PDA

Επιστροφή στο Forum : Δισκοενυδρείο σε φωτεινό σημείο


philosopher
06-09-10, 09:08
Καλημέρα
Μια ερώτηση έχω, αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία.

Στο upgrade σε λίτρα που ετοιμάζομαι να κάνω για τους δίσκους μου, ετοιμάζομαι να πάρω ένα ενυδρείο, αλλά λόγω μεγέθους, ο μόνος διαθέσιμος χώρος που έχω είναι ανάμεσα σε 2 χώρους στο σαλόνι. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι θα πρέπει το ενυδρείο να είναι ορατό και από τις 2 πλευρές, και μάλιστα στη μία πλευρά υπάρχει αρκετό φως ημέρας (όχι direct ήλιος). Θα βρίσκεται σε απόσταση 3 μέτρων από μπαλκονόπορτα.

Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα καταρχήν σε επίπεδο στρες (αφού τα σκοτεινά σημεία θα είναι λίγα, ακόμη κι αν βάλω πυκνές ρίζες) και κατά δεύτερον στο θέμα των άλγεων;
Το ενυδρείο που έχω τώρα είναι σε μια ήσυχη και όχι πολύ φωτεινή γωνία και δεν είχα θέμα ως τώρα.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Πχ κάποιο φιλμ στα τζάμια που θα εμποδίζει κάπως το εξωτερικό φως;
Κάποια άλλη ιδέα;
Σκοπός είναι ο φωτισμός του ενυδρείου να είναι σχετικά χαμηλός, αλλά το φως της ημέρας προφανώς δε μπορώ να το κόψω ιδιαίτερα.

Οποιαδήποτε άποψη/ιδέα είναι ευπρόσδεκτη

White Diamond
06-09-10, 10:07
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Ειχε γινει καποια αντιστοιχη ερωτηση στον Bleher ο οποιος ειπε οτι
αν ειναι τοσο φωτεινο το δωματιο μην αναβετε φωτα, αφηστε το με το
φυσικο φως. Δες το δικο μου και θα καταλαβεις. Αριστερα υπαρχει και
δευτερη μπαλκονοπορτα. Απλα να μην πεφτει ο ηλιος επανω στο ενυδρειο.;)

syphon
06-09-10, 10:11
Για τις άλγες, θέλω να σου πω να μην φοβάσαι
Διατηρούσα χρόνια ενυδρείο κρύου νερού χωρίς φυτά δίπλα στο παράθυρο, χωρίς να δέχεται άμεσο ηλιακό φως αλλά πολύ διάχυτο χωρίς την παραμικρή άλγη

chemical mac
06-09-10, 10:16
το είχε για χρόνια έτσι ο στρατηγός full φυτεμένο και με ένα σωρό δίσκους μέσα. δεν έχεις δει πιο όμορφο ενυδρείο

philosopher
06-09-10, 10:44
Ευχαριστώ guys.
Το φυτεμένο είναι άλλη υπόθεση βέβαια. Μια ζωή φυτεμένα ενυδρεία είχα. Για το συγκεκριμένο σκέφτομαι μόνο κάποια φυτά επιφάνειας για να τραβάνε νιτρικά/φωσφορικά, κατά τα άλλα το θέλω ξερό.

White Diamond
06-09-10, 11:59
Ευχαριστώ guys.
Το φυτεμένο είναι άλλη υπόθεση βέβαια. Μια ζωή φυτεμένα ενυδρεία είχα. Για το συγκεκριμένο σκέφτομαι μόνο κάποια φυτά επιφάνειας για να τραβάνε νιτρικά/φωσφορικά, κατά τα άλλα το θέλω ξερό.
Kαλε μου φιλε.:smt041

philosopher
08-09-10, 09:11
Τελικά, όσο κι αν ήθελα να βλέπω συνέχεια τα ψαράκια στο σαλόνι μου, αποφάσισα ότι καλύτερα γι'αυτά είναι να βρίσκονται σε ένα πιο ήσυχο δωμάτιο, ακόμη κι αν τελικά περνάω χρόνο μαζί τους μόνο για να τα φροντίζω/ταΐζω.

Στο σαλόνι θα έχουν φως από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ, τηλεόραση, μουσική, ενίοτε τσιγάρο/καπνό, κόσμο να πηγαινοέρχεται μπροστά του συνέχεια, μπαλκονόπορτες που θα ανοιγοκλείνουν, γενικά αρκετά stress-ογόνο περιβάλλον.
Έτσι, το ενυδρείο θα μπει σε ήσυχο δωμάτιο που προσφέρει πιο ελεγχόμενεες συνθήκες, ενώ επιπλέον δε θα χρειάζεται να υφίσταμαι τη γκρίνια για τα λάστιχα, βαρέλια κλπ μέσα στο σαλόνι :)

Πιστεύω το βασικότερο είναι να διαλέγει κανείς τον κατάλληλο χώρο για τους κατοίκους του ενυδρείου πρώτα και μετά για το που μας αρέσει εμάς να μπει.

Γιώργος Κ
08-09-10, 09:38
Eκανες τη σωστη επιλογη φιλε μου!!! :p:smt041:smt041

ενώ επιπλέον δε θα χρειάζεται να υφίσταμαι τη γκρίνια για τα λάστιχα, βαρέλια κλπ μέσα στο σαλόνι :smile:

χαχαχχαχα ... ομοιοπαθης!!! :smt082:smt044:smt044:smt044

Πιστεύω το βασικότερο είναι να διαλέγει κανείς τον κατάλληλο χώρο για τους κατοίκους του ενυδρείου πρώτα και μετά για το που μας αρέσει εμάς να μπει.
Πολυ σωστα!!! :smt023