PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευή ενυδρείου


newfish
13-12-02, 23:11
Title: κατασκευή ενυδρείου
Post by: lee_gore on 03/20/02 at 12:52:38
--------------------------------------------------------------------------------
μηπως γνωριζει κανεις η εχει καποια σχεδια για κατασκευη ενυδρειου με διαστασεις 150 x 50 x 60 ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κατασκευή ενυδρείου
Post by: halvas69 on 03/20/02 at 13:54:29
--------------------------------------------------------------------------------
Βεβαίως,
θα πάρεις:
2 τζάμια 1,50Χ60
1 τζάμι 1,50Χ50 (Αν 50cm είνει το βάθος του ενυδρείου)
2 τζάμια 60Χ50
και θα τα κολήσεις ....
Καλό εεεε ?
Κακομοίρη σε εμένα έπεσες ?
Sorry για το δούλεμα, αλλά με έτρωγε ο ***** μου ;D ;D ;D
Χωρίς παρεξήγηση (Καλή τύχη) ;)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κατασκευή ενυδρείου
Post by: var101 on 03/20/02 at 14:12:01
--------------------------------------------------------------------------------
Ίσως εδώ? (με κάθε επιφύλαξη):

http://saltaquarium.about.com/cs/aquariumdiy/

http://freshaquarium.about.com/cs/aquariums/




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κατασκευή ενυδρείου
Post by: volitans on 03/21/02 at 01:17:40
--------------------------------------------------------------------------------
Θα έλεγα πως και τα δύο sites του about.com, (saltwater+freshwater) είναι αρκετά αξιόλογα όσον αφορά τις πληροφορίες που μπορεί να βρει κάποιος. Βέβαια, χωρίς αυτό να αποτελεί ένσταση κατά των συγκεκριμένων sites, κάθε πληροφορία που συναντάμε στο διαδίκτυο είναι καλό να διασταυρώνεται...

libra
02-10-03, 10:21
Επειδή κατά καιρούς βλέπω σποραδικές αναφορές-συμβουλές για ιδιοκατασκευές ενυδρείων, θα το εκτιμούσα αφάνταστα αν κάποιος έμπειρος στο θέμα ετοίμαζε ένα εμπεριστατωμένο άρθρο-οδηγό, που θα μπορούσε να ακολουθήσει ακόμη και ένας αρχάριος (<----) :roll: Εκτός βέβαια αν ήδη υπάρχει ένα τέτοιο άρθρο και δεν το έχω προσέξει.

george
02-10-03, 12:18
Δες τα links που αναφερθηκαν παραπανω καθως και αυτο :
http://saltaquarium.about.com/library/weekly/aa120897diyaq.htm

libra
02-10-03, 12:31
Τα έχω δει Γιώργο και σίγουρα είναι βοηθητικά. Αυτό που λέω είναι η δημιουργία ενός αναλυτικού άρθρου εδώ στο board. Απ’ τη μια καλά είναι να υπάρχει (μέρος της «κληρονομιάς» μας καλέ) και από την άλλη, προσωπικά εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο τις γνώσεις και τις συμβουλές των ελλήνων χομπιστών και ιδιαίτερα αυτού του board.

Άιντε, σας στόλισα πάλι 8)

fighterfish
02-10-03, 13:32
Τα έχω δει Γιώργο και σίγουρα είναι βοηθητικά. Αυτό που λέω είναι η δημιουργία ενός αναλυτικού άρθρου εδώ στο board. Απ’ τη μια καλά είναι να υπάρχει (μέρος της «κληρονομιάς» μας καλέ) και από την άλλη, προσωπικά εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο τις γνώσεις και τις συμβουλές των ελλήνων χομπιστών και ιδιαίτερα αυτού του board.

Εγω να δεις πόσο θα το εκτιμούσα, τι ωραίο που θαταν στο site του συλλόγου ... με την υπογραφή του :)

Υπάρχουν άτομα που έχουν φτιάξει...

:)

pavlos
03-10-03, 00:42
Ελπίζω αυτο το PDF να μας λύσει όλες τις απορίες. Ευχαριστώ τα παιδιά για τα startup links
www.bellybean.com/~pave/various/diy_aquariums.pdf

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι περιτό να καθόμαστε να αναλωνόμαστε σε πράγματα που ήδη έχουν κάνει άλλοι, καλύτερα είναι να προχωράμε μπροστά. Τώρα για αυτούς που δεν ξέρουν Αγγλικά και χρειάζονται μετάφραση και μαγείρεμα ενός άρθρου αυτό είναι μιά άλλη ιστορία.

Horay to adobe acrobat :P

mikenuke
03-10-03, 14:00
ΗORAY!!!!

Oι πρωτες 5 σελιδες ειναι οι οδηγιες με τις οποιες εφτιαξα το πρωτο μου 40λιτρο ενυδρειο!

Πολυ καλο και εχει απο οτι βλεπω μαζεμενο ολο το δικτυακο υλικο για κατασκευη ενυδρειων.

Καλο διαβασμα!

libra
03-10-03, 15:23
Μερσί. Σίγουρα θα βοηθήσει, όρεξη για διάβασμα να έχουμε. :P

iason4u
04-11-03, 01:36
gia 150x60x50 thes to ligotero 10mm giali to opio prepi na perasi apo goniastra na su bgali lies epifanies troxismenes gia na patisi kala to zami to ena me to alo. Se ena kalo zama tha sta kani afta.
Meta thes ligo psaximo na bris ti katalili silikoni...simantiko ine na min ine toxiki...pira mia apo aftes gia bania ke sta mikra mu enidria ine mia xara ola ok...ala gia ta litra pu skeftese na ftiaxis theli i silikoni na min ine mono non toxic ala ke poli isxiri se thema kolisis...den ine astio na exume 400 litra sto saloni sto patoma...
telefte xrisimopiun mavri silikoni ke oxi diafanes...to psaxno to thema epidi exo stoxo ena 800 litr.....an matho neotera gia ti silikoni tha grapso...

Iason

soza
12-12-03, 12:16
Παιδια να ρωτησω κατι ?
Ζητησα τζαμια απο τον τζαμα μου για να φτιαξω ενα ενυδρειο γυρω στα 70 λιτρα. Οι διαστασεις θα ειναι 50 * 30 * 40 με οχταρι τζαμι.
Αυτο που μου ειπε αυτος και με προβληματισε ειναι οτι πρεπει λεει τα τζαμια να ειναι οποσδηποτε ροντε , και πως στα ενυδρεια τα κανουν παντα ροντε για να ειναι λεει απολυτα ισια και να εχουν καλυτερη επαφη....
Με το ροντε ρε παιδια , δεν μειωνεται το σημειο επαφης, μιας και κανει μια μικρη κουρμπιτσα το τζαμι?
Για δωστε τα φωτα σας, γιατι του ειπα να τα κανει τελικα ροντε, αλλα αν δεν χρειαζεται, τον προλαβαινω μεχρι το μεσημερι να μου τα φερει κανονικα και οχι ρονταρισμενα αν ειναι.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΓΑΥΡΟ
ΓΑΥΡΕ!!! ΕΧΩΣΑ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΕΚΤΟΣ ΚΕΑΣ !!! :lol: :lol:

Husky_Jim
12-12-03, 13:11
Για το ροντέ δέν ξέρω να σου απαντήσω.Άν εννοείς τροχισμένα τότε καλό θα είναι τα τα τροχίσεις.
Για να φτιάξω εγώ πήρα συμβουλές από γνωστο κατασκευαστή ο οποίος μου τις έδωσε απλόχερα πράγμα σπάνιο.Μου έδωσε την διεύθυνση μέχρι και από το μαγαζί με τις σιλικόνες που παίρνει ο ίδιος!!!Θα ποστάρω αργότερα τα στοιχεία.
Οχτάρι τζάμι για τόσο μικρό ενυδρείο το θεωρό υπερβολή και θα σου ανεβάσει πολύ την τιμή.Δοκίμασε με 6άρι.
Βάλε νέυρα οποσδήποτε στο πάνω μέρος για να μπορείς να στηρίξεις στο μέλλον λάμπες και καπάκι.
Αυτή είναι μια φωτό από την πρώτη μου προσπάθεια.Στο συγκεκριμένο προστέθηκε εσωτερικό βιολογικό φίλτρο με τζάμια όπως αυτά που έχουν τα πιό πολλά πετ σοπ.Μου πήρε κάποια ώρα να βγάλω τις διαστάσεις....

http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/1075Building_new_tank.jpg

Δημήτρης

soza
12-12-03, 13:17
Τα ροντε τζαμια ειναι τα τροχισμενα.Κοντρες εχω παραγγειλει για να βαλω. Καπακι θα βαλω αυτα τα ετοιμα που εχουν στο aquaristikshop.Nερο εσυ έβαλες την επομενη μερα για να το δοκιμασεις ?
εγω παλι γιατι νομιζω , οτι ενυδρειο που εφτιαχνε ο γαυρος με τον τολη δεν ηταν τροχισμενα τα τζαμια ??

Husky_Jim
12-12-03, 13:34
Έχεις δίκιο στα μή τροχισμένα "πιάνει" πολύ καλύτερα η σιλικόνη αλλά κόβουν σαν ξυράφι.Δέν νομίζω σε τόσα λίτρα να παίξει ρόλο το τρόχισμα.
Εγώ σε όσα έχω φτιάξει ήταν τροχισμένα και έβαλα νερό μετά από τρείς μέρες τουλάχιστον.
Σημαντικό ρόλο έχει ο εξοπλισμός.
πχ ένα καλό πιστόλι σιλικόνης είναι απαραίτητο γαιτί οι κολήσεις σου θα πρέπει να είναι "ίσιες" έτσι ώστε να αποφύγεις τον εγκλωβισ,ό φυσαλίδων.

Καλό θα ήταν να δώσουν τις συμβουλές τους γάβρος και Τόλης γιατί προφανός θα έχουν φτιάξει περισσότερα.

Δημήτρης

pokou
12-12-03, 14:31
Το δικό μου το εφτιαξα χωρις να τροχισω τα τζάμια.

1,3*0,55*0,55

Για να μην κόβουν αρκει να τρίψεις το τζάμι με ένα γυαλόχατρο.
:P

γαυρος
12-12-03, 23:13
Ροντε οντως ειναι τα τροχισμενα αλλα απο μηχανημα τζαμια.
Και οντως μειωνεται η ικανοτητα επαφης οπως στο μη ρονταρισμενο.
Αυτο που λεει ο ΠΟΚΟΥ ειναι μια καλη λυση,αλλα με βρεγμενο γυαλοχαρτο να μη πεταει κομματακια.
ενα απαλο διαγωνιο τριψιματακι φτανει.και μονο τις γωνιες εεεε?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
τα τζαμια σονια που κολλησαμε τοτε με τον προεδρα ηταν ελαφρα τριμενα για να μην κοπουμε αλπα.ετσι ειναι και το ιδανικο.
και φυσικα 6αρι ειναι υπερ αρκετο.του τολη που φτιαξαμε νομιζω ηταν 5αρι και 200 τοσα λιτρα !!
ο καλος ο < μαστορας > δε μασαει απο 2 χιλιοστα !! :P :P :P :P :P

mikenuke
24-09-04, 21:34
υστερα απο καταιγισμο ΠΜ για να μοιραστω το πολυτιμο! αρχειο αποφασισα να το ανεβασω στο site για να βοηθησω τους συναδελφους που εχουν αναγκη αλλα και να χτυπησει κοκκινα ο μετρητης των επισκεπτων μου!!!! :D

http://users.auth.gr/~mikenuke/gab/index.htm

κατεβαστε το οσο ειναι καιρος.

Fonamstel
24-09-04, 22:10
Χμμ...
To winrar μου βγάζει αυτά :

1 diy_aquariums.rar: Unknown method in diy_aquariums.pdf
2 diy_aquariums.rar: No files to extract

:?: :?: :?:

Fonamstel
24-09-04, 22:23
Ουπς...
Λάθος. Είχα πολύ παλιά βερσιον. ολα οκ :)

mikenuke
24-09-04, 22:31
μαλλον καποιο σφαλμα εγινε κατα το κατεβασμα του αρχειου στο pc σου γιατι εγω μολις εκανα επαληθευση κατεβαζωντας το απο το site πισω στο pc και ανοιξε κανονικα.

jpatou
24-09-04, 23:47
Ευχαριστούμε πολύ τον mikenuke για την ευγενική χορηγία του πολύποθου αυτού αρχείου.

dr_yianni
04-09-06, 21:35
το link δε δουλευει παιδια.

γαυρος
04-09-06, 21:54
ειναι ηλικιας 2 ετων το λινκ που λες... :smt119
οεο...:smt051

mikenuke
10-09-06, 12:06
γμτ μολις μου θυμισατε οτι πρεπει να ανανεωσω το account μου.
thanks...