PDA

Επιστροφή στο Forum : Apple snails σε γλαστρολίμνη ... χειμωνιάζει ... και τώρα;;;


lucy
08-09-10, 12:05
Έχω πάνω από 100 χρυσά σαλιγκάρια σε γλαστρολίμνη και τώρα που φθινοπώριασε άρχισαν να κρυώνουν.
Θέλω να τα χαρίσω αλλά πως, αφού στην γλάστρα υπάρχουν φυτά από λίμνες και ποτάμια και ίσως να κουβαλάνε κάποιο παθογόνο το οποίο να είναι καταστροφικό για ενυδρείο!

Τώρα θέλω να σας εξηγήσω πως το έκανα αυτό από την στιγμή που έχω τις γνώσεις.
Δεν το είχα σκοπό. Τα σαλιγκάρια γέννησαν πολλά "τσαμπιά" ένα από αυτά το έβγαλα και έτσι, χωρίς να το σκεφτώ, το ... πέταξα στην γλαστρολίμνη. Δεν περίμενα να εκκολαφθεί μιας και περνούσε κρύες νύχτες και το έψηνε ο ήλιος την ημέρα. Παρόλα αυτά εκκολάφθηκε και βγήκαν ακόμα κι αυτά που ήταν εκτεθημένα στον ήλιο!!!!!
Τα έβλεπα λίγες μέρες να κόβουν βόλτες στην γλάστρα και στα φυτά και μετά εξαφανήστικαν. Ε, καλά λέω σιγά μην ζούσαν! Κι όμως έζησαν και μεγάλωσαν και τα ξαναείδα όταν γίνανε 1 εκατοστό περίπου. Μετράω μετράω και δεν τελειώνουν ... 120 και υπήρχαν κι άλλα!!!

Κάποιοι φίλοι με δική τους ευθύνη πήρανε. Δεν είχανε κανένα πρόβλημα στα ενυδρεία τους.

Και τώρα τι κάνω με 100 σαλιγκάρια; Είναι ασφαλή; Μπορώ να τα σιγουρέψω με κάποιον τρόπο;

Χαρακτιριστικό όλων είναι το μαύρο "πωπουδάκι" τους, ίσως επειδή μεγάλωσαν στην "φύση".

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-pp213-a-k-l-gab-dscf2855.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-pp213-a-k-l-gab-dscf2857.jpg

MIXALIS CYPRUS
08-09-10, 12:29
Ωραια φαση ! :) Κανε σαλιγκαροενυδρειο για το χειμωνα :D

Να σε ρωτησω το τσαμπι πως ακριβως το τοποθετησες στη γλαστρολιμνη ? Σε καποιο φυτο πανω μηπως?

harris samos
08-09-10, 12:55
το περνεις και το δενεις οπου θες αρκει το μεροσ να εχει υγρασια να μη ξερενοντε τα αυγα :D

MIXALIS CYPRUS
08-09-10, 13:15
το περνεις και το δενεις οπου θες αρκει το μεροσ να εχει υγρασια να μη ξερενοντε τα αυγα :D


Ξερω τη διαδικασια . . . . . .

Η Λουση ειπε οτι το πεταξε και λεω πως αποκλειετε να το εβαλε στο νερο γιατι θα πνιγονταν τα μικρα . Απο την αλλη αν το εβαλε πχ πανω απο ενα νουφαρο θα ειχαν γινει τα αυγα τηγανιτα απο τον ηλιο .

Η απορια μου λοιπον αφορα το σημειο που τοποθετησε η κοπελα το τσαμπι και αυτο δεν ειχε κανενα απο τα πιο πανω προβληματα ενω μπορουσαν τα αυγα να εχουν την απαραιτητη υγρασια .

lucy
08-09-10, 13:30
Κι όμως το πεταξα στο νερό. Δεν το έβαλα με σκοπό να γεννηθούν. Αντί να το πετάξω στα σκουπίδια το πέταξα στην γλάστρα!
.... οτι το πεταξε και λεω πως αποκλειετε να το εβαλε στο νερο γιατι θα πνιγονταν τα μικρα . Απο την αλλη αν το εβαλε πχ πανω απο ενα νουφαρο θα ειχαν γινει τα αυγα τηγανιτα απο τον ηλιο ....
....κι όμως, επέπλεε στο νερό τα πάνω δεν τηγανίστικαν και τα από κάτω δεν πνίγικαν!!!

.... η κοπελα .... ... ετών 42 ...:rolleyes:

ευχαριστώ!!! :D

MIXALIS CYPRUS
08-09-10, 13:33
Εγω ευχαριστω για την απαντηση Λουση :)

Αρκετα ενδιαφερον ειναι το πειραμα σου !

lucy
09-09-10, 13:12
Μα δεν έκανα πείραμα, μου προέκυψε το πείραμα αλλά πάει για μπουμ! Μάλλον θα αρχίσω να ψάχνω στα πετ για φάρμακα ... απολύμανσης ... αποστείρωσης ... :smt120

neos
09-09-10, 13:16
φάρμακα ... απολύμανσης ... αποστείρωσης ... :smt120

και ... στείρωσης:cool:

lingistis
09-09-10, 13:28
Lucy τώρα που θα πιάσουν τα κρύα τι τις κάνεις τις γλαστρολίμνες? Τα φυτά? Έχεις και ψάρια μέσα?

lucy
09-09-10, 16:51
Τις βάζω σε προσανατολισμό ανατολή-δύση όπως τα ηλιακά.

Έχουν μόνο ελληνικά φυτά και περνάνε τον χειμώνα όπως στην φύση ... αφήνοντας σπόρους και διατηρώντας τις ρίζες κάτω στο χώμα για να ξαναβλαστίσουν την άνοιξη. Έτσι δεν έχω να φροντίζω μέσα στο χειμώνα.

Τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα πέφτουν σε ημιχειμέρια νάρκη, κι αν πιάσει πάγο τον σπάζω για να μην στερούνται οξυγόνου.

Πάνος
12-09-10, 14:55
λουσυ κανα καφε ποτε θα πιουμε να μου δωσεις μερικα? :p

lucy
15-09-10, 09:46
Να πας να χ... πνιγείς! Τώρα το λες;
Τα έδωσα όλα στο πετ, τα έβαλε λέει ένα φάρμακο για να σκοτώσει τυχών μικρόβια! Πες πόσα θέλεις γιατί κι αυτός έχει πρόβλημα είναι πολλά!

Πάνος
15-09-10, 10:01
εφοσον ειναι μικρα 4-5....αν μεγαλωσουν ολα λεω να κρατησω 2-3 ..

lucy
15-09-10, 14:50
Α, αν είναι θα σου δώσω από αυτά που κράτησα για μένα. Μάλλον θα σου τα φέρει ο γιός μου όταν έρθει προς τα εκεί το επόμενο Σ/Κ. Από μένα μην περιμένεις καφέ! Έχω τρύγο και τρεχάτε ποδαράκια μου!

... εκτός αν βρεις άλλο τρόπο να τα πάρεις ή να σου τα στείλω με ταχυδρομείο.

Alex_Salonica
15-09-10, 16:02
Βασικά θα μπορούσες να τα άφηνες μέσα στη γλαστρολίμνη και το χειμώνα :D

lucy
17-09-10, 11:29
:D:D:D

douran_p
10-04-11, 20:31
φτιαχνω και γω γλαστρολιμνη εχω παρει το δοχειο γυρω στα 80 λιτρα και δεν ξερω τι φυτα να βαλω και πως να τα φυτεψω αν εχεις την καλοσυνη δωσε καμια πληροφορια!!!!

ασχετο αλλα ειχα απο τον περασμενο χρονο ενα δοχειο 18 λιτρα με κερατοφυλλο και μπαμπου αλλα και σαλιγγαρια λαθρεπιβατες ( απο το κερατοφυλλο που μου ειχες στειλει πριν 2 χρονια) και τα σαλιγγαρια επιβιωσανε κανονικα με - 20 τωρα φετος σκεφτομαι για κουνουποψαρα