PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για Kribensis


GioM
15-09-10, 22:02
Έχω 4 kribensis (ανήλικα ακόμα) σε 54 lt, ώστε όταν ενηλικιωθούν να κρατήσω ζευγάρι. Οι γραμμές τους σκουραίνουν σπάνια και όλον τον υπόλοιπο καιρό μοιάζουν σαν ξεθωριασμένα. Είναι εντάξει;

http://img842.imageshack.us/img842/2974/1002650.th.jpg (http://img842.imageshack.us/i/1002650.jpg/) http://img835.imageshack.us/img835/6070/1002658n.th.jpg (http://img835.imageshack.us/i/1002658n.jpg/) http://img843.imageshack.us/img843/1230/1002651v.th.jpg (http://img843.imageshack.us/i/1002651v.jpg/)

Alex_Salonica
15-09-10, 22:05
Καλησπέρα Γιώργο,
καλό θα ήταν να μπούνε και φυτά μέσα και κάποια σπηλιά. Πόσο καιρό τα έχεις; Μπορεί να είναι στρεσαρισμένα ακόμα

GioM
15-09-10, 22:13
Καλησπέρα Αλέξανδρε. Σπηλιά τους έχω με σχετικά μεγάλες πέτρες για να είναι αρκετά σκοτεινή. Τα έχω περίπου 20 μέρες στο ενυδρείο.

akiriazides
15-09-10, 22:31
γιωργο ειναι αυτα που σου εδωσα?
τι PH εχεις στο ενυδρειο?
παντως και σε εμενα γινονται ετσι οταν στρεσαριστουν!!!

GioM
15-09-10, 22:46
Αυτά είναι Αντώνη. Και τα 3 από τα 4 έχουν γίνει διπλάσια! :)

PH έχω 7. Μπορεί να χρειάζονται περισσότερο καιρό στο ενυδρείο; Ή να αραίωνα τις αλλαγές νερού; Κάνω κάθε εβδομάδα περίπου το 1/4.

philosopher
15-09-10, 23:18
Το χρώμα τους δείχνει ότι μάλλον είναι ιδιαίτερα στρεσσαρισμένα, κάτι τα ενοχλεί. Βάλε πολλά φυτά και φτιάξε πολλές σπηλιές σκάβοντας το χαλίκι και βάζοντας από πάνω/γύρω γύρω πέτρες και άστα να διαλέξουν το χώρο τους. Είναι κυριαρχικά όταν βρουν τη γωνιά τους, και αν έχεις θυληκιά στην ομάδα σου (θα δεις ροζ/κόκκινη κοιλιά όταν είναι έτοιμη για αναπαραγωγή) θα έχεις και καυγάδες από τα αρσενικά. Το ζευγάρι κάποια στιγμή θα προκύψει, και αν γεννήσουν, ετοιμάσου για μεγάλους τσαμπουκάδες...

Αρκετά ενδιαφέρον και έξυπνο ψάρι, ιδιαίτερα κατά την αναπαραγωγή, αλλά τεμπέλικο, κινήται μόνο όταν πρέπει (αν και εξαιρετικός κολυμβητής).
Από παραμέτρους νερού, απ'ότι θυμάμαι δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις. Καθαρό να είναι, και χωρίς απότομες αλλαγές και δε θα έχεις πρόβλημα.
Αυτά από μένα, με το καλό να δεις ουρίτσες.

fishme1
15-09-10, 23:26
ασπρο χαλικι , ασπρο χρωμα οταν στρεσαρονται και προσπαθουν να καμουφλαριστουν , τυχαιο ;;;; ΔΕΝ νομιζω

GioM
16-09-10, 01:46
Είναι δηλαδή καλύτερα αντί να έχω μία μεγάλη σπηλιά να φτιάξω πολλές μικρότερες;

bokostas
16-09-10, 03:26
Γιώργο το πρόβλημα δεν είναι η έλλειψη πολλών σπηλιών, αλλά η έλλειψη κυρίως φυτών, ξύλων και πετρών που να δημιουργούν φυσική κάλυψη.
Και βέβαια το λευκό χαλίκι που σου είπε ο fishme1, που σε συνδυασμό με την απουσία κάλυψης, τα στρεσσάρει και χάνουν το χρώμα τους.
Αν γεμίσεις το ενυδρείο με φυτά, ρίζες, ξύλα, πέτρες και ρίξεις και 2 χούφτες σκούρο χαλίκι πάνω στο δικό σου, θα λυθεί το πρόβλημα.

Giorgos
16-09-10, 08:46
Να εχεις υποψιν σου οτι στα κριμπενσις αρεσουν να σκαβουν και να ψαχνουν για τροφη στο βυθο. Γι' αυτο το λογο, αν εχεις τη δυνατοτητα, αντικατεστησε το χαλικι με αμμο (ή εστω με πολυ λεπτοκοκκο χαλαζιακο χαλικι το πολυ 1mm διαμετρου) και θα δεις μεγαλη διαφορα. Αυτο σε συνδυασμο με αυτα που σου ειπαν και τα υπολοιπα παληκαρια.

Επισης, τωρα που εχεις 4 ψαρια θα χρειαστουν περισσοτερες σπηλιες για να μπορουν ολα να αποσυρονται.

GioM
16-09-10, 20:29
Ευχαριστώ. Θα κάνω αλλάγή και στο χαλίκι και βλέπουμε.
-------------------------
:smt041:smt041:smt041:smt041

Έκανα αλλαγή στο χαλίκι (έβαλα μαύρο - 1 mm διάμετρο) και έφτιαξα περισσότερες σπηλιές... Όλα άρχισαν να δείχνουν το χρώμα τους. Το μεγαλύτερο σε μέγεθος (δε φαίνεται καλά στη φωτογραφία) έδειξε και κίτρινο στο πάνω πτερύγιο. :)

http://img841.imageshack.us/img841/8527/1002672.th.jpg (http://img841.imageshack.us/i/1002672.jpg/) http://img715.imageshack.us/img715/775/1002677s.th.jpg (http://img715.imageshack.us/i/1002677s.jpg/)

Άρχισαν να κυκλοφορούν και εκτός σπηλιάς περισσότερο.

Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω και φυτά.

Alex_Salonica
16-09-10, 20:33
Βάλε και φυτά Γιώργο και θα είσαι κομπλέ :smt023

akiriazides
16-09-10, 21:41
αυτος ο μεγαλυτερος θα ειναι ο κυριαρχος αρσενικο σου !!!
αυτο απο πισω του μαλλον (δεν φαινεται καλα αλλα το ακολουθημα που κανει στον αρσενικο δειχνει) ειναι θηλυκο !

Giorgos
16-09-10, 21:48
Ειναι ακομα νωρις να βγουν συμπερασματα. Ο χρονος θα σου δειξει το φυλο τους. Υπομονη λοιπον. ;)

Πάνος
17-09-10, 02:19
εχεις καλυψει το 1/3 του υψους το ενυδρειου με χαλικι ή ετσι φαινεται στην πρωτη φωτο?

bokostas
17-09-10, 02:58
Πράγματι βρε Γιώργη, πόσο χαλίκι έβαλες? Τώρα δεν χρειάζεσαι σπηλιές, θα σκάψουν μόνα τους τούνελ...:)

GioM
17-09-10, 09:33
Πράγματι βρε Γιώργη, πόσο χαλίκι έβαλες? Τώρα δεν χρειάζεσαι σπηλιές, θα σκάψουν μόνα τους τούνελ...:)

:D:D:D

6 εκατοστα περίπου είναι το χαλίκι. Πολύ είναι;

bokostas
17-09-10, 09:39
Όχι, αν είναι 6 εκατοστά, είναι ΟΚ, απλά στην φωτό φαίνεται για πολύ παραπάνω.

GioM
17-09-10, 10:45
Κάτω από τα 6 εκατοστα έχω βάλει σκληρό φελιζόλ 1-1.5 εκατοστό περίπου. Ίσως γι' αυτό φαίνεται τόσο πολύ.

Πάνος
17-09-10, 15:39
στερεις αρκετα λιτρα απο τα ψαρια σου...αν βλεπω καλα περιπου το 1/4 με 1/3 του ογκου ειναι χαλικι. εστω και αν βαλεις φυτα θα αφαιρουσα αρκετο απο το χαλικι που εχεις...

Giorgos
17-09-10, 15:52
Κάτω από τα 6 εκατοστα έχω βάλει σκληρό φελιζόλ 1-1.5 εκατοστό περίπου. Ίσως γι' αυτό φαίνεται τόσο πολύ.
Το φελιζολ το εχεις μεσα στο ενυδρειο, κατω απο το χαλικι;
Επισης, εξι εκατοστα ειναι πολλα -παντα εξεταζοντας το οτι στερει πολυτιμα λιτρα απο τα ενυδρειο. Με τρια εκατοστα (το πολυ) κανεις μια χαρα τη δουλεια σου αφου θα μπορουν να σκαβουν τα ψαρια σου και θα εχεις αρκετο βαθος για να φυτεψεις τα φυτα σου.

GioM
17-09-10, 16:20
Ok. Θα το φυτέψω και θα αφαιρέσω αρκετό χώμα. :)

Μόλις τειώσω θα ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες να μου πείτε αν είναι εντάξει.

Alex_Salonica
17-09-10, 18:37
Γιώργο το φελιζόλ δεν ήταν απαραίτητο, συνήθως το βάζουμε για προστασία σε νταμάρια που έχουν πολλές πέτρες. Για τα κριμπς σου χρειάζεσαι ξύλα, φυτά και ίσως μερικές πέτρες για διακόσμηση

GioM
17-09-10, 19:14
Δηλαδή οι πέτρες που έχω είναι πολλές; Να βγάλω κάποιες και να αντικαταστήσω με ξύλα;

Alex_Salonica
17-09-10, 19:35
Το ιδανικό για αυτά τα πολύ ενδιαφέροντα ψαράκια είναι ένα ενυδρείο με τουλάχιστον 60εκ μήκος, πυκνοφυτεμένο με πολλές κρυψώνες από ξύλα, πέτρες, ρίζες και σπηλιές. Επίσης καλό θα ήταν να υπάρχουν και φυτά επιφανείας αν έχουμε έντονο φωτισμό. Το υπόστρωμα θα πρέπει να είναι αμμώδες και σκουρόχρωμο. Επιπλέον χρειάζονται και ανοιχτές περιοχές για κολύμπι.
Το PH δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 7,5 και θερμοκρασία 26C

Τα παραπάνω είναι τα ιδανικά.
Τα συγκεκριμένα ψαράκια όμως τα έχω δει να αναπτύσσονται και να αναπαράγονται ακόμα και σε εντελώς αντίθετες συνθήκες από αυτές που αναφέρω.
Πρόκειται για ένα πολύ ευπροσάρμοστο ψαράκι με καταπληκτική συμπεριφορά και για πολλούς ήταν η πρώτη επαφή με κιχλίδες και στη συνέχεια γίνονταν φανατικοί κιχλιδάδες.
Κατά την γνώμη μου είναι ένα ψάρι που πραγματικά αξίζει να του δώσεις τις ιδανικές συνθήκες και να παρατηρήσεις την πολύ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά του.

GioM
17-09-10, 20:05
Με φωτισμό μία λάμπα 15 watt - 10000 Κ χρειάζομαι φυτά επιφάνειας;

Alex_Salonica
17-09-10, 20:50
Σε 54 λίτρα όχι, μια χαρά είσαι και για εύκολα φυτά. Τα 10.000κ όμως δεν είναι ότι καλύτερο για τα φυτά σου. Θα χρειαστείς γύρω στα 3000Κ.
Κατά τη γνώμη μου με 2χ15 watt μία day και μια nature θα είσαι σούπερ.

GioM
17-09-10, 21:55
Ευχαριστώ πολύ Αλεξανδρε.

GioM
19-09-10, 19:04
Τελείως ενημερωτικά και χωρίς να έχω σκοπό να βάλω τίποτε άλλο στο ενυδρείο... τι είδος μπορεί να είναι καλός συγκάτηκος για kribensis και σε πόσα λίτρα;

bokostas
20-09-10, 00:13
Εγώ Γιώργο τα έχω μαζί με ξιφοφόρους σε 200 λίτρα, ίσως μπορούν να μπουν και στα μισά από τα δικά μου, αλλά όχι στα 54.
Καλό θα ήταν επίσης, μόλις σχηματιστεί ζευγαράκι, να βγάλεις τα άλλα 2 για ν' αποφύγεις κυνηγητά και τραυματισμούς.
Για άλλους συγκάτοικους, ψάξε σε μικρά και γρήγορα ψαράκια, που να μην πλησιάζουν στον βυθό, όπως πχ τα ζέμπρα ντάνιο.

GioM
20-09-10, 02:40
Κώστα μόνο ζευγάρι θα κρατήσω γιατί ξέρω ότι τα λίτρα μου είναι λίγα για κάτι παραπάνω. Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω για συγκατοίκους και λίτρα (ή τουλαχιστον ελπίζοντας για το μέλλον, γιατί στην επόμενη απόπειρα να επεκταθώ τώρα ενυδρειακά με βλέπω με αρκετά καρούμπαλα!!! :D:D:D).

Κάτι σε guppy θα κολλούσε σε 80 με 100 λίτρα;
-------------------------
Καλό θα ήταν επίσης, μόλις σχηματιστεί ζευγαράκι, να βγάλεις τα άλλα 2 για ν' αποφύγεις κυνηγητά και τραυματισμούς.

Και μία πιο πρακτική ερώτηση... :)

Άρχισα να το φυτεύω. Πώς θα πιάσω τα άλλα 2 μόλις σχηματιστεί ζευγάρι; Από τις κρυψώνες βγαίνουν μόνο αν δεν είμαι δίπλα στο ενυδρείο. Αν είμαι κοντά ούτε για φαγητό. Πώς θα τα βγάλω χωρίς να ξεπατώσω τα φυτά και να βγάλω τις πέτρες;

bokostas
20-09-10, 03:18
Κώστα μόνο ζευγάρι θα κρατήσω γιατί ξέρω ότι τα λίτρα μου είναι λίγα για κάτι παραπάνω. Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω για συγκατοίκους και λίτρα (ή τουλαχιστον ελπίζοντας για το μέλλον, γιατί στην επόμενη απόπειρα να επεκταθώ τώρα ενυδρειακά με βλέπω με αρκετά καρούμπαλα!!! :D:D:D).

Χεχεχε, άμα τις τρως κι εσύ ρε ψηλέ, αλλοίμονο σε μας.:smt075

Κάτι σε guppy θα κολλούσε σε 80 με 100 λίτρα;
Άνετα, guppy μπαίνουν και σε λιγότερα λίτρα και σε 50-60.
Όχι όμως μαζί με τα κριμπς, γιατί τα guppy είναι πιο αργά κι απ' το replay και θα φάνε άγριο ξύλο, ειδικά αν τα κριμπς γεννήσουν.
-------------------------

Και μία πιο πρακτική ερώτηση... :)

Άρχισα να το φυτεύω. Πώς θα πιάσω τα άλλα 2 μόλις σχηματιστεί ζευγάρι; Από τις κρυψώνες βγαίνουν μόνο αν δεν είμαι δίπλα στο ενυδρείο. Αν είμαι κοντά ούτε για φαγητό. Πώς θα τα βγάλω χωρίς να ξεπατώσω τα φυτά και να βγάλω τις πέτρες;

Υπάρχουν κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις: Μπουκάλι 1,5 λιτρο διάφανο (χωρίς την ετικέττα), κόβεις τον πάτο, το κρατάς από το στόμιο και τα καπακώνεις.
Αλλιώς, ...ξεπατώνεις τα φυτά και βγάζεις τις πέτρες.:) Ή δένεις την απόχη στην άκρη σκουπόξυλου και ψαρεύεις από μακριά (πλάκα κάνω, έτσι?):D
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, το πιάσιμο δεν είναι από τα δυνατά μου σημεία κι εμένα η γυναίκα μου μου τα πιάνει -τα ψαράκια.:D

GioM
20-09-10, 06:08
Ή δένεις την απόχη στην άκρη σκουπόξυλου και ψαρεύεις από μακριά (πλάκα κάνω, έτσι?):D

Κρίμα... Φοβερή ιδέα! :D
-------------------------
Χεχεχε, άμα τις τρως κι εσύ ρε ψηλέ, αλλοίμονο σε μας.

Χαχα...

Ψηλός - κοντός... μετά το 3ο ενυδρείο όλοι ίδιοι τους φαινόμαστε!!! :D:D:D

GioM
21-09-10, 19:46
Πάλι αποχρωματισμένα είναι. Δείχνουν έντονα χρώματα μόνο όταν τους ρίχνω ταμπλέτα για φαγητό και βγαίνουν όλα μαζί. Αμέσως μετά το φαγητό πάλι τα ίδια. Και είναι συνεχώς κρυμμένα. Μήπως ταλαιπωρώ μόνο τα ψάρια; Μήπως είναι καλύτερα να σταματήσω να το παλεύω με τα kribensis; :smt120

bokostas
21-09-10, 19:59
Γιώργο βάλε μπόλικα φυτά, κάνε το ενυδρείο ζούγκλα και να δεις που θα αρχίσουν να κυκλοφορούν και θα πάρουν και χρώμα,
γιατί δεν θα αισθάνονται εκτεθειμένα όπως τώρα. Και κανένα ξύλο ή ρίζα θα βοηθήσουν στην γενικότερη ζουγκλοποίηση.

ipertatos
21-09-10, 22:37
Μιας και λέμε γι' αυτά τα υπέροχα ψαράκια, πάνε με γαρίδες και σαλιγκάρια; Στην αναπαραγωγή θα υπάρχει πρόβλημα;

lingistis
21-09-10, 22:52
Για τα σαλιγγάρια ετσι και ετσι... αλλά τις γαρίδες μια χαρά θα τις φάνε όλες σιγά σιγά και θα έχεις κατι κριμπ καλοταισμένα και έτοιμα για απαραγωγές!!! :D

Alex_Salonica
21-09-10, 23:13
Μιας και λέμε γι' αυτά τα υπέροχα ψαράκια, πάνε με γαρίδες και σαλιγκάρια; Στην αναπαραγωγή θα υπάρχει πρόβλημα;

Γαρίδες+κιχλίδες=:smt018......:smt018
Από σαλιγκάρια μόνο νερίτες μαζί με κιχλίδες.

Giorgos
21-09-10, 23:21
Πάλι αποχρωματισμένα είναι. Δείχνουν έντονα χρώματα μόνο όταν τους ρίχνω ταμπλέτα για φαγητό και βγαίνουν όλα μαζί. Αμέσως μετά το φαγητό πάλι τα ίδια. Και είναι συνεχώς κρυμμένα. Μήπως ταλαιπωρώ μόνο τα ψάρια; Μήπως είναι καλύτερα να σταματήσω να το παλεύω με τα kribensis; :smt120
Κανε μετρησεις για ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 και τις σκληροτητες να ξερουμε κι εμεις τι γινεται.

Αλέξης6
21-09-10, 23:30
Γαρίδες+κιχλίδες=:smt018......:smt018
Από σαλιγκάρια μόνο νερίτες μαζί με κιχλίδες.


Και τα χελένα μπορούν να έχουν τύχη μιας και είναι πανπόνηρα και ξέρουν να φυλάγονται...

ipertatos
21-09-10, 23:39
ΟΚ ΟΚ γαρίδες καπούτ δηλαδή!!!!!!!!!!! Τα σαλιγκάρια planorbis corneus (ramshorn snail) με τίποτα λέτε δε θα φτουρίσουν;

Alex_Salonica
21-09-10, 23:55
Και τα χελένα μπορούν να έχουν τύχη μιας και είναι πανπόνηρα και ξέρουν να φυλάγονται...

Και άλλα σαλιγκάρια μπορούν(κυρίως μικρόσωμα) καθώς και τα ramshorn αλλά αν θέλουμε καλό αλγοφάγο οι νερίτες είναι τα καλύτερα κατά την γνώμη μου.

Αλέξης6
22-09-10, 00:11
Συμφωνώ 100% κάνουν την καλύτερη δουλεια σε σχέση με τα υπόλοιπα με μεγάλη διαφορά...

philosopher
22-09-10, 00:12
Πάλι αποχρωματισμένα είναι. Δείχνουν έντονα χρώματα μόνο όταν τους ρίχνω ταμπλέτα για φαγητό και βγαίνουν όλα μαζί. Αμέσως μετά το φαγητό πάλι τα ίδια. Και είναι συνεχώς κρυμμένα. Μήπως ταλαιπωρώ μόνο τα ψάρια; Μήπως είναι καλύτερα να σταματήσω να το παλεύω με τα kribensis; :smt120

Μήπως βάζεις συχνά τα χέρια σου μέσα για να μετακινήσεις πέτρες, να βάλεις/βγάλεις χαλίκι, να φυτέψεις/ξεφυτέψεις κλπ; Τώρα που είναι σε καινούριο χώρο μην τα στρεσσάρεις ιδιαίτερα, αν θες τη γνώμη μου.

GioM
22-09-10, 00:19
Κανε μετρησεις για ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 και τις σκληροτητες να ξερουμε κι εμεις τι γινεται.

CL2:...............0
PH:.................7
KH:.................8
GH:...............10
NO2:...............0
NO3:..............10
Θερμοκρασία:...26
Φωτισμός:.......1*15 Watt 10000 K
Φίλτρο:...........500 lt/h (εσωτερικό)

(για NH3 δεν έχω πάρει μετρήσεις).

ipertatos
22-09-10, 00:22
Καλό θα ήταν επίσης, μόλις σχηματιστεί ζευγαράκι, να βγάλεις τα άλλα 2 για ν' αποφύγεις κυνηγητά και τραυματισμούς.

Δηλαδή αν απλά πάρω ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό υπάρχει περίπτωση να μην τα βρουν; Εύχομαι να μην είναι χαζή η ερώτησή μου... :smt120

Alex_Salonica
22-09-10, 00:29
Δηλαδή αν απλά πάρω ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό υπάρχει περίπτωση να μην τα βρουν; Εύχομαι να μην είναι χαζή η ερώτησή μου... :smt120

Θα τα βρουν, απλά τα κριμπς είναι μονογαμικά και ο αρσενικός από τη στιγμή που ζευγαρώσει και μετά θα κυνηγήσει όλα τα υπόλοιπα ψάρια ανεξαρτήτου είδους ή γένους

Giorgos
22-09-10, 08:32
CL2:...............0
PH:.................7
KH:.................8
GH:...............10
NO2:...............0
NO3:..............10
Θερμοκρασία:...26
Φωτισμός:.......1*15 Watt 10000 K
Φίλτρο:...........500 lt/h (εσωτερικό)

(για NH3 δεν έχω πάρει μετρήσεις).
Αν και δεν μας εδωσες μετρηση για αμμωνια, οι υπολοιπες δειχνουν καλα. Καλο θα ηταν να ξερουμε τι γινεται και με την αμμωνια και καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου (και ποσο νερο αλλαζεις).

Γενικα, αφησε τα στην ησυχια τους μεχρι να αρχισουν να ξεθαρρεουν. Τοτε σιγα-σιγα θα αρχισουν να δειχνουν τα χρωματα τους.

GioM
22-09-10, 09:02
Καλο θα ηταν να ξερουμε τι γινεται και με την αμμωνια και καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου (και ποσο νερο αλλαζεις).

Προς το παρόν για τις αλλαγές νερού (μέχρι να δω τι γίνεται με την αμμωνία), κάνω αλλαγή κάθε εβδομάδα περίπου το 1/3 του νερού.

ipertatos
22-09-10, 09:57
Αφού μετράει ΝΟ2 μηδέν και έχει ΝΟ3, λογικά και η αμμωνία θα πρέπει να είναι μηδέν. Αλλά μου έχει τύχει και μένα να μην ισχύει αυτό, οπότε χρειάζεται μέτρηση.

Θα τα βρουν, απλά τα κριμπς είναι μονογαμικά και ο αρσενικός από τη στιγμή που ζευγαρώσει και μετά θα κυνηγήσει όλα τα υπόλοιπα ψάρια ανεξαρτήτου είδους ή γένους

Εγώ σκέφτομαι να βάλω μόνο δύο μόνα τους, και να είναι ζευγάρι!

Alex_Salonica
22-09-10, 11:15
Εγώ σκέφτομαι να βάλω μόνο δύο μόνα τους, και να είναι ζευγάρι!

Αν σε παίρνει με τα λίτρα μπορείς να βάλεις κι άλλα ψαράκια τα οποία να προτιμούν μεσαία και πάνω ζώνη για να έχεις κίνηση παντού μιας και τα κριμπς αρέσκονται στο βυθό

ipertatos
22-09-10, 13:46
60L μεικτά έχω...

GioM
22-09-10, 22:10
60L μεικτά έχω...

Νομίζω ότι είναι λίγα τα λίτρα για δεύτερο είδος. Απ' ότι έχω διαβάσει βέβαια γιατί κι εγώ ψάχνομαι όπως βλέπεις! :)

fishme1
29-09-10, 11:17
Υπάρχουν κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις: Μπουκάλι 1,5 λιτρο διάφανο (χωρίς την ετικέττα), κόβεις τον πάτο, το κρατάς από το στόμιο και τα καπακώνεις.


ειχε επιτυχια σε εμενα να φτιαχνω κουτρο απο πλαστικο μπουκαλι

κοβουμε το μπουκαλι ακριβως εκει που αρχιζει ο κωνος προς το λαιμο του μουκαλιου

το βαζουμε αναποδα δηλαδη με τον λαιμο προς τα μεσα και βαζουμε και λιγο φαι τα ψαρια καποια στιγμη θα μπουν απο το στομιο και μετα δεν μπορουν να βγουν

πολυ σημαντικο . στο κατω μερος του μπουκαλιου να εχουμε ανοιξει ερκετες τρυπες για να μην ξεμεινει το ψαρι ειτε απο ανεβασμα αμωνιας λογω της ελλειψης κυκλοφοριας ειτε απο ελλειψη οξυγονου

και παλι ομως δεν ειναι για να μεινει πολυ ωρα το ψαρι μεσα

GioM
29-09-10, 11:21
ειχε επιτυχια σε εμενα να φτιαχνω κουτρο απο πλαστικο μπουκαλι

κοβουμε το μπουκαλι ακριβως εκει που αρχιζει ο κωνος προς το λαιμο του μουκαλιου

το βαζουμε αναποδα δηλαδη με τον λαιμο προς τα μεσα και βαζουμε και λιγο φαι τα ψαρια καποια στιγμη θα μπουν απο το στομιο και μετα δεν μπορουν να βγουν

πολυ σημαντικο . στο κατω μερος του μπουκαλιου να εχουμε ανοιξει ερκετες τρυπες για να μην ξεμεινει το ψαρι ειτε απο ανεβασμα αμωνιας λογω της ελλειψης κυκλοφοριας ειτε απο ελλειψη οξυγονου

και παλι ομως δεν ειναι για να μεινει πολυ ωρα το ψαρι μεσα

Ευχαριστώ. Μόλις δημιουργηθεί ζευγάρι θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα! :)

pani
30-09-10, 07:14
Να σας πω τη δικιά μου εμπειρία με τα Κριπενσις.

Το ενυδρείο μου ηταν ειναι και θα ειναι αρκετά φυτεμένο (ζούγκλα) τα λίτρα του αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι 350 ίσως και περισσότερο δεν με απασχολούν πλέον, ψάρια διαφορα είδη τέτρα, κλοουν, κορρυς.... ήθελα και ενα ζευγάρι κριπενσις.... ναι το αποχτησα και εκεινο το άτιμο αρχισε να γεννοβολάει..... πρωτη γεννα όλα σχεδόν τα μικρά μεγαλωσαν και παει λεγοντας δευτερη τριτη γεννα ... τα πρωτα μεγαλωσαν και ξεκίνησαν να γεννοβολάνε..... γεμισε το ενυδρείο σε σημείο που δεν ήξερα πια τι να κανω...... αρχιζω να βγάζω με το συστημα της μπουκαλλας....
πρώτη παρτίδα εδωσα 75 ............
δευτερη παρτίδα εδωσα γύρω στα 50
ειχαν ξεμίνει καποια μικρά που δεν καταφερα να τα πιάσωωωωωωωωω
σε λιγες εβδομάδες ξεπετάχτηκαν μεγάλωσαν και αρχισαν παλι να γεννάνεεεεεεεεεε
ουφφφφφφφφ παλι τα ίδιαααααααα
ξανά η μπουκάλλα στο πρωσκήνιο........... παλι να φεύγουν αρκετά αλλά τι τύχη είχαν ξεμίνει δυο πολύ μικράααααααααα
τελικά το ένα ητανε αρσενικό και το άλλο θυληκό αλλά μικρόοοοοοοοο και ο αρσενικός το σκοτωσε και τώρα είναι μονος και έρημος μεσα στο ενυδρείο μαζί με τα υπόλοιπα.........
Η χαρα και τα αισθήματα που σου δίνουν οταν τα βλέπεις να αναπαράγονται ειναι το κάτι άλλο.
Δεν μπορώ να πω ότι δεν τα θυμάμαι ή οτι ξέχασα τις χαρές που έκανα όταν εβλεπα το τσουρμο να βγαίνει για φαγητό....
Ομως στο τέλος το ενυδρείο είχε τόση υπερφόρτωση που δεν μπορούσε να αντέξει άλλο επρεπε κάτι άμεσα να γίνει........... οπως και εγινε.....

Αυτά απο μένα