PDA

Επιστροφή στο Forum : τριχούλες στην anubia


Tolis
13-12-02, 22:42
--------------------------------------------------------------------------------
Title: τριχούλες στην anubia
Post by: chris on 12/10/02 at 19:48:52
--------------------------------------------------------------------------------
έχω διαβάσει σχετικά αλλά ό,τι και να κάνω εξαπλώνεται και στα άλλα φυτά του ενυδρείου μου.Τι προτείνετε να κάνω για να απαλλαχθώ απο τις τρίχες( είναι και άσχημες παναθεμά τες).έχω κόψει δυο - τρια φύλλα που ήταν γεμάτα αλλά επιμένει.μάλλον χρειάζεται μπαρμπέρη ;)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: Tolis on 12/10/02 at 19:53:55
--------------------------------------------------------------------------------
Μακριες "αιθεριες"? ή κοντες σε πυκνη τουφα?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: chris on 12/10/02 at 20:00:14
--------------------------------------------------------------------------------
Μακριές και "αιθεριες" και κατα τόπους τούφες .Στα άλλα φυτα είναι σαν πολύ αραιό μαύρο βαμβάκι



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: Tolis on 12/10/02 at 20:05:08
--------------------------------------------------------------------------------
Θυμισε μας λιγο παραμετρους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: chris on 12/10/02 at 20:11:39
--------------------------------------------------------------------------------
Αν εννοείς το φωτισμό ειναι 15 W και το ενυδρείο 60λιτ.Η διάρκεια φωτισμού είναι 11 ώρες .Ποιές άλλες παραμέτρους θέλεις;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: Tolis on 12/10/02 at 20:21:35
--------------------------------------------------------------------------------
Ολες!! 8)
Ποσα ψαρια και τι, ποσο και ποτε ταιζεις, καθε ποτε και ποσο αλλαγες νερου, τι αλλα φυτα εχεις, και μετρησεις νιτρικων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: polleni on 12/10/02 at 20:46:14
--------------------------------------------------------------------------------
Καλώς όρισες.. στο club !! Αυτήν έχω και εγώ. Για δες στο MCH το άρθρο σχετικά με το Hydrogen peroxide στην άλγη και πέσμου αν είναι η ίδια με αυτή που θα δεις εκεί στις φωτογραφίες....

www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/update.html είναι η σελίδα, και επέλεξε το άρθρο που σου είπα.. για να δούμε για το τι μιλάμε τέλος πάντων.. Αν και η περιγραφή σου μου ακούγεται πολύ οικεία !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: george on 12/11/02 at 03:20:29
--------------------------------------------------------------------------------
Χμμμ.... ???...τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει !!! :'(
Δυσκολα τα πραγματα φιλε....εχω και εγω το ιδιο προβλημα και αυτου του ειδους η αλγη "σκοτωνεται" δυσκολα !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: sonia on 12/11/02 at 03:34:16
--------------------------------------------------------------------------------
Προφανως ο Chris θα πρεπει να εχει αυτες τις μορφες αλγης που περιγραφεις στο αρθρο σου Γιωργο :-/
Απο κει και περα ομως...δεν ξερω κατα ποσο μπορει να χρησιμοποιησει την μεθοδο που χρησιμοποιησες και εσυ, καθως θυμαμαι οτι ειχες πολλες απωλειες φυτων μετα την αγωγη.
Chris θα μπορουσες να δωσεις και τις υπολοιπες παραμετρους που ζητησε ο Τολης?

Παντα για την δημιουργια καποιου πραγματος,υπαρχει και ενας λογος, μια αιτια, και αν βρεις την αιτια που δημιουργει το προβλημα, τοτε μπορεις να σταματησεις και να θεραπευσεις το κακο, χωρις να φτανουμε σε επικινδυνες ισως καταστασεις ;)

Φανταζομαι ομως οτι την ιδια αποψη εχει και ο Polleni και πως οι λογοι που δοκιμασε αυτη τη μεθοδο στο ενυδρειο του, ηταν περισσοτερο πειραματισμου για χαρη της επιστημης ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: polleni on 12/11/02 at 04:51:14
--------------------------------------------------------------------------------
Οπως είπε και η Σόνια, την μέθοδο αυτή (του υπεροξειδίου) δεν την συνιστώ για πολλούς λόγους (ένας εκ των οποίων είναι και η επίδρασή του στα φυτά, η οποία κυμαίνεται από ανεπαίσθητη έως καταστροφική - δέστε και το σχετικό άρθρο). Αυτό μπορεί ίσως να επιλυθεί με διαφορετικό τρόπο παροχής αλλά δεν είναι το μόνο πρόβλημα με το υπεροξείδιο. Ξεκινώντας, η συγκεκριμένη πανέμορφη άλγη επανεμφανίστηκε οπότε δεν μιλάμε για μόνιμη λύση. Τρίτον η παρουσία του υπεροξειδίου ευνοεί άλλα είδη άλγης.. Με λίγα λόγια, ψαχνόμαστε..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: vsavvas on 12/11/02 at 05:30:55
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν, μάλλον για κόκκινη άλγη ακούγεται (παρά το χρώμα της).
Τελευταία είχα και εγώ ένα μεγάλο θέμα με αυτήν.
15 λτ ενυδρείο με πολλά ψαράκια, φυτεμένο, και 8w φως, και CO2. Μόλις είδα άλγη πείρα ένα τεστ ΝΟ3 και PO4 και είδα ότι όλα ήταν στα ύψη. Αυτό διορθώθηκε με πολλές αλλαγές νερού. Έκοψα και το τάισμα σε μία φορά την ημέρα. Κλάδεψα όλα τα βαρέως επηρεασμένα φύλλα.

Αυτά σε πρώτο στάδιο αλλά αλλαγή δεν υπήρχε για κανά δυο εβδομάδες. H άλγη αναπτυσσότανε πολύ γρήγορα. Το κλάδεμα συνεχιζόταν. Μετά έκοψα το λίπασμα (florena), έκανα σπαστό το ωράριο στα φώτα και έβαλα μέσα και τους Siamese Algae Eaters και μπορώ να πω ότι τις τελευταίες δέκα μέρες (μετά από μεγάλο ξεκαθάρισμα στα φύλλα) παρατήρησα α) αισθητή μείωση του ρυθμού ανάπτυξης της άλγης, β) ξεπάτωμα της λίγης που έχει παραμείνει από τους S.A.E γ) συνήλθανε τα φυτά μου όπου ειδικά οι cryptocoryneς και οι anubia είχανε δεχθεί το μεγαλύτερο πλήγμα.

Χθες έριξα μερικές σταγόνες λίπασμα (πολύ λιγότερες από αυτές που λένε οι οδηγίες) και σιγά σιγά επαναφέρω το φως σε συνεχόμενο ωράριο. Όλα τα ανωτέρω γίνανε μετά από πολύ διάβασμα στο forum και αναζήτησης στο web. Διάβασε πολύ, άρχισε τις μετρήσεις και τις αλλαγές νερού, δοκίμασε μικρές κάθε φορά αλλαγές, κάνε υπομονή και κουράγιο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: nkarvounis on 12/11/02 at 09:27:16
--------------------------------------------------------------------------------
Θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι οι Siamese Algae Eaters, κατά την ενηλικίωση τους και μετά γίνονται αρκετά επιθετικοί. Πιθανότατα τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις να μην μπορέσουν να συμβιώσουν.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: vsavvas on 12/11/02 at 10:34:25
--------------------------------------------------------------------------------
Μάλλον εννοείς τους Chinese, τον οποίο και είχα και έιχε αρχίσει να γίνεται επιθετικός. Οι SAE (λένε ότι) δεν είναι επιθετικοί:

http://www.aquaticscape.com/information/algae/algae.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 12:25:48
--------------------------------------------------------------------------------
Ακριβώς. Οι SAE (όπου S = Siamese) δεν είναι καθόλου επιθετικοί, εκτός από κάνα κυνηγητούλι με άλλα SAE, σε αντίθεση με τους CAE (όπου C = Chinese) που είναι και επιθετικοί αλλά ΚΑΙ ΔΕΝ τρώνε άλγη.
Όσο για το πως θα ξεφορτωθείς την άλγη chris:

on 12/11/02 at 05:30:55, vsavvas wrote:Μετά έκοψα το λίπασμα (florena), έκανα σπαστό το ωράριο στα φώτα και έβαλα μέσα και τους Siamese Algae Eaters και μπορώ να πω ότι τις τελευταίες δέκα μέρες (μετά από μεγάλο ξεκαθάρισμα στα φύλλα) παρατήρησα α) αισθητή μείωση του ρυθμού ανάπτυξης της άλγης, β) ξεπάτωμα της λίγης που έχει παραμείνει από τους S.A.E γ) συνήλθανε τα φυτά μου όπου ειδικά οι cryptocoryneς και οι anubia είχανε δεχθεί το μεγαλύτερο πλήγμα.


Αυτά μαζί με σημαντική μείωση στην ποσότητα ταϊσματος και πολύ συχνές και μικρές αλλαγές νερού και θα είσαι ΟΚ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: chris on 12/11/02 at 17:15:22
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον αρχίζω
Τα ψάρια μου είναι:
2 black tetra
4 αρλεκίνοι
1 precostomus
6 cardinal tetra
2 corydoras aeneus
Τα φυτά μου εκτος απο την anubia:
2 cryptocoryne x willisii
3 ντοματιές
1 egeria densa
kαι μια φτέρη (δεν ξέρω λοιπά στοιχεία γιατι δεν την έχω δει αρχειοθετημένη πουθενά).

Ρίχνω ferreal κάθε 10 ημέρες και δεν έχω μπουκάλι CO2
Ταϊζω 2 φορές την ημέρα απο λίγο και κάνω αλλαγές νερού 20% καθε εβδομάδα.
NH4=0
NO2=0
40<NO3<60
POLLENI δεν έχω φτάσει στο χάλι των photo αλλά είναι το ίδιο είδος
ΓΙΏΡΓΟ έχω διαβάσει σχετικά topic αλλα δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει συγκεκριμένη αιτία .Το σίγουρο είναι οτι το πρόβλημα ξεκινά απο το συγκεκριμένο φυτό και δεν θα το ρισκάρω να το βάλω στο καινούργιο μου ενυδρείο τις προσεχείς ημέρες.
VSAVVAS το σπαστό ωράριο φωτισμού δεν νομίζω οτι παίζει κανένα ρόλο αφού μόνιμα τον εφαρμόζω.
Το μεγαλύτερο προβλημά μου είναι τι θα κάνω με τα υπόλοιπα φυτά ??? ::)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: polleni on 12/11/02 at 18:37:49
--------------------------------------------------------------------------------
Τι εννοείς με την λέξη "χάλι" ;; Με προσβάλλεις θανάσιμα.. Αστειεύομαι φυσικά.

Μπορώ αν θές να σου στείλω και σημερινή φωτογραφία του ίδιου σημείου. Η άλγη που υπάρχει τώρα είναι γύρω στο 1/20 αυτού που βλέπεις εκεί αλλά υπάρχει, μόνο που τώρα δεν επεκτείνεται αυτή αλλά μία καταπράσινη με τεράστια νήματα. Πολύ ωραίο πράσινο όμως. Αυτή μάλιστα, ακόμη και οπτικά δεν με πειράζει. Η άλλη η αηδία όμως μου την είχε δώσει πάρα πολύ άγρια !! Η αηδία φαίνεται να μην επεκτείνεται καθόλου ή και να έχει ελαττωθεί αλλά μου δημιουργείται η εντύπωση ότι η μία άλγη είναι κάτι σαν άλλη μορφή της μαύρης.. Δεν ξέρω γιατί το λέω αυτό..

Εχω 14 ώρες συνεχή φωτισμό και αρκετά πάνω από 1 Watt / λίτρο. Οπότε δεν είναι θέμα φωτισμού (συγκρίνοντας και με τα δικά σου).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 18:47:29
--------------------------------------------------------------------------------
chris, μήπως έχεις την Anubia σε άσχημη θέση... δηλαδή ακριβώς (ή σχεδόν από κάτω) από το φως;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: chris on 12/11/02 at 19:30:55
--------------------------------------------------------------------------------
το ενυδρείο μου είναι τοσο μικρό που τα πάντα είναι σχεδόν κάτω απο το φως.Πάντως είναι στο κέντρο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: Tolis on 12/11/02 at 20:47:47
--------------------------------------------------------------------------------
ΝΟ3=60, και 20% αλλαγη νερου τη βδομαδα, εμενα μου αρκει. Κοψε τις ντοματιες (Hygrophila difformis) στη μεση και φυτεψε τα κομμενα . Εως να παρουν απανω τους και να αρχισουν να τραβανε θρεπτικα, κανε συχνοτερες αλλαγες, και ταιζε λιγοτερο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: harrispas on 12/12/02 at 04:12:40
--------------------------------------------------------------------------------
another one joins the hairy algea club.

ευτυχώς γιατί όλα πήγαιναν καλά κ δεν είχα με τι να ασχοληθώ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: τριχούλες στην anubia
Post by: vsavvas on 12/12/02 at 06:31:56
--------------------------------------------------------------------------------
Με σπαστό ωράριο στα φώτα εννοώ στις 11 ώρες που τα έχεις ένα break 3-4 ωρών ενδιάμεσα.

harris
16-12-02, 00:39
αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί σε άλλα φύλλα του ίδιου φυτού καλύπτει μέρος του φύλου έντονα κ σε άλλα φύλλα δεν παρατηρείται καθόλου. αυτό βέβαια συμβαίνει στα echinodorus. το 95 % των φυτών είναι καθαρό όμως σε δύο που παρουσιάζεται στα φύλλα που έχουν προσβληθεί το φαινόμενο (οι τρίχες/μαλλί) είναι πολύ έντονο.

Giorgos
16-12-02, 01:25
Μήπως τα φύλλα που έχουν εντονότερα το πρόβλημα είναι σε θέση που δέχονται απ'ευθείας φως; :?:

harris
16-12-02, 13:26
το περίεργο γιώργο είναι ότι σε 4-5 ρίζες echinodorous που είναι όλες μαζί (ακριβώς οι ιδιες συνθήκες) μόνο ένα φύλλο έχει προσβληθεί.

Tolis
16-12-02, 14:13
Μπορει να ειναι παλιοτερο φυλλο..οσο πιο νεο ειναι το φυλλο και πιο γρηγορη η αναπτυξη του, τοσο η αλγη δεν προλαβαινει να "πιασει" επανω του.

george
20-12-02, 02:20
Και εγω εχω το ιδιο προβλημα...και οτι και αν εκανα...λυση δεν βρηκα.
Δειτε και μερικες
φωτογραφιες (http://photos.yahoo.com/bc/kg_3100/lst?.dir=/aquarium/algae&.src=ph&.order=&.view=t&.done=http%3a//photos.yahoo.com/).

harris
20-12-02, 11:49
εμένα τα πράγματα βελτιώθηκαν με λιγότερο τάισμα και μην προσθέτοντας λίπασμα σε μια αλλαγή. α, έκοψα και μια ώρα από τον φωτισμο και τώρα είναι στις 11 ώρες με φως.

Giorgos
20-12-02, 17:26
Σωστά.
Μπορεί να παραταϊζεις τα ψάρια σου και να επωφελείται η άλγη.
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις σπαστό ωράριο φωτισμού μαζί με πιο συχνές, μικρές αλλαγές νερού και με τσιγγουνιά το λίπασμα (αν βάζεις).

ASCCO1
21-12-02, 00:22
Σκεπασε την με τα hygrophilla απο πανω << κοφτης το φως>>,πιστευω οτι θα καθαρισει μετα απο λιγο καιρο.
8)

george
21-12-02, 00:36
Την Hygrophilla την πετσοκοψα γιατι ειχε το ιδιο προβλημα...μεγαλωνει ομως πολυ γρηγορα...πριν την σκεπαζε την anubia αλλα οι τριχουλες...δεν εφευγαν.
Εκανα σπαστο ωραριο φωτισμου..αλλα τιποτα.
Η τροφη ειναι σε λογικα πλαισια (1 φορα την μερα) και αλλαγη νερου 30% καθε βδομαδα.
Τωρα τελευταια εμφανιστηκαν και καταπρασινες βουλες πανω στο τζαμι που φευγουν μονο με τριψιμο και ανοιχτοχρωμη πρασινη αλγη ακριβως στο σημειο που τελειωνει το χαλικι.
Τα φωτα ειναι ανοιχτα 10 ωρες.
Το λιπασμα Florreal + Ferreal...το ενα βαζω οσο λενε οι οδηγιες ανα εβδομαδα...το αλλο ενω λεει μια φορα τον μηνα μια Χ ποσοτητα εγω βαζω καθε εβδομαδα στην αλλαγη νερου την ποσοτητα που αναλογει στο νερο που αλλαζω.

Giorgos
21-12-02, 02:28
Μόλις είπες τον λόγο που η άλγη δεν λέει να αποχωρήσει. Το λίπασμα. Να μειώσεις κατά πολύ τις ποσότητες ή τα διατήματα που ρίχνεις και θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα.
Οι Anubia γενικά χρειάζονται σκιά οπότε να φροντίζεις πάντα να είναι σε σκιερό μέρος ή να την σκεπάζει κάποιο άλλο φυτό γρήγορης ανάπτυξης που δεν πιάνει άλγη τόσο εύκολα.

Η ανοιχτόχρωμη πράσινη άλγη που είπες ότι είναι στο σημείο που τελειώνει το χαλίκι είναι μάλλον BGA (blue green algae). Περιέγραψέ την λίγο καλύτερα. Αν την τραβήξεις, φεύγουν εύκολα κομμάτια;

george
21-12-02, 15:47
Η ανοιχτόχρωμη πράσινη άλγη που είπες ότι είναι στο σημείο που τελειώνει το χαλίκι είναι μάλλον BGA (blue green algae). Περιέγραψέ την λίγο καλύτερα. Αν την τραβήξεις, φεύγουν εύκολα κομμάτια;

Δες φωτο n.1 ως n.4 :
http://photos.yahoo.com/bc/kg_3100/lst?.dir=/aquarium/algae&.view=t

Giorgos
21-12-02, 19:23
Φωτογραφίες ν.1 εως ν.4 δεν βρήκα. Μάλλον θα εννοείς n1-n4. :?:

Πάντως, αν και δεν μπορώ να δω 100% καθαρά, δεν μου φαίνεται για BGA. Αυτή συνήθως καλύπτει πρώτα την επιφάνεια του χαλικιού και θυμίζει μια ανοιχτόχρωμη πράσινη κουβέρτα.

fighterfish
21-12-02, 19:45
δεν μου φαίνεται για BGA. Η BGA φεύγει πανεύκολα με το χέρι και καταπολεμείται αποτελεσματικά με ερυθρομυκίνη (το δοκίμασα με εκπληκτικά αποτελέσματα)

Μάλλον άλλου είδους άλγη είναι, πιθανότατα απλή πράσινη, έχω και εγώ και αυτό που θα δοκιμάσω είναι το διάλυμα χλωρίνης (19:1 νερό χλωρίνη, ενα - δυο λεπτά μέσα μόνο τα φύλλα) και αν πετύχει καλώς αν όχι κόψιμο τα προβληματικά φύλα όχι όλα μαζί όμως για να πετάξει σιγά σιγά καινούρια.

ASCCO1
21-12-02, 21:44
στο εμπρος μερος ειναι λογικο να υπαρχει αυτη η αλγη αφου δεν υπαρχει φυτεμενο καποιο φυτο(( φυτα)) και υπαρχουν πλεοναζοντα συστατικα οπου εκμεταλευεται αλγη.
βαλε και αλλα steam plant πισω και επιμενω κρυψε την anubia με steam

επισης αρχισε να φυτευεις και καποια χαμηλα μπροστα.

halvas69
22-12-02, 04:43
Δεν είναι BGA !
Δεν είναι και κάτι που πρεπει να σε ανησυχεί πάντως.
Υπήρχε και στο δικο μου ενυδρειο όταν το πρωτοεστησα.
Δημιουργήθηκε ολταν εγινε το ενυδρειο 2-3 μηνων, στο εμπρος μερος του ενυδρειου όπου δεν ειχα φυτά
Αλλα οταν εστρωσε για τα καλα το ενυδρειο........εξαφανιστηκε
Αγαπητε μου γραψτην στα "τετοια" σου και θα φύγει.
αυτα ......... :D