PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλέξη; (Άρρωστο apple snail)


Τηλέμαχος
17-09-10, 12:50
Σήμερα γυρίζοντας από το σχολείο, βρήκα το μηλοσαλίγκαρο στον πυθμένα και είχε χωθεί μέσα... Κάθεται μέσα πολλή ώρα και δεν καταλαβαίνω το γιατί!:smt120zw
Σήμερα το πρωί όπως κάθε πρωι πριν φύγω για το σχολείο, βλέπω πόσα εκ. μεγάλωσε η βαλισνέρια και το κερατόφυλλο και τσεκάρω τον Αλέξη...
Σήμερα λοιπόν όλα καλά, άνοιξα το φως του δωματίου και είδα τον Αλέξη να κοιμάται πίσω από την ανούμπια... Άνοιξα το καπάκι και έριξα λίγη τροφή, για να συντηρήσω την βιολογία. Και μετά από λίγα λεπτά όπως συνήθως ξύπνησε και έγλυφε το χαλίκι....
Αυτά...
Μετά γύρισα και τον είδα... Δεν μπορώ να καταλάβω τί του συμβαίνει!
Και κοντά του είδα κάτι σαν σωληνάκι αλλά διαφανό, οπότε δεν είναι μέλος του σώματος του Αλέξη, θα είναι τίποτα από τις ρίζες...
Αμμωνία μέτρησα καθώς και ΝΟ2 και είναι και τα δύο ΜΗΔΕΝΙΚΑ
Το PH 7.6 σκληρότητες τέλειες...
Αφαίρεσα την κλωστούλα και του άλλαξα θέση απαλά (:rolleyes:) και τώρα ξανά κόβει βόλτες...

Η απορία μου είναι:
Γιατί το κάνει αυτό;
Γιατί λυγίζει στην άκρη σαν να είναι νεκρός;
Για να με κοψοχολιάσει;
Να ανησυχήσω;
:smt120:cool:

in the pond
17-09-10, 13:02
...και κλειστός και ακίνητος για κάποιες μέρες μπορεί να μείνει... Aν αγχώνεσαι με ένα μηλοσαλίγγαρο, φαντάζομαι τι θα κάνεις άμα αποκτήσεις και ψάρια...

Απλά σου λέω να χαλαρώσεις, να μεριμνάς ώστε να τους προσφέρεις όσα εσύ μπορείς και όλα πια είναι μια απλή ρουτίνα με ολοένα καινούρια πράγματα.

Υπομονή και επιμονή χρειάζεσαι μόνο και φυσικά όχι πανικός και άγχος.

Τηλέμαχος
17-09-10, 13:03
Ευχαριστώ για την απάντηση!:D
Αυτό το ποστ το άνοιξα γιατί δεν είδα ανάλογη περίπτωση...
Μάλλον είμαι τσιτωμένος γιατί γενικά έχω την εντύπωση πως κάνω λάθη στη συντήρηση και έχω ενοχές μετά αν έχω R.I.P. (χτύπα ξύλο:p)