PDA

Επιστροφή στο Forum : Ριζα για ενυδρειο 20 λιτρων με γαριδουλες


ARIS1983
11-09-10, 16:53
Καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση να κανω επειδη στεινω ενα ενυδριακι και εβαλα ριζα μεσα αλλα δεν καθεται στον πατο σηκονεται με το νερο, μπας και επρεπε να την κολησω με καθαρη σιλικονη ή με τον καιρο θα βαρυνει και δεν θα επιπλεει?

Γιώργος Κ
11-09-10, 16:57
Με το καιρο θα βυθιστει ... μπορεις να δεσεις μια πετρα ωστε να τη κραταει στο βυθο μεχρι να καθεται μονη της αν δεν εχεις υπομονη ... ;)

Singha
11-09-10, 17:28
βαλτην σε κανα κουβα γεματο νερο. και αστην να ποτισει μεχρι να κατσει..

πιο συντομη λυση ειναι να δεσεις την ριζα με σπαγκο σε κανα πετραδακι.

ARIS1983
11-09-10, 17:38
Με το καιρο θα βυθιστει ... μπορεις να δεσεις μια πετρα ωστε να τη κραταει στο βυθο μεχρι να καθεται μονη της αν δεν εχεις υπομονη ... ;)

Δηλαδη εμπειρηκα σε δικα σας ενυδρεια, ποσες μερες εκανε περιπου? Και κατι ακομα τι φυτα θα ηταν καλα να βαλω για 20λιτρο με της γαριδουλες, ποια τους αρεσουν? Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας. Θα ανεβασω και καμια φοτο για να μου πειτε της γνωμες σας.

Singha
11-09-10, 18:00
αν θυμαμαι καλα το μοπανι το δικο μου στα 25 λιτρα εκανε περιπου 2 βδομαδες. το ειχα στερεωσει αναμεσα σε αλλα μοπανια...

φυτακια μπορεισ να διαλεξεις πολλαααα! μπορεις να αρχισεις με ανουμπιες και κερατοφυλο που ειναι πανεφκολα φυτακια ομορφα και δεν χρειαζονται πολλα πολλα. μπορεις να βαλεις και κανα επιφανειας που οι μονομαχαρες τρελενονται. και java moss θα μετραει.

ARIS1983
12-09-10, 16:21
Παιδια επειδη το ενυδρειο που φτιαχνω ειναι 20λιτρο και δεν ειναι για μενα (μου το φερε μια φιλη να της το ξεκινησω και να της βαλω οτι ταιριαζει μεσα) μπας και θα ταιριαζε κατι αλλο μεσα γιατι πιστευω οτι οι γαριδες ειναι πολυ ευαισθητες και θελουν ιδιαιτερη προσοχη και μπορει η κοπελα να μην τα καταφερει, καμια ιδεα?

Υδωρ
12-09-10, 18:39
Τιποτα αλλο λογω λιτρων..οι γαριδες ειναι πολυ ανθεκτικα αλλα το ενδρειο πρεπει να ναι κλειστο και ο βυθος στρωμενος..και γενικα το φιλτρο στρωμενο..τους αρεσει η μοσσ και αλλα βρυα τυπου φυτα..ψαξε και θα βρεις..τιποτα αλλο στο 20λιτρο κατ΄εμε..

ARIS1983
12-09-10, 21:47
Ok! (1)Μεχρι ποσες γαριδες θα ειναι ανετο? (2)Μπορω να βαλω και ενα apple snail σαλιγκαρι? Εχω ενυδρειο και μπολιασα το φιλτρο του 20λιτρου απο το δικο μου αλλα (3)το φιλτρο του εχει μονο ενα σφουγγαρι και του εβαλα και eheim βιολογικο υλικο οσο επερνε σε διχτακι θα ειναι ενταξει?(εχει καλη ροη παντος). Θα το αφησω να τρεξει κανα μηνα πριν της βαλω μεσα, (4)πρεπει να ριχνω λιγη τροφη για να διατηρουνται τα βακτηρια? Ωραια θα ψαξω και για ενα μοςς να βαλω μεσα. (5)Εχω σαν υποστρωμα κρυσταλικη ασπρη αμμο κανει για τις γαριδες και την μοςς?

ARIS1983
29-09-10, 13:54
Aυτη η ριζα 20 μερες μεσα στο νερο και ακομα δεν εκατσε! Μου φενεται ή θα την κολησω καπου (πετρα, βυθο) ή θα την φυτεψω στον κηπο...:D

Singha
01-10-10, 19:30
καπου ειχα διαβασει για εναν τυποακο ο ποιος τρυπησε το μοπανι και εβαλε μεσα του βαριδια. αλλα αυτο τωρα σε βαζει σε περιπετειες.

Raven
01-10-10, 23:29
καπου ειχα διαβασει για εναν τυποακο ο ποιος τρυπησε το μοπανι και εβαλε μεσα του βαριδια. αλλα αυτο τωρα σε βαζει σε περιπετειες.
Σε μεγαλες περιπετειες ομως.. ο μολυβδος ειναι τοξικος.

Πάνος
01-10-10, 23:47
και γιατι να βαλεις μεσα το βαριδιο και οχι εξω? (οχι μολυβδος φυσικα)
εννοω να δεσεις μια πετρα στη ριζα για να μεινει βυθισμενη μεχρι να απορροφησει νερο.

ARIS1983
06-10-10, 23:06
Eπιτελους μετα απο 27 μερες εκατσε στον πατο... Τελικα με υπομονη ολα γινονται!