληκια για να δω αν ηταν θεμα γουστου και μηπως δεν του αρεσε η προηγουμενη???

ειδωμεν :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: kroud on 05/24/02 at 06:46:36
--------------------------------------------------------------------------------
Μανθο!Πως να ζευγαρωσει το κακομοιρο οταν του βαζεις και ακουει βολανη!!!! ;D Βαλε steve vai να δεις τι θα γινει!!!! ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: SPAWNING!
Post by: ASCCO1 on 05/24/02 at 11:09:42
--------------------------------------------------------------------------------
εγω ΒΟΛΑΝΗ :P :P :P
εγω δεν εχω βρισει ποτε ΝΙΚΟ μου :-* :-*