PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμφανιση καφε αλγης - help !!


jimmis1974
13-09-10, 13:49
Το νεο μου θαλασσινο ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43168 ) που τρεχει κοντα στο μηνα απο προχτες εκανε την εμφανιση της καφε αλγη.
Πως θα αντιμετωπιστει ??
Το ενυδρειο ειναι 220 λιτρα, τρεχουν 2 Coralia2 2400l/h + Tetratec EX700,
2 λαμπες Τ8 30 watt εκαστη (μπλε+λευκη), υπαρχει 17 κιλα Ζβραχος (θα μπουν και αλλα 10 - 15)

Περημενω την βοηθεια σας και τι πρεπει να κανω.

Στο φιλτρο εχω σφουγγαρια-υαλοβαμβακα και ανθρακα , δεν εχω ακομη βαλει αντιφωσφορο.

Μπορεις να βοηθησει το παρακατω ψαρακι η δεν χρειαζεται ????
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+2971+94&pcatid=94

paris_athens
13-09-10, 13:55
Βιαστικες να το φορτωσεις με ψαρια και απο την στιγμη που ταιζεις και δεν υπαρχει αντιφως δεν προκειται να φυγει ποτε αλλα και να φυγει θα σε επισκευτει αλλη!!! Καλη-σωστη κυκλοφορια και υπομονη θελει η διατομικη.
Ειναι η αλγη του φρεσκου ενυδρειου.

Πάνος
13-09-10, 21:20
η καφε αλγη οντως θα φυγει με τον καιρο.
αντιφωσφορο καλο ειναι να βαζεις ειδικα αν σκεφτεσαι για κοραλια αργοτερα....

το ψαρακι που λες τρωει τις αλγες "τυπου χορτου"....
για τον πυθμενα θα σου κανει πολυ καλη δουλεια ενα http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+206&pcatid=206 αλλα σιγουρα δεν ειναι και απαραιτητο. οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω..."ειναι του φρεσκοστημενου ενυδρειου".

jimmis1974
21-09-10, 01:16
πριν 5 με 6 μερες εβαλα αντιφως στο φιλτρο μου , καθαρισα καλα την αλγη απο τον πατο και τα τζαμια αλλα δυστηχως ξαναβγηκε, βεβαια τωρα τελευταια εχει μηνει στασιμη και δεν προχωραει τοσο πολυ, πιθανον σιγα σιγα θα αρχισει να σταματαει :confused:

Dream Waters
21-09-10, 20:28
Την εχω απο τον Φεβρουαριο και ακομα την παλευω να φανταστεις χωρις να εχει φυγει.
ΥΠΟΜΟΝΗ να κανουμε!

gaia
14-10-10, 17:14
Εγώ ξεκίνησα βάζοντας 7 σαλιγκάρια (trochus νομίζω δείτε την foto) και σε μια εβδομάδα καθάρισαν το 20% της διατομικής και της κυάνο. Μόλις βρώ θα πάρω astrea και turbo . Πιστεύω ότι ένα καλό συνεργείο καθαρισμού πρέπει να μπαίνει το συντομότερο σ'ένα νέο reef .
Υπομονή :)

jimmis1974
21-10-10, 13:16
λοιπον η καφε αλγη εδω και περιπου 2 βδομαδες αποτελει παρελθον :smt041 , φενεται εκανε τον κυκλο της και τελος.
Εδω ομως και μερικες μερες εμφανιστικε μια αλλης μορφης:( ανοιχτοπρασινη τριχοειδης καπως , βγαινει στους βραχους και στον πατο στο κοραλι τριμενο.
Ευχομαι και αυτη να κανει τον κυκλο της και να φυγει καπια στιγμη.
Παντως σαλιγκαρια δεν εχω βαλει ακομη , δεν εχω καταφερει να βρω.
Ειδομεν .......

Dream Waters
21-10-10, 18:33
Eμενα ακομη να φυγει και εχω ψιλοαπογοητευτει.
Λετε να φταει που εχω μονο 3 ψαρτακια σε 500 λιτρα??
Να μην καταφερει δλδ το ενυδρειο να κανει κυκλο?

sifnos
21-10-10, 22:47
φουλ φωτισμό από την αρχή και το σύστημα να τρέχει κανονικά. θα έχεις διάφορους χρωματισμούς...σε ένα ενυδρείο στα τελευταία στάδια ήταν τόσο έντονα πράσινο φωσφοριζέ που νόμιζες πως ήταν με μπογιά! αν έχεις σωστή ποιότητα νερού και καλή κυκλοφορία θα φύγει πιο γρήγορα. υπομονή πολλές φορές και μήνα!

jimmis1974
21-11-10, 15:37
εδω και 2 βδομαδες περιπου το νερο ειναι πολυ θολο, κατα μηκος του ενυδρειου απο το πλαινο τζαμι δεν βλεπεις τιποτα μεχρι την αλλη μερια.
Μου εχει σπασει τα νευρα , τα ψαρια και ο βραχος δεν διακρινονται σωστα.
Ειναι ειδος αλγης η μπορει να οφειλεται σε καπια αλγη που διαλυεται και σκουρενει το νερο???
Εκανα και αλλαγες και δεν ειδα διαφορα