PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 150 ΛΙΤΡΩΝ


bantourakis
12-09-10, 13:13
Αυτο ειναι το ενυδρειο μου. Αδειο βεβαια ακομα. Καμια ιδεα για το τι να βαλω? :D

Κλεόβουλος
12-09-10, 13:17
Αν βγάλεις τα πλαστικά και τον Μπομπ :) μπορείς να βάλεις πολλά!

Εσένα τι ψαράκια σ΄αρέσουν? Κάνε μια αρχική επιλογή για να δούμε ποιόν καλύτερο συνδυασμό μπορείς να κάνεις.

aNe
12-09-10, 13:20
Συμφωνω βγαλε τον μπομ και τα πλαστικα φυτα και καντο ενα ωραιο μποστανι με ζωοτοκα.

Τηλέμαχος
12-09-10, 13:21
μποστάνι με χρυσόψαρα:D
βγάλε τον μπόμπ!:smt041

bantourakis
12-09-10, 13:32
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν καβουρακια, καραβιδουλες, γαριδουλες, μαυρο φαντασμα, σαλιγκαρακια και ψαρια με περιεργο χρωμα :D Ποιο καλο συνδυασμο μπορω να φτιαξω?
(Γιατι να βγαλω τον μπομπ?)

Τηλέμαχος
12-09-10, 13:34
Μην το συνεχίσεις το θέμα με το μπομπ..:smt084
Πρέπει να φύγει γιατί δεν είναι σωστό για ένα ενυδρείο

bantourakis
12-09-10, 13:38
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν καβουρακια, καραβιδουλες, γαριδουλες, μαυρο φαντασμα, σαλιγκαρακια και ψαρια με περιεργο χρωμα Ποιο καλο συνδυασμο μπορω να φτιαξω?

exelix
12-09-10, 13:42
Αν δεν τα έχεις δει αυτά κοίτα για το μέγεθος του black ghost εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Apteronotus%20albifrons.htm
http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?ID=12220

Τα υπόλοιπα οι επόμενοι!:)

aNe
12-09-10, 13:55
Αν δεν τα έχεις δει αυτά κοίτα για το μέγεθος του black ghost εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Apteronotus%20albifrons.htm
http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?ID=12220

Τα υπόλοιπα οι επόμενοι!:)
Επισης αν δεν κανω λαθος αυτο το ψαρι θελει το λιγοτερο 240 λιτρα...

Πάνος
12-09-10, 14:08
μπορεις τοτε να κανεις ενα ενυδρειο γεματο μοςς και αλλα ευκολα φυτα που αρεσουν στις γαριδες και να το γεμισεις με ευκολες γαριδουλες οπως ρεντ τσερυ και αμανο. αναλογα και τι θα βρεις βεβαια...υπαρχουν και αλλα ευκολα ειδη.
μπορεις να βαλεις και μερικα σαλιγκαρια και μικρα ψαρια που δεν πειραζουν τις γαριδες οπως cpd και ιριαθερινες. εχουν ωραια χρωματα.

manthos333
12-09-10, 14:30
Εμενα οι κορες μου παντος ξετρελαθηκαν με τον μπομπ χαχαχχααχαχαχ

αμα ειναι και τον κρατησεις βαλε και τον φιλο του μεσα......
κοιταγα κατι ψαρακια απο αυστραλια σε ενα σαιτ σημερα (σορυ αλλα δεν γνωριζω πολα επι του θεματος και εγω αρχαριος ειμαι) ειχαν πολυ ωραια χρωματα :D

6981giwrgos
12-09-10, 15:59
Μην το συνεχίσεις το θέμα με το μπομπ..:smt084
Πρέπει να φύγει γιατί δεν είναι σωστό για ένα ενυδρείο
Τηλεμαχε νομιζω οτι εισαι λιγο αποτομος αμα του αρεσει μπορει να τον κρατισει.εμεις ειμαστε εδω για να λεμε την γνωμ μας απο εκει και περα ειναι επιλογγη του καθενος τι θα κανει με το ενυδρειο του.
στο θεμα μας τωρα.
ωραιο το ενυδρειο σου και συγχαριτιρια για την προσπαθια σου..:smt041:smt041
αυτο με τον μπομπ στο λενε γιατι δεν δειχνει φυσικο το ενυδρειο σου.
αν δεν το πειρες απο πετ σοπ καλο ειναι να το βγαλει γιατι μπορει να ελευθερωσει ουσιες στο νερο που θα δειμιουργισουν προβληματα στα ψαρια που θα βαλεις.
ωσο αφορα τα ψαρια θα συμφωνισω με τον panos-alex/polis.
φιλικα Γιωργος

Τηλέμαχος
12-09-10, 16:14
Τηλεμαχε νομιζω οτι εισαι λιγο αποτομος αμα του αρεσει μπορει να τον κρατισει.εμεις ειμαστε εδω για να λεμε την γνωμ μας απο εκει και περα ειναι επιλογγη του καθενος τι θα κανει με το ενυδρειο του.


Δεν έχω απότομες διαθέσεις και του το λέω έτσι για να τον πείσω να τον βγάλει:D
Πάντως δεν θα είναι ωραίο σε ένα φυτεμένο να ξεφυτρώνει ο μπομπ και ο πατρικ! θα το καταλαβει αργοτερα. ουτως ή άλλως ο μπομπ ζει σε θαλασσινό νερο (:D)...
Μπορεί να του δημιουργήσει και πρόβλημα το υλικό του:smt120
Εγω θα σου έλεγα φίλε Θοδωρή να τον αφαιρέσεις...
Θα σου χαλάει το αποτέλεσμα αν φυτέψεις. Άσε που μπορεί τα ψαράκια να τραυματιστούν με τον Μπόμπ.
Καλή συνέχεια:smt041

6981giwrgos
12-09-10, 16:25
οκ ισος παρεξιγησα τον γραπτο σου λογο.

Τηλέμαχος
12-09-10, 16:29
οκ ισος παρεξιγησα τον γραπτο σου λογο.

ωρες ωρες για να τονισω πραγματα γραφω λιγο αποτομα
Συγχωρηστε με:(

nOeL24
21-09-10, 23:03
Κ εγω στιν αρχη εβαλα ψευτικη διακοσμηση(οχι βεβαια τον μπομπ)αλλα τελικα θα δεισ ποσο πολυ μετρανε τα αληθινα φυτα και ξυλα!με τισ σωστες συνθηκες κτλ,θα τα δεις να μεγαλωνουν και θα τα χαιρεσαι!;)
Οσο για τι ψαρια..θα συμφωνησω με ιριαθερινα..ειναι πανεμορφο και παει σε κοπαδι!Αλλα και γενικως μπορεις να βαλεις γαριδες με καποιο κοπαδακι που θα συμβιωνουν!οπως λενε και παραπανω!

konstantinaevros
27-11-10, 01:24
[QUOTE=Τηλέμαχος;479514]Δεν έχω απότομες διαθέσεις και του το λέω έτσι για να τον πείσω να τον βγάλει:D
Πάντως δεν θα είναι ωραίο σε ένα φυτεμένο να ξεφυτρώνει ο μπομπ και ο πατρικ! θα το καταλαβει αργοτερα. ουτως ή άλλως ο μπομπ ζει σε θαλασσινό νερο (:D)...

καλα μερικες φορες δεν παιζεστε..γελασα τοσο πολυ!!!
παιδια να θυμαστε εμεις οι αρχαριοι,επειδη δεν ξερουμε μας φαινονται περιεργα αυτα που μας γραφετε τις περισσοτερες φορες..με τον καιρο οντως θα καταλαβει ο φιλος μας οτι ο μπομπ ταιριαζει περισσοτερο στην μπανιερα!!!μεχρι τοτε καλη αρχη!!:)

douran_p
28-11-10, 10:19
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=r50PuN8oEbI

kingrim
28-11-10, 10:23
xaxaxaxaxaxax αλλα εχουμε και μικρα παιδια χαχαχαχαχαχα

douran_p
28-11-10, 10:42
xaxaxaxaxaxax αλλα εχουμε και μικρα παιδια χαχαχαχαχαχα

δεν φταιμε εμεις το Ε.Σ.Ρ.......

Μανος Θες
02-12-10, 11:28
Φιλε bantourakis,

προσωπικη συμβουλη, ψαξτο λιγο καλυτερα γιατι εαν βαλεις μεσα black ghost προβλεπω οτι αλλο μικροτερο βαλεις να γινεται ορεκτικο.

Για μενα εφοσον ειναι πρωτη προσπαθεια ιδανικα ειναι ψαρια που ζουν σε ευκολες προδιαγραφες νερου, κυριως κοντα σε δικτυου οπως:

1)cpd και τα κοντινα ειδη danio
2)iriatherina veneri
3)pseydomugil furcatus και τα κοντινα pseydomugil gerdrudae-signifier
4)Peacock gudgeon
5)και τα γνωστα γκαπι, ξιφοφοροι, πλατυ κλπ κλπ

Απο το 1 εως το 3 εχω μαζι γαριδες red cherry στο ενα ενυδρειο και Amano στο αλλο, και δεν εχω δει κανενα προβλημα.

Τωρα για πλαστικα διακοσμητικα,τον Μπομπ Σφουγγαρακη και τον Πατρικ....
Δε νομιζω να εχει κερδισει ποτε σε κανενα διαγωνισμο ομορφιας ενυδρειο με πλαστικα φυτα και με το 'ενοχο' φιλικο ζευγαρι Μπομπ-Πατρικ, και γενικα αν ρωτησεις 100 ατομα μεσα στο φορουμ οι 99 -κι εγω μεσα-θα σου πουν οτι ειναι τρομερα κακογουστο και να το βγαλεις.

Οποτε για να δημιουργησεις πιο ομορφο αποτελεσμα αλλα και καλυτερο περιβαλλον για τους ενοικους του ενυδρειου σου καλο θα ηταν να ειναι οσο το δυνατον πιο φυσικο το περιβαλλον.

Καλη αρχη και κυριως καλο διαβασμα στο φορουμ γιατι οσο πιο καλα προετοιμαστεις,τοσο λιγοτερο θα τρεχεις μετα, καλες οι συμβουλες απο τα μελη του φορουμ αλλα θελει και διαβασμα....
(εχε υποψην σου οτι υπαρχουν πληροφοριες οτι ο Bob δεν ειναι μονο φιλος με τον Πατρικ,κατι ηξεραν εκει στην ελληνοφρενεια,χεχεχεχε:smt020)

chemical mac
02-12-10, 15:35
:smt041 :smt041 :smt041 :smt041 :smt041

Ο Μπομπ είναι σούπερ, βάλε μέσα έναν αστερία κι ένα κάβουρα και η παρέα του είναι κομπλέ (με τον καλαμάρι δεν ξέρω πως θα τα καταφέρεις αλλά φαντάζομαι ότι έχεις θέληση).