PDA

Επιστροφή στο Forum : τιμη σε crystal red shrimp


6981giwrgos
14-09-10, 13:39
σημερα αγορασα 3 ατομα απο αυτο το ιδος γαριδας στην τιμη των 18 ευροzwzwzw. δεν ξερω πως σας ακουγετε εσας. αλλα εμενα μου φανικαν πολλα..
απο οτι ιδα το grade τους ειναι ή Α ή Β με βαση αυτη την οικονα:http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://aquajaya.com/wp-content/uploads/2010/02/crystal_red_shrimp_quick_grading_guide.jpg&imgrefurl=http://aquajaya.com/articles/artikel-udang-hias/grading-crystal-red-shrimp-red-bee-shrimp.html&h=550&w=495&sz=78&tbnid=-vpZ0olKbXNGEM:&tbnh=237&tbnw=213&prev=/images%3Fq%3Dcrystal%2Bred%2Bshrimp&zoom=1&q=crystal+red+shrimp&usg=__B4LzWTZyQ5fq47ltqw4KAhQG92c=&sa=X&ei=6l2PTKPlDYPBswbvv8DOCw&ved=0CBoQ9QEwAA
η ερωτηση μου ειναι η εξεις αξιζουν τα λεφτα που εδωσα δηλαδη τα 6 ευρο ανα ατομο ή με πιασανε κοροιδοzwzwzw
υγ τουλαχιστον καταλαθος παντα μου εβαλε αλλη μια πολυ μικροτερη απο τις αλλες..που καταλοθος την ειδα και εγω οταν εφτασα στο σπιτι μου...

Dimis
14-09-10, 13:45
H τιμη αυτης της γαριδας καθοριζεται αναλογα με το grade,οποτε αν πηρες grade A ειναι μια χαρα τιμη (το grade A εχει και αλλες ακομα διαβαθμισεις),ακομα και για B δεν ειναι ακριβη.

Lucas123
14-09-10, 13:48
Γιωργο,
Τοσο περιπου κοστιζουν στην Ελλαδα.Ειναι πολυ ομορφες και ευκολες γαριδες.Ελπιζω να εχεις γεννες με τον μικρο αριθμο που αγορασες.Αν εχεις γεννες φροντισε να τις διαχωρισεις αναλογα με το grade που θα προκυψει.Εγω δεν το εκανα και μπορω να πω οτι σταδιακα χαθηκε η οποια διαβαθμιση,πραγμα που εμενα προσωπικα δε με χαλαει.
Λουκας

6981giwrgos
14-09-10, 13:56
α γιατι εδω στο πετ σοπ δεν εχουν ιδεα για το τι ειναι το grade και ηταν μπερδεμενες μεσα στο ενυδρειο που τις ειχε..
εγω του ειπα να μου βαλει αυτες..:D:D ειναι δυο θυλικα και 2 αρσενικα απο οτι ειδα τωρα θα διξει ελπιζω να εχω συντομα μικρα γιατι δεν με περνει να παρω και αλλες...:(:(:(

Lucas123
14-09-10, 14:34
Γιωργο,
Απο ποια πολη τις πηρες?
Λουκας

6981giwrgos
14-09-10, 14:46
στην Καβαλα εφερε σημερα και εφερε ακομα και black crystal και διφορα καινουρια ψαρια.

Λένα
14-09-10, 16:28
Από πιο κατάστημα στην Καβάλα; Νομίζω 2 είναι όλα κι όλα.. Αυτό στην Δ. αγορά ή στις καμάρες;

6981giwrgos
14-09-10, 16:42
εχει ανοιξει ενα στην ιχθιοσκαλα δηπλα στην ΔΕΙ απο εκει τις πειρα...
αυτο στην Δ. αγορα ειναι υποκαταστημα αυτου στην ΔΕΙ.

Λένα
14-09-10, 17:16
Άντε.. έπρεπε να φύγω από Καβάλα για να ανοίξει μαγαζί της προκοπής! Πάντως αυτό στη Δημοτική αγορά είναι πολλά χρόνια εκεί και δεν είχε καθόλου τέτοια πράματα..

6981giwrgos
14-09-10, 17:40
ο ιδιος το εχει παντος. εχει μεγαλη πυκιλια αλλα το παιδι που ειναι στα ενυδρεια εχει εμπιρια αλλα μονο στο θαλασσηνο απο γλυκο νερο δεν σκαμπαζει. εδω τα corydoras stebai μου τα ειπε γατοψαρα leopard.....:smt120:smt120:smt120 αλλα ειναι καλως αμεσος να βοηθησει...

Raven
15-09-10, 00:32
Oi CRS συνεχιζουν εδω και δεκαετιες να ειναι σταθερη αξια τοσο σε ομορφια οσο και σε ιδιαιτεροτητα.
Αν και εχουν περασει αρκετα ειδη γαριδων απο τα χερια μου, οι CRS με γοητευσαν οσο καμια αλλη γαριδουλα. Ιδιαιτερα τωρα που ο πληθυσμος τους ξεπερασε τις 100 στο 200αρι μου, οταν ριχνω φαγητο και μαζευονται ειναι να χαζευεις απο το χρωματιστο χαλι που δημιουργουν !!
Η τιμη που τις πηρες ειναι λογικοτατατη για επαρχια και για τα grades τους.
Εγω να φανταστεις σκεφτομαι να φερω μερικες japan pure breed -SSS Mosura, απο γερμανο εκτροφεα που τις δινει 86ευρω τη μια αλλα και παλι θεωρω οτι η τιμη ειναι λογικη σχετικα με την ποιοτητα τους!

6981giwrgos
15-09-10, 12:26
Oi CRS συνεχιζουν εδω και δεκαετιες να ειναι σταθερη αξια τοσο σε ομορφια οσο και σε ιδιαιτεροτητα.
Αν και εχουν περασει αρκετα ειδη γαριδων απο τα χερια μου, οι CRS με γοητευσαν οσο καμια αλλη γαριδουλα. Ιδιαιτερα τωρα που ο πληθυσμος τους ξεπερασε τις 100 στο 200αρι μου, οταν ριχνω φαγητο και μαζευονται ειναι να χαζευεις απο το χρωματιστο χαλι που δημιουργουν !!
Η τιμη που τις πηρες ειναι λογικοτατατη για επαρχια και για τα grades τους.
Εγω να φανταστεις σκεφτομαι να φερω μερικες japan pure breed -SSS Mosura, απο γερμανο εκτροφεα που τις δινει 86ευρω τη μια αλλα και παλι θεωρω οτι η τιμη ειναι λογικη σχετικα με την ποιοτητα τους!
και εγω μολις τις ειδα απο κοντα γιατι μονο απο φωτο τις ειχα δει εμεινα...ειναι υπεροχες. στην αρχη ελεγα να τις βαλω μαζι με red chery αλλα οσω τις παρατιρω θελω να κρατισω μονο αυτες..:grin::grin::grin:να μηην βαλω και red chery μεσα.. τωρα για τα 86 ευρο εγω τα θεωρω πολλα για μια γαριδα αν και ειναι αριστης διαλογης.. και πως εισαι συγουρος οτι θα φτασουν ζοντανες χτυπα ξυλο...και πες οτι σπαει ο διαολος το παδαρι του και πεθενουν μερικες τι κανεις σου στελνει αλλες ή σου δεινει τα λεφτα σου πισω?
αα και μια ακομα ερωτηση δεν μπορεις να ανεβασεις το grade με επιλεκτικες αναπαραγογες?

Raven
15-09-10, 12:42
αα και μια ακομα ερωτηση δεν μπορεις να ανεβασεις το grade με επιλεκτικες αναπαραγογες?Φυσικα, θα παρει ομως πολυ καιρο (χρονια). Πιο ευκολο ειναι να εισαγεις καθε τοσο 2-3 απο καλυτερα grades και ταυτοχρονα να κανεις επιλογη.;)

6981giwrgos
15-09-10, 13:04
σκευτομαι να παρω κανα δυο ατομα οκομα θα επιλεξω αφου μπορω τις ποιο λευκες;);) γιατι με βαση την φωτο που ειχα ενεβασει θα ειναι και μεγαλιτερου grade γιατι τις εχει μπερδεμενες..
Αλεχανδρε να σε ρωτησω 2 αναπαραγωγη τους ειναι ευκολη? μου ειχαν πει οτι θελουν σταθερες συνθηκες.. στο 100 που εχω δεν μεταβαλοντε οι συνθικες σχεδον καθολου. θα ειναι ευκολο λιπον να δω μικρες γαριδουλες?

Raven
15-09-10, 13:33
Αν οι συνθηκες τους αρεσουν και τα λιτρα ειναι πανω απο 50 , αναπαραγονται πολυ ευκολα και θα γεμισει ο τοπος απο μικρα.
Η ευαισθησια τους ομως ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αλλα ειδη και αυτο γινεται ακομα πιο εντονο οσο ανεβαινουν τα grades. Κατα την γνωμη μου οι CRS των υψηλοτατων grade ειναι οι πιο δυσκολες γαριδες στην διατηρηση και αναπαραγωγη.
Αυτο σημαινει οτι εκει που ολα πανε καλα και εχεις γεννες κλπ..ξαφνικα ενα μικρο λαθος μπορει να φερει ολη την αποικια τουμπα. Δεν συγχωρουν υψηλες θερμοκρασιες ,αποτομες αλλαγες και πλημμελη συντηρηση κυριως. Ιχνη αμμωνιας που τα τεστ δεν ανιχνευουν ειναι αρκετα να σκοτωσουν ολα τα μικρα-ακομα και τις ενηλικες.

6981giwrgos
15-09-10, 13:43
τα λιτρα τα καλυπτω βασικα ειναι τα διπλά τωρα για τις συνθικες ελπιζω να τους αρεσουν οι μετρισεις μου ειναι :αμονια =0 ,ΝΟ2=0,ΝΟ3=10,ΡΗ=6,8-7 εκει κιμενετε,GΗ=10,ΚΗ 6 και θερμοκρασια εχω 25 βαθμους κελσιου το φιλτρο που εχω δεν νομιζω να εχει προβλημα γιατι ειναι το ΕΗΕΙΜ PRO ΙΙ 2026 με 950 λιτρα κυκλοφορια.:D:D

Raven
15-09-10, 13:53
Οι μετρησεις σου ειναι καλες. Η θερμοκρασια να μενει σταθερη και τωρα το χειμωνα καλυτερα να κατεβει στους 20-22.
Προσοχη στις αλλαγες νερου..καλυτερα μικρες και συχνες με νερο ακριβως στην ιδια θερμοκρασια. Η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας ειναι πιο ανεκτη. Η αποτομη ανοδο ομως εστω και 1-2 βαθμων τις σοκαρει πολυ και δεν την ανεχονται.
Τα νιτρικα αν γινεται να ειναι και μηδενικα ακομα καλυτερα.

6981giwrgos
15-09-10, 14:32
Οι μετρησεις σου ειναι καλες. Η θερμοκρασια να μενει σταθερη και τωρα το χειμωνα καλυτερα να κατεβει στους 20-22.
Προσοχη στις αλλαγες νερου..καλυτερα μικρες και συχνες με νερο ακριβως στην ιδια θερμοκρασια. Η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας ειναι πιο ανεκτη. Η αποτομη ανοδο ομως εστω και 1-2 βαθμων τις σοκαρει πολυ και δεν την ανεχονται.
Τα νιτρικα αν γινεται να ειναι και μηδενικα ακομα καλυτερα.
την θερμοκρασια την εχω εκει γιατι μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν kyhli loach και θα μπουν και corydoras paleatus.οσο για τα νιτρικα αν μιδενισουν δεν θα εχουν προβλημα τα φυτα μου?

Raven
15-09-10, 15:05
την θερμοκρασια την εχω εκει γιατι μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν kyhli loach και θα μπουν και corydoras paleatus.οσο για τα νιτρικα αν μιδενισουν δεν θα εχουν προβλημα τα φυτα μου?
Γι αυτο με τετοιες ευαισθητες γαριδες προτιμοτερο ειναι ενα species tank. Τα φυτα δεν θα εχουν προβλημα αν ειναι ευκολα και κυριως moss που αγαπουν τα πολυ χαμηλα νιτρικα. Προβλημα θα υπαρξει αν μπουν απαιτητικα φυτα που απαιτουν καλη λιπανση μιας και με αυτες τις γαριδες τα λιπασματα ειναι μεν αποδεκτα αλλα σε χαμηλες ποσοτητες και χωρις υπρβολες παντα.

Alex_Salonica
15-09-10, 15:08
Κατά την γνώμη μου οι υψηλού grade red crystal είναι από τις πιο ευαίσθητες και δυσκολότερες γαρίδες να κρατήσεις σε ενυδρείο.

Το γνώρισα από πρώτο χέρι... :rolleyes:

6981giwrgos
16-09-10, 08:48
Γι αυτο με τετοιες ευαισθητες γαριδες προτιμοτερο ειναι ενα species tank. Τα φυτα δεν θα εχουν προβλημα αν ειναι ευκολα και κυριως moss που αγαπουν τα πολυ χαμηλα νιτρικα. Προβλημα θα υπαρξει αν μπουν απαιτητικα φυτα που απαιτουν καλη λιπανση μιας και με αυτες τις γαριδες τα λιπασματα ειναι μεν αποδεκτα αλλα σε χαμηλες ποσοτητες και χωρις υπρβολες παντα.
χορος και για αλλο ενυφρειο δεν ειπαρχει δυστιχος.:(:(:(
τα φυτα μου ειναι ευκολα ανουβιες, κριπτοκορινες,βαλισνεριες ,εχινοδοροι ,πελια, κερατοφιλο,και πιστια στρατιοτες,και ψαχνω και μοσ αλλα δεν μπορω να βρω. τα kuhli loach τα βλεπω να φευγουν γιατι θελουν τουλαχιστον 25 βαθμους κελσιου τα corydoras απο οτι ειδα ζουν σε νερα με θερμοκρασια 18-30 βαθμον κελισιου:p:p:p αρα δεν θα εχουν προβλημα. αρα θα δωσω τα kuhli και θα παρω κια λες γαριδες...:D:D:D
----------------------------------------------------
ερωτιση μπωρο να βαλω κανενα αλλο ψαρακι για να εχω λιγο κινιση στο ενυδρειο και να μπορει να ζεισει με τις γαριδες (βασικη προιποθεση)?
-------------------------
πηγα σημερα να δωσω τα kuhli loach στο πετ σοπ και να παρω κιαλες CRS
και μου λεει οτι οτι δεν δεχονται επιστροφες ψαριον για να παρω αλλο ιδος.
και οταν του ειπα οτι εχω αρκετα μιλοσαλιγκαρα και αν θελει να του παω μου ειπε ναι ναι φερτα αυτα δεν εχει προβλημα να τα παρει..zwzwzwzw
μου ειπε οτι μπορει να εχουν καμια ασθενια και να μην φενετε και εγω του ειπα οτι το ενυδρειο μου ειναι μια χαρα υγιεστατο και δεν ειχα ποτε θανατους και συνεχιζε το βιολι του μου ειρθε να του πω οτι στα δικα σου ενυδρεια ψοφανε τα ψαρια αρα μην μου λες οτι εχουν καπια εσθενια.
υγ τα ψαρια εχω ενα μικρο 15 λιτρα καραντινα και πριν μπου στο 112 καθονται 2 εβδομαδες μεσα σε αυτην.