PDA

Επιστροφή στο Forum : 200 λίτρα για Ταγκανίκα


Dionysis
05-09-10, 16:22
Καλησπέρα σε όλους

Έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρων (100*40*50) περίπου 180 λίτρα καθαρό το οποίο μέχρι πρόσφατα φιλοξενούσε Malawi Mbuna .

Λέω να το γυρίσω σε Ταγκανίκα και η ερώτηση μου είναι μπορώ σε αυτά τα λίτρα να βάλω μια αποικία tropheus Ikola ή ζητάω πολλά ????

Ευχαριστώ προκαταβολικά :p

Κλεόβουλος
05-09-10, 17:00
:)όχι εσύ αυτά ζητάνε πολλά(λίτρα)

nikosm1
05-09-10, 18:50
Άν διπλασιάσεις τον όγκο του ενυδρείου θα είσαι μιά χαρά.

georgetax
05-09-10, 19:17
Όπώς λένε και τα παιδιά πιο πάνω είναι πολύ λίγα τα λίτρα για tropheus
στα λίτρα σου όμως αν θέλεις να ασχοληθείς με ψάρια από την λίμνη Τanganyika μπορείς να συνδυάσεις κάποιο είδος πέτρας με κοχυλόψαρα. έχουν γίνει πολλές απόπειρες με επιτυχία. η και species μόνο, από τις κατηγορίες που σου αναφέρω πιο πάνω

nikosm1
05-09-10, 19:52
Το άρθρο είναι πολύ κατατοπιστικό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473

Dionysis
05-09-10, 22:42
πραγματικά πολύ κατατοπιστηκό

τώρα από ότι κατάλαβα στα 200 λίτρα τα περισσότερα απο τα ψάρια που προτείνει είναι shell dwellers δηλαδή κάνουν φωλιές σε καβούκια απο σαλιγκάρια αυτά όμως που τα βρίσκει κανείς ??? τα πουλάνε πουθενά ?

πόσα από τα Julidochromis transcriptus είναι μια αποδεκτή αποικία ??

Ευχαριστώ Διονύσης

areti
05-09-10, 22:57
Πας στην λαικη, αγοραζεις χοχλιους, τους βραζεις τρως το περιεχομενο, καθαριζεις καλα τα κελυφη και μπλουμ...;)

georgetax
06-09-10, 00:21
πραγματικά πολύ κατατοπιστηκό

τώρα από ότι κατάλαβα στα 200 λίτρα τα περισσότερα απο τα ψάρια που προτείνει είναι shell dwellers δηλαδή κάνουν φωλιές σε καβούκια απο σαλιγκάρια αυτά όμως που τα βρίσκει κανείς ??? τα πουλάνε πουθενά ?

πόσα από τα Julidochromis transcriptus είναι μια αποδεκτή αποικία ??

Ευχαριστώ Διονύσης

Λοιπόν σαλιγκάρια μπορείς να βρεις και σε μεγάλα super market. Εγώ π.χ. τα αγόραζα από Carrefour . Τα βάζεις στον φούρνο τα τρως αν σου αρέσουν αλλιώς καθάρισμα (βγαίνει πολύ εύκολα το σώμα ) παρά πολύ καλό να μην μείνει τίποτα μέσα και στο ενυδρείο . Τώρα για τα Julido που ρωτάς μπαίνουν ζευγαρι.

nikosm1
06-09-10, 18:12
.................τώρα από ότι κατάλαβα στα 200 λίτρα τα περισσότερα απο τα ψάρια που προτείνει είναι shell dwellers δηλαδή κάνουν φωλιές σε καβούκια απο σαλιγκάρια ...............

Μπορείς να βάλεις και ένα ζευγάρι Neolamprologus leleupi